LITIE N>J Gereformeerd Stad zet organist in de bloemetjes en onthult nieuwe naam Keuze algemeen beeld of rijke cultuur KEUVELAAR 0900-8844 innaard chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Bedrijfsinbraak Honderdachtentwintig boetes tijdens controles Verdachten drugshandel aangehouden Waterschap bouwt nieuw waterschapshuis Rectificatie telefoon nummer peuterspeelzaal Woonruimte gezocht voor havenevangelist Voor betaalbare BMW-service 'Rap van'gaerëë I^SST Visser&:Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 III MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA'TEL. 0182-358 235 BARNEVEID» TEL.0342-405 140 Cursus 'Meer Mans in Balans' Rien van den Boögert vijftig jaar organist 'Gereformeerde Ichtuskerk' wordt nieuwe naam Veranderingen Ramporgel Ichtus Vrijdag 22 september 2006 79e jaargang L3 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee NIEUWE-TONGE Politiepersoneel stelt een nader onderzoek in naar een inbraak in een autobedrijf aan de Langeweg. In de nacht van maandag op dinsdag werd het bedrijf doorzocht en werd een leeg gcidkluisje mee genomen. Na onderzoek bleken de inbre kers zich via het terrein van de buren, een hoveniersbedrijf, de toegang tot het bedrijf te hebben verschaft. Op dit terrein werd het toe gangshek met een vrij zwaar breekvoorwerp verbroken. DIRKSLAND-Politiepersoneel heeft in ver band met werkzaamheden aan de N2I5 in de afgelopen dagen, om de verkeersveiligheid te vergroten, diverse controles gehouden. Op de Ovenkeetweg/Noorddijk werden vrijdag avond 11 bestuurders bekeurd omdat zij de geslotenverklaring negeerden. Op zaterdag werd eveneens bekeurd; toen lapten 36 auto mobilisten de geslolenverklaring aan hun laars. Din.sdaginorgen reden 75 bestuurders door de geslotenverklaring. Dinsdagmid dag werd met behulp van de laserpatrol een snelheidscontrole gehouden op de Kraaij- erdijk. Hier kregen zes automobilisten een bekeuring omdat zij te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 108 km/uur. Alle overtreders krijgen binnenkort de bekeuring in de bus. SOMMELSDUK - Politiepersoneel heeft zaterdagavond rond half negen op de Dorps weg twee jongens aangehouden die op de Dorpsweg betrokken waren bij een drugs deal. Politiepersoneel zag dat de een de ander .drugs overhandigde. Na fouillering bleken Me verdachten, een 25-jarige en een 18-jarige 'verdachte, afkomstig uit Dirksland, in het iezit van een kleine hoeveelheid speed en 5 [Jctc-pillen. De twee verdachten zijn na ver- ■hoor heengezonden. Na onderzoek werden jnaandag een 18-jarige man uit Sommels- Jiijk en een 19-jarige vrouw uil Oude-Tonge ^aangehouden. Deze twee zijn in verzekering (gesteld en worden verdacht van handel in Verdovende middelen. Bij de vrouw werd ruim 35 gram speed aangetroffen, hetgeen in beslag werd genomen. De recherche zet het onderzoek voort. Dijkgraaf Jan Geluk van het waterschap Hollandse Delta heeft gisteren de eerste paal geslagen van het nieuwe hoofdkantoor van waterschap Hollandse Delta in Ridderkerk, Hij doet dat samen met mevrouw J.H.M. Hermans-Vloedbeld, burgemeester van de gemeente Ridderkerk in aanwezigheid van bestuursleden en direct omwonenden. Het heiwerk zal ongeveer vier weken duren. De nieuwbouw komt aan de Handelsweg 100 op het bedrijventerrein Veren Ambacht. Naar verwachting is het waterschapshuis eind 2007 gereed. De verhuizing van Dordrecht naar Ridderkerk staat in het voorjaar van 2008 gepland. Met de nieuwbouw is een bedrag gemoeid van ruim 30 miljoen euro. De financiering is mede mogelijk door de verkoop van de waterschapshuizen van de voormalige fusie partners van Hollandse Delta. Zodra de ver huizing een feit is, zal ook het huidige hoofd kantoor van het waterschap aan de Johan de Wittslraat in Dordrecht worden afgestoten. In hel waterschapshuis dat 10.000 m- groot wordt, gaan ruim 350 medewerkers van Hol landse Delta aan de slag. Het pand is een ontwerp van EGM Architecten B.V. in Dor drecht. Slavenburg's Bouwbedrijven bv uit Rotterdam realiseert de nieuwbouw. De medewerkers van Hollandse Delta kun nen binnenkort de bouw volgen via een web cam. GOEDEREEDE - In Eilanden Nieuws van vrijdag 19 september is een verkeerd tele foonnummer geplaatst voor opgave voor de peuterspeelzaal "De Krukel' in Goedereede. Dit nummer moet zijn: 0187-683817. OUDE TONGE - Ruud en Henny Kuijer brengen het evangelie aan de zeelui die met hun schepen de Rotterdamse Haven aandoen. Ze staan bekend onder de naam 'Vrienden van Zeelui'. In oktober krijgen zij hulp van een 26-jarige Duitse inan die hen voor een jaar komt versterken in het havenwerk. Hij is net afgestudeerd aan de Bijbelschool in Duitsland en hoopt volgend jaar te trouwen, waarna hij met zijn toekomstige vrouw have- ncvangelisatiewerk in Singapore gaan opzet ten. De vraag van Ruud en Henny Kuijer is of iemand deze man voor een jaar aan een of andere vorm van woonruimte kan helpen, dit alles natuuriijk tegen betaling. U kunt bellen naar 0187-642878 of 06-25048576. mtiifidtiji-adiiUiuLdii In de twee voiirafgaande columns van het IniiovatieplalforiT) Kop van Goeree heeft u kunnen lezen over de thema's 'Kust en Water' en 'Natuur en Landelijk gebied'. Een ander thema is 'Kernen en Cultuur'. De gehele Kop van Goeree is onlosmakelijk verbonden met haar eigen cultimr. Wat is cultimr nu eigenlijk'? Cultuur is: een struc tuur van gebruiken, gewoonten, kennis van de taal, opvattingen, waarden, normen, ritu elen, helden en symbolen behorend bij één .sociale groep of gemeenschap en de beteke nis die deze groep daaraan geeft in relatie tot zijn sociale werkelijkheid. Hieruit blijkt dat cultuur heel breed is en verweven is met alle daagse dingen, maar ook met meer specifieke zaken, die je bijvoorbeeld elders niet vindt. Cultuur is onderhevig aan veranderingen. Aspecten ervan gaan door de jaren heen ver loren. Nieuwe aspecten die worden toege voegd, zijn vaak van algemene aard en zijn niet meer uniek. De cultuur tekent een streek en ham' bevol king. Onze cultuur is heel gewoon en van zelfsprekend voor de bewoners van de Kop van Goeree, maar bijzonder voor de bezoe ker. Overal ter wereld tref je landen of stre ken aan waar men zichtbaar trots is op de gewoonten en gebruiken passend- bij de bevolking en haar omgeving. Wat is er nodig om een cultuur te behouden? Kennis van de eigen cultuur is wel een eer ste vereiste. Als die kennis niet meer via een natuurlijk proces van generatie op generatie wordt overgebracht, dan dient er gekeken te worden na;ir andere vormen van kennisover dracht. Waardering voor de cultuur bevor dert het onderhouden ervan. Beleving van de eigen cultuur zorgt voor de uitstraling en het uitdragen. Wat kan het Innovatieplatfomi Kop van Goe ree nu met cultuur aanvangen'.' Allereerst is er een inventarisatie gemaakt van de onder werpen die met de cultuur op de Kop van Goeree te maken hebben. Dat zijn er zeer veel. Onze cultuur kent een rijke historie. Daar mogen we trots op zijn. Denk bijvoor beeld aan de visserij met een rijk verleden. De visserij heeft de cultuur op de kop van het eiland mede bepaald. U kijkt vast ook vol bewondering en met een gevoel van ontzag naar de vissersschepen wanneer u over de dam rijdt. Er zijn in de gemeenschap mensen die zich verbonden voelen met de cultuur en historie en zich er - in verenigingsvorm of individu eel - voor inzetten om de kennis hierover niet verloren te laten gaan. Het Innovatieplatform heeft contact gezocht met deze mensen en hen gevraagd om kennis te delen en gezamenlijk na te denken hoe de cultuur, de beleving en waardering ervan, te behouden. Willen we ons niet conformeren aan een algemeen beeld, maar trouw blijven aan gezamenlijk gedragen waarden en normen en ons cultu reel erfgoed bewaren, dan dienen we daaraan te werken. Uiteindelijk kan onze rijke cultuur ook een reden zijn voor toeristen om de Kop van Goeree te bezoeken. Inmiddels is er een aantal werkgroepen in oprichting, die elk een ander onderwerp ver der uitwerken; te beginnen met ideeën en suggesties en toe te werken naar uitvoerbare plannen. U kunt daarbij denken aan o.a. een werk groep streekproducten, dialect, oude havens, oud beeldmateriaal, historisch Goedereede en educatie op de basisscholen. De verschil lende verenigingen die zich inzetten voor het cultureel erfgoed worden zoveel mogelijk betrokken bij de planvorming. Door bewo ners bewust te maken van de rijkdom aan cultuur, zal het behoud ervan breed worden gedragen. De leden van het Innovatieplatform die de themagroep 'Kernen en Cultuur' vormen, denken ook na over de drie kernen op de Kop van Goeree. Daarover berichten wij u graag in onze volgende tweewekelijkse column. Het Innovatieplatform nodigt u uit te reage ren op deze column. Uw ideeën, reacties, sug gesties of opmerkingen zijn welkom. U kunt meedenken en actief een bijdrage leveren via info@innovatiefgoeree.nl of via de website: www.innovatiefgoeree.nl. Gezamenlijk wer ken we aan een economisch sterke Kop van Goeree. JUWELIERS - DIAMANTAIRS fc/j3uijj>mMyiH»i»idi!M;»m 0n!d(.4. 't bij uw GS-dfcter of kiik olvasf op www.opelnit' Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommefsdtjk - 0187 476767 AkkerdoQs BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraot 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)4826 06 REGISTER ACCOUNTANTS SOMMELSDUK - Vallen is waarschijnlijk niet iets waar een 55-plusser graag bij stil staat. Toch wordt vallen een groter probleem naarmate men ouder wordt. Onderzoek heeft uitgewezen dat senioren vanaf 65 jaar vaker en anders gaan vallen dan jongeren, en vanaf de leeftijd van 75 jaar schieten de statistieken zelfs steil omhoog. De oorzaken hiervan lig gen in de oudere zelf. Denk bijvoorbeeld aan minder goed horen, zien, langzamer reageren, brozere botten, etc, maar ook in de omge ving: stoplichten die te kort op groen blijven, draaideuren die te snel doordraaien, stoepte gels die los liggen, onvoldoende verlichting thuis en buiten, etc. De afdeling fysiotherapie van Kenniscentrum Verpleeghuis 'De Sama ritaan' te Sommelsdijk heeft alle expertise in huis om in een uitgebalanceerde cursus hand vatten aan te reiken waarmee valrisico's de komende jaren aanmerkelijk kunnen worden verkleinen. Daarom is 7 september jl. de cur sus 'Meer Mans in Balans' van start gegaan, bedoeld voor zelfstandig wonende ouderen die wat meer moeite beginnen te krijgen met staan en lopen, al eens gevallen zijn, of bij voorbeeld bang zijn om te vallen. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten van 2 uur, en wordt momenteel gegeven op donderdagoch tend van 9.30 tot 11.30 uur in de recreatiezaal van verpleeghuis De Samaritaan. De cursus- kosten bedragen 45. Het maximum aantal deelnemers is 7. Tijdens de cursus worden tal van adviezen en tips gegeven en worden vaardigheden geoefend om allerlei handelin gen makkelijker te maken. Daarnaast wordt geleerd de veiligheid in en om huis te beoor delen. Doel van de cursus is een verbeterde balans en meer zelfvertrouwen, waardoor u minder snel zult vallen. Als vervolg op de cursus 'Meer Mans in Balans' biedt de afdeling fysiotherapie nu ook de cursus 'Gerofitness' aan. Deze cursus gaat eind november van start en is speciaal bedoeld om de balans te trainen, de spieren te verster ken, de conditie te verbeteren en de mobiliteit te vergroten, kortom; om u gezond in balans en op de been te houden. Deze cursus zal gegeven worden op de woensdagmiddagen van 14.30 tot 15.30 uur in de oefenzaal van de afdeling fysiotherapie van verpleeghuis De Samaritaan. De cursuskosten 35 voor 10 les sen. Het maximum aantal deelnemers is 10. Voor beide cursussen kunt u zich opgeven bij de afdeling fysiotherapie van KenniscentruiTt Verpleeghuis De Samaritaan, Kon. Julianaweg 59. 3245 KA Sommelsdijk, tel.: 0187-488290. STAD AAN 'T HARINGVLIET - De ochtenddienst van de Gereformeerde PKN kerk van Stad aan 't Haringvliet was zondag vol met gedenkwaardige momenten: het was een startdienst voor het winterwerk, er werd afscheid genomen van ambtsdragers, een nieu we diaken werd bevestigd en er werd stilgestaan bij het feit dat op 7 septem ber het vijftig jaar geleden was dat Rien van den Boogert voor het eerst de gemeentezang in de kerk begeleid de tijdens de huwelijksdienst van zijn broer om vervolgens vijftig jaar orga nist te blijven in deze kerk. Tekst en foto's; Adri van der Laan Deze zondagochtend werd in de kerkdienst uitgebreid stilgestaan bij de start van het nieuwe seizoen. Ds. N.J.A. van Exel, die voor één dag in de week aan de geineente van Stad aan 't Haringvliet is verbonden, beschreef aan de hand van een mand met bloemen die voor in de kerk stond opgesteld het beeld van de gemeente. Er waren bloemen in de mand die nog in de knop stonden, anderen waren volop aan het bloeien en weer andere bloe men waren al wat uitgebloeid. Hij wees erop dat deze bloemenmand een beeld is van de gemeente van Christus in al haar facetten. Een gemeente die door verschillende men sen, van jong tot oud, wordt gevormd. Eén van deze mensen is Rien van den Boogert. Dominee Van Exel verzocht de organist zijn 'hoge plaats' achter het orgel te verlaten en voor in de kerk te komen staan. Het was 7 september van het jaar 1956 dat Van den Boogert begon met het begeleiden van de gemeentezang. Tijdens de huwelijks dienst van zijn broer speelde Rien voor de eerste keer tijdens een dienst en sedert dien is hij verbonden als organist aan de Gere formeerde Kerk van Stad aan 't Haringvliet. Van Exel verzekerde de gemeente dat dit een bijzonder feit is, want onderzoek had hem geleerd dat binnen de PKN er welgeteld 104 organisten zijn die vijftig jaar of langer de samenzang achter het kerkorgel begeleiden. Maar van hen is er maar een klein percentage dat altijd in dezelfde kerk hun diensten heeft verlicht en daaroin is het jubileum van Rien van den Boogert bijzonder. Op de vraag van ds. Van Exel of er veel ver anderd is tijdens het organistschap van Van den Boogert, antwoordde deze dat er in het orgelspel op zich niet zoveel veranderd is in ai die jaren, maar wat wel aan verandeiing onderhevig is geweest is de gemeentezang. Toen Van den Boogert in 1956 begon wer den er in de Gereformeerde Kerk alleen nog maar psalmen 'op hele noten' - niet ritmisch - gezongen. Later kwamen daar de '119 gezan gen voor de Gereformeerde Kerken' bij. En steeds weer kwamen er andere liederen bij, tot aan de liederen van Hanna Lam, EUy en Kikkert en de Bundel Opwekking toe. En organist Van den Boogert veranderde daarin natuurlijk mee. Ds. Van Exel toont de oorkonde aan de gemeente, die behoort bij de speld die organist Van den Boogert kreeg opgespeld. Het huidige orgel in de Gereformeerde Kerk wordt in de volksmond enigszins gering schattend 'het ramporgel' genoemd. Het is een ander orgel dan waar Van den Boogert zijn eerste diensten op begeleidde. Hoewel het oude orgel in het gebouw aan de Kerk straat in Stad geen directe waterschade door de Watersnoodramp heeft gehad, was de kwaliteit toch door het vocht achteruitge gaan en kreeg de gemeente in 1962 het hui dige 'ramporgel'zogenoemd omdat dit werd bekostigd uit het Rampenfonds. In de eerste jaren was Van den Boogert de enige organist, maar later kreeg hij verster king - hij noemde het zelfs "concurrentie" - van zijn schoonvader en schoonzussen, en nu begeleiden meerdere organisten bij toer beurt de zondagse erediensten. Zijn opleiding kreeg de organist van ver schillende leermeesters, de eerste was 'mees ter Boon' en vervolgens Van Zetten, Arie Keijzer en tenslotte Jan van Dijk. "En nu ben ik mijn eigen leermeester", zo gaf Van den Boogert aan. Ds. Van Exel bood inevrouw Van den Boo gert en natuurlijk de organist zelf een boeket bloemen aan. Verder was er nog een oor konde en een speld van de PKN, waarmee uiting werd gegeven aan de waardering voor de trouwe dienst van de Stadse organist. Na de kerkdienst was er gelegenheid om de organist met zijn jubileum te feliciteren, maar vóór het zover was, trokken de aan wezigen gezamenlijk naar buiten, waar nóg een kort 'officieel moment' plaatshad: de nieuwe naam van de kerk zou onder het toe ziend oog van de gehele gemeente worden onthuld. Na de vorming van de PKN was het nodig dat de verschillende aangesloten kerken ter onderscheiding een eigen naam kregen. Daarom schreef de kerkenraad onlangs een prijsvraag uit onder de leden van de kerk: wie verzon er een originele naam voor de Gere formeerde PKN-gemeente te Stad'.' Uitein delijk werd er gekozen voor de naam Gere formeerde Ichtuskerk. De naaiTi Ichtus werd ingediend door de 'Van Keulentjes', ofwel de familie Van Keulen. Moeder Corrie en doch ters Mirjam en Sandra kregen daaroin de eer het naambord te onthullen. Tijdens de prediking van ds. van Exel stond het thema 'Een vis die mensen vangt of een mens die vissen vangt'.'' centraal. De predi kant behandelde de geschiedenis van Jona, maar ook de opdracht van Jezus aan zijn discipelen om vissers van mensen te wor den. Daarbij kwam naar voren dat de vis een belangrijk symbool voor de christenheid is. De predikant legde uit dat in het Grieks de vis ook de Naam van Jezus betekent: de letters van het woord Ichtus - wat ook vis betekent - vormen de afkorting van Jezus Christus Zoon van God, Verlosser. En onder deze naam zal ook de Gereformeerde Kerk van Stad aan 't Haringvliet haar werk blij ven doen. De 'Van Keulentjeshebben zojuist, onder toeziend oog van de gemeente, het naambord van de Gereformeerde Ichtuskerk onthuld. Ds. Van Exel geeft daarna uitleg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1