Invoering Wmo vraagt veel van Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Acties K N R M Vernieuwde website Christenunie Oostflakkee 15? J-i^ Opgeven voor 25e Nieuwjaarsduik Kiezers Goedereede niet aan één stemlokaal gebonden Kunstcadeausalon Beeldend Dirksland Presentatie kinderkoor Apollo gaat NIET door chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden K ^.^p* Wintermarkt in De Hoeksteen Wethouder Van der Valk start wehlog De kiesvereniging van de Christen- Unie Oostflakkee heeft haar website gemoderniseerd. De website heeft een uiterlijk dat gelijk is aan alle andere Christenunie websites in Nederland. Alle kiesverenigingen worden daarin ook ondersteund door de landelijke Christenunie. Doel is de uitgangspun ten van de ChristenUnie en de lokale standpunten voor een zo breed moge lijk publiek toegankelijk te maken. Verkooptafels bij stemlocaties Prinses Margriet sleept liotter naar binnen Willemtje vaart voor gebroken mast kievit warmte Lokaal Steunpunt Mantelzorg is onlangs van start gegaan 'We moeten ons actief op de markt op gaan stellen' Spannend Te snel ingevoerd? Andere diensten Particuliere markt Samenwerking Dinsdag 21 november 2006 79e jaargang Kies voor toekomst. Kies voor elkaar. De afgelopen jaren hebben we lastige beslis singen genomen om Nederland gereed te maken voor de toel<omst. Beslissingen waar- door Nederland weer meetelt. Waardoor weer meer mensen meedoen. Dat moeten we nu vasthouden. Vanuit die gedachte wil il<. ook de komende jaren werken voor Nederland. Daarvoor vraag ik op 22 november uw steun. MIDDELHARNIS-Op vrijdag 24 novem ber organiseert de Jaarmarktcommissie van de Hervormde Gemeente te Middel- hamis een wintermarkt in verenigingsge bouw de Hoeksteen aan de Ring. Op de markt wordt van alles verkocht, variërend van eadeau-artikelen lot allerlei winterse lekkernijen. Zo is er speelgoed te koop, woondecoraties, sieraden, (kerst)kaarlen en zelfgemaakte eadeau-artikelen voor de fce.stdagei). Maar ook typisch winterse lekkernijen, waaronder erwtensoep en warme worst, ontbreken niet. Ol u sluit het boodschappen doen tijdens de koopavond af op de wintermarkt met een kopje koffie in de koffichoek. De markt is geopend van 15.00 tot 20..30 uur Wie verzekerd wil zijn van een heerlijke bak erwtensoep voor 4 per stuk, kan vooraf bestellen bij fam. de Waard, tel. 483482. De opbrengst van de markt komt ten goede aan de restauratie van hel kerkorgel. OUDDORP- Bijna vijfentwintig jaar geleden werd hel eerste slart.sein gegeven van de voor velen niet meer weg te denken Nieuwjaars duik aan strand 'l Flaauwe werk nabij Oud- dorp. Op 1 januari 2007 organiseert de Oud- dorpse Reddingsbrigade deze duik dus voor de 2.5e keer Waar in het begin slechts enkelen hel koude zilte nat trotseerden, blijkt na 25 jaar de populajileil van de nieuwjaarsduik in Ouddorp nog steeds aan enthousiasme te win nen. In voorgaande edities hebben deelnemers inmiddels alle weersomstandigheden getrot seerd: van zon en behaaglijke temperaturen tot regen, wind en vrieskou. Het tijdstip van de Nieuwjaiu-.sduik is 14.00 uur, vanaf 1,3.00 kan worden ingeschreven in de post van de reddingsbrigade aan het Westerduinpad nabij Ouddorp. Of u surt't naar website www.oud- dorpseredddingsbrigade.nl voor meer infor matie of een inschrijvingsformulier. V./.ri.r.: de fmcüeletk'ii Johan van iler Welle, Han van Dijk en Karel Knoesler, rechts wethouder Gert-Jan van der Valk. In deze moderne tijd is een website een must. "Maar een website is geen eenrichtingsver keer"" aldus fractievoorzitter Johan van der Welle. Het is juist de bedoeling dat er ook reacties komen via de website. Reacties die leiden tot burgerparticipatie in plaats van alleen burgerinformatie. Natuuriijk gebeun dit ook al door de vele contacten die we als fractie hebben, maar via een website zijn er toch weer meer mogelijkheden. De fractie denkt momenteel nog na over de beste wijze waarop zij dat kan doen. Niet met ellenlange teksten maar kort met wat beeldmateriaal weergeven hoe de ChristenUnie haar argu menten om tot besluiten te kunnen komen opbouwt. Uw reacties zijn natuurlijk van harte welkom. Wethouder Gert-Jan van der Valk is als eer ste dagelijks bestuurder op het eiland gestart met een weblog. In Nederland komen steeds meer bestuurders die een weblog bijhouden. Daarin geven zij kort hun dagelijkse persoon lijke bevindingen weer Wekelijks publiceert hij welke werkzaamheden hij ten dienste van de gemeenschap vemcht. Van der Valk '"Ik ben er niet alleen mee gestart om daarmee te laten zien dat ik transparant en open over mijn werkzaamheden wil communiceren, maar ook om te laten zien wat een wethou der nu precies allemaal doet in het brede belang van alle inwoners van Oostflakkee. Ik ervaar regelmatig dat velen niet of nauwe lijks weten wat er allemaal komt kijken om een gemeente te besturen. Nu kan iedereen eens een kijkje nemen op de weblog die elke week wordt bijgewerkt en waarin soms ook wat persoonlijke elementen terugkomen."" Natuurlijk wordt er niet diep op inhoud ingegaan. Een wethouder legt tenslotte geen verantwoording af \ia een weblog maar aan de leden van de gemeenteraad en dat blijft natuurlijk zo. U kunt de website vinden op www.Oostflak kee.ChristenUnie.nl. GOEDEREEDE - Morgen, woens dag 22 november, vindt de verkiezing plaats van de leden van de Tweede Kamer. Elke gemeente organiseert de verkiezingen voor haar inwoners. Maar inwoners van de gemeente Goe dereede zijn daarbij niet meer aan één stemlokaal gebonden. Zij maken zelf een keuze uit één van de zes beschik bare stemlokalen. De gemeente Goedereede richt zes stemloka len in om het proces voor haar inwoners vlot te laten verlopen. Veel Nederlandse gemeen ten, waaronder Goedereede, bieden een extra dienst aan de inwoners; het stemmen in een willekeurig stemlokaal. Stemmen in een willekeurig stemlokaal in de gemeente verbetert de dienstverlening aan de inwoners van de gemeente. Soms is hel slemlokaal dicht bij huis namelijk niet de handigste plaats om te stemmen en is een ander stemlokaal binnen de gemeente beter geschikt. In de gemeente Goedereede is de kiezer vrij om zelf één van de zes stemlo kalen te selecteren voor het uitbrengen van zijn stem. Goedereede is hiermee de eerste gemeente op het eiland waar in een willekeu rig stemlokaal kan worden gestemd. Weihouder Peter Feller, die ondermeer ver antwoordelijk is voor de publieke dienstver lening, zal morgen dan ook niet zijn stem uitbrengen in zijn woonplaats Goedereede, maar hij hoopt dit "s middags om 14.30 uur te doen in 't Haegse Huus te Stellendam. Fel ler demonstreert daarmee hoe eenvoudig het is om elders te stemmen. We dient hierbij te worden opgemerkt dat het stemmen in een willekeurig stemlokaal het niet meer mogelijk is om op de dag van de stemming een nieuwe stempas aan te maken. Dit is om fraude te voorkomen. Zonder stem pas kan dus niet worden gestemd. Naar verwachting zullen op termijn alle Nederlandse gemeenten de mogelijkheid bieden om in een willekeurig stemlokaal te stemmen. OUDDORP - Bij de stemlocaties 'Eben- Haczer' en 'De Vliedberg' zullen a.s. woens dag 22 november verkooptafels aanwezig zijn waarvan de opbrengst zal bestemd zijn voor speciaal basisonderwijs "De Wegwij zer' te Middelharnis en voor zorgcentrum 'De Vliedberg" te Ouddorp. STELLENDAM - Donderdag 16 november om 1.^.18 uur werd de reddingboot Prinses Margriet.te Stellendam door het Kustwacht Centrum Den Helder gealarmeerd voor een kotter met motorstoring, 22 mijl West van de Uiterton op de Noordzee. In eerste instantie was hiervoor de Koopmansdank uit Noord- land/Burghsluis gealarmeerd, maar die kreeg ook motorstoring: daarom werd de redding- boot van Stellendam opgeroepen. Ter plaatse aangekomen bleek het te gaan om de KW 5, een viskotler uit Katwijk met 4 opvarenden aan boord. Door de bemanning van de red dingboot werd een sleeptros overgebracht en astgemaakt, waarna de reddingboot de KW 5 naar de haven van Stellendam sleepte. Ook werd de reddingboot Willemtje gevraagd om een paar man extra over te zetten. Er werd gewacht op hoger water, waarna rond 21.00 uur de kotter de haven van Stellendam bin nen kon worden gebracht en afgemeerd. Vrijdag 17 november om 14.28 uur werd de bemanning van de reddingboot Willem tje door het Kustwacht Centi-um te Ouddorp gealarmeerd voor een jacht met een gebro ken mast op het Haringvliet ter hoogte van de Haringvlietsluizen. Het 10 meter lange jacht Via Vai met 4 personen aan boord was onder weg naar Middelharnis. Ter plaatse aangeko men lag het schip De Tille van Rijkswater staat er al bij. In samenwerking met De Tille werd de mast geborgen en meegenomen naar de haven van Stellendam. Twee mannen wer den overgenomen van het jacht om mee te gaan naar Stellendam. Het jacht kon op eigen kracht naar Middelharnis varen. In de haven werd de mast en de tuigage bij Rijkswater staat afgeleverd. Industrieweg 44,> 3241 MA Middelharnis Tel.: (0187) 482609 Fax (0187) 485148 Ê-mail: info@kievil:warmte.nl wwWMevitwarmte.nl GOEREE-OVERFLAKKEE - Voor Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Goeree-Overflakkee (TMGO) is de 'aanbesteding voor de zorg' evenals voor twee andere organisaties, gunstig afgelopen. Door de intensieve voor bereidingen is TMGO voldoende toe gerust om vanaf 1 januari 2007 ook onder de nieuwe wet haar diensten met de vertrouwde professionaliteit aan te bieden. Met de directeur van TMGO, drs. Wim Oving, kijken we naar de invloed van de Wmo op zijn organi satie en de nieuwe ontwikkelingen die zich steeds weer aandienen. Door Adri van der Laan Eilanden-Nieuws heeft in een aantal artike len stilgestaan bij de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (Wmo). Zoals inmiddels bekend, brengt deze wet grote veranderingen mee op het gebied van zorg en welzijn, want een flink aantal van de wetten - die voorheen door de rijksoverheid werden uitgevoerd - komen nu voor wat de uitvoering betreft grotendeels voor rekening van de gemeenten. De Wmo heeft dan ook grote gevolgen voor de zorgvragers die in het vervolg met hun zorgvragen bij de zorgloket- ten van de gemeenten terecht komen. Zoals deze krant vorige week al berichtte, hebben de eilandelijke gemeenten drie orga nisaties uitgekozen voor het verlenen van huishoudelijk hulp: TMGO. Nedzorg en Zorgsaam. TMGO-directeur Wim Oving rea geert opgelucht als hem gevraagd wordt naar zijn reactie nu ook TMGO bij de uitgekoze nen behoort. Hij is blij met de verwoording waarmee de gemeenten aan TMGO het werk hebben gegund: 'Wij waarderen positief de ketenzorg en de organisatie: bovengemid deld positief beoordelen we het methodisch werken van de zorgmedewerkers, de gega randeerde starttijd van maximaal vijf dagen en de verankering van de zorgteams in de verschillende kernen. Dit resulteert in een zeer goede beoordeling van de dienst verlening'. "Dit betekent dat TMGO ook na 1 januari hulp mag blijven aanbieden, wat wij graag doen, en dat onze cliënten hun vaste ver zorger behouden. Door goede zorg zullen we onze ambitie gaan waarmaken. 'Belofte maakt schuld', zo luidt het spreekwoord'", geeft Wim Oving daarbij aan. Oving verzekert dat een dergelijke inschrij ving best "spannend" is geweest voor zijn organisatie, want het zou niet denkbeeldig zijn als zijn organisatie 'buiten de boot' zou vallen. De gevolgen zouden dan voor TMGO en haar cliënten heel ingrijpend zijn. "De zorg zou dan nog wel geleverd worden, maar niet meer door ons". TMGO heeft er daarom ook alles aan gedaan om 'gereed' te zijn als de Wmo wordt ingevoerd. Want door hel systeem van inschrijvingen dient door de organisatie natuurlijk wel een 'scherpe prijs' te worden neergezet. "Om het mogelijk Ie maken dat we zo'n prijs konden neerzet ten, hebben we eerst naar onze organisatie gekeken of er ook efficiënter kan worden gewerkt". En mede daardoor heeft TMGO een peri ode van reorganisatie achter de rug, waarbij vooral is 'gesneden' in de overheadkosten. Volgens Wim Oving is dat een "intensieve" periode geweest. Maar het resultaat is wel dat de thuiszorgorganisatie klaar is voor de toekomst. Is misschien de invoering van de Wmo niet te snel gegaan?, zo vroegen we Oving. Hij erkent dat alles wel heel vlug is gegaan. "De Wmo is pas vlak voor de zomer door de Eer ste Kamer gekomen en toen was het voor alle betrokkenen maar kort dag". Daarbij komt dat de eilandelijke gemeenten - evenals het merendeel van de overige gemeenten in het land - er niet voor hebben gekozen om de Wmo een jaar later in te voeren. '"Ik begrijp de haast van deze gemeenten wel. want ook zij wilden zo vlug mogelijk duidelijkheid, en een eventueel uitstel zou zeker niet kosten- \erlagend hebben gewerkt". Maar ondanks de "haast' weet Oving dat zijn organisatie goed is voorbereid op de komst an de Wmo. Uit het gesprek met hem blijkt dat er ook in 'thuiszorgland' veel is veranderd, want ook TMGO geeft een meerwaarde bij de tradi tionele zorgverlening. TMGO is één van de grotere werkgevers in de regio, daar zo'n 500 medewerkers - grotendeels parttime - binnen de organisatie actief zijn. "Het is een voordeel dat we als organisatie zo dicht mogelijk bij de mensen staan", geeft Oving aan, "Onze medewerkers signaleren snel pro blemen die mogelijk bij de zorgvragers leven omdat zij heel goed op de hoogte zijn van de sewoontes van de cliënten". De mensen van Dirccu-iir Wliii Ovin;^ vuii l'MGO geeft lutleg hoe de tliuiszorgurgani.salie in veelJiicencii van de zorg een signaalfimclie heeft. (Foto: Adri van der Laan) TMGO hebben daarom ook een signaalfunc tie. "Als bijvoorbeeld een huishoudelijke hulp, een Alfahulp of een verzorgende sig naleert dat een cliënt een steeds meer terug getrokken leven gaat leiden of erg vergeet achtig wordt, kan dit wel eens als oorzaak hebben dat er een begin is van dementie. Hier lopen de mensen niet zo vlug mee te koop, maar als ons personeel dit tijdens een cliënt bespreking aangeeft, kan er wel vlug maat regelen in de vorm van extra aandacht door gespecialiseerde diensten worden geboden. Ons personeel wordt door bijscholing goed getraind in die signalerende functie". Door de intensieve samenwerking met ondermeer de wijkverpleging, de gespecialiseerde ver pleging maar ook met Welzijn is aanvullende zorg dan snel geregeld. Naast het aanbieden van huishoudelijk hulp. Alfahulp, persoonlijke verzorging. Maat schappelijk Werk en Dagverzorging biedt TMGO ook andere diensten aan, en naar verwachting wordt het dienstenpakket in de toekomst nog verder uitgebreid. "Samen met MEE-Zuidholland hebben we een Lokaal Steunpunt Mantelzorg opgericht in het hoofd kantoor De Dillenburg". De organisatie heeft dit ook gedaan met het oog op de invoering van de Wmo, waarbij een belangrijke plaats voor mantelzorg (vrijwilligerswerk) is inge ruimd. Bij de toerusting van de vrijwilligers ziet Oving een belangrijke taak voor zijn organisatie weggelegd. Het is de bedoeling dat eerst een inventarisatie wordt gemaakt van alle mantelzorgers. En dan zal worden gekeken hoe deze mensen ondersteund kun nen worden; mogelijk door het organiseren van contactbijeenkomsten voor deze vrijwil ligers, zo denkt hij. Want volgens hem komen mantelzorgers niet zo gemakkelijk met hun problemen en zorgen naar buiten. "Het is bij voorbeeld voor vrijwilligers niet zo eenvou dig om hun grenzen aan te geven bij het ver zorgen van een familielid, en deze en andere problemen kunnen soms zo hoog oplopen dat de mantelzorger er bijna onderdoorgaat". Bij deze en andere vragen en problemen wil het Steunpunt Mantelzorg, dat TMGO onlangs is gestart, een helpende hand bieden. De hoofdtaak van TMGO blijft natuurlijk het verlenen van zorg die bekostigd wordt vanuit de AWBZ, en dat zal voorlopig ook wel zo blijven. Daarnaast gaat TMGO zich ook op de particuliere markt begeven. "Er komt een categorie bejaarden die langzamerhand wat meer zorg nodig hebben en in staat zijn hier zelf voor te betalen. Dat geldt in de eerste plaats voor de gewone producten. Wij zijn momenteel aan het bekijken wat we voor deze mensen kunnen betekenen", aldus Wim Oving. Deze extra zorg voor deze categorie zou dan kunnen bestaan door bijvoorbeeld het verrichten van kleine klusjes in en rond om huis. Samen met de Zorg en Welzijn- groep gaat TMGO hierover afspraken maken en nieuwe initiatieven ontplooien. Voor een moderne thuiszorgorganisatie blijft er genoeg werk aan de winkel. Zeker gezien de vele veranderingen die momenteel in het werkgebied plaatsvinden. Hierbij blijft wel de klantgerichtheid van de organisatie centraal staan. Oving geeft dan ook aan dat TMGO er alles aan doet om veranderingen die te maken hebben met de invoering van de Wmo zo goed mogelijk naar de cliënten te communiceren. "De mensen kunnen straks niet alleen terecht bij de zorgloketten in de gemeentehuizen. Maar wij fungeren zelf ook als 'zorgloket', waarbij we de mensen graag verder helpen". In vroeger jaren had 'De Thuiszorg' vrijwel het alleenrecht in het verlenen van zorg in de regio, maar inmiddels zijn er steeds meer spe lers op de eilandelijk zorgmarkt. Heeft deze concurrentie nadelig gewerkt voor TMGO? Volgens Wim Oving heeft de organisatie hiervan weinig gemerkt, want er is geen ver mindering van activiteiten bij TMGO. Vol gens hem komt dit doordat de zorg, bijvoor beeld geleverd wordt door Zorgsaam, nauw verbonden is met de verzorgingshuizen en hel verpleeghuis, terwijl de zorg die door zijn organisatie geleverd wordt een veel breder kader heeft en is afgestemd op de zorg thuis. Dit verschil in 'eigenheid" is ook de reden geweest dat TMGO niet in de holding Zorgs aam is meegegaan. Overigens geeft hij aan dat er goede samenwerking is met de andere zorginstelling op hel eiland. Volgens directeur Oving zal ook in de toe komst TMGO er alles aan blijven doen om een zodanige kwaliteit van zorg te bieden dat de cliënten zo lang mogelijk in hun eigen omgeving kunnen blijven. De feestdagen staan weer voor de deur. Om de feestvreugde te vergroten heeft stichting Beeldend Dirksland besloten om voor de tweede keer een 'Kunstca deausalon' te organiseren. Zaterdag 25 november om 10.00 uur opent gale rie Beeldend Dirksland daarvoor haar deuren van het pand Voorstraat 21 te Dirksland. Buiten het eigen werk van hel kunstenaars collectiefworden er ook werken van gaslkun- stenaars geëxposeerd en te koop aangeboden. Er zijn drie edelsmeden benaderd, een foto graaf en een beeldenmaaksler, die met veel plezier hun medewerking willen verlenen. Bij elkaar kunt u de werken van 8 bekende kunstenaars bewonderen en/of aanschaffen als cadeau voor de feestdagen. De deelnemende kunstenaars hebben in hun eigen oeuvre gezocht naar en/of maak ten speciaal voor deze gelegenheid werken voor de kunstsalon. Ook met een smalle beurs kunt u terecht voor een kunstwerkje. De collectie bestaat uit sieraden van Sarette Bakelaar, Mareike van Buuren en Marjanne Sorgdrager, beeldjes van Ineke Snoek, foto's van Annemarie Vermaat en schilderijen van Wilma Langendoen, Josina van Prooijen en Niels Snoek. Door de vele variëteiten aan kunstuitingen heeft de Kunstcadeausalon een afwisselend aanbod. De werken zijn te zien en te koop gedurende de openingstijden van de galerie: zaterdag 25 november. 2, 9, 16 en 23 december van 10.00 tot 12.00 uur en vrij dag 8, 15 en 22 december van 14.00 tot 20.00 uur. Voor een bezoek buiten deze openings tijden kan een afspraak worden gemaakt met Josina van Prooijen, tel. 0187-602825, of met Niels Snoek, tel. 0187-601793. U wordt van harte uitgenodigd om de Kunstcadeausalon van Galerie Beeldend Dirksland te bezoeken. U kunt ook even kijken op de website: www. beeldenddirksland.nl. NIEUWE-TONGE - De presentatieavond van kinderkoor Apollo uit Nieuwe-Tonge, die gepland was op vrijdag 24 november a.s., kan wegens omstandigheden niet doorgaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1