Ik ben geen ingeblikte conservatief' p«>l_IT| E Gemeente Goedereede doet in brief appèi op Tweede Kamerfracties Acties K N R M 0900-8844 Avondopenstelling gemeentehuis Middelharnis valt zeker in de smaak kievit v~ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwsè eilanden Lucas Hartong potentieel Tweede-Kamerlid voor Groep Wilders Niet simplistisch Conservatief-liberaal Geen sterallures Lokale stemmentrekker Beveiliging eo Tamboer Prinses Margriet brengt Kajuitjacht binnen Snelheidscontrole Rijbewijs ingevorderd MIDDELHARNIS - Koffie met gebak. Dat viel de bezoekers van de eerste avondopenstelling van de publiekbalie in het gemeentehuis in Middelharnis ten deel. Maar dat was niet alles, want bij het verla ten van het gemeentehuis kregen de bezoekers ook nog een thermos- kan en vier petitfours cadeau. Een bezoeker over de avondopenstel ling: "Dit is heel geweldig." Geen dag vrij nemen 'Heel geweldig' Verontrusting over compensatiemaatregelen Voordelta Briefis mede namens vijf andere gemeenten geschreven Afgesproken Roodkeelduiker Dinsdag 12 september 2006 79e jaargang nr. 7540 SOMMELSDIJK - "De politiek is zo langzamerhand een passie voor me geworden". De 43-jarige Lucas Hartong, op Goeree-Overflakkee, bekend als voorman van het Democra tisch Platform Nederland (DPN), is blij met zijn plaats die hij bij de kieslijst van de Groep Wilders heeft gekregen "Het klikte met Wilders, tot mijn eigen verbazing". lArchie/fmo Pershum Flakkee) Door Roeland van Mourik' De Groep Wilders, die de verlciezingen op 22 november 20()6 ingaat als Partij voor de Vrij heid, vroeg Hartong via oud-sympathisant Bart-Jan Spruijt om zich beschikbaar te stel len voor de Tweede Kamer, 'ik ken Bart-Jan al geruime tijd en heb vele gesprekken met hem gevoerd. We boomden hele avonden over ontwikkelingen in de politiek. Samen met hem droeg ik bij aan de bundel 'Samen zwak' over de EU-grondwet. Daarbij merkte ik dat we over veel dingen hetzelfde dach ten". Spruijt bracht Hartong in contact met Geert 'Wilders. "Geert is toen bij mij thuis komen praten. Hij is een vriendelijke en bescheiden man in de omgang. Hij heelt mij duidelijk kunnen maken dat ik bij zijn partij goed zat. .Een partij die niet simplistisch wil zijn en ook geen herrie wil schoppen, maar die kan •nuancere:. en de zaken van meerdere kanten wil bekijken". Op de website van Geen Wilders wordt ii gepresenteerd al columnist/theoloog. Vormt uw huidige discipline een belemmering bij het betreden van een seculiere partij? "Het eerste wal GeerI aan mij vroeg toen hij hierop gesprek kwam was: 'Je bent christen?' We hebben het daar uitgebreid over gehad en Geert heeft mij verzekerd dat hij mij bij de standpuntbepaling over bijvoorbeeld abortus en euthanasie geen strobreed in de weg zal leggen. Ik heb de volledige vrijheid om daar anders over te denken dan andere fractiele den". Bent u het eens met alle standpunten van WU- ders? "Voor 95 procent wel. Het zijn maar kleine details waarover ik van mening verschil met Wilders". Bent u het als christen ook eens met de immi gratiewetgeving die Wilders voorstaat? "Je kunt niet ontkennen dat migranten in Nederland voor spanningen zorgen en dat de islam zorgt voor de grootste problemen in de wereld. Er is bijvoorbeeld geen islami tisch land te vinden dat democratisch is. Dan moeten we eerlijk kunnen zeggen dal er iets moet gebeuren. Daarom willen we vijfjaar een moratorium voor niet-westerse migran ten instellen. De Christenunie verwijt ik naïviteit op dit punt. Zij baseren zich in hel migratiedebat op de bijbeltekst dat de vreemdeling gastvrij ontvangen moet worden. Maar er staat meer in de Bijbel. De vreemdeling in de oudtesta mentische tijd moest ook de God van Israël dienen. Als je dat doortrekt naar de huidige cultuur, betekent dat nogal wal. De Groep Wilders is gepositioneerd als partij die tegen moslims is. Maar wij zijn helemaal niet tegen moslims. Wij willen moslims juist helpen. We hebben eerbied voor de islami tische medemens, alleen daarna volgt een komma; we willen de excessen aanpakken. Moslim-vrouwen die thuis zitten en moslim meisjes die door moslim-jongens als minder waardig worden gezien, dat kan absoluut niet in een land als Nederland". Hartong spreekt nu ai als bevlogen politicus. Hij ziel de slap naar Den Haag helemaal zit ten. Op de tafel waaraan het gesprek plaats vindt, ligt een pen van de Groep Wilders. Daarnaast een boek van de Leidse rechts filosoof Andreas Kinneging. Daaruit haalt Harlong de beginselen voor de politieke werkwijze die hij voorstaat. Welke beginselen zijn dat? "Dan gaan we flink de diepte in. Kinneging was vroeger aanhanger van het Verlichtings denken. In dat denken staat de mens centraal. De mens hoeft aan niemand verantwoording af Ie leggen en krijgt in de samenleving zoveel mogelijk taken. Langzamerhand is Kinneging tot de conclusie gekomen dat het Verlichtingsdenken niet deugt". De nieuwe gedachtegang van Kinneging heeft alles te maken met hoe je politiek bedrijft. Als je in de politiek de mens centraal stelt, betekent dat chaos. Je kan vanuit het Verlich tingsdenken elkaar als mensen dan bij wijze van spreke een klap op het hoofd geven. Dal denken kan gewoon niet. Om anarchie te voorkomen, moet er een wet opgesteld wor den. Daarbij moet iets buiten of boven de mensen centraal gesteld worden". Dit boeit mij ontzettend als christen. Ik denk dal de Tien Geboden een goede leidraad zijn bij de inrichting van de samenleving. Deze geboden zijn zegenrijk voor ieder mens per soonlijk, maar ook voor de hele maatschap pij. God heeft ingezien dat er regels nodig zijn voor de mensen om gelukkig te kunnen leven". U noemt uzelf conservatief-liberaal. Kunt u die term eens uitleggen? "Ik ben liberaal omdat ik mensen vrijheid wil geven. Vrijheid van denken en de vrijheid om een menswaardig beslaan op te bouwen. Maar ongebreidelde vrijheid is mijns inziens niet goed. Dan belandt je in een anarchie, waarover Kinneging schrijft. Dat is bijvoor beeld in de jaren "60 gebeurd. Alles kon en alles mocht in die tijd. Daarom ben ik ook conservatief omdat ik vind dal er aan vrijheid ook grenzen zitten. Ik denk dat als je op deze manier conservatief-liberaal bent, het een mooie combinatie is". Bent u dat altijd al geweest? "Conservatief-liberaal is en blijft natuurlijk een label. In mijn denken ben ik altijd op de maatschappij gericht geweest en daarbij had ik vooral conservatieve trekjes. Kijk, aan conservatief zit een enorme spruitjes lucht. Mensen vinden conservatieven staren bekrompen. Maar ik denk dat het conserva tisme echl levend is. Zo vind ik het gezin bij voorbeeld erg belangrijk, omdat van daaruit allerlei ontsporingen kunnen ontstaan. Het gezin is een gebied dat juist erg in ontwikke ling is. Zo zijn er meer ontwikkelingen waar over wij vanuit het conservatisme onze blik laten vallen. Zonder dat ik daarbij een inge blikte conservatief wil zijn. Hel is en blijft maar een label". U heeft zich vroeger ook wel fortunist genoemd. "Ik ben door anderen op de hoop van fortu- nislen gegooid, omdat ik had gezegd dat ik de visie van Pim Fortuyn op een groot aantal zaken deelde. Maar ik deel ook de visie van Frits Bolkestein op bepaalde punten, zonder dat ik daarmee een VVD'er ben of uilgespro ken liberaal". De kieslijst van de Groep Wilders beval geen prominente namen. "Gelukkig niet", vindt Hartong. "Wilders heeft dal bewust gedaan. Hij wilde niet alleriei sterallures binnen zijn partij hebben. Geert is de enige die zich geprofileerd heeft. Verder wilde hij gewone doorsnee-Nederlanders op zijn lijst. Dat is volgens hem van essentieel belang omdat zij weten wat er leeft op straat. Hij wilde voorkomen dat zijn politieke partij de zoveelste eliteclub werd en daarmee dichl- getimiTierd werd voor de gewone man op straat". Wat kunt u als doorsnee-Nederlander uit Goeree-Overflakkee betekenen voor de lan delijke politiek? "Op het gebied van bereikbaarheid, werkge legenheid en huisvesting zijn er op Flakkee natuurlijk veel zaken niet op orde. Die erva ring neem ik mee naar Den Haag om daar ook daadwerkelijk iets voor elkaar te krijgen". Noemt u eens iets concreets? "De visserijsector op hel eiland en in Zee land. De visquota worden in Brussel bepaald. In mijn portefeuille zit ook Europese Zaken. Ik wil proberen om voor elkaar te krijgen dat Nederland gewoon weer de quota bepaalt. Je ziet nu namelijk dat door de Europese regel geving volstrekt scheve situaties ontstaan. Natuurlijk is het niet de bedoeling dal hele zeeën leeggevist worden, maar nu zit een Nederlandse visser halverwege het jaar thuis en ligt zijn schip aan de ketting, terwijl er in Spanje nog volop gevist kan worden". Welke kennis neemt u vanuit Den Haag mee naar Flakkee? "Er bestaat een structuurfonds, dat kan wor den aangeboord voor de bevordering van het toerisme op Flakkee. Daarvoor heeft de loka le politiek te weinig oog. 'Rust. kust natuur en ruimte' is het motto, maar met een beetje creativiteit kan er op het gebied van toerisme veel gedaan worden. Ik kan de lokale politiek daarbij vanuit mijn kennis uit Den Haag hel pen door hen te lippen over het beslaan van zo'n structuurfonds. Verder wordt er op Flakkee al jaren gediscus sieerd over verbreding van wegen. Voor de bereikbaarheid en veiligheid vind ik dat dit gewoon moet gebeuren. Maar ook hierin is er weer te weinig geld of zijn er andere bezwa ren. De landelijke overheid zou er voor kun nen zorgen dat bezwaren verdwijnen door te zeggen: 'De behoefte aan zo'n verbreding is er en daarom kóml-ie er ook.'" U heeft aan de zijlijn van de politiek van Mid- delharnis gestaan. Met de partij DPN deed u een gooi naar een plek in de gemeenteraad. Dat is mislukt. Denkt u dat u genoeg vertrou wen heeft van de lokale bevolking? Anders gesteld: bent u een lokale .stemmentrekker voor de Groep Wilders "DPN heeft bij de verkiezingen geen zetel behaald. Dat is jammer. Maar als je in ogen schouw neemt dat ik binnen een jaar op 275 stemmen kwam, dan is dat veelbelovend. Ik weet niet of ik een lokale stemmentrek ker ben. Ik denk dat mensen een partij op de merites van het verkiezingsprogramma kie zen. Echter, als ik wordt gekozen zal ik me wel volledig inzetten voor Flakkee. Je bent er namelijk voor het belang van het land, dus zet je je ook in voor mensen die niet op je gestemd hebben. Daarbij komt dat ik straks waarschijnlijk het enige Kameriid van Goe ree-Overflakkee ben." Met welke plek op de kandidatenlijst bent u tevreden? "Gezien de zwaarte van mijn portefeuille - Europese Zaken en het grotestedenbeleid - verwacht ik toch wel dat ik bij de eerste tien hoor. Dan ben ik redelijk verzekerd van een plek in de kamer. Overigens gaan we elkaar niet negatief beoor delen op de plek die een ieder op de kandi datenlijst krijgt. Binnen de fractie heerst een goede sfeer. Iedereen vindt het een eer om voor een beter Nederland aan de slag te gaan. Persoonlijke ambitie mag daarbij geen rol spelen, vinden wij. Een selectiecommissie bepaalt uiteindelijk de volgorde van de kan didaten op de lijst. Eind september wordt die bekend. De selectiecommissie is geheim, dus als fractieleden kunnen we niet lobbyen voor een betere plek". Er lijkt een strak regime te heersen binnen de Groep Wilders. Hartong ontkent dat. "Ik mag alles op tafel leggen wat ik wil. Ik kan in vrij heid spreken. Wilders zit me daarbij niet in de weg. Ik beschouw hem meer als een coach dan een dictatoriale partijchef Degene die u de partij binnenhaalde, Bart- Jan Spruijt, is desondanks toch opgestapt. "Dat had niets Ie maken met persoonlijke conflicten. Bart-Jan wilde een bredere con servatieve beweging op gang brengen. Dat had ik ook graag gezien. Bijvoorbeeld door Marco Pastors bij de partij te betrekken. Dat is echter niet gelukt. Het is heel jammer dat Bart-Jan daarom uit de Groep Wilders is gestapt, maar wel begrijpelijk. Te meer omdat er een grote druk op hem lag omdat Wilders hem de tweede plaats op de kandidatenlijst gunde, terwijl Spruijt meer een denker is dan een politicus". Wat vindt u van de versplintering in de rech terflank van de politiek? "Ik zie daar geen enkel probleem in. Links Nederland is ook verdeeld. Het beeld van ruzie en gekonkel in rechts Nederland klopt niet. Alleen de Groep Nawijn als restant van de LPF gaat zo ten onder. De andere rechtse partijen, zoals de VVD en Één NL van Pas tors zien wij als geestverwanten. Mei Pastors hebben we bijvoorbeeld ook afgesproken dat we hem bij de campagne niet voor de voeten gaan lopen". Die campagne gaat de komende tijd van start. Een drukke tijd voor de Groep Wilders. Hartong wordt er helemaal bij betrokken. "Elke week ga ik naar Den Haag om te ver gaderen met de fractie. De komende tijd gaan we veel het land in om tijdens verkiezings bijeenkomsten met de mensen van de straat te spreken. Drie weken voor de verkiezingen stappen we als fractie in een bus om het land in te gaan". Hartong gaat zijn best doen om Wilders tij dens de campagne naar Flakkee te krijgen, geeft hij aan. "Momenteel zijn we helemaal volgeboekt. Misschien is er in oktober nog een gaatje. In ieder geval is er 6 november een debat in het Diekhuus, waar ik als ver tegenwoordiger van de Groep Wilders aan meedoe". Na het gesprek wil Hartong bij de deur van zijn woning aan de Nachtegaalstraat nog iets kwijt. "Die beveiliging van Wilders, dat is echt bizar. Toen hij hier op bezoek kwam, moest een half uur van tevoren mijn huis gecheckt worden. Tijdens het gesprek stond er voor en achter het huis een bewaker. De beveiliging gaat zelfs zo ver dat we niet eens weten waar onze partijleider woont". Beëdigd makelaar/taxateur Telefoon 0187 - 48 38 16 E-mail l«o_timboeT€'hotfnaf).coin WOZ taxateur RMT/FTT geceftificeerd H STELLENDAM - Donderdag 7 september, om 17.00 uur, werd de reddingboot Prinses Margriet te Stellendam door het Kustwacht centrum gealarmeerd voor een bootje met moioiproblemen, net builen de haven van Stellendam. Omdat een aantal bemannings leden nog in het boothuis was, kon direct worden uitgevaren. Na ongeveer 5 minuten was de Prinses Margriet bij het 15 meter lan ge kajuitjacht Veli Volantus, met 3 personen aan boord. Het jacht werd langszij genomen en aan de drijvende steiger in de buitenhaven van Stellendam afgemeerd. sfe Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel.: (0187)482609 E-mail: info@kievitvvarmte.nl www.kievitvvarmte.nl Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee SOMMELSDIJK - Om de verkeersveilig heid te vergroten en het aantal dodelijke slachtoffers tenjg te brengen controleert de politie regelmatig op snelheid. Zo ook afge lopen zaterdag, toen politiepersoneel van district De Eilanden een snelheidscontrole hield op de Langeweg. Tussen half twaalf en kwart voor één werd de snelheid gemeten ter hoogte van de Groene Schooi. Eenentwin tig automobilisten reden te hard en kregen een bekeuring. De 1 bedroeg 75 km/uur. OOLTGENSPLAAT - Het rijbewijs van een 32-jarige inwoner uit Middelharnis is zon dagmiddag door een motoragent ingevor derd. De man reed over de Langeweg, waar 80 km/uur de maximumsnelheid is, met een snelheid van 160 km/uur. Het rijbewijs van de man werd direct ingevorderd. De eerste bezoeker van de avondopenstelling van het Middelharnisse gemeentehuis. de heer Brooshoofl ontvangt uil handen van burgemeester De Vries, die voor deze gelegenheid even achter de balie plaatsnam, een boeket bloemen. (Foio: Pershum Flakkee) Door Roeland van Mourik "Er zijn tot nu toe vijftien mensen geweest", vertelt Ine den Bochter (57), receptioniste van het gemeentehuis. Elke keer als er men sen binnenkomen schenkt ze een bakje koffie in en maakt ze een praatje met de bezoekers. Voor de kinderen die met hun ouders mee komen laat ze zelfs een fles cola aanrukken, "Ik ben ook extra ingeschakeld deze avond," geeft Den Bochter aan. Ze rekent daarna uit hoeveel mensen totaal zijn ingeschakeld voor de avondopenstelling. Uiteindelijk komt ze op zeven personen uit. Twee achter de publieksbalie, twee bij de afdeling sociale zaken, twee bij de vergun- ningenaanvraag en zijzelf als receptioniste. Het gemeentehuis is voortaan open op elke donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. De avondopstelling valt in de smaak bij de bezoekers. Mar Romijn (49) komt net bij de publieksbalie vandaan lopen. In zijn hand een kartonen doos en de petitfourtjes. Weel hij wat er in de doos zit'? "Nee, maar ik kan 'em wel even open maken". De thermoskan die uit de verpakking komt, komt Romijn goed van pas; "Net gisteren is onze thermos kan kapot gegaan, omdat de dop er te hard werd opgedraaid...". Romijn kwam bij de publieksbalie om zijn ID-kaart op te halen. "Het kwam mij goed uit dal het gemeentehuis 's avonds open is", ver telt hij terwijl hij van het door IJen Bochter ingeschonken kopje koffie geniet. "Ik werk aan de overkant en als ik overdag naar het gemeentehuis moet komen, zou ik bijna een hele dag vrij moeten nemen." Vanaf een bankje in de hoek van het gemeen tehuis, waar een gezin geniet van de koffie en het gebakje klinkt hetzelfde: "Het is echt prettig hoor, zo'n avondopenstelling. Voor een bezoek aan het gemeentehuis ga je geen dag vrij nemen. En als je een dag vrij hebt. ga je leuke dingen doen." Achter de publieksbalie staan Kees Knijper (51) en Rianne Lugthart (39). Om de andere week moeten ze extra op komen draven. Net als de bezoekers geniet Lugthart achter haar bureau ook van de koffie en gebak. Net heeft in de hal de klok zeven uur gesla gen. "We zijn nu een uur bezig", vertelt Knij per, "en er zijn twaalf transacties verwerkt van evenzoveel klanten. Dat betekent om de vijf minuten één klant. Daarmee loopt het zoals we verwacht hadden." Het meest druk hebben de twee medewerkers hel met de aan vraag van reisdocumenten en paspoorten. De allereerste bezoeker van de avondopen stelling, de heer H. Brooshoofl kreeg van burgemeester G. de Vries-Hommes een bloe metje uitgereikt. "Precies om zes uur stond hij op de stoep." vertelt De Vries. Over een jaar wordt de avondopenstelling geëvalueerd. Maar nu al kan van succes gesproken worden, getuige de reacties van de bezoekers. Weer komt er iemand bij de balie vandaan lopen. In het voorbijgaan voegt ze Den Bochter toe: "Dit is heel geweldig. Dat mag ook wel eens gezegd worden." GOEDEREEDE - De binnenkort te verwachten vaststelling van de natuur doelstellingen voor de Natura 2000 gebieden, waaronder ook de Voordelta valt en de compensatiemaatregelen in het kader van het zeereservaat, heeft de gemeente Goedereede aanleiding gegeven om een brief te richten aan de fracties van de Tweede Kamer. De gemeente schrijft deze brief mede namens de gemeentebesturen van Westvoorne, Hellevoetsluis, Schou- wen-Duiveland, Noord-Beveland en Veere. Door Adri van der Laan In het kader van 'Natura 2000' stelt het ministerie van LNV vast voor welke natuur gebieden in Nederland speciale beheers maatregelen nodig zijn. De Voordelta, die loopt van de Euro Maasgeul - noordelijk an Westvoorne - tot de Westpunt van Wal cheren is een dergelijk gebied waar straks strengere milieubeschermende maatregelen zullen gaan gelden. Hierbij komt nog dat in hetzelfde gebied, een deel van de com pensatiemaatregelen voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte gestalte zullen krijgen. De gemeenten die grenzen aan de Voordel ta slaan met argusogen de ontwikkelingen gade, want zij verwachten bij uitvoer van de strengere beheersmaatregelen ernstige belemmeringen voor zowel de recreatie, de visserij en andere bedrijvigheden. In haar brief wijst het college van Goeder eede erop dat toen in 1998 de Voordelta in de Tweede Kamer is behandeld er is afgespro ken "dat het huidig gebruik, de voorzienin gen en functies geen beperkingen opgelegd zouden worden". Het verontrust de gemeen ten dat bij de huidige maatregelen ook de bestaande activiteiten toch weer zullen wor den getoetst. De geineenten verwachten door de maatrege len een teruglopende investeringsbereidheid van ondernemers en een verhoging van de administratieve lasten voor het bedrijfsleven, organisaties en overheden. "Dit kan er in de praktijk toe leiden dat huidige (succesvolle) evenementen en plannen mogelijk niet meer uitgevoerd kunnen worden (dit zal bijv. in hel geval van de Slikken van Voorne leiden tot een beperking van het huidig recreatieve gebruik van het strand). Dit is voor een regio waarin met name de toeristische sector van groot belang is niet gunstig", zo waarschu wen de gemeenten. In de aangescherpte plannen dient de Voor delta het gebied te worden waar de gewone zeehond en de Grote Stern zich verder onge stoord kunnen ontwikkelen en het zou ook de plaats dienen te worden waar de zeldzame roodkeelduiker beschermd dient te worden. Volgens de gemeenten heeft dit direct econo mische gevolgen voor de visserij- en recrea tiesector. "Wij merken hierbij op dat in hel gebied van de Voordelta en het zeereservaat Nederlands mooiste surfgebieden liggen die nationaal, maar zeker ook internationaal van groot belang zijn. Verder komt de gewone zeehond op meer dere plaatsen voor langs de kust, bijv. in de Waddenzee. De gewone zeehond vormt daar een goede levensvatbare populatie. Van de visserijsector wordt verlangd dat men de boomkorvisserij in het zeereservaat staakt en in hel kader van de Voordelta beheers maatregelen komen daar nog eens 6 gesloten gebieden voor de totale visserij bij. Het zal duidelijk zijn dat wij vinden dat dit een te groot economisch effect teweegbrengt bin nen de sector en de gehele keten. Dit zeker ook omdat het inleveren van de boomkor visserij in het reservaat een veel hogere ver betering van bodemtlora en fauna met zich meebrengt dan de 10%, welke uitgangspunt is bij het instellen van het reservaat", aldus de gemeente Goedereede namens de andere gemeenten in hun brief. De gemeenten doen dan ook een 'indringend beroep' op de ministeries van LNV en van Verkeer en Waterstaat om zich te houden aan de afspraken uit 1998 "dat de bestaande acti viteiten niet beperkt worden" en dal de doel stellingen bijgesteld worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1