Knöps Groep start met reparateurschap Mitsubishi Nationaal beeldarchief ontsluit nieuwsjournaals over Goeree iS EIIAI1D01-raEUW5 Predikant beroepen Ophalen oud papier Goedereede InfO-avond Dyslexie in bibliotheek Ouddorp Klankbeeld 'De Geuzenhoek in Vlaanderen' bij Passage Open Ochtend voor vrouwen 'Afvallen en Gezonde voeding' Zestien historische filmpjes op website Gezondheidswijzer presenteert nieuw maandthema: Particulieren kunnen via website zestien historische filmpjes bekijken die teruggaan tot 1949 In Hilversums instituut zelf ligt een nog grotere schat aan audiovisuele informatie MIDDELHARNIS/HILVERSUM - Het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid in Hilversum heeft tientallen historische nieuwsfllmpjes over Goeree-Overflakkee aan de vergetelheid ontrukt. Dit beeldmateriaal is te bekijken in het gloednieuwe instituut zelf, dat is gevestigd op het Media park en kortgeleden is geopend door koningin Beatrix. Maar zestien film pjes staan op de website van dit nationale beeldarchief en zijn eenvoudig en direct oproepbaar. De oudste opnamen daarop zijn van de kerkbrand in Middelhamis, op 1 januari 1949. Geraakt Catalogi Deltawerken Koningin Favoriet Stroomstoring PAGINA 13 VRI^AG 5 JANUARI 20071 Altenteen Directeur Herman de Blok presenteert het Japanse merk 'Mitsuhi. De Knöps Groep - met vestigingen in Middelharnis/Sommeisdijli, Noord gouwe, Poortvliet en Ouddorp - is in de regio al vele jaren een begrip waar het gaat om 'mobiliteit'. Buiten liet dealerschap van Opel en Chevrolet levert de organisatie een compleet pakket van diensten zoals een geavan ceerde werkplaats-, schade- en ver- huurafdeling. Verder maakt een lease maatschappij en de exploitatie van een tweetal Shell tankstations onderdeel uit van de groep. Geheel in lijn met de visie van het management breidt de Knöps Groep in 2007 haar dienstver lening verder uit. Per 1 januari jl. is de organisatie namelijk gestart met het officiële Reparateurschap van Mitsu bishi. "Het Mitsubishi reparateurschap lijkt ons een geweldige uitdaging" vertelt Wim Diepen horst, After Sales Manager binnen de Knöps Groep, "en dus pakken we de mogelijkheid met beide handen aan". In de geavanceerde werkplaats aan Langcweg 113 te Sommels- dijk kunnen vanaf heden de eigenaren van het Japanse merk Mitsubishi terecht voor in het bijzijn van Wim Diepenhorst en Giet v/d Ven shibinnen de Knöps Groep. het onderhoud aan hun auto. "Dit natuurlijk in combinatie met onze uitgebreide kennis en uitstekende service", aldus Diepenhorst. "Binnen de Knöps Groep hebben we technici met veel expertise in dienst, onder wie enkele die al heel wat jaren bij ons werkzaam zijn". Naast de herkenbaarheid van de lokale orga nisatie zal er voor de Mitsubishi-rijd(st)ers bij een bezoek aan de werkplaats nog een ander moment van herkenning zijn. Dit in de persoon van Kees Stoutjesdijk die per 1 janu ari jl. binnen de Knöps Groep werkzaam is. "Kees is al vele jaren een bekende persoon lijkheid binnen de wereld van Mitsubishi. Hij beschikt over ruime ervaring en deskundig heid binnen het Japanse merk. Bovendien heeft hij een hechte band met vele klanten. Dat persoonlijke contact is nu net één van de dingen waar wij ontzettend veel waarde aan hechten". De Knöps Groep gaat vol vertrouwen het nieuwe jaar in. Met het dealerschap van Opel, Chevrolet én het reparateurschap van Mitsubishi breidt de organisatie haar activi teiten verder uit. "We hebben nu drie merken onder onze hoede en daarmee zullen we dit jaar vol aan de slag gaan. Het allerbelangrijk ste is natuurlijk dat de klant bij ons centraal zal blijven staan. Zo is het altijd geweest en zo zal het ook altijd blijven", verzekert Die penhorst. OOLTGENSPLA AT - Door de kerkenraad van de Hervormde gemeente (PKN) te Ooltgens- plaat is een beroep uitgebracht op ds. H.G. van der Ziel te Tiendeveen-Nieuw Balinge (Dr.) GOEDEREEDE - De Stichting Koninklij ke Fanfare Apollo te Goedereede haalt a.s. zaterdag weer oud papier en huishoudelijk karton op in Goedereede en Goedereede Havenhoofd. Gelieve het papier vóór 8.30 uur goed gebundeld gereed te zetten. Bibliotheek Ouddorp verzorgt dins dagavond 6 februari, in samenwerking met vereniging Balans, een info-avond over Dyslexie. Dit in navolging op een eerder gehouden avond in november 2006 over ADHD/ADD. Naast een uit eenzetting over Dyslexie en alle moei lijkheden/oplossingen die er zijn, is er deze avond ook ruimte voor het uitwis selen van ervaringen. Er zijn heel veel verschillende omschrijvingen en opvattingen over dyslexie. De Commissie Dyslexie van de Gezondheidsraad in Neder land beschrijft dyslexie als volgt: 'Er is sprake van dyslexie wanneer de automatisering van woordidentitlcatie (lezen) en of schriftbeeld- voniiing (spellen) zich niet. dan wel zeer onvolledig of zeer moeizaam ontwikkelt'. De beschrijving van de commissie dyslexie van de gezondheidsraad leidt tot de volgende kenmerken van dyslexie: - ernstige lees- en spellingsachterstand, de prestaties vallen ruim onder de norin; - extra hulp van een leerkracht heeft weinig resultaat: - het lezen gaat zeer traag en/of onnauwkeu rig en snel. de directe woordherkenning en het spellen zijn onvoldoende geautomati seerd. De avond wordt verzorgd door Vereniging Balans. Dit is een vereniging voor ouders van kinderen met leer-, ontwikkelings- en gedragstoomissen. waaronder ADHD, dys lexie en PDD-NOS. Balans wil een bijdrage leveren aan vermindering of oplossing van de problemen waar ouders/kinderen en de directe omgeving als gevolg van leer-, ont wikkelings- en gedragstoornissen mee te maken hebben. Tevens wil Balans de krach ten bundelen om te komen tot een doelmatige en efficiënte aanpak, gezien vanuit de belan gen van de (potentiële) leden. De info-avond wordt gehouden in de bibli otheek. Hofdijksweg 20. Ouddorp. Vanaf heden kunnen toegangskaarten (a 2,50) worden gekocht aan de balie in de biblio theek, telefonisch worden besteld, tel.: 0187- 667744, of via internet worden gereserveerd: www.bibliotheekzuidhollandsedelta.nl. De info-avond begint om 20.00 uur. Vanaf 19.30 is de bibliotheek geopend. MIDDELHARNIS - De Christelijk-Maat- schappelijke vrouwenbeweging Passage houdt haar eerste vergadering van het nieuwe jaar op donderdag 11 januari in het Diensten centrum Companen. Doetinchemsestraat 27 te Middelhamis. aanvang 19.30 uur Spre ker is de heer K. van Walsum die. daarbij geassisteerd door de heer Joh. Kieviet, het klankbeeld "De Geuzenhoek in Vlaanderen" presenteert - een veelbewogen geschiedenis van een protestantse enclave in het rooms- katholieke Vlaanderen. Na de pauze vertelt de heer Van Walsum nog bijzonderheden uit het leven van Guido de Brés. Gasten zijn har telijk welkom. LANGSTRAAT- De Hervormde Stuurgroep Ooitgensplaat houdt woensdag 17 januari a.s. een Open Ochtend voor vrouwen in de Hervormde kerk te Langstraat. Spreker deze morgen is de heer Harrewijn, werkzaam bij stichting Eleos, die in zal gaan op het thema 'Depressie en geloof'. De ochtend duurt van 9.30-11.30 uur, vanaf 9.15 uur is er koffie. Er is kinderoppas aanwezig. Alle vrouwen uit Ooitgensplaat en Langstraat en omgeving zijn hartelijk welkom. Gezond zijn is een belangrijke voorwaarde voor een prettig leven. Gezond zijn heeft te maken met voeding en bewegen. U houdt van lekker eten en probeert dat op een gezonde manier te doen? Of blijft het vooral bij dro men over een dieet waarbij u alles kunt eten en ook nog fit blijft? Gezond eten betekent vooral met gezond verstand bewuste keuzes iTiaken. Voor mensen die meer willen weten over afvallen en gezonde voeding, heeft de Gezondheidswijzer van de GGD Zuid hollandse Eilanden een informatiepakket samengesteld. Het informatiepakket kan in de maand januari tijdens kantoortijden tele fonisch aangevraagd worden via nummer 0181-652404 of opgehaald worden bij één van de vestigingen van de GGD. op Goe- ree-Overflakkee in Middelhamis, Sportlaan 5 (openingstijden: maandag en vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 13.30 tot 16.30 uur). Door Gert van Engelen De collecties van het instituut omvat ten 700.000 uur (1,6 miljoen titels) radio, tv en film en groeien nog iedere dag. Het beheert zeventig procent van het Neder landse audiovisuele erfgoed en hoort daar mee tot de grootste audiovisuele archieven van Europa. Al dit oude en hedendaagse beeldmateriaal, van grote en kleine histo rische gebeurtenissen, wordt toegankelijk geinaakt voor professionals, zoals program- maiTiakers en mediaredacteuren, maar ook voor het onderwijs en particulieren. Doordat het instituut beeld en geluidsregi straties niet alleen bewaart, maar ook ont sluit, is hel voor het eerst mogelijk geworden om bijvoorbeeld oude tv- en bioscoopjour naals terug te zien, en zelfs bepaalde tv- uitzendingen. Bewoners van Goeree-Over flakkee die nieuwsflitsen willen terugzien van het bezoek van het prinselijke paar aan Dirksland (in april 1936) of werkzaamhe den aan de Deltawerken (in de jaren zestig), kunnen die items in principe aanvragen bij deze beeldbank. Maar ook kunnen zij programma's en nieuwsreportages opvragen waarvan zij zich herinneren dat er zélf in voorkwamen, of (overleden) familieleden, buren en ken nissen. Beelden van Goeree-Overflakkee die anders verstoft zouden zijn geraakt en vergeten, zijn via het instituut ineens weer beschikbaar gekomen. Er heeft zich zo een kleine audiovisuele schatkamer geopend, die als bijkomend voordeel heeft dat nu gedetailleerd kan worden onderzocht wan neer en met welke onderwerpen het eiland in de vorige eeuw in het landelijke nieuws is geweest. Mensen in staat stellen om (jeugd) herinne ringen op te roepen, aan bepaalde beelden of geluiden, is de opzet van het Instituut voor Beeld en Geluid. Mensen worden indi vidueel en collectief "geraakt en gevormd" door beelden en geluiden, zo omschrijft het zijn missie, en zo "krijgen die beelden en geluiden persoonlijke en maatschappelijke betekenis". Door beelden en geluiden te behouden, beheren en te presenteren, krij gen mensen de kans "zichzelf hun maat schappelijke omgeving én hun geschiedenis beter te begrijpen." De collecties in Hilversum zijn afkomstig uit meerdere archieven: het radio- en televi siearchief van de publieke omroep, de film archieven van de Rijksvoorlichtingsdienst en de Stichting Film en Wetenschap, en het geluidsarchief van het Nationaal Muziekde- pot. Aangevuld met reclame-, animatie- en amateurfilms, plus filins van bedrijven en maatschappelijke organisaties, geven deze verzamelde collecties "een uniek beeld van Nederland van de afgelopen honderd jaar" Zo'n 690.000 van de 700.000 uur materi aal is nog analoog. Uiteindelijk wordt alles gedigitaliseerd, zo is de bedoeling, en het rijk heeft al 150 miljoen uitgetrokken om het historische erfgoed voor de toekomst veilig te stellen. Maar deze operatie zal nog jaren duren, mogelijk zelfs decennia. De archieven worden bewaard in de zestien meter diepe kuip waarin het gebouw op het Mediapark is gebouwd. In deze openge werkte kelder, die bestaat uit vijf verdiepin gen onder de grond, zijn liefst vier klimaat zones aangebracht. i ^^^BP 1 BRP -^i^ite Deze foto toont op 20 juli 1964 minister J. van Aartsen. Hij heeft zojuist een tientje gekregen met de verkoop van het eerste kaartje voor de tolbrug over het Haringvliet. Hij overhandigt het biljet aan president commissaris P.D. S iel ing, van wie de commentaarstem meldt dat hij 30 jaar heeft gevochten voor de brug. Het vierkante gebouw (54 bij 54 meter) zelf trok van meet af aan de aandacht, doordat in de gevels, in de glazen huid, in flonkerende kleuren honderden archiefbeelden (zoge heten stills) zijn verwerkt van tv-program- ma's. Dit ontwerp van Jaap Drupsteen is een moderne versie van de glas-in-lood-ramen. Behalve 16 meter diep is het audiovisuele monument 26 meter hoog. De bouw - die bijna 70 miljoen euro heeft gekost - is gefi nancierd door het ministerie van OCW. Jaar lijks hoopt dit centrale instituut voor beeld en geluid 150.000 bezoekers te trekken. Het Eilanden-Nieuws heeft uitgezocht wat het instituut biedt over Goeree-Overflak kee. Dat ging vrij eenvoudig. Wie de web site opzoekt (www.beeldengeluid.nl), hoeft slechts naar het onderdeel 'Ga naar de archieven' te surfen om te kunnen zoeken in de online catalogi. Tik vervolgens het woord 'Goeree-Overflakkee' in, en er komen 97 titels te voorschijn, "treffers" geheten. Op het woord 'Goeree' verschijnen er meer, 149 stuks, maar vele daarvan gaan over het gescheiden evangelisten-echtpaar Jenny en Lucas Goeree, over het lichtschip Goeree of over schepen die Goeree heten. Er is zelfs een boswachter Goeree. In het overzicht van de treffers staan al met een allerlei praktische gegevens, die het selecteren, het bladeren in het archief, ver gemakkelijken. De datum wordt genoemd waarop dit onderwerp is uitgezonden, of het radio, tv of het bioscoopjournaal van Poly goon betreft, hoe het item of het programma heette en waar het over handelde. Maar nog handiger is het om zo'n treffer aan te klik ken: dan duikt het complete draaiboek op. Hierin staan de gegevens die voor weten schappers, maar evengoed voor particulie ren zo interessant zijn. Alle personen wor den opgesomd die in de uitzending of in het nieuwsjournaal opduiken, wat zij deden en soms wat ze zeiden, hoe ze heetten, in welke dorpen zij woonden, wie de opnamen heeft gemaakt, hoe lang die duren, wie de presen tator was, wat zoal aan de orde kwam, of het in kleur of zwart-wit is gefilmd en zelfs of het materiaal nog in goede staat is. Deze beschrijvingen zijn geschiedkundig belangwekkend. Ze geven aan in welke opzicht Goeree-Overflakkee nieuwswaardig was in de afgelopen decennia, en stellen zo iedere websitebezoeker in de gelegenheid om thuis, op pc of laptop, op z'n gemak de streekgeschiedenis in audiovisueel opzicht na te lopen. En daarnaast krijgen ze de kans om waardevolle beelden van opa en oma, een overbuurman en een jeugdkennis te bekijken. Sommige van de nieuwsuitzendingen zijn met een muisklik op te roepen. Tot op heden zijn dat er zestien. In een kader elders op deze pagina wordt kort vermeld wat de inhoud is van deze filmpjes, die soms maar een halve of anderhalve minuut duren en voor het grootste deel in nostalgisch zwart-wit zijn opgenomen. Zoals het kader aantoont, laten de meeste de vorderingen zien van de Delta werken. Terwijl de beelden voorbij trekken, klinkt tegelijkertijd het commentaar, dat vrijwel onveranderlijk wordt uitgesproken door de legendarische Philip Bloemendal. Een uitzondering op alle filmpjes die trots de voortgang van de Deltawerken tonen, vormt de kerkbrand die in 1949 op nieuw jaarsdag in Middelhamis woedde. De kij ker ziet de brandende Hervormde Kerk, de nieuwsgierigen, het brandweerpersoneel en de aandoenlijk simpele blusapparatuur In de begeleidende beschrijving wordt toege licht: "De gezamenlijke brandweren van Goeree en Overflakkee bestrijden de brand met groot materieel, maar weten deson danks alleen de toren te behouden. Van het middenschip resteert niet veel meer dan een ruïne." Op de website is ook de Extra Editie te vinden van het Polygoon-journaal over de stormramp in 1953, met de eerste hui veringwekkende beelden. Luchtopnames van het overstroomde Oude-Tonge komen voorbij, het droppen van voedsel en zand zakken door een vliegtuig te Stellendam, de Een arbeider gebaart waar precies de gondel die boven de Grevelingen aan een kabelbaan hangt, zijn stenen moet storten voor de Grevelingendam. Het is J januari 1965. Zandzuigers spuiten elders zand tegen de binnenzijde van de dam. evacuatie van mensen met helikopters naar Middelhamis, alsook een bezoek van prins Bernhard aan Middelhamis. Deze beelden zijn inmiddels vrij bekend, omdat zij bij elke herdenking van de watersnoodramp worden herhaald. De reeks van zestien nieuwsfilmpjes zal overigens op korte termijn niet worden uit gebreid. Voorlichters Sabine de Waart van het instituut vertelde zulks toen het Eilan den-Nieuws ernaar vroeg. "Het zal voorlo pig bij deze voorbeelden blijven, omdat het veel tijd kost om alles Ie digitaliseren", rea geerde zij. Nieuwsgierig was de krant ook naar alle overige items over Goeree-Overflakkee. De lijst met 97 treffers suggereert nu wel dat deze stuk voor stuk te bekijken zijn, maar is dat in werkelijkheid zo? Loont het om naar Hilversum te reizen om daar de allervroeg- ste beelden van het eiland te kunnen zien, bijvoorbeeld die van het koninklijk bezoek op 25 april 1936? [Koningin Wilhelmina en prinses Juliana, zo leert de beschrijving daarvan, arriveer den toen in de haven van Middelhamis en "gaven handen". Ze stonden op het bordes van het raadhuis en werden in Oude-Ton ge toegezongen door de schooljeugd. Ze bezochten het ziekenhuis in Dirksland en reden per auto door Melissant en Stellen- dam. Ten slotte vertrokken zij weer, met een motorbarkas vanuit de Stellendamse haven. De beelden daarvan worden afgewisseld met "shots van toeschouwers, onder ande ren mensen in klederdracht, en welpen".] Sabine de Waart antwoordde dat ja, in principe alle tv- en radio-items over Goe ree-Overflakkee zijn aan te vragen bij het instituut. Zo'n aanvraag moet schriftelijk of per e-mail naar de klantenservice worden gestuurd, waarna een medewerker bekijkt op welke "drager de beelden en geluiden staan". Een drager is het soort materiaal: video, film, geluidsband, langspeelplaat of cd. Maar, wierpen wij tegen, "in principe" is een beetje een gemene uitdrukking: je legt je er niet mee vast. Dus, nogmaals: zijn al die beelden op te vragen De Waart, geduldig: "Dat hangt af van de drager Bepaalde beelden kunnen bijvoor beeld op een 35 mm-film staan, die niet meer van goede kwaliteit is. Die kan dan niet meer gedraaid worden zonder eerst te Bussen naderen (op IS november 1971) over de Haringvlietdam Goeree-Overflakkee. terwijl vlaggen fier wapperen. In de voorste bus zit koningin Juliana, die zojuist de sluizen heeft geopend, samen met minister Willem Dreesjr Zij is op weg naar de in aanbouw zijnde Brouwersdam. Dit Polygoonfilmpje is het eerste in kleur. (Defoto's zijn bevroren beelden (stills) uit de desbetreffende nieuwsfilmpjes.) zijn gerestaureerd. Het is heel moeilijk om van 700.000 uur beeld en geluid in het alge meen aan te geven of iets bekeken kan wor den. Dat moet van geval tot geval blijken. Vandaar dat wij zeggen: in principe." De afdeling klantenservice kan snel laten weten hoe de staat is van een nieuwsfilmpje, en diis of het te bestellen is. Is dat het geval, dan hebben klanten de keuze. Zij kunnen óf hun favoriete beelden op een cd of video band laten zetten om thuis te bekijken. Die beelden kunnen geselecteerd worden uit journaals, maar ook uit gewone program ma's. De kosten daarvan zijn "afhankelijk van het doel van gebruik, van de hoeveel heid materiaal en van op welke andere dra ger de beelden moeten worden overgezet", zegt De Waart. Klanten kunnen ook ter plekke, in Hil versum, het aangevraagde beeldmateriaal raadplegen. Voor particulieren is hiertoe achter de balie van de klantenservice een "viewingsplek" aangebracht, professionele klanten kunnen er een studio huren. De lijst met Goereese onderwerpen houdt op op I maart 2006. Dat wil niet zeggen dat er van na die datum geen opnamen zijn, integendeel. De collecties van het instituut worden voortdurend aangevuld. Allereerst zijn er de regelmatige schenkingen en nieu we aanwinsten. Daarnaast registreren recorders en compu ters dag in dag uit rechtstreeks wat op radio en televisie is te horen en te zien. Uit deze reusachtige hoeveelheid opnames maken ervaren specialisten een selectie voor de collecties van het instituut. Al het nieuwe materiaal, van na 1 maart 2006 dus, wordt gerubriceerd en is op te roepen via de web site, via de iMMix-catalogus. Via een paar muisklikken is te achterha len dat de actueelste opnamen over Goe- ree-Overflakkie die van 5 en 6 augustus jongstleden zijn. Het NOS-journaal en het Jeugdjournaal berichtten toen dat het eiland was getroffen door een ingrijpende stroom storing. Het oudste filmpje dat op de website van Beeld en Geluid is te zien over Goeree-Overflakkee, toont de brand in de hervormde kerk van Middelhamis, op 1 januari 1949. Ondanks alle buspogingen van de brandweer, ging het middenschip verloren. Op de website van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid zijn vrije lijk zestien korte nieuwsfilmpjes en -uitzendingen over Goeree-Overflakkee te zien. De opnamen gaan voor het merendeel over de totstandkoming van de Deltawerken, zoals onderstaand overzicht weergeeft. 1Hulpactie nabestaanden vloedgolf: de familie Kik uit Nieuwe-Tonge heeft tijdens de watersnoodramp van 1953 zesentwintig familieleden verloren en houdt nu een inza melingsactie voor slachtoffers van de tsunami in Sri Lanka ('Netwerk', 11/1/2005; tijdsduur 8,30 minuten). 2. Vissers gedood door explosie: drie vissers zijn omgekomen doordat een uit zee opge viste Amerikaanse vliegtuigbom ontplofte aan boord van de Ouddorpse kotter OD-1 'Maarten Jacob' ('Netwerk', 14/4/2005; tijdsduur 15,10 minuten). 3. Kritiek op aanleg Tweede Maasvlakte: ondernemers op de Kop van Goeree vrezen voor inkomstenderving. De Tweede Maasvlakte verstoort ernstig de visserij en heeft nadelige gevolgen voor de recreatie (tv-programma 'Twee Vandaag' van 2/9/2005; tijdsduur 6,55 minuten 4. Het Brouwershavense Gat is dicht: caissons worden afgezonken in bet noordelijke gat tussen de Brouwersdam en Goeree-Overflakkee, waarna sleepboten op hun toeters blazen ('Polygoon', 1/5/1971; tijdsduur 2,40 minuten). 5. Lichtschip wordt vervangen: het lichtschip Goeree, dat achttien kilometer buiten de kust van Goeree-Overflakkee als lichtbaken fungeert, wordt vervangen door een licht- platform. Met het kraanschip Challenger wordt een pootconstructie in zee geplaatst ('Polygoon', 1/7/1971; tijdsduur 2,09 minuten). 6. Opening Haringvlietdam: koningin Juliana rijdt met minister Willem Drees jr. in een autobus over de Haringvlietdam en reist daarna door naar de in aanbouw zijnde dam in het Brouwershavense Gat. Dit is, gemeten vanaf 1949, het eerste filmpje in kleur ('Polygoon', 15/11/1971; tijdsduur 2,50 minuten). 7. Laatste fase: gondels brengen betonblokken via een kabelbaan naar het stroomgat tus sen Goeree-Overflakkee en Voome-Putten en storten ze in zee ('Polygoon', 1/3/1970; tijdsduur 3,03 minuten). 8. Vorderingen aan de dam: bouwactiviteiten in de Grevelingen. Met gondels worden zand en stenen gestort voor de dam die al boven het water uit komt ('Polygoon', 1/1/1965; tijdsduur 1,50 minuut), 9. Dam open voor verkeer: bulldozers egaliseren het opgespoten zand voor de Gre velingendam. Vervolgens wordt er een asfalt wegdek op aangebracht ('Polygoon', 1/4/1965; tijdsduur 1,27 minuut). 10. Kabelbaan gereed: de kabelbaan tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland voor het dichten van de Grevelingen is gereed gekomen. De gondels maken een eerste tocht ('Polygoon', 1/6/1964; 1,43 minuut). 11. Bmg in gebruik genomen: minister J. van Aartsen opent de Haringvlietbrug. Hij ver koopt het eerste tolkaartje en geeft het tientje dat hij krijgt aan P.D. Sieling, de pre sident-commissaris die dertig jaar heeft gevochten voor deze tolbrug ('Polygoon', 20/7/1964; tijdsduur 1,37 minuut). 12. Nieuw succes bij Deltawerken: duwboten trekken en duwen vier caissons tegen het veertig meter brede sluitgat in de Grevelingendam ('Polygoon', 12/5/1962; tijdsduur 1,50 minuut). De werkzaamheden in het Haringvliet: in een polder van 85 hectare, gelegen in het Haringvliet en met een baileybrug verbonden met Goeree, wordt gewerkt aan de uit- wateringssluizen ('Polygoon', 21/8/1961; tijdsduur 3,12 minuten). Storm over Deltawerken: rond de bouwput in het Haringvliet wordt een ringdijk aan gelegd. De zomerstorm heeft schade aan de dijk aangericht, die met zandzakken tij delijk wordt verstevigd ('Polygoon', 27/8/1957; tijdsduur 2,10 minuut). 15. Extra editie van het Neêrlands Nieuws: de eerste beelden van de watersnoodramp van 1953 ('Polygoon', 1/2/1953; rijdsduur 19,51 minuten). 16. Kerkbrand: de gezamenlijke brandweren van Goeree en Overflakkee bestrijden met groot materieel de brand in de kerk in Middelhamis ('Polygoon', 1/1/1949; 40 secon den). 13 14

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2007 | | pagina 13