Ik vind het fotograferen van mensen het allerleukste' "Visserij is bezig om ziclit te itrijgen op nieuwe toelcomsf' Jan van den Nieuwendijk 25 jaar bij brandweer Den Bommel Grote Bingo in Achthuizen Hobbyfotografe Elza Feller wordt steeds professioneler: Jong Begonnen start repetities weer Ophalen oud papier Ophalen oud papier EIÜUnDBl-tllEUVa De Samaritaan en De Goede Ree voorgedragen voor het Perspekt Zilveren keurmerk in de zorg Hulpgoedereninzameling Oost Europa Werkgroep Ledenvergadering Visserijvereniging Zuid-West: "Als fotograaf moet je zelf niet te nadrukkelijk aanwezig zijn" GOEDEREEDE - Op de valreep van het oude jaar hield Visserijvereni ging Zuid-West haar ledenvergadering op vrijdag 29 december in vereni gingsgebouw Oostdam te Goedereede. Voorzitter Kees Sinke kon een volle zaal welkom heten. Naast de landelijke visserij voormannen Johan Nooit- gedacht (vergezeld van secretaris Derk Jan Berends) en Ben Daalder, was ook het Hoofd Zeevisserij van het Produktschap Vis, mevrouw Nathalie Steins aanwezig. Ook de voorzitter en secretaris van de PO-Zuid gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling. Van de gemeente Goedereede waren burgemeester Ger van de Velde en wethouder Cornells Visser aanwezig. Bewogen jaar Vernieuwingen Noordzee Goede communicatie Presentatie Goereese Gat Modules S^ Bruidsreportages Geslacht Toekomst Ouddorp Melissant PAGINA 7 VRIJDAG 5 JANUARI 2007 SOMMELSDIJK - Verpleeghuis De Samari taan en zorgcentrum De Goede Ree, beiden gevestigd te Sommeisdijk, worden door de auditcommissie van de Stichting Perspelct voorgedragen voor de toekenning van het Perspekt Zilveren Keurmerk in de zorg. Deze voordracht bevestigt dat De Samaritaan en De Goede Ree op de goede weg zijn op het gebied van kwaliteitszorg, hnmers, voor het behalen van het zilveren keurmerk moet voor het clus ter kwaliteitsontwikkeling ten minste 60% gescoord worden en indien het cluster cliën- tenperspectiel'en de overall normen ook aan de minimale eis voldoen, komt de organisatie in aanmerking voor het zilveren keurmerk. Het behalen van het Keurmerk door De Samaritaan en De Goede Ree is mede te dan ken aan de geweldige inzet van alle mede werkers en vrijwilligers. De auditcommissie van Perspekt roemt hun betrokkenheid bij de zorg die zij aan de bewoners verlenen. In de loop van 2007 zal op gepaste wijze aan dacht worden geschonken aan de uitreiking van de keurmerken. Verpleeghuis De Sama ritaan en zorgcentrum De Goede Ree maken deel uit van de ZORGsaam organisatie. De eveneens in ZORGsaam participerende zorg centra Geldershot' te Dirksland en Ebbe en Vloed te Oude-Tonge zijn in 2005 en 2006 MIDDELHARNIS - Morgen, zaterdag 6 janu ari, kunt u van 9.30-11.30 uur weer hulpgoe deren inleveren in de loods aan Industrieweg 17 te Middelhamis. Spullen die u niet meer gebruikt maar die nog lang niet zijn versleten, kunt u inleveren voor de arme medemens in Oost Europa. Er is behoefte aan goed bruik bare en gewassen kleding, schone dekens, brillen, incontinentiemateriaal, linnengoed, enz. Bedden, ledikanten, kinderwagens, e.d., worden vanwege de hoge transportkosten niet meer ingenomen. Bij de ingang van de loods kunt u een bijdrage in de transportkosten deponeren. Voor meer gegevens zie website www.oosteuropa-werkgroep.nl. gecertificeerd met resp. het zilveren en het gouden Keurmerk. In 2007 zal Zorgcentrum De Vliedberg in Ouddorp gevisiteerd worden dooreen auditcommissie van Perspekt. Hier mee zullen alle ZORGsaam zorgcentra en het verpleeghuis gecertificeerd zijn en ingeschre ven staan in hel Kwaliteitsregister voor ver pleeg- en verzorgingshuizen. Alle zorgcentra bieden ketenzorg aan. Van Thuiszorg tot zorg in de verpleeg- en verzorgingshuizen en zie- kenhuisverplaatste zorg, deze vorm van zorg in nauwe samenwerking met Het Van Weel Bethesda Ziekenhuis, eveneens participant in de ZORGsaam organisatie. Op woensdag 17 januari a.s. organiseert de plaatselijke commissie Achthuizen van de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee een grote bingo voor alle 55 plussers uit heel de gemeente Oostflakkee. De middag wordt gehouden in het Buurthuus, Kloosterstraat 10 te Achthuizen. Aanvang is 14.00 uur. deel name kost 3,50 p.p. voor 6 rondjes bingo. U kunt zich aanmelden bij de SWO, tel.; 641344. Tevens zal er een verloting worden gehouden. OUDDORP - Christelijk kinderkoor 'Jong Begonnen' te Ouddorp hoopt maandag 8 januari weer te beginnen met de repetities, die gehouden worden in m.f.g. 'Dorpstien- den" te Ouddorp. De repetitieavonden begin nen om 18.45 uur. Jong Begonnen bestaat dit jaar 55 jaar en het koor zou het leuk vinden als jij mee komt helpen om dit jubileum tot een groot feest te maken, samen met dirigen- te Simone en pianiste Carolien. Word je dit jaar zes jaar of ben je dat al, dan ben je wel kom om op maandagavond eens een keertje te kijken; natuurlijk mag je dan je vader of moeder ook meenemen. Tijdens deze vergadering - in een voor de vis serij uiterst moeilijke tijd - werd natuurlijk op een belrokken wijze teruggekeken op het jaar 2006, de zojuist plaatsgevonden hebben de Visserijraad in Brussel en een vooruitblik - hoe moeilijk ook - gewaagd naar 2007. Tijdens zijn openingstoespraak stond voor zitter Kees Sinke .stil bij een "voor de vis serij bewogen jaar". "Voor somitiigen was deze bewogenheid dieper en intenser" zo gaf Sinke aan. Hij doelde hiermee op hen die in het afgelopen jaar dierbaren hebben verioren. Daarom werden deze overledenen herdacht tijdens een moment van stilte. In het bijzon der werd hierbij stilgestaan bij het overlijden van Jan de Vogel en Johan Bout, "die ons, naar de mens gesproken, op veel te jonge leeftijd ontvielen", aldus Sinke. Ook werd JoepLupgens herdacht, de echtgenoot van secretaris \vet Lupgens en de "oermoeder van het visserijgeslacht van de mannen van de 28, de 38 en de 48: Sprien Tanis". In zijn toespraak keek voorzitter Kees Sinke terug op het 'bewogen jaar" 2007, waarin er heel veel eebeurde in de visserij. Hij noemde het voor de visserij slechte voorjaar en de zomer, waar naast de tegenvallende vangsten ook de extreme olieprijzen werden genoemd, "die van 38 cent in het begin van het jaar via 40 cent, naar 44 cent in week 17 opliepen en daarna maandenlang op dat peil bleven'". Vol gens Sinke leek vanaf september het tij wat te keren want er waren redelijke vangsten met goede prijzen en de olieprijs schommelt weer rond de 35 cent. Volgens de cijfers van het LEI waren de meeste kottereroepen verliesgevend. "De meesten van u hadden daarvoor geen LEI nodig en voelden dat zelf al". Ook in de garnalen mag zeker gesproken worden van een bewogen jaar. "Via de drie- landen-PO vocht Johan Nooitgedacht en de zijnen voor een zo gunstig mogelijke uit gangspositie voor de vissers tegenover de almachtiee handel. In wezen een rechtvaar- diae striTd. maar individueel en collectief beUme strijden hier bij de garnalenvissers voortdurend om voorrang. En dat maakt de uitkomst niet altijd bevredigend aldus Kees Verder wees Sinke erop dat er ondanks de malaise in de visserij er toch vernieuwingen hebben plaatsgevonden. "De familie Lokker bracht de nieuwe GO 22 in de vaart. De tart van de Speriings met een kleiner schip bracht de GO 32 op zee en ook Tjerk Molensteeg waagde het er op met de nieuwe OD 12. Daartegenover staat dat één schip inmiddels is verkocht en voor een tweede is dat zo goed als zeker". De vissers voorzitter noemde in zijn toe spraak de vele activiteiten van de dit jaar opgerichte Visserijvereniging Zuid-West: De organisatie van Vlaggetjesdag, het bijwonen van het minisymposium tijdens de Urker Visserijdagen en zelfgeorganiseerde bijeen komst rondom het rapport 'Vissen met tegen wind". Verder had de Visserijvereniging zich beziggehouden met het onroerend goed op de binnenhaven, het De aanleg van de Tweede Maasvlakte, het Zeereservaat, de Visserij- school, het Steunfonds. Sinke wees er verder op dat de Noordzee nog steeds één van de productiefste wateren in Noord-West Europa is en hij verwacht dat ik zo zal blijven. "Dat laat onverlet dat de visse rij in een positie van sterke verandering naar een meer duurzame visserij zit. En dat moet gebeuren bij een voor de visserij economisch harde tegenwind. Zeer dure brandstof, steeds weer teruglopende vangstmogelijkheden, enz. En toch is de visserij bezig om zicht te krijgen op een nieuwe toekomst. Want dat er visserij moet en zal blijven is voor een ieder wel duidelijk". Hij noemde hierbij ook het rapport 'Vissen met tegenwind": "Dit rap port is hard maar helder en geeft wegen en mogelijkheden aan voor een nieuwe visserij- toekomst"". Volgens Sinke staat de visserij - meestal ten onrecTite - nogal eens in een verdacht dag licht. "Dode bruinvissen gevangen in stro- persnetten, vele duizenden kilometers ver op de oceaan, hebben invloed op het imago van de, geheel binnen de Europese wet- en regelgeving plaatsvindende Noordzeevis serij, waar wij ons beroep van maken. Wij zullen dus meer aan ons imago moeten doen. Onze - verantwoorde - visserij positief uit dragen. In diverse publicaties wordt daar ook uitdrukkelijk op gewezen. Ook de visserij heeft vanzelfsprekend te maken met de drie P"s, van People. Protlt en Planet." "De visserman zelf heeft er belang bij om zo zuinig mogelijk te vissen met de beste vis serijmethoden. Hij heeft er als eerste belang bij dat er vis in de zee blijft. Het is immers zijn brood. Een goede communicatie tussen de weten schappers/biologen en de vissers/praktijk mensen, met respect voor beider positie en inbreng, is daarom van immens belang en in ieders voordeel. Het streven naar een nog duurzamer visserij dan we nu al hebben, zal met verdergaande veranderingen gepaard gaan. Dat weet de visserman die goed ondernemer wil zijn zelf ook wel. De boomkor is echter nog steeds het meest succesvolle gereedschap van de visser in de relatief ondiepe Noordzee, zeker in de zuid. De toekomst zal leren of de hui dige visserijmethoden op langere termijn en economisch rendabel te vervangen zijn door verbeterde. De economisch rentabili teit zal echter altijd op de voorgrond moeten staan. Beheerste en duurzame visserij, dat is het parool voor de komende tijd. En daarbij voortdurend innoverend denken'". De uitkomsten van de Visserijraad in Brus sel eind december gaven voor de Zeevisse rij opnieuw een negatieve uitkomst te zien, zoals in het slot van de voorzittersspeech al aangegeven. Nathalie Stijns wist, in samenwerking met de heren Daalder en Nooitgedacht, in een verhelderende presentatie, de uiterst inge wikkelde samenhang tussen de nieuwe Tac"s, Landelijke en individuele Quota, de Zeedagen en het Beheersplan voor tong en schol voor de komende jaren, uit de doeken te doen. Er was gespannen aandacht bij de vissers voor deze voor hun zo belangrijke onderwer pen, waar hun toekomst in het geding is. Er werden diverse aanvullende vragen gesteld die naar beste weten werden beantwoord. Met name de wijze waarop de maatregelen nu nader uitgewerkt zullen moeten worden, mogelijk in een visplan, de omgang met het Zeedagenregiem, enzovoort kregen aan dacht. In het Kotteroverleg zal één en ander verder worden besproken. In de rondvraag kwamen diverse zaken nog aan de orde: John van Dam (schipper GO 14), pleitte nog eens nadrukkelijk voor een goed onderhoud van het Goereese Gat. Hij was er niet van overtuigd dat er altijd snel wordt ingegrepen bij verontdieping. Een boodschap die de gemeentebestuurders dus mee konden nemen voor nadere actie. De bestuur heeft Dirk Pijl als contactpersoon aangewezen, richting Gemeente en Havenbe drijf Rotterdam, teneinde toe te zien op goed onderhoud van het vaarwater en nakoming van met de Gemeente in het kader van het Maasvlakte-projekt gemaakte afspraken, die uitgingen van een diepte van 5,5 meter, bij een vastgelegde breedte. GOEDEREEDE - Zoals veel fotogra fen begon bij het Elza Feller de liefde voor fotografie al vroeg. Het 'gewone plaatjes schieten' veranderde in de loop der jaren tot een professionele bezigheid. Dit kwam vooral door het volgen van cursussen op de Fotovak school. Eén dezer dagen is zij geslaagd en heeft zij een diploma aan deze school behaald. We spraken met Elza over de ontwikkelingen die zij in haar vak doormaakte en vooral over het fotograferen van mensen, waar haar voorkeur naar uitgaat. Door Adri van der Laan Het was nu niet zo dat ze als klein kind al vroeg met fotocameraatjes aan de gang was, maar toch verzekert Elza Feller dat zij al lan ge tijd 'iets" met de fotografie heeft gehad. "Als we een dagje uitgingen of op vakantie dan sjouwde ik toch altijd met mijn foto toestel en maakte dan ook zoveel mogelijk foto's." Elza verzekert toch dat zij heden ten dage nog wel iets moet overwinnen om haar apparatuur thuis te laten als zij weggaat. "Soms moet ik er bewust voor kiezen om de camera thuis te laten". Het idee om 'meer' met de fotografie te gaan doen kon ze pas gestalte geven toen het bedrijf van de familie werd verkocht. Ze was de drukte van het bedrijf kwijt en ze ging zich meer toeleggen op haar hobby en ging naar de Fotovakschool in Apeldoorn. "Voor de inschrijving daar moest ik natuurlijk wat eigen werk laten zien tijdens een adviesge- sprek". Tijdens dit gesprek kreeg zij een posi tief advies en vervolgens ging zij een aantal jai'en een keer in de veertien dagen een dag naar de school in Apeldoorn. Elza legt uit dat de opleiding uit verschillen de modules bestaat die dan door het cursus heen worden afgesloten. Nu ze haar oplei ding succesvol heeft afgesloten is ze voorne mens om zich nog verder in het vak te gaan specialiseren. Ze geeft hierbij aan dat ze nog een aanvullende opleiding gaat volgen, waar voor ze kiest voor de portretfotografie. Want Eka Feller met haar bijna onafscheidelijke fotocamera. (Foto: Adri van der Laan) het fotograferen van mensen blijft ze toch het allerleukste vinden. "Natuuriijk is het landschap rondom Goede reede ook prachtig en bijvoorbeeld aan het strand en in de natuur zijn prachtige plaat jes te schieten. Dit doe ik dan ook. Maar het liefst doe ik dit in combinatie met mensen, want dat blijft mij toch het meest boeien". Daarom koos ze - na aanvankelijke aarzeling - ook voor het maken van bruidsreportages. En van deze keus heeft ze nooit spijt gehad. Ze probeert dan ook met het 'bruidswerk' zo ontspannen mogelijk om te gaan. "Ik vind het een uitdaging om de mensen op hun gemak te stellen, want als ze ontspannen zijn gaat het maken van foto's ook meestal goed". Uit ervaring heeft ze geleerd dat beweging in een foto, de afbeelding een forse meerwaarde geeft. Als voorbeeld noemt ze van mensen die een familieportret aan het strand willen maken. "Meestal wil men dan stilstaan, met bijvoorbeeld op de achtergrond de zee of de duinen. Als ze dat persé willen dan doe ik dat natuurlijk wel, maar ik vraag dan ook of ze eens even willen rennen of met elkaar wil den karakteristiek plaatje uit het karakteristieke Goedereede. (Foto: Elza Feller) len spelen". Volgens Elza moeten de mensen dan wel even wat schroom overwinnen, maar uiteindelijk blijken de 'speelse' foto's dan toch verreweg de voorkeur te hebben van de familie. Zowel bij de bruidsreportages als de familie portretten, doet ze er alles aan om de sfeer zo prettig mogelijk te maken. "Als ik bij iemand kom die een fotoreportage van een pasgebo ren baby wil is de sfeer anders dan als ik een familiegroepsfoto kom maken. Ik probeer me dan hierbij ook aan te passen en dat leidt tot goede resultaten". Verder geeft Elza aan dat van een fotograaf een bescheiden opstelling wordt gevraagd bij het maken van reportages: "Als fotograaf moet je zelf niet te nadrukke lijk aanwezig zijn", want ze weet dat dit extra spanning geeft bij het 'onderwerp' en span ning zal volgens haar zeker het eindresultaat negatief beïnvloeden. Vroeger werd het fotografenvak grotendeels bekleed door mannen. Inmiddels is daar ver anderingen in gekomen en dat merkte de Goereese fotografe ook tijdens haar oplei ding. Zit er verschil in het eindproduct'? zo is onze vraag. "Mijn ervaring is dal mannen veel meer gericht zijn op de techniek van het fotograferen en dat vrouwen meer met het beeld bezig zijn". Met de komst van de digitale fotografie is de techniek ook meer 'toegankelijker' geworden bij het fotografe ren en het bewerken van foto's. Elza maakt hierbij dan ook dankbaar gebruik van deze technische hulpmiddelen. Toch probeert ze de foto's zoveel mogelijk in originele staat te houden, zonder teveel bewerkingen. Gevraagd naar haar toekomstplannen geeft Elza aan dat zij van plan is 'rustig' door te blijven werken en zich verder te specialise ren. Ook aan nog verdere uitbreiding van haar activiteiten denkt zij niet, want ze geeft aan dat ze het werken 'gewoon vanuit huis' prima vindt. Wel heeft ze als een soort 'waarborg' afspraken gemaakt met een bevriende foto graaf, dat als zij ziek is bij bijvoorbeeld een bruidsreportage, deze dat dan ook kan over nemen. Wie meer wil weten over de activiteiten van de Goereese fotografe kan terecht op haar website: www.opdekiek.eu Morgen, zaterdag 6 januari, komt de Kon. Beatrixschool in Ouddorp weer langs de deur om oud papier op te halen. Ook in Oost dijk en omgeving zal opgehaald worden. Zet - óók in Plan Zuid - s.v.p. alles uiterlijk 8.30 uur goed zichtbaar, droog en goed gebundeld aan de straat. U mag ook Uw karton inleve ren.Vriendelijk verzoek is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het ophalen, om de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilo. Ook mensen die hun papier en kaïlon tot nu toe in hun afvalbakken deponeerden worden uitgenodigd dit voort aan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecycled kan worden. Gelieve geen papier of karton bij de containers bij de gemeen tewerken of op school neer te zetten. Als U het echt niet langer kunt bewaren, kan het na telefonische afspraak worden ingeleverd. (Belt u dan: 682124, 683676 of 682490.) Ouders worden verzocht om kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om het papier op te halen. De orga nisatie zal niet aansprakelijk zijn als zich ongevallen voordoen, dus kinderen jonger dan 9 jaar die niet onder begeleiding van een ouder zijn, zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over de maand oktober was 21 containers, 69.580 kg, 3.867,20. De opbrengsten over de maanden november en december waren bij het ter perse gaan van dit bericht nog niet bekend. In Melissant wordt zaterdag 6 januari het oud papier weer opgehaald voor de Hersteld Her vormde gemeente aldaar. Wilt u het papier tijdig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten? Het was maandag 1 januari jl. 25 jaar gele den dat Jan van den Nieuwendijk de brand weer van Den Bommel kwam versterken. De toenmalige bevelvoerder Jan Kamp had eens aan Jan gevraagd of hij interesse had om bij de brandweer te komen. Jan is toen eens gaan kijken op de wekelijkse oefenavond en hij vond het wel wat. In de loop van de jaren heeft Jan diverse cursussen gevolgd, van brandwacht 2e klasse t/m brandmeester. Zo'n 8 jaar is Jan bevelvoerder geweest. In de afgelopen 25 jaren heeft Jan vele uitruk ken meegemaakt, van kleine buitenbrandjes tot vele ernstige verkeersongevallen op de N59. Zo'n 5 jaar geleden kwam Jan op het idee om in Den Bommel een jeugdbrandweer te beginnen. Hieruit zou de jeugd later door kunnen stromen naar de 'grote' brandweer. Dit idee werd samen met enkele andere leden opgepakt en de eerste jeugdleden zullen waarschijnlijk dit jaar gaan beginnen. Jan vind de jeugdbrandweer nog steeds leuk om te doen, en ook zijn 2 zonen Niels en Robert zijn er lid van. Ook in 2007 hoopt Jan weer klaar te staan voor de bevolking van Den Bommel en alle anderen, zowel mens als dier, die de hulp van de brandweer nodig hebben.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 7