REFORMATIE HERDENKINGEN Nieuws Het weer van volgende week.. Halen en brengen PREDIKBEURTEN Bosman Kalis uit de kerken tentoongesteld Fototentoonstelling in Stad aan 't Haringvliet EIIAilDEn-niEUWS EIÜVnDEn-IIIEUWS Inloop informatiemiddag hoboles Uw auto in vertrouwde handen^ Diabetes prikactie een succes Unieke portretten uit Dirkslandse collectie Veel bijeenkomsten Waarom? God is de Eerste De ontkerstening God begint en verlost In de taal van onze tijd Zondag 29 oktober 2006 Nu ook (^ravanliersiel WÊÊWm^, In goede en kwade dagen Prof. Ouweneel houdt tweede lezing over Heilige Geest ifsis- PAGINA 2 VRIJDAG 27 OKTOBER 2006 Ditmaal een artikel niet speciaal over ethiek. Ik zoek het deze week in het gebeu ren rondom 31 oktober, de herdenking van de Kerkhervorming. De kranten hebben vaak een aparte rubriek waarin zij de verschillende bijeen komsten rondom 31 oktober bijeen brengen. Het is niet altijd mogelijk de door een comité gewenste spreker op die datum te krijgen. Dan kiest men ter plaatse een datum voor of na 31 oktober, om toch voor die bijeenkomst de spreker van de eerste keus te krijgen. Soms hangt het ook van andere factoren af dat men van de bekende datum afziet: de locatie of de beschikbaarheid van de gewenste koren. Hoe dan ook, de Reformatie wordt her dacht. Ik kan terugzien op een periode van meer dan vijftig jaar. Dan constateer ik dat er de laatste vijfentwintig jaar meer herden kingsbijeenkomsten worden belegd dan in de vijfentwintig jaar daarvoor. Wat dringt een comité om zo'n bijeen komst te beleggen? En wat dringt de mensen om te komen? Ik vraag me dat nogal eens af als ik zelf ergens in het land op zo'n bijeen komst moet spreken. Ik noem enkele motieven: allereerst de traditie. Men wil in de lijn van het verleden voortgaan. Da;irom belegt men een bijeen komst. Vervolgens: het interkerkelijk karakter van de samenkomst. Men is er bijeen als christenen die elkaar zondags niet altijd in een en dezelfde kerk ontmoeten. Dan de gevraagde spreker. Men hoort hem zelden of nooit zondags en wil toch wel eens onder zijn gehoor zijn - om het maar heel gewoon te zeggen. En tenslotte noem ik nog de mogelijkheid een of meer koren te horen met een op die avond afgestemd programma. Hier laat ik het bij, al zijn er wellicht nog andere motieven te noemen om zo'n bijeen komst te beleggen of te bezoeken. Zijn deze motieven voldoende sterk genoeg om op 31 oktober of rond die datum interkerkelijk bijeen te komen? Wie ben ik, dat ik de genoemde motieven door een afkeuring als te licht zou typeren? Zelf ben ik van mening dat de diepste drijf veer zou moeten zijn de boodschap van de Reformatie in haar betekenis voor het heden toe te lichten. Wil men: door actualisering haar betekenis voor het heden onderstrepen. In deze overweging zitten dus twee ele menten, die ik onlosmakelijk met elkaar ver bonden zie. Men zou ze ook eikaars keerzij den kunnen noemen! Allereerst: de boodschap van de Reforma tie. Men kan die omschrijven met de bekende drie sola's: alleen de Schrift, alleen genade, alleen het geloof. Men kan er een voorzet sel bij plaatsen, bijvoorbeeld alleen door het geloof, zo ook alleen door de Schrift en alleen door genade. Zelf zou ik liever wijzen op het feit dat de Reformatie ontsprongen is aan het gezicht op en daarom ook gericht is op de genade van God in Christus. God neemt het initiatief in de schepping en na de zondeval tot ver lossing. God begint en begint opnieuw nadat Adam en Eva uit het paradijs zijn verdreven. God zendt Zijn Zoon. Het Oude Testament is de voorbereiding daartoe in de geschiede nis van Israël. Als een rode draad loopt door het Oude Testament de beloofde komst van Jezus de Messias - Gods Gezalfde tot Profeet, Priester en Koning. Het is de Geest die ons Christus leert kennen en door Hem de Vader. Dat is - om zo te zeggen - de trinitarische geleding van Gods handelen in de schepping en vooral tot verlossing. God-Drieënig is het, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn (Romeinen 11:36). Naar mijn gedachte is dat de kern van de bijbelse boodschap over God en mens; over ieder afzonderlijk en over de relatie tot elkaar. Wij leven in een tijd van de ontkenning van het bestaan van God. Wil men: van het totaal negeren van God als Schepper en Ver losser. De tijd van het Tetsisme' - er zal wel zoiets als iets zijn. Maar dat is niet nader te omschrijven - en daarmee is wat men voor God aanziet, feitelijk onkenbaar. Men kan dat 'geloof' atheïsme of agnosti cisme noemen. Het ietsisme is feitelijk niets. Wil men, een nietsisme dat je ook nihilisme kunt noemen. In deze geestelijke armoede is de bood schap van de Reformatie verfrissend, ver helderend. God is er als de Schepper en de Verlosser. Het is het begin en het einde van de geschiedenis. Er is niet niets. Er is een volheid van bestaan. God schept mensen opdat zij leven met en voor Hem. Na de zondeval: leven uit Jezus Christus. Daarin is ook de Heilige Geest die het leven herschept (wederbaart). God voltooit Zijn werk! Dat is de bood schap van de Bijbel. Oordeel en genade, eeu wige redding en verlorenheid zijn de uitlo pers van de wereldgeschiedenis. Dat heeft de Reformatie herontdekt en mensen van die tijd voorgehouden. Haar boodschap is als een stroom van nieuw leven over Europa gegaan. Dus God is er. Hij handelt tot verlossing uit de verlorenheid van mensen. Die boodschap wordt bestreden of afge wezen. Haar te kennen is echter noodzake lijker dan ooit. De kerk moet voor die boodschap staan en gaan. Keerzij van deze herontdekking is dat deze boodschap gebracht moet worden in de taal van onze tijd: èn in confrontatie met het gese culariseerde, atheïstische denken van onze tijd. Daarom kunnen we niet volstaan met het herhalen van oude termen of het nazeg gen van oude belijdenissen, hoezeer die ook verwoording zijn van Gods openbaring. Neen, wij moeten de ernst van deze bood schap aan de mens van vandaag brengen, in zijn taal, in zijn denkwereld, in zijn aanvech ting en twijfel. Niet maar een iets tegenover het ietsisme, maar een levende boodschap van liefde en genade voor de mens die God kwijt is; die zoekt zonder te vinden. Want hij zoekt op de verkeerde plaats. Maar God zoekt hem, zoekt ons, u en mij. Dat is de persoonlijke spits van het in de Reformatie herontdekte Evangelie. Met deze boodschap moeten we het aan durven en zullen we het ook aankunnen. Een geactualiseerde boodschap van God uit de hemel voor de mensen van vandaag. Een boodschap van genade, van redding en van eeuwige toekomst - door en in Jezus Christus. Wat een opdracht. Reformatie-herdenkin gen moeten toerusten tot het beleven en het uitdragen van dat geloof. W. H. Velema OUDDORP Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. de Bode, Gene muiden en 18.30 uur ds. J. Joppe, Sint Maartensdijk. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. Joppe en 18.30 uur ds. H. de Bode-Herv. Gem. (PKN) Locatie mfg Dorpstienden: 9.45 uur ds. C. Doorneweerd en 18.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. L. Krüger - Gen Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgez. Gem. 9.30 uur drs. R. H. Hartkampen 18.30 uur ds. J. Smink en Marcel Zimmer. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. T. R. Rietveld, Ridderkerk en 18.30 uur ds. E. de Mots, Schoonhoven - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur kand. J. P. Stoel, Kampen en 17.00 en 18.45 uur onbekend - leesdienst. STELLEND AM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. L. J. Geluk, Rotterdam en 17.00 uur ds. J. J. van Holten, Leerdam - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur de heer C. B. van Beek en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Her steld Herv. Gem. 11.15 uur kand. B. D. Bonman, Sommelsdijk en 19.00 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10,00 en 18.00 uur ds. P. Korteweg, v.m. herden king Reformatie - Geref. Kerk (PKN) clir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-liollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsds^- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)471020 e-mall: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,30; contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties; maandagen donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten; dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie; A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE; hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)4710 22, e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN; Per kwartaal 10,00 Per halfjaar 19,50 Per Jaar 38.00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 9.30 uur ds. K. Bras - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. van Meijeren, bediening Hei lige Doop en 18.00 uur ds. J. het Lam, Harderwijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. T. W. van Bennekom. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur ds. J. van Dijk, Ridderkerk - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 16.30 uur kand. R. W. Mulder, Genemuiden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. G. H. Kruimer, Lage Vuur- sche, 14.45 uur ds. R. W. van Mourik, dienst voor 'anders begaafden' en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapdl HDG 10.30 uur ds. T. W. van Bennekom -Exodus (PKN) 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. G, Berveling - CAMA Gem. 14.30 uur (doopdienst) de heer K. Mulder. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00 ur ds. A. P. Voets, Wekerom - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ds. P. van der Woel - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur prof. dr. A. Baars Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. D. J. van Diggele - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. Groenenberg, Oud-Beijerland en 17.00 uur ds. J. Koppelaar, Abbenbroek, NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur dr. W. van Vlastuin, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds, C. J. P. van der Bas, Woudenberg - Ger. Gem. 10,00 en 18.00 uur ds. P. Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. Th. W H. van der Heijden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper, v,m. bediening Heilig Avondmaal - Beréa Gem. geen opgave. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 en 18.00 uur ds. H, J. Catsburg - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. R C. Koster en 18.00 uur ds. J. H. Becker - Ger. Gem. 10,00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL-Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. J. Wouters, Middelburg en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur (gecombineerde dienst met Geref. Kerk Ooltgensplaat) ds. J. M. Koppe en 18.00 uur ds. L. J. Lingen. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. L. de Wit - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur gecombineerde dienst in Geref. Kerk te Den Bommel en 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Gem. 9,30 en 18.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. K, ten Klooster, Ridderkerk en 16.30 uur kand. A. P. Muilwijk, Elburg. LANGSTRAAT- Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland. MIDDELHARNIS - Hobodocente Lieke Loosjes organiseert zaterdag 4 november in het Diekhuus te Middelharnis een inloop informatiemiddag hoboles. Tussen 13.00- 17.00 uur kunt u kennismaken met de hobo en informatie krijgen over hoboles. Ook is er gelegenheid om hobo te spelen, ledereen, van jong tot oud, is welkom. De toegang is gratis. Wie meer wil weten, kan bellen naar Lieke Loosjes, tel. 06-20038488, of kijken op website www.hoboles.com. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Ederveen (herv.), ds. A. Bloe mendal te Oud Beijerland; te Ermelo (wijk Nieuwe Kerk Noord), ds. P. Nobel te Lin- schoten; te Garrelsweer-Wirdum, kandi daat mw. C.G. Spijker-Van Engelenhoven te Drouwenermond, die dit beroep heeft aangenomen; te Harderwijk (Nieuwe Kerk gemeente), ds. H.G. Schuurman te Ommen; te Moordrecht (herv. gem. Bethel), ds. D.C. Floor te Ede; te Nieuwleusen (herv.), ds. W. Tijink te Zwartsluis; te Onstwedde (herv.), kandidaat J.M. Viergever te Genemuiden; te Papendrecht (herv. wijkgem. west), ds. P. Nobel te Linschoten; te Putten (herv. wijk gem. 2), ds. A.A. F^oor te Elburg; te Wou- terswoude (herv.), ds. P. van der Kraan te Bleskensgraaf. Aangenomen naar Giessen-Nieuwkerk en Neder-Slingeland, kandidaat M. Dubbelman te Rotterdam; naar Ilpendam en Watergang (herv.), kandidaat M.J. Schuurman te Vee- nendaal; naar Tweede Exloërmond, ds. E, Kolkert te Hendrik-Ido-Ambacht. Bedankt voor Amstelveen-Buitenveldert (herv. wijk Eben-Haëzer) en voor Katwijk aan Zee (herv. Wijkg. De Noord), ds. H. Russcher te Barneveld; voor Stolwijk (herv. wijkgem. 2), ds G. van Wijk te Wezep. HERSTELD HERV. KERK Beroepen te Ouddorp, ds. N. den Ouden te Genemuiden Aangenomen naar Huizen, ds. A. Kot te Schoonrewoerd, die bedankte voor de andere beroepen, op hem uitgebracht. Bedankt voor Bennekom/Ede-Wagenin- gen, ds. W. van Vlastuin te Katwijk aan Zee (Wijkgemeente Noord). GEREE KERKEN (VRTJG.) Beroepen te Zwolle-West, ds. J. Janssen te Enumatil. Bedankt voor Heerenveen, ds. L.W. de Graaff te Hattem. CHR. GEREE KERKEN Tweetal: te Damwoude, ds. J.P. Boiten te Sliedrecht (Bethelkerk) en ds. L.W. van der Meij te Driebergen-Rijsenburg. Beroepen te Dordrecht-Centrum, ds. J.M.J. AUTOSCHADEHERSTEL ■■Söl#jw»*-Kö' ZernikeweglO 3241 MG Middelharnis Tel. (0187) 48 72 19 - Fax (0187) 48 24 88 info@bosmanenk3lis.nl - www.bosmanenkalis.nl Kieviet te Rotterdam-Kralingen, die dit beroep heeft aangenomen. H: GEREE GEMEENTEN Beroepen te Enkhuizen, ds. D.W. Tuinier te Terwolde-De Vecht. Bedankt voor Apeldoorn, ds. M. Golver- dingen te Boskoop; voor Borssele en voor Tricht-Geldermalsen, ds. B.J. van Boven te De Valk-Wekerom; voor Emmeloord en voor Groningen, ds. M. Karens te Werken dam; voor Scheveningen, ds. W. Silfhout te Capelle aan den IJssel-Middelwatering; voor Stolwijk, ds. A Schot te Nunspeet; voor Moerkapelle, ds. B. van der Heiden te Alblasserdam. GEREE GEM. IN NEDERLAND Beroepen: te Urk, ds. A. van Voorden te De Beek/Uddel. Op de Ouderendag in Middelharnis heeft de Diabetesvereniging afdeling Goeree-Over- flakkee een prikactie gehouden om de onbe kende diabeet op te sporen. De actie werd gesponsord door apotheek Menheerse. Er hebben 140 mensen gebruik gemaakt van deze gratis gelegenheid om hun bloedsui- ker te laten controleren. Vijftien van hen, dus zo'n 10%, zijn doorverwezen naar hun huisarts. Bij deze mensen is e.e.a. dus tijdig ontdekt, zodat zij later geen grote compli caties te wachten staan. De Diabetesvereni ging raadt alle diabeten aan om lid te worden van de verenging, waardoor ze middels een maandbad de nieuwste informatie ontvan gen en beter met hun ziekte oin leren gaan. Wie meer wil weten kan bellen naar mevr. C. van Oostende, tel. 0187-652413, mailen naar Goeree@DVN.nl, of kijken op website www.Goeree.DVN.nl. In Galerie Beeldend Dirksland, Voorstraat 21 te Dirksland, zijn drie zaterdagen lang portretten van de Haagse schilder Jan Gie- sen 1900-1982) te zien. De portretten maken deel uit van de privécollectie van Wim Hofs uit Dirksland. De Expositie zal geopend worden op zaterdag 4 november om 10.00 uur door de heer Jurgen Klapwijk, directeur VVV Ouddorp en Schouwen-Duiveland en bestuurslid van de Stichting Kunst Cultuur Educatie Goeree-Overflakkee. Jan Th. Giesen woonde en werkte het groot ste deel van zijn leven in zijn geboortestad. Daarnaast enige jaren in Oost- en West-Sou burg en Vlissingen. In zijn werk is zichtbaar de invloed van de kunstschilderkolonie in Domburg, waaronder Charley Toorop, Mond riaan, de Symbolisten, enz. Van 1928-1946 was hij leraar aan de Academie voor Beel dende Kunsten te 's-Gravenhage. Jan Giesen was een gedreven graficus en etser; maakte vele gravures, olieverfschilderijen, aquarel len en (droge)pen- en houtskool tekeningen. Bovendien was hij beeldhouwer en glazenier (glasreliëf en zandstralen). Met zijn grafisch werk en schilderstukken exposeerde hij in Amsterdam (Stedelijk Museum, o.a. tege lijk met Esscher), Maastricht en het Haags Gemeente Museum. De tentoonstelling is te bezichtigen op zaterdag 4, 11 en 18 novem ber van 10.0Ö-12.00 uur en na telefonische afspraak op andere tijden. Voor meer infor matie kunt u bellen met 0187-601048. Wijlen ds. J.T Doomenbal behoef ik toch niet meer te introduceren in ons blad. Al diverse keren schreef ik over hem. De pas tor van Oene [t 1975] die vooral bekend is geworden van zijn wekelijkse artikelen in de Veluwse kerkbode. Ze zijn in de jaren daarna verzameld in diverse kloeke bundels, al dan niet verlucht met foto's van hem, van zijn pastorie, van zijn vrienden en van zijn belevenissen - in Oene en ver daarbuiten. Zijn eerste gemeente was Woubrugge. Daar was hij de verre opvolger van dr. Alexander Comrie. Elke keer als ik vanuit de auto de contouren van Woubrugge gewaar word (bij voorbeeld gaand vanuit Alpen aan den Rijn, richting Rijnsaterwoude) dan moet ik aan hen beiden denken. Maar meer nog is aan Oene de nagedachtenis van ds. Doomenbal verbonden. Voor mij op meer dan één wijze. Maar daarover zal ik nu niet uitweiden. Het was een milde verrassing om van uit geverij De Banier een bundeltje met korte overdenkingen van de vroegere Oener domi nee toegestuurd te krijgen. De heer Lulof Dalhuizen, wonend in Oene, beijvert zich al jaren om de pennenvruchten van ds. Door nenbal opnieuw uit te geven. En met succes. Dit boekje is als een geurig tuiltje bloemen. zonder overdadige opsmuk maar aantrekke lijk vanwege zijn bescheidenheid. Ik beveel het graag en van harte aan. De stukjes zijn vooral verschenen in diver se dagboekjes van de Gereformeerde Zen dingsbond. Doomenbal zou zichzelf niet zijn geweest als hij er niet eens over had geschreven in 'zijn' kerkbode. En natuur- lijk vol relativering en zelfspot. Hij had zich enkele dagen teruggetrokken om "in de stilte de scheurkcdenderblaadjes voor het volgend jaar te schrijven. De gemeente die hem in die dagen niet gewaar werd in de straten van het dorp maakte er in allerlei wilde geruchten al van dat hij een ongeluk had gehad, in het ziekenhuis lag zelfs of vertrokken was "naar de Olympische Spelen". Maar de dominee zat gewoon aan zijn bureau en probeerde zijn stukjes te schrijven. Overigens - "het onmo- gelijksie werk ter wereld..." Waarom? Wel, dat leest u zelf maar in de inleiding van het nieuwe bundeltje. Ik volsta met één van de vijfentachtig stukjes te citeren. Het is kennelijk een herfstmedita- tie. Er boven staat het woordje "Waarheen?" Het stukje is ontleend aan Jesaja 64; 6 (zoekt u het even op?). En dan die ernstige over- denking: "Elk najaar kan het vallen van de bladeren ons aanspreken als een beeld van onze ver- gankelijkheid. 't Mensdom valt als bladeren af. Wij zien het ouder worden van de mensen of wij ervaren het zelf De krachten worden minder en onze tijd wordt kort. Maar vooral geestelijk - en dat is de bedoeling van onze tekst - is het leven van Gods Kerk vandaag ah een blad dat afvalt, verdort, verdroogt en afsteift. En dat door eigen schuld. Door ver van de Heere te leven. "Doch wij allen zijn als een onreine, en al onze gerechtigheden zijn als een wegwerpelijk kleedDaarom vallen wij allen af als een blad. Als Adams- kinderen, van één lap gescheurd. onze misdaden voeren ons henen als een wind." Waarheen? Er is maar één volk dat bij God terecht komt, dat Gods kant uit valt. Dan kan dat wel smartelijk worden, dat minder wor den, verdorren, vergaan. Maar dan valt het toch Gods kant op. N.a.v.: Ds. J.T. Doomenbal, In goede en kwade dagen. Uitgeverij De Banier, Utrecht. ISBN 90-336-0704-2. Gebonden. 93 pag. Prijs 12,50. J.M.J. Kieviet 1966 en fotoreportages van bedrijven als Rumptstad, Van Rumpt Transport, Koekfa- briek Nipius, enz. Ook foto-impressies van enkele Koninginnedagen met als hoogtpeunt de vermaarde 6-kamp ontbreken niet. De presentaties worden regelmatig getoond en ook herhaald. Het merendeel van de foto's en dvd's kan worden nabesteld. Openingstijden: woensdag 14.30 uur offici- ele opening door mevr. G. de Vries, burge- meester van Middelharnis. Daarna geopend tot 22 uur; donderdag en vrijdag van 14 tot\ 17 uur en van 18 tot 22 uur; zaterdag van 10'' tot 18 uur. Toegang is gratis. Wel hoopt de organisatie op een financiële bijdrage van de bezoekers om uit de kosten te kunnen komen. Hiertoe zal een collectebus bij de uitgang worden geplaatst. In 1988 is in Stad een foto-tentoonstel ling geliouden in het Trefpunt. Het was een succes, velen uit Stad en ook van daarbuiten kwamen het evenement bezoeken. Vaak ook kwamen ze nog enkele malen terug. Vorig jaar besloten Kees Braber en de gebrs. Jan en Jaap Maliepaard om die tentoonstel ling een vervolg te geven. Na maanden van voorbereiding gaat het er nu van komen. Van 8 t/m 11 november a.s. wordt in vereni gingsgebouw Het Trefpunt opnieuw een ten toonstelling gehouden met als thema 'Stad. vroeger en Nu!' Het trio heeft met succes een oproep gedaan aan de Stadse bevolking om foto's beschikbaar te stellen. Toen luen hoorde dat het materiaal en het album de deur niet uit hoefde, maar dat de foto's in huis digitaal konden worden gefotografeerd, kwam de stroom langzaam op gang. Met als gevolg dat er nu ruim 5000 foto's in het computerarchief zijn opgeslagen, vele zijn nog nooit eerder gepubliceerd. Onge veer de helft zal worden tentoongesteld. Op tientallen panelen zullen in de grote zaal thema-gewijs foto's in zwart-wit en kleur worden gepresenteerd uit het verleden en heden van dorp en omgeving. In de kleine zaal zullen presentaties van foto's en korte films op DVD worden getoond over o.a. de RTM (tram, veerboot en bus), de bouw van de keersluis na de ramp, unieke serie pas foto's van dorpsgenoten uit de periode voor SOMMELSDIJK - Woensdag 1 november hoopt prof. dr. Willem Ouweneel zijn tweede lezing te houden over het werk van de Hei lige Geest. Deze keer is het onderwerp 'Zal- ving en verzegeling met de Geest'. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in Het Prieel van recreatiecentrum De Staver te Sommelsdijk. De toegang is gratis, wel wordt er een collecte gehouden ter bestrijding van; de onkosten. Onstandvastigheid troef helaas, met het weer in deze laatste oktoberweek. Halen en brengen is het parool nog even, komende tijd, want de herfst is meer en meer in een hogere versnelling geraakt. Was het de vorige week nog even generaal repeteren en 'warmlopen', thans üjkt het menens te zijn met de herfst en spelen wind en (wat) regen ons serieus parten. Storingen - soms met een vleug venijn - wisten ook de Zuid-Hollandse eilanden goed te vinden. Deze waterdragers, inclusief een fors windveld zo nu en dan, gaven het weerbeeld dat kenmerkende oktoberkarakter. De donderdag was een vak apart: een zeldzaam warme dag met weliswaar die dosis wind, een spat regen soms, maar met ruim 20 graden een unicum zo laat in het jaar. Vanaf vrijdagnamiddag moet vervolgens de rust in de atmosfeer weer een beetje terugkeren, als een mobiele hogedrukwig - een hogedrukuitloper die zich even opbouwt nabij ons land - deels weersbepalend wordt. Zoals het er nu naar uitziet, krijgen we dan ook een iets minder herfstig weekeinde voorgeschoteld. Met 16 graden is het dan nog te zacht, maar verregenen zullen beide dagen geens zins. Als er wat regen valt, is het millimeterwerk. Ook begin volgende week lijkt het niet direct kommer en kwel te worden, maar het voortdurend (zeer) zachte patroon blijft als een rode draad door deze herfst lopen. Het is zelfs niet ondenkbaar dat de temperaturen weer wat gaan oplopen! Een diepe zuidelijke aanvoer die zelfs lucht vanuit Noord-Afrika noordwaarts blaast, zou dan andermaal garant moeten gaan staan voor erg hoge temperaturen de eerste novem- bermomenten. De start van november 1994 overigens was de warmste ooit met afge rond 19 graden in Dirksland. Na 3 november gaan we thermisch inleveren en wordt het waarschijnlijk gevoelig kouder, of'minder zacht' moeten we aanvankelijk zeggen. De volgende keer bespreken we de serieuze nachtvorstkansen die dan aanstaande zijn. Weerman Mare Putto

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 2