Nieuws Overdenking Vlacktm deWtk Oeral Kozakkenkoor in Brouwse Grote Kerk Sjkvenster uit de kerken uit de Heilige Schrift EIIAmBI-tllEUWS Vlinderexcursie naar het Groote Gat Tweede Zomerzangdienst VERVOLGVERHAAL CHOLESTEROL TAWS900Ü SCHKIK VOOR ZWEZERIK VERFVELLEN Over een voorzichtige en een dwaze bouwer Kozakkenkoor n^aiga-^rilogie - deel 3 JOH. G. VEENHOF PAGINA 5 VRIJDAG 21 JULI 2006 Blik op kerk en samenleving - Rembrandtjaar - De grootste schilder - Allerlei theorieën Het kan niemand ontgaan zijn dat dit jaar wordt aangeduid als het Rembrandtjaar. Het is vierhonderd jaar geleden dat de grote schilder werd geboren. Om precies te zijn, op 15 juli 1606 aanschouwde Rembrandt Har- mensz van Rijn in Leiden het levenslicht. Na een leertijd o.a. bij Pieter La.stman, verhuisde hij naar Amsterdam waar hij tot zijn dood in 1663 heeft gewoond. Bekend is hij geworden door zijn vele schilderijen en etsen, het meest door zijn hoofdwerk, 'De Nachtwacht', dat hij schilderde in 1642. Rembrandt heeft een kort, maar gelukkig huwelijk gehad met Saskia van Uylenburgh, die hem helaas door de dood is ontvallen. Daarna werd zijn hui.shouding en de opvoe ding van zijn zoon Titus ter hand genomen door Geertge Dirks en daarna door Hendrikje Stoffels. Met beide vrouwen heeft hij samen geleefd zonder getrouwd te zijn. In 1656 ging Rembrandt failliet, een gevolg van het feit dat hij nu eenmaal niet met geld kon omgaan. Daardoor is veel van wat hem lief was ontnomen, maar het heeft hem innerlijk toch niet geknakt. Later heeft men van Rembrandt een soort tragische figuur gemaakt, maar achteraf blijkt dat sterk gero mantiseerd te zijn. Wat wél waar is, is dat zijn kunstenaarschap in zijn tijd niet op z'n waarde is geschat. Pas in de 19° eeuw is daarvoor meer aandacht gekomen. Het is niet zo eenvoudig, daarvan een samenvatting te geven. Hij bezat een groot beeldend vermogen en een speelse fantasie. Daarbij beheerste hij de techniek van het schilderen als geen andere. Hij was bepaald een veelzijdig en geniaal kunstenaar die de realiteit in haar veelvormige aspecten kende en liefhad, én kon uitbeelden. Zie slechts de schitterende gewaden en de rijke pracht en vooral de effecten. Uitzonderlijk is op vele van zijn schilderijen de tegenstelling tussen het licht en de duisternis. Figuren die op dat doek belangrijk zijn staan of treden altijd in het licht. In binnen- en buitenland wordt Rembrandt beschouwd als een meester, in ieder geval de beroemdste van onze Nederlandse schilders. Er bestond al een uitgebreide literatuur over Rembrandt, maar in dit herdenkingsjaar is daar nog het nodige bijgekomen! Merkwaar dig dat het privé-leven weer eens aan de orde wordt gesteld. En daarop is natuurlijk het een en ander aan te merken... Het eigenaardige is, dat in een tijd als de onze, waarin ongehuwd samen wonen heel normaal schijnt te zijn, er zoveel ophef wordt gemaakt over de beroemde schilder die dat kennelijk al praktiseerde in de 17° eeuw! Over het godsdienstige leven van Rembrandt zijn ook allerlei tegenstrijdige opvattingen. Lange tijd heeft men gedacht dat de schilder weliswaar 'Gereformeerd' was, hoewel geen lidmaat. Maar nu las ik hier en daar dat hij sympathie zou hebben gehad voor allerlei dissidente groepen, terwijl anderen hem weer beschuldigen van remonstrantse en doperse sympathieën... Het voert te vér om daar nader op in te gaan, dus dat bewaar ik graag voor een volgende keer. WAARNEMER Als ik niet meer dan 250 mg cholesterol per dag naar binnen wil krijgen, wat moet ik dan beslist laten staan? Noemt u eens wat voedingsmiddelen met veel van deze stof. Antwoord: In milligrammen per 100 gram dan maar: eierdooier 1500; hom en rauwe haring 700; kuit 600; kippenlever 500; var kensnier 450; kalfslever 400; runder- en var kenslever 300; garnalen en roomboter 250. Maar wie eet er nu een ons eierdooiers per dag op? Een kippenei weegt maar 50 tot 70 gram. In plaats van 't voorgenomen choles- terolarme dieet kunt u ook elke dag een thee lepel sojalecithine van 98% gebruiken, want dat vermindert het cholesterolgehalte. Over leg eens met uw huisarts wat in uw geval het beste is. Wij willen een gazon afzetten met een taxus haag, maar vrienden raden het sterk af omdat de kinderen er wel eens hun paarden weiden. Zo 'n heg zou giftig zijn voor vee. Is dat werkelijk waar? Antwoord: Ja, alle taxussoorten zijn giftig en het sterkst voor warmbloedige dieren. Paar den sterven binnen enkele uren, als zij aan de takjes van dergelijke bomen of struiken knabbelen. Ook voor kippen zijn ze schade lijk, maar die zijn wel wijzer en pikken er zelden van. Ik reis verschillende beurzen af maar als ik recepten van geblancheerde. gepaneerde of gebakken zwezerik ter sprake breng, lopen de mensen hard weg. Waarom toch die weerzin? Maakt onbekend zó onbemind? Antwoord: In vele streken is de naam al voldoende om het (in Frankrijk bijzonder geliefde gerecht) de rug toe te keren. Want op het platteland is zwezerik een aanduiding van de uitgesneden en opgedroogde penis van een gecastreerd mannetjesvarken. Dat deel van het dier was altijd erg vet, maar minder goed eetbaar en werd daarom gebruikt voor het invetten van gereedschap, vooral zagen. Enkele voedingsdeskundigen gaven deze naam echter aan de halsklieren van het jonge kalf, die in het tweede jaar verschrompelen, maar het eerste jaar gebakken geblancheerd of gepaneerd volgens de liefhebbers zo lek ker zijn. Hoe voorkom je laaie vellen in bussen verf? Antwoord: Er zullen geen vellen in de verf ontstaan, als u een aangebroken bus terdege sluit en dan op z'n kop wegzet. Er kan dan in de open ruimte boven de verf echt niets verdampen. Overigens kunt u dgl. vellen met een stokje of desnoods met een spijker van de verf in een open bus afhalen en ze in de terpentine leggen. Dan lost alles op wat nog bruikbaar is en die gekleurde terpentine is bruikbaar om de verf te verdunnen, of een andere tint te geven. De restanten van de vel letjes kunt u weggooien. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 OOLTGENSPLAAT - Op zaterdag 29 juli organiseert Esther Linnartz in samenwerking met Natuur en Land schap Goeree-Overflakkee (NLGO) en het Instituut voor Natuur-en Milieu educatie (IVN) een vlinderwandeling. De excursie begint met een diavoorstelling van de verwachte soorten, daarna gaan de deelnemers op de fiets naar het Groote Gat, waar de wandeling plaatsvindt. Soorten die gezien kunnen worden, zijn: atalanta's, kool witjes, de kleine vos en blauwtjes. Bij de kre ken zullen ook libellen te vinden zijn. Deelnemers worden om 13.00 uur verwacht in het Oude Raadhuis in Ooltgensplaat. Van daaruit gaat de tocht op de fiets naar het Groote Gat, waar de wandeling plaats vindt. De excursie duurt tot ongeveer 16.00 uur. Voor deelname kunt u zich opgeven bij Esther Linnartz, telefoon: (0187) 632239. Bij grote belangstelling wordt dezelfde tocht op 5 augustus nog eens georganiseerd. Kosten 2,50 per persoon, inclusief koffie met gebak. Deelnemers nemen hun eigen fiets mee. GOEDEREEDE - Op woensdag 26 juli za) de tweede Zomerzangdienst worden gehou den in de Hervormde Kerk van Goedereede. Voorafgaande aan deze zangdienst zal de beiaard van Goedereede 'beslagen' worden door Jan Bezuijen. Vanaf 18.45 uur zullen de mooie melodieën vanaf de toren te horen zijn. U kunt gerust een stoel uit de kerk pak ken en onder aan de toren plaatsnemen. De toren zelf zal niet toegankelijk zijn. De zangdienst in de Hervormde Kerk, die om 19.30 uur begint, zal muzikaal vormgegeven worden door Anton Weenink (orgel) en Ron Braber (trompet). Naast samenzang en het luisteren naar orgel en trompet hoopt Ds. T.W. van Bennekom een meditatief moment te houden over het thema: "Vrolijk zingen". De toegang voor deze avond is vrij. Wij hopen u onder de toren of in de kerk te mogen ontmoeten en neem gerust een muzi kale vriend(in) of buren mee. Na de dienst is een ieder welkom in "De Ark" voor koffie, thee of een andere verfrissing. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen: te Amsterdam (prot. gem. g.v. VUMC), kandidaat mw. C. Sloots te Amster dam, die dit beroep heeft aangenomen; te Bel len (prot. gem. i.w.), ds. J. Moerman Szabó te Zevenhuizen; te Haaksbergen Buurse, kandidaat B.A.B. Wijnbergen te Apeldoorn, die dit beroep heeft aangenomen; te 's-Gra- venhage (Waalse Gem.), ds. A. van der Lin- gen te Maarland (Gron.), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Hollandscheveld (herv.), ds. J.M. Peschar te Beerzerveld; naar Houten (herv. wijkgem. Sion), ds. J Westland te Ber gambacht; naar Maarssen (herv. wijkgem. I), ds. P.G. Vellekoop te Bussum; naar Rot terdam (wijkgem. Kralingen-West), ds. M.C. van Pelt te Zwijndrecht. Bedankt: voor Stolwijk (herv. wijkgem. 2), ds. A.A. Floor te Elburg (herv.). Beroepbaar: kandidaat J.H.W. Elhorst, Esmoreitstraat 17-1, 1055 BZ Amsterdam; kandidaat J.H. Visser, Tussenlanen 34, 2861 CE Bergambacht. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Chilliwack (Canada, Candian Reform. Church), ds. R. IJbema te Voorburg. CHR. GEREE KERKEN Bedankt: voor Zeewolde, ds. H. Korving te Leerdam. GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Groningen, ds. J.S. van der Net te Houten; te Rotterdam-Zuidwijk, ds. W. Harinck te Woerden. "Een iegelijk dan die deze Mijn woorden hoort en dezelve doet, dien zal Ik vergelijken bij een voorzichtig man, die zijn huis op een rotssteen gebouwd heeft" Mattheiis 7: 24-27 De Heere Jezus noemt deze man in Zijn gelij kenis "voor-zichtig". Hij is een man die zicht heeft, een man die zi'et, die vooruit ziet. Dat is de betekenis. Niet kort-zichtig, maar voor zichtig, vooruit-zichtig. Een man die denkt aan wat hem te wachten staat. En die daar mee ook rekent. Die zijn handelen daarop afstemt. Hij is een man die rekening houdt met de werkelijkheid. Die zijn ogen er niet voor sluit. Hoe is die werkelijkheid? Wel, dat ooit de slagregens zullen komen en de waterstromen en de winden. Daar moet zijn huis op berekend zijn. En daarom zorgt hij ervoor dat het een goed fundament heeft. Het moet op de rotssteen gebouwd zijn. Hij is een voorzichtig, een verstandig man!, zegt de Heere Jezus. Er is ook een ander. Die noemt de Heere Jezus "een dwaze man." Die is niet voor zichtig. Maar die is kort-zichtig. Hij rekent alleen met het resultaat op korte termijn. Hij kiest voor comfort en gemak. Voor erkenning en een goede naam, in het hier en nu. Hij wil liever direct omhoog, in plaats van eerst naar beneden. Hij houdt niet van dat graven en wroeten en worstelen. Daarom neemt hij genoegen met een laag zand als grondslag voor zijn huis. Een watersnoodramp? Ach, dat is al meer dan vijftig jaar geleden. En het gebeurt maar één keer in de 500 jaar, zeg gen ze. Nee, het zal wel meevallen. Maar de Heere Jezus zegt: een dwaze man! Het zal duidelijk zijn dat het de Heere Jezus niet om de gelijkenis zelf gaat. Nee. Hij wil er iets mee zeggen. Hij spreekt deze gelijkenis uit aan het slot van Zijn Bergrede. Dat was de eerste uitvoerige prediking xan de Heere Jezus, nadat Hij Zijn werk begonnen was. Daarin heeft Hij de weg der zaligheid gepre dikt. En Zichzelf als de Zaligmaker van zon daren. Wie zullen er zalig worden? Die Hij zalig maakt: "zalig zijn de armen van geest, zalig zijn die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid." Hoe zullen ze zalig worden? Ook dat heeft de Heere Jezus gezegd in de Bergrede: door de enge poort. "Want wijd is de poort en breed is de weg die tot het ver derf leidt. Maar de poort is eng en de weg is nauw die tot het leven leidt." De Heere Jezus wees daarbij tevens op het gebed; "Bidt en u zal gegeven worden, zoekt en gij zult vinden, klopt en u zal opengedaan worden. Aan het slot van die lange Bergrede maakt de Heere Jezus de toepassing, heel persoonlijk op Zijn hoorders gericht. "Een ieder dan die deze Mijn woorden hoort en ze ook doet, die is als een voorzichtig man, die zijn huis op een rotssteen gebouwd heeft. Maar wie Mijn woorden hoort en ze niet doet, die is als de dwaze man die zijn huis op het zand heeft gebouwd." We zagen: die verstandige man houdt reke ning met de werkelijkheid. De Heere Jezus bedoelt; met de werkelijkheid van de storm van Gods oordeel. Want daarin zal het levens- huis van ieder ooit terecht komen. Dan zal blijken of het daartegen bestand is. En dat zal het slechts dan zijn, als dat huis op een hecht fundament is gebouwd. Die voorzichtige man is iemand die weet wie God is. Dat Hij een heilig God is. Dat Hij een God is die mijn leven voor Zijn geduchte rechterstoel zal brengen. Die mij beoordelen zal, niet maar mijn maatstaven, maar naar Zijn maatstaf van gerechtigheid en heilig heid. Een voorzichtig mens is iemand die er van weet: "Heere, als U mijn ongerechtigheid gadeslaat, wie zal bestaan..." Een voorzich tig mens is niet iemand die zegt: het zal mis schien wel meevallen. Maar dat is iemand die zegt; het zal niet meevallen! Wat is daarom nodig? Een fundament. Een vaste grondslag. Zodat mijn leven zal blij ven staan. Als het erop aan gaat komen! Een voorzichtig mens zal net zo lang zoeken en net zo lang graven en worstelen, totdat hij dat Fundament gevonden heeft. De Rotssteen Wiens werk volkomen is. Niemand minder dan de Zoon van God, de Zaligmaker En die dwaze man? Wat kenmerkt hem? Nee, denk nu niet dat deze dwaze bouwer niet veel voor zijn levenshuis over heeft. Ook hij spant zich geweldig in. Hij heeft er veel voor over Alleen - en dat is het verschil - hij heeft zich zelf er niet voor over!Hij wil niet sterven aan zichzelf. Hij wil zichzelf niet verliezen. Hij wil niet aan de kaak gesteld worden als een mens zonder fundament. Als iemand die een Ander nodig heeft. Om op die Ander gegrond te worden, moet ikzelf eerst ontdekt en ont maskerd worden. En daar heb ik me zomaar niet voor over Ik wil geen goddeloze zijn. Ik wil geen verloren zondaar zijn. Ik wil zomaar niet voor de heilige God verloren gaan. Over wie hebben we het? Vergis u niet, het gaat over u en over mij. Ons leven is of dat van die wijze bouwer of dat van die dwaze bouwer De Heere Jezus houdt ons in deze gelijkenis een spiegel voor Het belang ervan zal duidelijk zijn. Toen de storm kwam - die zal komen! - dan blijft het ene huis staan. Want wat door genade op de Rotssteen is gebouwd, dat zal pas vallen als de Rotssteen wankelt. Maar de Rotssteen wankelt niet! Wat lezen we over het andere huis? De slag regen is gevallen, de waterstromen zijn geko men en de winden hebben gewaaid, ze zijn tegen het huis aangeslagen en het is gevallen. En zijn val was groot! Wie meent te staan, zie toe dat hij niet val- le... J.M.J. Kieviet, Rotterdam BROUWERSHAVEN - Het zomersei zoen biedt een grote verscheidenheid aan concerten in de Grote of Nicolaas- kerk in Brouwershaven. Eén concert springt er in het bijzonder uit en dat is het concert op zaterdag 29 juli om 20.00 uur. Dit zal worden gegeven door het Oeral Kozakkenkoor. Dit koor, dat zijn thuishaven in Duitsland heeft, is in 1924 in Parijs opgericht door Andrej Scholuch. Het bestond toen uit Rus sische emigranten die als gevolg van de revo lutie van 1917 hun vaderland zijn ontvlucht en zich over Europa en Amerika hebben ver spreid. Van 1940 tot 1951 staakte het koor zijn activiteiten omdat de leden zich overal heen verspreidden als gevolg van de oorlog. Maar het gelukte Andrej Scholuch dit koor weer opnieuw op te richten met bestaande en enkele nieuwe zangers. Eén van de bekend ste zangers was Ivan Rebroff. Na nog enkele onderbrekingen is het koor nu weer op het toppunt van zijn kunnen en kan men van de zang van hoofdzakelijk kerk- en volksmuziek door deze 12 mannen genieten. Hun muziek wordt gekenmerkt door een combinatie van diepe melancholie en een bruisend tempera ment. Het koor dat bestaat uit emigranten uit Rus land en de Oekraïne of afstammelingen daar van en is een overblijfsel van het tsaristische Rusland van de 19''° eeuw. Het koor richt zich minder op de commerciële succesnummers en houdt zich in hun sobere zwarte kledij liever bezig met de traditionele en wat min der bekende gezangen uit de orthodoxe kerk. Wellicht daarom is het koor uniek te noe men. In 1988 trad het koor op in Nederland ter gelegenheid van de viering van het 1000- jarig bestaan van de Russisch-orthodoxe kerk. In 2004 maakte het koor een tournee Het Oeral Kozakkenkoor wal in de Grote Kerk van Brouwershaven optreedt. door Europa ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan. Vanwaar de naam Kozakkenkoor? In de 15''° eeuw sloten zich weerbare boeren in Rus land aaneen om zich te verzetten tegen de onderdrukking door de staat. Later kregen zij rechten op bepaalde stukken land nabij de staatsgrenzen en stelden de beste ruiters van de Russische cavalerie beschikbaar In de burgeroorlog leden zij verschrikkelijk in de strijd tegen de bolsjewieken. Na de zege van het Rode Leger vluchtten de Witrussen en de kozakken via de Zwarte Zee naar Tur kije. Zij hoopten in de 2''° wereldoorlog door zich onder Duits bevel te plaatsen te kunnen helpen Rusland te bevrijden van de commu nisten en daarvoor werd een grote Kozakken- divisie samengesteld. Na de oorlog brachten de geallieerden hen naar Rusland waarbij velen het leven lieten of naar Siberië werden verbannen. Tijdens het concert op 29 Juli in Brou wershaven staat het koor onder leiding van Alexandr Kovlegin en zal, zoals het altijd al heeft gedaan, het cultuurgoed van de Russisch-orthodoxe kerk en de volks- wijzen uit het oude Rusland ten gehore brengen. De toegang voor dit bijzondere concert bedraagt 16,-. -91- Het bleek dat de opening op een heel eenvoudige manier gesloten kon worden. Een paar platte stenen, meer dan manshoog, rolden op boomstammetjes voor de opening, zodat het aan de buitenkant een massief geheel leek. Slechts een erg opmerkzaam mens zou achter die stenen een ruimte vermoeden. Een lange gang bleek op de open ruimte uit te komen. De mannen die hier de weg op hun duimpje kenden, namen de van hars gemaakte fakkels op en liepen de donkere gang in, voor de vluchtelingen uit. Na een kwartier gelopen te hebben, kwamen ze opnieuw in een kloof, waar een paar mannen hen opwachtten en de paarden overnamen. Hier waren weer enkele grotten waarin de Jakoeten paardenstallen hadden en waar ook de paarden van de vluchtelingen werden ondergebracht. Een man, gekleed in rendierkleding, kwamen hen tegemoet. 'Welkom vrienden! Jullie zullen het eenvoudige voor lief moeten netnen. Maar je bent hier veilig.' Er werden een paar onverstaanbare woorden als dank gesproken. Ze waren allemaal door en door vermoeid en wilden niets liever dan zich warmen en slapen. 'Ik ben Pjotr Profysky', stelde de onbekende zich voor. 'Als oudste van deze gemeenschap kunnen jullie met mij alle problemen bespreken. Ik vertegenwoordig hier het gezag, als je dat tenminste zo noemen wilt.' De man lachte vriendelijk om te bewijzen dat hij met dat gezag iets anders bedoelde dan de meeste vluch telingen tot nog toe als gezag hadden ervaren. Ze werden meegenomen naar de stolowaja, de gemeenschapsruimte, waar de meeste mensen aan wezig waren. Het was eveneens een grot, maar royaal met pelzen en huiden als grondbedekking belegd. De tafels waren laag, zodat men op de grond moest lig gen om van de tafels gebruik te maken. In de hoek van de grot brandde een groot vuur, waarvan de rook via een spleet in de rotswand verdween. Vriendelijk lachende gezichten staarden hen aan. Er waren verschillende vrouwen die op een wenk van Pjotr Profysky eten en drinken aandroegen. 'Tast toe, vrienden', noodde de oude Pjotr lachend. Maar de vermoeidheid van de vluchtelingen was gro ter dan hun honger, zodat ze weinig aten en bijna niets zeiden. De ontmoetingsceremonie duurde maar kort. Een jonge vrouw kwam de nieuwgekomenen halen en bracht hen naar hun tijdelijke verblijf. De twee echt paren kregen elk een soori kamer, die eigenlijk uit een nis bestond, door de natuur in de rotswand gemaakt. Er was weer dezelfde tafel en een plaats om te sla pen. De slaapplaats was een van huiden genaaide zak waarin gedroogde varens zaten. Tegen de wand waren een paar schappen gemaakt die als kast dienst moesten doen, terwijl de ruimte met een elandhuid moest worden afgesloten. Op een uitstekend stuk steen brandde een olielampje, dat een schemerig licht verspreidde. 'Na alles wat we hebben meegemaakt is dit een paleisje', sprak Njoera en liet zich op het bed vallen. 'Je bent moedig geweest, Njoera, maar hoe zal het verder veriopen? In jouw situatie is het niet meer doenlijk verder te gaan. Hel kind zal toch spoedig geboren worden?' 'Ja, Karl, het kan nu gauw geboren worden." Kari-Heinz beende met stijve passen door het hol en wist in deze situatie geen raad meer Indien ze tijdens hun vlucht zouden worden verrast met de geboorte van het kind, zou dat een reddeloze zaak worden. Njoera begreep wat er in hem omging en trachtte hetn te troosten. 'Tot nog toe heeft alles ons meegezeten. Kari, de rest komt ook best in orde.' 'Ik hoop het', weifelde haar man. De winter was in alle hevigheid begonnen. In de diepe kloof waar ze zaten merkten ze daar weinig van. Overal was het behaaglijk warm en voedsel voor mens en dier en ook brandhout was er in ruiine mate aanwezig. Ze hoefden zich wat dat betrof, geen zorgen te maken. Maar de dagen waren eentonig en elke dag in het schemerdonker te moeten leven, is een zware opgave. Ze waren erachter gekomen dat deze plaats waar ze zich bevonden het verzamel punt was van een aantal pelshandelaars die tot dui zend werst over de Lena trokken om er van de jagers hun pelzen Ie kopen. Op dit punt kwam men samen om huiden af te leveren die later via allerlei sluip wegen doorverkocht werden, tot zelfs in Japan toe. Reeds lang vóór de oktoberrevolutie hadden deze mensen handel gedreven; en toen het door de staat verboden werd, zetten zij deze handel gewoon door op dezelfde voel als reeds hun voorvaderen hadden gedaan. Dat meer dan de helft van de opbrengst naar de staat moest, was iets dat deze mensen niet zagen zitten; vandaar dat ze gewoon hun gang gingen en er -^d voor zorgden, uit handen te blijven van hen die zulk een handel wilden beletten. Het zou enkele maanden duren, voordat verder rei zen mogelijk zou zijn. Eerst moest het weer stabiel worden, zodat ze per slede verder konden. Een maand was voorbijgegaan. Een maand waarin ze weer helemaal op krachten waren gekomen. Met uitzondering van Njoera. die het einde van haar zwangerschap voelde naderen. Het was op een nacht dat ze badend in het zweet Karl wakker maakte met het verzoek om Valeria te gaan roepen, daar ze dacht dat de geboorte nu zou plaatshebben. Geschrokken sprong Kari op en rende naar het ver blijf van zijn vriend Franz, Fischer en zijn vrouw Vale ria lagen te slapen. Zonder zich ergens om te bekom meren sloeg Kari de huid opzij die het vertrek afsloot en stoof naar binnen. Franz en Valeria lagen dicht tegen elkaar als een pas getrouwd paartje te slapen. Kari echter kon dat niets schelen en stapte op het bed af om Valeria wakker te schudden. 'Hé! Wakker worden, het is zover', riep hij luid en schudde Valeria vrij onzacht heen en weer Franz vloog overeind en wist een ogenblik niet wat er gaande was. Nog vreemder vond hij het dat Kari midden in hun bed stond en Valeria ruw heen en weer schudde. 'Kerel, ben je stapel geworden!' 'Kop dicht', snauwde Kari en ging door om Valeria uit het bed te porren. Die was allang wakker, maar kon zich onder het ruwe geschud van Kari haast niet verroeren. 'Houd op, kerel; je doet, alsof de hele zaak in brand staat.' 'Meekomen; het is zover!' 'Wat is er aan de...?' 'Kom mee!' Kari beurde Valeria het bed uit en zette haar toen op de grond. 'Is het jouw in je bovenkamer geslagen', siste Valeria die deze behandeling heel slecht kon waarderen. 'Het kind komt', brulde Kari zenuwachtig. 'Wat!' 'Ja, Njoera heeft het gezegd.' 'Ik kom eraan.' 'Opschieten!' {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 5