Verdienen aan de politiek Wetjes en Weetjes Visser Visser Bewegen, goed voor uw hersenen! Bosman Kalis PREDIKBEURTEN Zwemverboden bij Krammer en Volkerak Oudste speedbootbestuurder op de Grevelingen gesignaleerd Groen van Prinstererschool raakt eindelijk van lekkende olievaten af EIIAIiioEII-lllliüV^ EIIAtlDEn-niEUWS NIEUWE PENSIOENWET (PW) Uw auto in vertrouwde handen^ Enkele voorbeelden De feiten Er was haast bij De feiten spreken Zondag 6 augustus 2006 DeprovincieZuid-HolIandheeft het zwemmen verboden in het Krammer bij Oude-Tonge en het Volkerak bij Ooltgensplaat. Dit in verband met een te hoge concentratie blauwalgen. Waarom een Pensioenwet? Transparantie Toezicht Toegang In werkingtreding REÖISTERACCOUNTANTS Gebr. de Waal BV Drukkerij .Nu ook caravaiiherstef PAGINA 2 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 2006 Er zijn recent enkele voorbeelden van Nederlandse burgers die erin slagen aan de politiek te verdienen. De lezer zal zeggen: Daaraan is toch niets onbehoorlijks. De arbeider is zijn loon waard. Dat leerde ik al heel vroeg in het gezin waarin ik ben opgegroeid. Dat geldt uiteraard ook voor hen die in het politieke bedrijf hun dagtaak hebben. Ik zou hierover niet schrijven als er niet zeer onlangs enkele voorbeelden zijn van Kamerleden die riante wachtgeldregelingen misbruiken om zichzelf te verrijken. Op mijn bureau ligt een aantal kranten waarin namen en feiten vermeld staan. Ik maak me niet schuldig aan achterkamer- of keukenpraat als ik bedoelde personen voor het voetlicht haal. Integendeel, kranten schrijven erover. Prof dr. J.A.A. van Doorn, een gewaardeerd columnist van NRC met een scherpe pen, heeft de feiten vermeld onder de opvallende kop De Kamer dure duiventil'Ik vertel het verhaal op mijn manier en verbind daaraan een conclusie die past bij de titel van deze rubriek. Dus namen en feiten. Margot Kraneveldt, lid van de LPF-frac- tie, maakt de overstap naar de PvdA; welis waar niet naar de fractie. Ze kreeg wel een plaats op de lijst van PvdA-kandidaten. Deze overstap betekent dat zij aanspraak kan maken op een wachtgeld (in twee jaar uit te keren) van 160.000 Euro. Zo is haar inkomen voor twee jaar veilig gesteld. Hetzelfde gebeurde met de opvolgster van mevrouw Kraneveldt, ene Ginny van Oudenallen. Deze dame was lid geweest van de gemeenteraad van Amsterdam. In 2002 meldde ze zich, komend vanuit de VVD, bij de LPF. Ze kreeg net geen Kamer zetel. Die zou haar meer opleveren dan de 21.000 Euro als lid van de geineenteraad van Amsterdam. Maar zie, door het vertrek van mevrouw Kraneveldt kwam er een plaats vrij. Mevrouw Van Oudenallen had recht op deze zetel, ondanks het feit dat ze van finan ciële manipulaties werd beticht. Daarom was ze voor de LPF-fractie, met name voor haar voorzitter Van As, niet acceptabel. Desniettemin liet ze zich installeren, wel iswaar niet als lid van de LPF-fractie, maar op eigen naam en titel. Na de verkiezingen van 22 november zal ze niet terugkomen in de Kamen Ze is dan wel meer dan drie maanden Kamerlid geweest. Uit dien hoofde kan ze aanspraak maken op bovengenoemde wachtgeldregeling van 160.000 Euro, te betalen in twee jaar Als deze dame pas na het reces in septein- ber zou geïnstalleerd zijn, had ze de vereiste drie maanden niet kunnen vol maken. De wachtgeldregeling zou op haar niet van toe passing zijn geweest. Er was voor haar haast bij om als Kamer lid geïnstalleerd te worden! Treuzelen of aar zelen zou haar 160.000 Euro aan wachtgeld gescheeld hebben. Zo liggen de feiten. Formeel is er niets dat in strijd is met de regels. Ware dat wel zo geweest, dan zou deze dame niet geïnstal leerd zijn als Kamerlid. Het is wel gebeurd. Ethisch gezien is hier veel aan de hand. Hoe kan een Nederlands staatsburger het zich permitteren lid van de Tweede Kamer te worden, wetend dat de partij die haar geno mineerd heeft, haar niet als lid van de fractie aanvaardt. Letterlijk op eigen gezag wordt ze lid van de Kamer. Ze breekt met de partij die haar heeft gekandideerd. Ze gaat op eigen naam de politiek in, beseffend dat haar positie en daarinee haar verhaal op 22 november uit is. Maar op de financiële verplichtingen van de staat kan ze aanspraak maken. De staat moet die verplichtingen nakomen. Het blijkt dat er zich situaties voordoen waarin van goede regelingen misbruik gemaakt kan worden; niet naar de letter - dan zou het wachtgeld immers niet uitbetaald wor den. Wel naar de geest. Een Kamerzetel, als eenmans(vrouws)zetel aanvaarden, wetend dat deze na de verkiezingen van november vervalt, geeft blijk van inhalerigheid. Het is haar niet oin het functioneren als Kamerlid te doen geweest, toen ze zich liet beëdigen. Het ging haar alleen maar om de riante wachtgeldregeling, waarvan ze alleen kon profiteren, als ze ineer dan drie maanden vóór 22 november als Kamerlid beëdigd zou den worden. Dat is haar gelukt. De feiten spreken zo duidelijk, dat ik er verder geen woorden aan zal verspillen. Wie zo handelt, heeft zich zelf veroordeeld. Ik kan er alleen maar aan toevoegen dat er helaas ook buiten benoemingen in de Twee de Kamer, vergelijkbare inisbruiken plaats vinden van regelingen die te goeder trouw rijn opgesteld. Sluwe mensen vinden helaas mazen in het net waar ze doorheen kunnen. Er zou meer gelet moeten worden op mogelijkheden tot misbruik van goede rege lingen die goede trouw veronderstellen. Die goede trouw is er helaas niet bij allen. W.H. VELEMA OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur leesdienst en 11.00 en 18.30 uur dn P. de Vries, Waarden Eben-Haëzer: 9.00 uur dn P. de Vries, Waarder en 18.30 uur leesdienst - Herv. Gem. (PKN) locatie mfg Dorpstienden 9.45 uur ds. C. van de Worp, Ede en 18.00 uur ds. C. Molenaar, Papendrecht - Geref. Kerk (PKN) 9.00 en 10.30 uur ds. C. O. Kant en 18.30 uur ds. G. J. Mink - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. Harinck - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink en 11.15 uur (Duitstalige dienst) Pfarn B. Springstein. GOEDEREEDE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein en 18.30 uur ds. A. J. Sonneveld, Lopik - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. P. C. Hoek, Sint Annaland en 17.00 en 18.45 uur ds. R. van Kooten, Soest. STELLENDAM - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. Talsma, Middelburg en 17.00 uur ds. T. W. van Bennekom - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. L. C. van der Eijk en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Hersteld Herv. Gem. 11.15 uur ds. C. Gielen, Middelhar- nis en 18.00 uur nog niet bekend. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. P. Korteweg en 16.00 uur ds. J. C. den Toom, IJsselmuiden - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. K. Touwen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. D. Dekker, Oudewater en 18.00 uur kand. D. Wolters, Nieuwerkerk a/d Hssel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. C. G. Kant. HERKINGEN - Herv. Gem. (PKN) 10.00 ctir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden Is een uitgave v?n Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning; dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)4710 20 Fax (0187)485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnls Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,30; contracttarieven op aanvraag sluitlngsterraijn zakelijke advertenties: maandagen donderdag 14.00 uur slultingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE; hoofdredactem-; J. Villerius. tel. (0187)4710 22, e-mall: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 10.00 Per halfjaar 19,50 Per Jaar €38,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzegingen schriftelijk vóór 30 november Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnls 342001108 uur ds. J. Vis, Meerkerk en 18.00 uur kand. Elsinga, Moordrecht - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 18.00 uur ds. W. Groenenboom, Waardenburg - Ger. Gem. 10.00 uur ds. L. Terlouw en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDUK - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. W. Arkeraats, Werkendam en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Luk- askapel HDG 10.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Exodus (PKN) 10.00 uur ds. R. Steenstra - Remonstrantse Gem. 10.00 uur de heer Bergman - CAMA Gemeente 10.00 uur de heer R. Kuijen MIDDELHARNIS - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00 uur ds. R. H. Kieskamp, Lienden - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur kand. M. Karremans en 17.00 uur drs. T. van der Griend - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. R Blok - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. C. Uitslag - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 17.00 uur leesdienst - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Gielen en 16.30 uur ds. U. R. Bijl, Gouda. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur kand. Eisinga, Moordrecht en 18.00 uur ds. W. Meijer Yerseke - Her steld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. H. Juffer, Elspeet - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom en 18.00 uur ds. C. van de Worp, Ede - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa Gem. geen opgave. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur kand. A. L. Kornaat, Strijen en 18.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur kand. J. Anninga en 18.00 uur ds. A. W. Estié - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. G. van Manen. DEN BOMMEL- Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. J. Ouwendijk, Alphen a/d Rijn en 18.00 uur kand. A. van Vuuren, Baren- drecht - Geref. Kerk (PKN) 10.00 uur ds. D. Visser en 18.00 uur (gecomineerde dienst met Geref. Kerk Ooltgensplaat) ds. J. M. Koppe. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. (PKN) 9.30 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel en 18.00 uur kand. A. van Vuuren, Barendrecht - Geref. Kerk (PKN) 9.30 uur ds. P. C. Koster en 18.00 uur (dienst in Geref. Kerk Den Bommel) ds. J. M. Koppe - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT-Herv. Gem. (PKN) 10.00 uur ds. D. A. Snijden Bij inspectie is een grote hoeveelheid giftige blauwwieren aangetroffen. Dit is het gevolg van stijging van de watettem- peratuun Blauwalgen kunnen binnen 12 uur na het zwemmen gezondheidsklach ten veroorzaken zoals huidirritatie, maag en darmklachten, hoofdpijn en koorts. De provincie adviseert zwemmers met gezondheidsklachten een arts te raad plegen. De provincie plaatst bij zwemwater waar een zwemverbod van kracht is altijd waarschuwingsborden. Meer iaformatie over zwemwater is te vinden op de website van de provincie: www.zuidholland.nl, via de zwemwa tertelefoon 070 4417550 of de e-mail: zwemwater@pzh.nl. OUDDORP - Mevrouw Bosland uit Ouddorp, 92 jaar, heeft haar Thuiszorg medewerkster van Zorgcentrum De Vliedberg, Petra Bosloper, uitgenodigd om een snelle rondvaart te maken op de Grevelingen. Mevrouw Bosland heeft daiu'voor haar kleinkinderen op de warine zomer avond van 24 juli jl. gevraagd om hun speedboot in orde te willen brengen om inet Petra Bosloper en familie Bosland een verfrissende rondvaart te maken. En zo is het ook gebeurd. Op de foto ziet u hoe mevrouw Bosland met vaste hand de speedboot bestuurd! Wetjes en Weetjes is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Na alle wijzigingen rondom vut en pré-pensioen is er inmiddels weer een wijziging in pensioenland op komst, de nieuwe Pensioenwet. De pensioenwet zal de ruim vijftig jaar oude Pensioen- en Spaarfondsenwet (PSW) gaan vervangen. De doelstelling van de PSW is het waarborgen van de pensioen aanspraken van werknemers. Deze doelstelling blijft in de pensioenwet overeind. Inmiddels is de samenleving echter sterk veranderd. Er w ordt steeds meer door beide partners gewerkt, er wordt meer parttiine gewerkt en steeds minder werkne mers blijven veertig jaar lang bij dezelfde werkgever werken. Deze veranderingen maakten een wijziging van de PSW noodzakelijk. De wetgever wil een overzichte lijke wet waarin de verantwoordelijkheden tussen werkgeven werknemer en pensi oenuitvoerder duidelijk zijn opgenomen. De beleidsaspecten die de regering voor ogen heeft met de nieuwe Pensioenwet zijn: transparantie toezicht toegang De regering vindt het van groot belang dat deelnemers aan een pensioenregeling goed worden geïnfomieerd over hun pensioenaanspraken. Zo ontvangt elke werknemer bij aanvang van deelneming aan de pensioenregeling een startbrief, met informatie over de pensioenregeling. De werkgever dient te zorgen dat de pensioenuitvoerder binnen 3 maanden een dergelijke brief aan de werknemer verstrekt. De financiële eisen voor pensioenfondsen worden aangescherpt. Nieuw is het toe zicht door de Autoriteit Financiële Markten (AFM) naast De Nederlandse Bank (DNB). De AFM gaat zich richten op het gedragstoezicht. Hierbij gaat het om de voorlichting aan deelnemers en rechthebbenden. De minimum intredeleeftijd gaat naar 21 jaan Dit betekent dat als een werkgever een pensioenregeling heeft voor het personeel, iedereen vanaf 21 jaar recht heeft op deelname. In veel huidige pensioenregelingen ligt de intredeleeftijd momenteel op 25 jaan Pensioenaanspraken van niet meer dan 400 per jaar mogen twee jaar na beëindi ging van de dienstbetrekking eenzijdig worden afgekocht door de pensioenuitvoer- den Hierdoor kunnen de administratieve lasten van de pensioenuitvoerder worden beperkt. De nieuwe pensioenwet ligt inmiddels als wetsvoorstel bij de Tweede Kamer Het is de bedoeling dat deze wet in werking treedt per I januari 2007. Overigens geldt voor veel bepalingen een overgangstermijn van een jaar waardoor deze, uitgaande van 1 januari 2007 als datum van inwerkingtreding, op I januari 2008 ingaan. De rubriek 'Wetjes en Weetjes" komt tot stand in sainenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht, Middelharnls, Gouda en Bar- neveld. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. Langeweg 13 3240 AA Middelharnls 3245 KE Sommelsdijk Tel: (0187) 47 10 20 Po.stbus 27 Fax: (0187) 48 57 36 www, drukkerijdewaal.nl Lopen, een bal trappen, tielsen, autorijden... Niets lijkl zo alledaags als bewegen. Totdatje een hersen- aandoening krijgt, zoals een beroer te of de ziekte van Parkinson. Dan wordt 'l anders Dan blijkl hoe onze hersenen onze bewegingen coördi neren. Koken of een brief op de post doen blijken ineens ingewikkelde handelingen ie zjjn, die wij dankzij onze hersenen kunnen verrichten Steeds meer onderzoek naar relatie "hersenen en bewegen" Uit steeds meer onderzoek blijkt dat bewegen een gunsIJge invloed heeft op hel functioneren van de herse nen Bewegen zorgt er o,a, voordat nieuwe hersencellen worden aange maakt, stimuleert de groei van het aantal verbindingen tussen hersen cellen en bevordert de mogelijkheid dat hersendelen functies van andere delen van de hersenen overnemen. Aan de Universiteit van Groningen is aangetoond dat bewegen het ver- mogen van de hersenen om nieuwe celien aan te maken, verhoogt. Met name geldt dat voor de hippocam pus, een heisengebied van groot belang voor leren en ons geheugen. Voorkomen is beter dan... Door uw lichamelijke conditie op peil te houden, kunt u de gevolgen die j soms gepaard gaan met veroude ring, geheugen- en concentratiepro- biemen, tegengaan. Maar, ook voor mensen met eer hersenaandoening na een ongeva (of voor mensen die hersenletse hebben opgelopen) is bewegen be^ langrijk. 2jj worden vaak geconfron teerd met lichamelijke beperkingen Uil nieuw onder2oek blijkl ook voo' hen dat fysieke activiteit samengaa met een beter cognitiel functioneren Ook het reactievermogen, een betei evenwicht en soepelheid van spie ren en gewrichten verbeteren. Pa ttènten met een psychische stoornis hebben eveneens baat bij bewegen Bestel de gratis totder Onlangs verscheen de folder 'Herse nen en bewegen' met daarin venivij- zingen naar wetenschappelijk onder zoek en praktische "blijf Actiefl-tips" Deze folder is kosteloos aan te vra gen bij de Hersenstichling Neder land. Hersenstichting Nederland www.hersenstichting,nl Postbus 191, 2501 CD Den Haag Tel.; 070-360 48 16 AUTOSCHADE HERSTEL BsKBKMfik;! ZemikeweglO 3241 MG Middelhamis Tel. (0187) 48 72 19 - Fax {0187) 48 24 88 info@bosnnanenkalis.nl - www.bosmanenkalis.nl MIDDELHARNIS - Bij de Groen van Prinstererschool te Middelharnls zijn gisteren wat restantjes uit het verleden opgegraven. Ze stammen nog uit de tijd dat de kachels in school met olie werden gestookt, inmiddels alweer een flink aantal jaren geleden dus.^Toen destijds in de school centrale verwarming werd aangelegd, zo vertelt schooldirecteur Boot, heeft men er bij de gemeente naar geïnformeerd wat met de tweei olietanks, die in de grond zaten, moest gebeuren. Op aangeven van de gemeente konden de tanks gewoon blijven'zitten. In de tussentijd zijn de bakken echter gaan roesten en lekken. Dus moesten ze alsnog worden opgeruimd én moest de grond worden gesaneerd. Boot zeat dat hieroveri inmiddels al zo'n tien jaar wat getouwtrek gaande is over wie dat betalen zal. Totdat de gemeente Middelharnls en de provincie'Zuid-Holland! besloten om de kosten van het hele project - zo'n 92.000 - samen te dragen. Toen kon de zaak verder worden afgehandeld en werden uit-' eindelijk gisterenmorgen de twee olietanks gelicht. Volgende week zal ter plaatse de grond worden gesaneerd. Tot d'ie tijd is het weggedeelte' waar de werkzaamheden worden uitgevoerd met hekken afgesloten en is het gebied zelf uitsluitend toegankelijk voor degenen die b'etast ziin^ met de uitvoering van de werkzaamheden. (Tf/tir;//(j/ii V/7/em«,/oro; a:. fi ft(/.sr}

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 2