LITIE Wandeltocht naar Rome brengt 25.500 euro op Het leven is goed op Goeree-Overflakkee Mevrouw Van Splunter 103 jaar 0900-8844 Brandweer Stad 6e van Nederland Acties K N R N Provincie Zuid-Holland trekt vergunningen varkenshouderijen in Avond over de Amish Inloopavond kustversterking Flaauwe Werk Ophalen oud papier chr. streekblaxi op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Snelheidscontroles Bedrijfsinbraak kievit warmte Stellendam Prinses Margriet in actie voor Kite Surfers Hondenpoep, te hard rijden en jongerenoverlast grootste problemen Middelharnis Dirksland Oostflakkee Goedereede Stankhinder Genubo BV en Van Genugten BV te Middelharnis onaanvaardbaar Dinsdag 10 oktober 2006 79e jaargang nr. 7548 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee Op diverse iciciities in Slad aan 't Haringvliet, Dirksland en Ooltgensplaat heeft de politie woensdag en donderdag snelheidscontroles gehouden. Op du Lieve Vrouwepoldersdijk heef'l de politie donderdag tussen half vier en half vijf 354 passanten gecontroleerd. Daar bij zijn M overtredingen waargenomen. De hoogst gereden snelheid was 81 km/uur waar 50 kni/uur is toegestaan. In Dirksland is donderdag in de omgeving van hel Kortewcegje tussen kwart voor vier en kwart over vijf gecontroleerd op snelheid. Er zijn 1258 passanten gecontroleerd, 98 bestuurders reden Ie hard. De hoogst gere den snelheid is 117 km/uur waar 50 km/uur is toegestaan. In de omgeving van de Langeweg in Oolt gensplaat is ook gecontroleerd. Woensdag middag tussen half vier en kwart over vijf werden 530 passanten gecontroleerd waarbij 17 bestuurders te hard hebben gereden. De hoogste gereden snelheid was 108 km/uur waar XO km/uur is toegestaan. De controles worden uitgevoerd om de veiligheid te ver groten. OUDH TONGE - De politic van het district De f^ilanden stelt een onderzoek in naar de inbraak in een horecagelegenheid aan de Voorstraat. Onbekenden hebben in de nacht van dontlerdag op vrijdag de voordeur open gebroken, waarna men hetzelfde deed met de gokkasten. Op de eerste verdieping doorzocht men de kantoorruimten. In totaal is er vooreen paar iluizend euro buit gemaakt. De recherche stelt een onderzoek in naar de dader(s). KOUDUM/STAD - Zaterdag 7 oktober heeft de blusgroep van Stad aan 't Haringvliet deelgenomen aan de landelijke 112 wedstrij den te Koudum in Friesland. Negen laatste brandweer groepen streden om de eer zich landskampioen te mogen noemen. Voor deze landskampioenschappen werden al twee .selectiewedstrijden gehouden, namelijk in Vlissingen en in Herkingen. De opdracht in Koudum luidde in het kort als volgt. Uitruk ken voor een bedrijfsongeval op het water in de haven van Koudum. Tijdens werkzaam heden in de haven is de last (een brug) uit een kraan op twee slachtoffers neergeko men, waarbij één slachtoffer onder de brug bekneld lag, het andere slachtoffer zat vast met z'n voet en had tijdens de val een grote spijker door zijn hand gekregen. Tevens was er een kleine brand ontstaan door werkzaam heden met een gasbrander. Men moest eerst de brand blussen en de gastles in veiligheid stellen en daarna met hcfku.ssens de slacht offers uit hun benarde positie bevrijden. De blusploeg van Stad pakte dit alles zo goed aan dat ze met een score van 1530 punten als zesde van Nederland eindigde. Vlijmen ein digde met 1756 punten op de eerste plaats. GOEDEREEDE - De volgende avond van de Vereniging Vrouwen rondom Goeree staat in het teken van de Amish. Hiervoor is Marianne Knöps uitgenodigd, die aan de hand van dia's iets zal laten zien van de alTiomst, geschiedenis en het leven van de Amish gemeenschap en hun quilts. Ook laat zij aan de hand van diverse materialen zien hoe quilts gemaakt worden. De Vereniging nodigt zowel leden als niet-leden uit om deze avond bij te wonen. Niet-leden betalen 3 entree. De avond wordt dinsdag 17 oktober gehouden in VL-vfnigingsgebouw 'Oostdam' te Goedereede, aanvang 20.00 uur. Nifr Winkfis overhandigt de door hem bijeengektpen 25.500,- cuin dr P. C. vim der Velden {foto: Persbum Flukkee} DIRKSLAND - Niet minder dan 2242 kilometer had Nier Winkels uit Oude- Ton}>e in de benen zitten, toen hij in juli van dit jaar terugkeerde van zijn wan deltocht naar Rome. Een gesponsorde wandeltocht, waarvan de opbrengst was bestemd voor het hospice Calan- do. Vorige week vrijdag was het zover: temidden van een groot gezelschap, waaronder familieleden en bestuursle den van Calando, overhandigde Nier Winkels in De Schakel te Dirksland een cheque ter waarde van 25.500 euro aan medisch directeur dr. P.C. van der Velden van het hospice. Door Dorien Kickert Voordat de cheque werd overhandigd sprak de broer van Nier. Gaab Winkels, de aan- uezigen toe namens het sponsorcomité, bestaande uit de families Winkels en Van Wijk. In beide families waren door verdrie tige omstandigheden nauwe banden met het hospice Calando ontstaan: zowel Petra, de vrouw van Nier. als ook zus Coiïie van Wijk- Winkels, waren aan het einde van hun'leven in Calando verpleegd. Toen Nier Winkels besloot om een sponsorloop voor Calando te gaan maken, werd door beide families een comité gevormd waarmee financiële steun werd gevraagd aan vele particulieren en bedrijven. Met het uiteindelijke, overweldi- aende, resultaat. Nier Winkels zelf had weinig aan de woor den van zijn broer toe te voegen. "Mensen hebben me we! eens voor gek verklaard dat ik deze wandeltocht in mijn eentje ging maken. Maar je ziet, de reis is volbracht en heeft het geweldige bedrag van 25.500 euro opgebracht." Medisch directeur dr. Van der Velden nam de cheque met xeel vreugde in ontvangst. Hoewel het hospice Calando inmiddels niet meer zo afhankelijk is van particuliere steun als vroeger, omdat de kosten nu gedeelte lijk worden gedekt door overheidsgelden, is iedere gift natuurlijk nog steeds van harte welkom. "Bij de start van Calando kregen wij grote steun vanuit de gemeenschap, in de vorm van allerlei acties die voor ons werden gehouden. Die waren toen ook hard nodig, omdat er destijds geen enkele overheidsfi nanciering was. De palliatieve zorg was nog een ondergesneeuwd kind. Gelukkig is er in de palliatieve zorg in de loop der jaren veel veranderd en verbeterd. Calando lééft onder onze bevolking, ledereen maakt in zijn leven mee dat je iemand verliest die je dierbaar is en dan merk je hoe belangrijk een goed en menswaardig afscheid is." Van der Velden prees de unieke prestatie die Nier Winkels had geleverd met zijn lange wandeltocht naar Ronïe. Hij bleek overigens zelf ook een lief hebber van het wandelen te zijn: 'voor mij is het een manier om rust in je ziel te krijgen'. De bijeenkomst werd tenslotte sfeervol besloten met een gedicht, voorgedragen door de zus van Gaab en Nier, Ria de Roode-Win kels. Industriewreg 44 3241 MA Middelharnis Tel.: (0187) 482609 Fax (0187) 485148 E-mail; info@kieV'itwarmte.nl VAVW.kievitwarmte.nl OUDDORP - Op woensdagavond 18 oktober is er van 19.00 tot 21.30 uur in zalencentrum Dorpstienden in Oud- dorp een inloopavond over de kust versterking Flaauwe Werk. Hier kunt u informatie krijgen over de verster- kings- en inrichtingsplannen, de plan ning en de inspraakmogelijkheden. Deskundigen van waterschap Hol landse Delta, gemeente Goedereede, provincie Zuid-Holland en Rijkswa terstaat zijn aanwezig om vragen te beantwoorden. Tijdens de vorige bijeenkomst in april pre senteerde de projectgroep haar voorkeur: de aanleg van een binnendijk. Op 18 mei stem den de bestuurders van waterschap, gemeen te, Rijkswaterstaat en provincie officieel met deze keuze in. In het ontwerp-versterkings- plan staat precies beschreven hoe de dijk wordt aangepakt. De dijkversterking garandeert de veiligheid van het Flaauwe Werk voor de komende vijf tig jaar. Op het hoogste punt wordt de kruin van de dijk ongeveer drie meter hoger. Aan de landzijde wordt de dijk verbreed. Zo ont staat een extra sterke binnendijk. Daarvoor is extra ruimte nodig: een kleine dertig meter op het breedste punt bij de Langedijk. Gelijktijdig met de versterking wordt ook de omgeving van het Flaauwe Werk aangepakt. De strandopgangen bij de Noordweg, Lange dijk en De Wulk krijgen een opknapbeurt en fietspaden worden opnieuw aangelegd. Ook de natuur krijgt de nodige aandacht. Zo wordt in de hoek bij de Langedijk een bestaand natuurgebied verbeterd. Ook voor de aanvullende wensenlijst van de streekbewoners is voldoende financiering gevonden. Met dit geld wordt het parkeerter rein Westerweg opnieuw ingericht, de ver keersveiligheid in het gebied aangepakt, en er komt een ruiterpad. Van 2 oktober tot en met 13 november lig gen het ontwerp-versterkingsplan, de pro jectnota/MER en de conceptvergunningen ter inzage. In deze inspraakperiode kunnen belanghebbenden hun zienswijze indienen bij de provincie Zuid-Holland. De provincie verzamelt en behandelt de zienswijzen. Het ontwerp-versterkingsplan kan hierdoor nog veranderen. De Financiële commissie van het open Her vormd Jeugdwerk te Stellendam hoopt zater dag 14 oktober a.s. weer oud papier op te halen. Het ophalen begint om 9.00 uur vanaf de Molenkade, Nieuweweg en de School straat. Wilt u het papier tijdig en goed gebun deld langs de weg zetten? Om 16.10 uur zaterdag 7 oktober was de reddingboot Prinses Margriet bezig met een oefening, toen de bemanning door het Kust wacht Centrum werd gealarmeerd voor een kite surfer in de problemen bij de Slufter. Na ongeveer 20 minuten, bij een wind van West 7, was de boot ter plaatse. Een helikopter van de politie was reeds aanwezig. Omdat er gol ven van ongeveer 4 meter waren, werd ook de assistentie ingeroepen van de reddingboot uit Hoek van Holland. Ook een politieboot was onderweg, terwijl op het strand de poli tie aanwezig was. Tussen 2 golven in werd de surfer gevonden en aan boord genomen. Deze werd naar Stellendam gebracht, waar zija vriendin hem ophaalde. Op zondag 8 oktober werd de Prinses Mar griet om 15.00 uur gealarmeerd door het Kustwacht Centrum voor een kite surfer bij het strand van Rockanje. Bij aankomst bleek ook de brandweer en de ambulance ter plaatse. En de surfer lag reeds op het strand. Er werden 3 man aan land gezet om hulp te bieden. Het slachtoffer, dat waarschijnlijk een gebroken heup en een hoofdwond had opgelopen, werd door de bemanning van de reddingboot, samen met de brandweer naar de gereedstaande ambulance gebracht. MIDDELHARNIS - Het is nog niet zo slecht wonen op Goeree-Overflakkee. De mensen zijn er tevreden met hun woonomgeving, ze voelen zich veilig en er worden relatief weinig aangiften bij de politie gedaan. Dat is in grote lijnen de uitkomst van de zojuist verschenen Veiligheidsrapportage Rotterdam- Rijnmond 2006. Alle 20 gemeenten in deze regio werkten het afgelopen jaar mee aan de totstandkoming van dit rapport, waarin zowel de meldin gen en aangiften bij de politie zijn verwerkt als de uitslag van een breed opgezet interview onder de bevolking. Afgelopen week presenteerden de vier burgemeesters van Goeree-Overflak kee de resultaten. Door Dorien Kickert In het rapport zijn zowel objectieve als sub jectieve gegevens verwerkt. Tot de objectieve gegevens behoren de aangiftes van geweld, inbraak, drugsoverlast, overige overlast, van dalisme en bedrijfscriminaliteit. Tot de sub jectieve gegevens behoren de uitkomsten van de bevolkingsenquête, waarin aan 23.000 inwoners uit de gehele regio vragen werden gesteld die betrekking hadden op de tevre denheid met de eigen buurt, gevoelens van onveiligheid en buurtproblemen. Ter verge lijking zijn alle gemeenten per onderwerp in een rangorde gezet zodat snel te zien is waar gemeenten goed of slecht scoren. Middelharnis komt uit de bus als gemeente waar het grootste aantal meldingen van vandalisme wordt gedaan. Goedereede en Oostflakkee scoren hoog voor wat betreft het aantal aangiften van autokraak en wonin ginbraak. De grootste overlast op het eiland wordt gevoelsmatig ondervonden van groe pen jongeren, te hard rijden, hondenpoep en Volgens burgemeester G. de Vries-Hommes laat het rapport een goede afspiegeling zien van wat er hier op het eiland leeft. "Natuur lijk spelen hier andere problemen dan in de grotere gemeentes in deze regio, zoals Rotter dam en Spijkenisse. Maar het is ook niet zo dat hier helemaal niets gebeurt. Aan de hand van deze concrete cijfers kunnen we nu wel onze conclusies trekken en daar waar nodig gaan bijsturen. Dat van alle 20 gemeentes Middelharnis de ranglijst aanvoert voor wat betreft vandalisme, maakt ons uiteraard niet blij. Toch verrast deze uitkomst ons niet hele maal, omdat in Middelharnis de scholen voor het voortgezet onderwijs staan waardoor veel jongelui hier samenkomen. En dat trekt soms ook vervelende elementen aan." Middelhar nis scoort in vergelijking met de drie andere gemeentes op Goeree-Overflakkee ook hoog voor wat betreft de meldingen van overlast (drugs en jongeren) en winkeldiefstal. Bur gemeester De Vries erkent dat overlast een heel hardnekkig probleem kan zijn, waardoor mensen soms zelfs kunnen gaan verhuizen. Zij benadrukte echter dat, hoewel het niet altijd mogelijk is om alle overlast te bestrij- De vier eilandetijke burgemeesters bijeen tijdens de presentatie van de Veiliglieidsnipportage. (Foto: Persburo Flakkee) den, er goede resultaten kunnen worden geboekt door bijvoorbeeld bewoners in te schakelen in de vorm van een buurtpreven tieproject. Overlast van horecagelegenheden zou verminderd kunnen worden door het aan scherpen van de veiligheidsvoorschriften, in samenwerking met de politie. Overigens zijn de inwoners van Middelharnis van alle ondervraagden wel het meest tevre den over het wonen in de eigen buurt: 97% antwoordde positief Daarmee staat Middel harnis eveneens op de allereerste plaats in de gehele regio Rotterdam-Rijnmond. Ter ver gelijking: voor Oostflakkee is dit 94%, voor Goedereede 92% en Dirksland 91 In Dirksland blijkt het grootste buurtpro bleem de hondenpoep te zijn. Daarnaast wordt ook de drugsoverlast veel' genoemd, samen met parkeeroverlast en overlast door dronken mensen. Wat betreft het aantal aangiftes staat Dirksland bijna steevast op een van de laagste plaatsen: relatief weinig geweldsmisdrijven ofinbraken in woningen, bedrijven of auto's. Ook voelen de men sen in Dirksland zich nauwelijks onveilig: slechts 4% gaf aan zich wel eens onveilig te voelen in de eigen buurt. Dirksland staat hiermee als laatste op de ranglijst. Burgemeester S. Stoop van Dirksland was dan ook tevreden over de uitslag van het rapport. Voor wat betreft het probleem van de hondenpoep gaf hij aan de oplossing hiervoor vooral te zoeken in een mentali teitsverandering van hondenbezitters. In Oostflakkee worden eilandelijk gezien de meeste aangiften van inbraak bij bedrijven en instellingen gedaan, maar zelfs met die gege vens staat Oostflakkee op de 15e plaats op de ranglijst van de 20 gemeentes. Wat betreft tevredenheid met de omgeving scoort Oost flakkee hoog: na Middelharnis en Bernisse staat Oostflakkee op de derde plaats van de tevredenheidslijst. Burgemeester T. van Pelt ziet met name het positieve van dit rapport: het is hier goed wonen en veilig wonen. "Natuurlijk bestaan er op ons eiland problemen, maar die moet je wel kunnen relativeren. Wat wij hier ervaren als een schokkende gebeurtenis, bijvoorbeeld de diefstal van je fiets, wordt elders nauwe lijks meer belangrijk gevonden. Het ligt er maar net aan in welke omgeving je verkeert en welke problemen daar spelen." Van Pelt vindt het met name van belang om de inwo ners met deze cijfers te confronteren. "Com municatie over dit rapport is erg belangrijk. Er bestaat namelijk een duidelijk verschil tussen de gevoelsmatige ervaring van men sen en de werkelijke cijfers. Daarmee wil ik absoluut niet de problemen bagatelliseren die hier voorkomen, zoals met name de drugs- en alcoholproblematiek, maar je moet de zaken wel in de juiste verhoudingen zien." Tenslotte gaf mevrouw G. van de Velde een reactie op de resultaten van Goedereede. Zij vermeldde dat het onderzoek in deze gemeen te was gesplitst in twee gedeeltes: Ouddorp en Goedereede/Stellendam. In Ouddorp komen in verhouding tot de andere twee kernen veel aangiften van woninginbraak en autokraak voor. "Dat is niet verrassend, omdat dit soort kleine criminaliteit een van de gevolgen van de recreatie is. Met name rond de Brouwers- dam en Port Zélande worden veel auto's opengebroken. Wij hebben daar inmiddels al actie op ondernomen in samenwerking met de politie en de parking watchers, zodat de situ atie deze zomer aanmerkelijk is verbeterd." Zowel in Goedereede als in Ouddorp wordt het te hard rijden als het grootste buurtpro bleem ervaren. Ook deze uitslag verbaasde de Goereese burgemeester niet geheel, want dit probleem is tijdens de burgeravonden al regelmatig naar voren gebracht. Wat betreft de gevoelens van veiligheid is het overigens opmerkelijk dat volgens het rapport 14% van de inwoners van Ouddorp zich wel eens onveilig voelt in de eigen buurt. De gegevens uit deze rapportage zijn een zogenaamde nulmeting: de komende jaren kan aan de hand van deze gegevens worden bekeken of de situatie per gemeente verbe terd of verslechterd is. De provincie zal een procedure starten om de vergunningen van de bedrijven Genubo BV en Van Genugten BV, geves tigd te Middelharnis, in te trekken Omwonenden klagen al geruime tijd over ernstige stankhinder. Om die reden verleende de provincie de bedrijven toestemming voor een proef om de stank terug te dringen. De provincie stelt vast dat de proef is mislukt. Daarom zal de provincie starten met twee procedures voor het intrekken van de vergun ningen. Voor de inwoners van Middelharnis zal de provincie t.z.t. een voorlichtingsavond organiseren. Al geruime tijd is met de vergunninghouder van de twee varkenshouderijen aan de Lan geweg en de Ie Groene weg gesproken over de onaanvaardbare stankhindersituatie. Voor beide inrichtingen is een stankreductie van ca. 80% noodzakelijk om op een accepta bel niveau te komen. Dat is bij lange na niet gelukt. De ammoniakuitstoot is overigens wel gereduceerd. Andere voorstellen van de vergunninghouder om een einde aan de stankoverlast te maken, liggen er niet. Reden om een intrekkingspro cedure op te starten voor de beide inrichtin gen, zoals door de provincie aan belanghebb- benden ook is toegezegd tijdens een informa tieavond op 16 februari van dit jaar. SOMMELSDIJK- In verzorgingshuis 'De Goede Ree' te Sommelsdijk is mevrouw Van Splun- ter-Everaers afgelopen zaterdag 103 jaar geworden. Loco-burgemeester Kleingeld bracht haar zaterdagmiddag een bezoekje om namens de gemeente Middelharnis de felicitaties over te brengen. Met haar zeer gezegende leeftijd is mevrouw Van Splunter de oudste inwoner van de gemeente Middelharnis. Afkomstig van het eiland Tholen, kwam ze in 1927, samen met haar man. naar Goeree-Overflakkee. waar ze bekend werden van hun schildersbedrijf in Sommels dijk. Haar man is zeventien jaar geleden overleden. Inmiddels woont mevrouw Van Splunter al zestien jaar lang in 'De Goede Ree', waar ze een prima verzorging geniet. (Foto: Persburo Flakkee)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1