Overdenking Vlucht Uit de ta/gi 22e Ouddorpse Strandloop uit de Heilige Schrift 'Kathedraal van de stilte' en Strandstoel vormen kunst op Ouddorpse rotondes Misha Vijfhuizen exposeert v/d Kamp tijdens Diekdagen VERVOLGVERHAAL Strandstoel Hij moest door Samaria gaan... OnCHIDEEVeRZOKGING HUIt> PRSPAREREN WODKA-GEHEIM SLIJKGEU2EN TOP-POP VOCHTIG 8ED •3fa.icfa.-^rilogie - d.« De kunslenares Juul Konekaas en Almar Oosteriand van de f-emeente Goedereede bij hel kunstwerk 'Kuthedraal van de antte OUDDORP - Vorige week werd in Ouddorp niet alleen het kunstwerk op de rotonde bij de Klepperstee onthuld. De twee andere kunstwerken die ook bij het project 'Kunst op de rotonde' behoefden geen officiële onthulling, wel trokken de genodigden per bus langs de verschillende kunstwerken en lieten zich voorlichten door de kunste naars. Tekst en foto's: Adri van der Laan 'Kathedraal van de stilte' is de titel van het kunstwerk op één van de rotondes in de Vrijheidsweg. De vormgever hiervan is Juul Korlckaas. Zij houdt zieh bezig met ruimte lijke vormgeving en met het schilderen van grote doeken en taal. Zij heeft al bij verschil lende gebouwen grotere en kleinere kunst werken gerealiseerd. "In Zeeland staat een waterobject in roesivrijstaal bij Zeelandia, ook heb ik daar de groenomgeving ontwor pen. Bij Waterschap Drenthe komt een grote bladcrfontein die in september zal worden geplaatst". Kortekaas gaat er vanuit dat "kunstwerken niet autonoom zijn, maar in de omgeving moeten opgaan". Zij heeft dit ook trachten de bereiken met de 'Kathedraal van de stilte' op de rotonde. De 'kathedraal' wordt uitge beeld door een aantal roestvrijstalen buizen. "Het kathedraaltje straat met de dageraad en de weersomstandigheden mee, telkens een verandering van lichtval en schaduw waar door de beleving steeds anders is en wordt opgenomen in de omgeving", aldus Juul Kortekaas uit Middelburg. "Een leuke uitdaging", zo vond kunstenares Jackie Bouw uit Den Haag, de opdracht voor het maken van een aantal ideeën voor 'kunst op de rotonde'. Uiteindelijk werd er gekozen voor De Strandstoel, die nu sinds enige tijd op een rotonde aan de Vrijheidsweg prijkt. Zij noemt de strandstoel een "metafoor voor 'hé hé eindelijk relaxed onderuit' recreëren bij zee en strand in rust. De bal die op de strandstoel ligt daagt uit tot spel en plezier. Mijn intentie om het object op een 'duin' neer te zetten is om te verwijzen naar de omliggende natuur". De strandstoel is geheel in metaal uitgevoerd. .Uu kie Biniw rust o/> luutr Strandstoel op een rotonde in de Vrijheidsweg. MIDDELHARNIS - Dirkslands kunstenaar Misha Vijfhuizen is uitgenodigd te expo.seren tij dens de Diekdagen in het atelier bij v/d Kamp op de Westdijk 8 te Middelharnis. Dit jaar zijn er weer twee totaal verschillende .stijlen exposities te zien. De eerste expositie is vrijdag 21 juli van 13.00uur tot 20.00uur en zaterdag 22 juli van 1 S.OOuur tot 16.00 uur met als titel "Emotional-tie-people". Hier word de definitie van emotionele bin ding weergeven, daarbij zijn er andere werken met andere thema's te zien. De tweede expositie "impulse to Q-bism" is vrijdag 28 juli van 13.00 tot 20.00 uuren zater dag 29 juli van 1.3.00 tot 16.00 uur. Hier zijn hoofdzakelijk kubistische schilderijen te zien of werken met geometrische vormen te bewonderen. Het bijzondere aan deze expositie is dat deze schilderstijl niet vaak te zien is op Flakkee. Verder zijn er op beide expositie's bekendere werken te zien, zoals het genomineerde schil derij "Waiting Like a Stone" en "Orange me". De kunstenaar is zelf aanwezig en toegang is gratis (ingang atelier via winkel). OUDDORP - Dit Jaar wordt voor de twee en twintigste keer de Ouddorpse Strandloop georganiseerd. Door de jaren heen groeit het aantal toeschou wers en deelnemers fors. De strandloop is een hardloopwedstrijd die wordt georganiseerd door de Ouddorpse Reddingsbrigade en M.S.V. AV-Flakkee. Alle opbrengsten komen dan ook ten gunste van deze twee actieve vrijwilligers organi saties. Het parcours loopt gedeeltelijk over de verharde duinpaden door het prachtige natuurgebied De Kwade Hoek en door het mulle zand van het Ouddorpse strand. Er zijn diverse categorieën: jeugd t/m 9 jr - 500 m., jeugd van 10 t/m 15 jr. 1.000 m., prestatieloop voor dames en heren alle leef tijden 4,5 of 10 KM en KNAU-wedstrijdloop dames/heren vanaf A-junioren 10 km. De start voor de jeugd is recht voor strandpavil joen De Zeester op het strand en deze is om 18.30 (500 m.) en 18.40 (1.000 m.) uur. De start voor alle andere categorieën is vanaf het kleine parkeerplaatsje boven bij strandpavil joen De Zeester om 19.30 uur. Inschrijven kunt u op De Zeester zelf vanaf 17.00 tot een half uur voor de start, daarna stoppen we echt met inschrijven! Het inschrijfgeld bedraagt voor de jeugd: 2,-, 4,5 km: 3,-, 10 km: 5,- en KNAU wedstrijd is 5,-. Als u zelf niet getraind heeft kunt u natuur lijk wel deze sportievelingen aanmoedigen vanaf het strand of lekker met een bakkie het strandpaviljoen. Het is na al deze jaren steeds meer een gezel lige happening geworden. Na de wedstrijden is er ook een grote verloting met prachtige spullen die geleverd zijn door diverse spon sors. De organisaties wilde dan ook alle sponsors bedanken. Want zonder hun steun zou dit mooie evenement niet mogelijk zijn. U kunt de sponsors herkennen op de vlaggen en borden bij start/finish en op de poster. Via de speaker die verslag doet van de wedstrijd worden ook een aantal sponsors vermeld. We zien u, hardloper of toeschouwer, graag op vrijdag 11 augustus op het Noordzee strand in Ouddorp. Indien u met de bus komt, neem dan lijn 104 en stop bij de halte Groene Wei- "Als dan de Heere verstond, dat de Farizeeën gehoord hadden dat Jezus meer discipelen maakte en doopte dan Johannes zo ver liet Hij Jiidea en ging wederom naar Galilea. En Hij moest door Samaria gaan Johannes 4:1-4 Het is nog niet zo lang geleden dat de Heere Jezus begonnen is met Zijn publieke predi- karbeid. Hij heeft Zijn discipelen tot Zich geroepen en is nu in Jeruzalem en in de ste den van Judea. Daar predikt Hij het Konink rijk van Zijn Vader en roept Hij tot bekering en geloof. Het maakt indruk bij Zijn hoor ders. Ze erkennen dat Hij met meer gezag spreekt dan de Schriftgeleerden. De scharen omzetten zich over Zijn leer. De leidslieden van het volk zijn echter niet ingenomen met Zijn optreden. Ze ergeren zich aan Hem. Zojuist is de ene profeet uit hun oiTigeving vertrokken, Johannes de Doper, die zoveel discipelen maakte, of er dient zich een Ander aan. En deze laatste maakt het nog erger dan de eerste. Hij doopt ook. Nou ja. Hij Zelf dan wel niet, maar dan toch wel Zijn discipelen. Nu zijn er dus al twee dopers, denken ze daar in Jeruzalem. Ja, en deze Jezus van Nazaret krijgt zelfs nog meer aanhang dan Johannes... Ergernis, aan stoot dus. Wat werkt het uit bij deze mensen? Brengen ze hun ergernis bij de Heere? Omdat ze aan voelen dat het toch de waarheid is wat zowel Johannes als de Heere Jezus verkondigen? Vallen ze, ondanks de weerstand die ze in hun harten voelen, toch voor het woord, het scherpe woord, dat zowel Johannes de Doper als de Heere Jezus brengen? Is het hun gebed dat de Heere hun harde hart wil verbreken? En dat Hij hen van hun voetstuk wil afha len? Omdat ze moeten erkennen dat hun hart gericht is op zelfhandhaving, op eigendunk en op eigengerechtigheid? Het antwoord is: nee! Deze Farizeeën komen tegen de waarheid in verzet. Ze volharden in hun verzet. Moedwillig! Johannes en de Heere Jezus komen hun te na. Daarom bruist de vijandschap op. Daarom is hun hart met jaloezie en haat vervuld. De leidslieden tonen in hun reactie dat ze Hem niet nodig hebben. Ze behoeven geen Zaligmaker. Waarom niet? Omdat ze geen zondaar zijn. Omdat ze geen zondaar voor God willen zijn. O. ze gebruiken er allerlei andere argumenten voor. Aangaande Johan nes en de discipelen. Maar ten diepste is het dat ze niet voor God en Zijn Gezalfde willen buigen. Wat zien we dan gebeuren? Dan onttrekt de Heere Jezus Zich aan hen. Dan gaat Hij weg. Hij verlaat Judea en slaat de weg naar Gali lea in. Wat een oordeel, als Christus weggaat. Want dan neemt Hij alles mee. Zijn Woord, Zijn Geest, Zijn zegen, de roepstem om zich te bekeren. Hij neemt het allemaal mee. Zou het kunnen dat zoiets nog gebeurde? Ver gis u niet. Wie zich tegen de Heere en Zijn Woord verzet, neemt dat risico op zich. Dan komt er een verharding in de ziel. En dan moet er wel een dubbel wonder gebeuren wil die weerstand nog doorbroken worden. Wat lezen we dan verder? En Hij moest door Samaria gaan... De weg van de Heere Jezus gaat nu door het land van de Samaritanen. Dat volk met de min of meer heidense gods dienst. Hen zoekt Hij op. Waarom? Het moet. Van Wie? Van Zijn Vader. Die wijst Hem de weg. Want daar in het land van de Samarita nen is een vrouw die toegebracht moet wor den. "Mijn Zoon, naar Samaria! V moet daar zalig gaan maken wat verloren is. U moet daar heen voor die ene Samaritaanse en via haar voor anderen! Want Ik heb hen van eeu wigheid lief. Het is nu Mijn tijd om ze te gaan trekken!" Nu stuit ik op dingen, die ik niet verklaren kan. Waar ik het ook zomaar niet mee eens ben. Want dan zie ik daar in Jeruzalem een groep keurige mannen. Voorbeeldig in hun gedrag. Een voorbeeld voor heel het volk. Wat zijn ze ernstig! Wat kunnen ze bidden! Wat doen ze hun plichten! Wat een diepe, wijze woorden komen er uit hun mond! Ze lezen de hele dag in de heilige Schriften! En ze zijn zo keurig gekleed... Maar de Heere zegt: "Ga weg vandaar. Mijn Zoon. Want ze hebben genoeg aan hun vroomheid. Ze kun nen het stellen met hun eigen prestaties en hun deugden. Ze hebben U en Uw werk niet nodig. Er is alleen maar ergernis en aanstoot! Zij willen geen zondaren zijn. U kunt aan hen niets kwijt. Daarom: vertrek uit Juda en Jeru zalem." En dan zie ik in de stad Sichar een Samari taanse. Een vrouw die inmiddels haar zesde man heeft. Een vrouw van slechte reputa tie. Een zondares. Die ook uit zichzelf naar Christus niet vraagt. Maar de Heere zegt tot Zijn Zoon op aarde; "Daar moet U heen. Mijn Zoon. U moet door Samaria gaan. Kies de weg daarheen, op doorreis naar Galilea. Ik heb veel volk in de stad Sichar. Ze moeten allemaal worden toegebracht. Die vrouw, die slechte vrouw, allereerst!" Voor de toepassing kan ik volstaan met een woord van de Heere Jezus Zelf: "De Zoon des mensen is gekomen om te zoeken en zalig te maken dat verloren is. Bent u zo'n verlo ren zondaar? J.IVI.J. Kieviet, Rotterdam de. Met de auto volgt u de borden 'stranden' en gaat u niet linksaf de Vrijheidsweg op, maar direct het eerste grote parkeerplaats en loopt u via de duinpaden naar De Zee ster. Voor meer informatie kunt u bellen naar VVV Ouddorp 0187-681789. Onlang kreeg ik een orchidee. De plant is nu uitgebloeid, hoe moet ik hem verder verzor gen? Antwoord: Een uitgebloeide tak kunt u boven een oog afsnijden. Indien uw orchidee in goede conditie verkeert, nooit in de zon staat, op kamertemperatuur blijft en eens per maand een beetje mest krijgt, kan ze na vijf a zes maanden opnieuw bloeien. Als u een orchidee langere tijd in leven wilt houden, mag u haar beslist NIET zonder meer in een willekeurige potgrond zetten. Met bloemis tenaarde en mest richt u niets uit, want het slecht ontwikkelde wortelgestel van de orchi deeën kan zelf niet het benodigde voedsel uit de grond opnemen en heeft ook een uitge kiende ondergrond nodig. Het kweken ervan geschiedt met bijbehorende schimmels, die eerst het zaad en later de opgroeiende plant haar voedsel moeten verschaffen. Vroeger werden er speciaal uitgezochte boomwortels in de bloempot gedaan om zo'n schimmel op te laten gedijen. Daarna ging men het voor deliger sphagnum (veenmos) er voor gebrui ken, maar dat is vaak verontreinigd. Indien de oorspronkelijke vulling van de allereerste pot verloren ging, kunt u beter bij een bloemist of orchideeënkweker een geschikt mengsel halen. De plant met kluit en al overbrengen in een iets grotere bloempot is natuurlijk 't beste, dan is er slechts een kleine aanvulling rondom nodig en laat u de onmisbare schim- mei ongerept op haar plaats. Bezit u een volwassen sympodiale orchidee (dat zijn die met een meestal bovengrondse wortelstok, die aan één zijde een scheut maakt en aan de andere zijde afsterft), dan kunt u tijdens het verpotten de achterste schijnknol afsnijden en die op een bakje met wat vochtig mos leg gen. Daar ontwikkelen zich jonge loten uit, die u zelf zou kunnen opkweken. Maak dan éérst een goede studie van de vermeerdering en de verzorging want eenvoudig is dit niet. Hoe moet ik de vacht van een geslacht konijn behandelen om hem te kunnen bewaren? Antwoord: Als u de huid goed wilt prepare ren, dan zal die bij het villen niet beschadigd mogen worden. Is dat gelukt, dan maakt u een kooksel, bestaande uit 120 gram zout en 125 gram aluin opgelost in twee liter kokend water. Als dit koud geworden is, giet u er zeer voorzichtig (en (liefst druppelsgewijs) een scheutje verdund zwavelzuur bij. Dat kan de drogist voor u gereedmaken. Pas op met dat zuur, steeds een heel klein beetje van dat ver dunde zwavelzuur in veel water doen en nooit andersom! Geen kinderen en huisdieren in de nabijheid laten en oppassen voor .spatten op uw huid, uw kleding en het meubilair! U kunt twee vellen tegelijk in deze oplossing leggen en die moeten er 24 uur in blijven. Span de vellen daarna op een houten latwerk of werk bank en schaaf alle vet- en vleesresten eraf. Vervolgens kunnen de huiden buiten in de wind of een niet te warme plaats binnen wor den gedroogd. Als ze te warm hangen, kun nen ze te hard worden. Zodra de huid aan de binnenkant flinke lichte plekken krijgt, moet u talkpoeder over de drogende vacht strooien en de huid met die zijde over de ronde rand van een tafelblad of aanrecht heen en weer trekken. Herhaal dat tot de huid helemaal droog en soepel is. Blijft een vacht te hard en stijf naar uw zin, dan kunt u die ook enigs zins invetten met blanke vaseline. Gebruik er geen bijenwas of dierlijke vetten voor, want die blijven op de duur niet reukloos. LANGSTE PLAATSNAAM Ik weet wel dat een dorp in "Wales de langste plaatsnaam ter wereld bezit, maar wat is de langste in ons land? Ik dacht Gasselternije- veenstermond. Antwoord: De langste plaatsnaam in ons land luidt officieel: Hendrik-Ido-Oosten- dam-Groot- en Klein-Sandelingen-Schild- mans-Kinderen-Ambacht. Dat is in het spraakgebruik en voor het briefverkeer om begrijpelijke redenen afgekort tot Hendrik Ido Ambacht. Omdat de volledige naam 67 letters telt, tegen Llanfairpwllgwyngyll- gogerychwyrndrobwlUandysiliogogogoch in Wales slechts 58, zouden we gerust mogen stellen, dat wij in Nederland de langste plaats naam ter wereld bezitten. Maar die volledige naam is (gelukkig voor de inwoners, de post en de schoolkinderen die aardrijkskundeles krijgen) niet zo voluit op de landkaarten en de wegwijzers vermeld. En een station heeft deze gemeente helemaal niet. Hoe krijgen de Russen hun wodka zo reukloos en zo neutraal van smaak? Dranken hebben toch allemaal een zekere smaak en/of reuk? Antwoord: Russische en ook Poolse wodka wordt gedestilleerd uit granen of uit aardap pelen. Het percentage alcohol wordt gebracht op ongeveer 45%. Om de bijsmaak van de aardappelen weg te nemen, ging men de drank filtreren door gestampte houtskool. Dat maakte de wodka (dat eigenlijk 'water tje' betekent) zowel reukloos als smaakloos. Daardoor is het verraderlijk drinken In een boek kwam ik de term 'slijkgeuzen' tegen. Ik heb wel eens gehoord van water geuzen en bosgeuzen, maar wat zijn nu slijk geuzen Antwoord: Niet een soort verzetstrijders uit de tachtigjarige oorlog, die de vijand in de modder bevochten, zoals u in uw brief veronderstelt. Het was omstreeks 1615 de scheldnaam voor Gomaristen, ofwel contra remonstranten, die moeite hadden met de preken van hun tegenstanders, de Arminia- nen of Remonstranten. Als er in de stad geen predikant te vinden was die de mening van de Leidse prof. Franciscus Gomarus was toe gedaan, weken ze uit naar het platteland om daar, in een dorpskerk of in een boerenschuur een prediking van een contra-remonstrantse voorganger aan te horen. Waarom hebben ze een gulden van weleer de bijnaam 'popgegeven: Is dat woord net zelfde als de 'pop'van diepop-muziek? Antwoord: Bij de popmuziek komt de pop van populair. De bijnaam van de gulden is vele eeuwen ouder. Munten kregen in de volksmond altijd al bijnamen. De eerste (goud)gulden, die omstreeks 1250 te Flo rence werd geslagen, droeg een bioen met omschrift FLORENTIA en werd 'gouden bloem' genoemd. Dat woord Florentia is spoedig verbasterd tot Florijn. Daarvan bleef de afkorting Fl. en later f over. Zilveren gul dens met beeldenaar van Karel V kregen de bijnaam Carolusguldens. Toen de Nederlan den zich hadden vrijgevochten van Spanje, ging de Republiek de gulden gebruiken en omdat we toen geen koning of keizer had den, werd daar de Griekse godin Pallas op afgebeeld. Het volk zag er een soort Neder landse Maagd in en vanwege de vrouwenfi guur kwam de aanduiding 'pop' in zwang. Wat te doen, als zelfs 's zomers het bed klam of vochtig wordt? Antwoord: Dat komt vaak door het achter blijven van transpiratievocht en ook wel eens door de vochtige lucht als u ventileert bij regen. Laat de elektrische deken 's zomers maar in bed liggen en met een tijdklok enkele uren in de ochtend en in de avond op de laag ste stand uw beddengoed drogen. Dat helpt spit en reumatische klachten te voorkomen. -89- Het duurde bijna een maand, voordat ze het berg achtige gebied achter zich lieten en in een met bomen begroeide laagvlakte uitkwamen. "Nu wordt het uitkijken. Hier is het bewoond en er zijn soldaten die regelmatig oefenen. Het kan dus zijn dat er hier of daar een tijdelijk kampement is opge slagen. En het zal een wonder zijn, als men niet van onze aanwezigheid in de bergen op de hoogte was. We hebben immers rook gezien; een bewijs dat men ons achterna zit. Wat er ook gebeurt, één ding moet volkoinen zeker zijn en dat is dat wij ongezien blij ven.' Flora en fauna veranderden. Ze zagen weer regelmatig soorten vogels die in de buurt van water voorkomen. Vooral de planten gaven een duidelijk beeld van het gebied dat waarschijnlijk veel onder water kwam te staan. Russen, kattestaarten. lissen en talloze andere soorten vertelden hun, dat ze op een terrein waren dat onmiskenbaar invloed ondervond van de Lena. Deze veronderstelling bleek juist te zijn; het was een laagvlakte in het ruige, bergachtige land, dat Borka bewust had uitgekozen om door te trekken, daar een confrontatie met mensen bijna uitgesloten zou zijn. Toen was er de rivier. Breed en machtig stroomde hij naar het noorden. Aan de overkant van de rivier lagen bossen en op de achtergrond bergen, vaag zichtbaar, maar tegen de hemel geprojecteerd. Hoewel ze alle moeite hadden gedaan mensen te ont wijken, was het nu de vraag, hoe over die brede rivier te komen, zonder hulp van inensen? 'Indien we geen soldaten tegen het lijf lopen, komt dat wel goed', beweerde Borka. 'We gaan naar het noorden, daar wonen vissers die ons over zullen zet ten." 'Zijn die betrouwbaar?' 'Ja.' De oever was ruw en met stenen bedekt. Soms lagen er rotsen die tot in de stroom reikten en moesten ze een grote omweg maken. Vooral Njoera had het erg moeilijk. De tijd dat haar kind zou worden geboren was niet ver meer. En hoe wel niemand daar een woord over sprak, begrepen ze allen, dat deze gebeurtenis tijdens hun vlucht zou plaatsvinden. Maar gedurende de tijd dat ze samen optrokken, was de onderlinge band nog hechter geworden dan die al was. En allen leefden met het vrouwtje mee, dat zich tot op dat moment zo kra nig had gedragen, hoewel de vlucht erg zwaar voor haar was geweest. Men liet haar zoveel mogelijk te paard zitten en ontzagen haar in alles. Indien niet haar leven in de taiga haar gehard had, zou ze deze barre vlucht nooit overleefd hebben. Vooral Valeria, die als vrouw het beste aanvoelde hoe het met Njoera gesteld was. maakte zich de meeste zorgen, daar ze vermoedde dat de geboorte spoedi ger zou plaatsvinden dan men verwachtte. Ze hadden hun rustplaats voor die avond opgezocht. Het was vlak aan de oever van de Lena op een met berken begroeid terrein. De paarden hadden gedronken en liepen nu tussen de bomen, en aten het geurige gras en de kruiden die er ruimschoots groeiden. Die avond trokken er grote groepen ganzen over, wat Borka de woorden; 'De winter komt' ontlokte. Ze keken hem aan; dit was iets waaraan niemand wilde geloven. De winter komt! Lang genoeg had den ze in de taiga geleefd om dit te begrijpen. Maar dit begrip was naar de achtergrond geschoven in een soort wanhoop en zelfbedrog. 'Morgen gaan wij de nvier over', zei Borka alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. 'Morgen?' 'Ja, morgen.' Ze keken hem verbaasd aan. Hoe kwam Borka erbij dat te zeggen? De man glimlachte en onthulde: 'Ik ben hier goed bekend maar vond het beter niets te zeggen. Een paar werst verderop wonen vrienden van mij, vissers die ons over zullen zetten.' Terwijl de mensen in het kamp zalen, vertrok Borka om de omgeving te verkennen. De kleine nederzetting aan de Lena, waar hij altijd de rivier overstak, zou nu weleens vol soldaten kunnen zitten, daar volgens hem nu toch wel in heel Siberië bekend moest zijn dat er een stel vluchtelingen op weg was naar het oosten, die ergens de Lena zouden willen oversteken. Als ik over vier uur niet terug ben, vergeet dan maar dat er nog hoop bestaat op een verdere vlucht. Mis schien liggen er soldaten rond de hutten van die vissers op wacht. Ik zal voorzichtig zijn.' Met die woorden vertrok hij, de vijf mensen in grote span ning achteriatend. Borka sloop heel voorzichtig, zoveel mogelijk gebruik makend van bomen en struiken die hem aan het oog van eventuele wachtposten zouden onttrekken. Zelf zorgde hij ervoor ieder stukje taiga te bezien of er soms mensen verborgen zaten. Maar niets wees op onraad en hij was al vlak bij het dorp toen hij werd opgemerkt. Niet door soldaten, maar een stel nijdige honden kwam luid blaffend op hem af. Met de groot ste moeite wist hij de woedende beesten van zich af te houden. Er kwamen twee jongens aanhollen die de honden tot de orde riepen. Eén van de dieren kreeg daarbij een geweldige trap zodat hij jankend naar hel dorp terugstoof. De twee keken hem verbaasd aan. 'Dag vadertje, kom je bij ons op bezoek?' 'Ja, ik kom bij jullie op bezoek.' Hun gezichten glunderden. Bezoek was iels wat slechts heel zelden plaatsvond. Ze holden naar hel dorp en riepen luid dal er bezoek in aantocht was. Er stonden een zevental hutten langs de rivier, waaruit mensen naar buiten kwamen. Een paar oudere mannen kwamen Borka tegemoet. Vissers waren het, die Borka goed kende. De begroeting was hartelijk. De mannen sloegen de armen om eikaars schouders en kusten elkaar. Een jong meisje kwam naderbij en bood Borka brood en zout aan, waarmee de Rus zijn diepste genegenheid toont. 'Kameraad, ik heb weinig lijd. Waar kunnen we even rustig praten?' De ander keek hem ernstig aan. 'Zijn er moeilijkheden, broedertje? Zeg ons wal we voor je kunnen doen.' 'Ik word achtervolgd en heb nog vijf mensen bij me. We moeten de Lena over.' De ander glimlachte breed; 'Broedertje Tsyganskov, wij zullen helpen.' Een klap op de schouder bevestigde deze woorden. 'Kom binnen en eet', nodigde de man hem. 'Nee, men wacht op mij; ik moet binnen vier uur terug zijn.' 'Broedertje, we halen jouw vrienden, jij blijft hier en eel met ons.' 'Nee, dat gaat niet; als er onbekenden bij de vluchte lingen komen, kan dat weleens moeilijkheden geven. Ze zijn gewapend en na alles wat ze hebben meege maakt, nogal nerveus. Het zou ongelukken kunnen geven.' (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 5