LITIE 'Enige remedie tegen verval van Stad is nieuwbouw' 0900-8844 'Het Afrikakoor' in concert Trend 2007 in Ouddorp Landbouwtractor en quad botsen... 3^i 2 A M Oostflakkee weer in de fout met inspraak winkelcentrum Oude Tonge Cijfers vertalen, koers bepalen. ((/Vjmnaard Cursus verhalen vertellen bij Podium chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Verlichtingscontrole DEN HAAG - De gemeente Oost- flakkee heeft weer een fout gemaakt met de inspraakprocedure rond de bouw nieuwe winkelcentrum met woonappartementen in Oude Ton ge, zo blijkt uit een woensdag door de Raad van State gepubliceerde uitspraak. BARENDRECHT - Vanuit het gehele land kan men lid worden van het zo geheten 'Afrikakoor'. Dit gemengde koor met een chris telijke signatuur gaat in november 2008 een tournee maken in Zuid- Afrika, en wel in de Kaapprovin- cie. OUDDORP - Op donderdag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 januari wordt er in, de .sfeervol gerenoveerde zaal, van de Dorpstienden te Ouddorp voor de 15 keer, de bekende presentatie- en demon.stratiedagen gehouden. Vijftien bekende regi onaal werkende bedrijven informeren u over de nieuwste ontwikkelingen en bie den u speciale aanbiedingen aan. Het succes van deze dagen komt mede door de presentatie van artikelen die niet in de gemeente Goedereede te koop zijn en de gezellige ongedwongen sfeer. Vk ^^117 Visser Visser ®^j«e Knöps^ Voor betaalbare BMW-service Docent Inwoner Sommelsdijk op SP-lijst Statenverkiezingen Werkgroep 'Stad op stelten'heeft ambitieuze plannen voor toekomst van dorp reereatiéwoRtRgeFt? - Gampin^,^*^^ STAD aan 't HARINGVLIET - Ruim driehonderd woningen moeten er in Stad aan 't Haringvliet gebouwd worden om het dorp leefbaar te hou den. Dat is het ambitieuze plan van de werkgroep 'Stad op Stelten', die sinds juli vorig jaar actief is binnen de kleine kern van de gemeente Mid delhamis. „Een goed plan houdt geen rekening met regelgeving." Van kwaad tot erger Driehonderd extra woningen Bedrijvigheid Vrijdag 12 januari 2007 79e jaargang nr. 7573 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overfiaidcee MfDDELHARNIS - Woensdagochtend werd op de Langeweg een verlichtingscontrole gehouden. Tussen half acht en half negen werden zeven mensen bekeurd voor het niet of onjuist voeren van de verlichting. Met de juiste verlichting aan is een fietser beter zichtbaar voor andere weggebruikers. Dit kan ernstige aanrijdingen voorkomen. De gemeente Oostflakkee heeft ten onrechte de bezwaren van vleesverwerker A. Faasse tegen de artikel 19-vrijstelling en bouwver gunning van hel omstreden winkelcentrum niet behandelt. Volgens de gemeente was Faasse geen belanghebbende omdat hij te ver van hel U'inke)cenlrum(650 meter) ut' woont. Faasse, die aan de Oudelandsedijk woont, vreest een toename van het aantal verkeers ongelukken als de gemeente Oostflakkee weigert goede verkeersmaatregelen te nemen ter hoogte van zijn bedrijf aan de Oudelandsedijk. Faasse vindt dat de gemeen te onvoldoende gekeken heeft naar de ver- keersgevolgen van de bouwprojecten ten zuiden van de dorpskern. Behalve om het nieuwe winkelcentrum gaat het om ruim 200 recreatiewoningen in de Suijssenpolder en een grote jachthaven. Vol gens Faasse moet al het extra autoverkeer over de Oostdijk-Oudelandsedijk. Maar die is daar volgens Faasse te smal voor. De Raad van State stelt dat Faasse wel degelijk getroffen wordt door de bouw van het win kelcentrum en de woningen omdat er veel meer verkeer via de Oudelandsedijk gaat rij den. Om die reden zal de gemeente alsnog naar de bezwaren van Faasse moeten kijken en mogelijk ineer verkeersmaatregelen op de Oudelandsedijk moeten neinen. Het koor dat o.l.v. musicus Peter Wildeman (Tholen) staat, en op orgel en piano wordt begeleidt door musicus Arie van der Vlist (Ouderkerk a/d IJssel), zal een openings concert houden op zaterdag 27 januari in de sfeervolle Augustijnenkerk te Dordrecht. Met medewerking van diverse leden van reeds bestaande koren van Peter Wildeman uit regio Drechtsteden, Zeeland, Gorinchem en Veluwe zal er op zaterdagmiddag gestu deerd worden in de Augustijnenkerk te Dor drecht, terwijl 's avonds er een concert is inet diverse musici, en de presentatie van het nieuwe Afrikakoor In 2003 en in 2005 is het inmiddels bekende Canadakoor o.l.v. Wilde man naar Canada gereisd. Echter, en nieuwe, uitdagende reis plannen valt niet mee, maar de meest inspirerende locatie is Zuid-Afrika geworden. Daar heb je ook concertpubliek, vandaar dat er al een basis is om het Afrika koor te starten (er zitten een vaste kern met leden vanuit het 'oude' Canadakoor op). De thuisbasis om te .studeren in Holland is de plaats Barendrecht. In de Rehobothschool zal er vanaf april iedere maand (op zaterdag morgen van 10.30 tot 12.30) worden gestu deerd (m.u.v. de zomerstop). Het repertoire omvat geestelijke liederen (ook Afrikaanse), vaderlandse liederen en enkele negrospiritu- als. Iedereen die geïnteresseerd is om lid te worden van het unieke Afrikakoor (ook al gaat u niet mee naar Zuid-Afrika) kan zich opgeven bij Eveline van der Lugt (telefo nisch 0172'484887, of per e-mail; eveline. vanderlugt@beter-uit.nl). U kunt daar ook informatie aanvragen betreffende deze unie ke koorreis. Beleef de prachtige natuur van Zuid-Afrika, en dat in combinatie met het samenbindende zingen van schitterende liede ren. De reis zal omtrent 2 weken duren, en de periode is het begin van de zomer (een prach tige periode dus). Bijzonder veel informatie over deze reis kunt u echter op zaterdag 27 januari ontvangen. Om 14.30 begint de pre sentatie van de nieuwe reis. Als u dan aanwe zig bent bij de Augsustijnenkerk (Voorstraat 216) te Dordrecht, dan kunt u de Power-point presentatie meemaken en vragen stellen. Na deze presentatie kunt u meezingen met het samengestelde koor. Het concert 's avonds begint om 19.30 uur. Naast het grote koor, spelen de Gouden Trompetten en Peter Wil deman een aantal instrumentale intermezzi voor u. De avond belooft erg afwisselend te worden. Entree voor dit concert is 5,- 1^^^ ACCOUNTANTS ^«■■■k BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. |ulianaweg 56 0187 617300 Fax 0187 ^85 637 www.visser-visser.nl Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek '1 bij uw G2-dc-oler of kiyk alvost op www,öpi?ii Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommetsdifk - 0187 476767 Akkefdoas BV - ttloostcrweg 2 - 4317 AL - Noofdgouwe - 0111 401347 MIDDELHARNIS - Dinsdagochtend om tien voor acht botsten een landbouwtractor en een quad frontaal op elkaar. Het ongeval gebeurde op de parallelweg van de Langeweg N215 tus sen Middelhamis en Nieuwe Tonge. De bestuurder van de quad, een 16-jarige jongen uit Oude Tonge raakte hierbij gewond. Hij werd overgebracht naar het Erasmus MC in Rotterdam. De bestuurder van de tractor, een 40-jarige man uit Ooltgensplaat bleef ongedeerd. Na het onge val botsten nog enkele auto's van 'kijkers' op de hoofdrijbaan op elkaar. {Fow: Hans Viiienus) MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 MIDDELHARNIS - Stichting Podium orga niseert vanaf dinsdag 30 januari een work shop vertellen. Gedurende vijf avonden gaat Marco Holmer met belangstellenden aan de slag. De geplande datums zijn dinsdagen 30 januari, 13 februari en 6 en 13 maart en don derdag 22 maart. Telkens van half acht tot half tien in het Diekhuus. Deelname 2.5,00 (inclusief koffie/thee). Er is een maximum van 16 deelnemers. Opgeven via de receptie van het Diekhuus ofpodium@hetdiekhuus.nl Herinneringen zijn de geschiedenis van de streek. Vroeger werden die verhalen voort durend doorverteld en daarmee werd de geschiedenis levend gehouden. De workshop vertel wat je zag en hoorde, richt er zich op om met behulp van een korte vertelling een belevenis te schilderen die bij de luisteraars opnieuw een herinnering oproept en daardoor een keten van verhalen losmaakt. Belevingsvertellingen In de workshop wordt het vertellen van een voudige belevingsvertellingen aangeleerd: "We onderzoeken op welke manier u aan ideeën en onderwerpen voor vertellingen kunt komen. We werken daarbij o.a. aan het maken van een voorraadlijstje. We leren prak tisch hoe u een vertelling opbouwt en de weg in uw verhaal niet kwijtraakt. We oefenen om die vertellingen ontspannen te vertellen. We onderzoeken hoe u die verhalen zo levendig mogelijk kunt vertellen. Aan het einde van de workshop bekijken we op welke manier deze verhalen dan de wereld in geholpen kunnen worden", aldus de organisatoren. Marco Holmer (1950) is verhalenvertel ler, drama-docent en theater-regisseur. Hij vertelt verhalen in theaters, scholen, buurt huizen, bibliotheken en elke andere plaats en gelegenheid waar verhalen gewenst zijn. Daarnaast geeft Marco vertel- en presentatie trainingen aan jongeren en volwassenen. Hij is als docent verbonden aan de Schrij- versschool in Rotterdam, de Media-Acade- mie in Hilversum, en de Hogeschool voor de Kunsten Artez in Arnhem. DEN HAAG - Tijdens een regioconferentie in Rotterdam stelden afgevaardigden van de SP- afdelingen in Zuid-Holland de kandidatenlijst en het verkiezingsprogramma vast. Statenlid Bart Vermeulen is door de leden van de SP gekozen als lijsttrekker voor de verkiezingen van provinciale staten op 7 maart. Fetse Visser uit Sommelsdijk staat op nummer 10. Visser is lokaal actiefin de SP ledenwerkgroep Goeree- Overflakkee en communicatieadviseur bij de gemeente Tholen. Deze foto geeft inzicht in de ambitieuze toekomstplannen van de werkgroep 'Stad op SteltenLinks achterin op de foto is de houw van recreatiewoningen gesitueerd. Naast de jachthaven aan het Haringvliet moet als het aan de werkgroep ligt een camping komen. Naast de voetbalvelden achter het dorp is hel Overtrefpunt. een multifunctioneel gebouw dat plaats biedt aan zowel een supermarkt als andere facilitehen. gepland. En als belangrijkste pijler van de plannen: Het Trapezium aan het begin van het dorp, een nieuwbouwwijk die plaats moet bieden aan ruim driehonderd woningen, waarin een kleine zeshonderd mensen komen te wonen. Door Roeland van Mourik 'Stad op Stelten' is een initiatief van een twintigtal actieve Stadtenaren. De groep bestaat zowel uit autochtone als 'allochtone' inwoners. Oud-raadslid voor het Algemeen Burger Belang (ABB) Janneke van Rossum en VDB'78-raadslid Greet Maas prijken onder andere op de lijst van initiatiefne mers. Drie andere initiatiefnemers. Piet Diepen horst, Katie Trommel en Joop Tilbusscher, doen in de woning van Tilbusscher nabij het Koelhuis aan de Molendijk hun plannen met Stad uit de doeken. „Een jaar geleden kwam het nieuws dat er weer gebouwd gaat worden op Stad. Einde lijk, na twintig jaar van stilstand. De reacties op de presentatie van Arciis. Kroon en Woon- goed Flakkee waren positief. En toen begon het wachten. Niet alleen op een uitgewerkt nieuwbouwplan, maar ook op een bestem mingsplan Zo'n bestemmingsplan legt de mogelijkheden voor verandering weer 10 tot 20 jaar vast. Een belangrijk momeitt dus om over de toekomst na te denken. Dat kan je aan de gemeente overlaten, maar je kan ook beginnen met de Stadtenaren zelf. Dat schrijven de initiatiefnemers in 'Stads plein' een orgaan dat vier keer per jaar huis aan huis in het dorp wordt verspreid. Tilbus scher, die zich drie jaar geleden in Stad ves tigde, vertelt: ,,We zijn na het bekend worden van de plannen rondom nieuwbouw bij het Koelhuis begonnen met een sessie over de toekomst met echte Stadtenaren, inwoners die hier geboren en getogen zijn. Daarna hebben we een sessie gehouden met 'over- kanters'. Daaruit bleek dat echte Stadtenaren zich het sterkst zorgen maken over de toe komst van Stad." Na de twee sessies is een gezamenlijke avond georganiseerd waarop zowel overkanters als echte Stadtenaren sterke en zwakke punten opnoemden van hun dorpsgemeenschap. ..Stad is een kleine kern. Dat is iels moois en tegelijk iets zieligs. In kleine kernen zie je nog iets van hoe het leven vroeger was. Niet alles is er verbouwd, doorgebroken, uit gelegd, gevinext en met ringwegen omgeven. De mensen groeten elkaar, zijn actief in ker ken en verenigingen en houden elkaar zorg zaam in de gaten. Kleine kernen hebben iets zieligs: je vindt er nauwelijlcs banen, nauwe lijks winkels en weinig voorzieningen. Als mensen daarom gaan verhuizen naar elders, gaat het van kwaad tot erger: het dorp gaat krimpen en verarmt. Dat is de kern van de zaak, schrijven de ini tiatiefnemers in 'Stadsplein'. Diepenhorst, geboren en getogen in Stad, geeft aan:Sinds 1985 zijn veel voorzieningen verdwenen in Stad. Nu is er alleen nog een fietsenmaker, een postagentschap, een Rabobank met beperkte openingstijden, een restaurant en een sportschool." Tilbusscher vult aan: „In de drie jaar dat ik hier woon, zijn er drie winkels verdwenen." Omdat winkels in kleine kernen ook als ont moetingspunt voor ouderen fungeren is het verdwijnen van winkels extra triest, vindt Trommel, die 27 jaar geleden vanuit Stellen- dam naar Stad verhuisde. „Er hangt veel aan vast," geeft ze aan. „Met het verdwijnen van winkels komen oudere mensen steeds geïso leerder te wonen. Vroeger zag je de ouderen met hun rollator naar de supermarkt gaan. Sinds die weg is, blijven ouderen binnen, want ze gaan niet zomaar een loopje doen naar de Zeedijk." Gevolg is dat de alleroudsten Stad uittrek ken, omdat ze geen supermarkt op loopaf stand hebben. Ook jongeren trekken weg. omdat ze geen nieuw huis kunnen kopen. Zo blijft er alleen een grote middengroep ach ter. Trommel: „Jongeren zeggen: 'Als er op Stad gebouwd wordt, kom ik terug.' De enige remedie is dus nieuwe huizen bouwen." ,,Gemeenten, provincies, het rijk, ze maken zich allemaal zorgen over de kleine kernen. Ze moeten levensvatbaar blijven, ze ktmnen subsidies krijgen om hun dorpssametdeviitg levend te houden. Dat is heel meelevend, tnaar de harde kern is: ze mogen van diezelfde overheden niet meer groeien, ze moeten vooral blijven wat ze waren. Daar wringt dus de schoen. „Naar Stad wordt altijd gekeken alsof het een voorbeeld is van hoe het wel moet. We hebben een betrokken gemeenschap, er wordt veel georganiseerd: de Stadse dagen en Koninginnedag, maar aan de andere kant wordt juist die power niet benut door ons iets te geven waardoor we verder kunnen," geeft Tilbusscher aan. Wat heeft Stad nodig om in de toekomst een levend dorp te blijven? De 40 of 80 hui zen die nu zijn gepland? Als je goed rekent is dat te weinig. Stad mag niet krimpen. Stad moet groeien, anders zullen nog meer voor zieningen verdwijnen en de mensen er ach teraan. De geplande nieuw te bouwen woningen noemen de initiatiefnemers „een mooie eerste aanzet." Maar het is absoluut niet genoeg om Stad toekomst te bieden, vinden ze. Volgens eigen berekeningen heeft Stad ruim driehonderd woningen extra nodig. Door middel van een PowerPoint-presen- tatie laat Diepenhorst de berekeningen van 'Stad op Stelten" zien. Volgens het rapport 'Gescheiden markten. De ontwikkelingen op de huur- en koopwo- ningenmarkt' van het ministerie van VROM zakt hel aantal inwoners per huis van 2,26 in 2005 tot 2,12 in 2020, geeft een van de PowerPoint-sheets aan. ,,ln Stad was het gemiddeld aantal inwoners per huis in 2005 2,49. De verwachte daling door het minis terie van VROM betekent voor Stad dat het aantal inwoners per huis daalt tot 2,3," rekent Diepenhorst voor. De werkgroep heeft op deze berekening een aantal scenario's losgelaten. Als er niet gebouwd wordt, wordt verwacht dat in 2020 het aantal inwoners van 1417 daalt tot 1308. De bevolking neemt dan af met 109 perso nen. Aan dit scenario wil de werkgroep het liefst niet denken. Wat wel een optie zou kunnen zijn is een groei naar het aantal inwoners van I)en Bom mel. Dit buurdorp heeft een supermarkt, een SRV-wagen en een groenteboer, een voor zieningenniveau dat Stad met 300 inwoners extra ook zou kunnen verkrijgen. Berekend is dat er dan 177 woningen bijgebouwd moe ten worden in Stad. Maar aangezien Den Bommel het huidige voorzieningenniveau ook maar nipt kan behouden, wil Stad nog verder groeien. Het meest ideale scenario vindt de werkgroep daarom een groei van 1417 naar 2000 inwo ners. Er moeten dan 583 inwoners bijkomen in Stad, waarvoor er exact 301 woningen gebouwd moeten worden, aldus het scenario van 'Stad op Stelten'. De werkgroep heeft voor de nieuwbouw woningen ook al een locatie in gedachten: de grond tussen de Molendijk en de Vrouw tjesweg. Prima bereikbaar vanaf beide ont- sluitingswegen en passend binnen de struc tuur van Stad, stellen de initiatiefnemers. Een naam voor de nieuwbouwwijk is ook al bedacht: Het Trapezium. „Realistisch," vinden de initiatiefnemers hun eigen nieuwbouwplannen. „Maar we moeten niet op één spoor gaan zitten. Niet alleen woningbouw is belangrijk, ook andere zaken die de leefbaarheid kunnen vergroten moeten we in onze plannen betrekken," geeft Tilbus scher aan. ,,Een gezond dorp heeft bedrijvigheid nodig. Die komt niet meer van de landbouw jam mer genoeg. Stad heeft wel mogelijkheden in recreatie en toerisme. Neem de oude haven: verwaarloosd, maar een van de mooine plek jes bij het Haringvliet. (vervolg op pagina 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1