LITIE Icoon van de brandweer' zwaait af en wordt meervoudig ondersclieiden 0900-8844 De cliënt centraal in Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis Opnieuw vragen over ambtsgebed -i'V, Dirkslandse grondpolitiek voor verbetering vatbaar chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Te hard: rijbewijs en auto kwijt Horecacontrole Dertienjarigen met sterke drank op straat Zitting hoofdzaait winkel centrum Dabbestraat uitgesteld actief in beeld en geluid GOEDEREEDE - Vrijdagavond was het een drukte van belang in de Haringvliet Expo te Stellendam. Velen uit 'brandweerland' waren naar de voet van de Haringvlietslui- zen gekomen om scheidend brand weercommandant Maart van der Klooster tijdens zijn afscheidsre ceptie de hand te drukken. Want na een carrière van ruim veertig jaar zet deze markante brandweerman met ingang van 1 december een punt achter zijn brandweerloop baan. Verrast Sociaal iemand Icoon Terugblik Vereniging van Brandweercommandanten Boek Dinsdag 28 november 2006 79e jaargang Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflal<l(ee STELLENDAM - De politie van liel district De Eilanden constateerde zondagmiddag met behulp van de lascrpatrol dat de bestuurder van een Dodge Viper met een snelheid van 207 km/u op de Damweg reed. Ter plaatse geldt een snelheidsbeperking tot 60 km/u. Tegen de 36-jarige bestuurder afkomstig uit Wateringen is proces-verbaal opgemaakt. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en na over leg met de officier van justitie werd ook zijn auto in beslag genomen. GOEREE OVEf^FLAKKEE - De politie van het district de Eilanden heeft vrijdagmid dag en -avond een integrale horecacontrole gehouden, in samenwerking met gemeenten, brandweer. Vreemdelingendienst, Arbeidsin spectie, Belastingdienst, Douane, Encco en de Voedsel- en Waren-Autoriteit. In totaal wer den zes gelegenheden bezocht in Middclhar- nis, Ouddorp, Oude-Tonge en Steliendam.,ln Middelharnis heeft de loco-burgemeester een tijdelijke sluiting opgelegd van een pand in verband met brandgevaar omdat de afzuig installatie vol vet zat. Eneco heeft zeven gas- slangen afgekeurd omdat ze in slechte staat verkeerden. Eén ondernemer betaalde een betalingsachterstand van 5000 euro. De Voed sel- en Waren-Autoriteit legde boetes op voor algehele hygiëne in keukens, bedrijfsruimten, onjuiste temperatuur van etenswaren en vuile apparatuur. Daarnaast werd nog een aantal waiuschiiwin^'en gegeven. De Vreenidelin- gendiensl heelt twee illegale werknemers staande gehouden. De Arbeidsinspectie leg den vier boetes op grond van de Wet Arbeid Vreemdelingen. De belastingdienst stelt een aantal nadere onderzoeken in. De politie heeft een schriftelijke waarschuwing gegeven voor het zonder vergunning draaien van een behen- digheidsautomaat. DIRKSLAND - De politic van het district De Eilanden kreeg zaterdagavond omstreeks kwart voor acht een melding dat een groep van zo'n 20 personen voor geluidsoverlast zorgde in de Tuinstraat. OOSTFLAKKEE - De gemeente Oost- flakkee heeft 20 november 2006 kennis genomen van het besluit van de recht bank om de zitting van de hoofdzaak van 27 november 2006 te verzetten naar een datum in januari 2007. De rechtbank heeft dit besluit genomen naar aanlei ding van een daartoe ingediend verzoek van bezwaarmakers. Gevolg van dit besluit is dat de bouw nog langer stil ligt. De gemeente Oostflakkee betreurt het dat door deze gang van zaken het voor zieningenniveau in de kern Oude-Tonge verslechtert. Op 10 augustus 2006 is door het College van Burgemeester en Wethouders een hernieuwde beslissing op bezwaar genomen omtrent het winkelcentrum aan de Dabbestraat te Oude- Tonge. Tegen de hernieuwde beslissing op bezwaar stond, voor de reeds betrokken partijen, wederom beroep open bij de recht bank. Van deze mogelijkheid is ook gebruik geinaakt. Door betrokken partij is beroep aan getekend bij de rechtbank met het verzoek de bouwwej'kzaamheden te schorsen. Op 3 okto ber 2006 is er een zitting geweest bij de recht bank Rotterdam inzake het verzoek om een voorlopige voorziening voor het project Win kelcentrum Dabbestraat. Op 11 oktober 2006 heeft de rechtbank een schorsing uitgespro ken. De bouw van het Winkelcentrum is daar door opnieuw stilgelegd. De rechtbank heeft deze schorsing uitgesproken omdat zij van mening is dat er nog te veel onduidelijkheid bestaat ten aanzien van het benodigde aantal parkeerplaatsen. Daarnaast l^at de rechtbank de vraag open of er gehandeld is in strijd met art. 7;^ Awb (het horen van belanghebben den). De rechtbank zal hierop in de bodem zaak uitspraak doen. De schorsing duurt tot 6 weken nadat de rechtbank uitspraak heeft gedaan in de hoofdzaak. Door het besluit van de rechtbank tot het verzetten van de zitting in hoofdzaak naar januari 2007, ligt de bouw van het winkelcentrum nog langer stil. Politiemensen zagen twee knapen met ties- sen sterke drank lopen. In de directe omge ving van de groep werden 8 flessen met sterke drank aangetroffen. De twee knapen, 13 en 15 jaar oud en afkomstig uit Rockanje en Dirksland kregen in overleg met de ouders een HALT-afdoening aangeboden. De poli tiemensen spraken de groep aan met medede ling dat de aangetroffen hoeveelheid sterke drank nooit alleen van de twee jongens kon zijn. Hierop meldden zich nog drie knapen (13, 14, en 14 jaar oud uit Rockanje en Dirks land). Ook zij kregen een HALT-afdoening. De Clicntcnnuul van het Van Weel-Belhesdaziekenhuis, v.t.n.r. dhr. J.L. den Dikken, dhr. G. Joppe. nm: E.C. vun Riimpt (secrewris/pentxingmee.'iter). dhr. J.Th.M. Jacob.':, nm: C. mn der Velden. niw. A.C. van Dieren, dhr. J. Boot {voorzitter). Ziekenhuizen zijn volgens de Wet Medezeg genschap Cliënten Zorginstellingen verplicht een Cliëntenraad in te stellen. Het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis vindt het belangrijk om op de hoogte te blijven van de mening van de patiënten. Het heeft een aantal jaren geduurd voordat een cliëntenraad kon wor den geïnstalleerd. Maar sinds mei 2006 is de Cliëntenraad een feit. De raad is een belang rijk advies- en medezeggenschapsorgaan en streeft ernaar de ontwikkeling van Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis te beïnvloeden vanuit het cliëntenperspectief. Cliënten zijn niet alleen (toekomstige) patiënten, maar ook hun familieleden en de bezoekers. De Cliëntenraad bestaat uit 7 leden, die afkomstig zijn uit het verzorgingsgebied van het ziekenhuis, nl. Goeree-Overflakkee en omliggende gebieden, met name het weste lijk deel van Voome-Putten. De leden doen dit werk op vrijwillige basis. Er zijn verschillende taken waar de Cliënten raad zich mee bezighoudt. Regelmatig vindt overieg plaats met de directie van het zieken huis over alle zaken die voor de cliënten van belang zijn. De Cliëntenraad is een advies orgaan van de directie en heeft adviesrecht over o.a. de volgende zaken: het algemeen beleid inzake het leveren van zorg aan de patiënten, het kwaliteitsbeleid in het alge meen, belangrijke wijzigingen in de interne organisatie van het ziekenhuis. Bij individuele klachten speelt de Cliënten raad geen rol. zoals bijvoorbeeld een klacht over een medische behandeling. Voor zulke gevallen heeft het ziekenhuis een speciale klachtenregeling. De Cliëntenraad acht het van groot belang dat u uw stem laat horen. Uw inbreng kan bijdragen aan een betere kwaliteit van de zorg. Graag verneemt de raad uw ervaring, mening of wensen. U kunt daartoe een brief schrijv'en naar het volgende adres: Cliënten raad Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, Postbus 153, 3240 AD Middelharnis. U kunt ook mailen naar cliëntenraad@zhsdirksland. nl of bellen naar 0187-607643. De Cliënten raad heeft uw informatie nodig! COMBI OIAOOEP-Wtititnnt 3J ld. {0)B7) 6SI611 lu 6117M DIRKSLAND - De grondpolitiek van de gemeente Dirksland is voor ver betering vatbaar. Dat concludeert de Rekenkamercommissie Goeree-Over flakkee in het rapport '(Ge)grond beleid'. Het rapport is gemaakt op verzoek van de gemeenteraad en beschrijft de grondpolitiek in de peri ode 2002-2006, naast enkele aanbe velingen om dit beleid te verbeteren. Vorige week donderdag presenteerde de Rekenkamercommissie het rapport aan de gemeenteraad van Dirksland. Door Kees van Rixoort Doel van het onderzoek-hetallereersteonder- zoek van de Rekenkamercommissie Goeree- Overflakkee - was inzicht te verschaffen in het Dirkslandse grondbeleid. De commissie beoordeelde onder meer de kaders, de prak tijk len de verantwoording. De kaders zijn niet toereikend, stellen de onderzoekers. "Uit de bestudeerde documenten komt slechts een voorkeur voor actieve grondexploitatie naar voren en een beperkt gemotiveerde voorkeur voor inbreilocaties. Door het ontbreken van deze beleidskaders kan de raad haar con trolerende en toezichthoudende taak op het gebied van grondaangelegenheden niet waar maken. Indien vooraf niet is vastgelegd wat de norm is, kan achteraf niet getoetst worden of het uitgevoerde beleid goed is uitgevoerd." De Rekenkamercommissie doet de gemeen teraad dan ook de aanbeveling om op korte termijn een nota grondbeleid vast te stellen. In '(Ge)grond beleid' staat ook dat de kaders die er wel zijn - de exploitatieverordening en de financiële beheersverordening - onvol doende worden nageleefd. De rolverdeling van raad en college zou scherper in acht moeten worden genomen. Volgens de Reken kamercommissie hanteert het Dirkslandse college een te beperkte interpretatie van het begrip grondexploitatie, namelijk alleen als het om actieve ontwikkeling van gronden gaat. "Aangezien de gemeente de afgelopen jaren geen actieve complexen heeft ontwik keld, is dientengevolge geen verantwoording over grondexploitaties afgelegd", meldt het rapport. Ook als de gemeente niet actief ontwikkelt, maar projectontwikkelaars faci- liteert, zou verantwoording moeten worden afgelegd. Daannee samenhangend doet de Rekenkamercommissie de aanbeveling om vooraf de beleidsafwegingen schriftelijk vast te leggen én een begroting te maken van de kosten en baten van het complex. De begro ting vaststellen is een bevoegdheid van de gemeenteraad. Voorzitter mevrouw Vree van de Rekenka mercommissie zei aan het eind van haar pre sentatie te hopen op zinvolle beraadslagingen over het rapport. Deze zullen plaatsvinden tijdens de gemeenteraadsvergadering van 25 januari 2007. DIRKSLAND - 'Voorlopige afronding discussie over ambtsgebed', schreef Eilanden Nieuws twee maanden gele den over de kwestie in de gemeente raad van Dirksland. Voor raadslid Huber (Fractie Huber), die het debat ooit aanzwengelde, is het punt in ieder geval nog niet afgerond. Door Kees van Rixoort Afgelopen donderdag, tijdens de laatste ver gadering van de Dirkslandse gemeenteraad, kwam het raadslid opnieuw met vragen over het ambtsgebed. Huber vroeg burgemeester Stoop om de verordening, waarin de gemeen teraad de gang van zaken tijdens de verga deringen heeft vastgelegd, ter controle voor te leggen aan de minister van Binnenlandse Zaken. "Om na te gaan of het ambtsgebed niet strijdig is met de grondwet", aldus het raadslid. Burgemeester Stoop antwoordde dat hij dat niet zal doen. Dit omdat het vast stellen van een dergelijke verordening een autonome bevoegdheid van de gemeenteraad is. Bovendien meldde hij dat de minister eer der in een brief al had aangegeven dat er geen sprake is van strijdigheid. "Ik zal de verorde ning niet voor vernietiging voordragen bij de Kroon", aldus Stoop. Overigens kan de minister wel de nieuwe Dirkslandse verordening per post tegemoet zien, evenals de notulen van de vergadering waarin deze is vastgesteld. De tijd zal moeten Ieren of dit nu een afronding van de discussie is of slechts een voorlopige afronding. Tekst en foto's: Adri van der Laan De afscheidsreceptie voor Maart van der Klooster had internationale trekjes. Dit kwam enerzijds door de aanwezigheid van het gezelschap Poolse brandweermensen en hun partners en anderzijds werd er door diverse sprekers druk gerefereerd aan het verworven onderkomen in Frankrijk waar Maart en zijn vrouw Jo ongetwijfeld nu meer tijd voor krijgen. Ontroerd bleek Maart te zijn toen in de och tenduren voor hem totaal onverwacht - een delegatie brandweermensen voor zijn deur stond. Want juist in het leggen van de con tacten met de Poolse zustergemeenten van de gemeente Goedereede, Ladek Zdroj, ver vulde Van der Klooster een belangrijke rol. Volgens burgemeester Ger van de Velde van de gemeente Goedereede vervulde Maart, samen met oud-burgemeester Cees Sinke en^ toenmalig gemeentesecretaris Harry Schol- tens, een belangrijke rol bij het leggen en onderhouden van de contacten met de Poolse gemeente. Een belangrijke mijlpaal hierbij was de overhandiging van de oude brand weerwagen van de gemeente aan de Poolse plaats. "Afscheid nemen is ahijd lastig, zeker wan neer het werk is wat met hart en ziel werd gedaan", aldus burgemeester Van de Velde in haar toespraak tijdens de receptie. Zij beschreef Maart als een "brandweer man in hart en nieren", een man van de praktijk die best wel eens wat moeite had - en dit niet onder stoelen of banken stak - met de ont wikkelingen, vernieuwingen en vele eisen die er in de moderne samenleving aan de brandweerorganisatie worden gesteld. De burgemeester wist dat het afscheid nemen "pijn" zal doen, voornamelijk wegens het beëindigen van de "intense samenwerking en betrokkenheid". Tijdens haar toespraak wees burgemeester Van de Velde op de vele verdiensten van Maart en noemde daarbij zijn inzet voor de Jeugdbrandweer. "Maart heeft deze groep als geen ander ondersteund en verder uit gebouwd, qua materiaal, qua opleiding, qua wedstrijdmentaliteit, qua discipline en ga zo maar door". Zij noemde de jeugdbrand weer heel belangrijk voor de gemeente. Ver der noemde ze activiteiten die de scheidend brandweercommandant had ontplooid bij het organiseren van brandweerwedstrijden. Hij zorgde er altijd voor dat deze wedstrijden een 'familiegebeuren' waren die toegankelijk waren voor bezoekers en toeschouwers. Verder noemde de burgemeester de vorming van de brandweerregio en het opzetten van de eilandelijke commandostructuur, waarbij Maart nauw was betrokken. Dit waren vol gens haar "zaken die best gevoelig lagen en veel energie kostten". De Goereese burgemeester gaf aan dat ze Maart van der Klooster had leren kennen als een "sociaal iemand, die gaat voor zijn werk". Aan burgemeester Van de Velde was het vervolgens de eer om de borst van Maart van der Klooster met een indrukwekkend aantal onderscheidingen te vullen, zo was er De onderscheiden Maart van der Klooster daar het 'vergulde brandweerkruis met lau werkrans' van de Nederlandse Vereniging voor Brandweerzorg en Rampenbestrijding, en van de Minister van Binnenlandse Zaken de nieuwe 'vrijwilligersmedaille met het jaarteken voor 40 jaar trouwe dienst'. Ten slotte was er de bevordering van Lid in de orde van Oranje Nassau tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. "Een icoon van de brandweer", zo'kwa lificeerde de commandant van Regionale Brandweer Rotterdam-Rijnmond de heer Van Strien in zijn toespraak Maarten van der Klooster. Hij kent Van der Klooster als iemand die altijd beschikbaar was en daar had Van Strien veel respect voor daar het voorna melijk vrijwilligerswerk betrof. "Je bent een vakman en je bent een ondernemer, en je staat midden in de maatschappij". Doordat het fenomeen 'vrijwillige commandant' steeds meer verdwijnt, noemde Van Strien Van der Klooster een der laatste Mohicanen. Hij was er dankbaar voor dat de scheidend cominan- dant de moeite heeft genomen om toch met al de commandanten een 'doorkijkje te maken voor de toekomst' naar de vele veranderingen die er komen bij de vorming van de nieuwe brandweerregio. Van Strien gebruikte een spreuk van Van der Klooster: "Als het gast huis brandt, herkent men de kreupelen" en "Als de nood aan de man komt dan weet je wat je aan elkaar hebt", en dat was het geval bij Van der Klooster", aldus Van Strien. Namens de drie brandweereenheden van de gemeente Goedereede sprak Klaas Roos. In zijn toespraak dook hij in het verleden. Ook hij wees erop dat Maart in 1979 samen met Hans Moerkerk de jeugdbrandweer weer een nieuwe impuls gaf. Dit resulteerde erin dat de blusgroep Ouddorp nu voor ongeveer tweederde bestaat uit jongens van de eigen jeugdbrandweer. Uit zijn brandweergeschie denis noemde Klaas Roos verschillende wetenswaardigheden, zoals het onderkomen in de Ouddorpse Toren, waarbij een fiets in de toren werd gehesen tot de verhuizing van de toren naar hel huidige onderkomen aan de Hofdijksweg wat zéker niet zonder slag of stoot is gegaan. Hij had Maart leren kennen als een man met een eigen mening en kijk op de toekomst. En dit was één van de redenen waarom Roos het jammer vond dat Maar ver trekt: "We moeten oppassen dat er straks een nieuwe organisatie ontstaat waarbij iedereen klakkeloos ja zegt tegen veranderingsproces sen". Ondanks dat Maart van der Klooster de blus- groepen een warm hart toedroeg, was hij wel zuinig op de financiën van de gemeente. "Als De Poolse brandweercommandant sprak ook Maart van der Klooster toe. Rechts het Poolse gezelschap rondom Maart en Jo. wij met een verlanglijstje langskwamen dan waren de eerste woorden van Maart 'Das wel heel erg diere, kent nie wat goekoaper of kant nie op un aore manier?"" Ook Klaas Roos dankte namens de blusgroe- pen Maart en zijn vrouw Jo hartelijk voor de vele verdiensten. Overigens sprak hij de ver wachting uit dat Maart niet in een diep gat zal vallen. "De grote liefde en passie - de vino- logie - zal de leemte van de brandweer na verloop van tijd wel overnemen. Denk alleen maar aan de wijnpTöeverijen en de cursussen die geeft en zelf ook nog volgt". En doordat de familie Van der Klooster een woning in Frankrijk heeft gekocht waar nogal veel aan verbouwd moet worden, zal er volgens Klaas Roos ook wel veel contact zijn met de Franse bouwvakkers. Om Maart in staat te stellen om het werk met zijn Fran se vakbroeders te bespreken, werd hem een basiscursus Frans aangeboden. Namens de Vereniging van Brandweer commandanten en Bevelvoerenden Goe ree-Overflakkee - van deze vereniging is Maar al jarenlang voorzitter - sprak Dirk Jan Bestman. Hij noemde de vrijwillige brandweercommandanten een "uitstervend ras". Bestman noemde de verschillen tus sen hen beiden voor wat betreft de regionale samenwerking, waarbij Maaiten meer van de volgende gedachte uitging: "Alles wat van over de brug komt, heeft niet direct een meerwaarde". Tijdens de wateroverlast in het najaar van 1998 bleek dat er via 'regio' uit eindelijk toch voldoende materieel kon wor den geregeld. "Je ging inzien datje eigenlijk niet meer zonder ze kan. Al bleef je wel altijd voorzichtig met ze omgaan". Namens de eilandelijke brandweercomman danten overhandigde Dirk Jan Bestman Maart van der Klooster een doos met vitaminepil len. Deze vitamines zouden de door Maart hooggeroemde vitamines die er in goede wijn zitten uitstekend vervangen. Want Best man durfde als niet-wijnkenner er niet aan om Maart een goede fles wijn te geven. In het Pools was er een toespraak van de brandweercommandant van Ladek Zdroj, die door tolk mevrouw Krystina Fitucha vertaald werd. Ook deze commandant was vol lof over de samenwerking met Goedereede en in het bijzonder met Maart van der Klooster. De slotspreker tijdens de receptie was natuur lijk de scheidend commandant zelf. Hij ver klaarde dat hij deze dag verschillende keren 'perplex' had gestaan. Eerst was er de komst van de 'Poolse vrienden' en later de onder scheidingen. Over de ontwikkelingen van de brandweer tijdens zijn tijd zou Maart gemakkelijk een boek kunnen schrijven zo verzekerde hij zijn toehoorders. Het zou dan als titel krijgen 'Van zakdoek tot FireFly'. Van der Klooster doelde hiermee op de veranderingen op het gebied van veiligheid die er zijn gepasseerd. Met de FireFly worden de moderne bescher mingsmiddelen van de brandweer bedoeld. Maar Maart wist ook nog van de zakdoek die de brandweermannen vroeger voor hun mond dienden te doen bij hevige rookont wikkelingen in de drogerijen op Ouddorp, waar het copra bijna wekelijks in de brand vloog. Hij zou ook de nazorg behandelen, vroeger zou er één of twee borreltjes jenever worden geschonken als er een incident was. Soms vraagt hij zich wel eens af of het tegen woordig de nazorg niet wat overdreven is. Het zou Maart van der Klooster niet zijn als hij ook deze niet twee spreuken voor de nieuwe brandweerleiding paraat had: "Doe wel en zie niet om" en "In het heden ligt het verleden in het nu wat worden zal". Hij ver zekerde dat als men dit als toekomst zie het met de brandweer wel goed zal gaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1