Overdenking EVERT KOOISTRA uit de Heilige Schrift Kerkelijke gemeenten worden opgeroepen voor Praise- en gebedsavond Zomerconcert Duo Gavotte in Sommelsdijk Ophalen oud papier 'Verv'olcfv^erJia.a.l EIIMIDSI-tflEUWS HET KIJKVENSTER Goedereede 6INEVER Vrees niet, geloof alleenlijk Programma Cursus Geestelijke Vorming 2006/2007 Inzamelen hulpgoederen Middelharnis Hoofdstuk 1 PAGINA 5 VRUDAG l SEPTEMBER 2006 Blik op kerk en samenleving - Nogmaals de Gordel - Is dit Flakkee? - Een spiegel M'n verhaal van vorige week was niet af. Ik beloofde Ie /.uilen terugkomen op het boek dat ik had gelezen: 'Gordei van God". De auteur, Willem Oosterbeek, heeft een voet- toeht gemaakt over de zogenaamde Bijbel- Belt, hij is begonnen in Staphorst en hij is geëindigd op Walcheren. Bijna aan het eind heeft hij ook "het eiland' aangedaan en onder andere gesprekken gevoerd in Ooitgensplaat, in Oude Tonge en in Middelharnis. En ik vond dat de lezers er wel recht op hebben, te weten hoe een buitenstaander dat allemaal ziet. In Ooitgensplaat heeft hij gelogeerd bij, en zich laten informeren door een zekere Kor- tcweg, die van het eiland weg geweest is en gehoopt had bij z'n terugkeer een ander dorp aan Ie treffen. Jongelui die waren losgeko men van hun wortels. Maar dat was niet het geval. Ze hadden nog nèt zo'n sliert kinderen achter zich als destijds hun ouders... In Oude Tonge - het was zondag! - had hij de keuze tussen de Oer. Geni. of de Herv. Kerk. Het is toch die laatste geworden en wat viel hem daarbij op? De overwegend lichte kleu ren van de kleding van de kerkgangers. En dan (ik citeer): "Alleen de kerkeraadsleden zijn traditiegetrouw in het zwart. En allemaal man. Er wordt gezongen op hele noten, er zijn meer ouderen dan jongeren, maar verder is het een standaarddienst van de rechtervleu gel van de Hervormde kerk". Voor Middelharnis heeft de auteur zich laten inlichten op het Gezondheidscentrum. We komen dan wel alles te weten over zijn gesprekspartner, Tineke Muilwijk, die uit de Oer. Gem. komt, maar daarvan is losgegroeid en nu sympathie heeft voor New-AgeOver het dorp, de inwoners en de geestelijke lig ging verder geen woord. Het hele boek ademt dezelfde sfeer. Het was de bedoeling van de auteur, de leef- en denkwereld van de 'refo's, te peilen, maar ik vind hem daarin niet erg geslaagd. Er worden allerlei gesprekken gevoerd. Veelal met bui tenstaanders, omdat de 'insiders' vaak wei gerden hem te woord te staan... Resultaat is echter dat hij niet veel verder komt dan van deze bevolkingsgroep te beweren dat ze toch wel uit hardwerkende mensen bestaat, dat ze geen obscure sekte vormen met wereld vreemde ideeën... Maar het beeld is in feite niet gewijzigd. Ze beroepen zich op de Bij bel, slingeren bijbelteksten om je oren, ze zijn rechtlijnig en fanatiek. Maar er zijn ook onderlinge verschillen. De één is wat zwaar der, de ander wat lichter Wat je dan precies onder 'zwaar' en 'licht' moet verstaan, dat wordt weer niet duidelijk. Toen ik het boek dichtsloeg was ik lichtelijk teleurgesteld... Wéér iemand die de mensen die bij het Woord willen leven, niet heeft begrepen. Die de klok heeft horen luiden, maar kennelijk niet weet waar de klepel hangt. Maar je kunt ook anders reageren. Hoe komt het loch dat de buitenwacht zó aankijkt tegen dal gedeelte van de bevolking dat zich nog 'reformatorisch' noemt? Terwijl vroeger vrijwel het hele volk zo leefde en dacht, is dit restant in een soort uitzonderingspositie terecht gekomen? Wordt ons dan niet een spiegeltje voorgehou den? Kijk er maar eens in, hebt u het er mis schien zelf naar gemaakt dat de grote massa u zó ziet? Vecht u niet te veel over de vorm, zonder u te realiseren of er ook inhoud in is? Ik vraag maar... Antwoord hoeft u aan mij niet te geven. Waarnemer '^x L*?^'??^ J"^' Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Ei/anden-Nieuws, Postbus 3240 AA Middelharm's, met in de linkerbovenhoek '"Vragenrubriek'' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. VAKANTIEVLOOIEN Wt' hebben tijdens de vakantie de kat elders (iiideiiiebnicht en die had geen ongedierte, maar nu we terugkomen, worden we van alle kanten hes;>mngen door de vlooien en moest lie onlsniettingsdienst er hij komen. Hoe kan dal? Antwoord: Huisdieren komen vaak met insecten thuis, want die lopen ze buiten op, in de tuinen of op de daken. Daar merkt u weinig van als u de kat niet regelmatig stof kam!. Kattenvlooien leggen eitjes en die val len in de mand, in het bankstel, op de vloer bedekking en raken dan verstopt in naden en onder kasten en kleedjes. Daar blijven ze tijdens warme dagen liggen, ook als de kat van honk is. In de zt)mer worden er heel wat larven uitgebroed als de bewoners niet thuis zijn en er geen stofzuiger langskomt om die eitjes op te slurpen. De vlooienlarfjes die uit de witte eitjes komen, leven eerst van de uit werpselen van de oudere vlooien, waarin ze voldoende voedingsstoffen aantreffen. Deze uitwerpselen vindt u als zwarte stipjes bij het stoftammcn. De beesten verliezen dit vuil overal in huis. Nadat de larven dricinaal zijn verveld, spinnen zij zich in met hun eigen speek.sel en in die cocon veranderen zij van gedaante. Nu kunnen zulke cocons rustig in gang en kamers blijven liggen als er niet wordt schoongemaakt, maar als u van uw vakantie terugkeert, springen ze open door de trillingen. De jonge, maar nu volwa.s.sen vlooien, komen gelijk tevoorschijn, hebben trek in een maaltijd en als er (nog) geen die ren (genoeg) in huis zijn, bespringen ze de mensen. Feitelijk zijn de kaken van katten vlooien helemaal niet geschikt om door de menselijke huid heen bloed te kunnen opzui gen, maar ze proberen het in die gevallen bij gebrek aan geschiktere bloeddonoren. U zult inmiddels begrepen hebben dat de stofzui ger een geducht wapen is bij de bestrijding van zo'n plaag. Wie met vakantie gaat, moet tevoren het huis een grondige beurt geven en ook onder de meubelen en in alle hoeken en kieren zuigen, de kleedjes uitkloppen en de slaapplaatsen van de huisdieren onder han den nemen. En dat moet natuurlijk regelma tig gebeuren. Verder kunt u uw kat 's nachts een vlooienbandje omdoen en als u dat 's morgens afdoet, kam haar dan gelijk met de stofkam. Die stofkam moet zo fijn zijn dat u ook de witte eitjes en het zwarte vlooienvuil weghaalt. INOIE-VLUCHT Waniteer vloog het eerste vliegtuig naar Nederlands-lndië? Antwoord: Op 1 oktober 1924 vertrok een Fokker F Vil van Schiphol. Het kwam op 23 november van dat jaar aan in het toenmalige Batavia. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middeltiarnis, Tel. (0187) 48 27 84 Op zaterdag 9 september 2006 geeft het orgel/panfluit duo Martin Mans en de Noortje van Middelkoop (Duo Gavotte) een zomerconcert in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Het zomerconcert heeft een luchtig karakter met muziek die op alle leeftijden is afgestemd. Duo Gavotte bestaat inmiddels 12 jaar en ver zorgt wereldwijd concerten in kathedralen en op concertpodia. Een orgel en een panfluit zijn uitstekend te combineren instrumenten en vul len de gehele ruimte. Het repertoire van het duo wordt steeds uitgebreid. Ze brengen gees telijke liederen ten gehore maar ook klassieke muziek, virtuoze Roemeense volksmuziek, kinderliederen in verras.sende bewerkingen en tenslotte muziek uit vele delen van de wereld zoals Zuid-Amerika, Israël, Rusland, Roeme nië, Mexico en Ierland. Jaarlijks weten zij in hun populaire zomersene vele zomergasten een onvergetelijke avond te bezorgen. Het con cert begint om 20.00 uur De toegang bedraagt 7,50 voor volwassenen en 3,50 voor kin deren t/m 11 jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kerkdeur vanaf 19.00 uur Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Duo Gavotte werd een eerste DVD van dit professionele duo uitgegeven. Decor hier voor vormt de Bovenkerk in Kampen met het beroemde hoofdorgel en het nieuwe koororgel. Beide orgels komen gedetailleerd in beeld. Men ziet de organist in actie achter de klavieren en de panfluitiste maakt een rondwandeling door het historische gebouw. Het duo is prachtig neergezet tegen de sfeervolle achtergrond van het monumentale gebouw. De opname bevat een concert van 22 hoogtepunten uit hun geva rieerde repertoire. Speciale effecten versterken beeld en geluid en een interview met beiden is als 'extra' bijgevoegd. Op de zomerconcerten is deze DVD verkrijgbaar. Een gratis CD is inbegrepen in de box. In het najaar verschijnt een tweede DVD gevuld met kerstmuziek. De Stichting Kohinklijke Fanfare Apollo te Goedereede haalt morgen weer oud papier en huishoudelijk karton op in Goedereede en Goedereede Havenhoofd. Gelieve het papier vóór 8.30 uur goed gebundeld gereed te zet ten. NOWLPHIJS Waarom wordt de Nobelprijs voor de vrede altijd aan een politicus verleend en nooit aan een organisatie als het Rode Kruis ofdgl. Antwoord: U bent niet goed op de hoogte vrezen wij. De oprichter van het Internatio nale Rode Kruis, Henri Dunant, kreeg die prijs reeds bij de eerste uitreiking in 1901 en zijn organisatie verwierf de Vredesprijs nog eens in 1917 én in 1944 en daarna nogmaals in 1963. Amnesty International kreeg haar in 1977. Ook andere organisaties zijn er mee onderscheiden. Volledige overzichten van de winnaars vindt u in de grote encyclope dieën. Dat de Nederlandse jenever te maken heeft met de jeneverbes, is me bekend. Maar waar komt de naam van de Engelse gin vandaan Antwoord: Van die zelfde jenever, want het destillaat is een imitatie naar onze Neder landse drank, die vroeger als 'genever' werd geschreven en uitgesproken. De Engelsen maakten daar ginever van, afgekort gin, omdat dit het woord was voor: valstrik. En dat was het voor vele gebruikers! Zegt u: O, wat moet ik doen? Hoe moet ik geloven? Hoe zal ik dat werk beginnen?, enz. Als een gezant van Christus zeg ik: U komt de belofte toe. De Heere Jezus roept u door de stem van Zijn waarachtige Woord. Hij zegt dat u, zo ellendig en arm, zo blind en verhard, zo rampzalig en onmachtig en ongelovig als u bent, geheel en zonder ver der uitstel of nadenken tot Hem moet komen, en dat u voor altijd moet afzien van uzelf en van alle schepselen en Hem tot uw almach tige Verlosser aannemen, opdat Hij u van het ongeloof tot het geloof zou brengen, en van de macht van de satan tot God, en opdat Hij u een erfdeel zou geven onder de geheiligden in Zijn Naam. Ach, veracht toch die dierbare en zalige beloften van Christus niet langer door uw ongelovigheid. Denk niet dat u nog niet ellendig genoeg bent voor Christus, niet genoeg gewond en verbroken van hart, maar dat u eerst nog iets anders moet hebben voor dat u mag komen. Want ik verzeker u in Zijn Naam, en ik beroep mij op Zijn eigen aller- waarachtigste Woord, dat bij ons is en waar naar Hij de wereld zal oordelen, dat u de vrij heid hebt om gelovig tot Christus te komen, zoals u nu bent, als u maar alleen oprecht alle dingen uit genade van Hem begeert die u zelf mist en waaraan u gebrek hebt. Sta hier toch eens met uw hart bij stil, want dit is werkelijk de grootste en allerbelangrijkste zaak die in de gehele Bijbel is. De Heere Jezus Christus, is de allerdierbaarste, allervriendelijkste en allergoedertierenste Zaligmaker voor arme verlegen zondaren. Hij kan en wil al deze jammerlijke kwalen en ellenden werkelijk genezen, en dat uit enkel vrije genade. Als u dit ook maar kunt en wilt geloven, en als u uzelf maar eens een keer, zo ellendig en rampzalig als u bent, aan Hem oprecht wilt overgeven. O, luister daarom niet langer meer naar aller lei inblazingen; maar grijp het heilige Woord eens aan en neem het in uw handen en houd het, ondanks uw snode vijanden, eens voor het waarachtige Woord van de levendige God, wat het werkelijk is en tot in eeuwigheid zal blijven. Richt er uw hart eens op en roep de Geest van Christus te hulp. In dit Woord zal de eeuwige en waarachtige God u Zelf verzekeren dat (buiten de ene grote zonde tegen de Heilige Geest) alle, alle zonden en ellenden, zonder enig onderscheid, door Zijn Zoon genezen worden, wanneer de arme zon daren maar met waar geloof tot Hem willen komen. Wat kan ik u toch dierbaarder schrij ven dan dat de barmhartige en menslievende God, Die geen lust heeft in de dood van een zondaar, u zelfs niet alleen de volkomen vrij heid aanbiedt, maar u ook ernstig vermaant en gebiedt, ja, dat Hij u om zo te zeggen bidt en smeekt om die vrijheid aan te nemen. O, wat een onbegrijpelijk wonder van liefde en genade! Wil dan toch eens besluiten om oprecht gelovig tot Zijn Zoon, onze Heere Jezus Christus te komen, zo ellendig als u bent; omarm Hem toch eens als uw Zalig maker, omdat er onder Zijn vleugelen nog hulp en genezing voor u is! Zo bid ik u dan nog heden (en ik doe het met een oprecht en bewogen gemoed en zo ernstig als ik maar kan, als een onwaardige gezant van Christus' wege) dat gij u nog heden met God wilt laten verzoenen. Laat de grote Heere Jezus toch niet langer tevergeefs aan uw deur roepen en kloppen, waar Hij nog met open armen van uitgebreide liefde en goedertierenheid op u staat te wachten. De getrouwe Getuige Gods zal er voor instaan om het op Zijn eigen tijd openbaar te maken en mijn geringe getuigenis met Zijn 'Amen' te bevestigen; want ik mag hier ook zeggen dat ik weet in Wie ik geloofd heb. En waarom zou u dan door genade niet ernstig zoeken om deze weg van het geloof eens met uw gehele hart in te slaan? Welke bekommernissen of moeilijkheden kunnen u hier toch hinderen? Al had u er nog meer dan duizend anderen bij, ik zou hen allemaal heel gemakkelijk voor u kunnen oplossen en beantwoorden met de ene barmhartige en almachtige Heere Jezus Christus en met Zijn eigen Woord der belofte, hetwelk in der eeuwigheid onveran derlijk bestaan zal. Bent u nog niet genoeg gewond en verbroken van hart voor Christus? Wegen u de zonden en Gods toorn, of uw eigen verdoemelijke onmacht en vijandschap nog niet genoeg op het hart, maar bent u daar nog zo blind en ongevoelig onder? O, weet en begrijp eens werkelijk dat u daar van uzelf ook niet het minste aan toe kunt doen. Dat is alleen het werk van Christus" vrije genade! Hij heeft het in de handen van Zijn Geest gegeven om de wereld van zonde te komen overtuigen. Ach, geloof, geloof dat nu eens, en kom dan als een verstokte en blinde tot Christus, want verstokten en blinden mogen ook tot Hem komen; Hij roept ze ook tot Zich. Werp uzelf dan maar zo voor Hem neer en erken dat in de hemel en op aarde alleen Hij machtig is zowel om u van de zonden te overtuigen als van de zonden te verlossen. Wordt u door de satan en uw eigen ongelovig hart, helaas, dikwijls gekweld met droevige atheïstische gedachten en bestrijdingen, ja zelfs met heimelijke verleidingen en aanspo ringen om te spotten met God en alles wat heilig is? O, dit is een zeer groot en zielsver- nederend kwaad, hetwelk uw arme ziel spoe dig in het eeuwige verderf zou slepen, als de Heere toeliet dat het eens recht kon losbreken. Maar om u te bemoedigen en te troosten kan ik u zeggen dat er duizenden door Christus' ontfermende hand zijn geholpen en genezen, die aan dezelfde droevige kwalen geleden hebben, en die wellicht nog veel zieker waren dan u._ O, wees daarom niet langer ongelovig. Want ik verzeker u voor het aangezicht van de Hee re, uit kracht van mijn zending: er is nog een balsem in Gilead, er is nog een groot Heel meester aldaar. Als u maar gelovig tot Hem wilt gaan en Hem om Zijn hulp verzoeken. Ik geef graag toe dat het heel moeilijk is om te geloven als de satan en ons eigen hart zo sterk werken en woelen om ons tot het ongeloof te brengen. Maar dit is uw grote geluk, dat het geloof een werk en een zuivere gave Gods is, en dat Christus het Zelf door Zijn Geest in u wil werken. En zeker, die hand alleen is machtiger dan alle machten der hel samen. Mocht u het dan maar eens werkelijk aan Hem overgeven. Overgeven aan die Held Die verlossen kan en Die er reeds zo velen uit die droevige banden van de satan verlost heeft toen het erop leek dat zij er voor eeuwig in zouden vergaan en er jammerlijk in om zouden komen. O, wat een zalige redding zou dat voor uw ellendige en benauwde ziel zijn, als u door de kracht van de Heilige Geest maar eens rechtuit en onomwonden tegen de satan zou kunnen zeggen: "O vijand, wal kwelt gij mij arm, ellendig mens ermee dat God en Chris tus, Woord en godsdienst geen waarachtige dingen zouden zijn? U weet immers zelf wel beter Al kan ik het helaas niet op een krach tige manier geloven, dan wil ik mijzelf er nochtans van verzekerd houden dat de Heere Jezus het mij kan doen geloven." En mocht u uzelf vervolgens, zo ellendig als u bent, dan maar eens geheel aan Zijn voeten neerwerpen en Hem smeken om de Geest des geloofs. Die Hij nog genoeg voor u over heeft en waardoor Hij de arme zondaren trekt en bekeert. Th. van der Groe MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK - De Cursus Geestelijke Vorming, uitgaande van de kerkenraden van de Hervormde Gemeen ten te Middelharnis en Sommelsdijk, gaat weer van start op maandag 18 september. Het programma voor dit seizoen ziet er als volgt uit: 18 september 2006: dr. W.H. Velema uit Apeldoorn, thema 'De plaats van Jezus' wederkomst in ons geloofsleven'; 16 oktober 2006: ds. T.W. van Bennekom uit Sommelsdijk, thema 'De zorg van het ouder worden'; 27 november 2006: dhr. B.S. van Groningen uit H.I, Ambacht, thema 'Tussen twijfel en zekerheid'; 15 januari 2007: ds. M.M. van Campen uit Rotterdam, thema 'De Meester is daar en Hij roept u'; 26 februari 2007: ds. A. Baas uit Alblasser- dam, thema 'Opvoeding in de vreeze des Heeren'; 26 maart 2007: prof.dr. A. de Reuver uit Delft, thema 'Het gebed: overgave, omgang en strijd'. De avonden worden als gebruikelijk gehou den in verenigingsgebouw De Hoeksteen aan de Ring te Middelharnis en beginnen om kwart voor acht; de bijeenkomsten eindigen rond kwart over tien. De deelnamekosten bedragen 3 per avond en 15 als in één keer voor het hele seizoen wordt betaald. Voor meer informatie kan men terecht bij A. van Alphen, Kluut 12, 3245 TC Sommels dijk, tel. 0187-482197. GOEREE-OVERFLAKKEE - Evenals vorig jaar wordt ook dit jaar weer een interkerkelijk Praise- en Gebedsavond georganiseerd, en wel op zaterdag 14 oktober De organisatie roept de kerkelijke gemeentes van het eiland op om de krachten te bundelen en mee te werken aan deze avond. De laatste weken is er in de media veel aandacht geweest voor 'Het geheim van Flakkee' en 'Het witte eiland'. En daar wil de organisatie graag op inspringen, "want de nood op Goeree-Overflakkee is groot als het gaat om alcohol- en drugsverslaving", zo licht ze toe. De organisatie vindt dat een goede voorlichting heel belangrijk is, maar noemt ook verootmoediging en gebed "broodnodig". Immers: 'Als Mijn volk zich vernedert voor Mij en bidt, zal ik tot hen komen en hun land genezen en hen genadig zijn', zo motiveert ze haar initiatief. Op zaterdag 14 oktober wordt daarom voor de tweede keer een interkerke lijke Praise- en gebedsavond georganiseerd in 'Het Prieel' van Recreatiecentrum 'De Staver' te Sommelsdijk. Graag nodigen de organisa toren hiervoor alle kerkelijke gemeentes van Goeree-Overflakkee uit om aan deze avond mee te werken. Dat kan door daadwerkelijke bijstand te verlenen bij de verdere organisatie, bijvoorbeeld door het verspreiden van flyers in de dorpen, maar ook door in de eigen kerke lijke gemeente bekendheid aan deze avond te geven en door gezamenlijk te bidden voor de nood op het eiland. Tevens worden nog spon sors gezocht die d.m.v. een gift de Praise- en gebedsavond willen steunen, zodat de entree gratis kan blijven. Aan de avond zal mede werking worden verleend door praiseband 'Naie start' uit Urk en de solist Lukas Kramer Spreker is Jaap Dieleman uit Vlissingen. Ook zal een medewerker van stichting De Hoop te Dordrecht uitleg geven over de verslavings problematiek. De avond begint om 20.00 uur, de zaal is open om 19.00 uur De toegang is gratis. Contactpersonen van kerkelijke gemeentes en anderen die willen helpen, kun nen zich aanmelden of voor meer info bellen naar tel.nr: 0187-601582 of 06-53297230. Morgen, zaterdag 2 september, kunt u van 9.30-11.30 uur aan het adres Industrieweg 17 te Middelharnis weer hulpgoederen inleve ren voor de arme medemens in Oost Europa. Er is behoefte aan goed bruikbare en gewas sen kleding, schone eenpersoonsmatrassen en -bedden, dekens, brillen, goed werkende naaimachines en landbouwgereedschappen, linnengoed, e.d. Een hulpgoederenlransport kost geld. Daarom wordt een vrijwillige bijdrage in de transportkosten zeer gewaar deerd. Een collecteblok is daarvoor aanwe zig. Voor meer informatie zie website: www. oosteuropa-werkgroep.nl. -1- Huilend en gierend loeide de Noord-Wester storm door de straten van de grote haven stad, rukte nijdig aan deuren en vensters, floot door de kale takken van de hoge iepen langs de singel, die krakend en kreunend meebogen, zwiep te het water van de brede rivier, die langs de stad stroomde en een uurtje verder in zee uitmondde, op tot witgekuifde golven, die bruisend uiteenspatten tegen de hoge betonnen kademuren en vervolgde ongestoord zijn triomftocht over de vlakke grasvel den, die in een wijde omtrek de stad omzoomden. Zware, donkere wolken-gevaarten joegen door het luchtruim en van tijd tot tijd kletterde de regen neer op de bijna verlaten straten, die glommen van het nat. Bijna geen mens waagde zich in dit noodweer bui ten, en de weinigen, die noodzakelijk regen en wind trotseren moesten, haastten zich om zo spoedig mogelijk de veilige, warme woning weer op te zoe ken. Diep in gedachten verzonken tornde een jongeman van bijna vier en twintig jaar tegen de storm op, de regen striemde hem in het gelaat, het water droop hem van zijn jas en hoed. Geheel voorovergebogen worstelde hij verder, werktuigelijk op zijn hoede tegen de verraderlijke rukwinden, die, vooral bij hoeken en stegen, hem bijna tot stilstaan dwongen. Toch verwijlden zijn gedachten niet bij de bulde rende storm en de voortgegeselde regen, want die lieten hem op dat ogenblik totaal onverschillig. Verdrietig schudde hij het hoofd. Even gaf hij er zich rekenschap van hoe ver hij was. Hij schoot al aardig op, nog een dikke tien minu ten en dan was hij thuis. Hij verlangde er naar, om zich in de lage ligstoel in het hoekje bij de kachel te nestelen. Het begon reeds donker te worden; de lantaarns knipten aan, doch de gezellige drukte, die er anders heerste, was nu vervangen door een lege verlaten heid. De hel verlichte etalages van de vele winkels, die anders menige voorbijganger tot een kijkje nodig den, zetten nu tevergeefs de straat in het volle licht. Ook Evert Kooistra, want zo heette de jonge man, die nu, beschut door de hoge aaneengesloten win kelpanden, even op adem kon komen, taalde er niet naar, om de vele begerenswaardige artikelen, die achter de grote spiegelruiten kwistig uitgestald waren, maar met één blik te verwaardigen. Bij de hoek van de straat gekomen, sloeg hij rechts af en moest opnieuw de strijd tegen de woedende elementen aanbinden. "Net zulk weer is het als vier jaar geleden", mom pelde hij, "toen mijn vader..." En weer kwam die dag met alle helderheid in zijn gedachten. Het was in zijn herinnering, alsof het de vorige dag gebeurd was en toch lagen er al weer vier jaren tussen. Wat vloog de tijd toch snel. Weer zag hij zich de woning binnentreden, toen Trees zijn jongste zuster, die toen nog in huis was, maar nu sinds twee jaar getrouwd, hem met rood- behuilde ogen tegemoet kwam en hem vroeg toch vooral zachtjes te doen, daar moeder met zware hoofdpijn op bed lag en misschien in slaap geraakt "Maar wat is er dan?" had hij geschrokken en ont daan geïnformeerd. "Kom eerst maar binnen, dan kun je een beetje bij komen. Je zult wel nat zijn", ontweek zij een recht streeks antwoord. Ja nat, dat was hij geweest, evenals nu. Zijn stoel stond klaar en toen had hij het treurige nieuws vernomen, hem voorzichtig door zijn zuster medegedeeld. Een uurtje geleden was de jonge predikant bij hen in huis geweest. Zij en haar moeder hadden al direkt bemerkt, dat hij met een bijzondere bood schap kwam, want de rustige zekerheid, die hem anders altijd kenmerkte, was hem nu ten enenmale vreemd geweest. Bleek en iets zenuwachtig was hij op de hem aangeboden stoel neergevallen. Hij had eens gekucht, nog eens gekucht. Later had hij het hun zelfbij een volgend bezoek medegedeeld, hoe hij toen koortsachtig zijn hersens gepijnigd had, om de vreselijke boodschap, die hij overbrengen moest, zo voorzichtigmogelijk te onthullen. Onder weg had hij al lopen bedenken hoe hij dat inkleden moest en welke woorden hij gebruiken zou, doch die waren, nu hij er voor stond, uit zijn herinne ring weggegleden en tevergeefs had hij getracht ze terug te roepen. De onthutste, vragende en iets angstige blikken van moeder en dochter, die hem zwijgend aanstaarden, hadden zijn verwarring nog groter gemaakt. Doch toen was hij plotseling opgeveerd, had zijn kalmte herwonnen, en hun zo geleidelijk aan mede gedeeld, dat de bus, waarin Kooistra, die als han delsreiziger van een grote firma uit de stad dagelijks de verschillende dorpen in de omstreken afreisde, door de hevige storm van de hoge dijk was gewaaid, omgekanteld en in de diepe vaart was teruggeko men. Drie en twintig mensen waren verdronken, slechts twee had men tijdig kunnen redden. Doodsbleek hadden moeder en dochter hem aan gestaard, want zij hadden aan alles bemerkt, dat ook Kooistra tot de verdronkenen behoorde. Na enkele woorden van troost was de predikant heengegaan, daar hij wel gezien had, dat zij op dat ogenblik onvatbaar daarvoor waren. Versufd waren de beide vrouwen een ogenblik blij ven zitten, niet in staat het vreselijke volledig door te denken. Eensklaps was haar moeder van de stoel afgegleden en met een doffe smak op de grond terecht geko men. Met een vertwijfeld: "Moeder! Moeder!" was Trees opgevlogen, had getracht haar moeder op te beu ren, doch daartoe waren haar krachten te kort geschoten. Schuin tegenover hen woonde Van Vliet, een dia ken. In haar angst was ze het huis uitgevlogen, had daar hulp gehaald. Hij was gelukkig thuis en samen hadden ze haar moeder naar bed gebracht. Vrouw Van Vliet, die ook ter hulp was gesneld, had natte compressen om de polsen en op haar voorhoofd gelegd en toen was zij langzamerhand bijgekomen. Wezenloos had zij hen allen aangestaard, doch toen haar gedachten terugkeerden en het vreselijke tot haar doordrong, was zij uitgebarsten in een stortvloed van tranen. Trees had haar willen kalmeren, maar vrouw Van Vliet had haar zachtjes tegengehouden en gezegd; "Laat haar maar eens flink uithuilen, dat lucht op." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 5