perfect s u u u s c^tot Herindeling? Naar de finish op 1 januari 1966 (Afi. i) EIIAIIDBI-tllEUWJI '^ün: Ouddorp doet goed mee met Burendag \>/ÏH dOHt "^O JriatU jOn^ en okA/ Handelingen der Apostelen D P E D O R E H E N D L S B C H R S T U S E N 0 E I I E E O N E S R A T M L M R N L R S S R N D A G B E E I A N A E A 0 E K I M O L A S A E S A R I M S N E K A D R D N E K E L E N A S Z E R S K S L I U A E P E M A E N I S A A H E E N P R R R L O E N A K K C R D R 0 E 0 T E U R D M R E 0 B U 0 J K 0 E 0 E S T A 0 N I P J C N E M P J G L Y D D A T I 0 S U B O K A J E F E Z E N H D T E E G E G I L I E H A C S C E V A S U I R T E M E D S Antióchië Heilige Geest Petrus bekeren hemel prediken Beréa Heródes Rome Cesaréa Israël Samaria Christus Jakobus Saulus Cornelfus Jeruzalem schipbreuk Damaskus Joel Silas de Raad Joppe Simon Demetrius Judéa Scéva Dorkas linnen laken Tarsen Efeze Lydda Tróas God Moorman zee Leendert Bynagte (Scherpenisse), Judith Lodder (Sommelsdijk), Arianne Stroober (Nieuwe-Tonge) en Jarinda van Splunter (Ouddorp) krijgen deze week een bon. Koop er maar een goed boek voor of een mooie CD. ^e^tcfH^er 2 ^trpi^ v-dn Pv-c^^ci^ee&t 'X^ern^^etlkt: De Diependorst heeft de gezelligste buren In aanloop naar Burendag op 16 sep tember raakt Nederland steeds meer in de ban van deze nieuwe feest dag. Al 200.000 mensen hebben hun buren actief voor Burendag uitgeno digd of aangegeven wat er op Buren dag bij hen in de straat zou moeten gebeuren. De landelijke animo voor Burendag is groot, ook in Ouddorp. Succesvolle Jaarmarkt U wilt UW complete huisstijl gedrukt hebben? PAGINA 11 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 2006 ''''Pu£!xtre0ement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar OomKo, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middetharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voor/ien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. 4. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 5. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. 6. Wie een jaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Welke God dien jij? Wat een vreemde vraag denk je misschien. Er is toch maar één God? Volgens de Bijbel wel, maar veel mensen in de wereld denken er anders over. Je hebt vast wel eens gehoord van Allah, of van Boeddha. Zo zijn er nog veel meer goden te noemen. Dat was al zo in de tijd van de dis cipelen en van de apostel Paulus. In die lijd had je de bekende Griekse en Romeinse goden, zoals Zeus en Jupiter. En jij? Dien jij andere goden dan alleen de Heere God? Kan dat dan? Ja, echt waar. In de bijbel kun je dat lezen; alles wat voor jou belangrijker is dan de Heere God is een andere god, eigenlijk een afgod. Misschien voor jou sport of voetbal. Voor een ander kan dat een computer of een mobieltje zijn. Vraag je zelf maar eens af: wie/wal staat er bij jou op de eerste plaats? Leer mij naar Uw wil te haiul'len. 'k Zal dan in Uw waarheid wand 'len. Neig mijn hart en voeg het saam. Tot de vreesvan Uwen Naam. Een streeppuzzel is altijd erg gewild. Anja Herweijer (Dirksland) maakte er een voor ons met woorden uit het bijbelboek Handelingen. Welke drie woorden kun je van de letters die overblijven maken? Denken jullie nog aan de oplossingen van de afgelopen maanden? Samen met tante Nel (als mijn secretaresse) hoop ik de komende weken weer gewoon elke vrijdag een aflevering van het jeugdhoekje te maken. Na de vakantie gaat het gewone leven weer beginnen. Verschillenden van jullie zitten op een sportclub. Liesbeth en Maayke Bos (Ooltgensplaat) willen van jullie weten, welke 8 sporten je hier afgebeeld ziet. 1. Hoe heet je? Jantine Mans. 2. In welke plaats woon je? Ooltgensplaat. 3. Naar welke groep of welke klas ga je na de zomervakantie Na de vakantie in groep 6. 4. Op welke school zitje na de zomerva kantie? Ik zit nog steeds op de Hoeksteen. 5Ben je afgelopen jaar op een excursie, op kamp of op schoolreis geweest (of misschien wel alle drie)? We zijn op excursie en op schoolreis geweest. 6. Waar gingen jullie naar toe Met de excursie gingen we naar Blijdorp en met het schoolreisje naar het Museon en naar Drievliet. 7. Hoe gingen jullie daarheen (met de fiets/met de bus/lopend/met de auto/met de trein)? Naar Blijdorp gingen we met auto's en naar Drievliet gingen we met een tou ringcar. 8. Wat heb je die dag/die dagen allemaal gezien In Blijdorp hebben we veel dieren gezien. In Drievliet waren veel grote en soms enge speeltoestellen. 9. Wat vond je het allerleukst? De leeuwen vond ik het leukst. 10. Wat vond je niet leuk? De olifanten vond ik niet zo leuk. 11Vertel eens iets bijzonders van die dag/ dagen. Er waren geen bijzonderheden: het waren allebei hele leuke dagen. i 2. Heb je nog goede ideeën voor een schoolreis of een kamp? Naar de Beekse Bergen of naar het Openluchtmuseum. Fam. Van Splunter (Ouddorp) Jullie waren dit keer heel erg op tijd met het inzenden. Fijn hoor! In de vakantie ben ik erg druk geweest: er is altijd zoveel te doen. in en rond het huis. Tante Nel vindt een hulpje voor allerlei karweitjes ook wel eens fijn. Vakantie duurt voor de meeste kinderen meestal te kort. Maar ja, er is overal een tijd van. Jan en Carolien gaan al een week langer naar school dan Jarinda en Anja. Heb je het naar je zin op je nieuwe school, Anja? Ging je op kamp in Enter? Leuke uitstapjes hebben jullie gemaakt: naar Duitsland en Elburg. Echt gezellig, Jarinda om met 4 meiden in een huisje te zitten. Zijn de pannenkoeken niet aangebrand? De Bijtjes uit Scherpecity. Zo noemen jullie jezelf: ik neem dat dus maar over. Fijn dat jullie zoveel appelflap- pen verkocht hebben. Hadden jullie ze ook zelf gebakken? In deze zomer moet je maar afwachten welk weer je hebt. Gelukkig waren jullie 's morgens al buiten geweest toen het 's middags ging regenen bij Neeltje Jans. Vonden jullie het interessant om te zien hoe de pijlers gebouwd waren? Zee honden zijn altijd lief om te zien. „j" '3 sT' •-T~^i' 'Dhr. D. Sandifort zegt voor de vierde maal tijdens zijn raadslidmaatschap zijn mening te moeten geven over plannen om deze gemeente samen te moeten voegen met andere gemeenten. "Driemaal", zo zeg^ de spreker, "is dus hier geen scheepsrecht. Ik was telkens tegen en dat ben ik nu ook. Ik zie weer geen nieuwe argumenten om te moeten veranderen.'" Zomaar een citaat uit, in dit geval, de raadsvergadering van de gemeente Goedereede in het najaar van 1960. En zo ging het elders op het eiland precies zo. Met een soort van verzuchting, omdat nu al bijna 15 jaar lang pogingen worden gedaan om te komen tot herindeling. De bestuurders van de verschillende gemeente raakten het allemaal een beetje zat. De raadsvoorstellen werden korter, het was allemaal al een keer gezegd en de discussies in de raden waren afgerond. Opvallend is het wel, deze houding van 'verzuchting' waar toch een zekere gelaten heid in zit. Was er bij de eerdere aankondigingen direct een actie om samen met alle 13 gemeenten op te trekken en een stevig rapport te produceren tegen de herinde- lingplannen, nu was er geen enkele behoefte meer om daar initiatief op te nemen. Er gingen natuurlijk van de verschillende gemeenten wel schriftelijke reacties uit, waarin de gemeenteraden zich uitspraken tegen de plannen. JVIaar aaar bleef het in eerste instantie wel een beetje bij. "Het lijkt wel of ze ons murw willen maken", zegt wethouder A. de Vos van Oolt gensplaat in een interview in het Algemeen Dagblad. "Heel wat mensen beginnen te geloven dat er niets meer tegen te doen is. We hebben op het eiland nu precies 4 burgemeesters en sommigen vinden dat geen toeval". De wethouder blijft tegen: "De dorpen hebben niks met elkaar gemeen, ze liggen ver van elkaar en ze zullen niet zomaar samensmelten tot één geheel". In de toelichting bij het wetsvoorstel tot herindeling stond deze keer dat de bestaande gemeenten hun werk wel goed deden. Dat was in eerdere pogingen wel eens anders. Dan stond er altijd een opsomming van zaken waarin de gemeente hun werk niet goed deden. Door nu te zeggen dat net allemaal best redelijk ging, werd een deel van het oude verweer van de gemeenten direct weggenomen. Het had namelijk geen zin om te bewijzen dat je je werk wel goed deed. Dat argument hielp nu niet meer om een herindeling tegen te houden. Nee, in de toelichting stond nu dat de gemeenten niet in staat zouden zijn om alle nieuwe dingen die in de toekomst op de gemeenten af zouden komen, goed te kunnen uitvoeren. Daar waren grotere gemeenten voor nodig. Oude-Tonge, Ooltgensplaat en Den Bommel moesten samen het krachtig industriestadje 'Flakkee' worden. Melissant, Dirksland en Herkingen vormden dan de krachtige agrarische gemeente Dirksland. Ouddorp, Goedereede en Stellendam gaan verder als Goedereede, waarmee een stevige aanpak van visserij en de recreatie gegarandeerd zou worden. Middelharnis, Nieuwe-Tonge, Sommelsdijk en Stad aan t Haringvliet vormen de grote en sterke gemeente Middelharnis. Waarbij het niet helemaal duidelijk was wat dan de toekomstige opdracht voor die nieuwe gemeente Middelharnis zou zijn. Voorstanders van de herindelingvoorstellen waren er in het begin van de 60-er jaren ook, maar die moesten niet gezocht worden onder de bestuurders van het eiland. Die werden gevonden onder de bevolking. Een jonge gemeenteambtenaar (zijn naam mocht niet in de krant komen) vond het allemaal prima. "Dan ga ik meer verdienen. Al is het maar een rijksdaalder in de week. Wat koop ik voor gepraat over historische groei en eigen karakter?" Ook een jonge ondernemer zag wel kansen. "Als dat gaat betekenen dat ik kan uitbreiden en met meer te maken heb met een muur van formaliteiten, dan mag van mij de zaak bij elkaar komen". Het aardige is dan ook, dat bestuurders voorspellen dat, als onderzocht moest wor den of de Devolking voor of tegen zou zijn, deze voor 90% tegen zou zijn. Worden echter de mensen op de straat aan het woord gelaten dan blijkt uit de kranten van die tijd dat het de meeste mensen gewoonweg koud laat. Ze zijn niet voor en ze zijn niet tegen. Op die manier werd de hele discussie over een gemeentelijke herindeling een dis cussie die gevoerd werd binnen de muren van de gemeentehuizen. Overigens werd de mening van de bevolking sowieso niet gevraagd in die tijd. Dus in dat opzicht is het ook weer wel te verklaren dat vooral gemeentebestuurders zich lieten horen tijdens hoorzittingen, bijeenkomsten en raadsvergaderingen. Want die werden er meer dan genoeg gehouden. Bijeenkomsten om de mening van een ieder naar voren te kunnen laten komen werden nu wel georganiseerd. In de jaren 40 en 50 was er nog een centrale overheid die een kwestie even oplegde en daarmee was dan de kous wel zo'n beetje af In de jaren 60 worden inspraak en hoorzittingen al een beetje Eén van de grootste bijeenkomsten bestond wel uit een hoorzitting in het Kurhaus in Scheveningen. Zo'n tachtig gemeenteraadsleden waren in december 1961 naar Scheveningen getrokken om daar de commissaris van de Koningin, mr. J. Klaassesz, en de andere leden van Gedeputeerde Staten toe te spreken. Zeventien raadsleden mochten het woord voeren, twaalf van de dertien gemeenten waren tegen. Alleen Middelharnis zag voordelen. "Omdat er nieuwe financiële impulsen zijn te ver wachten", zei de heer Tieleman, die de raadsmeerderheid van Middelharnis verte genwoordigde. Tegengeluiden kwamen dus veelvuldig naar voren. En de betrokken gemeente raadsleden maakten gebruik van alle termen en uitdrukkingen die ze maar konden bedenken om hun gevoelens van 'tegen' te onderstrepen. Het ene betoog was nog gloedvoller dat het ander. Wethouder L. Visser (Stellendam) laakte de slappe motieven van "de minister en zijn profeten". Hij beweerde met klem dat "Ouddorp daterend uit de Romeinse Tijd, Goedereede waar de watergeuzen hebben gevochten en Stellendam waar in 1871 het eerste huis is gebouwd, niet tot één gemeente zijn samen te voegen, gezien het verschil in mentaliteit der bevolking. Bovendien snijdt de Damweg dan als een 'IJzeren Gordijn' dwars door de gemeente en vervalt Stellendam tot slechts een buurtschap. We zijn niet naar hier gekomen met spandoeken met leuzen zoals 'wij laten ons niet degraderen tot onnozele heren', Nee, wij komen op legale wijze onze zelfstandigheid bevechten en laten ons geen kostuum aanmeten tegen onze zin!" Wordt vervolgd. Reageren? Mail naar: entoen@planet.nl Rudie Heintjes De Diependorst herbergt de meest gezellige buren van Ouddorp. Ouddorp behoort daar mee tot één van de actieve gemeenten die deelneemt aan Burendag op 16 september. Landelijk blijken Drenthe en Flevoland de gezelligste provincies van Nederland met de meeste mensen die tot nu toe deelnemen. Zuid-Holland staat daarentegen op de lie plaats. Meedoen aan Burendag is simpel, ledereen kan zich aanmelden via website www.debu- rendag.nl en zien wie er in de buurt nog meer meedoen. Ook kunnen er persoonlijke buurt- boodschappen worden achtergelaten en zijn er typische burenprijzen te winnen. Boven dien ontvangen alle deelnemers gratis een deurschildje waarmee ze kunnen laten zien dat hun deur openstaat voor meer gezellig heid in de buurt. Maar liefst 66% wil graag op Burendag een buurtfeest organiseren. De overige 34% houdt het liever wat kleiner en gaat gewoon bij elkaar op de koffie. Van 43% \an de inwoners mag er in het algemeen wel wat meer gebeuren in de buurt. En 25% vindt het al zo gezellig dat er niets extra's gedaan hoeft te worden. De buren omschrijven zich massaal als betrouwbare buur, maar liefst 56% geeft dit aan. Op de voet gevolgd door de actieve buur die graag dingen onderneemt. Maar ook klusburen moeten in Ouddorp goed te vinden zijn (9%). Kook- en roddelburen komen relatief minder voor. Uit onderzoek van onderzoeksbureau Moti- vaction bleek al dat er grote behoefte is aan meer burencontact: 77% van de Nederlan ders wil graag meer contact met hun buren. Burencontact bepaalt immers voor een groot gedeelte de gezelligheid in de buurt. Tijds druk is in deze vaak de grote boosdoener. De resultaten van dit onderzoek vormden voor Douwe Egberts de aanleiding om de Buren dag te organiseren. Burendag is een dag om de buren even op te zoeken, een praatje te maken of misschien zelfs wel een buurtfeest te organiseren. Een groot deel van Nederland blijkt dus blij met haar buren. MIDDELHARNIS - De Jaarmarkt die zaterdag 2 september aan de Kastanjelaan te Middelhar nis gehouden werd, was een zeer geslaagde dag. Bezoekers kwamen van het gehele eiland en zelfs van ver daarbuiten. De totale bmto opbrengst van de jaarmarkt bedraagt ruim €20.100. Alle medewerkers die zich voor, tij dens en na de jaarmarkt hebben ingezet, alsme de alle sponsors worden hartelijk bedankt. Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 11