I Wonen en winkelen in cle Dirlislandse Spuil(oll( ^mÈMA Unie van Vrijwilligers vijfentwintig jaar actief in het verlenen van vrijwillige steun VOIVII jubileumbijeenkomst in Sommelsdijk Z-57 A'(< Zuur en zoet i^MJnnaard Morgen veiling in de Samaritaan Goeree-Overfiakkee lieeft sclione bodem Visser Visser Tachtig woningen en een Aldi DIRKSLAND - De haveloze Spuikolk van nu is straks misschien een aan trekkelijk Dirkslands woonwijkje met een Aldi supermarkt en nog wat detail handel. Een stedenbouwkundig plan van projectontwikkelaar Bouhuisen Groep uit Naaldwijk is dinsdagavond in goede aarde gevallen bij een grote meerderheid van politiek Dirksland. Denkrichting Inbreng burgers ^-- Knöpsrgf^ iLeo Tamboer K SOMMELSDIJK - Veel inwo ners van Goeree-Overflak- kee weten het: op donderdag avond kunnen altijd rommel- marktspullen worden afgegeven bij Verpleeghuis De Samaritaan te Sommelsdijk. Voor betaalbare BMW-service FOTO actief in beeld en geluid Zo 'n tweehonderd vrijwilligers verlenen stukje extra zorg GOEREE-OVERFLAKKEE - In oktober is het vijfentwintig jaar geleden dat een afdeling van de Unie van Vrijwilligers (UW) op Goe ree-Overfiakkee van start ging. En hoewel deze vrijwilligers normaal gesproken hun activiteiten veel lie ver op 'de ander' richten, wordt er tussen de bedrijven door toch stil gestaan bij een kwart eeuw UW Goeree-Overflakkee. We spraken over het zilveren jubileum én het werk van de UW met Coby Klem en Joke Klepper. Ziekenhuis t%m. %\y nm\cnr ik o HeêRE P Mm mo!'BW IS OP V Frequentie Oude-Tonge Jongeren Vrijdag 15 september 2006 79e jaargang nr. 7541 We schrijven alweer aan de vooravond van Prinsjesdag. Tot tilt moment is er nog niet zo veel uitgelekt van de plannen, die het kabinet Balkenende-3 zal aanbieden aan de volksvertegenwoordiging. Eén ding is echter wel zeker: zoals beloofd, kunnen we na het zure nu wat zoet verwachten. Nederland kampt met het probleem van een vergrijzende bevolking. Dat heeft tot gevolg dat de verhouding werkenden-niet werken den ingrijpend zal veranderen. Een steeds kleinere groep zal moeten zorgen voor brood op de plank. Voor een deel is dat de wijten aan de ontwikkeling van de samen stelling van de bevolking zelf. Die heeft weer te maken met ethische keuzen rond wat wij onder welzijn verstaan. De visie op huwelijk en gezinsvorming is de laatste halve eeuw drastisch veranderd. Daarnaast raakte in de ontstane verzorgingsstaat het begrip arbeid op de achtergrond. Ook op dat terrein ging ethisch het roer om. De verzorgingsstaat heeft nog een tweede nadelig effect. De eigen verantwoordelijk heid van de burger en die voor zijn naaste raakte steeds verder uitgehold. Verder is er de staatsschuld. Rente en aflos sing vragen zo veel, dat veel geld onttrokken wordt. Deze problemen - de werkelijkheid is natuurlijk veel ingewikkelder - werden door de kabinetten Balkenende en zeker nu door het laatste aangepakt. Bij de start was er dan ook geen prettige boodschap: we zullen de tering naar de nering moeten zetten, en om dat te bereiken zullen we drastisch moeten ingrijpen. Dat is gebeurd. Wat dat aangaat, zijn zeer veel ingrijpende beleidsvoornemens ook uitgevoerd. Met name het terrein van sociale zaken en in de gezondheidssector is drastisch veranderd. Met name minister De Geus heeft dat slim gedaan, de meeste veranderingen op Soci ale Zaken werden aan het begin van de rit ingevoerd. Met die in de gezondheidssector zijn we nog druk doende. Kabinetten plegen maximaal vier jaar te regeren. Dan spreekt het volk een oordeel uit. Verkiezingen. Het ligt dus in de rede dat geprobeerd wordt een gunstige uitgangs positie te creëren voor de verkiezingsstrijd. Dat is een gevaar Ontwikkelingen die een lange termijn beslaan, dreigen onder te sneeuwen, zeker als ze veel kosten. De al genoemde vergrijzing is zo'n ontwikkeling. Daarbij moeten we in decennia in plaats van vier jaar rekenen. Hoe ook over de uitvoering gedacht kan worden - elke politieke partij heeft (moet) daar wel een mening over (hebben) - dit kabinet heeft die langetermijnvisie conse quent gehandhaafd. Dat zal wel moeten. Op zich is er een prestatie van formaat gele verd, zeker als men bedenkt dat het econo misch tij niet meezat. Echter, dat blijkt nu om te slaan naar {leer) gunstig. Vandaar dat volgende week toch sprake kan zijn van enig zoet. Voor de regeringspartijen een opsteker in de aanloop naar de verkiezingen. Maar niet voor hen alleen, elke partij zal van deze verandering proberen te profiteren. Vandaar dat geprobeerd zal worden zoveel mogelijk gunstige maatregelen die worden voorge steld, of in te voeren, of naar eigen politieke profiel bij te stellen, of ongedaan te maken. Velen zullen de handen vrij willen houden en niet met deze Rijksbegroting veranderingen vast willen leggen. Op de achtergrond speelt bij dit alles - kort geformuleerd - het debat over waarden en normen. Welke ethische keuzen zijn rich tinggevend? Wel mensbeeld schuilt achter het beleid? Welke verhouding tussen wel vaart en welzijn streven we na? Het is daarom aan te bevelen dat de kiezer zich daarvan vergewist. Velen gebruiken nu de uitdrukking: na het zure komt het zoet, zonder zich te realiseren waaraan die ont leend wordt. Zij is terug te voeren op de Bij bel. Daarmee geven we aan wat we bedoe len met: Welk mensbeeld wordt door poli tieke partijen de samenleving ingedragen? We hebben voorbeelden daarvan gezien tij dens debatten in de Tweede Kamer, waaruit blijkt dat WD en D66 dikwijls anders ope reerden dan het CDA. En zeker anders dan de kleine christelijke partijen. Wie denkt dat dit een achterhaalde insteek voor het beleid is, heeft het mis. Ooit voerde het CDA cam pagne met de leus: Niet bij brood alleen. Dat geldt nog. Het is de verantwoordelijkheid van de kiezer na te gaan welk 'deeg' gebruikt wordt. Dat is van levensbelang. Laten we zo de program ma's lezen. Dat zal alleen kunnen leiden tot een verantwoorde keus. Door Kees van Rixoort Een eerder idee voor de Spuikolk, gelan ceerd in een visie op de eilandelijke haven- kanalcn, lijkt definitief van tafel. Dat idee was om het verlopen bedrijventeneintje uit te graven, te vullen niet water en drijvende woningen te laten afmeren. Een aardig idee, maar niet haalbaar, aldus B en W van Dirks land. Immers; tegenover de kosten die moe ten worden gemaakt voor het saneren van de vervuilde bodem staan, omdat er geen grond wordt verkocht, nauwelijks inkomsten. Daar komt nog bij dat de Dirkslandse woonvijver zout zou worden als de plannen van Delta natuur doorgaan en het havenkanaal weer verbinding krijgt met het Haringvliet. "De Spuikolk zal in die situatie een dood eind worden inet nagenoeg stilstaand zout water", aldus het college. "Te verwachten valt dat dit voor de omgeving ongewenste consequenties zal hebben." Ëen 'droge" herontwikkeling van de Spui kolk ligt volgens het college dus voor de hand. De projectontwikkelaar uit Naald wijk wil diverse typen woningen bouwen, waaronder twee-onder-een-kapwoningen en starterswoningen. Boven de supermarkt ziet hij appartementen verrijzen, In totaal zou het om ongeveer tachtig woningen gaan. In het nog globale plan is rekening gehouden met het feit dat geplande winkelruimten bij gebrek aan belangstelling kunnen worden omgevormd tot woningen. Bouhuisen heeft reeds enkele bedrijfspercelen aangekocht en ook Woningbouwvereniging Dirksland is er actief aan het werven. Wethouder Piet Koningswoud (SGP) bena drukte diverse malen dat het in dit stadium om niet meer dan een denkrichting gaat. "De Spuikolk zal daarna nog wel twintig keer op de agenda komen", zei hij. Ook gaf hij aan dat de patstelling rond de komst van de Aldi nu zou kunnen worden doorbroken. Een vestiging aan het Korteweegje, op het terrein van het voormalige tankstation, kreeg eerder geen goedkeuring van de provincie Zuid- Holland, omdat deze plek te excentrisch zou liggen ten opzichte van het doipscentruni. "De Spuikolk ligt in ieder geval dichterbij de toekomstige Cl000 en het centrum van Dirksland." Een grote onzekerheid in het plan is nog de financiële haalbaarheid. Dat heeft vooral te maken met het uitkopen van de in de Spui kolk gevestigde ondernemers, die elders bin nen de gemeente een alternatieve bedrijfslo catie aangeboden moeten krijgen. Diverse leden van de commissie Grondgebied en Economische Zaken, die dinsdagavond ver gaderde in De Schakel, vroegen ook aandacht voor dit punt. "De bottleneck is de financi- ele haalbaarheid", zei Johan Wolfert van de Christenunie. Rinus Kievit (CDA) vond dat het plan van Bouhuisen Groep er "voortreffe lijk" uitziet. "Prima dat dit gebied een goede invulling krijgt; we praten er al jaren over." Doom van der Vlugt (PvdA) sloot zich daar bij aan en drong bovendien aan op snel han delen. "Anders is die initiatiefnemer al weer weggelopen." Commissielid Henk Huber zei dat er geen gemeentelijke subsidie in de rich ting van Bouhuisen Groep mag vloeien, "De projectontwikkelaar moet zijn eigen broek ophouden." Datzelfde vond VVD-com- missielid Zwanenburg. Hij sprak ook zijn vreugde uit over het idee om meer detailhan del mogelijk te maken in de Spuikolk, "want daar zijn op het terrein De Watertoren geen mogelijkheden voor". Daan Markwat (SGP) wilde uitsluiten dat er nog zware bedrijvig heid in de Spuikolk zal zijn. "Dat geeft teveel overlast voor hen die daar gaan wonen." Ook Markwat had het over de financiën. Hij wilde de gemeentelijke bijdrage minimaliseren. Gemeentebelangen was de enige partij die een afwijkend geluid liet horen. De fractie wil de Spuikolk wel aanpakken, maar dan na gede gen onderzoek en in het grotere kader van een integraal plan waarin ook onder meer de herontwikkeling van de haven en het inmid dels verlaten terrein van snackfabrikant Le Due is betrokken. De andere partijen willen, net als het college, juist een loskoppeling om de vaart erin te houden. Gemeentebelangen meldde, bij monde van mevrouw Krouwel, ook de inbreng \'an burgers te missen. De partij pleitte voorts voor het instellen van een werkgroep, zoals ook bij de herontwikkeling van het Hart van Dirksland is gebeurd. Oritdek '1 bij UW Gi-deoier of kijl'. aivn^t op www.opelnietiws.ri! Pt Hitwt iU^iufti W») »w« $t(>wWe MtV< Knóps BV - Langeweg »13 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0137 476767 Akkerdoos BV - Kloostcrweg 2 - 4317 AL - Noofdgouwe - 0111 401347 bij »lke gebruikte outo ^'ccr ,.1,'','!'■-"■ IBeëdigd makelaar/taxateur 'Telefoon 0187 - 48 38 16 E-mall I e o. tamboer@hotmail.com WOZ taxateur RMT/RT gecertificeerd Alles wordt ter plaatse gesorteerd en in dozen verpakt, voor de rommelmarkt die gehouden zal worden op zaterdag 23 september 2006. Soms komt men bij het uitzoeken hele bijzondere dingen tegen. Die worden apart gezet om geveild te worden. En dat gebeurt morgen, zater dag 16 september. Om 14.00 uur zal de veilingmeester zijn hamer ter hand nemen, waarna vele iTiooie veilingstukken een nieuwe eige naar zullen krijgen. Wie vooraf alles van dichtbij wil bekijken, kan terecht tijdens de kijkuren op zaterdag 16 september van 10.00 tot 12.00 uur in de recreatie zaal van het verpleeghuis. Daar zal 's middags de veiling ook worden gehou den. :mrm'..i^.,mmmi,,'i. autoéidvjl-admAMt.itl COMBI T foto-servite OUmORP-Westitroflt 35 Ttl, (0187) 681612 fox 683734 DIRKSLAND - De bodem van Goeree- Overtlakkee bevat in totaal 8137 'verdachte plekken' en 189 locaties die op de agenda staan om gesaneerd te worden. Die cijfers komen naar voren in het bodembeheerplan en de bodemkwaliteitskaart, waarvan ISGO- medewerker Ed van Balen dinsdagavond een presentatie gaf voor de leden van een Dirkslandse raadscommissie. "De conclusie is dat Goeree-Overtlakkee een hele schone bodem heeft", aldus Van Balen. Hij noemde twee uitzonderingen; de dorpskernen - waar al eeuwen bewoning is -en een aantal (voor malige) boomgaarden waar in het verleden veel bestrijdingsmiddelen zijn gebruikt. In het bodembeheerplan staan de voorwaarden waaronder, kort gezegd, grond kan worden toegepast als bodem. "In en rond Ouddorp is het regiem streng, omdat daar sprake is van een drinkwatergebied", meldde Van Balen, Het bodembeheersplan geeft ook een over zicht van de wet- en regelgeving en het beleid voor grondverzet. Samen met de bodem kwaliteitskaart vormt het plan een middel om actief bodembeheer uit te voeren. Een duurzaam en verantwoord gebruik van de verontreinigde bodem is daarbij een belang rijk uitgangspunt. Omdat de bodem van heel Goeree-Overtlakkee letterlijk in kaart is gebracht, zijn in veel gevallen geen grond- keuringen - met een wachttijd van vijftien weken - meer nodig. (Tekst: Kees van Ri.won) Door Adri van der Laan Het is dit jaar vijfentwintig jaar geleden dat een aantal dames, die vrijwilligerswerk in het Dirkslandse ziekenhuis verrichtten, gevraagd werd om mee te werken een Eilan delijke afdeling Unie van Vrijwilligers op te starten. Hiermee kwam er wat meer structuur in het vrijwilligerswerk, en binnen korte tijd was het aantal deelnemers aan deze vorm van dien.stverlening uitgegroeid tot derdg. Maar de groei zette door want tijdens het gesprek met Coby Klem en Joke Klepper blijkt dat inomenteel zo'n 220 mensen actief zijn bin nen de eilandelijke vrijwilligersorganisatie. Met de groei van het aantal vrijwilligers heb ben de taken van de UW zich steeds ver der uitgebreid. En deze vrijwilligers leveren momenteel voornamelijk hun diensten in Dirksland en Oude-Tonge. De overige twee gemeenten op het eiland zijn nog "blinde vleklcen' m het werk van de UW. Volgens de UVV-bestuursleden komt dit doordat in Ouddorp het Rode Kruis welfarewerk erg actief is en dat binnen de HDG een grote kring van eigen vrijwilligers actief is. De U'W beschouwt hen niet als concun'enten. "Integendeel, we hebben, als het nodig is, een goede samenwerking". Een deel van de diensten van de U"VV wordt aangeboden in het Ziekenhuis in Dirksland. Dat is dan ook de plaats waar op 19 september de receptie voor genodigden wordt gehouden. Het eerste project in het ziekenhuis was het gastvrouwenproject. Wie voor een 'gewone' opname naar het ziekenhuis komt, wordt meestal direct opgevangen door iemand van de UW. De vrijwilligers zorgen er dan voor dat de patiënt vlug wegwijs wordt in het zie kenhuis. Dit wordt het 'gastvrouwenproject' genoemd. Binnen dit project worden ook andere zorgen aan de patiënten verleend. Zo worden patiënten ook binnen het ziekenhuis begeleid, bijvoorbeeld als deze voor onder zoek naar een andere afdeling moeten, of soms even naar een ander ziekenhuis. Daar naast zorgen de UW-ers ervoor dat de post gesorteerd wordt en bij de juiste patiënten wordt bezorgd en het verversen van de bloe men op de ziekenkamers. Een ander project in het ziekenhuis is het 'voedingsproject'. Hierbij wordt geassisteerd bij het verstrekken van koffie, thee en warme maaltijden. Joke Klepper en Coby Klem wijzen erdp dat het ziekenhuis in Dirksland een erg druk ziekenhuis is en daarom zijn de vrijwilligers er om juist dat beetje extra aan dacht te geven dat er anders noodgedwongen hij in zou schieten. Uit hun ervaring weten de dames dat dit zowel door de patiënten als het personeel in het ziekenhuis heel erg op prijs wordt gesteld. Verder wordt bij de zondagmiddagkerkdienst in het ziekenhuis assistentie verleend. Ook werken er vrijwilligers van de UW op de Schakel-Unit. Zij assisteren daar bij het kof- fieschenken, het invullen van de menulijsten en diverse andere activiteiten. Coby Klem (rechts) en Joke Klepper (links) tussen hen in twee UW-ers: Betsy van Putten (rechts) en Haimy Verdiiin. Ze poseren in de entreehal van het ziekenhuis waar liet eilandelijk UVV-werk begon. (Foto: Adri van der Laan) Het is niet zo dat iedere dag dezelfde vrijwil ligers in het ziekenhuis aanwezig zijn. "We hebben een rooster opgesteld. "Minimaal komen de vrijwilligers één dagdeel in de tien dagen aan de beurt. Maar tijdens 'hun dienst' hebben de vrijwilligers het wel druk", zo geven de UVV-bestuursleden aan. Het ziekenhuis is niet de enige 'werkplek' van de vrijwilligers, want alweer twintig jaar verlenen ze ook hun diensten aan veel verschillende projecten in Zorgcentrum Gel dershof in Dirksland; zo is er ook een 'kook- project' waarbij UW-ers samen met enkele bewoners aan het koken gaan. Ook wordt er a.ssistentie verleend bij de activiteitenbege leiders en het koffieschenken 's avonds en overdag. In serviceflat De Vroonlande te Dirksland zijn de vrijwilligers ook present bij het weke lijkse borreluurtje op de zaterdagochtend en bij het koffieschenken. De vrijwilligers gaan zowel in Vroonlande als in de andere ver zorgingshuizen op bezoek bij mensen die hier behoefte aan hebben, dit project heet in Vriendschappelijk Contact, want juist de per soonlijke contacten en aandacht staan hoog in het vaandel bij de UW Een andere belangrijke activiteit van de UW is het Reactiveringszwemmen in Zwembad De Gooye. Dit zwemmen voor inensen met een beperking wordt ook begeleid door de vrijwilligers van de UW Ook is in Dirks land nog het kleine project Begeleiding Bui tenlanders. In het Zorgcentrum Ebbe en Vloed in Oude Tonge komen de vrijwilligers eveneens in actie. Naast het koffieschenken worden hier de bewoners ook begeleid bij het bezoek aan een specialist in het ziekenhuis. En verder hier ook de assistentie bij tal van andere acti viteiten. Zeker niet te vergeten is het project Tafeltje Dek Je - zeven dagen per week een warme maaltijd bezorgen. Wie de activiteiten van de UW overziet begrijpt dat er een heel goede coördinatie nodig is om alles "op rolletjes' te laten lopen. Alle werkzaamheden zijn dan ook onderge bracht in projecten en aan het hoofd van elk project staat een projectcoördinator, deze heeft de dagelijkse leiding en verantwoor ding over de projecten. Een ander project is het samenstellen van het lijfblad van de afdeling, 'De Koerier', dat enkele malen per jaar verschijnt. In dit blad worden de wederwaardigheden van de UW vermeld; het is zodoende een goede schakel tussen de vele vrijwilligers en het bestuur. Over het algemeen gesproken zijn er genoeg vrijwilligers, al zijn natuurlijk altijd nieuwe gezichten welkom. Vooral mannen, want het blijkt niet zo gemakkelijk om aan mannen te komen die zich als vrijwilliger in willen zet ten. De beide bestuursleden verwachten dat er in de toekomst steeds meer een beroep op vrijwilligers zal worden gedaan en wijzen in dit verband op de komst van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning, waarbinnen veel ruimte wordt gehouden voor vrijwilli- gerswei'k. Ondanks dat al het werk door vrijwilligers wordt verricht, zijn er toch kosten aan ver bonden. De bestuursleden wijzen erop dat zij voornamelijk door middel van sponsoring hun werk kunnen doen. Ze worden hierbij gesubsidieerd door enkele gemeenten en ook leveren de zorginstellingen een financiële bijdrage. De bestuursleden van de UW geven aan dat ze graag nog wat meer jongeren binnen hun organisatie zouden zien, want ook binnen de afdeling is er bij onvoldoende instroom van onderaf het gevaar voor vergrijzing. Toch realiseert het bestuur zich wel dat in deze tijd, waarin zowel man als vrouw genoodzaakt zijn te werken het niet zo gemakkelijk is om naast het gezin ook nog tijd vrij te maken voor vrijwilligerswerk. Maar de UW afde ling Goeiee-Overflakkee mag toch niet kla gen voor wat betreft het aantal vrijwilligers: "We zijn de afdeling met de meeste vrijwil ligers én een volledig bestuur". Voor het bestuur vergt naast het praktische werk ook het bestuurswerk veel tijd. Zij mer ken op dat, hoewel ze zijn aangesloten bij de landelijke UW-organisatie, ze het werk in de afdeling toch volledig zelf moeten doen. Wel krijgen ze hierbij steun van de provin ciale afdeling (Zeeland). Van daaruit worden ze op de hoogte gehouden van de nieuwe ont wikkelingen die er zijn met betrekking tot het vrijwilligerswerk. De doelstelling van de Unie van Vrijwilligers is 'Het verlenen van vrijwillige steun aan hulpvragers in de zorg/welzijnssector, m.et als kenmerk continuïteit en betrouwbaar heid'. En als het aan het bestuur en de vrij willigers ligt, zal deze doelstelling nog vele jaren hun leidraad zijn. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de i<oop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS'TEL. 0187-617 300 GOUDA'TEL. 0182-358 235 BARNEVELD» TEL. 0342-405 140 Dit jaar bestaat de Vereniging Oud Militai ren Indië- en Nieuw-Guineagangers (VOMI) Zuid-Holland Zuid 20 jaar en daar wil men extra aandacht aan besteden door op dinsdag 26 september a.s. een regiodag te houden in recreatiecentrum 'De Staver' te Sommelsdijk. In samenwerking met VOMI Zuid-Holland Noord is een boekje gemaakt van de gedenktekens in Zuid-Holland, waar de oud-strijders hun gesneuvelde makkers kunnen herdenken. Het boekje is mede tot stand gekomen met bijdragen van het Prins Bernhard Fonds en de gemeenten waar een gedenkteken is geplaatst. Op de regiodag zal het monumentenboekje aan de aanwezigen worden uitgereikt. De VOMI-bijeenkomst begint om 9.00 uur met een inloop met kof fie en cake, waarna om 10.00 uur de opening plaatsvindt. Toespraken zullen er worden gehouden door burgemeester mevr. G. de Vries-Hommes van de gemeente Middelhar nis en door kolonel H. Habraken, directeur van het Veteranen Instituut. Tussendoor zijn er muzikale intermezzo's, terwijl van 12.00- 13.15 uur een Indische maaltijd wordt geser veerd. Verder kan gebruik worden gemaakt van het zwembad en 's middags kan er wor den gebowld. De bijeenkomst wordt om 16.00 uur afgesloten. De deelnamekosten aan deze dag bedragen 17,50 per persoon (incl. con sumpties, maaltijd en gebruik zwembad en bowlingbaan). Belangstellenden dienen zich aan te melden bij H. Mergler, De Drentsehof 25b, 2951 VZ Alblasserdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1