POLITIE Rabobank presenteert rapport 'Kiezen of delen' Acties K N R M Bewoners 'De Samaritaan' goed verwend tijdens jubileumweek 0900-8844 ■K-? chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden SOMMELSDUK - In Verpleeghuis 'De Samaritaan', het lienniscen- trum van ZORGsaam, werd vorige weeli een jubileumweek gehouden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het verpleeghuis. Een week die gecombineerd werd met de Verwendag die 'De Samaritaan' nog in petto had voor haar bewo ners en cliënten van de dagbehan deling, en die vorige week dinsdag haar beslag vond. Verwenzorg Dankdienst Muziek en gezelligheid Verwendag Kersenboom acfief in beeld en geluid Twee verdachten aangehouden voor vernieHng Gewond na mishandeling Verkeerscontroles Raad Oostflakkee stelt 100.000 beschikbaar voor speelvoorzieningen Kwaliteiten Slaapeiland Samenwerking Migratiesaldo nul Bouwsteen Stimuleren Willemtje brengt jacht binnen Dinsdag 14 november 2006 79e jaargang _7558 DEW. E)^ De hewtmcis Helen zich het juhileummaul heerlijk smaken (Fata: Hans Villerius) Door Hans Villerius Omdat dertig jaar wel een mijlpaal maar geen officieel jubileunimoment is, hield men de feestelijkheden, die men wel wilde aan bieden, binnenshuis. Dus echt voor de bewo ners. En dat laatste gold bijzonder ook voor de Verwendag van afgelopen dinsdag, die zeker het hoogtepunt van de feestactiviteiten vormde. De Verwendag is een voortvloeisel uit de Verwenzorg prijsvraag waarmee De Samaritaan dit voorjaar in de prijzen viel. Het woord zegt het al: verwenzorg is verwen nen in de zorg. Zorg moet meer zijn dan alleen een vaktechnische aangelegenheid. Persoon lijke aandacht en warmte horen er net zo zeer bij, maar kunnen in de praktijk wel eens achterblijven. Daarom schreven de zorgver zekeraars OZ en CZ een prijsvraag uit waar bij alle AWBZ-aanbieders in Nederland uit genodigd werden om een Verwenzorgidee te bedenken, waarmee de zorgvragers af en toe eens iets extra's wordt aangeboden, bovenop de bestaande zorg. Net even dat extraatje. En via een speciale Verwenzorgdag - het idee waarmee ook De Samaritaan een prijs won in de Verwenzorg prijsvraag - is daar alle aan dacht voor. En die dag kon prachtig gestalte krijgen tijdens de jubileumweek ter gelegen heid van '30 jaar Samaritaan'. De week begon woensdag 1 november met 's morgens voor alle bewoners en het perso neel gebak bij de koffie en 's middags een dankdienst in de Lukaskapel, waarbij veel bewoners en familieleden aanwezig waren rond het thema 'Dankbaar gedenken voor Gods gaven'. 's Avonds was er onder leiding van verpleeg huispredikant ds. T.W. van Bennekom een dankdienst met genodigden rond het thema 'Met innerlijke ontferming bewogen'. Toe passelijk stond hierin de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan centraal. Ruim der tigjaar geleden waren mensen met innerlijke ontferming bewogen over hun medemensen, die in veipleeghuizen buiten ons eiland moes ten verblijven. Denkend aan en handelend vanuit de gelijkenis werd gesproken over de oprichting van een verpleeghuis. Vandaar dat dit ook de naam 'De Samaritaan' kreeg. In het verpleeghuis wordt zorg verleend op Bijbelse grondslag gefundeerd, wetend dat de Grote Samaritaan, de Heere Jezus, dit van ons vraagt. De volgende dag, donderdag, klonken er draaiorgeltonen door de gangen en zelfs in de kamers van het verpleeghuis. Het was het orgeltje 'De Kleine Victoria' van stichting Podium Goeree-Overtlakkee. met voorma lig huisarts Herman Maas aan het wiel. dat een muzikale rondte door het verpleeghuis maakte. Ook de bewoners zelf mochten het orgel draaien! Vrijdag stond een gezellige dag op alle afdelingen op het programma. Er werd een brunch gehouden, een high tea met lekkere hapjes, overal klonk live muziek - op de piano, dwarsfluit, accordeon, e.d. - en er was een enthousiast optreden van het kinderkoor 'Eigenwijs'. Ook zaterdag was er muziek in de recrea tiezaal, toen de zussen Cornalijn en Diantha van Spronsen een inloopconcert gaven. En zondagmiddag was er in de Lukaskapel een zangmiddag waaraan het HDG-kinderkoor medewerking verleende. Maandagmorgen waren de schoolkinderen van de School met de Bijbel uit Sommels- dijk te gast. Zij hebben op de afdelingen en in de ruimte van de fysiotherapie gezongen en gedichten voorgelezen. De bewoners heb ben ervan genoten en andersom waren ook de kinderen soms best onder de indruk van wat er in het verpleeghuis zoal omgaat. Daar naast had ook iedere afdeling weer van alles georganiseerd wat voor zowel de verzorging als de activiteitenbegeleiding veel werk met zich meebracht, maar wat voor de bewoners weer de moeite waard was. En toen jl. dinsdag de Verwendag. Dat begon al 's morgens, toen vanaf 9.00 uur de 'schoonheidsspecialistes' van De Samari taan de afdelingen opgingen om de bewo ners eens extra goed te verzorgen en 'op te tutten', met voor iedere bewoner een fraaie corsage. En toen aan 't eind van de ochtend de bewoners naar verschillende ruimten wer den gebracht, wachtte hen daar een bijzon dere maaltijd, met in iedere ruimte een ander soort restaurant: een Hollands restaurant in de recreatiezaal, een chique restaurant in het personeelsrestaurant, een Chinees restaurant in de verjaardagskamer, een Italiaans restau rant in 'De Magneet' en een Flakkees restau rant in 'De Biejekurf'. Ieder 'restaurant' was daarbij helemaal in stijl aangekleed, zelfs tot de prachtige bloemstukken toe die leerlingen van de VMBO Groen voor deze gelegenheid hadden gecreëerd. Reken maar dat de keuken het deze dag ook ontzettend druk heeft gehad; en alle mede werkers en vrijwilligers waren in touw om deze dag tot een echte Verwendag te maken. Daarnaast krioelde het dinsdag van de jonge bedienertjes: leerlingen van de Technische School te Middelharnis die, keurig in zwart en wit gestoken, van deze gelegenheid een handig leermoment maakten om de school- lessen in praktijk ie brengen. Daarnaast plantte burgemeester De Vries van de gemeente Middelharnis - daarbij geassi steerd door mevrouw Onderdelinden, bewoon ster van afdeling Kleyburg, en door tuinman Cor Joppe - aan 't eind van de Verwendag nog een kersenboom in een kuip, op het podium in de recreatiezaal, een boom die De Samari taan cadeau had gekregen omdat de kers het symbool is van de Verwenzorg. En van di'e vorm van zorg hebben de bewoners dinsdag ontzettend genoten. Een succes dat uitsluitend mogelijk was dankzij de grote inzet van de vrijwilligers én de goede samenwerking tus sen de verschillende disciplines in verpleeg huis De Samaritaan. Voor alle vrijwilligers was er donderdag dan ook nog een speciale avond waarop ook zij een beetje werden ver wend en in de recreatiezaal een overheerlijk Hollands diner kregen aangeboden. COMBI OUDDOCP- «fcifiWwt ÏS W. (OUT) U16U (sx 6U734 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS - Politiemensen hielden in de nacht van vrijdag op zaterdag twee jongemannen, 23 en 21 jaar oud en beiden afkomstig uit Sommelsdijk, aan voor open lijke geweldpleging. De twee hadden even daarvoor de auto van een 20-jarige vrouw uit Ouddorp vernield door ertegenaan te trappen. De verdachten zijn overgebracht naar een politiebureau, waar ze werden ingesloten. MIDDELHARNIS - Twee mannen, vakan tiegangers uit Polen van 26 en 23 jaar oud, raakten zondag net na middernacht gewond toen zij op de "Westdijk mishandeld werden door een groep onbekenden. Ambulanceper soneel bracht de slachtoffers naar het zie kenhuis in Dirksland waar bij beiden diverse fracturen in het gezicht werd geconstateerd. Zij zijn ter observatie opgenomen in het zie kenhuis. Wat de aanleiding was voor de mis handeling, is niet bekend. SOMMELSDIJK - De politie heeft zon dag tussen 12 uur 's middags en negen uur 's avonds een verkeers- en ASO-controle gehouden in de omgeving van de Olympi- aweg. Daarbij werden bekeuringen uitge schreven voor ondermeer rijden zonder rij bewijs (2), overschrijding snelheid (8), niet dragen van autogordel en één voor bumper- kleven. De bestuurder die geen rijbewijs had, bleek een 14-jarige Rotterdammer te zijn. Hij reed op de Brouwersdam buitenzijde tegen de schuine wand. Toen politiemensen de auto wilden controleren, verwisselden de bestuur der van plaats met de bijrijder. En dat liep in de gaten. Op de Magdalenadijk nabij Oude Tonge werd zondagmiddag rond half drie tijdens een snel heidscontrole een motorrijder bekeurd voor het overschrijden van de snelheid met 56 km/ uur. Het rijbewijs van de 35-jarige bestuurder uit Nieuwe-Tonge werd ingevorderd. OUDE-TONGE - De gemeenteraad van Oostflakkee heeft tijdens haar vorige week donderdagavond gehou den vergadering in meerderheid besloten om een krediet van 100.000 beschikbaar te stellen voor de aan schaf van speelvoorzieningen binnen de gemeente. Door Hans Villerius Dat de behoefte aan dergelijke voorzieningen bestaat, was geen vraag meer. Ter verster king en verbreding van het speeltoestellen niveau in de gemeente is begin dit jaar zelfs het project 'Leefbaarheid Kleine Kernen afgerond. Alleen, met de huidige beschik bare gelden voor Jeugdbeleid én wegens het reeds toegekend hebben van bedragen voor andere posten binnen dit beleidsterrein, zou er - zo was de raad voorgerekend - maar weinig geld meer beschikbaar zijn om wer kelijk tot aanleg van nieuwe of tot verbete ring van bestaande speelterreinen te komen: een eenmalig bedrag van 24.800, zijnde reserve jeugdbeleid, en een jaarlijks bedrag van 10.000. En met dergelijke bedragen is maar weinig te realiseren. Wenselijk zou het daarom zijn - zo stel de het college de raad voor - om dat jaar lijkse bedrag van 10.000 vanaf 2007 om te zetten in een krediet van 100.000 met een afschrijvingstermijn van 12 jaar. Deze afschrijvingen zouden dan gedekt kunnen worden door het schrappen van 10.000 van de stelpost Nieuw jeugdbeleid en uit Onvoor zien structureel 2007-2010 op de begroting. En met zo'n bedrag van 100.000 wordt het wél haalbaar om op projectbasis een aantal grotere zaken met een meerjarige levensduur aan te pakken. Daarnaast zou het eenmalig nog beschikbare bedrag van 24.800, dat al de bestemming Speeltoestellen heeft, kunnen worden aangewend voor ad hoc verzoeken voor speelvoorzieningen die in of na 2007 binnenkomen. En met de 10.000 die voor 2006 nog op de begroting staat, kunnen dan dit jaar nog de kleinere verzoeken om speel toestellen worden behandeld die zijn inge diend. Met de aantekening vanuit de raad dat na een inventarisering van waar welke speelvoor zieningen terechtkomen, zodat niet alles in slechts één woonkern terechtkomt, stemde de raad in meerderheid in met het college voorstel. MIDDELHARNIS - Onder de titel 'Kiezen of delen' is vorige week een onderzoeksrapport gepresenteerd over de sociale, economische en ruimtelijke ontwikkelingen op Goeree-Overflak kee. Het rapport is samengesteld In opdracht van de Rabobank Goeree- Overflakkee. In De Staver in Mid delharnis presenteerde samensteller drs. Rogier Aalders, werkzaam bij het Directoraat Kennis en Economische Zaken van Rabobank Nederland, de eindconclusies van dit rapport aan de lokale politici, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en recreatieonderne mers. Er klonken veel lovende woor den over het rapport, dat als 'helder, goed leesbaar en voorzien van goede analyses' werd beschreven. Tekst: Dorien KIckert, foto's: Hans Villerius Het initiatief tot het opstellen van dit rapport is afkomstig van de Rabobank Goeree-Over flakkee. Volgens directeur Jan de Waard moet dit initiatief gezien worden als een teken van betrokkenheid van de Rabobank bij de samen leving op Goeree-Overtlakkee. "Wij voelen ons als bank verantwoordelijk voor de ont wikkeling van het eiland. Veel inwoners heb ben ons hun vertrouwen als klant geschonken. Dat heeft de bank doen groeien tot wat zij nu is. Dit geeft ons tevens een stuk verantwoor delijkheid naar hen, naar u. Dit rapport is een cadeau, waarvan wij hopen dat het in goede aarde valt en vooral ook nuttig is." In de studie wordt Goeree-Overflakkee op drie kwaliteiten onderzocht volgens de zoge naamde triple F (driemaal P) monitor. Dit zijn de sociaal-culturele kwaliteiten, de ecologi sche kwaliteiten en de economische kwalitei ten (oftewel people, planet en profit). Bij de sociaal-culturele kwaliteiten wordt gedacht aan zaken als het woonklimaat, de veiligheid en de maatschappelijke betrok kenheid. Ecologische kwaliteiten hebben betrekking op natuur, landschap en milieu. De economische kwaliteiten betreffen het onder nemingsklimaat, de welvaart en de kracht van het bedrijfsleven. Om een goed beeld te krij gen van het eiland zijn diverse onderzoeken, beleidsdocumenten en andere rapporten bestu deerd. Daarnaast zijn er in het afgelopen jaar drie workshops georganiseerd met ambtena ren, ondernemers, vertegenwoordigers uit de recreatiesector en andere betrokkenen waarbij uitgebreid van gedachten is gewisseld. Samensteller Rogier Aalders gaf bij de presen tatie van dit rapport aan, waar het op Goeree- Overflakkee uiteindelijk om draait: doordat dit een eiland is van rust, ruimte en natuur dreigt het gevaar dat de economie onderontwikkeld blijft en je uiteindelijk een slaapeiland krijgt. Hoe kun je dat voorkomen? Door investerin gen in de economie te doen. Dat is echter niet altijd even gemakkelijk. Economische inves teringen staan soms op gespannen voet met het landschap en de prettige woonomgeving. Sti mulering van de landbouw zou bijvoorbeeld stankoverlast kunnen opleveren of schade aan het milieu. Verdere ontwikkeling van recreatie en toerisme zorgt voor veel druiste van bezoe kers. Nieuwe woningbouw trekt mensen van buiten het eiland aan, die zorgen voor drukte yp de wegen en files. Maar natuurlijk zijn er ook andere mogelijkheden om de economie te stimuleren zonder deze neveneffecten. ie zou het wonen kunnen benutten als werk- gelegenheidsfactor. Dat er in deze regio de komende jaren zo'n 3000 woningen gebouwd gaan worden, ziet Aalders dan ook als een goede kans. Bouwbedrijven en aanverwante bedrijven profiteren van de bouw, daarnaast zorgen de bewoners van de huizen voor een impuls aan de economie door hun uitgaven patroon. Stimulering van de landbouw kan gezocht worden in schaalvergroting of inten- Stinuilering van de landixmw kan gezocht warden in scliaalvergroting oj intensivering. maar ook in verbreding van de activiteiten. sivering, maar ook in verbreding van de acti viteiten, zoals natuurbeheer of kamperen bij de boer. In de sector toerisme en de recreatie ziet Aalders op Goeree-Overilakkee met name veel mogelijkheden. Vooral op de Kop van Goeree is deze sector uitermate belangrijk. Niet alle mogelijkheden worden echter benut. Zo zou het imago van het eiland veel duidelij ker naar buiten moeten worden gebracht. Veel valt ook te winnen door samenwerking, bij voorbeeld door arrangementen aan te bieden. Ook de bereikbaarheid van het eiland is voor verbetering vatbaar. Het sleutelwoord van het rapport is echter: samenwerking. Naast de vier gemeentes zijn er vele organisaties en instanties actief die allemaal het beste voorhebben met het eiland. Zij werken echter te weinig met elkaar samen, waardoor een totaalvisie ontbreekt. Visies op de toekomstige ontwikkeling van de landbouw, toerisme, zorg, wonen zijn niet aanwezig, ver ouderd of zij hebben te weinig draagkracht. Het beleid is hierdoor te veel versnipperd, waardoor de organisaties te weinig invloed hebben op de ontwikkelingen. Daarnaast is ook een structurele samenwerking nodig tus- .sen het bedrijfsleven en de gemeenten. Eilan- delijke samenwerking op het gebied van toe risme en recreatie zou een begin kunnen zijn, die zou kunnen leiden tot een gemeenschap pelijke visie voor het eiland, aldus Aalders. Na de presentatie was het aan gedeputeerde L. van der Sar van de Provincie om als eerste een reactie te geven. Hij prees de samenstellers om de heldere stijl, de goede leesbaarheid van het rapport, de goede analyses en de aanzet ten en suggesties voor beleidskeuzes voor de toekomst. Het rapport leverde tlink wat inte ressante informatie over de economie op het eiland. De rode draad van 'samenwerking' die door het gehele rapport loopt, sprak hem bij zonder aan. Die samenwerking op het eiland krijgt volgens Van der Sar echter steeds beter vorm, zoals bij de Woonvisie, de binnenkort verschijnende Strtictuurvisie en Economische Visie. Wat betreft het wonen gaf Van der Sar aan dat de Provincie op dit gebied soms wel eens wordt gezien als bedreiging, zeker waar het gaat om het "migratiesaldo O'De Provincie en het Rijk willen hiermee echter voorkomen dat een stad als Rotterdam leegloopt richting Goe ree-Overflakkee. Wat betreft de ontv.'ikkelin- gen in de landbouw was hij van mening dat het specifieke landschapstype van het eiland terecht hoog gewaardeerd wordt. Grondge bonden landbouw zou in dit verband een grote rol kunnen spelen. Hij onderschreef de aanbe veling om via verbreding van de activiteiten deze sector te stimuleren. Van der Sar miste in het rapport de discussie met het Haringvlietschap en het Grevelingen- schap over de kansen die de benutting van het water in de toekomst kunnen bieden. Dat zou wat hem betreft nog een extra aandachtspunt In de sector toerisme en de recreatie ziet men op Goeree-Overflakkee veel mogelijkheden. En bij ont^vikkeling van aanvullende werkgelegenheid die aansluit op de bestaande bedrijvigheid van het eiland, zou gedacht kunnen worden aan watergebonden activiteiten, bijvoorbeeld de vestiging van een jachtenbouwbedrijf voor de recreatievaart. mogen zijn, zeker waar het de economische kwaliteiten van water betreft. Bij het ont wikkelen van aanvullende werkgelegenheid die aansluit op de bestaande, karakteristieke bedrijvigheid van het eiland, zou je daarbij eveneens kunnen denken aan watergebon den activiteiten. Als voorbeeld noemde hij de vestiging van een jachtenbouwbedrijf voor de recreatievaart in Stellendam. Daarnaast kan werkgelegenheid worden gestimuleerd door in beperkte mate de vestiging van bedrijven van elders toe te staan. Van der Sar deelde de conclusies van het rapport grotendeels en was benieuwd hoe de gemeenten en het bedrijfsle ven hier nu een vervolg aan geven. ISGO-voorzitter S. Stoop was eveneens zeer positief over het rapport. Wel stelde hij dat niet alleen de overheid verantwoordelijk is voor de economie. Als overheid kunnen wij faeilite- ren, maar het bedrijfsleven moet het wel zelf doen. stelde hij. Stoop bestreed de conclusie in het rapport dal er te weinig wordt samen gewerkt. "Het kan weliswaar beter, maar het gebeurt wel degelijk. Denk maar aan het Streekarchief, het CVV, de Contourenvisie en de diverse samenlevingsthema's als de WWB en de WMO. Een gezamenlijke Economische Visie komt er binnenkort aan." Stoop ziet in het rapport een belangrijke bouwsteen om regionale thema's gezamenlijk aan te pakken, want wat goed is voor de regio is ook goed voor de gemeenten. Hij deed dan ook een oproep aan alle aanwezigen om zich 'schou der aan schouder' in te zetten voor een vitaal Goeree-Overflakkee. Voorzitter J. Kolf van de Kamer van Koop handel reageerde als laatste op het rapport. Ook hij onderschreef de conclusies van het rapport. Inzetten op het stimuleren van recre atie en toerisme zag Kolf als een goede moge lijkheid om de economie een stevige impuls te geven. Als suggestie gaf hij mee om de jacht havens als concentratiepunten te zien en deze met een goede rondweg met elkaar te verbin den. Daarnaast noemde hij het ontwikkelen van slechtweer\'oorzieningen als toegevoegde waarde. "Maar we moeten niet alleen mikken op recreatie en toerisme. Ook de handel zou veel werkgelegenheid kunnen bieden, even als de zorgsector. Een andere kans ligt in het ondersteunen van startende ondernemers." Kolf benadrukte dat de bereikbaarheid van het eiland al jaren door de Kamer van Koophandel wordt gezien als belangrijke voorwaarde voor verdere economische ontwikkeling. Namens de Kamer van Koophandel gaf Kolf tenslotte aan om graag de rol van ondersteuner en sti mulator te vervullen, samen met het ISGO, het bedrijfsleven en de andere belanghebbenden. Wat dit laatste betreft gaf Rabobank directeur De Waard aan dat de bank eveneens graag wil bijdragen aan een vervolg. Niet alleen door te faciliteren, maar ook door in februari nogmaals op dit rapport terug te komen en de reacties te inventariseren. Desgewenst wil de Rabobank bijdragen aan een platform om de discussie voort te zetten of aan de totstandko ming van een overlegvorm tussen overheid en bedrijfsleven. Het volledige rapport staat op internet: www. rabobankgroep.nl/kennisbank (in het menu regionaal onder publicaties en presentaties). STELLENDAM - Zaterdag om 13.17 uur werd de reddingboot Willemtje door het Kustwacht Centrum te Ouddorp gealarmeerd voor een jacht in de problemen op het Haring vliet, ter hoogte van Hellevoetsluis. Er werd uitgevaren bij windkracht 6. Bij het jacht aangekomen bleek de reddingsbrigade van Hellevoetsluis eveneens ter plaatse te zijn. Deze had assistentie gevraagd vanwege het slechte weer. Het betrof het kajuitjacht Sans Gene van 8 meter lengte met 2 opvarenden aan boord, dat ter hoogte van de Heliushaven lag. De bemanning van de Willemtje heeft dit jacht naar terug naar de haven gebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1