perfect Woningbouwvereniging Dirksland bestaat 90 jaar in Ouddorp EIIAUDBI-niEUWS Sporlvisserij Goeree Overflakkee ?n..".?"^? eilandelijke hengelsporvereniging Oud papier ophalen Herkingen Kleurrijke Zuid-Afrikaanse reisleider Kassie de Waal Donateursdag Radio Flakkee met letterspel full copy-service Eerste zeeviswedstrijd van Sportvisserij Goeree Overflakkee Oud papier Ons Koor Cursus: Opvoeden Zo GOEREE-OVERFLAKKEE-ljanu- ar. 2007 ,s een historische dag voor de sportvissenj op Goeree Overnak kee, het is de oprichtingsdatl vtn de nieuwe hengelsportvereniging op Goeree Overflakkee, te weten "Sport^ visserij Goeree Overflakkee" Hpt betekent ook dat er op deze datum J'c'v'TT^"" opgeheven zijn: ?l Krammer" (Middelhar- ms), H.S.V. "Stellendam" (Stellen- (Melsisant). Begin dit jaar hebben namelijk de leden van deze drie ver enigingen na een voostel van de drie besturen er voor gekozen om één hen gelsportvereniging voor geheel Goeree Overflakkee te realiseren. In ledental waarschijnlijk de grootste vereniging van geheel Goeree Overflakkee. Promotiedag OUDDORP - Kassie de Waal, de kleur rijke Zuid-Afrikaanse reisleider van Oad's African Jumbo Camper is maan dagavond 12 februari in Ouddorp. Glo be Reisburo Ouddorp verzorgt op deze avond in de hal van de Rabobank aan de Hofdijkseweg 20 een informatieavond over Zuid Afrika die gepresenteerd zal worden door Kassie de Waal. U wilt UW complete huisstijl gedrukt hebben? Van bouwer van arbeiderswoningen tot maatschappelijk ondernemer Woningnood Oud Egypte Herkingen en Melissant Passende huisvesting Koopwoningen Maatschappelijk ondernemen PAGINA 19 IVRIJDAG 29 DECEMBER 2006 Deze nieuwe vereniging gaat voortbouwen op de fundamenten en kennis die al reeds gedurende ca. 45 jaar zijn opgebouwd van uit de voormalige drie hengelsportverenigin gen. De leden zijn geraadpleegd, de leden bestanden zijn samengevoegd en de leden hebben bericht gekregen over de veranderde situatie(s). 2007 staat in het teken van de doorstart vanuit het verleden en de opbouw van het nieuwe geheel. Op vrijdag 12 janu ari 2007, te 20,00 uur, zet S.G.O. baareerste formele stap. Dan wordt namelijk de eerste Algemene Ledenvergadering van S.G.O gehouden in de iVleli.shof te Melissant. Ieder een die lid is kan deze avond zijn gedachten, zijn vragen of ideeën over de toekomst van' het nu grotere geheel ventileren. Dank Volgens het nieuwe bestuur past het om alle leden van de voormalige verenigingen te bedanken voor het vertrouwen dat zij beb- ben gehad in deze verenigingen. Ook de bestuurs- en commissieleden van de opgebe- ven verenigingen dienen te worden bedankt voor de vele werkzaamheden die zij in al die jaren voor hun vereniging hebben uitge voerd. Ook alle bestuurders en commissie leden uit vroegere tijden worden vanaf deze plaats bedankt voor hun inzet in de inmiddels vervlogen jaren. "Ook staan we even stil bij alle bestuurders en commissieleden die ons in de loop der jaren ontvallen zijn". "Het waren hele goede jaren, het waren suc cesvolle jaren en er werden heel veel zaken goed georganiseerd. De huidige tijd vroeg echter om een aanpassing. Anno 2007 vraagt belangenbehartiging en beheer van sportvis- serijzaken op Goeree Overflakkee om een ander aanpak", aldus het bestuur. Kleine niet vergeten "Ondanks dat je door een eenwording als deze de kans loopt dat het "kleine" vaak over schaduwd wordt door het "grote" zal S.G.O. ;()veel mogelijk trachten het "kleine" niet te vergeten. Er wordt dan ook naar gestreefd in de nieuwe situatie niets aan de aandacht te laten ontsnappen. S.G.O gaat dan ook van uit de visie die bestond en met hetzelfde doel verder, waarbij alleen organisatorisch behoorlijk wat aanpassingen noodzakelijk zijn geweest. Het uitgangspunt is echter om al het goede uit het sportvisserijverleden om te zetten naar het goede in de toekomst. In elk geval zorgen wij er primair voor dat alle leden weer kunnen beschikken over de juiste documenten om met een gerust hart vissend langs die mooie waterkant te zitten. "Er is een veelheid aan veranderingen in de visserijwet, veranderingen bij belangenorga nisaties, nieuwe plannen met watergebieden en wijzigingen in de rechten op het visrecht. Op het gebied van de toestemmingen (voor heen vergunningen) heeft 2006 in het teken gestaan van een diversiteit aan informatie die omgezet diende te worden naar begrijpelijke uitvoerbaarheid. De invoering van de Vispas bevindt zich nu in een afrondende fase, het lange denken wordt omgezet in het concrete doen en de toestemmingen worden binnen kort verzonden in de richting van de leden. Ook deze uitvoeringslijn loopt. Al deze veranderingen en alle zaken aangaande tie eenwording hebben er voor gezorgd dat de werkdruk voor de huidige ad interim bestuur ders het afgelopen jaar erg hoog was. Menig uur van de schaarse vrije tijd werd dan ook besteed aan vergadering, gestalte geven aan besluiten etc. In dit kader dienen ook de part ners van de bestuursleden te worden bedankt voor het begrip in deze! Een geruststelling mag zijn dat de activiteiten zoals jeugdwedstrijden, witviswed.strijden, palingwedstrijden, zeewedstrijden en een bootvisdag in Sportvisserij Goeree Overflak kee gewoon blijven bestaan als de leden dat wensen. Het Open Witvi.skampioenschap op 21 april 2007 gaat gewoon door en wij ver wachten daar weer heel veel deelnemers. Om alles voor elke geïnteresseerden in de sportvisserij duidelijk te maken organise ren wij een grote promotiedag op zaterdag 3 maart 2007 in de Victoriahal (SVIK) te Dirksland. Daar wordt alles wat u wilt weten uitgelegd en ook daar kunt u zich verdiepen in uw nieuwe vereniging. U wordt op de hoogte gehouden via de media. Er is nog heel veel te doen, zo zijn we dan ook nog naarstig op zoek naar nog één bestuurslid. De afdelingen die de wed.strijden gaan verzorgen komen ook handen tekort en bij de jeugd ontbreekt het nog aan voldoende begeleiders voor de diverse locaties. "We zijn er echter van overtuigd dat alles op ter mijn op zijn pootjes terecht komt en dat we met z'n allen in staat blijken om op Goeree Overflakkee een hele gezonde hengelsport- vereniging neer te zetten, want dat is en blijft de doelstelling van S.G.O." "Voor meer informatie oyer S.G.O. kunt u terecht op de website www.sportvisserijgo.nl Op deze site vindt u alles wat u aan vragen heeft of u vindt hier de adressen van degenen die uw vraag kunnen beantwoorden. Heeft u geen internet maar wel vragen neem dan con tact op met een van de bestuursleden". HERKINGEN - Morgen, zaterdag 30 decem ber wordt het oudpapier weer opgehaald voor de hervormde Gemeente van Herkingen. Het ophalen begint om 9 uur. Wilt u het papier gebundeld aan de kant van de weg zetten. A.u.b. geen plastic, drankkartons, e.d. Kassie de Waal is de chef d'équipe van de African Jumbo Camper die de afgelopen jaren spectaculaire rondreizen door zuide lijk Afrika maakte. De reizen van de African Jumbo Camper gingen door Namibië, Bots wana, Zimbabwe, Swaziland en Zuid-Afrika en haalden daarna veelvuldig de reispagina's van dagbladen en tijdschriften. Ook voor 2007 is er weer een Oad-gids met prachtige rondreizen door zuidelijk Afrika uitgebracht o.a. door Zambia, Malawi en Tanzania. Kassie de Waal is zonder twijfel hét gezicht van de African Jumbo Camper. Zijn onconven tionele aanpak als reisleider en zijn grote ken nis van zaken maken hem tot een onmisbare schakel in het Jumbo Camper avontuur. "In het begin moesten wij erg aan zijn aanpak wennen, maar gaandeweg bleek hij goud waard Ie zijn voor het slagen van onze reis", was een veelge hoord commentaar van Jumbo Camper gasten. De (blanke) in Zuid-Afrika geboren Kassie de Waal is geboren en getogen op de boer derij van zijn vader en heeft zodoende het hele transformatieproces van Apartheid tot het huidige Zuid-Afrika van zeer nabij mee- gemaakt."Zijn levensverhaal is aangrijpend. In zijn bewogen leven woonde De Waal in diverse landen in zuidelijk Afrika, zodat hij de leefgewoonten, tradities en dialecten van die landen kent. Hij is een groot natuurken ner en kan zeer boeiend vertellen over zijn ervaringen. Voor verdere inlichtingen over deze gratis informatieavond kan men contact opnemen met Globe Reisburo aan de Hofdijkseweg 20 in Ouddorp: tel. 0187-667700: e-mail ouddorp@globereisburo.nl DIRSKLAND - Traditiegetrouw houdt Radio Flakkee op oudejaarsdag haar "Donateursdag". Omdat oudejaarsdag op zondag valt wordt de "Donateurs dag" deze keer gehouden op zaterdag 30 december van 10.00 tot 16.00 uur. Maar let op! Het is dit jaar anders dan u van Radio Flakkee gewend bent. Op de "Donateursdag" blikt Radio Flakkee terug op gebeurtenissen en evenementen van het afgelopen jaar. Elk uur heeft een ander thema. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de grote stroomstoring van het afgelopen jaar en het nieuwe evenement "Concert at Sea". U hoort fragmenten van interviews over deze thema's en in de studio praat men erover met diverse gasten. Elk uur wordt over het thema een vraag gesteld waarmee u spectaculaire prijzen kunt winnen. De hoofdprijs van de dag is te winnen door mee te doen aan het letterspel. Een woord van 8 letters moet worden samengesteld om de hoofdprijs te kunnen bemachtigen. De eerste letter krijgt u nu al van Radio Flakkee. Maar let op, dit is niet persé de eerste letter van het 8-letterwoord. Vervolgens krijgt u tijdens de uitzending ieder uur een letter Aan het einde van de dag (rond 15.45 uur), krijgt u de 8ste letteren dan is het voor u puzzelen geblazen. Want de letters die u hebt gekregen, staan nog niet in de goede volgorde. Bent u de eerste die de studio van Radio Flakkee belt met het juiste antwoord, die gaat u er met de hoofdprijs vandoor. Luister dus op 30 december van 10.00 tot 16.00 uur naar Radio Flakkee! Om in de prijzen te kunnen vallen, dient u wel (betalend) donateur te zijn van Radio Flakkee. Bent u dit nog niet? Meldt u dan nog .snel aan via 0187-603736 of per e-mail flakkee@slof.nl. Radio Flakkee is te ontvangen op 105.3 MHz en 105.9MHz in de ether en 107.1 MHz op de kabel. WNAWv.drukkerijdewaal.nl Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com EUROPOORT - Op zaterdag 23 december j.l. werd in de Dintelhaven te Europoort de eerste zeeviswedstrijd van de zeeviscompe- titie seizoen 2007 gehouden. Er werd inge schreven in de "Paddestoel" te Stellendam er waren vijftien deelnemers. Door recente vangstresultaten werd afgewe ken van de reguliere wedstrijdlocatie. Om 11.00 uur klonk het startsignaal en ondanks de lage waterstand werd de eerste vis al vrij snel binnen gedraaid. Om 15.00 uur klonk het eindsignaal. Het was een vrij donkere maar droge dag met een zwakke oostenwind. Alle vijftien deelnemers wisten vis aan de haak te slaan. De gevangen vis werd vrijwel direct gemeten door Dennis van Kempen. Alle ondermaatse vis werd zoals het hoort door Dennis direct terug gezet in de Dintelhaven. Als bijzondere vangst maken we hier melding van een spie ring (Osmerus eperlanus) van 25 cm. Gezien het huidige Nederlandse record spiering, dat op 28 cm staat, een leuke vangst. Omstreeks 16.30 werden de prijzen uitgereikt. In ver band met de komende feestdagen was er voor alle deelnemers een prijs voorhanden. Met deze zeeviswedstrijd van SGO staan de eerste cijfers voor de competitie zeevissen weer genoteerd. In totaal werden 88 vissen gevangen met een totale lengte van 1620 cm. Aangaande deze zeeviscompetitie volgen nog diverse wedstrijden waarvan de eerst volgendee plaats vindt op zaterdag 6 januari 2007. Er wordt dan gevist op dezelfde locatie als zaterdag 23 december. Deelnemers kun nen zich wederom tussen 09:00 - 10:00 uur in laten schrijven in de "Paddestoel" te Stel lendam. Voor vragen omtrent de zeeviswed- strijden kunt u bellen naar 0187-601527. Via dit nummer kunt u ook zeeaas bestellen. U dient uw bestelling voor woensdag 3 januari door te geven. Voor meer algmene informatie betreffende Sportvisserij Goeree Overflak kee surft u naar www.sportvisserijgo.nl Hier volgt de uitslag van zaterdag 23 decem ber 2006: 1. A. van Heukelen 223 cm 2. H. van Heukelen 211 cm 3. C. Struik 233 cm 4. A. Schaaf 193 cm 5. J. Landman 184 cm 6. A. Koole 168 cm 7. I. van Seters 153 cm 8. N. Bazen 145 cm 9. T. Knol 135 cm 10. A. Jan 144 cm 11P. van der Groef 118 cm 12. P Belder 54 cm 13. Dhr. Stoutjesdijk 40 cm 14. Dhr. Van der Welle 25 cm 15. L. Koppenaal 24 cm Spiering gezegde en spreekwoord: Naar aanleiding van de vangst van een spie ring vermelden we als aardige afsluiter van dit S.G.O. bericht een oud gezegde en een bekend spreekwoord met de spiering in de hoofdrol. We beginnen met het gezegde te weten "Spiering is vis als er anders niets is". Dit gezegde stamt uit de tijd van de voorma lige zuiderzeevisserij. Spiering werd in vroe ger jaren in de Zuiderzee altijd wel gevan gen. Ving men in die tijd geen andere vis dan hoorde men vaak zeggen "spiering is vis als er anders niets is", wat uitgelegd kon worden als hebben we geen andere vis te eten dan hebben we altijd nog wel spiering te eten. Tot slot het spreekwoord "Een spierinkje uitgooi en om een kabeljauw te vangen" wat niets meer betekent dan iets opofferen om er groter nut voor terug te krijgen en ach wie heeft dat nu nog nooit gedaan en wie zal komend jaar dan ook niet eens een spierinkje uitgooien? SOMMELSDIJK - Ook op de eerste zaterdag in 2007, dus op 6 januari staan de mannen van Mannenkoor Ons Koor weer gereed om in Sommelsdijk huis aan huis (m.u.v. de West plaat) het oud papier op te halen. Ze beginnen om 9 uur. Om 12 uur moet de klus geklaard zijn. Papier en karton graag goed verpakt aan bieden en op een goed zichtbare plaats aan de weg zetten. Verpakkingsmaterialen dienen ontdaan te worden van plastic, piepschuim, hout en metalen. Grote partijen kunnen desge wenst op afspraak door de mannen bij u wor den opgehaald. Voor contactadressen www. mannenkoorons-koor.nl raadplegen. De populaire opvoedcursus Opvoeden: zó! is vernieuwd en heet nu Opvoeden Zo. Opvoeden Zo is een laagdrempelige, prak tische cursus voor ouders van kinderen in de basisschoolleeftijd. De preventieve cursus is bedoeld voor ouders met alledaagse opvoe- dingsvragen of beginnende opvoedingspro blematiek. Ouders leren hoe zij op een goede en effectieve manier het gedrag van hun kin deren kunnen beïnvloeden en bijsturen. De cursus is geschikt voor alle ouders en bestaat uit zes groepsbijeenkomsten van twee uur waarin ouders zes opvoedingsvaar- digheden leren: aandacht geven, prijzen, ver bieden of nee zeggen, straffen, negeren, apart zetten. In de cursus leren de ouders hoe en wanneer zij deze vaardigheden kunnen toepassen. Dit gebeurt door filmbeelden van opvoedsituaties te bekijken en met elkaar te bespreken, door instructies van de cursusleider, door het uitwisselen van ervaringen met de andere ouders, door praktische oefeningen en thuis- opdrachten. Centraal in de cursus staat het bevorderen van een goede relatie tussen ouder en kind. De cursus Opvoeden Zo start in Middelharnis op 29/01/2007 van 13:15 tot 15:15 uur en bestaat uit 5 bijeenkomsten. Voor meer informatie over de inhoud, kos ten, data en aanmelding kunt u tijdens werk dagen van 09.00 tot 12.00 uur bellen met Gezondheid Service van de Zorg en Welzijn Groep, tel. 0181-62 62 26 of via e-mail: gezondheidservice@zwg.nl Het totale pak ket van Gezondheid Service kunt u vinden op www.zwg.nl DIRKSLAND - Woningbouwvereni ging Dirksland bestaat negentig jaar. De corporatie, die tegenwoordig ruim negenhonderd huurwoningen bezit in de kernen Dirksland, Melissant en Herkingen, zag het licht op 20 juli 1916 en is daarmee volgens directeur Wilma de Bruine de oudste sociale verhuurder op Goeree-Overflakkee. "Vooruitstrevend werd 90 jaar gele den de woningbouwvereniging opge richt, vooruitstrevend is ook nu nog het kenmerk en wat ons betreft blijft dat ook de komende 90 jaar zo", meldt de directeur in een jubileumuitgave van de jubilerende vereniging. Door: Kees van Rixoort "We hadden een receptie kunnen houden", zegt Wilma de Bruine, "maar we wilden lie ver iets voor de huurders doen ter gelegen heid van onze verjaardag. Daarom hebben we alle huurders voor 50 euro aan waarde bonnen gegeven. Die kunnen ze besteden bij de middenstand in de gemeente. Daarnaast hebben we iedereen een paraplu en een pen gegeven." Hoofd financiën Peter Klink voegt toe: "We hebben veel positieve reacties gehad en veel bedankjes." De jarige woningbouwvereniging trakteerde het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirks land ook nog door als hoofdsponsor op te treden van een benefietconcert. Het concert vond plaats in november en werd gegeven door het Gemengd Koor Excelsior. De baten waren voor de kinderafdeling van het zieken huis. "De Gooye zat helemaal vol. Het was een gezellige avond die meer dan 10.000 euro heeft opgebracht", blikt mevrouw De Bruine terug. "Zo heeft de woningbouwver eniging ook nog bijgedragen aan een goede voorziening in Dirksland." De geschiedenis van Woningbouwvereni ging Dirksland begint in de zomer van 1916. "Er heerste woningnood en op verzoek van het gemeentebestuur sloeg een aantal men sen de handen ineen. Daarmee was de eerste woningbouwvereniging op bet eiland een feit", vertellen De Bruine en Klink. "Het waren sociaal-democraten die het voortouw namen en die zijn ook lange tijd bestuurs lid geweest. Ook het gemeentebestuur van Dirksland zat in het begin in het bestuur." Niet lang na de oprichting bouwde de kers verse woningbouwvereniging de eerste woningen. Het ging om twintig woningen voor de arbeidersklasse. Ze verrezen op een stuk grond aan de Philipshoofjesweg, dat eigendom was van mevrouw D.A. Werner in Den Haag. Haar naam leeft voort in de geko zen straatnaam. Voor de bouw van de eerste woninkjes, die beginjaren zeventig gesloopt zijn, ontving de woningbouwvereniging een bouwvoorschot van bijna 58.000 gulden van het ministerie. Dat bedrag was ruimschoots genoeg, want de bouwkosten van de twintig arbeiderswoningen kwamen uit op 51.000 gulden. De eerste huurders van de woning bouwvereniging trokken in november 1917 in hun nieuwe onderkomens en betaalden daarvoor 2 gulden en 10 cent per week. Eind 1920 omvatte het woningbezit 54 wonin gen. Ze stonden met elkaar in de volksmond bekend als 'oud Egypte'. Op de plek van die eerste corporatiewoningen staat tegenwoor dig het seniorencentrum aan de Wernerlaan en de senioren- en gezinswoningen aan de Esdoom-, Linde-, Lijsterbes- en Berkehof. De oudste nog bestaande woningen stammen uit 1927 en staan aan de Oranjelaan 1 tot en met 15. De huurovereenkomst was in die beginjaren niet groter dan één velletje papier. Er stond onder meer in dat de huurder zijn schoorste nen voldoende moet vegen en dat hij geen duiven en konijnen mag houden. Een geit houden mocht wel van de woningbouwver eniging. "De woningbouw heeft vooral in de jaren De eersw woningen vcm de Woningbounverenigini;. die Klein Egypte werden genoemd. zestig en zeventig een enorme vlucht gekre gen. Toen bouwden we hele blokken, ook bijvoorbeeld voor medewerkers van Shell en Esso in de Europoort", aldus Wilma de Brui ne. Peter Klink: "Het ging toen heel gemak kelijk. Je kreeg een pot met geld en kon aan de slag gaan." In de tijd van de grote bouwvolumes groeide de woningbouwvereniging zelf ook. In 1966, tegelijk met de samenvoeging van de gemeen ten Dirksland. Melissant en Herkingen, werd het gemeentelijk grondbedrijf van de laatste twee kernen toegevoegd. Een grondbedrijf dat tien jaar eerder, op 1 januari 1956, was ontstaan na een samenvoeging van de grond bedrijven van Melissant en Herkingen. Het bouw van sociale huurwoningen kwam in Heikingen pas na de Tweede Wereldoor log tot stand. Dit gebeurde op initiatief van de gemeente. De eerste acht woningen ver rezen in 1950 aan de Nieuwstraat. In 1954 volgde de bouw van nog eens 21 woningen. De gemeenteraad van Herkingen wilde een eigen woningbouwvereniging oprichten, maar kreeg daarvoor geen toestemming van het ministerie. Daarop werd de woningbouw in Herkingen ondergebracht in het gemeente lijk grondbedrijf. In Melissant pakte het gemeentebestuur de woningnood aan met de bouw van acht wonin gen aan de Nieuweweg. Dat was in 1919. De kosten bedroegen ruim 25.000 gulden en de huren waren volgens de jubileumuitgave van de woningbouwvereniging erg laag. In 1949 moesten de woningen een aanpassing onder gaan, een renovade die 2850 gulden kostte en leidde tot een huurverhoging van 70 cent per week. De weekhuur bedroeg toen 2 gul den en 39 cent. Geld dat de huurders, net als in Dirksland en Herkingen, contant moesten voldoen. Het bieden van goede, passende huisvesting was negentig jaar geleden het primaire doel van de woningbouwvereniging. En dat is het nu nog steeds. Het accent ligt tegenwoordig op het bouwen van seniorenwoningen en woonzorgcomplexen. Wilma de Bruine: "Wij realiseerden middenjaren negentig het eerste woonzorgcomplex op het eiland, bij de Gel dershof." De corporatie speelt daarmee in op de vergrijzing en de wens van senioren om zo lang mogelijk in de vertrouwde omgeving te blijven wonen. Zo nodig met zorg aan huis. "De afgelopen tien jaar hebben we alleen Elkersweide, het Bachplantsoen en zes seni orenwoningen aan de Begonia opgeleverd", zegt financiënman Peter Klink. "Maar voor de komende jaren hebben we heel veel op stapel staan. In tien jaar tijd is het de bedoe ling dat we in totaal ongeveer 260 woningen opleveren." Aan de Pieterstraat in Melissant bouwt de woningbouwvereniging bijvoor beeld 24 zorgwoningen. Aan de Geldersedijk in Dirksland verrijst langzaam maar zeker een supermarkt met daarboven 17 apparte menten. Eerder klaar, in april volgend jaar, is de Mauritshof, het derde woonzorgcomplex in Dirksland, dat is bestemd voor senioren en cliënten van Sjaloom Zorg. In Melissant, op de plek van de huidige Rabobank, realiseert de woningbouwvereniging een huisartsen praktijk en vier woningen voor senioren. In Herkingen komt de corporatie met een pri meur: de bouw van huurwoningen in combi natie met koopwoningen. "Het is de eerste keer dan we koopwoningen bouwen: elf in totaal, naast 34 huurwoningen en een super markt", aldus mevrouw De Bruine. "Alleen huurwoningen bouwen kan niet meer. Dat is niet rendabel. Met koopwoningen kun je compenseren." Het project in Herkingen, op het voormalige terrein van de Lignie, behelst de grootste investering ooit van de woning bouwvereniging: ongeveer 7 miljoen euro. De vraag naar huurwoningen is onvermin derd groot. Meer dan vijfhonderd mensen staan als woningzoekend ingeschreven bij Woningbouwvereniging Dirksland. De wachttijd varieert; voor een mooie senio renwoning moet men rekening houden met ongeveer vijfjaar, terwijl een duurdere een gezinswoning soms al na een halfjaar vrij komt. Wilma de Bruine: "We moeten vooral bijbouwen voor starters en senioren." De jarige corporatie heeft veel projecten onder handen. Het is een hectische tijd voor een organisatie met zes personeelsleden. "We staan open voor samenwerking", vertelt de directeur/bestuurder, "maar het moet wel goed voor de huurders zijn. Wij hebben ruim negenhonderd huurders en je kent ze eigen lijk allemaal. Er is direct contact en mochten er problemen zijn, dan kunnen we die snel oplossen. Het gaat gemoedelijk. De huren liggen bovendien lager dan in de Randstad." In negentig jaar tijd is er veel veranderd. Werd de huur vroeger aan de deur opge haald, nu telebankieren huurders hun huur penningen in veel gevallen. De woning bouwvereniging is al weer enkele decennia gevestigd in een fraai kantoorpand aan de Ring in Dirksland, terwijl de werkzaamhe den vóór die tijd werden geregeld vanuit het woonhuis van een bestuurslid. Ook de woningen zijn veranderd: ruimer en com fortabeler dan in 1917. Een grote verandering van de laatste jaren is dat de corporatie er niet alleen is voor de bouw en de verhuur van woningen, maar in feite voor de hele dorpskern. De woning bouwvereniging is maatschappelijk onder nemer geworden. Peter Klink en Wilma de Bruine: "We hebben meer en meer oog gekregen voor de omgeving. We dragen bij aan een speeltuin, plaatsen een bankje, plan ten bomen - noem maar op. We hebben, zoals dat heet, de leefbaarheid hoog in het vaandel staan. We werken veel samen met zorginstel lingen en willen graag iets gaan betekenen voor dak- en thuislozen. Het is een algemene trend: je ziet ook corporaties die scholen bouwen, of een bibliotheek, of een crèche. Wij investeren graag in de maatschappij, met geld van diezelfde maatschappij." De toekomst van de negentigjarige ziet er positief uit. "We zijn actief en betrokken, niet alleen bij de huurders, maar bij alle bewoners van de gemeente Dirksland. We willen een echte maatschappelijk ondernemer zijn." Het Complex aan de Geldersedijk wordt ook in opdracht van Woningbouwvereniging Dirksland gebouwd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 19