Overdenking uit de Heilige Schrift 'Slender You GO' zet 24 uur lang deur open voor marathon ten bate van Reumafonds EiiAnisi-tiiEyws HET r^KIJKVENSTER Agenda Cursus Geestelijke Vorming 2006/2007 SIEttKALSSASSëNOOGn HEUZENJiAD KINDEKLIJK AUTOMAAT ONZUINIG? Themadag voor mannen op Goeree-Overflakkee Onderwerp: 'Geloof en zekerheid' Het oordeel van Rehabeam Slenderen voor het goede doel: BELEEF DE SHOWROOM VAN IMABO ESSELINK EiSlSlElLlI Nk PAGINA 5 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 2006 Blik op kerk ^-,y en samenleving CJ - Verkiezingen - Personen en beginselen Het kan voor niemand een geheim zijn dat we in dit land op 22 november (vervroegde) verkiezingen voor de Tweede Kamer heb ben. Het tweede kabinet-Balkenende is deze zomer len val gebracht en blijft zo'n beetje doorregeren om 'de lopende zaken' af te doen. En daarna zien we wel hoe we verder gaan... De verkiezingen werpen hun schaduwen vooruit. Het kan aan mij liggen, maar ik vind dat de partijen steeds verder gaan in het bestrijden van elkaar, en - mag ik het zeggen? - in het 'afkatten' van elkaar. Ik loop al een poosje mee, maar ik kan me niet herinneren dat zoiets in het verleden óók gebeurde... Er wordt veel gesproken over de aanstaande verkiezingen, en vooral over de vraag welke regering we straks krijgen. Wordt het weer een kabinet-Balkenende, of zou Wouter Bos het gaan winnen'.' Want - ook dat zien we hoe langer hoe meer - het is geen strijd tus sen partijen, maar tussen personen. Reeds nu wordt openlijk gezegd dat de verkiezingen van 22 november een race worden tussen toekomstige premiers: Wordt het Balkenende of wordt het Bos'.' Om personen lijkt het ook te gaan binnen de partijen zelf. Voor het eerst in de geschiede nis hebben de leden van de VVD en van D66 hun lijsttrekker gekozen. De liberalen zagen een nek-aan-nek-race tussen Mark Rutte en Rita Verdonk, die uiteindelijk door eerst genoemde werd gewonnen. Rita Verdonk, die blijkbaar goed in de markt ligt, herhaalt steeds dat er geen wezenlijk verschil tussen haar en de lijsttrekker bestaat. Maar het is een publiek geheim dat zij het meer rechtse gedeelte van haar partij vertegenwoordigt. Toch weer niet rechts genoeg voor de poli tieke nazaten van Pim Fortuyn, die het maar niet eens konden worden en die nu met vier afzonderlijke lijsten uitkomen. Ook daar gaat het waarschijnlijk meer om de mensen dan om de beginselen.Maar het is wel te vrezen dat ze op deze manier niet veel invloed zullen hebben... Over beginselen gesproken. De grote politie ke partijen hebben hun verkiezingsprogram gepubliceerd of zullen dat dezer dagen doen. Wouter Bos moest in der haast terugkrabbe len toen duidelijk was geworden dat hij een aanval wilde doen op de A.O.W. Het getuigt van moed, zei z'n achterban, dat hij een andere visie naar voren heeft gebracht. Par tij-politiek, schreeuwden zijn tegenstanders. En nu de PvdA met haar verkiezingsprogram naar buiten gekomen is, nu hebben het CDA en de VVD er geen goed woord voor over. Mooie plannen, zeggen ze, maar wie zal dat betalen? Enfin, de conflictstof ligt hoog opgestapeld. En ongetwijfeld zullen de verschillende par tijen elkaar in de komende maanden te lijf gaan. Hoe ze dat doen, volgen we met span ning. WAARNEMER Deze vraag- en antwoordrubriek staat gebeel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. In de voorficuiiule zomer zijn onze sierkale- bassen ;his erg laat rijp geworden. Wanneer en hoe moeten wij ze plukken, om ze voor later te kunnen bewaren? Vorig jaar was ik daar misschien te laat mee. Antwoord: Meestal oogst de leek zijn kale bassen veel te vroeg. Zo lang ze nog groeien, hoeft u ze niet te plukken, want het is beter ze niet te vroeg te snijden. Bij een gunstige nazo- mer groeien ze door tot zeker half september. U snijdt ze met het steekje eraan, precies alsof u appels plukt. Leg ze dan op een koele plek. Als het steeltje verschrompeld is, kunt u dat er af duwen. U zult zien, dat de vrucht op die plaats kurk gevormd heeft, zodat ze daar niet gaat rotten. Let er bij het plukken of snijden op, dat de vruchten al goed hard moeten zijn. Zachte kalebassen zijn niet rijp en gaan gauw rotten. In een droge, maar niet IC warme kamer kunnen uw sierkalebassen acht tot negen maanden bewaard worden, maar dan mag u ze niet stoten of ermee gaan gooien. In Wenen bezochten we hel Prater en we kre gen verschil van mening over de afmetingen ervan. Weet u hoe hoog de as van het wiel boven de grond draait, hoe groot de middel lijn van liet rad is en hoe hoog je bent als je met je cabine in de hoogste stand komt? Antwoord: In een brief noemde u een paar cijfers, maar die waren van voor de oorlog. In 1945 werd de gehele installatie door bom men en brand vernield. Het midden van de grote wielas bevindt zich nu 34,20 meter boven de grond ter plaatse. De middellijn van het wiel is 61 meter en het hoogste punt van het reuzenrad is 64,75 meter. Omdat de lage cabines aan de binnenzijde van het wiel zijn bevestigd, zweeft u dus zo'n 63 meter boven de grond als u helemaal boven bent. Een collega houdt vol dat je als volwassene geen kinderziekten meer kunt krijgen. Er zijn toch wel grote mensen die mazelen kregen en moeders die rode hond hadden tijdens hun zwangerschap Antwoord: Vooral die rode hond is wel eens gevaarlijk voor jonge moeders, want zo kan in de eerste maanden van de zwangerschap ernstige afwijkingen bij de vrucht veroor zaken (bijv. aan het hart en aan het oog). Kinderverlamming, difterie en met name nekkramp kunnen juist bij volwassenen zeer schadelijke gevolgen hebben. Kinkhoest, mazelen, roodvonk en waterpokken, die u ook in uw brief noemt, komen weinig bij vol wassenen voor, maar die kunnen wel dege lijk besmet worden, vooral als zij die kwaal nog niet eerder hadden en het lichaam er nog geen afweerstoffen tegen gevormd had. Navelinfecties en rachitis beginnen eveneens vaak bij kinderen. Tenslotte zijn er nog kwa len en aandoeningen die bij jeugdige mensen heel anders verlopen dan bij volwassenen. Ik wil een auto met automatische versnelling kopen, maar nu zeggen collegae dat die veel MIDDELHARNIS - Voor de cursus Geeste lijke Vorming, die gegeven wordt in het ver enigingsgebouw van de Christelijke Gere formeerde Kerk te Middelharnis, is voor het komende seizoen het volgende programma samengesteld: donderdag 21 september 2006, drs. H.Korving,'De betekenis van het vierde gebod in deze tijd'; donderdag 19 oktober 2006, drs. J.M.J. Kieviet, 'De vreemde vrijspraak'; donderdag 23 november 2006, drs. M. Gol- verdingen, 'Het Geweten en Gewetens vorming'; donderdag, 18 januari 2007, drs. P.C Hoek, 'Leven in de schaduw van de dood' donderdag 15 februari 2007, dr. W. van Vlastuin, 'Prediking in deze tijd'; donderdag 22 maart 2007, ds. C. Harinck, 'De gaven van de Geest'. De cursusavonden beginnen om kwart voor acht. Het cursusgeld bedraagt 15 voor de gehele cursus of 3 per avond. Aanmelding via gironummer 1252273 t.n.v. Cursus Gees telijke Vorming te Sommelsdijk of contant op de betreffende avond(en). Voor nadere inlichtingen kunt U terecht bij mevr. Kati Mulder, tel. 0187 482443 ('s avonds). Voor de vijfde maal zal op Goeree-Over flakkee een regionale Themadag voor man nen worden gehouden. Dit jaar op zaterdag 9 september a.s., in de aula van de Christe lijke Scholengemeenschap 'Prins Maurits', Koningin Julianaweg 57 te Middelharnis. De dag beoogt op verantwoorde wijze handrei king en ondersteuning bij geloofsvragen te geven in relatie tot de tijd en de maatschappij van vandaag. De themadag heeft als onder werp: 'Geloof en zekerheid'. Ds. I. Lörincz uit Roemenië en ds. C.P. de Boer (Chr Geref.) uit Werkendam zullen over dit thema spreken. Ds. De Boer zal het theologische/ exegetische aspect behandelen en ds. Lörincz het praktische. Vanuit het alledaagse leven in zijn vaderland weet laatstgenoemde uit eigen ervaring te spreken over wat geloofsbeproe- ving en geloofszekerheid inhoudt. De dag wordt georganiseerd in samenwerking met de Hervormde Mannenbond en de Christe lijke Gereformeerde Mannenbond in de regio Zuid-Holland en Zeeland. De bijeenkomst, die is bedoeld voor alle mannen uit de wijde regio, begint om 9.30 uur en duurt tot 14.00 uur. Er is voldoende parkeergelegenheid. De toegang is gratis, wel wordt er een collecte gehouden. Bezoekers dienen zelf een lunch pakket mee te nemen. onzuiniger rijdt dan ééntje met handpook. Is dat wel waar, of is het de kift? Antwoord: Het hangt grotendeels af van uw rijstijl. Als men de motor altijd laat trek ken, ook als u stilstaat voor rood licht, een geopende brug of gesloten spoorbomen, ver bruikt hij natuurlijk meer benzine. U kunt uw auto dan echter gerust in zijn vrijstand zet ten. En op de vlakke weg remt een wagen met automaat niet af op de motor als u het gas loslaat. Dat kan echter wel op hellingen. Het gaat er evenwel om, wat u belangrijker vindt. Het is erg prettig de handen vrij te hebben in bochten en moeilijke situaties en onzes inziens weegt daar een klein percen tage meerverbruik wel tegenop. "En hij deed wat kwaad was, daar hij zijn hart niet richtte om de Heere te zoeken. (2 Kron. 12:14) Aan het eind van de regeringsperiode van Rehabeam geeft de schrijver zijn commen taar. Rehabeam is geen slechte koning geweest! Hij zou van óns voor zijn bewind een ruime voldoende hebben gekregen. Toch krijgt hij van de Kroniekschrijver een diepe onvol doende. Hij richtte zijn hart niet om de Heere te zoeken. En het léék soms heel wat. Neem nu het begin. Hij zag wel in dat hij fout was geweest. Hij betuigde zijn leedwezen. Hij verootmoedigde zich. En toen was er de dreiging van de kant van Egypte. Hij moest wel een vernedering ondergaan, maar de totale vernietiging bleef hem bespaard. Toen had Rehabeam de Heere nodig. Daarna kon hij het zelf weer... Zo komt de auteur tot zijn vernietigend vonnis: Hij deed wat kwaad was... Het moet ons treffen dat de koning op deze wijze wordt gekarakteriseerd. Want van vele koningen van Juda en van alle koningen van Israël wordt dat ook gezegd. Maar dan droop de goddeloosheid er ook van alle kanten af. De een had zichzelf verkocht om kwaad te doen. De ander liet zijn zonen door het vuur gaan. Weer een ander had Jeruzalem met zijn gruwelen vervuld. Of de tempel werd geslo ten. Je kunt het dus véél erger maken dan Rehabeam. Hij springt er eigenlijk nog uit, hij heeft het beter gedaan dan al die konin gen. Maar hij had zijn hart niet gericht om de Heere te zoeken. Dat was dus zijn eigenlijke zonde. En dat noemt de Bijbel kwaad, hoeveel goeds er overigens ook te zeggen valt. Want het beginsel deugt niet en daaruit komen die verkeerde daden voort. Natuurlijk, we kunnen wat tot zijn veront schuldiging aanvoeren. Hij heeft thuis niet geleerd de Heere te vrezen. Zijn moeder was een Ammonietische. En zijn vader wandelde andere goden na. Maar de diepste oorzaak ligt bij hemzelf. Hij had de Heere nodig om verlost te worden, niet om vernieuwd te worden. Af en toe was er hoop, maar het zette niet door en het hield geen stand. Rehabeam hinkte op twee gedachten. Hij houdt ons een spiegeltje voor. Hoe ver kan het met een mens gaan. terwijl zijn hart er niet bij is? Is uw naain genoemd? Is uw leven getekend? Nee, dat valt niet mee als je verder een trou we kerkganger bent en toch tot de ontdek king komt dat je je zaken zélf regelt. Is er een oplossing voor? Jawel, één ding tegelijk willen. De psalmdichter bad; Ver enig mijn hart - dat hart dat alle kanten uit wil - tot de vreze van Uw Naam. En dat kan uiteindelijk alleen maar door te zien op de grote Koning Die altijd de wil van Zijn Vader heeft gedaan, en Die aan het eind van Zijn leven bad: Vader, Ik heb Uw Naam ver heerlijkt op de aarde. Bergambacht, W. van Gorsel SOMMELSDIJK - Met enthou siasme, maar ook met spanning, kijkt Peta Grootenboer van 'Slen der You GO' uit naar vrijdag 6 en zaterdag 7 oktober a.s. Dan houdt het Reumafonds een landeüjke 24-uurs marathon, waar sport- en bewegingscentra in het gehele land belangeloos aan mee doen, voor het goede doel. Zo ook 'Slender You GO' te Sommelsdijk. En Peta met haar team ziet ernaar uit dat heel veel mensen die vrijdag en zater dag de weg naar het bewegingscen trum, dat gevestigd is op de hoek Oostdijk/Kaai te Sommelsdijk, zul len weten te vinden. Want de gehele opbrengst van de marathon wil Peta aan het Reumafonds schenken. En ze zou het geweldig vinden als dit een reusachtig bedrag wordt! Tekst en foto: Hans Villerius Er wordt dan ook van alles georganiseerd om deze dagen zo aantrekkelijk en gezellig moge lijk te maken in het Sommelsdijkse 'Slender You GO'. Zo zal er op gezette tijden live muziek klinken, bijvoorbeeld van het draaior- geltje 'de Kleine Victoria' van Stichting Podi um Goeree-Overflakkee. In de late uurtjes van vrijdagavond 6 oktober en ook 's nachts zullen er o.a. Flakkeese verhalen worden voorgele zen. Ook kan men - tegen betaling natuur lijk, voor het goede doel - 's nachts de nek en schouders laten masseren of 's zaterdags over dag de handen laten verzorgen. En er wordt wilt u verzekerd zijn van 100% tijd en aandacht? Bel dan voor een afspraak 0187-475 440- gevelstenen dakpannen tegels en sanKaIr deuren en kozijnen sfeer- verwarming plafond- en wandpanelMl< hout en plaatmateriaal tierbestrating bouwmaterialen gereedschappen MIddeihamis - Industrieweg 35 Peia Grootenboer (m.) en haar team hopen op een overweldigende belangstelling tijdens de marathon voor het Reumafonds. een loterij gehouden. Vierentwintig uur aan één stuk is 'Slender You GO' geopend tijdens de marathon, die van vrijdagmiddag 16.00 uur tot zaterdagmiddag 16.00 uur duurt. "En we willen er al die uren gewoon één gezellig gebeuren van maken", geeft Peta aan. "Niet alleen onze vaste klanten zijn hartelijk wel kom, maar ik zou 't ontzettend leuk vinden als er ook heel veel mensen kwamen die helemaal niks met slenderen hebben." 'Slender You GO' is een bewegingscentrum waarin mensen op optimale wijze in bewe ging komen, zónder daarbij eigen spierkracht te hoeven gebruiken, 't Is er hier dus niet om begonnen om een zo groot mogelijk uithou dingsvermogen op te bouwen, maar wél om zo'n mate van lichaamsbeweging te hebben die vrijwel niet te bereiken is als dit op eigen spierkracht en met eigen lichaamsenergie zou moeten gebeuren. De gebruikers van het 'Slender You GO' centrum worden namelijk op intensieve wijze in beweging gebracht door zes banken, die stuk voor stuk een bepaald gebied van het lichaam, het bewe gingsapparaat, voor hun rekening nemen. Op deze wijze wordt bevordering van de circu latie, de bloedsomloop bereikt, het zet aan tot stofwisseling en het versoepelt, verstevigt en versterkt de spiergroepen. Allerlei mensen maken iedere dag gebruik van het Sommelsdijkse bewegingscen trum. De één omdat 'ie ervaart dat 't zo lichaamontspannend werkt. De ander omdat 'ie wel iedere week graag aan de nodige lichaamsbeweging komt, maar na een week hard werken geen fut meer heeft om zelf een uurlang te gaan sporten. En weer een ander omdat 'ie ondervindt dat de mobiliteit erdoor verbetert, zoals reuma- of fibromyalgiepa- tiënten, die zich door slenderen duidelijk mobieler voelen. "De altijd aanwezige pijn van reuma- of fibromyalgiepatiënten kunnen wij niet wegnemen, maar wel verminderen. Omdat klanten van ons met deze aandoenin gen kampen, voelen wij ons nauw verbonden met het Reumafonds, dus doen we zeker met de marathon mee!", zegt Peta. "Daarnaast", zo geeft ze aan, "staat het sociale aspect heel centraal bij ons. Er zijn zoveel mensen die alleen zijn en even van zich af willen praten. Daar is hier in een uur tijd alle ruimte voor. Dan zie je men sen soms gewoon opleven. Dat geeft zoveel voldoening! Eigenlijk is dat ook wat we hier willen, een stukje bedrijfsfilosofie: de mens staat voorop." Iedereen kan dus terecht bij 'Slender You GO' Oostdijk 1 te Sommelsdijk, mits men geen bij zondere problemen met de gezondheid heeft en men minimaal 1,50 meter lang is. Een uur slenderen kost 7,50. Wel moet er van tevo ren even een afspraak gemaakt worden, tel.: (0187) 478282. Natuuriijk is de kans aanwe zig dat er even gewacht moet worden, maar de gezelligheid, muziek of Flakkeese verha len zullen dat beslist goedmaken. Peta en haar team zien uit naar een grote belangstelling op vrijdag 6 en zaterdag 7 oktober! -3- Toen de dokter vertrokken was, hadden ze samen hun knieën gebogen en Van Vliet had in een vurig smeekgebed hun moeder, die op het randje van de dood zweefde, opgedragen aan de Almachtige. Het was of Evert nu nog die angst voelde als een scherpe, snijdende, vlijmende pijn. Hij krampte zijn ogen dicht bij die herinnering, terwijl hij ongevoelig voor weer en wind verder worstelde. O, als dat toch eens gebeurd was. Hij rilde. Maar neen, de Heere had dat genadiglijk verhoed. Doch het was langs het kantje af gegaan. Weken en wekenlang had zijn moeder tussen leven en dood gedobberd. Van al de drukte, die de volgende dagen met zich meebrachten, had zij niets bemerkt. De familie was gewaarschuwd: zijn twee andere zusters, die getrouwd waren en niet in de stad woonden, zijn ooms en tantes. O, als Van Vliet en zijn vrouw er niet geweest waren, dan..., dan..., dan waren zij er nooit door gekomen. Van Vliet had overal voor gezorgd. Kaarten, lijkkist, begrafenisondernemer, burgerlijke stand enz. enz. Wat was er niet te doen geweest. Die twee mensen waren zo lang bij hen in komen wonen. Met vaste hand had vrouw Van Vliet de huishou ding bestuurd. Trees zou het in die dagen onmoge lijk hebben kunnen doen. Die was door het onver wachte als versufd en bij het ledikant van haar moe der bijna niet weg te slaan. AJles hadden zij bekostigd en wilden later van geen teruggeven weten. Het waren bemiddelde mensen. "Waarom?" had hij gevraagd. "Kinderen hebben we niet. Broers en zusters ook niet meer. Alleen wat neven en nichten en die hebben toch genoeg." Lakoniek had dat laatste geklonken. Na de drukte van de begrafenis, was de naaste fami lie nog gebleven, want moeder.zie je! Nacht en dag was er, om beurten, bij haar gewaakt. Van Vliet en zijn vrouw hadden het leeuwenaan deel daarvan genomen. Vooral toen zijn oudste zus ter met haar man weg móésten. Hun jongen, een gezonde flinke boy van omstreeks vier jaar toen, was ernstig ziek geworden. Zij hadden het kind zolang bij een zuster van haar man, die op dezelfde plaats als zij woonde, in huis gedaan, en hij had het daar best, dat wisten ze. Doch toen het bericht van zijn ziekte zijn ouders bereikte, was er geen houden meer aan geweest. Zij waren dezelfde dag reeds vertrokken, doch hadden de verzekering meegekregen, dat ze geregeld op de hoogte van de toestand zouden gehouden wor den en bij een ongunstige wending, zou er dadelijk getelefoneerd worden. Ook zijn tweede zwager was tenslotte vertrokken, het duurde te lang, zijn arbeid riep hem. Eindelijk, eindelijk was er een verandering ten goe de gekomen. Duidelijk herinnerde Evert zich nog de dag, dat de dokter verklaarde, dat het levensgevaar nu geweken was. Wat had hij in zijn hart mee de Heere gedankt, toen Van Vliet in eenvoudige woorden bij het avondeten die grote Medicijnmeester dankte voor de aanvankelijke genezing. Ook zijn tweede getrouwde zuster was toen vertrok ken. Langzaam, heel langzaam waren de verloren krach ten van zijn moeder teruggekeerd. Wat een blijd schap had zijn ziel vervuld, toen zij voor het eerst een half uurtje in de kamer mocht zitten. Och, voor zijn moeder was het een kwaad uurtje geweest, dat had hij wel aan haar bespeurd. Vaders lege stoel aan tafel, vaders pijpen in het pijpenrekje aan de schoorsteen naast de spiegel. En nog zoveel andere dingen meer. Allemaal stille getuigen van hem, in wiens aanwezigheid zij zich nooit meer verblijden zou. Dikke tranen waren haar over de vermagerde wan gen gebiggeld. En dan de vreselijke gedachten voor haar, dat ze niets, letterlijk niets van de begrafenis gezien of gehoord had. Niet één blik had ze meer op het gelaat van die geliefde dode mogen werpen. Hij was het huis uitgedragen, voorgoed, en zij had machteloos, in de nevelen van de bewusteloosheid, op haar bed gelegen. Alleen de herinnering aan zijn heengaan op de morgen van die onvergetelijke dag was haar helder bijgebleven. Hij had haar op een onbewaakt ogenblik wel eens horen zuchten: "Waarom, Heere?" Dat alles had wel haar volledige herstelling geremd, maar gelukkig niet verhinderd. Hoewel, de oude van vroeger was zij nooit meer geworden, het blééf oppassen voor haar. Plotseling schokte hij op uit zijn gedachten. "Daar dan", mompelde hij, "daar ben ik warempel mijn huis al voorbijgelopen." Zo intens leefde hij het gebeuren van die zware tijd weer in, dat hij al een paar huizen te ver was gelo pen. Haastig keerde hij op zijn schreden terug. Het was een wel niet groot, maar toch keurig huis je, waar hij de sleutel in het slot van de voordeur stak. Het stond in een rustige straat, enigszins aan de rand van de stad. Het drukke geroezemoes van het stadsleven in het centrum drong tot dit gedeel te niet door. Een aardig tuintje, waar 's zomers seringen- en rozenstruikjes geurden, doch dat nu dor en afgetakeld door de neerstriemende regen doorweekt werd, scheidde het huisje van de straat. De deur in het midden liet links en rechts plaats voor de voorkamer en slaapkamer. Daarboven liet de gebroken kap voldoende ruimte over voor twee slaapkamertjes in de voorgevel, waarvan het éne zijn en het andere dat van zijn moeder was. Sinds het huwelijk van Trees, nu ongeveer twee jaar gele den, was de beneden-slaapkamer, op zijn aandrang, ingericht als logeerkamer; en was zijn moeder naar boven verhuisd. Zij had slechts node afstand gedaan van haar kamer beneden, waar zoveel herinneringen voor haar lagen uit een bijna vijfendertig jaren gelukkig huwe lijksleven. Doch daar zij de zestig al gepasseerd was, had hij het veiliger gevonden, dat ze in het kamertje naast het zijne kwam slapen. Je kon nooit weten, ze was niet sterk meer en er kon zo licht iets gebeuren. Als je dan zo ver van elkaar verwijderd lag, gaf dat hem een onrustig idee. In de eerste tijd, als hij haar alleen beneden wist, want voor haar huwelijk had Trees steeds naast haar geslapen, was hij 's nachts vaak wakker geschrok ken, menende dat zij riep, maar wanneer hij dan haar slaapkamer betrad, bewees haar regelmatige ademhaling, dat zij heerlijk sliep en hij zich vergist had. Vroeger werd hij nooit wakker en nu schokte hij door het minste gerucht op uit zijn slaap. Hij ging er gewoon op liggen. Tenslotte had zij zelf ook ingezien, dat het beter was van kamer te verwisse len. Met de hulp van Jaantje, het dienstmeisje, dat van 's morgens acht tot 's middags vijf uur het werk deed, had zij zonder er tegen hem met één woord meer over te spreken, de zaak veranderd. Toen zij 's avonds naar bed gingen, was zij tot zijn grote ver wondering met hem meegegaan naar boven. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 5