POLITIE Goereese Kunstdagen geopend met start van de expositie 'Grafielc Nu' Geheim van Goeree-Overflakkee springlevend 0900-8844 innaard X^T Visser Visser 'Kunstdagen zijn een kunst op zich. "Er wordt hard aan de weg getimmerd" Snelheidscontroles Huiselijk geweld Rijbewijs ingevorderd Eilandbrede snelheidscontroles Knöps fgrogp Voor betaalbare BMW-service Zeer gevarieerd Dicht bij de mensen ^Prent van het jaar' Hoogtepunt GOEREE-OVERFLAKKEE - In het programma Netwerk zond de EO begin deze maand een reportage uit, waarin aandacht werd besteed aan het overmatig drugsgebruik van jongeren op Goeree-Overflak kee. Aan het woord kwamen onder meer wethouder P. Visser van de gemeente Middelharnis, medewer ker H. van de Wagt van Bonman GGZ en conrector A. van Heest van de Prins Maurits Scholengemeen schap. In de reportage lag vooral het accent op het feit dat het drugs gebruik nog steeds bijzonder groot is, ondanks de inzet van het project 'Het geheim van Goeree-Overflak kee'. Dit project, dat in 2004 is gestart, richt zich op het geven van voorlichting, het ondersteunen van de handhaving en het opzetten van een goede hulpverleningsstructuur. Volgens de reportage zou dit pro ject echter tot dusver weinig efl'ect hebben gehad. Samenwerkingsverband Vergunning Gezinnen Party's Scholen Kerken Jeugd Fundering Vrijdag 25 augustus 2006 79e jaargang nr. 7535 OUDDORP/DIRKSLAND - Naar aanlei ding van klachten van buurtbewoners heeft politiepersoneel op de Hofdijksweg in Oud- dorp maandag een snelheidscontrole gehou den. Tussen half negen en half twaalf hebben drie bestuurders de maximumsnelheid van 60 km/uur overschreden. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 90 km/uur. Aansluitend werd tussen één uur en half drie gecontro leerd op de Oudelandsedijk te Dirksland. Hier kregen zes bestuurders een bekeuring. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 96 km/uur. Ook werd de gehele dag op de N57 gesurveilleerd. Dit om de verkeersvei ligheid te vergroten en het aantal dodelijke ongevallen terug te dringen. Zes bestuurders kregen een bekeuring voor onder meer het overschrijden van de maximumsnelheid, niet handsfree bellen, het niet dragen van de auto gordel en het hinderen tijdens het afslaan. ■SOMMELSDIJK - Een 20-j;uige vrouw is ■maandagmorgen aangehouden nadat zij kort ervoor haar 48-jarige moeder had mishandeld. De mishandeling vond plaats in een woning aan de Ringstraat te Sommcisdijk. Het tweetal kreeg onenigheid waania de dochter haar moe der sloeg. Zij werd ingesloten voor verhoor. De politie werkt samen met onder meer de gemeente en de GGD aan het verminderen van huiselijk geweld, door het onderwerp bespreek baar te maken, alert te reageren bij meldingen en slachtoffers te vragen aangifte te doen. Eind februari werd het Advies- en Steunpunt Meld Huiselijk Geweld opgericht: 010-44384444. Via dit nummer krijgen slachtoffers, plegers, familie, buren en beroepskrachten advies, ondersteuning en informatie over hoe het geweld te stoppen. Het meldpunt is 24 uur per dag, zeven dagen per week bereikbaar. DEN BOMMEL - Tijdens een onopvallende motorsurveillance op de N75/N59 zag een politieman dinsdagavond rond negen uur een automobilist met hoge snelheid rijden. Tus sen Middelharnis en Stad aan het Haringvliet reed hij tussen de 130 en 140 km per uur. Op de Groeneweg zelfs 150. Net voor de krui sing N59/Schaapweg werd de auto staande gehouden. Het rijbewijs van de bestuurder werd ingevorderd. Om de verkeersveiligheid te vergroten en het aantal dodelijke ongevallen terug te dringen, heeft politiepersoneel van de Verkeerspolitie en van het district De Eilanden woen.sdüg diverse verkeerscontroles gehouden. Op de provinciale weg N57 werden tussen acht en negen uur 1309 automobilisten gecontro leerd op hun snelheid. Drieënveertig van hen reden te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 132 km/uur. Alle overtreders kregen een proces-verbaal. Op de Wilhelminaweg, de Dorpsweg, de Bokweg, de Molenweg en de Dirkdoensweg werd in Ouddorp eveneens op snelheid gecontroleerd. Dit mede naar aanleiding van klachten van omwonenden. Hier kregen 8 bestuurders een bekeuring omdat zij de maximumsnelheid van 30 km/ uur overschreden. Ook werden twee auto mobilisten bekeurd voor het niet dragen van de autogordel. Nabij Oude-Tonge reden op de Magdalenadijk tussen kwart voor acht en negen uur 9 automobilisten te hard. Ook zij werden bekeurd. En op het Meidijkje werden 11 bestuurders bekeurd voor onder meer het overschrijden van de maximumsnelheid, het niet handsfee bellen, het rijden zonder los- breekreminrichting en het overschrijden van de doorgetrokken streep. Het rijbewijs van een 29-jange inwoner uit Stad aan't Haring vliet werd woensdagavond rond zes uur ingevorderd toen hij met 146 km/uur over de Oudelandsedijk in Middelharnis reed. Op de dijk geldt een snelheid van 80 km/uur. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Gebruikt was nog f nooit zo nieuw. Ontdek 't bij uw G2-deQ(er of kijk oivast op www.opetnieuws.ni Knops BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdoos BV - Ktoosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 Kwoliteit 6 SeVvtce bij elke gebruikte outo MAKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTER ACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA'TEL 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 mm. (UiiaieéU^-admitaU. d GOEDEREEDE - Al weer de voor de achtste keer worden deze week in het stadje Goedereede de Kunstdagen georganiseerd. Dit evenement, dat als hoofddoel heeft om dekunst dichter bij de mensen te brengen en/of de mensen dichter bij de kunst', heeft inmiddels haar bestaansrecht bewezen. Dinsdag avond opende burgemeester Ger van de Velde van de gemeente Goedereede de expositie 'Kleingrafiek van Grafiek Nu' in het gemeentehuis. Deze opening was tegelijkertijd de aftrap voor de de Goereese Kunstdagen die tot morgen, zaterdagmiddag, het beeld van het monumentale stadje bepalen. Door Adri van der Laan Tijdens de openingsbijeenkomst toonde de voorzitter van de Goereese Kunststichting, Harald Jean Jassoy, zich een tevreden mens. Hij wees in zijn welkomstwoord op het aparte van de Goereese Kunstdagen: "Het is bijzonder als je terugkijkt naar eerste Kunst- dag acht jaar geleden. Met een subsidie van 300 gulden werd er toen één vrijdagavond als Kunstdag georganiseerd". Inmiddels is het evenement uitgegroeid tot een vijf dagen durend gebeuren. Volgens Jassoy is dit een teken dat het evenement ook bij de burgers in Goedereede aanslaat, want tijdens de Kunst dagen worden er naast andere activiteiten ook weer schilderijen achter de ramen van de huizen van particulieren in het centrum van Goedereede tentoongesteld, die vooral in de donkere avonduren veel aandacht trek ken. De inwoners van Goedereede zijn graag bereid om hun ramen hiervoor beschikbaar te stellen. "De mensen vragen ons al vroeg wanneer de schilderijen komen en het valt op dat ze ook een voorkeur hebben voor welke kunstwerken er achter hun ramen worden geplaatst", aldus Jassoy. Aan burgemeester Van de Velde was de eer om de Kunstdagen officieel te openen, tege lijkertijd met de expositie 'Kleingrafiek van Grafiek Nu' in het gemeentehuis. Zij herin nerde zich nog dat het haar kwalijk werd genomen dat ze bij de opening van de vorige Kunstdagen in 2005 verzuchtte dat het jam mer is dat de Kunstdagen maar twee dagen duurden, omdat ze voorbij zou gaan aan het vele werk dat er aan het organiseren van twee Kunstdagen vastzat. Maar groot was haar verrassing toen bleek dat de Kunstdagen zijn uitgebreid tot vijf dagen. Nu verklaarde ze trots te zijn dat Goedereede weer gastvrouw Burgemeester Van de Velde en Harald Jean Jassoy bij 'de prent van het jaarin het gemeentehuis van Goedereede (Foto: Adri van der Uiani mag zijn van de Kunstdagen. Ze verzekerde dat het gemeentebestuur het initiatief van harte blijft steunen. En ze verwacht dat het door voormalig wethouder Van Oosteroni ingezette positieve beleid zal worden voort gezet door de nieuwe wethouder Visser. Burgemeester Van de Velde vindt dat de Kunstdagen voldoen aan de doelstelling van de Kunststichting om de kunst zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen. Als ze 's avonds door Goedereede loopt, waant ze zich een 'stedelijke galerie' "waarbij letter lijk bij de mensen naar binnen kan worden gekeken", hiermee doelde ze op de tiental len kunstwerken die achter de ramen van de huizen in het centrum van Goedereede staan opgesteld. Ze complimenteerde verder de Kunststich ting dat deze het weer heeft aangedurfd om dergelijke Kunstdagen te organiseren. "De Kunstdagen zijn verrassend en de dagen zijn een kunst op zich. Dit mag u niet missen", zo was haar oproep aan de aanwezigen. Onder die aanwezigen was ook de bekende Goereese kunstenaar Hans Dolieslager, wiens zeefdruk 'Midzomer' ter gelegenheid van de Kunstdagen als 'prent van het jaar' werd uit gekozen. De prent diende als thema 'Goeree' te hebben. Deze zeefdruk van Dolieslag hangt aan het begin van de expositie in het gemeen tehuis en is - evenals alle andere werken - te koop. Tijdens de openingsbijeenkomst gaf de kunstenaar een kleine voorlichting over de gebruikte techniek van het etsen. Hij deed dit aan de hand van een meegebrachte reproduc tie van Rembrandt, Hij vroeg de aanwezigen af welke kunst nu echt was. Zijn conclusie was dat "kunst bestaat uit idee en ambacht en een reproductie is een herinnering". De kunstwerken in het gemeentehuis van Goedereede zijn tot en met 29 september vrij te bezichtigingen tijdens de openings uren en er is de mogelijkheid om één van de kunstwerken, die door verschillende natio naal bekende kunstenaars zijn vervaardigd, aan te schaffen. De prijzen voor de kunst werken zijn met opzet laag gehouden om zo iedereen in de gelegenheid te stellen om een dergelijk werk aan te schaffen, waar mee ook recht wordt gedaan aan de doel stelling van de Kunstdagen. Natuurlijk zijn de kunstwerken ook morgen op de laatste Kunstdag te zien. De expositie Grafiek Nu waar het in Goede reede geëxposeerde Kleingrafiek een onder deel van is, is de grootste grafische tentoon stelling van Nederland. In het gemeentehuis van Goedereede hangen ruim zeventig wer ken van 38 kunstenaars. Morgen zal het centrum van Goedereede bruisen van diverse kunstuitingen, die vari ëren van een beiaardconcert tot breakdance. De evenementen zullen op verschillende plaatsen in Goedereede worden gehouden. Door Dorien Kickert De GGD, de instantie die zich binnen dit project met name bezighoudt met de versla vingspreventie, werd niet gevraagd om aan deze reportage bij te dragen. "Een gemiste kans", noemt Iris Vertooren, projectmanager van Het geheim van Goeree-Overflakkee bij de GGD Zuid-Hollandse Eilanden, dit. "Vol gens de makers van deze reportage is preven tie maar saai en zou daar weinig over verteld kunnen worden. Daar ben ik het uiteraard helemaal niet mee eens. Daarnaast ben ik bang dat mensen die naar deze reportage heb ben gekeken, nu de verkeerde indruk kunnen krijgen dat er sinds dit project is opgestart weinig is gebeurd. Niets is minder waar!" Het kost haar weinig moeite om een flink aan tal zaken te noemen dat sinds 2004 in gang is gezet. In de eerste plaats is er hard gewerkt aan een stevige basis voor het project. De diverse instanties die uiteindelijk zouden gaan samenwerken dienden te worden bena derd, er moest draagvlak worden gecreëerd en een plan van aanpak worden opgesteld. Inmiddels is er een actief samenwerkings verband ontstaan, waaraan naast de vier gemeentes op Goeree-Overflakkee organisa ties deelnemen als onder meer het Protestants Dienstencentrum voor Zuid-Holland, het JSO (Jeugd, Samenleving en Opvoeding), de Stichting Companen, stichting De Hoop en Jong Flakkee. "Bestuurlijke betrokkenheid is voor het succes van het project uitermate belangrijk," meent Iris. De vier gemeentes op het eiland hebben deze bestuurlijke betrok kenheid inmiddels vertaald in het opstellen van een kademota, getiteld "Laat het geheim geen geheim blijven" die binnenkort door de gemeenteraden zal worden vastgesteld. Als voorbeeld van verdere bestuurlijke samen werking in het kader van de handhaving noemt zij het opzetten van een werkgroep, gevormd door vertegenwoordigers van Bonman GGZ, GGD, politie en het ISGO. "Het is de bedoe ling dat bij speciale evenementen, zoals schuurfeesten of concerten, vergunning wordt verstrekt met daarbij een aantal voorwaarden, bijvoorbeeld geen toegang onder de 18 jaar, het regelen van busvervoer en goed barman schap. Dat laatste houdt onder meer in dat de mensen achter de bar zelf niet onder invloed zijn en geen alcohol schenken aan beschonken personen. Met een dergelijke vergunning kan de gemeente dan zowel adviserend als hand havend optreden. Ook bij sportverenigingen zouden gemeentes bijvoorbeeld bij het vast stellen van de subsidie voorwaarden kunnen stellen over het schenken van alcohol in de sportkantines." Met elkaar worden er op diverse taakvel den en terreinen, zoals binnen het gezin, op school, de vrije tijd en via de kerken, diverse activiteiten georganiseerd om de doelgroe pen te bereiken. Het project richt zich met name op de niet-gebruikers, de risicogroepen en de experimenterende jongeren, waarbij de GGD zich vooral richt op het geven van voorlichting. Door middel van voorlichting wordt een bewustwordingsproces in gang gezet, wat er toe moet leiden dat jongeren wel drie keer nadenken voordat zij zich gaan begeven op het smalle pad van de verslaving. Voorlichting aan jongeren over de risico's van het gebruik van drugs en alcohol, maar ook voorlichting aan ouders: op welke sig nalen moeten ouders letten, waar kunnen zij om hulp vragen? "Er wordt vaak gezegd dat ouders hun kop in het zand steken en niet wil len erkennen dat hun kind verslaafd is, maar het is heel goed mogelijk dat ouders eenvou digweg de signalen daarvoor niet oppikken door onwetendheid. Het is daarnaast van het grootste belang dat er wordt gecommuni ceerd binnen het gezin, dat er wordt gepraat als je kind een ander gedrag vertoont. Als er dan wat mis blijkt te zijn kun je tijdig om hulp vragen, hetzij via de huisarts hetzij via andere instanties." Wat betreft het taakveld van de gezinnen is het geven van voorlichting aan ouders dus uitermate belangrijk. Via het project "Moe dige Moeders" wordt getracht om het onder werp van verslaving onder ouders zelf beter bespreekbaar te maken. Onder begeleiding van een deskundige informeren moeders van verslaafde kinderen andere moeders en bege leiden hen bij de hulpverlening. "In Volendam en Urk wordt op deze manier heel effectief gewerkt. Als moeder praat je nu eenmaal gemakkelijker met een andere moeder die het zelfde meemaakt of heeft meegemaakt", aldus Iris Vertooren. Een andere activiteit waar gezinnen bij worden betrokken zijn de zoge naamde homeparty's. Dit zijn bijeenkomsten bij iemand thuis waarbij onderling ervaringen kunnen worden uitgewisseld. Als gastvrouw fungeert een moeder die als ervaringsdeskun dige optreedt. "Het lijkt wel wat op een Tup- perwareparty. Als het eenmaal loopt, breidt het zich als een olievlek uit, maar op dit moment staat dit project nog in de kinderschoenen. Het is wat lastig om de juiste personen te vinden die dit willen organiseren." Daarnaast ligt voor de GGD een even belang rijke taak bij het geven van voorlichting bin nen het onderwijs. De GGD richt zich hierbij zowel op de kinderen van de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs als op de jongeren in de eerste klassen van het voortgezet onderwijs. "De basisschoolleerlingen hebben soms heel verkeerde ideeën. Door juiste voorlichting te geven, wordt het spannende eraf gehaald. Wij wijzen overigens eveneens op de gevolgen van ovenTiatig gebruik van alcohol, want het is bekend dat jeugd op steeds jongere leeftijd alcohol drinkt, en trouwens ook gaat roken. Wat dat betreft vind ik dat ouders hierbij zelf het goede voorbeeld moeten geven, want kin deren hebben nu eenmaal de neiging om het gedrag van hun ouders te kopiëren!" In het voortgezet onderwijs wordt onder meer aandacht besteed aan het trainen van de leerkrachten in het signaleren van verslaving en het organiseren van preventie-activiteiten voor de leerlingen. "Jammer genoeg doet op Goeree-Overflakkee alleen de Groene School in Middelharnis mee met deze acti viteiten. In tegenstelling tot de ervaring van rector Van Heest op de Prins Maurits, die weinig respons kreeg op zijn pogingen om een voorlichtingsavond te organiseren, is de ouderavond die enige tijd geleden op de Groene School gehouden werd, zeer goed bezocht. Na afloop van de avond waren er diverse ouders die individueel nog allerlei vragen stelden. Dan heb je toch het gevoel datje de mensen hebt bereikt." Op dit moment worden met de dominees van alle hervormde gemeenten op het eiland gesprekken gevoerd om hen bewust te maken van de noodzaak van preventieactiviteiten in de kerken. In Ouddorp worden besprekingen gevoerd om een 'Kerk en alcohol' op te zetten. Ook op andere terreinen wordt de jeugd bena derd. Zo is de Zomerexpeditie, waarbij voor afgaand aan de zomervakantie voorlichting is gegeven over alcoholgebruik en seks, een succes geweest. "Verder is het heel belangrijk dat jongeren 'nee' durven te zeggen. Daarom geven wij in het najaar weer een aantal cur sussen weerbaarheid op diverse plaatsen op het eiland, bedoeld voor de jongeren in het voortgezet onderwijs. Wij hopen hen door middel van deze cursus bewust te maken van zichzelf, hoe zij met anderen omgaan, wat hun eigen grenzen zijn en die grenzen durven stellen." Verheugd is Iris over de medewer king van de Stichting Jong Flakkee bij het uitvoeren van diverse verslavingspreventie activiteiten voor de jeugd. Zo zijn er plannen voor een theatervoorstelling, een filmavond, en infostands bij muziekfestivals, dit alles onder begeleiding van Bouman GGZ. Volgens Iris Vertooren is er in sinds de start in 2004 dus heus veel tot stand gekomen. Zij meent bovendien dat het in werkelijk heid vaak niet zo eenvoudig is om zaken op te starten. 'Het is allemaal heel complex, je hebt te maken met landelijke wet- en regel geving, met verschillende instanties die soms anders tegen iets aankijken." Zij prijst dan ook de bereidheid en de inzet van alle instan ties die zich met het project "het geheim van Goeree" bezighouden. "Er wordt hard aan de weg getimmerd, de fundering ligt er, het moet nu gaan leven onder de mensen zelf!" besluit zij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1