^Q PlfLITIE Beheermedewerker Marten Annema van Natuurmonumenten ziet licht herstel na mysterieuze ziekte die populatie bijna deed uitsterven kievit warmte Gemeente Oostflakkee brengt klanttevredenheid en dienstverlening in kaart chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilan^^ Politie neemt rijbewijs in van motorrijder Auto rijdt van dijk af Verlieerscontrole Complete middenconsole uit auto weggenomen Auto over de iiop bij aanrijding Informatie OUDDORP/GOEDEREEDE - In de duinen van Goeree heeft zich de afgelopen jaren in alle stilte een ware slachting voltrokken onder de wilde konijnen. Een geheimzin nige ziekte, later geïdentificeerd als VHS (Viraal Haemorrhagisch Syndroom), veroorzaakte lang zaam een epidemie die zich over de hele Nederlandse kust verspreid de. Overal stierf de konijnenpopu latie vrijwel uit, ook op de kop van Goeree. Van de duizenden konij nen die daar normaal rondhup- pelden, bleef een handjevol over. Maar volgens beheermedewerker Marten Annema van Natuurmo numenten gloort er hoop: er is sprake van vederlicht herstel. Alle duinen Myxomatose Gezwollen Mysterieus ag 1 augustus 2006 79e jaargang nr. 7528 OOLTGENSPLAAT - De politie heeft donderdagavond in de omgeving van de Haringvlietbmg een motorrijder tot stoppen gedwongen en zijn rijbewijs ingevorderd. De politie /.ag de motorrijder met hoge snelheid langs fietsers in een recreatiegebied in Oolt- gensplaat rijden. Na een achtervolging kon de motorrijder tot stoppen worden gedwon gen. Door de motorrijder is 149 kilometer per uur gereden daar waar 60 kilometer per uur is toegestaan. Het rijbewijs van de 39-jarige man uit Klaaswaal is ingevorderd. MELISSANT - Donderdagmorgen vroeg is een auto van de Noorddijk afgereden en in de sloot terechtgekomen. De bestuurder, een 2()-jarige man uit Dirksland, is ter observatie naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. De bestuurder kwam met de linkerwielen van zijn auto in de berm terecht. Hij corrigeerde teveel en kwam vervolgens in de andere berm terecht. Hierna schoot de auto door, de dijk af en vervolgens de sloot in. MIDDELHARNIS - De politie heeft jl. donderdag van 9.00 tot 15.30 uur in de gemeente Middelharnis controles uitgevoerd met onopvallende politiemotoren, dit mede naar aanleiding van verzoeken van bewo ners/recreanten. Er zijn diverse bekeuringen uitgeschreven: één voor bumperkleven, vier voor hel niet dragen van een autogordel, één voor het niet dragen van een helm, één voor het niet richting aangeven, twee voor het niet-handsfree bellen tijdens het rijden en drie voor het parkeren in de groenstrook. Er zijn diverse waarschuwingen uitgedeeld. In .samenwerking met de wijkpolitie zal er komende tijd vaker worden gecontroleerd. OUDDORP - Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan de Kab- industrieweg 44 324 i MA Middelharnis Tel.: (0187) 482609 E-mail; lnfo@kievitwarmte.nl www.l<ievftwarmte.n! GEMEENTE DIRKSLAND Sluiting gemeentehuis Op vrijdag 4 augustus 2006 zal het gemeentehuis, in verband met werkzaamheden aan één van de computersystemen, 's middags gesloten zijn. Voofslroot 15, Poslbus 10,3247 ZG Oirbtand. tfiternal; www.diitsland.ri: Tel. |0187| 60 80 80 bx 60 37 99 /™oil; infoWirkslond.nl 0(»niiigslijd8n:mti t/m w 09.00 tot 12.00 et) 13.30 tot 16.00 uur, belaarsbank. Uit de auto werd de complete middenconsole, met daarin onder andere een navigatiesysteem en autoradio, gestolen. Uit de kofferbak werd de overige apparatuur van het navigatiesysteem weggenomen. De eige naar van de auto, een 52-jarige Duitser, heeft aangifte gedaan van de diefstal. DIRKSLAND - Op de Geldersedijk ont stond in de nacht van vrijdag op zaterdag een eenzijdig ongeval waarbij een auto, bestuurd door een 23-jarige man uit Herkingen, tegen een boom botste, over de kop sloeg en enkele tientallen meters verder tot stilstand kwam. De 23-jarige man raakte hierbij gewond en werd door ambulancepersoneel overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Zijn 22- jarige passagier, eveneens afkomstig uit Her kingen, raakte niet gewond. De (beginnend) bestuurder bleek onder invloed van alcohol, zijn rijbewijs werd ingevorderd. In de maanden april, mei en juni 2006 heeft PON in opdracht van de gemeente Oostflakkee een onaflian- kelijk onderzoek uitgevoerd naar het functioneren van deze gemeente. De resultaten van dit onderzoek, met de titel 'De Staat van de Gemeente', is voor de gemeente Oostflakkee een uit gangspunt voor ondermeer de verbe tering van de dienstverlening aan haar inwoners. De Staat van de Gemeente Het onderzoek bestaat uit een vijftal onderde len; de mening van de burgers over het func tioneren van de gemeente, de mening van de burgers over de dienstvedening aan de balie, zelfonderzoek van de gemeente gebaseerd op vaststaande cijfers, landelijke gegevens over de gemeente en financiële gegevens aange leverd door de gemeente. Al deze gegevens tezamen vorinen het eindresultaat voor de gemeente Oostflakkee. Naast Oostflakkee hebben nog dertig andere gemeenten meege daan aan dit onderzoek. Hierbij is een onder scheid gemaakt tussen gemeenten met meer of minder dan 25.000 inwoners. Hierdoor is het mogelijk om de eigen resultaten te verge lijken inet de landelijke gemiddelden. Resultaten Om de resultaten van het onderzoek goed leesbaar te maken, is een verdeling gemaakt naar de verschillende rollen die de burger vervult ten opzichte van een gemeente. Zo is er gekeken naar de burger in de rol van kiezen van klant, van onderdaan, van partner, van wijkbewoner en van belastingbetaler. Dienstverlening en onderwijs De gemeente Oostflakkee steekt op twee punten uit boven het landelijk gemiddelde. Hierbij gaat het om de burger als klant en de burger als partner. De burger als klant geeft de gemeente Oostflakkee een 7,4 als rapportcijfer voor de dienstverlening van de gemeente. Zo blijken de openingstijden inckisief de avondopenstellingen hoog te scoren, maar ook de beperkte wachttijden, de vriendelijkheid en het inlevingsvermogen van de loketmedewerkers en de bereikbaar heid worden goed beoordeeld. Bij de burger als piulner spelen actuele bestemmingsplannen en het onderwijsaan bod een grote rol. De gemeente Oostflakkee is volop m beweging en 97% van het grond gebied is vastgelegd in actuele bestemmings plannen. Zowel het basisonderwijs als onder wijs in het algemeen binnen de gemeente worden door de burger als goed ervaren. Met een rapportcijfer van een 7,9 (ten opzichte van het gemiddelde cijfer van een 6,9) scoort gemeenre Oostflakkee erg hoog. Verlromven en sociale voorzieningen Op een aantal punten blijft gemeente Oost flakkee achter op het landelijk gemiddelde. Zo is zowel de burger als kiezer en de bur ger als onderdaan kritisch ten opzichte van de gemeente. De burger als kiezer geeft de gemeente een 5,1 als 'rapportcijfer' (lande lijk: 5,5). De burger heeft het gevoel onvol doende invloed te hebben op het reilen en zeilen binnen de gemeente. De burger als onderdaan neemt een kritisch standpunt in ten opzichte van de klachten- atliandeling. Ook de veiligheidsbeleving, het functioneren van de politie en de hand having van regels blijken in de ogen van de burger verbeterd te kunnen worden. Met een "rapportcijfer" van een 5,2 ten opzichte van een 6,1 als landelijk gemiddelde scoort de gemeente Oostflakkee beduidend lager. Hoewel de burger als wijkbewoner (rap portcijfer 6,0) en de burger als belastingbe taler (rapportcijfer 6,3) over het algemeen positief zijn over de gemeente Oostflakkee, hebben ook zij een aantal verbeterpunten aangegeven. Zo vraagt de burger als wijkbe woner meer aandacht voor de kwaliteit van speelmogelijklieden, het openbaar groen, de uitgaansmogelijkheden, winkelvoorzie ningen en de parkeermogelijkheden binnen de gemeente. De burger als belastingbetaler geeft aan niet altijd voldoende terug te krij gen van de gemeente voor de belastinggelden die zij betaalt. Conclusie De burger is over het algemeen goed te spre ken over het functioneren van de gemeente Oostflakkee. Het totaal gemiddelde van de gemeente Oostflakkee is 6,3 ten opzichte van een landelijk gemiddelde van 6,4. Toch komt een aantal ve"rbeterpunten naar boven waar de burger vindt dat de gemeente het beter kan doen e"n dus ook moet doen. Al deze verbe terpunten hangen nauw samen met de com municatie vanuit de gemeente naar de burger toe en de interactie tussen gemeente en haar burgers. Het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Oostflakkee heeft in haar collegewerkprogramma opge nomen dat in het kader van de dienstverle ning onder ineer het communicatiebeleid moet worden aangescherpt. Dit onderzoek helpt de gemeente dan ook om de speerpun ten in de communicatie en dienstverlening vanuit het oogpunt van de burger op te pak ken. Nog dit jaar zal dit gaan gebeuren. Op de website www.oosttlakkee.nl is het rapport 'De Staat van de Gemeente' terug te lezen. Ook is vanaf 31 juli 2006 de informa tie van de gemeenten met meer dan 25.000 inwoners te vinden op www.watdoetjege- meente.nl. Massaslaclitlng onder konijnen in duinen Goeree lijld voorbij Door Gert van Engelen "In het hele duingebied, en naar ik hoor zelfs in het hele land, zie je een heel klein beetje toename van de duinkonijnen"', spreekt Annema behoedzaam in zijn kan toor te Goedereede. Hij vermoedt dat de konijnen (Oryctolagus cimiculus) resistent worden voor het schadelijke VHS-virus en hoopt hartstochtelijk dat de groei doorzet. Niet alleen omdat hij een zwak heeft voor wilde konijnen. "Het zijn prachtige, gezel lige, leuke beestjes om te zien." Maar vooral omdat duinbeheerders sinds de dramatische afname van de konijnenstand nóg beter zijn gaan beseffen welke sleutelrol konijnen spe len in de ecosystemen van zandgronden. Natuurmonumenten meldde vorig jaar dat zij "nu alle duinen op Goeree" beheert. De vereniging verklaarde dit afgelopen septem ber in het Vara-radioprogramma "Vroege Vogels", nadat zij van de Dienst der Domei nen 417 hectare buitendijks natuurgebied in erfpacht had gekregen, de Noord Pampus. Het jaar ervoor had het drinkwaterbedrijf Evides aan Natuurmonumenten al zo"n 240 hectare Middel- en Oostduinen in gebruik gegeven, en het beheerde al de aangren zende Waterschapsduinen, eigendom van het waterschap Goeree-Overflakkee. Zo kwam dat persbericht tot stand: we hebben nu alles, het totale areaal. Maar dit klopt niet helemaal, corrigeert Marten Annema. Decennia achtereen was hij terreinbeheerder van de Middel- en Oostduinen van NV Delta Nutsbedrijven, later Evides. Op 1 januari 2005 trad hij in dienst van Natuurmonumenten. De duiiien van Goeree, schetst deze oorspronkelijke Fries, lopen van de N57 bij de Haringvliet- dam tot de N57 bij de Brouwersdam. Hun gezamenlijke omvang meet ongeveer 1500 hectare. Van die lange duinstrook heeft Natuurmonumenten alleen de Westduinen niet in beheer; die zijn van het Zuid-Hol lands Landschap. En evenmin de duinen op de Punt, zuidelijk van de N57. Deze zijn in beheer bij Staatsbosbeheer. Annema (1954, Wouterswoude) streek op Goeree neer in 1978. De Middel- en Oost duinen werden zijn biotoop. Daar hield hij zich dagelijks op, daar voerde hij het beheer over. Dat gebied kent hij het best, en spre kend over het grote onheil dat het VHS-virus stichtte, kan hij alleen met gezag oordelen over wat er in die duinen gebeurde. Maar zijn bevindingen hebben een grotere gel ding. Want, zegt Annema, de onthutsende gebeurtenissen in de Middel- en Oostdui nen "kun je moeiteloos uitvergroten naar het hele eiland. Dat loopt ongeveer parallel." Bovendien spreekt Annema natuurlijk door- nc^e luchtfoto toont een deel van het duingebied bij Ouddorp. om preciezer te zijn. de didnen bij Paal 19. In alle ditinen op de kop van Goeree is hetlonijnenbestand in de afgelopen jaren door ziekten hevig uitgedund Annema zag in 1978 tijdens wandelingen 's ochtend overal nitte .staartjes weglntpsen. tegenwoordig is hij verbaasd als hij een duinkonijn ziet. (Foto: Rijksimtitmit voor Kust en Zee) lopend de collega-jagers op Goeree-Over flakkee, bij wie het fatale virus "ook een hevig onderwerp van gesprek is." Aan het VHS-virus ging een andere, even rampzalige ziekte vooraf: myxomatose, een woord dat de meeste Nederlanders wel ken nen. Op Goeree begon deze epidemie zich in 1954 af te tekenen. Dat weet Annema niet uit persoonlijke ervaring, maar van (oud)medewerkers van het waterleidingbe drijf die hij na zijn aanstelling ontmoette. Dit is wat hij uit overlevering aan indruk ken overhield: "Voordat myxomatose hier uitbrak, barstte het van de wilde konijnen. Ze waren zo talrijk dat ze op grote schaal bestreden werden, door alle grondeigena ren: agrariërs, het waterleidingbedrijf, het waterschap. Dat gebeurde met klemmen, strikken, lichtbakken, schieten en door del ven en fretteren." (Myxomatose, zo verklaart de Groningse konijnendeskundige dr. Marijke Drees (inderdaad, de kleindochter van), is in Euro pa niet spontaan ontstaan, maar doelbewust geïntroduceerd. Een Franse arts die last had van konijnen op zijn omheinde landgoed, bestelde het virus bij een laboratorium in Rio de Janeiro en zette het op 14 juni 1952 uit. De ziekte ontsnapte uit het landgoed en ver spreidde zich over heel Europa. In septem ber 1953 werd in Nederiand het eerste zieke konijn gesignaleerd, aldus onderzoekster Drees, vier jaar later was het laatste stukje Nederland besmet: Schiermonnikoog.) "De Middel- en Oostduinen", vervolgt Annema. "waren toen al waterwingebied. Dode konijnen weiden schadelijk geacht: ze konden een besmettingsbron zijn voor het drinkwater dat er werd gemaakt, doordat ze te veel E-colibacteriën afscheidden. Dus de medewerkers van het waterbedrijf, maar ook jagers, waren verplicht om tweemaal per week alle dode konijnen op te rapen, te verzamelen en te noteren. Daarnaast jaag den die medewerkers, buiten de jagers om, op levende konijnen, domweg om de schade te beperken.'" De gevolgen van het myxomatose-virus waren schrikbarend, heeft Annema nader hand gehoord. De populatie werd er flink door uitgedund. Uit bijgehouden cijfers bleek dat in de eerste jaren negentig procent door de ziekte stierf, "in sommige stukken duin op Goeree wel 99,99%". In latere jaren stierf ongeveer 75%. "Er waren jaren", her innert Annema van oude jaarverslagen, "dat er in het waterwingebied wel 3500 konij nen werden opgeruimd én doodgeschoten. En dan heb je het nog niet over de stropers en de konijnen die niet gevonden werden, omdat ze in hun hol waren weggekropen." Vier- tot vijfduizend dode konijnen per jaar is beslist niet overdreven. Aangetaste konijnen zijn eenvoudig te herkennen. Annema: "De ziekteverschijn selen zijn: gezwollen, etterende ogen en geslachtsdelen." De ogen gaan dichtzitten, vult Drees aan, de dieren kunnen zich niet meer oriënteren, botsen tegen struiken aan en lopen overdag op het fietspad. Ze halen hoorbaar adem door hun ontstoken neus. Volgens Annema geldt verder: "Hoe sterker het virus, hoe sneller de dood - soms wel binnen een week tot veertien dagen." Het virus wordt overgebracht "door bijtende en stekende insecten, zoals vlooien en mug gen". Het kan op hun bijtende monddelen (kaken) wel 100 (konijnvlo) tot 220 dagen (mug) overleven. Maar het curieuze van deze ziekte is dat de konijnenstand zich elke jaar opnieuw her stelt. Annema: "Ze werden ziek in augustus, september. Dan heerste er verderf, dan stier ven ze massaal. Maar na die piek trad her stel op en tegen augustus van het volgend jaar was de populatie weer op peil. Hoe dat komt? Door hun hoge reproductie vermogen, plat gezegd: ze fokken bij de konijnen af." Het nare ritueel herhaalde zich jaar najaar, en Annema, inmiddels zelf wonend op Goe ree, heugt zich nog wel de reacties van de plaatselijke bevolking. Sommigen waren blij met de massale sterfte, sommigen bedroefd. "Iedereen, moetje bedenken, had veel over last van de konijnen - de mensen in de duin- Dtunkonijnen. hier no^ in goede gezondheid op versciuilende locaties gefotografeerd spelen een sleutelrol ,n de ecosystemen van --^"dgr"nden Hun drwnatische terttgval heeft dan ook gevolgen voor de (vogels en dieren in de) duinen. Deze foto s ztjn genaakt door de btoloogdr Stn, Broekhuizen. als gastmedewerker werkzaam bij Mterra. het onderzoeksinstituut van de Wageningen Universiteit. (Fotos: Sim Broekhuizen) gebieden zelf, maar ook de bewoners van de dorpen. In Ouddorp was het "t ergst, in Goedereede en Stellendam wat minder. "De konijnen aten alles wat groen is op en door hun gegraaf tasten ze ook nog eens de duinen, dijken en kabels en leidingen aan. Dus de mensen die er last van hadden, von den het wel best dat myxomatose zo flink huishield onder de konijnen: opgeruimd staat netjes. Maar het was ook een vreselijk gezicht, al die zieke konijnen. Ze worden immers blind, kunnen niet meer wegkomen en de eksters pikken hun ogen uit. Dus er waren ook mensen die het zielig vonden." In de jaren tachtig begon er onrust te waren door Nederiand. Door mysterieuze oorzaak holde de konijnenstand nu echt achteruit en kwam er geen herstel meer Vrolijk huppe lende konijntjes werden gestaag een zeld zaamheid in de Nederiandse duinen, een berg keutels zag je niet meer. Niemand wist aanvankelijk wat er aan de hand was, maar iedereen die zich dagelijks beroepsmatig in de duinen begaf, begon met angst te bevroe den dat zich iets engs aan het voltrekken was, een ramp van grote omvang. En Goe ree bleef allerminst bespaard. "De stand liep geleidelijk aan terug", heugt Annema zich uit eigen, beklemmende erva ring. "We konden er geen verklaring voor vinden. We hadden niet door wat er speel de." Zorgwekkend vond hij het dat "de verhoudingen" plotseling anders kwamen te liggen. "Eerst, tijdens de myxomatose- periode, stierf ongeveer 75 procent, maar dat groeide jaarlijks weer aan. Nu daalde de populatie zonder dat er iets hij kwam. Vanaf midden jaren tachtig zakten de aantallen steeds sneller, naar misschien nog maar één procent." Achteraf gezien moeten dit de eerste indica ties zijn geweest van het gevreesde, dode lijke VHS-virus, maar dat wisten Annema en zijn collega's niet. "Tot in de jaren, zo rond 1994, is ons onbekend gebleven wat er speelde. Het was en bleef lang een raadsel. Pas daarna werd er over geschreven en her kende je de verschijnselen van VHS ook." (Konijnen die besmet zijn geraakt met dit viraal haemorrhagisch syndroom krijgen, laat Marijke Drees het Eilanden-Nieuws weten, inwendige bloedingen. Lever en milt raken ontstoken, in de longen komt bloed. Schuim en bloed kunnen uit de neus komen, of uit de anus. Aan de buitenkant is niet te zien dat het konijn ziek is, merkt ook Annema. "Ogen schijnlijk kerngezonde" konijnen kunnen echter "zomaar doodvallen", soms zelfs met het eten nog in de bek.) (vervolg op pagina 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1