LITIE Geldershof ontvangt twee belangrijke kwaliteitslabels voor haar functioneren Waterschap heeft niet genoeg dijkbewakers 0900-8844 U zij de Glorie Drie Apollo's geven kerstconcert Kerstmuziek bij kaarslicht in Catharijnekerk Brielle ^7-\o A chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Twintig kilo vuurwerk in beslag genomen Politie bezoekt jongelui voor jaarwisseling Duitser met wrak van de weg gehaald Kerstsamenkomst Stad aan 't Haringvliet kievit warmte Fietssleutel gevonden DIRKSLAND - Tijdens een offici ële bijeenkomst met vertegenwoor digers van ZORGsaam, cliënten en bestuurders overhandigde donder dagmiddag burgemeester Servaas Stoop van de gemeente Dirksland twee kwaliteitscertificaten aan de lei ding van Zorgcentrum Geldershof. Locatiemanager Laurens Verwijs nam ze dankbaar in ontvangst en gaf alle eer aan personeel en cliënten. Processen Cliënten Dijkleger voor Goeree-Overflakkee telt slechts 16 in plaats van 44 vrijwilligers. Hollandse Delta doet hernieuwde oproep MIDDELHARNIS - Het water schap Hollandse Delta heeft te wei nig dijkwachten om de dijken en duinen op Goeree-Overflakkee te bewaken. Een oproep heeft onlangs slechts zestien vrijwilligers opgele verd, terwijl er zeker 44 nodig zijn. Belangstellenden wordt daarom dringend gevraagd zich alsnog op te geven voor het dijkleger, dat tij dens het zogeheten stormseizoen (van 1 oktober tot 1 april) de water keringen in de gaten houdt, dikwijls bij nacht en ontij. Onkosten vergoeding Spel Grevelingen Nog niet Dinsdag 19 december 2006 79e jaargang nr. 7568 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS - Tijdens een routine controle door politiepersoneel van district De Eilanden werd zaterdag in een auto van een 45-jarige inwoner uit Sommelsdijk 20 kilo illegaal vuurwerk aangctrolTen. De man reed rond half vier over de Langeweg toen het vuurwerk in zijn auto werd aangetroffen. De man kreeg een proces-verbaal. Het vuur werk is in beslag genomen en zal worden vernietigd. GOEREE-OVERFLAKKEE - Politieperso neel van De Eilanden bezoekt in de komen de weken jongelui die zich in het afgelo pen jaar tijdens de Koninginnenacht of de vorige Jaarwisseling hebben misdragen. De jongeren worden, in aanwezigheid van hun ouders, aangezegd dat ze tijdens de komende jaarwisseling extra aandacht krijgen en dat ze, indien ze zich misdragen, zullen worden aangepakt. Indien zich, ondanks de inzet van politie en gemeente, alsnog ongeregeldheden voor doen, meldt u dit dan direct via telefoonnum mer ()9(X)-8844. Als u getuige bent van een incident en u wilt dit anoniem melden, bel dan ()8()()-7()()0. OUDE-TONGE - Politiepersoneel van dis trict De Eilanden haalde zondagmiddag, tijdens een controle op de Magdalenadijk. een wrak van de weg. De auto, een Volk- wagen Polo, was door de eigenaar voor 50 euro gekocht. De auto bleek niet verzekerd en gekeurd. Tevens had de 27-jarige Duitser kentekenplaten van de vuilnisbelt gehaald en deze op de auto bevestigd. De auto is in beslag genomen. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. OUDDORP - Het christelijke verzoekpla tenprogramma van Radio Goeree Lokaal 'U zij de Glorie' heeft voor de kerstdagen een speciale kerstaflevering opgenomen. Op Eer ste kerstdag van 14.00 tot 16.00 uur en op Tweede kerstdag van 19.00 tot 21.00 kunt u lang luisteren naar deze speciale kerstuitzen dingen. In het programma hoort u kerstliede ren en gezangen, is er een meditatie, worden er gedichten voor gelezen en is er het kerst verhaal. Hel is tijdens deze uitzendingen niet mogelijk om verzoekplaten aan te vragen. De eerstkomende 'live' uilzending in het nieuwe jaar waarvoor weer verzoeken kunnen worden ingediend is op 8 januari 2007. Dat kan telefonisch via nummer 0187-682630 of u kunt uw verzoeken inleveren in de bus bij de balie in De Vliedberg te Ouddorp. NIEUWE-TONGE - Op vrijdag 22 decem ber geven de drie Apollo's weer hun jaarlijks kerstconcert in Ons Dorpshuis: harmonie orkest Apollo, gemengde zangvereniging Apollo en kinderkoor Apollo. Er zullen tra ditionele kerstliederen te horen zijn maar ook populaire kerstmuziek. Het programma zal non-stop worden uitgevoerd. De deelnemen de koren en het orkest zullen elkaar afwisse len. Het concert begint om 20.00 uur, vanaf 19.30 uur is er inloop met koffie. De toegang is gratis, iedereen is welkom. Bij de uitgang zal er een collecte worden gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor 'De Boei', het inloophuis te Goedereede voor mensen met kanker. De zending- en evangelisatiecommissies van de Gereformeerde Ichtuskerk en de Her vormde kerk te Stad aan 't Haringvliet hou den zondag 24 december met alle dorpsgeno ten een kerstviering in 't Trefpunt. Er wordt stilgestaan bij het thema 'Vrede'. Medewer king wordt verleend door ds. Catsburg van de Hervormde gemeente en door de cantorij van de Gereformeerde Kerk. De samenkomst begint om 20.30 uur, de zaal gaat open om 20.00 uur. Industriev/eg 44 3241 MA Middelharnis Tel.: (0187) 482609 Fax (0187) 485148 E-mail: info@kievitwarmte.nl www.kievitv/armte.nl DIRKSLAND - Zaterdagmiddag is voor de woning Emmalaan 29 te Dirksland een AXA fietssleutel gevonden met daarop het num mer 78638. Mogelijk is de sleutel verloren door een kran tenjongen of-meisje. Wie denkt de eigenaar te zijn, kan contact opnemen met L.C. IJze- lenberg, Emmalaan 29, 3247 AE Dirks land, tel.: 0187-603381. In de Grote- of Sint Catharijnekerk te Brielle wordt vrijdag 22 december a.s. een kerstconcert bij kaarslicht gege ven, een concert dat ingeluid wordt door het Briels klokkenluiders-gilde. Op het programma staat o.m. de Kleine Orgelmesse van Joseph Haydn voor koor, sopraansolo en strijkorkest, voorts Engelse Christmas Carols en Close Harmony arran gementen - ingetogen liederen a cappella en uitbundige stralende kerstmuziek, begeleid door het instrumentaal ensemble The Art's Consort. Aan het concert wordt verder mee gewerkt door de jonge organist Sander van den Houten uit Sommel.sdijk, leerling van Bas de Vroome en Aart Bergwerff aan het Rotterdams Conservatorium. Ook kunt u af en toe meezingen met bekende kerstliederen in afwisseling of samen met het ensemble. In de pauze kunt u o.a. genieten van een heerlijk glas wijn! Het concert staat onder leiding van dirigent Aart Bergwerff. De aanvang van het concert is 20.15 uur. De deuren van de St. Catharijnekerk zijn geopend vanaf 19.30 uur. Toegangskaarten a 12,50 zijn verkrijgbaar bij het VVV- kanloor. Markt 1 te Brielle. telefoon 0181- 475475, en voor zover voorradig op de avond van het concert aan de kerk. Kinderen tot 12 jaar betalen 6,50 entree. Door; Adrl van der Laan Er zijn in het Dirkslandse zorgcentnnn Gel dershof vorige week verschillende feestjes gewee.st omdat de instelling twee certificaten waren toegekend die de kwaliteit van de zorg op organisatorisch gebied onderstreepten. De bewoners hadden al eerder dit heuglijke feit gevierd en donderdagmiddag werd er aan de uitreiking van de certificaten nog een offici eel tintje gegeven tijdens een bijeenkoinst in de recreatiezaal van het Zorgcentrum. Locatiemanager Laurens Verwijs verklaarde dan ook trots te zijn dat de certificaten zijn gehaald. Hij legde uit dat dit twee certifi caten zijn. Allereerst is daar het Zilveren H.K.Z. kwaliteitslabel en het tweede is het Bronzen kwaliteitslabel van de Stichting Cliënt en Kwaliteit. Voor beide labels is er door een onafhankelijk bureau onderzoek gedaan naar het reilen en zeilen binnen de organisatie. Verwijs wees erop dal men bin nen Geldershof, voordat er werd besloten om deel te nemen aan de certificering, zich wel heeft afgevraagd wat hiervan de meerwaarde is. Uiteindelijk werd toch besloten om mee te doen want een dergelijk onderzoek bleek ook in het voordeel van de cliënten. "Want het uiteindelijke doel was klanttevredenheid", aldus Verwijs. Voor het behalen van het zilveren H.K.Z.- label (Stichting Harmonisatie Kwaliteitsbe oordeling in de Zorgsector) heeft het onder zoeksbureau de processen die binnen Gel dershof gaande zijn onder de loep genomen. Men onderzocht vanaf de intake tot en met de verdere administratieve en organisatori- De heer Blokland (links) met één van de certificaten die hij ontvangen heeft van burgemeester Stoop. (Foto: Adri van der Laan) sche afhandeling van een groot aantal zaken. Uiteindelijk bleek Geldershof in aanmerking te komen voor het zilveren label. Overigens zijn er maar twee mogelijkheden: of goud of zilver. Verwijs verzekerde dat zijn organisa tie er alles aan zal doen om bij een eventu ele volgend onderzoek goud te behalen. Een ander verzorgingshuis binnen de ZORGs- aam-organisatie - Ebbe en Vloed uit Oude Tonge - behaalde enige tijd geleden een gou den certificaat. Natuurlijk was er blijdschap over het behalen van de onderscheidingen maar Verwijs was ook nuchter "het label zegt niet alles, want waar het op aankomt is de kwaliteit elke dag op de werkvloer in de praktijk te brengen". Het andere certificaat, het Bronzen kwaliteit slabel van de Stichting Cliënt en Kwaliteit, is ingesteld door zorgverzekeraar Achmea. Om te onderzoeken of de instelling aan de criteria voldoet is er eveneens door een onafhankelijk bureau een enquête gehouden bij de cliënten van de zorginstelling. En die ondervindingen resulteerden uiteindelijk in de toekenning van het bronzen kwaliteitslabel. Deze kleur brons is overigens het enige certificaat dat in deze 'categorie' is te behalen. Ook hierin bleek Gledershof 'goed te scoren'. Aan burgemeester Stoop van Dirksland was de eer om de beide certificaten officieel te overhandigen. Ook hij wees op het belang van een goede zorg in de instellingen. Hij verzekerde dat een goed functionerende organisatie heel essentieel is voor de klant en hij feliciteerden dan ook de mensen van Geldershof voor de behaalde resultaten. Ver volgens bood hij de beide certificaten aan de heer E. Blokland, de voorzitter van de Cli ëntenraad aan. Die op zijn beurt weer alle betrokkenen feliciteerde. Felicitaties waren er ook van Koos Moer land, de voorzitter van ZORGsaam. Hij gaf Geldershof de raad om de behaalde resuka- ten 'vast te houden'. Door Gert van Engelen In totaal beheert het waterschap op de Zuid- Hollandse eilanden ruim 650 kilometer aan duinen en dijken. Sinds de watersnoodramp van 1953 liggen die op Deltahoogte. Ze zijn hoog genoeg om het achterland te bescher men tegen hoge waterstanden, maar moeten voortdurend nauwlettend worden geïnspec teerd, onderhouden en zo nodig versterkt. In het stormseizoen is het waterschap extra waakzaam, omdat zich dan eerder onstui mig weer voordoet. Dit is ook de periode dat het vrijwillige dijkleger te hulp wordt geroepen. Al jarenlang formeren de waterschappen dijklegers. Die bestaan uit getrainde vrijwil ligers, die tijdens extreme weersomstandig heden (storm, hevige regenval en gevaarlijk hoog water) samen met waterschapsmede werkers op pad gaan om dijken visueel te controleren. In groepjes van twee lopen zij 'gedurende enkele uren over een stuk dijk van 2,5 kilometer lengte. Ze houden bij of het water nog opkomt, of er golven over de dijk slaan en of zich scheuren vormen dan wel of de dijk begint af te kalven. De resultaten van deze waarnemingen wor den doorgegeven aan het hoofdkantoor van het waterschap. Daar wordt bepaald of het nodig is zandzakken aan te brengen of andere maatregelen te treffen. De dijkwachten ope reren vooral in het stormseizoen, niet alleen omdat het dan aan de Nederlandse kust flink kan stormen en het water van de Noord zee behoorlijk kan stijgen. Ook gebeurt het omdat er juist in die maanden niet aan de dij ken wordt gewerkt. Honderden vrijwilligers heeft het in Dor drecht gevestigde waterschap Hollandse Delta nodig om in zfjn werkgebied - Goeree- Overflakkee, Voorne-Putten, IJsselmonde, Hoeksche Waard en het Eiland van Dordrecht - de duinen en de dijken langs de rivieren, boezems en kanalen te kunnen bewaken. Deze mensen krijgen voor "deze uiterst ver antwoordelijke vorm van vrijwilligerswerk" een geringe onkostenvergoeding. Om op volle sterkte te blijven, riep het water schap afgelopen september in lokale kranten nieuwe vrijwilligers op. De werving verliep "voorspoedig", verklaarde dijkgraaf J.M. Geluk later tijdens de Verenigde Vergade ring. Er waren al 120 aanmeldingen bin nengekomen. De voorlichtingsbijeenkom sten die vervolgens voor deze vrijwilligers werden gehouden, werden "druk bezocht", meldde Hollandse Delta op zijn website. Nu kon het waterschap al op 144 vrijwilligers terugvallen. Afgelopen najaar stokte de belangstelling. De animo was groot, maar is niet groot genoeg. Niels Robbemont, beleidsadviseur calamiteitenzorg van Hollandse Delta, heeft het Eilanden-Nieitws desgevraagd kortgele den laten weten dat het waterschap in totaal pas over 215 vrijwilligers beschikt, onder \vie 107 bestaande, tenvijl het er 450 zouden moeten zijn. Er is een tekort van 235 perso- Dit is de Nieuwe Stadse Zeedijk, met op de achtergrond Stad aan 't Haringvliet. Deze dijk grenst direct aan het Haringvliet en moet in het stormseizoen zo nodig bewaakt worden door hel dijkleger (Foto: Gen van Eui^elen} Dijkbewaking is ook nodig voor de Oude Stadse Zeedijk, hier net buiten Stad aan 't Haringvliet gefotografeerd. Verderop ligt de buitendijk die eindigt bij Middelharnis. Dit dijkvak moet bij onstuimig weer en hoogwater eveneens in de gaten worden gehouden. (Foto: Gert van Engelen) nen. Voor de regio Goeree-Overflakkee zijn pas 16 mensen beschikbaar. Dat horen er 44 te zijn. Robbemont: "Het waterschap kan dus nog steeds nieuwe mensen gebruiken." Als vrijwilligers mogen zich alleen perso nen aanmelden die in de buurt wonen, een goede gezondheid hebben en tussen de 21 en 65 jaar oud zijn. Via het aanmeldingsformu lier op de website (www.wshd.nl) en via het waterschapsloket (0900-2005005) is opge ven mogelijk. Schetsend wat de dijkbewaking op Goeree- Overflakkee inhoudt, vertelt Robbemont dat de vrijwilligers vanzelfsprekend wor den getraind in het inspecteren van dijken en duinen. Tegenwoordig is er daarvoor een simulatiespel voorhanden, genaamd 'Dijkpa- trouille'. Dat stelt hen in staat om te oefenen. Tot voor kort konden dijkwachten nauwe lijks geschoold worden in de praktijk, omdat gevaarlijke situaties "niet goed zijn na te bootsen" en daarnaast "weinig voorkomen". De basisopleiding omvat één tot twee oefe ningen per jaar, en wordt mede verzorgd door Geodelft. Hollandse Delta heeft meegewerkt aan de ontwikkelingen van het simulatiespel. In ieder geval betekent dijkbewaking niet, benadrukt het waterschap, dat je met zand zakken moet .sjouwen, zoals buitenstaanders nogal eens veronderstellen. Niet op alle dijken van Goeree-Overflakkee hoeft te worden gepatrouilleerd op dagen dat De dijken die op Goeree-Overflakkee beschermd moeten worden door het dijkleger, beginnen bij de Kop van Goeree en eindigen hier hij deze paaltjes, waar de Bommelse buitendijk overgaat in de geasfalteerde dijk op de Hellegatsdam. (Foto: Gert van Engelen) het erom spant. Volgens calamiteitencöordi- nator Robbemont gaat het om 46 kilometer primaire waterkeringen, die zich voorna melijk op de kop van Goeree (19,5 km) en aan de noordzijde van het eiland (26,5 km) bevinden. Langs de Nóordzeekust wordt gecontroleerd of er duinafslag is. "Maar dat gebeurt pas als de storm is gaan liggen en bij laagwater" De dijken die moeten worden geïnspecteerd, lopen vanaf de Haringvliet- sluizen bij Stellendam, via Middelharnis, Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel, naar de Hellegatsdam. De dijken aan de zuidzijde van Goeree- Overflakkee vallen buiten de dijkbewaking. De waterkeringen langs de Grevelingen en het Krammer-Volkerak zijn "niet direct waterkerend", licht Robbemont toe, "en hoeven daarom niet te worden bewaakt." De Brouwersdam biedt immers beschenning tegen stormvloeden vanuil de Noordzee. De Haringvlietsluizen biedt die veiligheid ook, maar het Haringvliet kan te maken krijgen met hoge rivierwaterafvoeren van Rijn en Maas, en daardoor kan het waterpeil er stij gen. Het Grevelingenmeer kent dit verschijn sel niet. Uitgebreide dijkbewaking langs het Haring vliet, vervolgt Robbemont, heeft plaats als de waterstand hoger is dan NAP -i- 1,90 meter. Zodra deze waterstand wordt verwacht, wor den de dijkwachten telefonisch opgeroepen. Dat kan 's nachts zijn, en meestal heersen er barre weersomstandigheden. "Bij het berei ken" van de hoge waterstand moeten de dijk wachten daadwerkelijk in actie komen. Zij verzamelen zich bij de dijkposten in Mid delharnis of Stad aan 't Haringvliet en gaan van daaruit met waterschapspersoneel dijkin- specties uitvoeren. Hoe lang deze dijkbewaking duurt, hangt volgens Robbemont af van hoe lang de waterstanden hoog blijven. En dit is weer afhankelijk van hoe lang de (noordwester) stomi op zee aanhoudt in combinatie met de verhoogde rivierwaterafvoer. "Bij aanhou dende storm kan overtollig rivierwater van uit het Haringvliet niet gespuid worden op de Noordzee," en blijft het water al die tijd hoog staan. Het is niet te voorspellen hoe vaak het dijkle ger moet optreden. In het afgelopen stormsei zoen zijn er bij Hollandse Delta slechts twee hoogwatermeldingen van Rijkswaterstaat binnengekomen. En in het huidige, lopende .seizoen zijn de vrijwilligers er tot dusverre "nog niet op uit gestuurd", aldus Niels Rob bemont. Maar dit kan per dag op slag veran deren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1