KNRM Juttende statenleden aan het Ouddorpse strand 'Niemand gaat van Madurodam nu ooit eens naar Sommelsdijli' \\J ■(/Mi^n^naard chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden 'Griend' helpt bij harde wind 'Griend' assisteert ambulance personeel Strandjutten Streekmuseum is verplaatst en tijdelijk onvindbaar; museumsuppoosten hebben mini-versie nog nooit opgezocht Monument Geld en morele waarden Knöps fgro^ i^ VisserScVisser Voor betaalbare BMW-service Delta Commissie Anoniem Suppoost Pensioen Hele eer Vrijdag 11 augustus 2006 79e jaargang nr. 7531 Maandag 7 augustus om 21.18 uur werd de bemanning van de reddingboot 'Griend' uit Ouddorp door het Kustwacht Centrum gealarmeerd voor hulpverlening. De schip per van de sportvisboot Hendrik B, met als standplaats de haven van West Repart, deelde de Kustwachipost Ouddorp mee dat in verband met de harde Noordoosten wind 7, die pal op de haven stond, één of meer dere .schepen moeite hadden met afmeren c.q. beleggen van hun schip aan de daar voor aangewezen steigers. In overleg met het Kustwacht Centrum werd eerst gepro beerd om telefonisch contact te leggen met de schipper van de sleepboot Echo. Omdat dit niet lukte, werd de bemanning van de Griend opgepiept. In de haven werd een aantal schippers van zeilboten en motorbo ten geholpen met het afmeren of het beleg gen van hun trossen. Om 22.45 uur was de Griend weer terug op het station. Op dinsdag 8 augustus om 16.20 uur werd de bemanning van de reddingboot 'Griend' te Ouddorp door het Kustwacht Centrum gealarmeerd om hulp te verlenen aan de ambulance. Met de Griend, en het ambu lancepersoneel aan boord, werd koersgezet naar de Stampersplaat waar aan boord van de motorkruiser 'Sanssouci' een ongeval had plaatsgehad. De vrouw van de schipper had een dekluik op haar vingers gekregen waardoor twee nagels kapot waren. Met de reddingboot werd de vrouw naar de haven van Brouwershaven gebracht, en daarvan daan met de ambulance naar een zieken huis. Joof' Everlse en Aiuliic^ van Dijk hekijh OUDDORP- Dreigende grijze luchten hingen afgelopen zaterdag boven het Ouddorpse strand. Ideaal weer was het om te (kite) surfen. Voor de strand- bibliotheek was het daarentegen niet het meest ideale weer. "We hebben vandaag nog maar enkele boeken uit geleend", verteld Selina Springvloet, medewerkster van de strandbiblio- theek. "Vorige week was het nog slech ter weer en toen hebben wij de bibli otheek gesloten. De meeste mensen leverden hun boeken toen gewoon in bij de post van de reddingsbrigade of bij onze andere buren, de strandtent. Pas als het strand goed vol ligt, is het bij ons ook echt druk." Tekst en foto's; Jeroen van der Laan Gekleed in vrijetijdskleding arriveerden de SGP-ChristenUnie statenleden Joop Evertse en Andries van Dijk bij de strandbibliotheek. "Wij vinden het erg belangrijk dat wij veel onder de mensen komen. Wij zien namelijk erg vaak dat de bestuurslaag 'Provincie" niet erg leeft bij de burger. Daaroin organiseren wij veel werkbezoeken in onze provincie, Zuid-Holland. Op de manier komen hopen I (Ie collectie van de strandbibliotheek wij er achter te komen wat er onder de bevol king leeft, verteld statenlid Van Dijk. Door Gerdie Schellevis, coördinator van de strandbibliotheek en werkzaam bij de bibli otheek van Ouddorp, worden de heren bij gepraat over dit initiatief en de vormgeving. "Het gaat erg goed. Op dit moment kan ik melden dat er al 800 boeken zijn uitgeleend, een erg mooi aantal". De medewerkers van de strandbibliotheek zijn ondertussen hard bezig met het ronse len van kinderen voor de activiteit van deze dag, namelijk strandjutten. ledere week zijn er verschillende activiteiten te beleven en afgelopen zaterdag stond strandjutten op het prograinma. Om twee uur in de middag gaat een groep van ongeveer 25 kinderen onder leiding van Anouk de Jong richting de vloedlijn. "Kijk allemaal goed om je heen. Alles watje vindt, heeft een betekenis en er kan een verhaal achter zitten". De deelnemers zijn enthou siast. Opgewonden komt een 9-jarige jon gen met een oude fles in z'n handen naar de groep. Een ander heeft zeewier gevonden en een volgende heeft een grote schelp gejut. De Jong geeft uitleg over wat de deelnemers vin den en geeft toelichting op de werking van getij. Na enkele uren knutselen de deelne mers met elkaar een prachtig kunstwerk van de gevonden voorwerpen. SOMMELSDUK - Het Streekmu seum van Sommelsdijk is verhuisd. Stond het jarenlang vlakbij het impo sante gebouw van de eerbiedwaardige Hoge Raad, met vlak voor zich een draaiorgel dat vrolijke wijsjes speelde, onlangs heeft het Streekmuseum zijn definitieve plek gekregen. Het is nu te vinden achter het Nederlands Textiel museum en wordt omgeven door het Delftse Delflandhuis en het Markie- zenhof, het laatgotische stadspaleis in het centrum van Bergen op Zoom. Door Gert van Engelen Is dit wartaal'? Neen. Dit gaat niet over het echte Sominelsdijkse Streekmuseum, maar over de maquette ervan in Madurodam, de fameuze miniatuurstad in Scheveningen. Menig bewoner van Goeree-Overtlakkee heeft er misschien geen weet van, maar in Madurodam, al meer dan vijftig jaar de klein ste stad van Nederland, staat een heuse kopie van het Streekmu.seum. dat is gevestigd in vijf, inet elkaar verbonden 17'''-"-eeuwse trap gevelhuisjes. Dat mag bepaald eervol worden genoemd, want het museum vertegenwoordigt in zijn eentje heel Goeree-Overflakkee. Verder staat er van het eiland helemaal niets in Maduro dam. Maar hoe is dat zo gekomen? En reizen dag jesmensen wel eens in één moeite door van Madurodam naar Sommelsdijk, om zich daar te vergapen aan de echte pandjes? Het Eilan- den-Nieuws zocht het uit. De ontstaansgeschiedenis van Madurodam, dat werd geopend op 2 juli 1952, is een merkwaardige. De topattractie, die zich erop beroept de tienduizenden jaarlijkse bezoe kers "Heel Holland in één stad" te bieden, is vernoemd naar George Maduro. Deze man Is het mogelijk om veel geld te verdienen zonder morele waarden, zoals eerlijkheid, te verzaken? Worden principes opgeofferd als men een zo groot mogelijk materieel voor spoed nastreeft? Wat gebeurt er met ons als we van geld gaan houden? Kan iemand een echte christen zijn als hij ook rijk is? Dit onderwerp wordt op maandag 14 augustus om 21.00 uur besproken in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De pre sentatie is in handen van Leo van Nimwegen. Dinsdag om 16.00 is de herhaling. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 't bij uw GZ-deoier of kijk olvast op v-ww.op^lnieLiws.nl Knöps BV - Longeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdaos BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS'TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 Andries van Dijk geeft uitleg aan dejeiig Het Streekmuseum in Sommelsdijk, gevestigd in een sfeervol, geheel gerestaureerd straatje. Onderling met elkaar verbonden, tonen de trapgevelhuisjes de geschiedenis "van een eiland in de Delta". (Foto: Gert van Engelen} werd in 1916 in Curasao geboren en stu deerde rechten in Leiden. Tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft hij gevochten als reser- veluilenant der Huzaren. Hij is op 9 februari 1945 overleden. Zijn ouders wilden voor hem een monument oprichten. Tegelijkertijd zocht mevrouw Boon-Van der Starp, lid van de Raad van Bij stand van de Stichting Nederlands Studenten Sanatorium, fondsen vodr het ondersteunen van zieke studenten. Zo ontstond Madu rodam: een miniatuui^stad die is neergezet als herdenkingsmonument, met als doel de opbrengst ervan te schenken aan het Studen ten Sanatorium. Tot op de dag van vandaag financiert de Stichting Madurodam Steun- fonds goede doelen voor de jeugd, verzekert een informatieve brochure. MadurodaiTi heeft altijd verbaasd: de maquet tes, die met elkaar op schaal 1:25 een staal tje laten zien van "verbluffende Nederlandse architectuur door de eeuwen heen", zijn ver nuftig en aandoenlijk. Aanvankelijk werden ze van hout gemaakt, tegenwoordig ook van iTiessing en kunststof. De spoorbanen, de havens, de gebouwen, de treinen, de deco ratie en zelfs de beplanting - alles is gede tailleerd in miniatuur herschapen, dikwijls aan de hand van nauwkeurige foto's. Zo'n 35 personen zijn permanent bezig met de bouw en het onderhoud van de honderden maquet tes. Het Streekmuseum is vier jaar jonger dan Madurodam. De vereniging die het beheert, werd in 1949' opgericht door A.J. Kruiden Hij was er veertig jaar lang voorzitter van. In 1956 werd het museum officieel geopend. Toen omvatte het nog slechts twee huisjes, die door de gemeente waren gerestaureerd. Telkens als er in de sfeerrijke Kerkstraat een huisje leeg kwam, werd het opgeknapt en aan het museum toegevoegd, tot het geheel van nu: vijf trapgevelhuisjes, binnenshuis met elkaar verbonden, die de hele zuidzijde in beslag nemen. Het museum is onderverdeeld in 19 afdelin gen, waarin, aldus de voorlichtingsfolder, "de geschiedenis van een eiland in de Delta", overzichtelijk en op soms verrassende wijze wordt weergegeven. De trapgevelhuisjes, die de even nummers van de - ook al geheel gerestaureerde - Kerkstraat vormen, staan aan de voet van de belendende kerk, die in 1499 werd gebouwd. Ze hellen wat naar voren; op die manier werd geprobeerd het regenwater zo snel mogelijk af te voeren. Het museum is geopend van 1 mei tot en met 31 oktober. Hoe kwam een mini-versie van dit museum in Madurodam terecht? Wie bepaalde dat, en wanneer? Woordvoerster Peggy Scheepens \an Madurodam heeft het weten te achter halen. De maquette van het Sommelsdijkse Streekmuseum is geplaatst in 1989, op initia tief van de zogenoemde Toetsingscommissie \an Madurodam. Goeree-Overflakkee heeft met andere woorden niet zelf aangedron gen op dit miniatuur, Madurodam besloot er zélf toe. De commissie oordeelde dat de rij trapgevelhuisjes een "mooi voorbeeld" zijn van 17*eeuwse bebouwing en gevels, meldt Scheepens, en dat gaf de doorslag. Op de website van Madurodam wordt uit gelegd dat deze miniatuurstad "net als een echte Nederlandse stad constant in ontwikke ling is". Elk jaar komen er nieuwe gebouwen bij, plus kleinere objecten en "natuurlijk ook poppetjes, fietsen en auto's". De toetsings commissie beslist welke objecten worden toegevoegd. Zij maakt daarvoor een keuze uit een eigen "verlanglijst" van gebouwen en projecten, die "een grote toegevoegde waar de hebben voor Madurodam". Maar daarnaast wordt er ook gekozen uit de \ele voorstellen voor nieuwe miniaturen, die via het bedrijfsleven, gemeenten en instituten bij Madurodam binnen komen. Die worden lang niet allemaal gehonoreerd. In de prak tijk is deze verdeling gegroeid: circa tachtig procent van Madurodam is gebouwd met eigen geld, de overige maquettes zijn (deels) gesponsord door de bedrijven en instellingen die "affiniteit hebben met het object", zo ver klaart de website. De maquette van het Streekmuseum ziet er, zoals te verwachten is, levensecht uit. Maar zij is knap lastig te vinden, althans toen het Eilanden-Nieuws Madurodam bezocht. De miniatuurstad kan het beste verkend wor den via een wandeling langs een route die is aangegeven met gele stippen op het wan delpad. De maquettes zijn in volgorde van die route genummerd, en in een brochure kunnen bezoekers het nummer, de naam en de plaats van de maquettes opzoeken. Ook wordt daarin een korte toelichting gegeven over het object. Het Streekmuseum heeft nummer 18. althans in de folder die dit seizoen in oinloop is. Maar, door voorlichtster Scheepens behulp zaam naar het Streekmuseum geloodst, blijkt het Eilanden-Nieuws bij het museum geen nummer te vinden. Tsja, dat schiet niet op. Zonder nummer kun je het bouwwerk niet op je route vinden, en weet je evenmin wat het voorstelt. Scheepens, daarover aangeklampt, zegt geruststellend dat de anonimiteit van het Streekmuseum tijdelijk is. De trapgevelhuis jes zijn verplaatst naar een nieuwe, defini tieve plek, "en de nummering van dat gebied moet nog worden aangepast". De informatie over het museum in de gids is uiterst summier. Feitelijk staat er niet meer dan dat de vijf huisjes waarin het Streekmu seum is gevestigd een oppervlakte beslaan van 0,489 vierkante meter en dat ze "ooit in het echt tegen een Middeleeuwse kerk" heb ben gestaan. Dat klopt, zoals te verifiëren valt op een tekstbord van de ANWB, dat aan een Kerkstraatinuur is geschroefd. "De achterzijde van dit museum", staat er, "wordt door de oude muur van de kerk gevormd." (Ook in Madurodam is de ach terkant van de maquette een kale muur.) Verder schrijft de ANWB nog: "De breedte van de huisjes wordt bepaald door de vroe gere steunberen van het kerkgebouw. Dit is nog duidelijk zichtbaar. In de gevel van nr. 9 bevindt zich een gevelsteen uit 1598, afkom stig van het gesloopte veerhuis op de Kaai." Het echte Streekmuseum heeft sinds begin juni een nieuwe suppooste: Ria Broeders, afkomstig uit en geboren in Dirksland. Is het haar bekend dat te Scheveningen een mini streekmuseum valt te bewonderen? "Ja", dat weet ze, "maar pas sinds kort." En "nee" ze is zelf nog niet in Madurodam wezen kij ken naar het museum waar zij nu regelmatig gasten rondleidt. Zou het haar aantreklien? "Jawel, zeker." Maar haar voorganger dan, J.W. Jelier, die zes jaar suppoost was? Is hij al wel in Madurodam geweest? "Hij heeft het zelf niet gezien", weet Ria Broeders, "hij heeft er alleen over horen vertellen." Slotvraag: heeft zij het al meegemaakt dat Madurodamgan- gers naar Sommelsdijk kwamen om "midden in de historische dorpskern", in dat "com pleet l7'''-eeuwse straatje", zoals het inuse- um wordt aangeprezen, de echte geveltjes te zien? "Nee", moet ze toegeven, en ook de vorige suppoost heeft zij over zoiets "nooit gehoord". Jacob Willem Jelier, woonachtig in Stad aan 't Haringvliet, bevestigt desgevraagd de uitspraken van zijn opvolgster. "Het is in mijn tijd niet voorgekomen dat mensen spe ciaal van Madurodam naar SomiTielsdijk" afreisden. Hij herinnert zich wel levendig dat bezoekers "met bussen vol" naar het Streekinuseum kwamen. "Ze kwainen overal vandaan, uit het hele land, en meestal combi neerden ze het Streekmuseum met het Rien Poortvlietmuseum. En dan vertelde ik die mensen hoe het vroeger op het eiland was. Dat werd altijd op prijs gesteld." Op 24 januari 1999 trad Jelier aan als sup poost, licht hij kort toe. Hij is van oorsprong schipper, op de binnenvaart, ging in 1967 aan de wal en werkte vervolgens tot 1997 in een iandbouwmachinefabriek. Zes jaar was hij (een betaalde) suppoost. "Iedereen vond het een prachtig museum, kreeg ik altijd te horen, en goed onderhouden." Toen hij 65 werd, moest hij zijn loopbaan beëindigen. "Ik had langer willen blijven, maar dat kon niet. Nu doe ik 't nog als vrijwilliger, scholen rondleiden bijvoorbeeld." Weet II van hel bestaan van het mini-muse um "Ja. ik wist het wel, ik had het wel eens op een ansichtkaart gezien." Bent u zelf al eens in Madurodam geweest? "Persoonlijk heb ik het Streekmuseum nooit gezien. Jaren geleden ben ik eens in Madu rodam geweest, in de jaren zeventig. Tijdens de vakanties voeren we altijd met ons schip door het land en in die tijd zijn we er een keer met de kinderen wezen kijken. Maar toen heb ik niet op het museum gelet; dat ontgaat je. Ik werkte er ook nog niet. Misschien was het museum er toen ook nog niet, weet u dat?" Het Streekmuseum stond er destijds nog niet. Dal kwam er pas in 1989 van. Gaat u nu als nog met uw vrouw kijken? "Misschien, als onze kinderen ons willen rij den. Wij hebben geen auto. Onze kinderen zijn getrouwd en hebben ook alweer kinde ren, en dan zouden we met de kleinkinderen naar het Streekmuseum kunnen gaan." Drs. M.J. van Dam uit Dirksland is de hui dige voorzitter van het museumbestuur. Hij laat weten dat hij inderdaad op de hoogte is van het bestaan van het mini-museum. "Hoe lang reeds, zou ik niet weten, maar waarschijnlijk zo'n vijftien jaar. Ik ben er al eens wezen kijken." Hij is verguld met de maquette, trots zelfs. Van Dam; "Ik vind het heel leuk dat juist ons museum voor Madu rodam is uitgekozen als prototype van een streekmuseum. Ik neem aan dat de mooie gevels daar mee te maken hebben. Het is voor ons een hele eer om samen met gebou wen als het Vredespaleis van Den Haag en het fraaie stadhuis van Gouda te zijn uitge kozen om in miniatuur in Madurodam te worden afgebeeld." Het Streekmuseum in Madurodam. op de nieuwe locatie: vlak achter hel Nederlands Textielmuseum en naast het Delflandhuis. De mini-versie van het Sommelsdijkse museum is er destijds op initiatief van Madurodam zélf gekomen. (Foto: Gert van Engelen)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1