Cursussen voor de computer bij SWO Nieuws Overdenking Sursum Corda heet u welkomi Gemeentebelangen Dirksland: betere informatie en meer burgerparticipatie -^^/4> <fel?^^ uit de kerken uit de Heilige Schrift Activiteitenrooster Inloopliuis De Boei Dsma IAI1I»^»EUW< 'Verv^ol^v^erJia.a.l yon 81 j STUK MUUWOOHN HET GEKRUISTE SnOOO Zing jij ook zo graag. De eerste ontmoeting op de dag... Fotocollage Gast van de raad PAGINA VRIJDAG 5 JANUARI 2007 Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. SNSIU LSGCKS Ik begrijp niets van de snelheid, waarmee met name Napoleon zijn infanterie verplaatste. In enkele dagen van Parijs naar de Rijn, in vijf 'dagmarsendoor de Zwitserse Alpen naar Italië en ga zo maar door Hoe konden die vermoeide, hongerige kerels nog al die veld slagen winnen'! Antwoord: Bij veel geschiedschrijvers wor den weinig details vermeld over de uitrus ting van de vroegere legers. H.Th. Chappuis doet dat wel in zijn boek over Napoleon. Hij ■schrijft o.m. "De garde infanterie transpor- iteert hij in 6 dagen van Parijs naar de Rijn :op duizenden karren die elk tien man kunnen vervoeren. ledere man is voorzien van drie paar schoenen. Twee voertuigen per bataljon 'transporteren brood. In lederen tassen voer den jagers te paard kaarten en papieren mee. Om de twee uur gaans stonden verse paar- :den gereed." Als de infanterie te voet moest gaan, kon ze natuurlijk niet zo snel oprukken en moesten de manschappen eerst uitrusten ivoor ze slag konden leveren. En met die hon gerige magen viel het ook wel eens mee. Tot ver in Rusland werden vers vlees en wijn aangevoerd. In een spreekwoordenhoekje dat ik onlangs in handen kreeg, lees ik tot mijn verbazing, dat het gezegde 'voet bij stuk houden' wijst op artilleriesoldaten, die met hun voet een stuk geschut moesten tegenhouden tijdens het vuren. Dat betwijfel ik, want je kunt de terugslag van een kanon met geen 100 man stuiten. Antwoord: Dat boekje is blijkbaar door een amateur geschreven. Volgens geloof waardiger boeken, zoals 'Oorsprong en uit leggingen van Nederduitse spreekwoorden' van C. Tuinman te Middelburg uit 1726, komt voet bij stuk houden van 't tweege vecht, waarin men voet tegen voet zette en niet mocht terugwijken van een voorgeschre ven perk. Stuk staat dan voor grens. De twee strijders trachtten elkaar (lang vóór de uitvin- ;ding van het buskruit) te raken met degen, •zwaard of knuppel en mochten niet verder gaan dan met een voet tegen de voet van die ander. Wie dan geen voet bij stuk hield, deinsde terug en verloor terrein. Hoe moet ik een muurdoom snoeien? Antwoord: De struik die u in uw brief beschrijft, is de vuurdoom en die heeft hele maal geen snoei nodig. Hoogstens mag u haar iets intoppen als ze te hoog wordt, of een enkele tak verwijderen die te ver naar buiten groeit, of het uitzicht door een raam belemmert, maar die ingrepen zijn slechts toegestaan tussen eind oktober en eind febru ari. Snoeit u er teveel aan, dan gaat deze sier- heester heel hard groeien en vergeet hij die prachtige oranje of rode besjes te vormen. Snoei niet bij vorst. Als mijn grootouders vroeger brood gingen snijden, maakten zij eerst met het broodmes een kruis midden in het verse brood. Waar voor diende die ceremonie? Ik herinner me ook, dat zij de boterhammen vouwden. Antwoord: Uw grootmoeder sneed boeren- brood en dat leverde een meer samenhangend brood op dan wij nu gewend zijn. Vandaar, dat je toen de pas gesneden boterhammen kon vouwen zonder dat ze braken. Er werd ook veel aan huis gebakken. Welnu, soms ging er iets mis en dan ontstond er de zgn. leng in het brood. Dat is een zeer kleverige massa binnenin. De oorzaak kon bederf zijn, of onvoldoende gistgebruik, maar het zat altijd in het midden. Maakte je nu met de punt van het broodmes een kruisje, dan bleef die massa d44r gelijk aan het metaal vastplakken. Het insnijden was dus een con trole op het baksel. Nu kun je ook een ande re figuur snijden, maar het kruis lag vroe ger voor de hand, omdat dat teken zoveel gebruikt werd. Boze tongen beweerden wel eens, dat de kat iets gedaan kon hebben in het deeg als dat stond te rijzen. Krabde je even met een mes in je brood, dan kon je tijdig zien of er zo'n brok ongerechtigheid zat aan te komen. Het insnijden was vroeger een bekend gebruik, m, DEN BOMMEL - De Stichting Wel zijnswerk Oostflakkee start deze maand weer met een aantal cursussen en een workshop, die gehouden zul len worden in gebouw 't Westerlicht, Oranjestraat 35a te Den Bommel. Aan melden voor de cursussen kan tot 15 januari a.s. bij de SWO, tel.: 641344. Kennismaken met de computer Woensdag 24 januari a.s. start een cursus 'kennismaken met de computer'. De cursus is bedoeld voor 55-plussers/volwassenen die weinig of niets weten van de computer Stap voor stap worden de cursisten wegwijs gemaakt wat er zoal mogelijk is met een com puter. De cursus bestaat uit 6 lessen die duren van 19.00-21.00 uur. Deelname kost 97,50. Word en Windows Maandag 22 januari a.s start een computer vervolgcursus Word en Windows. De cursus is bedoeld voor volwassenen/55-plussers en bestaat uit 8 lessen van 1,5 uur. In Win dows komt o.a. aan de orde: bestandsbeheer en bestanden bewaren, opvragen, verwijde ren en kopiëren, alsmede overige relevante onderwerpen om goed gebruik te kunnen maken van Word. In Word komt aan de orde: starten en beëindigen van het programma, maken en wijzigen van tekst, tekst bewaren en opvragen, tekstopmaak, regelopmaak, tekst verplaatsen en kopiëren, printen, spel lingscontrole en synoniemen. De lessen duren van 18.30-20.00 uur. Deel name kost 122,50. Digitale fotobewerking Maandagavond 22 januari a.s. start tevens een cursus digitale fotobewerking voor 55- plussers/volwassenen. De cursus bestaat uit 6 lessen van 1,5 uur. De cursus is gericht op het bewerken van foto's met de computer. Dit kunnen foto's zijn die met elke willekeurige camera gemaakt zijn; dit hoeft dus niet een digitale camera te zijn. U leert het invoeren van foto's via scanner, digitale camera, inter net of Cd-rom. Daarna volgt het bewerken van de foto's. De lessen duren van 20.15- 21.45 uur. Deelname kost 97,50. De betere woninginrichting sinds 1920 Gedempt Kanaal 105, Middelharnis, (0187) 48 27 84 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Arnhem (Opstandingskerk), ds. Y.M. Voorhaar te Arnhem (Salvatorkerk), die dit beroep heeft aangenomen; te Arnhem (Salvatorkerk), ds. J.R Eijgenraam te Arn hem (Opstandingskerk), die dit beroep heeft aangenomen; te Duiven (prot. gem.), ds. E.S.A. van Buuren te Kruisweg-Leens-Dijk- sterburen; te Ede (herv. wijkgem. 3), ds. J. van Dijk te Ridderkerk; te Hoogeveen-Oost (prot. gem. i.w.), ds.'H. Boersma te Sint Pancras, die dit beroep heeft aangenomen; te Poeldijk (herv.), kandidaat D. van Vreeswijk te Gouda. Aangenomen naar Amstelveen-Buitenvel- dert (herv. wijk Eben-Haëzer), ds. A. van Vuuren te Barendrecht; naar Barendrecht (herv. wijkgem. Dorp), ds. Ph. van Wijk te Nieuwleusen; naar Dordrecht (prot. wijk gem. i.w. Sterrenburg), ds. M.E. Kraaijeveld- Boogaard te Oss (g.v. GGZ Oost-Brabant); naar Giessen (NB) (herv.), kandidaat J.H. Reijm te Nieuwerkerk aan den IJssel; naar Silvolde (herv.), kandidaat H.J. van der Wilt te Utrecht; naar Sliedrecht (herv.; wijkgem. 1), ds. J.F. Tanghé te Nieuw-Stadskanaal. HERSTELD HERV. KERK Beroepen te Middelhamis-Sommelsdijk, ds. RC. Hoek te St. Annaland. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Damwoude, ds. A.C. Uitslag te Kerkwerve; te Heerde (bijz. dienst, Jac. Fruytier Scholengem.), ds. G.J. Capellen te Den Haag/Scheveningen. Aangenomen naar Zaamslag, ds. H.H. de Haan te Broeksterwoude (Andreasgemeente). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht, voor Leiderdorp en voor Poortugaal, ds. G. Cle ments te Gouda; voor Leerdam, ds. A.J. Gunst te Nieuwerkerk; voor 's-Gravenzande, voor Nieuwdorp en voor Utrecht, ds. B. van der Heiden te Alblasserdam; voor Rotter dam- Alexanderpolder, ds. M. Golverdingen te Boskoop; voor Scherpenisse, ds. G. Mouw te Uddel; voor Temeuzen, ds. W. Harinck te Woerden; voor Tricht-Geldermalsen, ds, CA. van Dieren te Rijssen-Noord. DIRKSLAND - Zing jij ook zo graag? Dan heeft het Christelijk Gemengd Koor 'Sursum Corda' te Dirksland goed nieuws voorje. Want in 2007 begint het koor met een frisse start, met een nieuwe dirigent, een ander repertoire en in een vernieuwd repetitielokaal. Daarbij is het koor ook op zoek naar nieuwe leden; in het bijzonder zijn mannen welkom. ledere donderdagavond, met uitzondering van de zomervakantie, wordt er van 20.00-22.00 uur gerepeteerd. A.s. donderdagavond 11 januari nog in verenigingsgebouw 'De Schakel', Beatrixlaan 31 te Dirksland, maar daarna in het gerenoveerde gebouw 'Onder de Wiek' aan de Ring. Alle belangstellenen zijn har telijk welkom om eens te komen luisteren of mee te zingen. Wie meer informatie wil of misschien direct al lid wil worden, kan bel len naar Ada Rottier (0187-601899) of naar Leentje Grootenboer (0187-601796). Des morgens, HEERE, zult Gij mijn stem horen: des morgens zal ik mij tot U schikken, en wacht houden. (Psalm 5 vers 4) De eerste ontmoeting We kunnen de dag zo verschillend beginnen. Een wereld van verschil soms. Bij deze en gene die wij tegenkomen, zijn wij de eerste die ontmoet wordt. Het is echter te wensen dat wij niet de eerste zijn! Dé ontmoeting kan er beter tussen staan. Het goede begin dat zich over de hele dag uitstrekt. Het is niet om het even hoe de dag begonnen wordt. Onze houding kan een glans over de dag inroepen en een schaduw over de dag werpen. Een goed begin en een slecht begin. Geestrijk en Geestarm. Er is onderscheid. Twee uitersten Er zijn twee uitersten als het gaat om de dag besluiten en de dag beginnen. Bedtijd. Twee mensen gaan naar bed. Uitkle den, wassen, tanden poetsen. Dat is hetzelf de. En dan, de één bidt, de ander niet. Soms is bidden een gewoonte, hoe goed is het als het naar gewoonte met eerbied, ootmoed en ontzag is. Er is toch een zeer onderscheidend slapen.met Hem of zonder Hem. De volgende morgen. De arbeid roept. Weer die twee personen. De één hoort de wekker, kleedt zich vlug aan, gauw een slok thee en een hap brood. De broodtrommel uit de koel kast gegrepen. Ingerukt. Opzij, opzij, ik heb haast, grote haast. Hij is op tijd. Altijd! Op de zaak komt hij even bij met een kop dampende koffie, na een uur draait hij op volle toeren in het arbeidsproces mee. De ander begint minder gehaast. De wek ker staat niet ingesteld om de dag haastig te beginnen. Integendeel. Hij is misschien vóór het signaal wakker. Even kijkt hij naar het plafond, schakelt het alarm van de wekker uit en begint de dag rustig. Hij neemt de tijd! Voor wassen en aankleden, om te eten en te drinken en dan heeft hij nog tijd over! Tijd over? Neen, hij heeft nog tijd nodig om zich tot God te keren. Hij 'vult' de tijd. Hij schikt zich in de vroege morgen onder het Woord van de HEERE voor het aangezicht van de HEERE. Dan gaat hij naar zijn werk. Het is zo anders. Er is een eerste ontmoeting in de morgen. Een groot verschil: de Godsontmoe ting. Volgens een oude traditie De man die zich minder haast, staat niet alleen. Er zijn er meer die het zo doen. Vroe ger ook al. Voorbeelden uit het grijze verle den. De mens van 'je tijd gebruiken' staat in een rij. Een lange rij. Een rij die achter de Psalmdichter dringt, waarvan ieder 's mor gens vroeg zich tot de HEERE begeeft om inspraak te wachten, om op zijn geroep ant woord te krijgen. Een spiegel Spiegelen we onszelf in dit woord. Hoe beginnen wij de dag? Waarom is een dag voor u soms zo leeg? Hoe komt het dat voor u een dag zo gevuld is? Het is niet toe te schrijven aan de volle of lege agenda.De eerste ont moeting 's morgens...! Iemand zei eens toen het om de verborgen omgang met God ging en dus over het leven in de binnenkamer: 'Ik kan geen dag beginnen of ik moet eerst op de knieën voor God zijn geweest'. Is het bij ons ook zo dat het is een-niet-meer-anders- kunnen? Geen dag kunnen vervolgen na bij de Heere te zijn geweest. Die eerste ontmoe ting komt in de openbaarheid. Want de Vader Die in het verborgene ziet, vergeldt het in het openbare leven! Van Paulus staat er geschre ven: 'Het is de genade Gods in hem Het wordt ook wel anders gezegd: 'Die - je kunt het wel zien en horen - is bij Jezus geweest'. Voor de hele dag Wie 's morgens naar God gaat om de dag te vervolgen, die hoeft de verdere dag niet alléén te gaan... Gods grote en eniggeboren Zoon zocht steeds de stilte en kwam uit de stilte in gemeenschap met de Vader de wer ken van de satan verbreken. Voor de dagen van Zijn leven op aarde én voor dé eeuwige dag. De dienstknecht en de dienstmaagd is niet meerder dan zijn Heere. Wijs een discipel(in) van Jezus aan die... Iemand denkt er anders over. Vindt het niet nodig. Wijst u eens één (meer hoeft echt niet, het is wel het minste!) christen aan die kan gaan, doen en handelen zonder de gemeen schap. Eén die van Jezus houdt, maar die Hem tegenwerpt dat Hij het niet altijd bij het rechte eind heeft. Eén die als christen tonen kan: Ik kan gerust een dag of een tijdje zonder mijn Heere. Die is niet aan te wijzen. Zo'n gelovige kent Jezus niet. Hij sprak: 'Zonder Mij kunt gij niets doen'. En de Heere wordt daarom gebeden en aangebeden. Neem mijn beide handen Schik u in de morgenstond omwille van de goedertierenheid van God! Daar hangt het leven aan Want wat is een leven zonder Zijn leiding? Een kille bedoening, een dodelijke afgang, een mensonwaardig bestaan, een Godont- erend leven. Daarom... wees er in de mor gen...! Handen omhoog of...! Heere, neem mijn beide handen en leid mij deze dag. Ds. J.W. van Estrik, Goedereede GOEDEREEDE - Inloophuis De Boei, Noordzijde Haven 1 te Goedereede is een inloophuis voor mensen die kanker (gehad) hebben en hun naasten. Het inloophuis wordt gehouden in Café Goeree en is iedere tweede en vierde dinsdag van de maand van 10.00- 16.00 uur geopend voor een kopje koffie, een luisterend oor, lotgenotencontact of creatief bezig zijn en behandelen van bepaalde the ma's. Men kan er gewoon binnenlopen. Tij dens de openstellinguren van het inloophuis is het café voor andere gasten gesloten. Voor het eerste kwartaal van 2007 heeft De Boei onderstaande activiteiten op het programma ?,5?an. - 9 januari, vanaf 13.00 uur: Tekenen en schilderen. U kunt zelf aan de slag met het aanwezige materiaal. - 23 januari, vanaf 13.00 uur: Themamid dag 'Omgaan met kanker'. - 13 februari, vanaf 13.00 uur: Mandela tekenen. - J3 februari, 19.30 uur: Extra thema avond. Trudy van der Jagt (psychologe IKR) houdt een lezing over 'Relaties en kanker' in de Bibliotheek, Hofdijksweg 20 te Ouddorp. De entree is gratis, maar een vrijwillige bijdrage is natuurlijk altijd welkom. Na de pauze is er gelegenheid om vragen te stellen. De avond is voor iedereen toegankelijk, maar meldt u zich wel vooraf even aan; dat kan via telefoon nummer 0187-667744. - 27februari, 13.00 uur: Themamiddag 'De overgang'. Spreekster is een overgangs- consulente van Care for Women. - 13 maart, 13.00 uur: Creamiddag. - 17 maart, van 10.00-15.00 uur: Extra aandachtdag. Deze dag werkt een aantal mensen - o.a. schoonheidsspecialistes, pedicure en masseurs - mee aan een ver- wendag. Graag vooraf opgeven via tele foonnummer 06-22111572 of via e-mail marjadeneerzamen hotmail.com. - 27 maart, 13.00 uur: Paasdecoratie maken. Voor meer informatie kunt u bel len naar 06-22111572 of mailen naar marjadeneerzamen@hotmail.com. DIRKSLAND - Gemeentebelangen Dirksland heeft verschillende ideeën om de inwoners van de gemeente meer bij de gemeentepolitiek te betrekken. Ideeën die te maken hebben met een verbetering van de informatievoor ziening, een verhoging van de burger participatie en het wekken van meer interesse voor de gemeenteraadsver gaderingen. De ideeën zijn vervat in een concept initiatiefvoorstel. Door Kees van Rixoort Gemeentebelangen Dirksland - met twee leden vertegenwoordigd in de gemeenteraad - vindt dat een goed contact met de burgers noodzakelijk is om de rol van volksvertegen woordiger goed te kunnen uitvoeren. Daar voor is, aldus de fractie, een actief commu nicatiebeleid nodig. Burgers moeten weten hoe de raad werkt, hoe ze invloed kunnen uitoefenen, waar ze terecht kunnen met hun klachten, enzovoorts. "De raad moet hiertoe de burgers passief en actief van informatie voorzien", meldt Gemeentebelangen in het concept initiatiefvoorstel. "Door de burgers passief en actief van informatie te voorzien bevordert men de deelname, ofwel parti cipatie, van de burgers aan de politiek. Dit zorg ervoor dat de kwaliteit van het beleid verbetert en het beleid een groter draagvlak krijgt." Ook het vertrouwen in de politiek zal hierdoor toenemen, aldus de fractie. "Door vroegtijdige participatie worden mogelijke frustraties aan het einde van de besluitvor mingsprocedures voorkomen. Daarbij wordt er door middel van burgerparticipatie inzicht gekregen in de meningen, problemen en ideeën van de burgers." De plaatselijke politieke partij stelt in het concept initiatiefvoorstel concrete verbete ringen voor. In elke kern van de gemeente een bulletinbord met daarop het verga derprogramma en de agendapunten, naast andere relevatie informatie. Een dagelijkse update van de website. Een 'bewaartlyer' met daarop de leden van de gemeenteraad en het college, met hun portefeuilles, tele foonnummers en e-mailadressen. En: een fotocollage in de hal van het gemeentehuis of in de raadszaal met de portretten van de raadsleden. "Dit om de herkenbaarheid en de verpersoonlijking van de gemeenteraad te stimuleren. Bezoekers van een raads vergadering kunnen dan ook precies zien bij welke fractie een raadslid zit en wat de naam is van het raadslid." Verder pleit Gemeentebelangen voor een gemeentelijke informatierubriek in de kran ten, het uitdelen van het burgerjaarverslag in bijvoorbeeld de supermarkt of op de week- markt. Raadsleden zouden als gastspreker kunnen optreden op scholen. Andersom moeten scholieren de gelegenheid krijgen eens een kijkje te nemen in de raadszaal en informatie te krijgen over het functioneren van de gemeenteraad. Gemeentebelangen wil ook 'meerderjarige inwoners' van de gemeente als 'gast van de raad' uitnodigen om een raadsvergadering bij te wonen. Om communicatie meer gewicht te geven zou dit beleidsonderdeel volgens de partij moeten behoren tot de portefeuille van een wethou der. Gemeentebelangen Dirksland komt ook met de aanbeveling om aan de buitenkant van het gemeentehuis duidelijk aan te geven dat dit het gemeentehuis is. "Het bordje dat er nu hangt ziet er niet (meer) uit." Het concept initiatiefvoorstel wordt donder dag 11 januari (19.00 uur in het gemeente huis) besproken tijdens een vergadering van de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden en Middelen. Als er voldoende steun is bij de andere politieke partijen, zal Gemeen tebelangen het initiatiefvoorstel indienen bij de gemeenteraad. ■35- Zijn moeder had van zijn afwezigheid handig gebruik gemaakt om haar alles te vertellen. Mede lijden had hij in haar ogen gelezen, medelijden met hem, omdat hij dat allemaal doorleven moest, 't Had hem toch goed gedaan. De gedachte, dat hij misschien schuldig zou zijn kwam zelfs niet in haar op. Dat merkte hij duidelijk. Trek het je maar niet al te veel aan," waren haar eerste woorden geweest, voor hij nog iets had kun nen zeggen. "Je weet voor jezelf zeker, dat jij het niet gedaan hebt, dus..." "Maar daarom valt het toch niet mee," had hij ver drietig geantwoord. "Waarschijnlijk krijg je wel spoedig iets anders," had ze hem bemoedigd, "en wie weet, misschien komt de waarheid nog wel gauw aan het licht." Daar hoopte hij ook heimelijk nog op, dan zou alles wel weer goed kunnen worden. "Je komt toch vanavond? Ik reken er op, hoor, en met een bemoedigend klopje op zijn schouder was zij heengegaan. "Ja maar, zou ik dat wel doen? Ik.had hij tegen- gestribbeld. "Waarom niet?" Verbaasd had zij hem aangezien: "Je komt toch altijd 's woensdagsavonds? Daar moet je overheen." Met kloppend hart was hij gegaan, als in een droom de bekende straten doorlopend, 't Was hem of hij van alle kanten bukken op zich gericht voelde, van mensen, die hem natuurlijk allemaal voor een dief hielden. Hij was blij, toen hij er was. "Wat zeiden ze er van?" informeerde hij zenuwach tig aan Dora, die hem binnenliet. "Ze schrokken er wel van en vonden het jammer. dat je die rekening van Van Beveren verzwegen had. Vader had het best aan je willen lenen." "Dat behoeft niet meer, want Van Vliet heeft het mij voorgeschoten en ik heb het vandaag juist betaald." Met een hoogrode kleur was hij binnengetreden, iets zenuwachtig, in afwachting van een geducht replement. Het was meegevallen. Van Vlijmen had hem moed trachten in te spre ken. Ook zijn vrouw was buitengewoon hartelijk geweest. Hij had hun deelneming gevoeld. Geen steken onder water of sarcastische gezegdes, alleen dat het beter en verstandiger was geweest om direct open kaart te spelen, dan hadden zij hem vóór kunnen spreken bij mijnheer Andijk, terwijl nu alles tegen hem getuigde. "Maar daar gedane zaken geen keer nemen en er dus niets meer aan te doen is, zullen we daar verder niet meer over spreken," besloot Van Vlijmen. Het werd donderdag, vrijdag. Evert kon er niet toe komen om werk te gaan zoe ken. Hij durfde het niet. Wel las hij trouw iedere avond alle advertenties na van het stedelijk dag blad, doch niets, dat in zijn branche lag, kon hij ontdekken. Ernstig en nauwgezet legde hij iedere avond opnieuw weer zijn zaken voor de Heere neer. Het was dan zijn verzuchting: "Gij weet toch, dat ik hierin onschuldig ben. Mocht Gij dan de waarheid eens aan het licht brengen. Help mij, Heere." Soms probeerde hij door veelheid van woorden de Heere te bewegen. Ook kwam er bij wijlen enige wrevel bij hem op. Waarom, waarom moest dat nu allemaal zo onge lukkig samenlopen? Waarom had de Heere dat nu niet verhoed? Waarom had hij dat ongeval nu ook juist zo angstvallig willen verzwijgen? Die gedach ten kwamen, eerst heel zwakjes, voorzichtig om het hoekje van zijn hart kijken. Liet hij die dan even toe, dan werden ze al gauw brutaler, gingen steeds verder, totdat hij tenslotte God de schuld gaf. Doch wanneer hij dan schrok van zijn eigen boosheid, ging hij zich er tegen verzetten; drong ze terug, indien ze tè grof gingen worden. Nee, nee, dat was onredelijk van hem, dat was goddeloos. Daar had God het niet naar gemaakt, dat had God niet verdiend. Niet de Heere, maar hij was de schuld van alles. Het gaf dan een ogenblik een hevige worsteling, maar dan zakte het toch af. Het leek wel een beetje op van die hevige windvlagen. Nu eens was alles in hevige beroering, dan weer was het stil. Kon hij die lelijke gedachten niet de baas worden, dan draaide hij zich om en om in bed en probeerde ze weg te bidden. Dan was zijn verzuchting: "Maak toch dat het uit mag komen, mocht Gij de waarheid nog eens aan het licht brengen." En dan werd het beter met hem, gelijk bij Saul, als David voor hem speelde. Zie je wel, het hielp als je bad, als je maar aanhield. En zo zou het óók helpen met het andere, vast. Dan voelde hij zich zeker van zijn zaak. 's Zaterdagsmiddags kwam Bertus Heringa met een opgestreken zeil zijn mening over het geval zeggen. Hij had het zo juist van Van der Welle gehoord. "Hoe kom je er toe, om zo iets te doen? Dat had ik nu nooit achter jou gezocht." Evert was even helemaal beduusd geweest, wilde toen in toorn opvliegen. Doch zijn moeder voor kwam hem. "Wat gebeurd, wat gedaan?" klonk het ijzig van haar lippen. "Wel, dat stelen van dat..." "Heb je daar bewijzen voor?" Een moment zweeg Bertus, ontweek de fonkelende ogen van zijn schoonmoeder. "Ik heb alles van Van der Welle vernomen en die zal er toch niet om liegen, denk ik," hield hij vol. "Dat staat nog te bezien," voegde de weduwe Kooi- stra hem droogjes toe. Zij vertelde hem de hele geschiedenis. "En wie moet dan al dat geld bij Van Beveren beta ler en waarvan vorste Bertus wantrouwend. "Dat is al betaald." Verbaasd keek hij haar aan, toen sprak hij met een gemeen lachje: "ja, dat begrijp ik, die rekening zal nu al wel betaald zijn." "Weet je wat jij bent," stoof Evert plotseling op, zie dend van kwaadheid. "Jij bent een valse, gemene gluiperd, een... een..." Hij struikelde over zijn eigen woorden, zocht naar nóg grievender benamingen. Als enig antwoord krulde een spottend lachje Bertus' lippen. Evert zou hem aangevlogen zijn, doch zijn moeder maakte er een eind aan en voorkwam daardoor erger. "Als je anders niet hebt en het alleen het doel van je komst is om Evert en mij te krenken en te beledigen, verdwijn dan asjeblieft dadelijk," kwam het scherp van haar lippen. "Je moest je schamen. Inplaats dat je medelijden met hem hebt, verkneuter je je er in. Dat had ik toch niet achter je gezocht, dat je zo hatelijk zou zijn." Bertus bemerkte, dat de maat vol was bij zijn schoonmoeder en droop af. Doch in zijn hart dacht hij er het zijne van. "Trek je er toch niets van aan. Evert," ried zijn moe der hem, toen Bertus vertrokken was. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 5