POLITIE Flakkeese Orgelmaand 2006 0900-8844 ■(/Mmnaard Voldoende zoet water in Hollandse Delta Wielerronde is het hoogtepunt bij Havenhoofddag Oude Raadhuis Ooitgensplaat op internet Een stiltecentrum in het ziekenhuis Dirksland Activiteiten in de Strandbibliotheek Brouwersdam Kaartverkoop voor The Continentals van start '•^<^BEW.EX^_^>NJ ^;^^^^^^^^«<4 21 juli 2006 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden www.opelnieuws.nl \ii5r Visser Visser OOLTGENSPLAAT - Het Oude Raad huis in Ooitgensplaat heeft sinds kort een eigen website: www.raadhuus. nl. Op deze website vindt u informa tie over trouwen in het Raadhuis, het geven van feesten en recepties, exposi ties, excursies, vergaderingen en trai ningen. Raadhuus.nl is belangeloos ontwikkeld door Meijk van Nimwegen uit Sommelsdijk. Buschauffeur mishandeld Man uit Achthuizen gewond na arbeidsongeval Rijbewijzen ingevorderd na 134 liilometer te hard Onbekende gezichten van het orgel voor het voetlicht ims e Werelds instrument De Schreeuw actief in beeld en geluid 79e jaargang nr. 7525 DORDRECHT - Het aanhoudende warme zomerweer levert voor water schap Hollandse Delta nog geen pro blemen op. Er is voldoende zoet water aanwezig in het 85.000 hectare grote gebied om de handhaving van de zomerpeilen in het oppervlaktewater in sloten, plassen en kanalen te garan deren. Ook een beregeningsverbod voor de landbouw en recreatieve voor zieningen, zoals sportvelden, is voor alsnog niet nodig. Wel wijst het waterschap er op dat er op diverse plaatsen in het verzorgingsgebied grote concentraties blauwalgen zijn waarge nomen. Ook is er een verhoogde waakzaam heid op botuHsme. Zodra medewerkers van het waterschap zieke of dode eenden aantref fen, waarschuwen zij de gemeente, die voor verwijdering van de dode vogels zal zorgen. Wie vanwege de zomerhitte verkoeling wil zoeken in buitenwater, doet er goed aan de zwemwaterinformatie van de provincie Zuid Holland te raadplegen. De provincie con troleert de kwaliteit van het zwemwater in de gehele provincie Zuid Holland. Dat doet het waterschap niet. Het waterschap houdt er toezicht op dat de waterkwaliteit voldoet aan de eisen die gesteld worden aan gezond water voor dieren en planten. Waterschap Hollandse Delta doet een beroep op de houders van schapen die in groten geta le op de dijken van Hollandse Delta worden geweid er voor te zorgen dal de dieren vol doende drinkwater krijgen. Uw wensen van nu bepalen de Opel van morgen Opel. Al 35 Jaar de nr^eest geliefde auto van Nederland. GOEDEREEDE-HAVENHOOFD - Voor zaterdag 19 augustus heeft de Buurtver eniging 't Hood in Goedereede, in nauwe samenwerking met het wielercomité een spectaculaire Havenhoofddag georganiseerd. Uileraard is er de wielerronde waar het alle maal om begonnen is, maar deze keer is er nog veel meer te beleven. Vanaf 10.00 uur 's ochtends is er een grote braderie met veel kramen op het Haveneinde. Om zal ewr een ballonnenwedstrijd worden gehouden. De gehele dag is er van alles te beleven op en om de haven. Er zijn diverse attracties voor de jeugd en veel gezelligheid voor de ouderen. De wielerronde start om 13.00 uur. Direct na die start is voor de jeugd in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar een spellenmiddag geor ganiseerd. Kinderen die zich opgeven wor den door de organisatie op leeftijd in teams ingedeeld welke zullen strijden voor de eer volle Havenhoofdbokaal. Welke spelletjes het precies zijn, blijft nog even een geheim maar zeker is dat de haven en het water, net als vorig jaar, ook weer een rol zullen spelen. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.haven- hoofd.org of neem contact op met een van de bestuursleden van de vereniging. REGISTER ACCOUNTANTS www.opelnieuws.nl BARENDRECHT'TEL0180-642 111 MIDDELHARNIS TEL 0187 617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 BARNEVEID'TEL 0342-405 140 »:tuttaéeét(ifl-<ulmitatd.Ml Voor betaalbare BMW-service fotohuis goeoe-'-'-orie- broodnuchtere fotografie WWW.fOtOiKi^ Meijk van Nimwegen uit Sommelsdijk onn\- Hoe raakt iemand uit Sommelsdijk betrokken bij het Raadhuis in Ooitgensplaat? Meijk; Ik ben al jaren geïnteresseerd in oude gebou wen. De doelstelling van Stichting BOOG (het behoud van oude, monumentale panden) spreekt mij aan. In Sommelsdijk is een soort gelijke stichting, die al ruim 25 jaar actief is. Voor hen heb ik ook de site van De Doele gemaakt. Dat Meijk van Nimwegen interesse heeft voor oude gebouwen, blijkt wel als we door Sommelsdijk lopen. Over veel gebouwen weet hij een hoop te vertellen en we krijgen het gevoel dat we deelnemen aan een toeris tische rondleiding door een gids. Vooral van ierp www.raadhitus.nl (Foto: Anita Stonn). De Doele weet hij veel, zoals bijvoorbeeld over de restauratie van de wapenschilden. Niet alleen Meijk van Nimwegen draagt oude gebouwen en het Oude Raadhuis een warm hart toe. Ook zijn werkgever, Meijk werkt bij internetbedrijf Cipix, raakte enthousiast over het doel van BOOG. Meijk; De bouw en de licentie van raadhuus. nl worden gesponsord door Cipix.nl. Het CMS, het systeem om de website beheren, waar raadhuus.nl op draait is van Cipix. Normaal gesproken moeten bedrijven daar voor betalen. Dit systeem is met name ook waardevol voor de samenwerking met de gemeente Oosttlakkee; op een apart gedeelte van de website kunnen medewerkers van de gemeente huwelijken in het Oude Raadhuis inplannen. Ook het logo van het Oude Raadhuis is ont worpen door Meijk van Nimwegen. Meijk; Ik wilde het gevoel erin terugbrengen dat het authentiek is. Het is een hedendaags, strak ontwerp geworden, maar in detail zit het authentieke. Bent u nieuwsgierig geworden naar de web site van het Raadhuis? Kijk dan op www. raadhuus.nl. Daar vindt u ook informatie over de activiteiten van de komende tijd. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee OUDDORP - Politiepersoneel heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 21 -jarige inwoner uit Waalwijk aangehouden die een buschauffeur had mishandeld. Rond drie uur kreeg de man op de Kabbelaarsbank onenig heid met de bestuurder en sloeg de 56-jarige chauffeur, afkomstig uit Renesse, in zijn gezicht. De bus die niet op de handrem stond reed vervolgens over een betonnen paaltje en kwam tegen een hek tot stilstand. Tegen de verdachte is proces-verbaal opgemaakt. SPIJKENISSE - Een 21-jarige man uit Acht huizen is maandagmiddag gewond geraakt na een arbeidsongeval op de Jan Campert- laan. Het slachtoffer was rond één uur in een minigraver bezig met werkzaamheden aan een leiding. Door nog onbekende oorzaak viel de graver om en kwam het slachtoffer met zijn been klem te zitten onder het appa raat. Hij liep hierbij beenletsel op en werd overgebracht naar het Ruwaard van Putten- ziekenhuis. OOLTGENSPLAAT - Politiepersoneel van de Verkeerspolitie heeft maandagavond het rijbewijs van twee motorrijders ingevor derd. Om de verkeersveiligheid te vergroten en het aantal dodelijk slachtoffers terug te dringen wordt streng gecontroleerd op onder meer snelheid. Rond half negen werden de twee motorrijders, 28 en 31 jaar oud, beiden afkomstig uit Etten-Leur, door politieper soneel in een niet herkenbare videosurveil- lanceauto op de Bosweg gesignaleerd. De beide mannen deden een acceleratieproef en reden op de weg waar 60 km/uur is toege staan, na coaectie, 194 km/uur. Het rijbewijs van beide bestuurders werd ingevorderd. DIRKSLAND - Een lang gekoesterde wens zal in vervulling gaan. In het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirks land komt een stiltecentrum. Tenmin ste, als het benodigde geld bijeen kan worden gebracht. Want elke zorgin stelling heeft wel de behoefte aan een stiltecentrum, maar de overheid wil er niet aan meebetalen. Dus moet er in de financiering zelf worden voorzien. De directie van het ziekenhuis en het Comité van aanbeveling hopen op de medewerking van veel personen en instellingen. Tot nu toe was het niet mogelijk om, binnen de uitbreidingsplannen van het ziekenhuis, aan de bouw en inrichting van een stiltecen trum een hoge prioriteit toe te kennen. Maar nu gaat het er toch van komen. De vereiste ruimte is gevonden en de voorbereidingen worden getroffen. Een stiltecentrum... een ruimte om je eens even terug te trekken in het altijd drukke ziekenhuis... om na te denken over wat ons in tijden van ziekte en zorgen zo kan bezig houden... over ons leven, over de zin en de kwetsbaarheid ervan.over keuzes waar we voor staan en beslissingen die we moeten nemen. Ook een plaats van ontmoeting, met onszelf, met anderen, met God... om te bid den, te mediteren, om gewoon stil te zijn. De totale kosten voor de bouw en inrichting van het stiltecentrum worden geschat op 65.000, waarvan bijna 20% al van particu lieren en organisaties is ontvangen. Er wordt hard aan gewerkt om het resterende bedrag bijeen te brengen. Uit ervaring is bekend dat bewoners en instellingen van het eiland en de omgeving daarvan, het ziekenhuis een warm hart toe dragen. In het comité van aanbeveling hebben een aantal personen, van buiten en van binnen het ziekenhuis, zitting genomen, die hun naam willen verbinden aan het tot stand komen van het stiltecentrum. Het comité is als volgt samengesteld; D.J. Buijze, onderne mer in Middelharnis; H. Lassche, predikant te Ouddorp; A.J.C, van Pelt, burgemeester van Oosttlakkee; U.W. Huisman, neuroloog; S.G.R. Julius, directeur zorg; A. Dubbeld, geestelijk verzorger {secretaris). Wilt u de bouw en inrichting van het stilte centrum fmancieel steunen, stort dan uw bij drage op de bankrekening van het ziekenhuis 314101810 (Stichting hel Van Weel-Bethes da Ziekenhuis, Dirksland) onder vermelding van 'Stiltecentrum'. Met vragen of opmer kingen kunt u terecht bij de secretaris van het comité van aanbeveling 0187-607375 of b.dubbeld@zhsdirksland.nl). Elke bijdrage wordt op prijs gesteld. DIRKSLAND - Het orgel staat vooral bekend als begeleidingsinstrument tij dens kerkdiensten. Niet vreemd, vrij wel elke eredienst wordt opgeluisterd door orgelspel. Kerkgangers maken het zondag na zondag mee en anderen hebben er in ieder geval een herinne ring aan of een beeld bij. Dat het orgel veel meer in huis heeft, is redelijk onbekend. Om daar wat aan te doen, is het initiatief genomen voor de Flak keese Orgelmaand 2006. Vier orga nisten laten tijdens die maand vier verschillende gezichten van het orgel horen en zien. Tekst en foto: Kees van Rixoort De Flakkeese Orgelmaand 2006 is een nieuw evenement. De organisten Hans van Heemst, Rinus Verhage, Arjan de Vos en Anton Weenink staken eerder dit jaar de koppen bij elkaar. De laatste, organist van de Her vormde Kerk in Dirksland; "Begeleiding van samenzang is maar één kant van het orgel. Wij willen ook andere kanten van het instru ment voor hel voetlicht halen. Je kunt veel meer met een rij orgelpijpen." Anton Wee nink noemt de orgelconcerten, die tot een jaar of vijf geleden op het eiland werden gegeven, en betreurt dat daar - overigens ook wegens gebrek aan belangstelling - een eind aan is gekomen. "Daarnaast heb je nog steeds de orgelconcerten van Paul Kieviet in Som melsdijk en Middelharnis. Maar de andere orgels op Goeree-Overflakkee zijn een beetje in de vergetelheid geraakt. Via de Flakkeese Orgelmaand proberen we dat te veranderen. We willen de bezoeker meer bieden dan een traditioneel orgelconcert, waarbij je zit en Met als thema 'Gezichten van het orgel' pro beren de vier organisten een breed publiek te trekken. Het eerste concert is op zaterdag 12 augustus, 15.30 uur, in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk. Daar presenteert Hans van Heemst, organist van de Hervormde Kerk te Oude-Tonge, het liturgische orgel. "Het begin is traditioneel", zegt Weenink. "Maar wist je dat het orgel lange tijd helemaal geen rol speelde tijdens kerkdiensten. Men zag het als een werelds instrument; na de reformatie zweeg het orgel en begeleidde een voorzan ger de samenzang tijdens de kerkdiensten. Op Flakkee was de kerk van Dirksland in 1806 de eerste waar het orgel weer klonk en bij voorbeeld in Nieuwe-Tonge wordt het instru ment nog maar zo'n honderd jaar bespeeld tijdens kerkdiensten." Organist Van Heemst presenteert het orgel op 12 augustus als liturgisch instrument door de eeuwen heen. Hij speelt werken die een lied als basis hebben, onder meer uit het Buxhei- mer Orgelbuch en van Bach en Brahms. Tus sendoor geeft Van Heemst een toelichting, zodat de bezoekers kunnen begrijpen wat ze horen en in een context kunnen plaatsen. De moderne, visueel ingestelde mens hoeft tij dens het concert niet alleen naar het orgel te kijken, maar kan de organist via een beeld scherm ook aan het werk zien. Het concert duurt, net als de overige drie, een uur. Het tweede concert is op vrijdag 18 augustus, 20.30 uur, in de Hervormde Kerk te Oude- Tonge. Dan staat het zingende orgel centraal en organist is Arjan de Vos, student aan het Haags conservatorium en bespeler van ver scheidene kerken in Den Haag en omstreken. Bij zijn presentatie van het orgel als begelei dingsinstrument bij de gemeentezang, krijgt De Vos medewerking van een bugelspeler, een trompettist en een cantorij. De nadruk ligt op muziek uit de twintigste eeuw. "Een Het orgel in de Hen'ormde Kerk te Dirksland. Op dit in 1806 geplaatste instrument legt organist Anton Weenink op zaterdag 26 augustus de link lussen orgelmuziek en beeldende kunst. verfrissend programma", vat Anton Weenink samen. "Voor veel mensen zal deze avond een regelrechte eye-opener zijn. En iedereen kan zelf nog enthousiast meezingen ook." De Flakkeese Orgelmaand 2006 gaat verder op zaterdagmiddag 26 augustus, 15.30 uur, in de Hervormde Kerk te Dirksland. Dan toont Anton Weenink, vaste bespeler van het orgel in die kerk, het beeldende orgel. "Orgelmu ziek staat als kunstvorm niet op zichzelf. Er is altijd een wisselwerking en kruisbestui ving met andere kunstvormen geweest. Met de beeldende kunst bijvoorbeeld. Tijdens het concert leg ik de link tussen orgelmuziek en .schilderkunst door de eeuwen heen. Zo hoor je een stuk van Sweelinck. Neeriands trots, en zie je op een scherm schilderijen van Rubens en Ruysdael. Uiteraard wordt de link ook toegelicht. Bach heeft veel religieuze muziek gemaakt. Hoe verhoudt zijn Lamm Oottes zich tot het geschilderde Lam van God van de gebroeders Van Eyck? Ook de Entartete Kunst uit de jaren dertig komt aan bod. Picasso bijvoorbeeld. De Schreeuw van Munch combineert mooi met een orgelstuk van Alain dat eindigt in wat een grote uitroep lijkt." Dit derde concert van de Orgelmaand is tevens een onderdeel van de Kunstroute. Het vierde en laatste concert vindt op zater dagmiddag 3 september, 15.30 uur, plaats in de Hervormde Kerk te Oude-Tonge. Op het vrij nieuwe instrument aldaar - geplaatst na de ramp van 1953 - presenteert Rinus Ver hage dan het concertante orgel. Verhage, behalve dirigent ook, organist van de Grote Kerk in Zierikzee en de Hervormde Kerken te Stellendam en Oude-Tonge, neemt het publiek dan mee op een muzikale reis. "Het concertante orgel imponeert, emotioneert, overweldigt en betovert, en op het briljante, flitsende instrument in Oude-'Tonge komt dat alles uitstekend tot zijn recht", zegt Anton Weenink. "Rinus Verhage speelt daarbij ook werken van Mozart." Ook nu krijgt het publiek een normaliter onderbelicht aspect van het orgel te horen, en te zien, want de organist is wederom via een beeldscherm aan het werk te zien. De initiatiefnemers stellen alles in het werk om de Flakkeese Orgelmaand tot een succes te maken. Ze promoten de concerten onder meer via de VVV en proberen op de kop van het eiland ook vakantiegangers te trekken. Daarnaast zijn de concerten zo laagdrem pelig mogelijk gemaakt. Ze zijn gepland op prettige tijdstippen, duren niet langer dan een uur en zijn gratis toegankelijk, al wordt er wel elke keer een collecte gehouden om de kosten te bestrijden en eventueel het restau ratiefonds te spekken. "Ik weet niet precies wanneer we nu van een succes kunnen spreken", zegt Anton Wee nink als hij gevraagd wordt naar zijn ver wachtingen van de concertreeks. "Ik heb lie ver zestig bezoekers die geïnteresseerd zijn dan tweehonderd man die maar een beetje om zich heen zitten te kijken. Als er interac tie tot stand komt, is het voor mij een succes. Als mensen er achter komen dat we op Goe ree-Overflakkee een aantal bijzondere orgels hebben én dat die instrumenten veel meer te bieden hebben dan men doorgaans denkt." BROUWERSDAM - In de Strandbi bliotheek Brouwersdam kunt u gratis boeken lenen, tijdschriften en de krant lezen, luisteren naar luisterhoeken. Er zijn daarnaast allerlei vakantieactivi teiten. Hieronder het programma voor de komende week. \^ben.sclag 26 juli Piratenfeest voor kinderen vanaf 5 jaar. Aan vang. 13.30 uur (afsluiting om 16.00 uur) Een programma rond het prentenboek 'Woes te Willem'. Luisteren naar een verhaal, knut selen en spelletjes. Doe mee en word ook een echte piraat. Aan melden in de Strandbibliotheek. Donderdag 27 juli Workshop moderne dans op het terras van de Strandbibliotheek. Dansworkshop voor iedereen vanaf 12 jaar. Kom erbij en dans mee. Aanvang 14.00 uur Vrijdag 28 juli %'oorleeshalfuurtje voor de kinderen. 14.30 - 15.00 uur 7Mterdag 29 juli Sudoku-wedstrijd. Wie lost deze puzzels het snelste op? Voor de winnaar hebben we een leuke prijs. In 3 rondes hebben we een win naar. Aanvang eerste ronde. 14.00 uur. De Strandbibliotheek is dagelijks open van 11.00 tot 17.00 uur. (behalve op zondag) Strandbibliotheek Brouwersdam is te vinden aan het Noordzeestrand Brouwersdam, ter hoogte van Port Zélande naast Strandpavil joen 'De Kous' Tel. 06 15438050 of 0187 667744. Voor het volledige programma kunt u ook terecht op de website, www.strandbiblio- theek.nl en op de website van bibliotheek Ouddorp. http./Zwww.bibliotheekouddorp.nl. COMBI 0UDDO«^ WdtiiTiMi) 15 Td, (DIST) U16I1 f<u 6U734 MAKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel, (0187)482606 OUDDORP- Op donderdag 17 augustus zullen The Continentals een optreden verzorgen in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp. Deze internationale groep zangers zijn bezig aan een rondreis door Europa. De avond begint om 19.30 uur. De kaartverkoop is inmiddels gestart en deze kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV Ouddorp aan Zee. Volwassen betalen 7,50 en kinderen t/m 12 jaar 3,50. De zaal gaat om 18.30 uur open als er dan nog kaarten zijn kunnen deze ook aan de zaal wor den verkocht. Informatie/telefonische reservering; E. van de Zande, telefoon; 0187-681757. E-mail: evdzande@planet.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1