'Burgers mogen trots zijn op brandweer Goeree-Overflakkee' Eén miljoen lantaarnpalen uit Acties K N R M Voorbeeld van natuurvriendelijke waterberging Beroepen op de Oranje Nassauschool Zangavond in Melissant full copy-service Zaterdag orgelconcours in Oude-Tonge chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Oproep Zuid-Hollandse Milieufederatie: Griend naar vastgelopen jacht actief in beeld en geluid Bijbelstudie door Frank Ouweneel over conflictsituaties Piet Aantjes ojfïcieel geïnstalleerd als eilandelijke brandweercommandant Historische gebeurtenis Veiligheidsregio 's Watergat-Vogelnest biedt voor elk wat wils Cultuurverschillen Vakwerk Samenwerking Ruiter- en wandelpaden Offers Kosten U v/i It uw connplete huisstijl gedrukt hebben? Dinsdag 17 oktober 2006 79e jaargang nr. 7550 De Zuid-Hollandse Milieufederatie roept de gemeenten op de eilanden op om alle overbodige lantaarnpalen in de gemeente te verwijderen en anderen te dimmen. In totaal moeten in heel Nederland één miljoen palen verdwij nen om energie te besparen en hinder van teveel licht aan te pakken. De Milieufederatie wil het liefst dat alle gemeenten in Nederland gaan uitzoeken wel ke lichten voorgoed gedoofd of gedimd kun nen worden. Uit onderzoek blijkt dat verlich ting op rustige wegen weinig toevoegt aan de verkeersveiligheid. Automobilisten zijn door straatverlichting juist geneigd harder te rij den. Ook lantaarnpalen in woonstraten kun nen prima toe met minder licht. De milieuorganisatie wil met minder straat verlichting de lichtvervuiling terugdringen, alhoewel grote delen van de eilanden al goed donker zijn. Mens en natuur ondervinden veel hinder door overmaat aan licht. Nach ten zijn nog maar zelden echt donker en ster renhemels zijn nauwelijks zichtbaar. Minder verlichting leidt ook tot besparing van ener gie en geld, openbare verlichting is verant woordelijk voor ongeveer de helft van het gemeentelijk elektriciteitsverbruik. De gemeente Groningen geeft al het goede voorbeeld. De gemeente heeft aangekondigd om in het kader van de Nacht van de Nacht 1 tot 12.000 verlichtingspunten te ver vangen door dimbare verlichting. De lan taarns in de woonwijken zullen tussen 24.00 uur en 06.00 uur 20 Watt in plaats van 36 Walt verbruiken, waardoor de energiebespa ring oploopt tot ruim 350.000 kWh per jaar. De Nacht van de Ndchl wordt gehouden op 28 oktober. Tijdens dit landelijke evenement kunnen mensen naar honderden activiteiten over licht en dui.sternis. !n Ouddorp gaal bezoekerscentrum De Grevelingen in de avonduren open voor publiek. Het centrum ligt verscholen in het zeer donkere natuur gebied De Punt. Het gebied is populair bij vogels en andere dieren die rust en duister nis opzoeken. Bezoekers kunnen reeën en ransuilen zien als zij meegaan op de speciale nachtexcursie. Een aantal gemeenten in Zuid-Holland doet ook mee door gebouwen één nacht niet te verlichten. Vlaardingen is de meest verlichte gemeente van Zuid-Holland en doet de bui tenverlichting van de Grote Kerk uit. De gemeente Krimpen aan den IJssel zet voor één nacht alle kunstwerken in de stad in het donker. Deze gemeente loopt in Zuid-Hol land voorop bij het aanpakken van lichthin der. Zo wil Krimpen de komende jaren twin tig tol vijftig procent energie gaan besparen op de straatverlichting. In Den Haag dooft het provinciehuis van Zuid-Holland zijn lichten. Het bijzondere gebouw straalt zoveel licht uit dat het zelfs beroemd is bij piloten, die de schijnsels van het gebouw gebruiken als oriëntatie. Op 28 oktober zijn zij aangewezen op de radar. Op de website www.nachtvandenacht.nl staan alle activiteiten in Nederland genoemd. OUDDORP - Om 12.40 uur vrijdag 13 okto ber werd de reddingboot Griend uit Ouddorp door het Kustwacht Centrum gealarmeerd voor een vastgelopen jacht op de Greve lingen. Ter hoogte van boei G69 bleek het kajuitzeiljacht 'Black Prown' in de omge ving van de Kabbelaansgeul te zijn vastgelo pen. Het jacht, mei twee personen aan boord, werd los getrokken. Na inspecde bleek dat het geen schade had opgelopen, zodat het op eigen kracht zijn reis kon vervolgen. COMBI r folo-sorvito I OUDDOtP-WBititnxit 35 TcL (0187) 681611 fai6U7M NIEUWE TONGE - Leerlingen van de Oran je Nassauschool in Nieuwe Tonge werkten de afgelopen twee weken aan een project over 'beroepen'. Elke groep koos een eigen beroep en werkte dit uit in een presentatie. De resul taten van het werk zijn te zien op een de pre sentatieavond van aanstaande donderdag. De deuren van de school staan voor het publiek open van 18.30 tot 20.30 uur. De kleuters verkopen allerlei leuke artikeltjes als markt koopman. Neemt u een beetje geld mee om ze blij te maken? Als u binnenkomt kan het zijn dat u zult schrikken van politiemensen en brandweerlieden in uniform. Hier en daar kringelt rook omhoog... De kinderen hopen op uw komst. U bent hartelijk welkom. OUDE TONGE - Op zaterdag 25. oktober hoopt Frank Ouweneel een bijbelstudie te houden over het onderwerp 'Licht van de Bijbel over conflictsituaties'De studie wordt gehouden in de aula van CBS 'De Bron', Melkweg 75 in Oude Tonge. De aanvang is 20.00 uur en een ieder is van harte welkom, de toegang is vrij. Op zaterdag 21 oktober zal er in de Hervorm de kerk te Melissant een zangavond worden gehouden. Het thema voor deze avond is 'De Heere regeert'. De algehele leiding berust bij ds. Korteweg. Johan van Wijk bespeelt het orgel. Jong en oud zijn van harte welkom op deze zangavond. Aanvang 19.30 uur. OUDE-ÏONGE - De brandweerkorp sen van de vier gemeenten op Goe- ree-Overflakkee hebben een nieuwe brandweercommandant. Afgelopen dinsdag 10 oktober werd ing. Piet Aantjes onder grote belangstelling van de vrijwillige brandweermannen van het eiland geïnstalleerd. Het com mandantschap van de vier eilandelijke korpsen werd tijdens een bijeenkomst in partycentrum De Grutterswei offi cieel aan hem overgedragen. Door Roeland van Mourik Sinds I juli 2006 is de nieuwe samenwer kingsvorm voor de brandweer op Goeree- Overtlakkee in werking. De vier eilandelijke korpsen werken sinds die tijd nauw samen, met name op het gebied van preventie. Maar ook de functie van een eilandelijke brand weercommandant was sinds 1 juli een ver eiste. Aantjes werd daarvoor aangesteld en na een gebruikelijke inwerktijd was het tijd de benoeming van de nieuwe commandant te formaliseren. Strak in hun officiële blauwe pak waren de brandweermannen en vrouwen uit de regio Goeree-Overtlakkee daarvoor naar Oude- Tonge getogen. Burgemeester G. de Vries- Hommes, de eerste spreker tijdens de bij eenkomst, vond al die netjes geklede brand weerlieden een "lu.st voor hel oog", zei ze. Als voorzitter van de portefeuillehoudersad- viescomiTiissie Openbare Orde en Veiligheid voerde zij het woord. "Een historische, feestelijke gebeurtenis", noemde De Vries de officiële installatie van Aantjes. "In 1999 zijn de eerste voorzichtige stappen gezet op weg naar de samenwerking op brandweergebied door het aantrekken van een gezamenlijke brandpreventieofficier", schetste ze. "Een aantal ernstige gebeurtenissen, zoals de BijlmeiTamp, de vuurwerkramp in Enschede en de cafébrand in Volendam heeft het besef doen groeien dat samenwerking een must is, maar ook dat professionalisering van de brandweer onontkoombaar is. Daarnaast groeide er als gevolg van de terroristische aanslagen in Washington, New York, Madrid en Londen het besef dat er ook in de hele vei ligheidsketen moet worden samengewerkt", zo gaf de burgemeester verder aan. De minister van Binnenlandse Zaken heeft daarom een wetswijziging in voorbereiding en als aanloop daarop worden in Nederland veiligheidsregio's opgericht. Ook in het Op symbolische wijze krijgt de zojuist geïnstalleerde eilandelijke brandweercommandant het commando van de vier brandweerkorpsen overgedragen, hier door burgemeester Van Pelt namens de gemeente Oostflakkee (Fola: Persburo Flakkee) gebied Rotterdam-Rijnmond is dat het geval. Als subregio wil Goeree-Overflakkee daarbij aanhaken en kwam men in 2005 tot de con clusie als eilandelijk brandweer meer samen te gaan werken, aldus De Vries. Dit betekent dat het coinmando van de vier brandweerkorpsen, waaronder vijftien blus- groepen vallen, werd overgedragen aan de eerste brandweercommandant van Goeree- Overflakkee. Aantjes werd daarom door De Vries op het podium uitgenodigd, waar zij en haar drie collega-burgemeesters van het eiland vier mini-commandopetten aan de commandant uitreikten. "Petten die onze nieuwe commandant - figuurlijk althans - past", aldus De Vries, terwijl de aanwezigen in de zaal luid applaudisseerden. Na deze officiële installatie volgde een toe spraak van dhr. Lenstra, namens de veilig heidsregio Rotterdam-Rijnmond. Hij sprak van een "aantal stappen voorwaarts" nu de nieuwe commandant in functie is. Lenstra hoopt dat dit belangrijke moment "het begin van een goede satnenwerking op het eiland is". Dhr. Jansen, bevelvoerder van het korps Sommelsdijk sprak namens de vrijwillige brandweerkrachten van het eiland. "We zijn een nieuwe weg ingeslagen. Als je bedenkt dat vijfjaar geleden nog maar 1 fte beroeps kracht in dienst was en dat over anderhalf jaar dat tien fte is. dan is het snel gegaan". De Sommelsdijkse bevelvoerder hoopt dat de manschappen hun werk onder de nieuwe omstandigheden goed kunnen blijven doen. "Ik hoop daarom dat de nieuwe commandant de verschillende blusgroepen en de daarbij behorende cultuurverschillen in hun waarde De nieuwe commandant gaf aan "heel blij" te zijn met de aanwezigheid van de vele brand- weervrijwilligers. "Maar ik ben ook blij met de mensen die er niet zijn", gaf hij aan. "Want het is belangrijk dat er brandweermensen op hun post blijven. Daarom wil ik bij deze ook de thuisblijvers bedanken". Burgers op Goeree-Overflakkee mogen met recht trots zijn op de brandweer van hun eiland, vindt Aantjes. "Het zijn mensen die klaar staan om andere mensen te helpen. Dat is bijzonder te noemen Hun motivatie en betrokkenheid geeft aan dat ze pal staan voor de brandweer". Samenwerking en gezamen lijkheid is daarbij belangrijk. "Die samen werking moet erop gericht zijn het werk nog beter te doen". Aan de eilandelijke brandweerkorpsen de eer om te laten zien wat samenwerking daadwer kelijk is. "Geen woorden maar daden, zodat we nog beter worden in ons vak en optimale zorg aan de burgers kunnen geven. Ons werk is vakwerk, vrijwillig of niet. Daarom nodig ik de vrijwilligers uit straks te proosten op ons aller samenwerking". Na de toespraken was daar ruim de gelegenheid voor. Evenals voor het feliciteren van de nieuwe brand weercommandant en zijn vrouw. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Met het hijsen van een drietal vlaggen: die van Middelharnis, Oostflakkee en van het Waterschap Hollandse Delta werd vorige week het werk rond het Water gat-Vogelnest afgerond. Wethouders Ph. van den Berg van Middelharnis en G.J. van der Valk van Oostflak kee klaarden, samen met heemraad B. Schelling van het waterschap, met veel genoegen deze klus. Het resultaat van alle werkzaamheden is een schitte rend natuurgebied, dat bovendien bij grote regenbuien het overtollig water kan opvangen. In het gebied kan wor den gewandeld, er is een ruiterpad en er kan worden gevist vanaf een aantal vissteigers. Door Dorien Kickert Het werd een feestelijke aangelegenheid. De uitnodiging om getuige te zijn van de afron ding van dit project was breed verspreid: er waren vertegenwoordigers van beide gemeenten, van het waterschap, de VVV en een aantal agrariërs van zowel dichtbij als verderaf. Camping 't Vogelnest in Stad had ruimte beschikbaar gesteld om bijeen te komen, manege Oostmoer zorgde voor een drietal huifkarren waarmee het gezelschap naar de plaats van handeling werd gereden. Heemraad Bert Schelling bleek zeer content te zijn met dit project, dat deel uitmaakt van het grotere totaalplan voor dit gebied, het Krekenplan. "Het lukt het waterschap niet om alleen met dijken en duinen de water overlast in de omgeving te voorkomen," aldus Schelling. "Daaroin worden er gebie den natuurvriendelijk ingericht om het teveel a^.-. regenwater op te vangen en tijdelijk vast te houden, zodat de wateroverlast wordt ver kleind. Een voorbeeld van zo'n gebied is het Watergat-Vogelnest. Het teveel aan water wordt via het gemaal De Haas van Dorsser via de haven van Oude Tonge naar het Kram mer-Volkerak gepompt en uitgelaten." Schel ling herinnerde de aanwezigen er aan hoe het overvloedige regenwater in september 1998 dit gehele gebied inclusief de Water- gatseweg"blank zette. Niet verwonderlijk, want dit gebied is bijzonder laag gelegen. Er diende dus een extra waterberging te worden gemaakt om de veiligheid te waarborgen. Dankzij de medewerking van de gemeentes Middelharnis en Oostflakkee en de agrariërs die hiervoor grond afstonden kon uiteindelijk dit prachtige waterbergingsproject tot stand komen, aldus een erkentelijke heemraad Schelling. "Dan ziejeook weer eens hoe ver schrikkelijk belangrijk samenwerking tussen overheden is, en hoe belangrijk draagvlak is Met huifkarren werd het gezelsctmp naar de plaats van oplevering vervoerd. iFotu: Pi-rshimi Flakkee) bij de belanghebbenden. Want dit zijn twee factoren die onontbeerlijk zijn om tot het rea liseren van plannen te kunnen komen." Hij roemde het uiteindelijk resultaat, waar door niet alleen de landschapsbeleving en de binding met het water zijn versterkt, maar ook een aantal problemen en tekortkomingen is verholpen. De recreatie en de aanvoer van het water voor de landbouw zijn nu verbe terd, het leefgebied van flora en fauna uitge breid en het zelfreinigend vermogen van de waterplas is vergroot. Vervolgens werd het gehele gezelschap per huifkar naar de plaats gebracht waar de offi ciële handeling zou worden verricht. Aange zien het gebied op de grens van de gemeen ten Oostflakkee en Middelharnis ligt, waren van beide de waterwethouders uitgenodigd om hun gemeenteviag te hijsen. Heemraad Schelling hees de Waterschapsvlag. Project leider P. Notenboom gaf ter plaatse nog een aantal bijzonderheden over het gebied. Zo bestrijkt het totale gebied 20 hectare land, waarvan 6 hectare bestaat uit nat weiland en moeras. Deze natte graslanden worden gehooid en het hooi wordt afgevoerd. Hier door ontstaan er gevarieerde oever- en gras landvegetaties. Een mogelijkheid is om er schapen op te weiden, die in het geval van grote regenval hun toevlucht kunnen vinden op een wat hoger gelegen gebied. Die uitwijk is wel noodzakelijk want bij hevige regen val vervullen deze graslanden hun functie als waterberging en lopen zij onder. Voor ruiters is er een ruiterpad aangelegd dat te zijner tijd zal aansluiten op een regionaal ruiterpad, wat prettig is voor de ruiters van de dichtbij gele gen manege. Voor wandelaars loopt er een wandelpad van ongeveer een kilometer lang. Daarbij is er een 500 meter lang laarzenpad aangelegd. Vissers kunnen terecht op een viertal vissteigers, waarvan er een geschikt is voor rolstoelgebruikers. Wethouder Van der Valk van Oostflakkee toonde zich na terugkomst bij Camping 't Vogelnest eveneens zeer tevreden met het resultaat. "Wij kunnen het Watergat-Vogelnest beschouwen als voorbeeld van een natuur vriendelijke manier om een gebied in te rich ten ten behoeve van extra waterberging. Er is aan alles gedacht: het is niet alleen een gebied voor waterberging, maar ook een gebied waar vogels kunnen verblijven en dat toegankelijk is voor de burger voor natuurbeleving, voor vis- .sen, fietsen en wandelen. Natuuriijk beseffen we dat daarvoor ook offers gebracht moesten worden. Offers in de zin van het opgeven van kostbare landbouwgrond. Maar nu we in goed overleg met de agrariërs zo ver zijn gekomen, en wij hen wellicht een rol kunnen geven in het onderhoud, dan hebben we samen winst geboekt. We kunnen dan spreken over duur zaam waterbeheer, dat ook voor de landbouw tot stand is gebracht." Van der Valk prees de goede communicatie die sinds de fusie van het waterschap tot stand is gekomen. "Laten we die vooral benutten om de bedreiging van het water te koppelen aan de kansen die water ons biedt. Kansen voor natuurbeleving, voor recreatie. Dat de inwoners van ons eiland nauw betrokken worden bij verdere plannen behoeft geen betoog, maar ik noem het toch maai' eens. Het Watergat-Vogelnest is tenslotte pas het begin.." En daarmee doelde de wet houder op het volgende project van het Kie- kenplan, dat nu richting Oudelandsedijk zal worden voortgezet. Het project Watergat-Vogelnest heeft in totaal 1,3 miljoen euro gekost, een bedrag dat mede is opgebracht dankzij de financiële steun van het Europees Oriëntatie en Garantiefonds voor de landbouw. De vlaggen worden gehesen, en daarmee is dit waterbergingsproject afgerond. (Foto: Persburo Flakkee} Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 gebr-dewaal.com www.drukkerljdewaal.nl OUDE-TONGE - Komende zaterdag, 21 oktober, wordt het orgelconcours voor amateurs weer gehouden. Dit tweejaarlijkse evenement speelt zich af rond het Frobenius-orgel in de Hervormde Kerk te Oude-Tonge. Er zijn dit jaar maar liefst 22 deelnemers, afkomstig van Goeree-Overflakke, Schouwen-Duiveland en Tholen, die deze dag na ijverige studie hun muzikale talenten zullen laten horen. Het is een onmiskenbaar teken dat op deze eilanden de orgelcultuur nog volop leeft, ook onder de jeugd. De eerste speler begint om 9.00 uur. aan het eind van de middag, na 17.00 uur, hoopt de jury bekend te maken welke drie deelnemers het hoogste aantal punten hebben behaald. Belangstellenden zijn deze dag hartelijk welkom. De toegangsprijs bedraagt 1 De winnaars mogen 's avonds met de jury, bestaande uit de heren Gerrit Christiaan de Gier en Stephen Taylor, beide organist te Utrecht, het slotconcert geven. Dit concert begint om 20.00 uur, de toegangsprijs voor het slotconcert bedraagt 5 p.p. 3,50 voor studenten en 65-plussers).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1