P^LITI E Vrachtwagen van dijk op omleidingsroute Orthopedie nu eigen specialisme van zielcenliuis Dirksland Investeren in onderwijs innaard 0900-8844 Wetliouder Petra 't Hoen opent nieuwe website van de PvdA Oostflakitee chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Visser Visser ASO-Controle Niet ziek In de genen actief in beeld en geluid Nuon helpt voetbalclub in Stellendam energie besparen Voor betaalbare BMW-service Joint Care \ernieuyfend Vrijdag 29 september 2006 79e jaargang nr. 7545 Het onderwijs is bij uitstel< een beleidsterrein waar in een land kan investeren voor de toe komst. In feite is dat nog te zwak uitgedrukt: het is geen kwestie van een keus, maar een land moet via het onderwijs investeren voor later. Zeker een land dat er een grote dienst verlenende sector op na houdt. Het is dus een kwalijke zaak dat het aanzien van het leraarschap niet groot is. Dat tikt door in de bereidheid in het onderwijs te wil len werken. Maar het is ook af te lezen aan de tevredenheid van degenen die er wel hun roeping vonden. Deze week stelde de Kamer voor over te gaan tot prestatiebeloning binnen het onderwijs. Dat is in ieder geval een signaal dat opgepikt is dat er iets aan de hand is, dat er veel aan de hand is. Op zich is dat een sympathieke maatregel. Er zijn echter haken en ogen. Ook onderwijzend personeel werkt naar dat het gaven ontvan gen heeft. Wat moet er dan beloofd worden: inzet, resultaten, het pedagogisch klimaat in de klas, de bereidheid meer uren te draaien dan gevraagd? Krijgen we te maken met beoordelingsformulieren die meetbare pres taties controleren? Zomaar een paar vragen die opborrelen en aangeven dat een besluit in 'Den Haag' in de uitvoering niet eenvoudig zal zijn. We wachten af. Er is natuurlijk veel meer aan de hand dan alleen maar de beloning. De WD stelde voor om peuters met een taalachterstand verplicht een taaiprogramma te laten volgen. Binnen de PvdA gingen stemmen op om kinderopvang als een basisvoorziening voor allen in te voe ren. Er wordt gewerkt aan de "Brede School" een instituut dat ook buiten de schooltijden de leerlingen kan opvangen. Er wordt geklaagd over het niveau van de gediplomeerden. Er worden bij voorbeeld programma's ontwikkeld om ambtenaren foutloos te laten schrijven. Dat is zomaar een voorbeeld waaruit blijkt dat er inderdaad wat aan de hand is als het gaat over het moedertaalonderwijs. Peuters met taalachterstand aan het begin van de levensloop. Afgestudeerden die het Neder lands niet goed beheersen. Tussen die twee voorbeelden het onderwijs. Het is al te mak kelijk om dan te concluderen dat het onderwijs faalt. Er is veel meer aan de hand. Wij leven in een cultuur waar het beeld, de snelle informatie dominant is. Het versmalt het taalveld. Dat begint in het gezin. Lezen raakt uit. Niet over de hele linie, maar wel bij grote groepen van de bevolking. Daarbij komt dat de ouder als gesprekspartner, als de primaire opvoeder op de achtergrond raakt. Wie praat nog met zijn kinderen? Daar komt bij dat in het grotere gezin de kinderen onderling bijdragen aan de taalvaardigheid (en veel meer), een fac tor die in veel gezinnen wegvalt. Wat opvalt, is dat het onderwijs in toene mende mate te maken krijgt met leerlingen met gedragstoornissen. Dat zal voor een deel komen omdat gedrag dat vroeger als lastig werd gesignaleerd, nu beter gediagnosticeerd kan worden. Er kan een 'etiket' aan gehangen worden. We weten wat er aan de hand is. Dat is een kant van de medaille. De andere kant heeft alles te maken met de opvoedingsomge ving, waarin het kind groot wordt. Jaren gele den kwam een boekje op de markt over opvoe den waar de centrale vraag was: Waar zijn de vaders gebleven? Een onderwerp met een aan klacht: te veel wordt de opvoeding overgelaten aan de moeder De vader als Identificatiefiguur {mijn vader kan alles.fungeerde niet meer. Nu zou de titel van dat boekje kunnen luiden: Waar zijn de ouders gebleven? Wie daarover nadenkt kan voorbeelden te over bedenken. Natuurlijk is dit alles in het algemeen geschre ven. Niet ieder hoeft zich aangesproken te voelen, maar toch... Wie over de status en zwaarte van het onder wijs spreekt, doet er dus goed aan dat altijd te doen in relatie tot het gezin en wat daar mis en goed gaat. Er is echter meer. Ook de inhoud van het onder wijs zelf heeft er mee te maken. Het heeft altijd de opdracht gehad kennis en vaardigheden bij te brengen. Momenteel ligt het zwaarte punt wel erg bij de vaardigheden. Als excuus geldt dat de kennis zo snel verandert, dat het belangrijker is te weten waar en hoe die ken nis te bekomen is. Dat zal waar zijn, maar men dreigt daarbij te vergeten dat er ook zo iets dient te zijn als basiskennis, waarop voort gebouwd kan worden. Je moet datgene wat wordt opgezocht kunnen plaatsten. En verder brengt de wijze waarop (gezamenlijk) de vaar digheden worden opgedaan tot een onrustig onderwijsbeeld, waarin de docent van drager van cultuuroverdracht moet veranderen tot procesbegeleider. Dat vergt andere opleidings eisen, waar het kenniselement ook een min der dominante plaats krijgt. Van twee kanten leidt dat tot misschien wel vaardige leerlingen, maar - om het, veel te globaal aan te geven - weten zij datgene wat bijeen geschraapt is ook een plaats te geven in hun eigen leven? Wie het onderwijs wil verbeteren moet dus de hele opvoedingsketen tegen het licht houden. Terecht zijn er politieke partijen die het gezin weer op de politieke kaart proberen te zet ten. Uiteindelijk gaat het er immers niet om of Nederland op het gebied van de resultaten van scholing 'bij kan blijven', maar om de peuter, het kind, de puber, de jong volwassene, om de burger van morgen. Een extra investering waard. Ontdek 't bi) uw G2-denïitf of kijk olvr.st op www.oppifiifiiwï.n! Knóps BV - LQf>gewe9 113 - Sa-iS KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdaas BV Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw won/ng Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL. 0180^642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187 ■617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD» TEL. 0342-405 140 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee SOMMELSDIJK - Politiepersoneel van district De Eilanden heeft maandagmiddag tussen één en negen uur een brom- en snor fietscontrole gehouden op diverse locaties op Goeree-Overflakkee. In totaal werden 29 bestuurders gecontroleerd. Zestien va hen bleken op een bromfiets te rijden waarvan de constructiesnelheid te hoog lag. Zij kregen een proces-verbaal. MELISSANT - Maandagavond 25 september 2006 had het verkeer dat, vanwege werkzaamheden op de N215, werd omgeleid over de Westdijk tussen Melissant en Herkingen last van extra hinder Door onbekende oorzaak was omstreeks 18.30 uur een vrachtwagen met betonplaten in de berm geraakt, over de kop gegaan en onderaan de dijk tot stilstand gekomen. Wonder boven wonder kon de chauffeur met passagier zonder ernstige verwondingen de cabine verlaten. De bijrijdster werd later wel voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. De Westdijk moest enkele uren worden afgesloten. (Foto: Pershuro Flakkee) DIRKSLAND - Inmiddels alweer eni ge tijd is in het Van Weel-Bethesdazie- kenhuis te Dirksland een nieuwe speci alist werkzaam: dr. J. Roorda (1952). En met zijn komst is het ziekenhuis ook een eigen specialisme rijker: Orthope die. Patiënten konden al wel via het Van Weel naar een orthopeed, maar slechts één keer in de veertien dagen omdat deze specialist van een ander ziekenhuis moest komen, waarmee het Dirkslandse ziekenhuis samenwerkt. Dat hield voor patiënten per definitie in dat ze op een aardige wachttijd kon den rekenen voordat ze aan de beurt waren, én dat ze voor orthopedische operaties steevast naar Rotterdam moesten. Maar dat is nu voorbij! Door Hans Villerius Dr Roorda is orthopedisch chirurg en maakt als zodanig deel uit van de Dirkslandse chi rurgenmaatschap. Gemiddeld anderhalve dag per week staat hij aan de operatietafel. Tot zijn vakgebied hoort het behandelen van patiënten met afwijkingen aan het steun en bewegingsapparaat - veelal iTiensen die kampen met aandoeningen aan de heup. knie, rug of schouder, van slijtage tot sport blessures en fracturen. Aardig is het hierbij op te merken dat het feitelijk ni'et om zieke mensen gaat. Lichamelijk zijn ze - geluk kig - niet echt ziek; het is meer een mecha nisch probleem waarmee de patiënten van ür. Roorda te kampen hebben. Al kunnen die mankementen overigens wet diep ingrijpen in een mensenleven. Mensen met een versleten knie of heup ervaren dagelijks wat het is om door pijn gekweld te worden of er zelfs minder valide door te zijn geworden. En het is voor dr Roorda van betekenis om daarin te kunnen helpen. "Orthopedie is een vak waarin je echt wat kunt doen. En je hebt alle soorten patiënten: man. vrouw, jong en oud". Waarom is hij geneeskunde gaan studeren? COMBI OUDDORP- Wtitttraat 35 Tel. (01 !7| 6B16lHai 6837M STELLENDAM - Voetbalvereniging Stellendam ontvangt op 30 oktober 2006 in Stellendam een EnergiePres- tatieAdvies (EPA) ter waarde van 600 euro van energieonderneming Nuon. Met het EPA kan VV Stellendam mogelijk tot 700 euro besparen op de jaarlijkse energierekening. Dit gratis energieadvies bood Nuon aan 1.500 amateur voetbalverenigingen aan. De 150 verenigingen die als eerste rea geerden ontvangen het gratis advies. Een EPA is een advies over efficiënter ener giegebruik. Deze wordt uitgevoerd door een energieadviseur van Nuon. De adviseur zet voor de voetbalclub de energiebesparende mogelijkheden op een rijtje, inclusief de besparing die ze opleveren en wat ze kosten. Het EnergiePrestatieAdvies vertegenwoor digt een waarde van maar liefst 600 euro. Uit onderzoek van Nuon blijkt dat Neder landse voetbalclubs al snel 15-20% per jaar op hun energierekening kunnen besparen (een bedrag van gemiddeld 700 euro). De meest voorkomende besparingsmogelijkhe- den zijn het energiezuiniger maken van ver lichting op de sportvelden, bewuster gebruik van warm water, een thermostaat op de ver warming, gebruik maken van tijdschakelaars en het regelmatig schoonmaken van ventila- tieroosters van koelkasten en vriezers. Ook het ontdooien van deze apparatuur behoort tot de meest voorkomende besparingsmoge- lijkheden. De aandacht voor energiebesparing bij voet balclubs komt voort uit de sponsoring door Nuon van de KNVB. Nuon wil met de actie de clubs ervan bewust maken dat met ener giebesparende maatregelen honderden euro's per jaar kunnen worden bespaard. Orthopedisch chirurg dr J. Roorda, met een samengesteld model van bekken met linkerbeen. (Folo: Hans Villerius) Eigenlijk is dat voor hem nooit een vraag geweest. Geneeskunde zit de familie Roor da 'in de genen', om het maar medisch uit te drukken. "Zowat heel de fainilie zit in de geneeskunde, hetzij als huisarts, specialist of als verpleegkundige." En als vanzelf ging ook Jan die weg. In Haarlem geboren en in Leiden genees kunde gestudeerd, studeerde hij in Amerika chirurgie. "In die tijd ben ik ook orthope disch bezig geweest, wat eigenlijk het begin betekende voor mijn huidige werk." Ver dere opleiding Orthopedie werd eveneens in Amerika gevolgd, waar tevens de basis werd gelegd voor zijn proefschrift, waarop hij in 1992 in Leiden promoveerde tot doctor in de Geneeskunde. Van juni 1991 tot maart jl. was Roorda werkzaain in de Usselmeerzie- kenhuizen in Emineloord en Lelystad, waar op de locatie Emineloord het specialisme Orthopedie werd opgebouwd. In Emmeloord heeft Roorda belangrijk bijge dragen aan het opstarten van een zgn. Joint Care project. Hierin krijgen patiënten een adequate voorlichting en worden ze groeps gewijs behandeld, hetgeen ondermeer resul teert in een drastisch kortere ligduur van de patiënt. Deze Joint Care gedachte ziet de nieuwe oilhopeed ook graag in Dirksland gerealiseerd, maar daar biedt het ziekenhuis momenteel geen ruimte voor "Het is hier een klein ziekenhuis, waardoor je een ruimtepro bleem hebt; de huisvesting is Ie beperkt." Roorda kan overigens als één van de pioniers binnen Nederiand worden aangemerkt als het gaat over opereren met computernavigatie, wat een sterk verhoogde precisie mogelijk maakt in het uitvoeren van operaties. Hierbij wordt, bijvoorbeeld bij het aanbrengen van protheses, gebruik gemaakt van zendertjes en cameraatjes welke zijn aangesloten op een computer, waarmee exact kan worden gevolgd hoe nauwkeurig de implantaten op positie zijn. Daarnaast is Roorda pleitbezorger voor een nieuwe, speciale vorm van heupprotheses, de zgn. resurfacing techniek. Hierbij wordt de heupkop van de patiënt niet verwijderd, zoals wel het geval is bij de klassieke totale heup prothese, maar er wordt een beperkt deel van de bol afgefreesd en di'e wordt bedekt met een bolvormige cup; ook de binnenzijde van de bekkenkom krijgt zo'n cup. Daardoor is er sprake van een heupbesparende operatie, die ook korter duurt dan bij een totale heuppro these. Bovendien is de resufacing prothese veel stabieler en verschaft het de patiënt na de operatie een grotere bewegingsvrijheid dan bij een klassieke prothese. Voorheen gingen patiënten voor een resurfacing ingreep naar België, maar dat kan dus voortaan ook... i'n Dirksland! Wethouder Petra 't Hoen (links) opent met een muisklik de website van de PvdA Oostflakkee onder toeziend oog van fractievoorzitter Corette van Dijke. OOSTFLAKKEE - Afgelopen vrijdag heeft PvdA wethouder Petra 't Hoen de geheel vernieuwde website van de PvdA Oostflakkee geopend. Deze web site is te vinden op www.oostflakkee. pvda.nl. Wethouder 't Hoen en frac tievoorzitter Corette van Dijke namen als eerste bezoekers een kijkje op de website. Op de site stellen de raadsleden, de wethouder en het bestuur zich voor en kunt u lezen wie zij zijn en waar ze zich mee bezig houden. Zo is van Corette van Dijke een arfikel te lezen over haar eerste 100 dagen als fractievoorzit ter Petra 't Hoen vertelt waarom zij voor de PvdA heeft gekozen en wat zij wil bereiken als wethouder Verder kunt u de standpunten van de PvdA over Oostflakkeese zaken terugvinden. Het verkiezingsprogramma van de gemeenter aadsverkiezingen van afgelopen maart staat er ook op, dus wilt u kijken of de PvdA haar beloftes waar maakt, dan maakt deze website het u gemakkelijk. Ook wordt om uw mening gevraagd. Op de startpagina van de website staat een 'poll', een soort enquête, waarbij uw men ing gevraagd wordt over actuele onderwer pen. Wethouder 't Hoen: "Kom vooral eens langs op de website, en laat horen wat je vindt ervan vindt!"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1