^^Christenunie Fototentoonstelling 'Stad... vroeger en nu' succesvol tttiomeetertxui Beugsloep MD 10 weer terug in thuishaven Middelharnis 1 HI^^H ^H V Jaarwisseling verloopt rustig op eiland ■■■■^^■i ^^^^M ^7S^ /i-g wenst u allen een voorspoedig 2007 Cijfers vertalen, koers bepalen. i f'^m <^M im aard Provincie weigert vergunning voor varkenshouder van Genugten Stichting wil 'cultureel erfgoed' weer teruggeven aan gemeenschap Goeree-Overflakkee j^ Visser Visser Knöps ^^roépi ■tS'fJMj^ïLiH ^^^^v. Buitenland Speurwerk Cultureel erfgoed Vrijdag 5 januari 2007 79e jaargang nr. 7571 Vreugdevuiinjes fienoef; tijdens de iiieiiwjaursnachl. GOEREE-OVERFLAKKEE - Harde knallen en reuzendrcLinen, lichtfonteinen en gejank door de lucht, dal typeerde hoofdzakelijk de afgelopen jaarwisseling op het eiland. Ditmaal tot veler opluchting geen golf van zinloze vernielzuchtof relachtige taferelen in de Nieuwjaarsnaeht. Al heeft op een enkele plek op het eiland wel de ME zich even laten zien of verscheen er een videoteam van de politie bij vreugdevuren om in voorkomend geval op beeld vast te leggen welke burgers zich misdroegen. Enkele incidenten werden kort en krachtig aangepakt. In de gemeente Middelharnis werden vier arrestanten meegenomen en in Ooitgensplaat werd rond 04.00 uur een 27-jarige inwoner opgepakt wegens brand stichting in een schuur aan de Dorpsweg aldaar, waarvoor de brandweer tegen half vier uit moest rukken. Toen de brandweer Ier plaatse kwam, bleek de schuur in brand te staan, terwijl de schapen die zich in de schuur bevonden door ec.i buurman werden gered. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur oversloeg naar het ernaast staande woonhuis. Overigens had de brandweer op het hele eiland, met in totaal bijna veertig uitrukken, weer werk genoeg om diverse vreugdevuur tjes en buitenbrandjes te blussen, vanaf 00.07 uur in Ouddorp tot 7.49 uur in Den Bommel toe. (Tekxr: Ham VUIerius/l-\>lo\: Pcrshum Flakkee) Op een enkele plek. zoals hier in Dirksland. heeft de ME zich even laten zien. DIRKSLAND - De fototentoonstelling die In november in Stad aan 't Haringvliet gehou den is, heeft bijna duizend bezoekers getrok ken, die heel positief waren in hun waar dering over het initiatief. Ook de opzet en inrichting van zowel de grote zaal met foto's aksook de kleine zaal met een presentatie van diverse dvd's werd als heel bezoekvriende- lijk ervaren. Nu de nabestellingen op foto's en dvd's zijn afgewerkt en alle kosten zijn betaald, kan de balans worden opgemaakt en het blijkt dat er een bedrag van 625,- overblijft. Het organiserend trio - Kees Bra- ber en de gebroeders Jan en Jaap Maliepaard - besloot dit 'overschot' over te dragen aan Hospice Calando in Dirksland. Het comité wil alle bezoekers en sponsors voor hun belangstelling en bijdrage harte lijk bedanken, "Het is in alle opzichten een geslaagd evenement geweest en wellicht in de toekomst voor herhaling vatbaar.". Op de foto de organisatoren en mensen van Calando na het uitreiken van de cheque. (Foto: Pers- buw Flakkee) ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. Julianaweg 56 OI87 617 30° Fax 0187 485 637 vïvuw.visser-visser.nl SS T«i. {0117} UlilS hm (01*7) 6«373« Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 't bi] uw G2-deoii>r of kijk alvo« op www.opeinïeijwï.nl Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdljk - 0187 476767 Akkerdoos BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 KwaiiteH 6 Service KliitiMHMiliill Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraot 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 MIDDELHARNIS - De Provincie Zuid-Holland wil de vergunningen, die Genubo BV heeft voor het exploiteren van twee varkenshouderijen en een brijvoerinstallatie intrekken. Op 11 januari om 19.30 uur geeft de provin cie de inwoners van de gemeente Mid delharnis tekst en uitleg geven over dit besluit. Zij doet dit in het gebouw van het ISGO aan de Dwarsweg 40 te Mid delharnis. Genubo BV vestigde zich in 1991 in Middel harnis en kreeg toen een milieuvergunning voor het houden van 6720 varkens, maar niet voor het exploiteren van een brijvoerinstal latie. Vanaf de vestiging van het bedrijf krijgen gemeente en provincie regelmatig klachten over de stank, die het bedrijf veroorzaakt. Genubo BV belandde dan ook menigmaal hoog in de top tien van de bij de provinciale Milieutelefoon gemelde stankklachten. Menigmaal werd Genubo BV verzocht iets aan de stankklachten te doen. Nimmer kwam Genubo BV aan de klachten van de burgers tegemoet. Het enige doel van het bedrijf was via kostenbesparing zoveel mogelijk winst te maken. Op 19 november 2004 eiste de provincie een dwangsom, als niet binnen 13 weken gegevens binnen waren op welke wijze Genubo BV aan de stankoverlast een einde zou maken. In april 2006 liet Genubo BV een proefin stallatie bouwen, waarmee de geurstoffen verwijderd konden worden. De proef zou moeten leiden tot 80% stankvermindering. Op 6 oktober stelde de provincie vast, dat de vereiste stankreductie van 80 bij lange na niet gehaald werd. De provincie heeft daarop besloten, dat de vergunningen voor Genubo BV worden inge trokken, vanwege de ontoelaatbare gevolgen voor het milieu en de stankklachten, die door het bedrijf worden veroorzaakt. De beschik king van de provincie ligt t/m 29 januari 2007 ter inzage op het gemeentehuis van Middelharnis. Op 11 januari 2007 om 19:30 uur geeft de provincie voorlichting over het intrekken van de vergunningen in het gebouw van het ISGO aan de Dwarsweg 40 te Middelharnis. Alle inwoners van Middelharnis zijn op deze belangrijke bijeenkomst van harte welkom. De Commissie Milieu roept de inwoners van Middelharnis op deze voorlichtingsavond te bezoeken; "door uw aanwezigheid kunt u uw onvrede met de stankoverlast kenbaar maken aan de overheid". V 1 tt 1 '^^së^i&ii^^iim^ki^^* 1 1 fMHW^BfSWBBSHB^^^-'"-'''- ^m De MD 10 ligt op het havenhoofd van Middelharnis te wachten op de restauratie. MIDDELHARNIS - Weinig ceremoni eel vertoon was er op de laatste zater dag van het oude jaar in de haven van Middelharnis toen de ruim honderd jaar oude beugsloep MD 10 weer haar vroegere thuishaven binnenliep. Deze 'Johanna Hendrika' heeft een onlos makelijke band met het verleden toen Middelharnis nog een bloeiende vis- sersplaats was. En daarom is er een stichting opgericht die iets van die oude luister wil laten herleven door het schip weer in de originele staat terug te bren gen. Tekst en foto's: Adri van der Laan Het blijkt dat het schip een veelbewogen geschiedenis achter de rug heeft. De dertig meter lange vissloep werd in september 1896 te water gelaten bij scheepsbouwer Rijker in Rotterdam. De Johanna Hendrika werd gebouwd in opdracht van de toenmalig alom bekende Rederij Kolff uit Middelharnis en op 2 februari 1897 vertrekt het schip onder bevel van haar eerste schipper Leen Koster, naar de visgronden. Deze visgronden bevonden zich soms wel in de buurt van de Shetlandeilanden in het noordelijk deel van de Noordzee. Ongeveer negentien jaar had deze sloep als thuishaven Middelharnis, maar toen begin vorige eeuw de visserij vanuit Middelharnis terug ging lopen kreeg ook de MD 10 een andere thuishaven omdat Rederij Kolff het schip verkocht. In januari 1916 wordt Albert de Jong eigenaar van het schip en wordt Sche- veningen de thuishaven. De Johanna Hendrika wordt dan SCH 320 en krijgt ook een andere naam: Pieter Johannes. In 1922 wordt het schip uit Nederland uit geschreven en gaat het naar België, waar er mee gevist werd vanuit Oostende. Later heeft het schip tot 1965 in Noorwegen haar dien sten bewezen onder de namen Steinbruggen en Leonard III. In 1978 kwam het weer in Nederlandse handen. De heer Bosman kocht het schip en voerde er chartervaarten mee uit, waarbij het in 1980 ook de haven van Mid delharnis aan deed. Later kwam het schip in Frankrijk terecht en tot eind 2006 lag het in de Franse havenstad Boulogne sinds 1991 aan de ketting omdat het gebruikt was bij de smokkel van verdovende middelen. Toch zou dit niet de 'laatste rustplaats' van het schip worden want het schip kreeg zaterdag middag - na bijna negentig jaar - weer Mid delharnis als thuishaven. Aan deze thuiskomst nog behoorlijk wat voorafgegaan. De broers Ludovic en Laurent den Hollander Geholpen door de sleepboot Stand-By komt de MD 10 weer in haar oude thuishaven. en Jim Lensveld hebben enkele jaren geleden de Stichting tot Behoud Beugsloep MD 10 'Johanna Hendrika' opgericht. De oprichters van deze stichting hebben zich tot doel gesteld om het schip in bezit te krijgen en haar vervol gens te restaureren en te exploiteren. Jim Lensveld heeft na enig speurwerk de lig plaats van de boot in Boulogne ontdekt en vervolgens werd alles in het werk gesteld om de sloep naar Nederland te krijgen, hierbij heeft Catherine van Vliet uit Middelharnis, die Fran^aise van geboorte is, belangrijke steun verleend bij de contacten met de Franse autoriteiten door middel van coiTespondentie en gesprekken. Ludovic den Hollander legt uit dat hij enig aan deelhouder is van de B.V. de Wed. C. Kolff, de vroegere eigenaar van de verschillende sche pen. Samen met de overige oprichters van de stichting heeft hij alles in het werk gesteld om het schip weer in het bezit te krijgen. Doordat het schip aan de ketting lag was het eigendom van de Franse gemeenten Calais en Boulogne en die autoriteiten waren volgens Den Hol lander niet zo gemakkelijk te overtuigen van de goede bedoelingen van de initiatiefnemers, een deel van het stichtingsbestuur heeft dan ook een bezoek gebracht aan de autoriteiten van de Franse gemeenten om hen te overtui gen dat de sloep wérkelijk in Middelharnis thuishoorde. Tijdens dat bezoek hebben ze ook een dvd-presentatie getoond met foto's uit vroeger tijden, toen de haven bij Het Vinger- ling vol lag met dergelijke schepen. Uiteinde lijk gingen de autoriteiten overstag. "Zelfs de Franse minister van Financiën en Economi sche Zaken moest er een handtekening voor plaatsen". Dat Den Hollander eigenaar is van de vennootschap van de Wed. C. Kolff heeft bij de onderhandelingen wel geholpen om de Franse autoriteiten te overtuigen dat de ven nootschap in Middelharnis en de MD 10 in die tijd aan elkaar verbonden waren. Overigens heeft de vennootschap geen enkele juridische of financiële binding met de Stichting Beug sloep MD 10. De gelegenheidsbeinanning brengt een dronk uit op de goede vaart. Toen de toestemming er was werd het schip - waarvan de motor niet meer werkt - over gebracht naar Nederland. De GO 33 van De Waal heeft het schip naar Stellendam gebracht waarna het met behulp van de KNRM red- dingboot de sloep door de schutsluis werd gemanoeuvreerd, waar na vervolgens bij de scheepswerf van de firma Maaskant kon wor den aangelegd. Dit bedrijf sponsorde de dok beurt, waarbij aan het licht kwam dat, op wat kleine 'oneffenheden' na het stalen onderwa terschip er nog goed uitzag en dat restauratie zéker nog tot de mogelijkheden behoort. Daar om werd dan ook zaterdagmiddag de reis van Stellendam naar Middelharnis gemaakt. De MD 10 werd door het sleepbootje Stand-By van Gijs Jan Wieringa uit Middelharnis keu rig afgeleverd aan de kade op het Havenhoofd van Middelharnis. Waarschijnlijk zal de plaats zijn waar het schip nog enige jaren zal vertoe ven. Eerst wordt alles wat niet nodig is van het schip weggehaald. Zo worden de metalen masten en de bovenbouw van het schip verwij derd en zal worden geprobeerd om het weer in de originele staat terug te brengen. Naast veel tijd zal dit karwei ook veel geld kosten en de Stichting zal dan ook alles in het werk stellen om zoveel mogelijk fondsen en sponsors te verwerven om het karwei te kunnen klaren. De pogingen die zij hebben ondernomen kwa men niet voort uit winstbejag of om een leuk 'speeltje' voor de familie binnen te halen. "Het heeft ons alleen nog maar geld gekost en het zal zeker in de toekomst nog meer gaan kosten. Wij beschouwen de sloep als een cul tureel erfgoed en we vinden dat dit in Mid delharnis thuishoort. We zullen er dan ook alles aan doen om het schip ten goede te laten komen aan de gemeente Middelharnis en haar burgers". Volgens Ludovic den Hollander is het schip zeldzaam omdat het een van de wei nige stalen schepen is die nog gebruikt maakte van zeilen. Het is de bedoeling dat - na de res tauratie - het schip ook weer met zeilen gaat varen. Den Hollander benadrukt dat het zéker niet de bedoeling is dat het als charterschip zal worden gebruikt, waarbij gezelschappen tegen een forse prijs het schip kunnen huren want alles is erop gericht om later de toegang tot het schip 'laagdrempelig' te houden. Hoe precies de toekomst van de Johanna Hendrika eruit gaat zien is overigens nog niet duidelijk. "Wellicht kan het museumschip dan worden ingezet bij officiële gelegenhe den, want dit zie je wel meer bij dergelijke historische schepen. En misschien kunnen we ook weer terug naar de beugvisserij", mijmert Ludovic den Hollander over de toekomst van de MD 10. Ongetwijfeld zullen zékerde oudere inwoners van Middelharnis nog wel verhalen weten over de visserij in die dagen en zullen de ont wikkelingen rondom de Johanna Hendrika er toe bijdragen om deze oude verhalen weer op te rakelen... Over enige tijd zullen we in Eilanden Nieuws nog uitgebreid stilstaan bij de MD 10 en de visserij in vroeger dagen vanuit Middelhar nis. De Stichting tot Behoud Beugsloep MD 10 'Johanna Hendrika' is gevestigd op het adres: Langeweg 76,3241 KA Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 1