'Geen asielzoekerscentrum op Goeree-Overf lakkee' Gemeenten en provincies 'smijten' met nieuwe bedrijventerreinen a p tiomeffemoit \\A- Brug begint tweede leven bij nieuwbouwproject Waterrycli Suijssenwaerde innaard Eerste zwarte bezocht in 1927 Goedereede DEN HAAG - "Gemeenten en provincies 'smijten' met nieuwe bedrijventerreinen. Zuid-Holland spant de kroon door acht tot negen keer meer bedrijventerreinen ter beschikking te stellen dan nodig is". Dat blijkt uit een onderzoek van de Zuid-Hollandse Milieufederatie en Natuur en Milieu. Voor betaalbare BMW-service Knöps fgrSég j^T Visser Visser Brug is mooi Sinterklaascadeau voor Oostflakkee Herkenningspunt Sinterklaas Verantwoordelijke organisatie COA meldt door scherpe daling aantal vluchtelingen juist centra te moeten sluiten Overeenkomst met Dirksland ketste op laatste moment af MIDDELHARNIS/DIRKSLAND/ RIJSWIJK - Er komt op Goe- ree-Overflakkee geen asielzoe kerscentrum. De aantallen asiel zoekers die jaarlijks Nederland binnenkomen, dalen zo drastisch dat bestaande opvanglocaties juist stapsgewijs voorden gesloten. Goe- ree-Overflakkee heeft nooit een heus asielzoekerscentrum gekend, ook niet in de jaren dat vluch telingen massaal asiel aanvroe gen in ons land. Volgens Michel A. Slaager, mediawoordvoerder van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) in Rijkswijk, blijft het eiland voorlopig een wit te vlek. "Maar niemand kan in de toekomst kijken. Nederland blijft verantwoordelijkheid nemen voor de opvang van asielzoekers en daarmee dus iedere gemeente." Asielopvang Rijkswaterstaathuis Afvloeien Gelijkmatig Vrijdag 8 december 2006 79e jaargang nr. 7565 De milieiiorganisalies hebben samen mei het NIROV in kiKirt gebracht hoe groot de vraag naar bedrijventerreinen tot 2020 is. Ze hebben ook gekeken hoeveel' ruimte er nog beschik baar is op bestaande terreinen en hoeveel plan nen er liggen bij de verschillende gemeenten voor de uitgifte van nieuwe terreinen. Uit die inventarisatie blijkt dat de plannen voor bedrijfsterreinen de behoefte /éér ruim over schrijden. Voor Nederland is dat gemiddeld vijf keer. In Zuid-Holland slaan /elfs acht tot negen keer meer bedrijventerreinen gepland dan waar behoefte aan is. Het onderzoek maakt ook duidelijk dat in de meeste provincies voldoende ruimte beschik baar is op bestaande industrieterreinen om aan de vraag naar bedrijfsruimte te voldoen. Alleen in Groningen, Friesland. Overijssel, Zeeland en Noord-Brabant zijn op beperkte schaal nieuwe bedrijfsterreinen nodig. Als oude terreinen worden opgeknapt zijn nieu we kavels alsnog grotendeels overbodig. Wildgroei aanpakken Tijs Breuer van de Zuid-Hollandse Milieu federatie wil de wildgroei aan bedrijventer reinen aanpakken en vindt dat gemeenten niet langer op eigen houtje terreinen mogen uitgeven. De provincie moet wat hem betreft vaststellen op welke plekken nog behoefte is aan kavels. "De open ruimte in Nederland slibt sluipenderwijs dicht met bedrijventer reinen, kas,sen, woonwijken en met snelwe gen. Veel Nederlanders vinden het volbou wen van hun omgeving een groot probleein. De mensen verliezen hun recreatiemogelijk heden dichtbij huis. Rust zoeken door te gaan wandelen en fietsen in het open landschap wordt steeds moeilijker. Daar moet iets aan gebeuren, anders lopen de weilanden vol met bedrijfshallen en verpauperen de bestaande bedrijventerreinen", zegt Breuer. De milieuorganisaties hebben het onderzoek op woensdag 6 december aangeboden aan ininister Pieter Winsemius van VROM tij dens de opening van het Nationaal Meldpunt 'zuinig op ruimte'. Op de website www.zui- nigopruimte.nl kunnen inwoners ineldingen doen van verrommeling van het landschap en onzorgvuldig gebruik van de groene gebieden in Nederland. Naast Winsemius waren ook CDA-Tweede Kamerlid Bas Jan Bochove en NCRV-presenlator Mieke van der Weij aan wezig bij de opening van het meldpunt. Dat gebeurde in een weiland vlakbij Leidschen- dani, waar mensen nog kunnen genieten van het karakteristieke Nederlandse landschap. wKtüS In b—W, gftcMy r»portag< «n stmlMofsgniH* OUBDOM WMMraat^S T*l. ftie?) éSléia F«x (Olir) U3734 Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 't bijuwGÏ-d' Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 47Ö7Ó7 Akkerdaos BV - Ktoostei^eg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw v/oning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Te(. (0187)482606 HEG I STER ACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 Wethouder Gen-Jan van der Vidk zwaait staande op de slids zijn eollega Petra 't Hoen en Sinterklaas een hartelijk welkom toe. nadat hij zojuist door het ophalen van de hrug de toegang tot Waterrijck Suijssenwaerde ojficieel had geopend. (Foto: Adri van der Laan) OUDE-TONGE - Met enig feestelijk vertoon werd maandag rond het mid daguur officieel de brug geopend die loopt over de sluis bij het nieuwbouw project Watterryck Suijssenwaerde in Oude-Tonge. De sluis onder de brug ontsluit het gebied met recreatiewo ningen, waar men met de eigen boot tot vlak voor de deur kan komen. Door Adri van der Laan "Een bijzondere dag voor de gemeente Oost flakkee" en een "Sinterklaascadeau voor de inwoners van de gemeente", zo verwoordde wethouder Gert-Jan van der Valk de aanleg van de sluis en de brug. De brug die ingepast is in het wegdek van de Suijssendijk heeft al wat levenservaring, want voorheen zorgde hij voor de verbinding van het vaste land met de Flevopolders bij Harderwijk. Nu mag Oude-Tonge veel hebben, maar een ophaalbrug was er nog niet eerder geweest op het grondgebied van het dorp. En daarom is het gemeentebestuur nu zéker "trots en blij" op de nieuwe aanwinst. "Oude-Tonge heeft met deze brug een nieuw herkennings punt gekregen dat er zijn mag. Passend in het landschap is de brug al van ver te zien", aldus wethouder Van der Valk. De wethouder verwacht dat in de toekomst de brug regelmatig gebruikt zal gaan worden. Hij dankte dan ook allen die hebben meege werkt bij het tot stand brengen van "dit ken merkend onderdeel" van het plan Waterrijck Suijssenwaerde. De wethouder wees bij de opening zijn toe hoorders nog eens op de toegevoegde waarde dat het plan zal gaan geven voor Oude Tonge. "Regelmatig hoor het begrip 'Leefbaarheid Kleine Kernen'. Door ontwikkelingen als deze kunnen we die leefbaarheid ook in de toekomst op peil houden". Met de brugopening is een belangrijk ele ment toegevoegd aan de bouw van de totaal 221 recreatiewoningen. Het totale project is opgedeeld in deelgebieden. Kopers heb ben de keuze uit een recreatiewoning op de dijk rondom het plan of op één van de zes schiereilanden. De eerste recreatiewonin gen van de Suijssenpolder zijn inmiddels bewoond. Natuurlijk zijn er nog recreatiewoningen te koop. Geïnteresseerden kunnen elke zater dag tussen 11.00 en 13.00 uur de modelwo ning bezoeken. Meer informatie over de recreatiewoningen van Watterryck Suijssenwaerde is te vinden op website www.suijssenwaerde.nl. Natuurlijk konden - als er gesproken wordt over een Sinterklaascadeau - de Sint en Pie ten niet ontbreken bij de openingsceremonie van de brug. Met een bergingsvaartuig van de Firma Okker uit Achthuizen - de Ocean V vertrokken Sint en Piet vanuit de haven van Oude-Tonge richting de sluis. Aan boord was ook wethouder Petra 't Hoen. Aan wethou der Gert-Jan van der Valk was de eer om het "Sinterklaascadeau' te openen. Zodat onder het zingen van gepaste liederen de Spaanse weldoener en de wethouder ongehinderd het recreatiepark in konden varen. In een modelwoning werd het gezelschap genodigd en ontvangen met de toepasselijke Glühwein. Door Gert van Engelen In Middelharnis beschikte het COA eind vorige eeuw wel "jarenlang" over een zoge heten aanvullende opvanglocatie (AVO), waar "doorlopend ruim vijftig asielzoe kers" tijdelijk werden gehuisvest. Toen de gemeente in 2000 werd verzocht of er een asielzoekerscentrum (AZC) kon komen, iTiet een veel grotere opvangcapaciteit, "kon men daar niet in meegaan", meldt Slaager, "ook wegens gebrek aan ruimte". Twee jaar later viel Dirksland als opvanglocatie af, waarna het COA op Goeree-Overflakkee niet verder heeft gezocht. Het COA is verantwoordelijk voor de opvang en begeleiding van asielzoekers en vluchte lingen. In opdracht van het ministerie van Justitie biedt het deze men.sen onderdak gedurende hun asielprocedure. Ook bereidt het asielzoekers voor op een toekomstig ver blijf in Nederland, terugkeer naar het land van herkomst of 'doormigratie'. Dat gebeurt in asielzoekerscentra die zich in heel Neder land bevinden. Zo'n centrum is feitelijk een opvangplaats voor mensen die zijn toegela ten tot de asielprocedure. Grofweg zijn er twee soorten centra: een AZC dat is gericht op 'oriëntatie of inburge ring', of een AZC dat voorbereidt op 'terug- i\ de bijzondere foto van hel niimieiil diii ilc Siirnuuunse David Milar op bezoek is hij familie Hagenaar in Goedereede. Gezin en bezoek zitten in de tuin van hel Rijkswaterstaathuis. Drie van de vier kinderen van Willem en Rika Hagenaar zitten op de motor waarmee Millar naar het eiland is gereisd: v.l.n.r Berlha. Jan en Wim. Hun vader slaat tussen hen in. Naast Millar zitten een onbekende man en Rika Hagenaar met baby Henk. De foto. die in het boek slaat, is afkomstig uil een privé-co/lectie. keer'. Waar de asielzoeker woont, bepaalt de 'fa.se van de asielprocedure', legt de website van het COA uit. Begin vorig jaar telde het COA zo'n zeventig opvanglocaties. In het jaar daarvoor waren dat er nog 98. De afname heeft te maken met de scherpe daling van het aantal asielzoekers. Het beginpunt van deze trend is de invoering van de Vreemdelingenwet 2000, op 1 april 2001, ook wel de 'Wet Cohen" genoemd. De stroom asielzoekers is als gevolg van deze nieuwe, strenge wet ingedamd. Cijfers van het COA, waarvan de stafdirecties in Rijs wijk huizen, laten de terugloop glashelder zien: in het 'topjaar'2001 werden nog 83.801 asielzoekers opgevangen, in 2002 69.618, in 2003 52.714, in 2004 40.761 en vorig jaar nog slechts 28.732. Jongeren van O tot 19 jaar vorinden op 1 januari 2006 de grootste groep (10.327), daaronder de 20- tot 29-jarigen (6.803), de 30- tot 39-jarigen (6.343), de 40- tot 59- jarigen (4.500) en de zestigplussers (709). Van de 28.732 asielzoekers die op 1 janu ari 2006 stonden geregistreerd, kwamen de meesten uit Irak (2.890; 10%), daarna volgden: Afghanistan (2.634; 9%), Azerbaj- dzjan (2.1017%), Joegoslavië 1.797; 6%), Iran (1674; 6%) en overige landen: 17.636 (61%). SONNY BOY Goeree-Overflakkee maakte al in 1927 kennis met de allereerste, zwarte allochtoon. Dat blijkt uit Sonny Boy, het laatste boek van Annejet van der Zijl, dat een ongekend succes is en waarvan al meer dan 70.000 exemplaren zijn verkocht. Van der Zijl, die eerder een alom geprezen biografie schreef van Annie M.G. Schmidt, wijdt meerdere pagina's aan het eiland, en met name aan Goedereede, al portretteert zij dorp en streek niet altijd even vleiend. De bestseller 'Sonny Boy', gepubliceerd in 2004, vertelt een waar gebeurd verhaal over heel gewone mensen. Namelijk over een onmogelijke liefde tussen de jonge Surinaamse emigrant Walde- mar Nods, nog geen twintig, en de oer-Nederlandse vrouw Rika van der Lans, getrouwd, al bijna veertig en moeder van vier kin deren. In de herfst van 1928 zien zij eikaar voor de eerste maal, in Den Haag. Kort daarop blijkt zij zwanger te zijn en het schandaal is niet te overzien, aldus een samenvatting van Uitgeverij Nijgh Van Ditmar. "Toch weten ze middenin de crisistijd een voorspoedig bestaan op te bouwen met elkaar en hun zoon Waldy, hun eigen 'Sonny Boy'. Tijdens het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog wagen Waldemar en Rika hun leven om joden te redden - met alle consequenties van dien," Rika van der Lans woonde, voordat zij terug naar Den Haag vluchtte omdat haar huwelijk uiteenrafelde, in Goedereede. Daar was haar man, WiUem Hagenaar, in de herfst van 1924 benoemd tot dijkgraaf van Goeree-Overflakkee. Het echtpaar betrok het Rijkswaterstaathuis. Als volbloed (Haags) stadskind kon mevrouw Van der Lans niet aarden op het "uiterst geïso leerd" liggende Goeree, "waar de tijd leek te hebben stilgestaan, en erger, dat nog heel lang zou blijven doen", zoals Van der Zijl schrijft. Maar daar gaat het verder niet om in dit verband, interessanter is het bij haar te lezen hoe Goeree-Overflakkee reageerde op de komst van de eerste zwarte vreemdeling. In de lente van 1927 deed de verloofde-in-spe van Rika's nicht Cristien het eiland aan. Deze David Millar was een zwarte man, afkomstig uit "het donkere Suriname". Op zijn motor met zijspan verkende hij uitgebreid Nederland, waar hij in 1921 van de boot was gestapt, zo ook Goeree-Overflakkee. Na zijn rit, heeft Van der Zijl gereconstrueerd, "was het eiland in rep en roer geweest - een zwarte man hadden ze hier nog nooit gezien, laat staan eentje op zo'n brullend gevaarte. Het scheelde niet veel of oudere dorpelingen kondigden het einde der tijden aan. Maar het gezin Hagenaar had, uitgedost met leren motorhelmen en googles, trots rond hun bijzon dere oom en zijn machine geposeerd. "Vooral Rika kon het opperbest met de Surinamer vinden. Zijn makkelijke, luchthartige manier van doen, de geur van avontuur en weidse vertes die hij meebracht - ze vond het een verademing in de benauwenis van Goeree." De omslag van het boek 'Soniiy Boy', waarin Goeree- Overflakkee (niet altijd even strelend) wordt gekarakteriseerd. (Foto: Vil^t'verij Nijgh Van Ditmar) De slinkende instroom van asielzoekers lijkt een blijvende trend te zijn. Nederland raakt niet voller, zoals dikwijls wordt beweerd, maar leger. Het weekblad Vrij Nederland heeft officiële cijfers van emigratie verge leken met die van de immigratie en consta teerde kortgeleden dat er in 2004 zelfs "een vertrekoverschot was van 23.000 mensen". Dit wil zoiets zeggen als dat de gemeenten Dirksland (8269 inwoners), Ouddorp én Goedereede (samen 11.544) in hun geheel zijn leeg komen te staan. De daling heeft nog een andere consequen tie, namelijk dat de opvangcapaciteit van het COA moet worden verkleind. Bedden kun nen worden opgeheven, opvangcentra geslo ten. Geruime tijd waren er per maand duizend bedden minder nodig, de laatste lijd neemt het aantal vluchtelingen dat het COA norinaal bijstaat, met 875 per maand üf. "Het COA", verklaart woordvoerder Michel Slaager, "is enorm aan het krimpen. De opvangcapaciteit is de laatste drie jaar verminderd van 84.000 naar 28.000 opvangplaatsen." Dit raakt rechtstreeks het aantal medewerkers van het COA. Slaager: "Van de vijfduizend die voor ons werkten, hebben er al meer dan drieduizend het COA verlaten." "Nog steeds is het einde van die krimp niet in zicht", voegt hij toe, hiermee aangevend dat nog veel meer personeelsleden zullen afvloeien. Evenzo moeten er asielzoekerscentra worden gesloten. Dat gebeurt stapvoets; ondertussen zij er al tientallen verdwenen. Twaalf maanden tevoren wordt de planning van te sluiten opvanglocaties gemaakt, op basis van prognoses van te verwachten in- en uitstroom. De definitieve .sluitingsdatum wordt vijf maanden tevoren aangekondigd. Het overzicht van sluitingsplannen staat gewoon op de website van het COA (www. coa.nl - sluitingslijst) en wordt maandelijks geactualiseerd. Dit jaar worden er vrijwel zeker 24 asielzoekerscentra geschrapt. "De kans dat er een nieuwe locatie geopend zal worden op Goeree-Overilakkee is dus niet zo groot", deelt Michel Slaager concluderend mee. Dit was hem door het Eilanden-Nieuws gevraagd. Op een overzichtskaart van de Nederlandse asielindustrie in Vrij Neder land valt meteen op dat het eiland een witte vlek is. Maar blijft dat ook zo? En hoe komt het eigenlijk dat het COA tot nog toe geen asielzoekerscentrum op Goeree-Overflakkee heeft weten te vestigen? Het COA benadrukt toch in zijn publicaties dat het ernaar streeft opvangcentra "gelijkmatig" over het land te verdelen? Slaager laat weten dat het COA wel heeft gezocht op Goeree-Overflakkee. "In Dirks land is het bijna gekomen tot een asiel zoekerscentrum. Dit speelde zich af in 2001/2002. De gemeente daar werkte wel mee; de samenwerking verliep goed. We hadden een bestuursovereenkomst voor tien jaar, voor maximaal 250 personen. Hier zou een soort 'woonwijk-centrum' worden gebouwd." Maar uiteindelijk is het niet door gegaan, volgens de voorlichter "om bedrijfs economische redenen". Goedereede is ook door het COA benaderd, maar het gemeentebestuur "voelde er niets voor", herinnert Slaager zich. En in Middel harnis was er die aanvullende opvanglocatie, in Hotel 'De Haven' aan Vingerling 53. (vervolg op pagina 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1