P,JLITI i f jj^ Iff Explosie blauwalg blijft uit door zware regenval \\J 0900-8844 ^2] Acties K N R M PvdA Oostflakkee vraagt aandacht voor rampenbestrijding op het water ■(/Mmnaard Bibliotheken zoeken leeskringen Open Dag muziekschool De Deltastreek Scooteraar verstopt zich voor politie Snelheidscontroles Rijbewijzen ingevorderd Ongeveer een jaar geleden brak een containerschip op de Westerschelde doormidden. Deze crisis is goed afge lopen, maar heeft wel veel discussie losgemaakt: zaten er gevaarlijke stoffen in die containers? Wie weet er welke lading een schip vervoert? En wie coördineert een crisis? De burgemeester coördineert een crisis binnen zijn gemeente. Maar wat als er een crisis plaatsvindt die over de gemeentegrenzen heen gaat? Of op de grens tussen drie provincies? Dit laatste is het geval als er een crisis met een schip plaatsvindt op het Volkerak-Zoommeer. f betaalbare BMW-servIce Kajaks in de Problemen Zwemverboden Oude-Tonge en Ooitgensplaal nog van kracht, onderzoek Rijkswaterstaat naar Volkerak-Zoommeer vertraagd, bellenblaasinstallatie voldoet redelijk OUDDORP/OOLTGENSPLAAT- De explosie van giftig blauwalg in het Haringvliet en Volkerak-Zoommeer is uitgebleven, doordat de extreme hitte veranderde in extreme regenval. Het waterschap Hollandse Delta, dat eerder deze zomer het inlaten van water uit het Volkerak-Zoommeer moest staken, meldt dat alles weer normaal is in zijn verzorgingsgebied. Nergens komen nog grote concentraties blauwalgen voor. Maar de pro vincie Zuid-Holland handhaaft voorlopig onverminderd de zwemverbo den bij Oude-Tonge en Ooitgensplaat. Voor zwemwater gelden strengere normen dan voor het oppervlaktewater. Massale bloei Inspecties Zeesla Hevel Wolkbreuken Doorspoelen Korfslakken M001&-; ILeo Tamboer i^S^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 iVIIDDELHARNIS TEL. 0187-617300 GOUDA'TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 Vrijdag 8 september 2006 79e jaargang nr. 7539 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflal<l<ee OOLÏGENSPLAAT - Op de Oudedijk zagen poliliemensen dinsdagmiddag twee jongens op scooters rijden, waarvan er één bij het zien van de politie met Hinke sneltieid ervandoor ging. Onderzoek in de omgeving leverde de scooter op, die geparkeerd .stond op een terrein aan de Oudedijk. De eigenaar, een 16-jarige jongen uit Ooitgensplaal werd iets later aangetroffen in de bosjes. De jon gen gaf aan geen bekeuring te willen vanwe ge een te hoge constructiesnelheid en was er daarom vandoor gegaan. De scooter is voor technisch onderzoek meegenomen naar een politiebureau. SOMMELSDIJK - Poliliepersonecl heeft, naar aanleiding van klachten van omwo nenden, woensdagmiddag tussen kwart over vijf en kwart voor zes een snelheidscontrole gehouden op de Joost van den Vondellaan. Slechts twee automobilisten bleken Ie hard te rijden. STELLENDAM - Politiepersoneel van de Verkeerspolitie heeft woensdagavond op de Plaatweg een snelheidscontrole gehouden. Tussen zeven en half negen werd in kader van het project SAMEN-ONGEVALLEN- STOPPEN met behulp van een la.sergun de maximumsnelheid van 80 km/uur gecontro leerd. Drie bestuurders, twee automobilisten en een motorrijder, moesten direct hun rijbe wijs inleveren. Zij reden respectievelijk, 136, 159 en 175 km/uur. De 28-jarige bestuurder van een BMW-Z3, afkomstig uil Slellendam, die 159 km/uur reed, moest zijn auto laten staan omdat hij zijn rijbewijs niet bij zich had. Voor de PvdA Oostflakkee is dit reden om samen met de PvdA afdelingen Steenbergen en Tholen een werkbezoek te organiseren voor politici en bestuurders uit de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Want dagelijks komt er veel beroepsvaart over het Volkerak-Zoommeer langs Oost flakkee, op weg van Antwerpen naar Rotter dam of andersom. Op 10 november reist een delegatie van Tweede kamerleden, gemeenteraadsleden, burgemeesters, wethouders en provinciale statenleden af naar Oostflakkee om vervol gens via de Krammersluizen naar Tholen en Bergen op Zoom te gaan. Op deze dag zal uitgebreid gediscussieerd worden over crisismanagement, veiligheid op het water, welke rol Rijkswaterstaat hierbij speelt en hoe rampen voorkomen en bestreden kunnen worden. Hel tweede thema van dit werkbezoek is de blauwalg in hel Volkerak-Zoommeer: na de aanleg van de dammen is hel meer snel zoel geworden. En in dit zoete water flo- reei1 de blauwalg. Het zorgt 's zomers voor veel overlast: er kan niet meer gezwommen worden bij de strandjes van Ooitgensplaal en Oude-Tonge en recreanten blijven weg uit jachthavens zoals die van Ooitgensplaal. Ook hierover zullen de politici zich laten voorlichten: wat kan er aan gedaan worden door de gemeente, provincie, waterschap of rijkswaterstaat'? En hoe kunnen deze organi saties het beste samenwerken om blauwalg te bestrijden'? Er wordt gestudeerd op maat regels om de waterkwaliteit in het Volkerak- Zoommeer te verbeteren en er worden proe ven gedaan met het inlaten van zout water via de Krammersluizen. "'"SS. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 't bij uw G2-deo!ef of kijk olvost op www.opeinieuws.nl Knöps BV - Longeweg 113 - 3245 KG - Sommdidijk - 0187 476767 AkkerdoQs BV - Kfoosterweg 2 - 4317 AL - Noordsouwe - 0111 401347 MAKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesfraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 uMMt.autoUtlKj^-etdiiaKtuii.» OUDDORP - Om 18.40 uur zondag 3 sep tember, werd de reddingboot Griend uit Ouddorp door het Kuslwachtcentrum gealar meerd voor kajaks die in de problemen waren gekomen in de omgeving van de 027 op de Grevelingen. Ter plaatste aangekomen bleken er drie kajaks tegen de Veermansplaat aan Ie zitten. Ze bemanning was niet meer in staat om tegen de wind, west 6, naar Bomme- nede te peddelen. Ze werden, met htm kajaks, aan boord van de Griend genomen en naar de haven van Bommenede gebracht. SOMMELSDUK - In het najaar van 2006 slaan de Openbare Bibliotheken in hel teken van een grote actie: Nederland leest. Een maand lang zullen er rond een gekozen the- maboek allerlei activiteiten in de bibliothe ken plaatsvinden. Voor deze grote campagne zijn de Openbare Bibliotheken binnen de regio Zuid-Hollandse Delta (in het kort:: van Rozenburg tol Ooitgensplaal) op zoek naar leeskringen in alle vormen en malen. Van grote gezelschappen tot kleine clubjes; iedereen die zijn/haar gezelschap onder hel woord leeskring wil scharen, wordt gevraagd zich te melen. Na de inventarisatie zullen de Openbare Bibliotheken, in het kader van de actie Nederland Leest, een uitdagend aanbod doen richting deze leeskringen. De bibliothe ken vragen de volgende gegevens: Naam van de leesclub en de naam, adresgegevens en hel emailadres van een contactpersoon. Het aan melden van leeskringen kan via onderstaand emailadres: g.schellevis@bibliotheekouddor p.nl of telefonisch: 0187-667744. Voor meer informatie over deze actie: www. nederlandleest.nl. STELLENDAM - Muziekschool "De Delta- streek" bestaat 10 jaar. Daarom is er op zater dag 16 september a.s. in het Haegse Huus in Slellendam tussen 13.00 en 16.00 uur een Open Huis. Iedereen kan dan zien wat er op een muziekschool gebeurt. Er zijn openbare les sen, een speurtocht, tentoonstellingen, films, optredens en er is een infonnatiestand waar alle vragen gesteld kunnen worden. Ook zijn er grappige spelletjes met en rond muziek instrumenten en is er gelegenheid om zelf instnimenlen uil te proberen. Voor iedereen is er een kleine vennssing. Om 16.00 uur is er nog een kort slotconcert. Alle leerlingen van de Deltastreek laten dan de muziekstukken horen die "s morgens ingestudeerd zijn o.l.v. enkele docenten. Voor deze gelegenheid is een echt muziekschooiorkest gevonnd. Ook zal om 16.00 uur de prijsuitreiking plaatsvin den van de 'Maak je eigen muziekinstrument wedstrijd". Deze instrumenten, gemaakt door jeugd van de gemeente Goedereede, zijn tij dens hel open huis Ie bewonderen. Iedereen, jong en oud, is van harte welkom een kijkje te nemen op onze open dag! Tekst en foto's: Gert van Engelen Intussen heeft Rijkswaterstaat Zeeland nog geen keuze gemaakt uit de beste methodes om de blauwalgenplaag Ie verdrijven uil hel Volkerak-Zoommeer. Elk jaar veroorzaakt die daar grote overlast: een dikke, groene, stinkende drijflaag. De beste manier om deze "erwtensoep" in de voormalige zeearm Ie voorkomen, is uit laboratoriumonderzoek bekend: zowel doorspoelen met zoet water als opzouten helpt. Rijkswaterstaat zou deze zomer na langdurige studie bekendma ken welke variant de voorkeur heeft. Maar volgens voorlichter Edwin de Feijter is het besluit uitgesteld. In de ongemeen hele julimaand leek het oppervlaktewater rond Goeree-Overtlakkee, net als elders in Nederland, af Ie stevenen op een explosie van blauwwier, zoals blauwal gen ook worden genoeind. Hoge temperatu ren, gecombineerd mei stabiel water zorgen voor massale algenbloei, een brij die zich ophoopt bij de oevers van meren, stranden en (jachl)havens. Zolang de cyanobacteriën waaruit blauwlagen beslaan, leven, zijn ze groen; zodra ze sterven, kleuren ze blauw. De vorming van de drijflagen begint meestal in juli en bereikt z'n maxima in augustus en september. Door de aanhoudende warmte liep de kwali teit van hel zwemwater hard terug. Eind juli hadden al negen provincies zwemverboden en waarschuwingen uitgevaardigd voor twin tig officiële zweiTilocaties. Ook zwemmen in de grote rivieren werd afgeraden. Zwemmen in blauwalgen leidt binnen twaalf uur tot ern stige gezondheidsklachten, vooral bij kinde ren, die kwetsbaarder zijn: hoofdpijn, niaag- krainp, misselijkheid, diarree, koorts, een pijnlijke of rode keel, oorpijn, oogirritaties, loopneus of gezwollen lippen. De verschijn selen houden ongeveer vijf dagen aan. Hoogheeinraadschappen en waterschappen verwachtten elk moment een explosie van de blauwalgen. Kranten berichtten er verontrust over. Het waterschap Hollandse Delta had half juli het inlaten van water uit het Volkerak- Zoommeer al slopgezel, nadat er blauwalgen waren geconstateerd. "Normaal spoelen we het oppervlaktewater door om de waterkwa liteit goed te houden", lichtte woordvoerster Henny van Embden toe. "Maar als je dal nu doel, verspreid je de algen door het hele gebied. Dat willen we niet. Dat is voor hel vee in de weilanden niet aan te bevelen en evenmin voor de landbouwers, die het pol derwater gebruiken voor de beregening." De gemalen Oudeland bij Ooitgensplaat en Galalhee bij de Galalhese haven werden uit geschakeld. Begin augustus was de blauwalg al zover opgerukt in het Krammer en hel Volkerak, dat de provincie Zuid-Holland een zwemverbod instelde voor Oude-Tonge en Ooitgensplaal. De concentratie blauwwieren is er "te hoog"', bleek bij een inspectie. Waarschuwings borden werden geplaatst, zwemmers met gezondheidsklachten kregen hel advies een arts te raadplegen. De zwemwalerkwaliteit van meer dan honderd zwemplekken wordt in Zuid-Holland "'regelmatig"' gecontroleerd, door provinciale inspecteurs en '"waterkwali teitsbeheerders"", zoals waterschappen. In Zeeland gebeurt dit eens per twee weken, tussen 15 april en 15 september, op 56 loca ties voor dagrecreatie. Hel onderzoek richt zich op bacteriën, doorzicht, vuil, schuim, olie en blauwwieren. Vier Zeeuwse locaties liggen in de onmiddellijke nabijheid van Gocrec-Overflakkee. Hel zijn: het noorde lijke strand halverwege de Grevelingendam, het Grevelingensirand bij de jachthaven van Bruinisse, de Plaat van Oude-Tonge (aan de zuidzijde van de dam) en het strand halver wege de Philipsdam, het Laagbekken Kram- mersluis genaamd. Dit zweinwater is dit seizoen uileindelijk niet verboden verklaard voor zwemmers. Het is aldoor gezond gebleven. Dit gold niet het recreatiegebied Speelmansplaten bij Tholen. Daar ging op 20 juli een zwemverbod in - niet voor de eerste keer overigens en hel had opnieuw te inaken irtet de traditionele aan wezigheid van grote hoeveelheden blauwal gen in de randmeren Krainmer-Volkerak en Zoomineer. Enige bevreemding wekte een nieuwsbericht in de Provinciale Zeeuwse Courant. De krant meldde eind juli dat het Grevelingenineer "groen kleurt door algen en zeesla"'. Door de overvloedige warmte en de vele uren zonne schijn groeiden "de algen en zeesla als kool", aldus de PZC, die ook nog liet weten dat dichtbij de Brouwersdam "een vieze lucht van rollend wier'" hing. Door algen en zeesla apart te noemen, werd hier de indruk gewekt dat er sprake is van de blauwalg, die immers groen oogt. Maar Trudy Leerschoon, voorlichtster van het Natuur- en Recreatieschap De Greve lingen, deelde desgevraagd resoluut mee dat van blauwalg geen sprake kan zijn. "Dat kennen we gelukkig niet in de Grevelingen."' Ook woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat Zeeland vertelde het Eilan- den-Nieuws stellig: "Blauwalg koinl niet voor in de Grevelingen. Het gedijt niet in zout water." Hij vond het bovendien "over dreven"" om te suggereren dat het meer "één grote groene soep" is. "Dat is beslist niet zo. Alleen hier en daar was het misschien erg. Dat ligt aan de perceptie van mensen." Leerschoon voegde eraan toe dat met de groene alg wellicht de zeesla is bedoeld in het "slordig opgeschreven" PZC-bericht. "Onder invloed van het weer is de zeesla enorm gaan woekeren. De achtergrond, krij gen wij Ie horen, is dal er op een of andere bizarre manier zoet water uit hel Haringvliet via de spuisluis in de Brouwersdam in de Grevelingen is gekomen. Omdat dit water nogal voedselrijk is, heeft dit een extra sti mulans gegeven aan de groei van de sla. Door de zwavelluchl die optreedt bij hel ont binden, ruik je een soort rolle-eierenstank. Het ziet er wat vies uit, maar hel kan totaal geen kwaad." De waterkwaliteit in het Gre- velingenmeer, verzekerde zij tot slot, is ver der "uitstekend". Zeesla is legendarisch in de Grevelingen. De misselijkmakende slank die deze "macro-alg"' (De Feijter) veroorzaakt, is een probleem dat al decennia heerst, hoofdzakelijk bij de Gre velingendam en Brouwersdam. "Er valt wei nig aan te doen", zegt De Feijter, althans niet Een dilike groene brij giftige blauwalgen klotst tegen de oevers van het Krammer-Volkerak. Met het oog hierop zijn zwemverboden ingesteld voor Oude-Tonge en Ooitgensplaat, die nog altijd gelden. Vissende en spelende kinderen hij De Punt, hij de aanlegsteiger voor de boot die rondvaart over de Grevelingen. Volgens de PZC kleurde het Grevelingenmeer afgelopen zomer groen. Dit was volgens Rijkswaterstaat overdreven. En dat er algen zijn gesignaleerd, klopt ook niet: blauwalgen gedijen niet in zout water De Grevelingen kampt alleen met stinkende zeesla. in de eerstkomende jaren. Afstervende, rot tende zeesla die omwonenden en recreanten de adem beneemt, is zo'n ecologisch nadeel van de Deltawerken, nel zoals de visarmoede in hel Haringvliet. Al langere tijd is Rijkswaterstaat bezig pro bate oplossingen te verzinnen voor de ver vuiling van de Delta. De Feijter: "We heb ben er een enorme slinger aan gegeven, en er zijn prachtige rapporten verschenen, maar de integrale visie op de Delta is nog niet rond. Ingrepen op de ene plek hebben ernstige gevolgen voor de andere. Voorlopig zijn alle betrokken instanties er nog niet over uitge dacht en uitgerapporteeerd." Toch, vervolgt hij, is er op kortere terinijn zicht op verbetering. Rijkswaterstaat wil in 2008 de hevel in de Grevelingendam weer in gebruik nemen. Deze zogeheten Flakkee- se spuisluis bestaat uit zes kokers met een breedte en hoogte van 3,2 meter en is in 1983 aangelegd om met zout water uil het Greve lingenmeer het zoutgehalte van hel Zijpe op peil Ie houden. In 1987 werd de hevel geslo ten. Door hem weer in twee richtingen te laten spuien, wordt in de Grevelingen enige getijdendynamiek hersteld. Als ook de sluis in de Brouwersdam een grotere "doorlaalca- pacileiteit"" krijgt of een grotere "doorlaal- opening", wordt hel mogelijk de zeesla die zich nu bij de dammen hoopt, af te voeren, hoopt Rijkswaterstaat. In de loop van augustus veranderde het weer radicaal. Op slag verdween de verzengen de hitte, om plaats te maken voor nieuwe records - nu van wolkbreuken, walerhozen en extreme neerval. Zeker een eeuw was het in augustus niet eerder zó nat geweest; 2006 bood een zomer van uilersten. De blauwal gen verdwenen van de radarschermen van de media, maar niet meteen uit het oppervlakte water. Zelfs nu, begin september, is dit gif tig goedje op diverse plaatsen rond Goeree- Overflakkee nog volop waar Ie nemen. Desondanks heeft het waterschap Hollandse Delta het inlaten van water uit het Kram mer-Volkerak herval. "'In alle regio"s van het waterschap is de bedrijfsvoering weer nor maal", zei woordvoerster Van Embden eind augustus. Dal desondanks de zwemverboden bij Oude-Tonge en Ooitgensplaat nog niet zijn opgeheven, koinl door de strengere nor mering. "De kwaliteit van hel zwemwater", legde zij uit, "is de strengst gecontroleerde in Nederland. Wat wij als waterschap gezond water noemen, perfect voor flora of fauna, daar zou je nog niet in mogen zwemmen. De normering voor zwemwater is veel strenger, heel zorgvuldig. Wij testen bijvoorbeeld niet op de colibacterie." Langzaam trekken de blauwalgen weg uit het watersysteem. Het extreem natte weer helpt. De Feijter: "Als je geen blauwalgen wilt heb ben, moetje slecht weer hebben. Blauwalgen kunnen slecht tegen veel regen."' Maar even plotseling kan het weer omslaan en sowieso duurt het nog tot oktober voordat de blauw wieren definitief vertrokken zijn. De haven van Ooitgensplaat is tot nog toe gevrijwaard gebleven van de hinderlijke blauwalgen. Jaar na jaar stroomde deze haven steevast vol met een dikke groene soep, inaar de bellenblaasinstallatie die in september 2004 is aangebracht op de bodem van de keersluis, remt nu de opmars af. "Best wel redelijk" werkt volgens De Feijter dit middel, dat bestaat uit een roestvrijstalen buis met gaatjes waar lucht doorheen wordt gepompt. "Maar het is niet het ei van Columbus", ver volgt hij, "want het ontslaan van de blauwalg zelf wordt er niet mee voorkomen. Daarvoor moet je bij de bron zijn en dal betekent: of zorgen dal er minder voedingsstoffen, met name stikstof en fosfaat, via de Dintel in het Volkerak-Zoommeer terecht komen, of hel water zout maken. Maar zoiets is makkelijk gezegd, aan beide oplossingen kleven voor- en nadelen." De Feijter doelt hiermee op de studie die Rijkswaterstaat uitvoert naar de oplossing met hel beste resultaat om de blauwalgen uit het Volkerak-Zoommeer te verjagen. De uit komst daarvan is vertraagd naar later dit jaar Doorspoelen mei zout water is een optie, maar les de Vries, specialist mariene ecolo gie, heeft al in de Zoiitkrant betoogd dat daar mee de problemen nog niet zijn verholpen. De Vries, werkzaam bij het Rijksinstituut voor Kust en Zee, heeft na onderzoek vastge steld dat er niet alleen te veel fosfaat en stik stofhet water zilten, maar dat zich ook nog zout in de bodem van hel meer bevindt, dat in de zomer het fosfaat mobiliseert. Atliankelijk van de mate van doorspoelen kan het volgens hem "nog jaren duren" voordat deze fosfaat mobilisatie stopt. "En ondertussen kun je er niets aan doen", vertelde hij het vakblad. Als het Volkerak-Zoommeer wordt opgezoul tol brak water, is er door de hoge slikstotlielas- ting (150 gram per vierkante meter per jaar, legen 4 gram in de Grevelingen en 10 tol 15 gram in de Ooslerschelde) juist weer grote kans op een explosie van zeesla. Over blauwalgen in het Haringvliet is in de afgelopen zomerweken niets gepubliceerd of officieel bekendgemaakt. Toch komen ze ook daar voor Burgemeester Greet de Vries- Hoinmes, burgemeester van Middelharnis en via stuurgroepen betrokken bij het kierbesluit en Deltanaluur, vertelde de Huringvlietkraitt allhans onlangs: "Drie jaar geleden was er voor het eerst blauwalg in het Haringvliet. Dat moeten we niet hebben; dat verjaagt de watersporters." Kennelijk zijn blauwal gen deze zomer niet in verontrustende mate gesignaleerd, en bleef het daarom stil. Behalve blauwalgen en bolulisme heeft zich landinwaarts nog een naar natuurschijnsel voorgedaan dat nadrukkelijk verbonden is met zomerse temperaturen. In de rivier de Nieuwe Merwede dreven eind juli tiendui zenden witte, kleffe brokken. Volgens des kundigen betrof het Aziatische koifmossels, die als gevolg van de hitte massaal waren gestorven. De korfmossel (Corbicula flumenia) is een exoot, die waarschijnlijk via het ballastwater in zeeschepen uit Zuidoost Azië in Neder land terecht is gekomen, waar bijvoorbeeld Vielnainezen ze als een lekkernij opvissen. Ze planten zich snel voort, worden maximaal 50 tot 65 mm groot en overleven alleen bij lagere temperaturen. Hel is niet denkbeeldig dat massale sterfte, een onfris gezicht, zich in een volgende zomer ook in het Haringvliet gaat afspelen. Want daar werden ze rond 1990 voor het eerst waargenomen. MN\^^^' ,VAO\Ci^ Beëdigd makelaar/taxateur Telefoon 0187 - 48 38 16 E-mail leo_tamboer@hotinail.com WQZ taxateur RMT/RT gecertificeerd CH REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1