Restauratie poortpalen vóór de zomer afgerond M Jan en Jans van Wijk zestig jaar met elkaar in liet huwelijk verbonden KËllVELAAR Hcm^iMm Linke soep Cijfers vertalen, koers bepalen. innaard De Waai Hoveniers bMMS^] chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Wethouder Koningswoud krijgt stellige verzekering van eigenaar Van Es dat monument najaren van vruchteloos overleg wordt opgeknapt DIRKSLAND - Er lijkt schot te zit ten in de langverbeide restauratie van de historische twee poortpalen aan het Korteweegje. Eigenaar Aren van Es van hofstede Boomvliet hoopt nu zélf dat de palen vóór de zomer vakantie van 2007 zijn opgeknapt, zo heeft hij de gemeente Dirksland stellig laten weten. Daarmee zou een einde komen aan een langslepende kwestie, die de betrokken palen zelf geen goed heeft gedaan: ze staan zo'n beetje te vergruizen. IJdel Veertig jaar ^^sr Visser Visser Voor betaalbare BMW-service <^.V' ...:M ^mm Gebruikt was nog nooit zo nieuw. ©slSï^rs Knöps Telecom Beveiliging Brandbeveiliging Geluid Datanetwerken 'Buispost Kerstavond De Christenvrouw Middelharnis Gezegend Scheldnaam? Familiebedrijf Groei Vrijdag 15 december 2006 79e jaargang nr. 7567 Het is intussen wel duidelijk dat de puzzel die de kiezer op 22 november heeft afgeleverd, een hele ingewikkelde is. Nederland staat bekend om het poldermodel. Je onderhandelt over verschillen van mening en zoekt een oplossing waarin vrijwel ieder zich kan vinden. Politiek betekent dat, dat je niet al te zeer moet profileren. Wie soep belooft en daarna plon zen water er in doet om de smaak van de buur man tegemoet te komen, moet het gelag betalen. Het betekent wel dat de recepten voor de soep al te zeer op elkaar kunnen gaan lijken. Om bij dat beeld te blijven: Dit jaar werd er met veel elan tomatensoep aangeboden door kok Marijnissen. En keukenprins Wilders beloofde een Hollandse pot. Vooral de samenstelling van dat recept riep uiteenlopende gevoelens op. De gevolgen bleven niet uit: de kiezer draaide weg uit het midden en zocht de flanken van het politiek spectrum op. De winnaars werden de SP en de PW, terwijl in het midden de CU naar eigen zeggen niet naar links, noch naar rechts buigt, maar ondertussen wel knap aan beide kanten knabbelt. Dat alles is wennen, ook al omdat de partijen in het midden nu aan weerszijden 'leegeters' heb ben. En PvdA, de WD en het CDA moeten reke nen op permanente druk op de flanken. Van die drie heeft het CDA zich het best weten te hand haven. Die partij bevindt zich dus in het centrum van de macht. Zo lijkt dat, maar is het werkelijk zo? De klassieke keus: over rechts (WD), of over links (PvdA) kan niet worden gemaakt. Dat kan getalsmatig niet en de WD heeft momenteel te veel met zichzelf te doen. De kiezer maakte een beweging naar de flanken. De uitersten kregen meer kleur. Dat betekent dat de politiek polariseert. Bij de kwestie van het generaal pardon Is dat natuurlijk gebeurd. Die debatten hebben steeds twee lagen gehad, die van de vreemdelingenpolitiek, maar ook van de politieke afrekening. De wijze van opereren van minister Verdonk irriteerde, maar nodigde natuur lijk ook uit om te oefenen in het polariseren. Het zal altijd ontkend worden, maar met name voor de PvdA was het een 'zegen' dat voor dit onderwerp een meerderheid te halen was. Het oppoetsen van het geschonden imago is ook wat waard. Wat die debatten nalaten, is afwachten. De kiezer reageert momenteel veel op wie-wat- zegt, en niet zo zeer op doorwrochte partijprogramma's. Die kiezer zal er niet veel van begrijpen als men in het debat een beoogde coalitiepartner op de tenen staat en een dag later de heren aan de onderhandelingstafel ziet. Dat Is het gevaar van 'mannetjes maken' in de politiek, zij moeten zich dan ook volgens verwachting gedragen. Inmiddels zijn we een eerste ronde informatie verder Wat we wisten is nu officieel bevestigd: de verschillen tussen CDA en SP zijn te groot om samen verder te gaan. De kiezer zou het niet begrijpen als Marijnissen nu ineens met Balke nende aan tafel zou gaan zitten. De SP haakte dus af. Cynisch genoeg kan de PvdA daarvan de grootste last krijgen. Bos heeft niet voor niets gehamerd op een coalitie met SP en PvdA naast het CDA. Hij zal nu wel pogingen moeten doen om het blok links van de PvdA wat te verzwak ken. Het kan dus maar zo dat Groenlinks een serieuze kandidaat wordt. In leder is er een alter natief voor Rouvoet es. In dat plaatje is het te begrijpen dat de fractievoorzitter van D66 zeer duidelijk laat blijken dat deze partij nog niet ver dwenen Is uit de Kamer Wie dit op zich in laat werken, moet wel erkennen dat er vakmanschap nodig zal zijn om een kabi net samen te stellen en dan bij elkaar te houden. Er is namelijk nog wat aan de hand. De Kamer heeft deze week wederom laten merken dat zij Vcm i>iK.lj ix f;iH'<l Ie zii'ii (Uil zeker de linker poiirtpiuü ernslig beschadigd is. Beide palen. een njksmi»niment. verkruimelen mei de dai<. Maar de hmgvenvmhte restauratie gaal er nu van komen, denkt de gemeente Dirksland. Het naa.süiggende fietspad is inmiddels geherasfalteerd. iFolo: Gert van Engelen} Door Gert van Engelen De gemeente Dirksland verloor het geduld met Van Es. openbaarde het EUaiiden- Nieiiws in zijn editie van 20 oktober. Hoewel de tmanciering van de restauratie (kosten: 91.000 euro) al lang rond is. werden de palen, die een rijksmonument zijn. alma;ir niet her steld. SGP-wethouder Piet Koningswoud ver telde dat "al vele malen is aangedrongen" op enige spoed, maar Van Es weigerde in actie te komen. "Het is makkelijk oordelen over andennans portemonnee", zei hij in een kor zelige reactie teaen de krant. De hoop van de ongeduldig wordende Koningswoud dat het artikel V;rn Es zou aan sporen tot daadkracht, bleek ijdel. Toen het Eilanden-Nieuws hem eind november vroeg of Van Es inmiddels aan de slag was gegaan, antwoordde Koningswoud: "De heer Van Es heeft op geen enkele wijze gereageerd." Dat bevreemdde, want Van Es heeft immers samen luet zijn broers Jaap en Wim de Stich ting Behoud Poortpalen Boomvliet opge richt. Maar de poortpalen staan zienderogen te verkommeren; behoud leek steeds sterker zinloos te worden. Vorige week echter ontstond er plotsklaps een ommekeer. Van Es had contact met de gemeente over restauratie; de patstelling was doorbroken. Koningswoud; "De aanleiding was de vraag of men wellicht gebruik kon maken van het feit dat het (langslopende) fietspad open lag. Daardoor kon men mak kelijker bij het gewelf in de sloot komen waarop de palen rusten." In gezelschap van de metselaar die de monumentale palen gaat restaureren, werd de situatie ter plekke beke ken. Dat was op maandag 4 december, twee dagen later zou het fietspad worden geasfalteerd. Koningswoud: "We zijn tot de conclusie gekomen dat het in dit stadium geen zin heeft op elkaar te wachten." De metselaar heeft nu "de aanpak in het vroege voorjaar gepland". Dan zal er in het asfalt een sleuf worden gefreesd, en wat grond naast het gewelf wor den weggehaald. Dit betekent, sluit Koningswoud verheugd af. dat de treurige poortpalen van hofstede Boomvliet. die veertig jaar geleden al zwaar beschadigd zijn geraakt, eindelijk lijken te worden opgefleurd. Durft de wethouder de hoop uit te spreken dat dit werkelijk zal gebeuren? "Ja", reageert hij beslist, "wat mij betreft wel. De heer Van Es heeft zélf gezegd dat hij hoopt dat de restauratie voor de zomer achter de rug is." En mocht er toch een onverinoed obstakel opduiken; de subsidie vervalt als het werk niet gereed is op 31 december 2007. er is. Een getalsmatig en inhoudelijk 'zwakke' coalitie is natuurlijk een uitstekend gegeven om de 'macht' van de Kamer uit te bouwen. En dan zullen fracties ook gaan merken dat fractiedisci pline niet zo'n vanzelfsprekende zaak meer is als vroeger De soep wordt nooit zo heet gegeten als ze opgediend wordt. De vraag is gerechtvaardigd of deze soep wel ooit zal worden opgediend. Zo ja, dan is het niet denkbeeldig dat hij snel op zal zijn. We gaan roerige tijden tegemoet. ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon. Julianaweg 56 0187 617 300 Fax 0187 485 637 www.visser-visser.nl Nieuwe Tonge, tel. (0187) 65 24 84 www.dewaalhovenlers.nt Ai(taéeeOu^ S. 'S. A^^hUvuU et yt. JU\WEL1ERS - DIAMANTAIRS /"kIV* la htéU, galuid, r«|»rta9< sliriM««^ni«« 1 OUDOO» - WMMh.» 15 (eiST) M1«1X tn (Oiar) M3T34 S' '■■^^^^^SÊ^^^n^^ Ontdek 't faij uw G2-dco(er of kijk aWosi op www.opeinieuvs.nl Pt MHVt sUhimi v»> »hM ^tlnviit KnÖps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdaas BV - Klocsterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 Kwaliteit 6 Service bij etlce gebruikte ow. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestroat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 wwiKMiesBteiwiCvnl MIDDELHARNIS - Op woensdag 20 decem ber hoopt De Christenvrouw Middelharnis haar Kerstavond te houden. De meditatie zal verzorgd worden door ds. H.J.Boer uit Nieuwe-Tonge. Deze avond wordt gehouden in het Hervormd verenigingsgebouw "De Hoeksteen" aan de Ring in Middelharnis. Aanvang half acht. Ook gasten zijn deze avond hartelijk welkom. Burgemeester Ger van der Velde van Goedereede poseert met Jans en Jan van Wijk onder een schilderij wat nog een nosialgische blik geeft op de smederij van vroeger jaren. De bevriende schilder was in het dagelijks leven ook.smid. (Foto: Adri van der Laan) kwam. want hij heeft de gemeente er zelfs geen cent voor in rekening gebracht. Ook het wapen van het Waterschap Goeree-Overflakkee is een product van zijn handwerk. Voor het echtpaar is het altijd hard werken geweest, want het bedrijf was altijd direct naast de deur en dat gaf ook veel drukte mee voor Jans, ze hielp mee met de administratie en natuurlijk was er 'de aan loop' aan huis. Op een steenwoip afstand van hun huidige woning is Jans geboren. Waar zij ook als dochter van een kleine boer, die aan het begin van Catharinastraat zijn bedrijf had, behoorlijk wat armoede heeft gekend. Zij herinnert zich nog dat haar vader bij het betalen van de pacht aan heleind van hetjaargenoodzaakt was om de inhoud van de spaarpotjes van zijn kinderen hiervoor te gebruiken. Ze idealiseren die tijd niet en zien ook wel de zegeningen van de tegenwoordige tijd, maar doordat ook Goedereede groter is gegroeid is er volgens hen. tegenwoordig wel wat minder aandacht voor elkaar dan vroeger "want toen gaf men elkaar bij geboortes en dergelijke altijd wat. ondanks dat de mensen niet veel geld hadden was er wel veel aandacht voor elkaar". Als het echtpaar terugkijkt op hun leven noemen ze zich "gezegend" want ze verkeren allebei nog in redelijke gezondheid, al zijn er ook wel eens zorgen geweest rondom diezelfde gezondheid. Ze hebben drie kinderen: de zoons Jaap en Kees wonen in Goedereede en doch ter Sjaan woont in Dirksland. Eén dochter is hen al op heel jonge leeftijd ontvallen. Het geslacht van Van Wijk is een heel sterk geslacht, waar een leeftijd van ver over de negentig jaar geen uitzondering is. Van Jan van Wijk leven er nog vier zussen: twee in Friesland en twee in De Vliedberg in Ouddorp. Hij probeert zijn zussen ook nu nog met verschillende zaken bij te staan. Wie met het echtpaar spreekt komt onder de indruk van de verande ringen die er in de afgelopen tachtig jaar op het eiland hebben plaats gevonden. "Ik weet nog dat ik in de vijftiger jaren iets moest gaan halen in Goes. Ik ben toen met een vissersbootje mee overgevaren naar Schouwen en daarvandaan naar Goes, "s Avonds wist ik niet meer hoe ik terug moest en heb toen in Zierikzee bij het Leger des Heils geslapen. Als ze nu met een collecte langskomen geef ik hen altijd wat", zo verzekert hij. Een zekere rechtlijnigheid kan Jan van Wijk niet ontzegd worden. Hij verhaalt van zijn verblijf tijdens de oorlog in Duitsland. Doordat hij maagpatiënt was wendde hij voor niet tegen het kampeten te kunnen. Vervolgens werd hij geplaatst bij een Duitse smid. Hier heeft hij een goede tijd gehad, zo goed zelfs dat hij na de oorlog zelfs nog langer bij deze smid bleef dan nodig was, "ik heb eerst gewacht tot er weer een goede vervanger voor mij was, want dit waren 'goede Duitsers', waar ik het prima naar mijn zin heb gehad. Ik geloof wel dat ik daarom de laatste was die na de bevrijding naar Goeree terugkeerde". Zoals al gezegd is de familie Van Wijk in Goedereede heel bekend onder hun bijnaam 'De Klute'. "Wij hebben dit nooit als een scheld naam ervaren. Jaap, mijn zoon, vroeger wel, want die kwam wel eens huilend terua van school omdat ze hem hadden uitgescholden met Klute". Inmiddels kan ook Jaap hier wel mee leven want wie nu naar het bedrijf belt heeft grote kans dat de telefoon wordt opgenomen met de woorden: "Mit Jaop de Klute". Wat misschien veel minder men sen weten is wat nu de oorsprong is van deze bijnaam. Jan de Klute kan het haarfijn uitleggen: "Mijn vader had een oom die wat meer verdiende en daarom ook nette pakken had waar hij mee uitging. Dat wilde mijn vader ook wel en toen die oom niet thuis was deed hij deze nette kleren van hem aan. Dat gaf wel problemen toen die oom plotseling thuiskwam en vroeg waar de kleren gebleven waren. Mijn oma antwoordde toen: 'Die zullen wel door dat kleine 'kluutje' zijn meegenomen'. En zo is mijn vader aan die bijnaam gekomen", legt Jan uit. Het is voor het echtpaar een druk leven geweest want naast het vele werk voor hun bedrijf is het echtpaar ook actief op verschillende ter reinen in de kerk. Maar toch kunnen ze dankbaar en tevreden terug zien op hun leven vanuit hun huis aan het Melkdijkje waar enkele meters verderop ook hun huwelijksleven begon. GOEDEREEDE - Het was dinsdag zestig jaar geleden dat Jan van Wijk en Jans van Heest eli<aar na een periode van tien jaar verltering liet ja-woord gaven. In hun woning aan het Melkdijlije in Goedereede keek het echtpaar samen met burgemeester Van der Velde, die hen de felicitaties namens het gemeentebestuur over kwam brengen, terug op een periode waarin ze een belangrijke plaats hebben ingeno men in de gemeenschap van het stadje. Door: Adri van der Laan Het leven van Jan en Jans de Klute, zoals ze in de volksmond worden genoemd, heeft zich afgespeeld binnen een straal van enkele hon derden meters. "Ik ben twee jaar via de Arbeitseinzatz in de oorlog in Duitsland geweest en voor de rest heb ik al die tijd in Goedereede gewoond", zo geeft Jan aan. En toch is hun leven niet saai geweest want een groot deel van hun huwelijksjaren hebben ze doorgebracht in de karakteristieke doipssmederij bij de even karakteristieke brug en Markt in het centrum van Goedereede. En wie zich nog de smederij van vroeger kan herinneren weet dat de smederij toen een belangrijke sociale ontmoetingsplaats was voor de Goereeërs en dat juist daar de laatste dorpsnieuwtjes en misschien ook wel de roddels werden uitgewisseld. De uitdrukking "we goa mar even naer de smisse", was toen gemeengoed. Maar ondanks de gezelligheid moest er natuurlijk wel door de familie en het personeel flink de handen uit de mouwen gestoken worden, en daar was daar in die kleine smederij niet altijd even veel ruimte voor, want soms was het inet koud en regenachtig weer 'volle bak'. De smederij, die inmiddels is uitgegroeid tot het huidige Installatiebe drijf Van Wijk aan de Provincialeweg was een echt familiebedrijf. De vader van Jan nam in 1900 de smederij over van ene Kuiper en toen Jan in 1922 het levenslicht zag waren er vóór hem maar liefst acht zussen geboren. Na hem kwamen er nog een broer en een zus. Van zelfsprekend kwam ook Jan in de smederij te werken en waarschijn lijk was daarom zijn komst als zoon in de smederij meer dan welkom. "Soms werd er wel eens gezegd dat ik wel verwend zou worden, maar dat viel mee want ook de oudste zussen waren werkzaam in de sme derij", waarzij ongetwijfeld hun mannetje stonden, want volgens Jan besloegen zij ook paarden en repareerden ze de goten aan de hoge herenhuizen rondom de Goereese haven. Hij herinnert zich nog dat hij op veertien jarige leeftijd begon en dat iedere dag het ontsteken van het smidsvuur het eerste karwei was in de vroege morgenuren, want in vroeger tijden was natuurlijk het vuur onmisbaar. "Toen wij begonnen hadden we zelfs geen elektriciteit en daarom gebeurde alles met behulp van het vuur". Na hun trouwen woonde het echtpaar eerst tien jaar in de woning naast hun huidige huis aan het Melkdijkje, waar ze tien jaar bleven om vervolgens naar de woning bij smederij op de Markt te vertrek ken. Langzamerhand breidde het bedrijf zich steeds verder uit. Naast het werk voor de boeren, zoals het beslaan van de paarden en het repareren van landbouwwerktuigen kwam er ook steeds meer werk voor de vissers en men kon in het dorp getuige zijn van de vele werk zaamheden die zich soms zelfs tot op halverwege de Markt uitbrei den. Daarnaast was Van Wijk ook rijwielhersteller en leverde men witgoed. "Ik heb het altijd jammer gevonden dat hier een eind aan is gekomen want nu moet men voor bijna alles naar een ander dorp", zo verzucht Jan van Wijk. Het bedrijf groeide verder en men vertrok van de Markt naar het voor malige schoolgebouw om vervolgens naar buiten het dorp te verhui zen. Het bedrijf wordt nu geleid door zijn zoon Jaap en de andere zoon Kees werkt ook binnen het familiebedrijf. Tot voor enkele jaren is Jan nog dagelijks actief geweest in het bedrijf. "Maar na mijn tachtigste werd Jans ziek en toen vond ik het wel genoeg, want ik heb toch bijna zeventig jaar gewerkt", zo laat hij weten. Hij kan nog met veel trots vertellen over het 'echte smeedhandwerk". Zo heeft hij het gemeente- wapen wat nu nog op het gemeentehuis van Goedereede prijkt eigen handig vervaardigd. Hij deed dit in de avonduren in de kelder van de smederij. Hij geeft toe dat hier ook wel een beetje eerzucht aan te pas

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1