POLITIE Rekenkamercommissie lielpt raden bij controlerende taak Platform Gehandicaptenbeleid gematigd positief over de invoering Wmo Voorlopige afronding discussie over ambtsgebed in Diricsland 4-ï< 0900-8844 Wethouders Goedereede niet meer 'verplicht' aanwezig bij raad Scheiding kerk en staat Respect voor elkaar actief in beeld en geluid Aanhouding van hoteloplichters Kettingbotsing op N59 Auto over de kop "We ontvangen graag veel reacties van onze achterban" Voor jezelf zorgen Voordelen Onzekerheden Vrijwilligerswerk Angst 'Gebrek aan starterswoningen is maatschappelijk probleem' sdag 3 oktober 2006 79e jaargang nr. 7546 DIRKSLAND - Er verschenen arti kelen over in de landeiijlte pers. Er werden vragen over gesteld in de Tweede Kamer. De minister hield zich ermee bezig. Dirksland was opeens een bekende gemeente. Allemaal door het ambtsgebed, dat voor en na de gemeenteraadsvergadering wordt uit gesproken door de voorzitter. Aan alle aandacht, aangezwengeld door het raadslid Huber, is inmiddels een einde gekomen. De gemeenteraad van Dirks land zelf rondde de discussie over het ambtsgebed vorige week donderdag (voorlopig) af. Dat gebeurde bij het vaststellen van het nieuwe Reglement van Orde voor de verga deringen en andere werkzaamheden van de Raad, waarin het amblsgebcd is opgenomen. Het gebed is volgens minister Remkes (Bin nenlandse Zaken), die de gemeenten er begin .september een brief over schreef, "niet per definitie strijdig met de godsdienstvrijheid. Dit wordt anders wanneer het deelnemen aan het anibtsgebed of het actief respect tonen ervoor verplicht wordt gesteld." Tijdens de behandeling in de gemeenteraad lagen twee amendementen op tafel. Een van de PvdA om "het opstaan van de leden" tij dens het uitspreken van hel gebed te schrap pen. En een van Gemeentebelangen Dirks land om hel ambtsgebed te schrappen en als alternatief om "voorafgaand aan de opening en na sluiting van de raadsvergadering in de commissiekamer of in de raadszaal de gele genheid te bieden een besloten bijeenkomst te houden voor die raads- en collegeleden die op grond van hun religie behoefte hebben om in een moment van bezinning van gelijkge stemden de hulp en bijstand van God te zoe ken middels een gebed". i Gemeentebelangen Dirksland had het amen dement ingediend om uiting te geven aan het principe van de scheiding van kerk en staat. "Naarde mening van Gemeentebelangen voegt het gebruik van het zogenoemde ambtsgebed niets toe aan de juistheid van de te nemen of genomen besluiten", meldt de fractie in het amendement. "Uit de genomen besluiten en de uitwerking daarvan is volgens Gemeente belangen niet bekend of aanlcxmbaar van een extra dimensie, die beter i.s dan op grond van de gehanteerde menselijke argumenten en discus sie mag worden verwacht. Gemeentebelangen kan zich voorstellen, dat individuele raadsleden vanwege hun religieuze achtergrond hechten aan een moment van bezinning alvorens zij deelnemen aan een raadvergadering. In die zin wil Gemeentebelangen zich niet mengen in individuele zaken. Het gaat Gemeentebelangen echter te ver, dal raadsleden verplicht worden deel te nemen aan godsdienstgebruiken van anderen in een vergadering van een openbaar wettelijk lichaam." Het amendement kreeg steun van de VVD, Fractie Huber en het raadslid Toes van de Christenunie. De laatste motiveerde zijn stemgedrag met de opmerking dat een gebed zijn doel voorbij schiet als het wordt opge legd. Huber, die aan het begin stond van alle aandacht voor het Dirkslandse ambtsgebed, zei tevreden te zijn met de uitkomst. "De minister zegt dat niemand verplicht mag wor den om deel te nemen aan het ambtsgebed. Ik sta achter de motie van Gemeentebelangen. Als mensen behoefte hebben om te bidden moet de gelegenheid er zijn. Als ze op hun hoofd willen gaan staan ook. Maar niet in een raadsvergadering." Het raadsdebat, dat lange tijd in beslag nam, ging over respect voor elkaar, democratie, "Gods heerschappij", de scheiding van kerk en staat, de waarde van het gebed, beleefd- heidsvormen. Het einde van de discussie was dat het amendement van de PvdA werd aangenomen, waarmee het ambtsgebed in Dirksland dus blijft bestaan, maar zonder dat de leden daarbij hoeven te gaan staan. En zonder verplichting. Bij veel raadsleden klonk opluchting door dat de discussie - die op aandrang van burgmeester Stoop "inge togen en waardig" gevoerd werd, maar niet zonder emoties - nu ten einde is en dat die niet plaatsvond in de media, maar in de raad. PvdA-er Van der Vlugt zei het zo: "Dirksland is nu wel genoeg in het nieuws geweest." Bij een volgende verandering van het Regle ment van Orde zal Gemeentebelangen het gebed opnieuw aan de orde stellen, zei frac tievoorzitter Leenders. Met andere woorden: de discussie is voorlopig afgerond. COMBI OUD0O«L WHtifnNl U l«L lOIIT) Ut611 fu U37J4 OUDDORP - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag twee personen aangehouden die eerder die week een hote leigenaar uit Goedereede hadden oplicht door een week een kamer van hem te huren die zij bij vertrek niet hadden afgerekend. Het ging om een onbetaalde rekening van 1000 euro. Donderdagavond hadden de twee een kamer genomen in een pension aan de Dorpsweg in Ouddorp. De eigenaar van dit pension werd vervolgens gebeld door de opgelichte hotelei genaar uit Goedereede met het signalement van deze twee oplichters. De gewaarschuwde politie heeft het tweetal vervolgens rond half twee van hun bed gelicht en aangehouden. Het gaat om een 37-jarige vrouw uit Ouddorp en een 46-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Ze zijn overgebracht naar een politiebureau en ingesloten voor nader onder zoek. Daarbij wordt ook gekeken naar eerdere gedane aangiftes van oplichting. OUDE-TONGE - Op de rijksweg N59 nabij Oude-Tonge ontstond zaterdagmiddag een aanrijding waarbij zes auto's betrokken waren. Een 44-jarige vrouw uit Voorhout en een 38-jarige vrouw uit Duitsland raakten gewond. De traumaheli kwam ter plaat.se, de gewonden werden door ambulanceperso neel naar een ziekenhuis overgebracht waar ze aan hun verwondingen werden geholpen. De botsing ontstond toen enkele auto's .stil stonden voor het rode verkeerslicht, toen een 37-jarige automobilist uit Sliedrecht zijn auto niet tijdig tot stilstand kon brengen en achterop zijn voorganger reed. Drie auto's werden weggetakeld. De weg is enige tijd afgesloten geweest. OUDE-TONGE - Op Rijksweg N59 verloor zondagavond om elf uur een 47-jarige auto mobiliste uit Dordrecht, door nog onbekende oorzaak, de macht over het stuur. Via de berm reed zij de parallelweg op, waarna de auto over de kop sloeg en in een lager gelegen berm tot stilstand kwam. De bestuurster en haar 16-jarige bijrijdster, eveneens afkomstig uit Dordrecht, werden door ambulanceperso neel overgebracht naar een ziekenhuis, maar mochten later het ziekenhuis weer verlaten. COEREE-OVERFLAKKEE - Kort voor de zomervakantie kon de reeks benoemingen van voorzitter en leden van de eilandelijke rekenkamercom missie worden afgerond. Uit 53 gega digden kwamen 9 kandidaten bij de selectiecommissie. Uit haar voordracht benoemden de vier gemeenteraden unaniem mevrouw drs C.J. Vree RA en de heren dr. R. Teijl en A.L. Koole, respectievelijk tot voorzitter en tot leden. Door de tijdrovende procedure bij de gemeenten werd het uiteinde lijk een wat late start. Immers de Wet dualisering gemeentebestuur bepaalde dat gemeenteraden uiterlijk 1 januari 2006 al over een rekenkamer of over een invulling van een rekenkamer functie moesten beschikken. Wil je dan dit jaar nog een eerste onderzoeksre sultaat op tafel leggen, dan is het kort dag. De commissieleden zetten echter alles op alles om uiterlijk december een door de gemeente Dirksland, als eerste gevraagd, grondpolitiekonder- zoek als rapport te presenteren. Van een onzer verslaggevers Na voorbereidingsbijeenkomsten in 2005 besloten de gemeenteraden van Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oosttlakkee dit voorjaar, in afzonderlijke vergaderin gen, een rekenkamercommissie in te stellen die zelf.standig onderzoek doet naar maat schappelijke effecten van het gemeentelijk beleid, alsinede naar de doelmatigheid, de doeltreffendheid en de rechtmatigheid van gemeentelijk beheer en organisatie. Dit geldt ook voor (gesubsidieerde) instellin gen waarvan de activiteiten geheel of in belangrijke mate door de gemeenten wor den bekostigd. De rekenkamercommissie ondersteunt de gemeenteraden bij het uitvoeren van zijn controlerende taak. Dit doet de commissie door gevraagd en ongevraagd, op grond van De leden van de rekenkamercommissie (Foto: Huns Villeriiis). eigen onderzoek, rapporten uit te brengen met bevindingen en eventuele aanbevelin gen. Van belang is dat de commissie over voldoende deskundigheid beschikt voor het uitvoeren van haar onderzoek en de beoor deling van de resultaten. Ook is de onafhan kelijke positie van groot belang. De reken kamercommissie Goeree-Overflakkee gaat voor de gemeente Goedereede aan de slag met het onderweip Bouwleges. Verwacht wordt dat in 2007 behalve de individuele onderwerpen uit de gemeenten er ook een gemeenschappelijk item op de onderzoekstafel \an de rekenkamercommis sie belandt. Voorzitter mevrouw Vree heeft vanuit haar ervaring bij de Rotterdamse Rekenkamer veel know how bij het onderwerp, en haar teaiTigenoten Teijl (openbaar ministerie) en Koole (oud-gemeentesecretaris) sluiten met hun onderzoeks- en gemeentelijke kwalitei ten hier prima op aan. Zij hebben zich voor vier jaar aan de overeenkomst gebonden. Dan moet blijken of het commissiewerk tot meerwaarde heeft geleid. Of anders gesteld, dat de raden in hun controlerende taak een stap vooruit zijn geholpen. De commissie werkt in beslotenheid. De rapporten die uiteindelijk aan de raden worden voorgelegd, zijn openbaar. Uit oog punt van zorgvuldigheid is er een algemene procedure opgesteld waarlangs het onder zoeksprogramma zich afspeelt. Daarin zijn kritische momenten opgenomen, zoals de terugkoppeling naar enerzijds het ambte lijk apparaat en anderzijds het college voor wederhoor. De drie temleden. afkomstig uit Oud-Beijer- land en Zuidland, kenden elkaar voor de benoemingsprocedure niet. Zij hebben, zoals voorgeschreven, ook geen enkele binding met Goeree-Overflakkee of een gemeente. Wel was er een gezamenlijke interesse in het eilandelijk onderwerp. GOEREE-OVERFLAKKEE - In enkele vorige edities van Eilanden Nieuws stonden we stil bij de invoe ring en de gevolgen van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (Wmo). Een groot deel van deze wet, die met ingang van 1 januari 2007 van kracht wordt, heeft te maken met voorzienin gen voor mensen met een beperking. Wat de gevolgen voor deze groep zal zijn, bespraken we met het dagelijks bestuur van het Platform Gehandicap tenbeleid Goeree-Overflakkee. Door Adh van der Laan Het dagelijks bestuur van het Platform Gehandicaptenbeleid Goeree-Overflakkee bestaat uit vice-voorzitter Jane van Dongen, secretaris Adrie Prinsen en penningmeester Wil Noteboom. De achterban van deze stich ting wordt gevormd door mensen met een beperking of een chronische ziekte van wie hel platform zoveel mogelijk de belangen probeert te behartigen. En juist vanwege haar achterban is het platform heel erg betrokken bij de invoering van de Wmo. Toen enige tijd geleden bekend werd dat de Wmo zou worden ingevoerd heeft het Plat form alles in het werk gesteld om zich vol doende te informeren over wat de gevolgen zouden zijn voor hun achterban. En om zich goed op de invoering van de Wmo voor te breiden waren vele uren nodig: congressen en andere bijeenkomsten werden bezocht, er werden in verschillende gemeenten ont moetingen georganiseerd met de achterban - dit waren 'laagdrempelige' bijeenkomsten waar, in een ontspannen sfeer de problema tiek rondom de Wmo werden besproken - en er waren natuurlijk ook de besprekingen met de gemeenten. Volgens het Platform zijn de bijeenkomsten met de achterban hard nodig om de mensen 'wakker te schudden' en dat ze zich ook zelf over hun positie gaan bera den. Daar tussendoor worstelden de leden van het Platform nog stapels informatiema teriaal door. Het Platform Gehandicaptenbeleid spant zich niet voor niets in, want zij weten dat de invoering van de Wmo voor een groot deel van hun achterban behoorlijk wat verande ringen zal teweegbrengen. De bestuursleden zijn er van overtuigd dat niet alle veranderin gen een verslechtering zullen gaan betekenen, maar ze zijn er wel van doordrongen dat hun achterban goed op de hoogte moet worden gehouden van de komende ontwikkelingen. Ook blijkt uit het gesprek dat nog niet alles duidelijk is hoe de Wmo uiteindelijk precies gestalte zal krijgen voor hun achterban. "Het uitgangspunt van de Wmo is, datje voor jezelf moet zorgen", zo vatten de bestuursle den in het kort de Wmo samen. En volgens hen, ligt hierin nu juist het probleem, want velen uit hun achterban zijn niet altijd tot deze 'zelfzorg' in staat. En dit ligt nu niet zo zeer in het feit dat ze er fysiek niet toe in staat zijn, "maar zeker in deze omgeving komen de mensen niet zo vlug voor zichzelf op omdat men al vlug vindt dat men met zijn of haar handicap te koop loopt", zo geven de bestuursleden aan. Nu bij de Wmo een groot deel van de uit voering van verschillende wetten bij de gemeenten komt te liggen doet het Platform er alles aan om ook die contacten met de gemeenten zo intensief mogelijk te houden. En over deze contacten zijn de mensen van Hel dagelijks besluur van het Platform Gehandicaptenbeleid Goeree-Oveiflakkee. v.l.n.r.: secretaris Adrie Prinsen, penningnteesler Wil Notehoom en vice-voorzitter Jane van Dongen (Foto: Adri van der Liiun) het Platform positief. Volgens de nieuwe wet zijn de gemeenten verplicht om een cliënte nadviesraad in te stellen. Op Goeree-Over- tlakkee is deze raad nog in oprichting, maar het blijkt dat er hier heel veel belangstelling voor bestaat onder de zorgvragers en voor uitlopend op de invoering van de wet worden deze cliënten nu al geraadpleegd. Uit het gesprek met de bestuursleden van het Platform blijkt dat zij 'gematigd positief' tegenover de invoering van de Wmo staan, maar zij onderkennen ook de nadelen en de 'gevaren. Het meest positieve vinden zij dat de uitvoering van de verschillende wetten en regeling nu in handen van de gemeenten is gekomen. "Het is de bedoeling dat alles via één loket geregeld gaat worden en dat is voor onze achterban een hele vooruitgang". Zij wijzen erop dat men straks niet meer langs verschillende instanties hoeft te gaan voor bijvoorbeeld het aanvragen van zorg of hulpmiddelen en dat vrijwel alles bij de zorgloketten op het gemeentehuis kan wor den afgehandeld "en dit is natuurlijk een hele verbetering". Maar toch maken de mensen van het Plat form zich nog wel degelijk zorgen over de uitvoering van de Wmo. Zij doelen dan voornamelijk op de verschillende onzeker heden die er zijn. Volgens hen zou de oor zaak van deze onzekerheden toch liggen aan de snelheid zijn waarmee de Wmo tot stand is gekomen. "Soms hebben we wel eens het idee dat alles wat zorgvuldiger had gekund", zo geven de bestuursleden aan. Ze voorzien bijvoorbeeld nadelen met betrekking tot het Persoonsgebonden Budget (PGB), waarbij de zorgvragers een op indicatie vastgesteld bedrag krijgen waarvoor ze zelf hun zorg kunnen inkopen. Men kan dan bijvoorbeeld zelf een rolstoel of een scootmobiel kopen bij een leverancier waar men goede ervarin gen mee heeft, maar men kan van het PGB ook zelf een 'thuiszorger' in dienst nemen, waarbij de zorgvrager zelf deze uitbetaald. Dit zouden bijvoorbeeld familieleden kun nen zijn. De gemeenten zijn wettelijk ver plicht oin de zorg Europees aan te besteden. Dit betekent dat er contracten zullen worden afgesloten met zorgorganisaties en leveran ciers van hulpmiddelen, waarbij ongetwij feld kortingen zijn bedongen. Het gevolg zou kunnen zijn dat iemand met een PGB alleen maar het lagere bedrag krijgt wat de gemeenten ook betalen aan de zorgleveran- ciers waarmee contracten zijn afgesloten. Volgens het Platform komt hierbij de vrij heid van de zorgvrager in het geding en zal er bij aanschaf van hulpmiddelen zelf moe ten worden bijbetaald. "De keuzevrijheid is dan toch wel beperkt". In de Wmo is ook een grote plaats ingeruimd voor vrijwilligerswerk en mantelzorg. De gemeenten dienen deze vorm van hulp dan ook te stimuleren. Bij het Platform leven hier bij ook nog wel zorgen, want zij zijn ervan overtuigd dat de huidige vrijwilligersorga nisaties hun handen lettert ijk al vol hebben. "Als er straks door mensen die daar behoefte aan hebben een beroep op vrijwilligers moet worden gedaan, kunnen zij dan naar de gemeente gaan en om die vrijwilligers vra gen?" Deze en ook andere vragen, maken het voor de mensen van het Platform er nog niet duidelijk op. Ze hopen dat de behandeling van de verordeningen die in deze dagen in de eilandelijke raden zullen worden behandeld nog uitkomst zullen geven. Uit hun ervaring en contacten met hun ach terban weten ze dat er bij sommigen toch nog wel angst leeft over de nieuwe wetge ving. Het Platform Gehandicaptenbeleid doet er dan ook alles aan om hun achterban zo goed mogelijk te begeleiden. Daarom hopen ze dan ook dat velen contact met hen zullen opnemen als er problemen of onze kerheden zijn over de Wmo. Zij zullen dan ook alles doen wat in hun macht ligt om deze problemen en vragen op te lossen en ze bij de gemeentelijke verantwoordelijke te berde te brengen. De leden van het Platform zijn alert en enthousiast oin de invoering van de Wmo voor hun achterban zo goed mogelijk te begeleiden. Een ieder die met vragen zit over Wmo en die betrekking hebben op haar of zijn persoonlijke situatie kunnen contact opnemen met het Platform Gehandicapten beleid via de secretaris Adrie Prinsen, tele foon: 0187-641303 (na 12.00 uur) of via e- mail: angoflakkee@planet.nl GOEDEREEDE - Tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering in Goedereede deed raadsvoorzitter burgemeester Van de Velde terloops een mededeling dat tijdens die vergadering de drie wethouders voor het laatst 'automatisch' aanwezig tijdens die vergadering van de gemeenteraad. Geheel in lijn van het dualisme - dat streeft naar de scheiding van raad en college - zijn in het vervolg de leden van het college alleen maar aanwezig als de raad hen hier tevoren voor heeft uitgenodigd. Dit gebeurt dan alleen om nog nader uitleg te geven over een voorstel of om desgevraagd erantwoording af te leggen voor hun beleid. Natuuriijk blijven de wethouders, evenals de overige belangstellenden, natuurlijk hartelijk welkom op de publieke tribune. Wellicht zal dit gegeven ertoe leiden dat de raadsleden nog meer met elkaar in discussie gaan en zal het 'vraag- en antwoordspel' tus sen college en raad tot een minimum beperkt worden. DIRKSLAND - Gemeenteraadslid Jos Toes (Christenunie) wil dat gemeenten meer vrijheid krijgen om woningen voor starters te bouwen. Hij maakte zijn opmerking tijdens de vorige week donderdag gehouden raadsvergade ring in Dirksland. Door Kees van Rixoort Toes sprak van een maatschappelijk pro bleem, dat snel aangepakt moet worden. "Gemeenten moeten de ruimte krijgen om starters op de woningmarkt snel aan een woning te helpen. Nu is er een wachttijd van vier jaar. Dat is nogal lang", aldus Toes. Het raadslid kwam met dit punt bij de bespre king van het Manifest van de gemeenten. Dat is een stuk van de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG). waarin de gemeenten laten zien waar ze de komende kabinetspe riode voor staan. Het Manifest beschrijft de opdracht van gemeenten, wat gemeenten nodig hebben om deze opdracht te realiseren en wat de vertaling is van het gemeentelijk beleid. In het stuk geven de gezamenlijke gemeenten bijvoorbeeld aan minder regels te willen en meer bestuurskracht. De gemeen ten zouden hét frontoffice van de overheid moeten zijn. Dat kan door grotere autonomie, meer decentralisatie, financiële ruimte, min der toezicht en meer verantwoording. Ver taald naar het gemeentelijk beleid pleit de VNG onder meer voor een blijvende lokale en regionale verankering van de politie, 'meer mensen mee laten doen', een impuls voor de steden en het landelijk gebied, de regierol in de zorg en ondersteuning aan kinderen en gezinnen, het uitbreiden van de zorgtaken en investeringen in wonen. "Gemeenten werken samen met woningcor poraties voor stads- en dorpsvernieuwing, op basis van de gemeentelijke woonvisie", meldt het Manifest van de gemeenten over dat laatste punt. "Hiertoe moeten de corpo raties volledig inzicht bieden in de investe ringsruimte die hun eigen vermogen biedt, en dit meer gaan inzetten voor de stads- en dorpsvernieuwing." Aan de tekst van het Manifest, dat de VNG ter goedkeuring aan alle gemeenten heeft toegezonden, wil Jos Toes dus toegevoegd zien, dat gemeenten meer vrijheid krijgen om starterswoningen te bouwen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1