Onderhoud N215 Dirksland-Middelharnis Aren Soeteman zorgde dertig jaar voor Goereese diaconale administratie tiotneetemM Roemeense predikant te gast tijdens vijfde Tliemadag voor mannen ■(/Minnaard CDA-kopstukken present op Boerenlanddag chr. streekblad op gereformeerde grondslag joor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Onderwerp: 'Geloof en zekerheid' GOEREE-OVERFLAKKEE - Voor de vijfde maal zal op Goeree-Over- flakkee een regionale Themadag voor mannen worden gehouden. Dit jaar op zaterdag 9 september a.s., opnieuw in de aula van de Christe lijke Scholengemeenschap 'Prins Maurits', Koningin Julianaweg 57 te Middeiharnis. De themadag wordt georganiseerd in samenwerking met de Hervormde Mannenbond en de Christelijke Gereformeerde Man nenbond in de regio Zuid-Holland en Zeeland. De bijeenkomst, die is bedoeld voor alle mannen uit de wij de regio, begint om 9.30 uur en duurt tot 14.00 uur. Er is voldoende par keergelegenheid. De toegang is gra tis; wel wordt er een collecte gehou den ter bestrijding van de onkosten. En bezoekers dienen zelf een lunch pakket mee te nemen. Toerusting en ondersteuning Gods trouw Brede nodiging Inloopbijeenkomst Wegafsluiting Omleidingsroute Onderhoud noodzakelijk Oude stempel Constante factor Financiën Vuule puupe Gezond Jaarmarkt Hersteld Iferv. Gem. Middelharnis/Sommelsdijk Voor betaalbare BMW-service fOIO actief in beeld en geluid Knöps t'^ VisserêcVisser BARENDRECHT «TEL.0180-642 111 MIDDEIHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 Vrijdag 1 september 2006 79e jaargang Door Hans Villerius Het onderwerp voor deze vijfde Themadag is: 'Geloof en zelterheid'. Ds. C.P. de Boer (Chr. Gercf.) uit WcrJcendam en ds. I. Lörincz uit Roemenië zullen over dit thema spreken. Ds. De Boer zal het theologi.sche/cxegetischc aspect ervan belichten en ds. Lörincz het praktische: hoe krijgen deze dingen gestalte in tijden van moeite, verdriet of verdruk king? Uit het alledaagse leven in zijn vader land weel Lörincz immers uit eigen ervaring te spreken over wat geloofsbeproeving en geloofszekerheid inhoudt. Naast de inleidin gen van de sprekers zal er worden gezongen, is er gelegenheid tot het stellen van vragen en is er ruimte om elkaar persoonlijk te ont moeten. De Themadag voor mannen beoogt op ver antwoorde wijze toerusting en ondersteuning bij geloofsvragen te geven in relatie tot de tijd en de maatschappij van vandaag. Het is dan ook de wens van het organiserend comité dat, net als in voorgaande jaren bleek, ook déze mannendag weer tot sterkte en bemoediging zal zijn voor de praktijk van elke dag. Speci aal voor mensen uit de eigen achterban: alle geledingen binnen de gereformeerde gezind te. Het comité vindt het belangrijk dat deel nemers aan de mannendag er aansluiting zul len vinden bij hun eigen geloofsovertuiging, maar hecht er óók aan om - evenals bij de Haamstede conferenties - óver de kerkmuren heen te zien en elkaar tot een hand en voet te zijn in een toekomst waarin men elkaar zo hard nodig zal hebben. Immers, wat is het om christen te zijn in een ondergaande wereld, waarin meer en meer de roep klinkt om het geloof af te schaffen of hooguit voor een privé-zaak te houden? Of als ronduit gesteld wordt dat het niet uitmaakt watje gelooft, als je maar gelooft? Welk antwoord heb je op alles wat tegenwoordig op het christen zijn afkomt? Hoe blijf je staande en waar put je kracht uit, ofwel: geloof en zekerheid? Actu ele vragen waarop de Themadag voor man nen een handreiking wil bieden. De contacten tussen het organiserend comité en ds. Lörincz zijn een aantal jaren geleden ontstaan toen één van de organisatoren van de mannendag tijdens een ambtsdragercon ferentie in Roemenië sprak. Dit in het Neder lands gesproken woord werd vertolkt door ds. Lörincz en de aldus gelegde contacten zijn altijd gebleven. Lörincz, die ook in Nederland heeft gestu deerd, komt regelmatig in ons land en is goed op de hoogte met kerkelijk Nederland. In heel het land heeft hij vrienden binnen de gereformeerde gezindte. Ook heeft hij goede contacten met de stichting 'Kom Over En Help', die in oktober 2001 het door Lörincz vertaalde boek 'In banden en gevangenis' heeft uitgegeven, dat negentien persoonlijke verhalen bevat over Gods trouw in de moei lijkste omstandigheden in het leven van Hon gaarse christenen onder het communisme in Roemenië. Nu ds. Lörincz weer naar Nederland zou komen én de roep om nogmaals een The madag voor mannen te houden steeds ster ker klonk, heeft het organiserend comité ds. Lörincz gaarne bereid gevonden om op 9 september ook in Middeiharnis te getuigen over de trouw van God in tijden van verdruk king. Wat het comité betreft zullen degenen die de mannendag niet bezoeken dan ook veel waardevols missen. Overigens spreekt ds. Lörincz 's avonds tevoren, dus vrijdagavond 8 september, ook voor de Werkgroep Hulp Oost Europa Mid deiharnis in de zaal achter de Christelijke Gereformeerde Kerk te Middeiharnis, aan vang 19.30 uur. Talloze uitnodigingen zijn weer voor de Themadag voor mannen de deur uitgegaan. Onder andere naar kerkenraden en man- nenverenigingen, verspreid van Tholen tot Rotterdam. Maar ook mannen buiten vereni gingsverband worden uitgenodigd, zeker ook jonge mannen en jeugd vanaf 16 jaar. ledere man, ongeacht kerkelijke verbondenheid of achtergrond, is welkom. Wie meer informatie wil, kan bellen naar de contactpersonen M.H. Baan te Dirksland (tel. 0187 603051), G. van Asperen te Nieuwe- Tonge (lel. 0187 657912), of T Grinwis te Ouddorp (tel. 0187 681980). De Provincie Zuid-Holland start maandag H september met onder houdswerkzaamheden aan de N215 tussen Dirksland en Middeiharnis. Tijdens de werkzaamheden, die tot en met 8 december duren, wordt de weg volledig afgesloten. Op 7 september is er een informatiebijeenkomst om de werkzaamheden en de tijdelijke maat regelen toe te lichten. Bewoners van Goeree-Overtlakkee worden tijdens een inloopbijeenkomst op donderdag 7 september geïnformeerd over de onder houdswerkzaamheden aan de N215. De bijeenkomst vindt plaats in verenigingsge bouw De Schakel, Beatrixlaan 31 in Dirks land. Geïnteresseerden kunnen vanaf 19.00 uur de tekeningen bekijken. Om 20.00 uur vindt een presentatie van de plannen plaats, met aansluitend de mogelijkheid om vragen te stellen. Mensen die niet in de gelegenheid zijn om de inloopbijeenkomst te bezoeken, kunnen vanaf 8 september een folder met informatie over de werkzaamheden afhalen bij de gemeente Dirksland en Middeiharnis of vanaf 8 september een kijkje nemen op de website www.N2l5.nl. De N215 wordt opnieuw geasfalteerd en ingericht volgens het principe Duurzaam Vei lig. Ook wordt de parallelweg van de N215 verbreed en vinden diverse werkzaamheden aan de rotonde bij Middeiharnis plaats. Het werk wordt in drie fasen uitgevoerd. In de eerste fase wordt de weg voor vier weken volledig afgesloten tussen de T-kruising N215/Staakweg bij Dirksland en het kruis punt met verkeerslichten bij de watertoren te Dirksland. In de tweede fase wordt, eveneens voor vier weken, de weg tussen het kj-uispunt bij de watertoren te Dirksland en de rotonde ter hoogte van het politiebureau te Sommels- dijk volledig afgesloten. In de laatste fase is er een vier weken durende volledige afslui ting van de parallelweg langs de Staverseweg en een gedeeltelijke afsluiting van de rotonde nabij het politiebureau. Tijdens de werkzaamheden van fase I wordt het verkeer richting Dirksland vanaf Melis sant over de Noorddijk, Westdijk, Wellest- rijpsedijk en Groeneweg omgeleid. Het ver keer richting Melissant wordt door de kern van Dirksland omgeleid. Bij fase 2 wordt het verkeer richting Dirks land omgeleid via de parallelweg van de Sta verseweg. Het verkeer richting Middeiharnis/ Nieuwe Tonge wordt over de Oudelandsedijk en Groeneweg omgeleid. Bij fase 3 wordt het verkeer van de parallel weg over het vernieuwde deel van de N215 geleid. Het verkeer voor het gedeelte van de rotonde dat is afgesloten, wordt omgeleid via de kern van Middeiharnis. De N2I5 is een belangrijke verbindings route op Goeree-Overtlakkee. Om de weg veilig en begaanbaar te houden, is onder houd noodzakelijk. In 2005 is een gedeelte van de weg al opnieuw ingericht, dit jaar is het weggedeelte tussen Dirksland en Mid deiharnis aan de beurt. Bij het uitvoeren van de werkzaamheden is het onvermijdelijk om weggedeelten van de N215 af te sluiten. De provincie probeert de overlast zo veel moge lijk te beperken door de werkzaamheden in fasen uit te voeren en omleidingroutes te ver zorgen. Bij het samenstellen van de omlei dingsroutes is gekeken naar verschillende alternatieven, uiteindelijk zijn de gekozen omleidingsroutes als best haalbare uit de bus gekomen. Het kruispunt met verkeerslichten tussen Dirksland en Middeiharnis wordt nog niet meegenomen, zodat het verkeer tijdens de werkzaamheden beter kan doorstromen. Dit kruispunt staat voor volgend jaar op de planning om vervangen te worden door een rotonde. GOEDEREEDE - Dertig jaar is het geleden dat Aren Soeteman uit Goede- reede het beheer van de administratie van de diaconie van de Nederlandse Hervormde Kerk onder zijn beheer kreeg. Hij heeft dit werk altijd met accuratesse en veel plezier gedaan. Maar voor de 82-jarige 'echte Goeree- er' is deze week hét moment gekomen om een punt achter het administra tieve werk te zetten. In besloten kring heeft de diaconie van de Hervormde gemeente van Goedereede gisteren afscheid genomen van haar boekhou der. Door Adri van der Laan Gezeten in zijn karakteristieke bovenwo ning aan de Markt in Goedereede - het huis waar zijn grootouders ook al woonden - met uitzicht op het centrum van het stadje, blikt Aren Soeteman terug op zijn werk als admi nistrateur van de diaconie én op zijn persoon lijke belevenissen. Soeteman is nog een boekhouder van het 'oude stempel'. Het gebruik van een com puter met boekhoudprogramma's is hem vreemd. "Ik werk nog steeds met een tabel larisch kasboek, dat ben ik altijd gewend geweest want met de computer kan ik niet omgaan, daar ben ik te oud voor'", zo geeft de scheidend administrateur aan. Voorzitter Aad den Hertog van de diaconie verzekert dat het niet aan vermindering van de punctu aliteit van Soeteman ligt dat hij er mee gaat stoppen want "hij heeft altijd heel nauwgezet zijji werk gedaan en daar zijn we hem zeer erkentelijk voor". In de afgelopen dertig jaar heeft Soeteman al heel wal: zien veranderen in kerkelijk Goede reede. Toen ds. Van Kooten er predikant was, kwam Aren Soeteman in de kerkenraad, waar hij als diaken zijn werkzaamheden verrichtte. Toen hij na vier jaar een punt zette achter het diakenambt bleef hij echter wel de boekhou ding voor de diaconie verzorgen en dat heeft hij volgehouden tot gisteren. Zodoende heeft hij verschillende kerkenraden en predikanten meegemaakt. Volgens Den Hertog is het wel uniek dat de administratie van de diaconie door een aparte boekhouder wordt verzorgd, want meestal worden deze werkzaamheden door een 'administrerend diaken' verzorgd. "Deze werkwijze bij ons heeft een wel een groot voordeel omdat de administrateur hierbij een constante factor is. Dit heb je niet als een dia ken dat moet doen, want diakenen treden op gezette tijden af'. Het werk voor de diaconie heeft Soeteman Aren Soeteman aan zijn bureau, waar vele diaconale cijfertjes in het voor hem liggende tabellarisch kasboek zijn bijgeschreven. (Foto: Adri van der Laan) altijd met plezier gedaan. En door de jaren heen is de inhoud van zijn werk eigenlijk niet zoveel veranderd, 's Maandagsochtends wordt de diaconiecollecte geteld; dit geld wordt bij de bank gestort "Vroeger kon ik het hier nog op de bank brengen, maar nu moet het naar Ouddorp en dat doet nu iemand van de diaconie". Daarnaast zijn er de betalin gen aan de kerkelijke overheid en natuurlijk dient het geld voor andere diaconale doelen te worden overgemaakt aan de betreffende stichtingen of personen. "Dit was dertig jaar geleden al zo en dat is nu nog zo". Maar in welke tijd men ook boekhouder is. de cijfers dienen wel altijd te kloppen. En dat was aan Aren Soeteman wel toevertrouwd. Want zijn hele leven lang is hij al in de weer geweest met financiën. Even leek het erop dat Soeteman heel ander werk zou gaan doen. toen hij aan het begin van zijn arbeidzame leven Goedereede ver liet en in een bejaardencentrum in Den Haag ging werken. "Maar dat beviel niet zo goed en daarom keerde ik al vlug weer terug naar Goedereede". Wel heeft hij aan zijn Haagse periode nog een voorliefde voor de hofstad overgehouden, want meermalen per jaar gaat hij een paar dagen uit naar een hotel in Den Haag. Bijna altijd komt hij dan in hetzelfde hotel terecht en in ieder geval logeert hij er tijdens Prin.sjesdag. "Het hotel staal aan de route waar de koningin langskomt en dan heb ik een goed uitzicht'. In zijn nieuwe baan werd hij een bekende verschijning op het eiland, want hij kwam terecht bij de voorloper van de ABN-bank, de Nederlandsche Handelsmaatschappij. Hij werd daar kwitantieloper. Soeteman kwam in die functie een keer per veertien dagen in iedere plaats van het eiland om geld op te halen of om een handtekening op een kwi tantie, zodat de girale betaling plaats kon vinden. "Dit gebeurde meestal bij winkeliers - die waren er vroeger veel meer dan tegen woordig - en bij particulieren die hun abon nementen moesten betalen. Het vervoermiddel van Soeteman was in die tijd eerst de fiets, dan een Solex en later een brommertje. "Ik ha toen nog al us un vüüle püQpe estopt", zo verzekert hij, want hij moest zomer en winter, van 'Ouddurp tot de Plaete". Hij herinnert zich nog dat hij tijdens een sneeuwstorm met brommer en al kopje onder ging op de dijk tussen Stad en Den Bommel. Later, toen het betalingsverkeer steeds meer werd geautomadseerd, werd het voor Soe teman ook eenvoudiger. Wel bleef hij altijd nauw met de ABN-bank verbonden want hij hield ook kantoor aan huis, waar hij de bank zaken voor de inwoners van Goedereede regelde. In deze tijd had hij ook zitting op Ouddorp en in Stellendam. En verder werkte hij vanuil hel kantoor in Middeiharnis. Wellicht mede door de vele uren die hij in de buitenlucht heeft doorbracht, geniet Soe teman nog altijd een goede gezondheid. Het enige waar hij last van heeft, is zijn toene mende doofheid en dat is ook één van de redenen waarom hij een punt achter het werk voor de diaconie heeft gezet. Als dank voor zijn 'punctuele inzet' hebben de Goereese diakenen Soeteman eerder deze week een etentje aangeboden, waarbij vast en zeker nog uitgebreid is bedankt voor zijn dertig jarig boekhouderschap van de diaconie. Soe teman wordt opgevolgd door Piet Grinwis. Morgen, zaterdag 2 september, wordt aan de Kastanjelaan en rond vereni gingsgebouw 'Rehoboth' te Middei harnis de Jaarmarkt van de Hersteld Hervormde Gemeente van Middelhar nis/Sommelsdijk weer gehouden. De opbrengst komt ten goede aan het ban- kenproject van de kerk die momenteel nieuw wordt gebouwd. De Jaarmarkt begint om 9.30 uur en eindigt om 16.00 uur. Er zijn meer dan 65 activiteiten die ervoor zorgen dat voor jong en oud deze dag iets is te beleven valt, met voldoende afwisseling voor het gehele gezin. Natuurlijk is er een rommelmarkt, en voor liefhebbers begint er om 13.15 uur een boedelveihng, waar twee schilderijen van de bekende schilder Lies Razenberg zullen worden geveild. Er kunnen boodschappen worden gedaan, zoals kaas, eieren of fruit. Er is een kleding- en stoffenkraam, een creakraam, er kunnen bloemen, bloemstuk- jes en kalebassen worden gekocht, er is een fotostudio en kapsters staan gereed om uw haren te knippen. Verder is er een schiettent, een kraanlift die u tot 42 meter hoogte brengt om te kunnen genieten van een prachtig uit zicht over Middeiharnis. En ook is de nieuw uitgebrachte CD te koop. Voor kinderen zijn er diverse spelen, zoals het verkeersplein, meerdere springkussens, enveloppentrek- ken, trampolinespringen, spijkerslaan, grab belton, enz. En voor de verzorging van de inwendige mens zijn er de poffertjes-, pan- nekoeken-, oliebollen-, patat-, hamburger-, snack- en viskramen. In laatstgenoemde kraam is gebakken en gerookte vis, haring en kibbeling verkrijgbaar. De platvis wordt weer geschonken door de Goereese en Oud- dorpse vissers. Verder is er koffie, thee en limonade verkrijgbaar, aangevuld met lek kere cake, kruukplaetjes of taart. Iedereen is hartelijk welkom. mm.aMtoéedrUj^-<tdiiU>:itAt.Hl MAKELAARDL Middeiharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middeiharnis Tel, (0187)482606 COMBI I uur foto-service OUD[>OW-WeilHro(rt351el.(0187]6!1612fMM3734 Gebruikt was no^ nopjt zo nieuw.. Ontdsk 'i bij uw G2-deo)ef of kijk aivosE op wv--.v,opeinieiJ*S-n! Knóps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdoos BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 I certified uaeacara Kwattteft S Servi lruiktï^Quto REGISTERACCOUNTANTS OUDDORP - Evenals voorgaande jaren zal het CDA Goedereede morgen, zaterdag 2 september, met een stand aanwezig zijn op de Boerenlanddag in Ouddorp. De gehele dag door zullen bij toerbeurt de wethouder, raadsleden en bestuursleden aanwezig zijn om met de bezoekers in contact te treden over allerlei onderwerpen die zowel burgers als polidci in de lokale politiek bezighouden. Het CDA Goedereede wil graag laten weten wat zij denkt te gaan doen met de zetelwinst die de kiezers hen bij de gemeenteraadsver kiezingen van maart gegund hebben. Wan neer u van gedachten wilt wisselen over zaken, zoals de woningnood in de gemeente, jeugd- en verslaving.sbeleid, de rol van recre atie en toerisme in de lokale economie, het wegvallen van de ambulancepost, enz., dan bent u welkom bij de CDA-stand op de Boerenlanddag. Bijzondere aandacht wordt gevraagd de periode van 12.00 tot 14.00 uur, wanneer CDA-gedeputeerde (en kandidaat lijsttrekker voor de provinciale verkiezingen) Asje van Dijk en provinciaal statenlid Manila Koop in de stand aanwezig zullen zijn. Ook met hen kunt u de discussie aangaan over lokale problemen en de rol die de provincie mogelijk kan spelen bij hel oplossen hier van.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1