40 De cranberry, méér dan alleen een 'kerstbes' Opgeven voor gourmetavond Sprekers algemene vergadering Rabobanken Goeree-Overflakkee EIIAIiD^-niEUWS jaar Damvereniging Dirksland Christmas Carols in wereldwijde sfeer geven inhoud aan term 'Samenwerking' ^^4593vod4 Jeugdwerk Kandidatenlijst WD-Goedereede Kandidatenlijst SGP Middelharnis Ho era 1! 12 december Van Netty Rijk NEELTJE DE VOGEL-TROOST Uitslagen van 5 december jl. of, een anderfee5l;|e?***" Wij zorgen wel voor de kaarten! 10187)47 10 20 TANTE NEEL NEELTJE DE VOGEL-TROOST Op donderdag 15 december vinden op drie locaties op het eiland algemene vergaderingen van de Rabobank plaats. Tijdens deze vergaderingen staat de voorgenomen fusie van Rabobank West-Flakkee, Rabobank Middelharnis en Rabobank Flakkee Oost centraal. Een vorm van samenwerking waarbij een nieu we balans ontstaat tussen een slagvaardig bestuur, deskundig toezicht én effectieve ledeninvloed. Cranberrysap Cranberry compote Prijs en verkrijgbaarheid GOEDEREEDE Ingezonden: December staat voor feest en gezelligheid. Kleurrijke sfeervolle planten helpen daar geweldig bij. Zowel binnen als buiten. Het is zelfs een trend geworden dat buitenplanten een steeds grotere rol in de 'kerstsfeer' spelen. Tuinconiferen stralen met honderden lichtjes versierd in het donker, steeds vaker worden de plan tenbakken niet meer leeg gelaten, maar gevuld met aantrekkelijke plantencombinaties. Ook op kleur, zoals ook binnen voor een speciale feesttint wordt gekozen. Potten en bakken vol kleur Ook geur is belangrijk Verzorging Tuintips voor december PAGINA 4 !^ü^^^^i^ VRIJDAG 9 DECEMBER 2005 FAMILIEBERICHTEN wordt a.s. Bedroefd, maar vol fijne herinneringen en dank baar dat ze zolang bij ons was, geven wij u kennis dat in hoge ouderdom, zacht en kalm is overleden onze lieve, zorgzame moeder, grootmoeder en overgrootmoeder sinds 21 september 1983 weduwe van Jan de Vogel in de leeftijd van 97 jaar. Annie en Jan Ne Ha en Arjan Janio Peter en Wendy Ellen en Barry Ouddorp, 7 december 2005 Zorgcentrum 'De Vliedberg', kamer 116 Correspondende-adres: Schoolstraat 33 3251 AX Stellendam Gelegenheid tot condoleren zaterdag 10 december van r5.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur in 'De Vliedberg', Hoge Pad 2 te Ouddorp. De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal gehouden worden D.V. maandag 12 december in 'De Vliedberg", aanvang 13.30 uur. Aansluitend zal de begrafenis plaatshebben op de algemene begraafplaats te Ouddorp, omstreeks 14.30 UUI-. Na de begrafenis is er alsnog gelegenheid tot con doleren in 'De Vliedberg'. - Geen bloemen Indien u geen rouwbrief heeft ontvangen, wilt u dan deze advertentie als zodanig beschouwen. Afdeling I: D. Wolfert - H. Keuvelaar1-1 Joh. Wolfert - Jac. Wolfeil3-0 C. van Prooijen - J. Knöpsl-l Afdeling 2: J. van der Groef-C. van der Kroon0-3 A. Jelier-A. Los3-0 W. Stolk - W. Knöps1-1 Qe^r. de Waal BV ■f: Drukkerij Bedroefd zijn wij om het overlijden van onze lieve OMA DE VOGEL De laatste jaren waren moeilijk. De laatste dagen uiterst kalm. Het was alsof je met berusting, afscheid van dit leven nam. Nella en Arjan Jarno Peter en Wendy Ellen en Barry Stellendam, 7 december 2005 Zacht en kalm is van ons heengegaan onze Job en Riet Jan Niek en Lena Aat en Dirk Bets en Piet Marjan en Huib We wensen Annie, Jan en de kinderen veel sterkte toe met dit verlies. Ouddorp, 7 december 2005 Met droefheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze zuster en schoonzuster P. Troost-Breen C. Troost L. Troost-van Dam M. van der Bok-Troost W. Troost L. C. Troost-van Huizen Ouddorp, 7 december 2005 ZIERIKZEE - De jaarlijkse Ceremony of Christmas Carols heeft ditmaal een veelkleurige invulling gekregen. Werden de lezingen tussen de bewerkingen van de Engelse kerstliederen tot nu toe altijd in het Nederlands gelezen, ditmaal zijn de lezingen onder het motto 'Joy to the world' veeltalig. Vanzelf kunnen de luisteraars in hun programmaboekje de Nederlandse tekst meelezen, maar de talen die ze zullen horen, zijn Bosnisch, Fillppijns, Pools, Duits, Italiaans, Indonesisch, Russisch, Nederlands en Fries. Lezers zijn mensen die korte of al lange tijd in onze omgeving wonen, maar die geboren zijn in een ander land. Op deze manier wordt aan de wereldwijde betekenis van het kerstfeest invulling gegeven. De Ceremony of Christmas Carols wordt traditiegetrouw gehouden in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Dit jaar op donderdag 22 en vrij dag 23 december om 20.00 uur. Speciale medewerking wordt verleend door de bas Jos Dingemanse uit Goes. Vandaar dat een aantal Carol-bewerkingen is uitgezocht dat is geschreven voor solist en koor. Dit geldt vooral voor het werk 'The Three Kings' van de componist P. Cornelius. In dit lied wordt het verhaal van de drie koningen door de solist verteld, terwijl het koor daar zacht doorheen zingt het kerstlied 'How brightly shines the morning star'. Dingemanse treedt op samen met het Gereformeerd Kerkkoor, aangevuld met gastzangers. Ook werken dit jaar weer twee koren van de Christelijke Scholengemeen schap Prins Maurits mee. Op donderdag het Middenbouwkoor onder leiding van Marco van 't Hoff en op vrijdag het Bovenbouwkoor onder leiding van Mar van der Veer. Onder zijn leiding staat ook het koor Waisisi. De koper klankkleur van een blazersgroep zal aan het geheel weer een feestelijke glans geven. De aanvulling met pauken en buisklokken, bespeeld door Gerard van Wagtendonk, maken ook de instrumentale medewerking veelkleurig. Prosper Sevestre is ook dit jaar de vaste organist. Veel van de uitgevoerde werken zijn van de hand van Mar van der Veer, Zowel de bewerkingen die het Bovenbouwkoor van de Prins Maurits en het koor Waisisi zingen, als de instrumentale bewerkingen die de blazersgroep speelt, komen van zijn hand. Een aantal van deze bewerkingen is inmiddels al uitgegeven door muziekuitgeverij Intrada te Heérenveen. Verder wordt dit jaar een aantal bijzondere werken uitgevoerd, zoals een eigentijdse bewerking van het aloude kerstlied 'In Dulci Jubilo' door Waisisi, een vrolijke en bijna instrumentale bewerking van het lied 'He is born - Il est né Ie di vin enfant' door het Middenbouwkoor en het lied In the silence of the night' door het Bovenbouwkoor, waarbij hoge stemmen de ster uitbeelden. Bij de in,strumentale bewerking van 'On Christmas Night' (met buisklokken) en de diverse Carols zingen bas en koor door elkaar heen. Daarnaast zijn er de traditionele elementen, zoals het beroemde beginlied 'Once in Royal David city', met op donderdag als soliste Annerie Hofland uit Poortvliet en op vrijdag de soliste Williene Wolfert uit Dirksland. En niet te vergeten het indrukwekkende slotkoraal, waaraan iedereen - ook de aan wezigen - meedoet. Liturg op de donderdagavond is ds. Joke van Voorst, op vrijdag ds. Michiel de Zeeuw. Om het aantal luisteraars te reguleren, worden toegangskaarten vooraf ver kocht. Deze kosten 3,50 en zijn verkrijgbaar bij boekhandel de Vries, Havenplein 14 te Zierikzee. Bij elke bank is een (ex)topsporter uitgenodigd die met de leden zijn erva ringen deelt op het gebied van 'samenwerking'. Bij topspott draait alles om de juiste vorm van samenwerking, maar bij elke sport wordt de term weer anders gezien en ingevuld. Rabobank West-Flakkee heeft wielrenner Adiie van der Poel uitgenodigd. Als zesvoudig nationaal kampioen veldrijden won Adrie in het shirt van de Rabobank 39 veldritten. Bij Rabobank Middelhar nis is bondscoach van het Nederlands Dames hockeyteam Mare Lammers als spreker uitgenodigd. Mare Lammers is het voorbeeld van een modern type coach, hij staat bekend om zijn innovatieve werkwijze. De vergade ring van Rabobank Flakkee Oost wordt opgeluisterd door bergbeklimmer Ronald Naar, Tot op heden heeft Ronald vele honderden bergen beklommen, van een 'bergje' in Oostenrijk tot de hoogste en de moeilijkste pieken ter wereld. De drie heren delen dezelfde mening: 'Samenwerken naar een doel kan alleen als je met z"n allen grenzen kunt en wilt verieggen'. En dit geldt uiteraard ook voor de Rabobanken op Goeree-Overflakkee. De cranberry is een grote favoriet tijdens de feestdagen. Deze heerlijke, friszure, rode bes is dan ook enorm veelzij dig. Je maakt er de meest feestelijke kerstcocktails mee, en wild is niet compleet zonder cranberry compote. Naast erg lekker is deze bes ook heel gezond voor het lichaam. Het drinken van 300 ml. (anderhalf glas) cranberrysap per dag kan namelijk helpen om een blaasontsteking te voorkomen. Een kwaal waar één op de vier vrouwen in Nederland wel eens last van heeft. Medisch onderzoek van de laatste twin tig jaar toont deze positieve invloed aan. Het merendeel van de blaasontstekingen ontstaat door de E.coli bac terie. Deze bacterie hecht zicli door middel van kleverige uitsteeksels aan de blaaswand. De cranberry bevat een speciale tannineverbinding die voorkomt dat deze uitsteeksels zich kunnen hechten en daardoor wordt de bacterie letterlijk het lichaam weer uitgespoeld. Op deze iTianier kan dus voorkomen worden dat de bacterie zich op de blaas wand vermenigvuldigd en een blaasontsteking veroorzaakt. De cranberty's worden vanaf halverwege oktober tot eind november op een heel bijzondere manier geoogst in Amerika. De cranberryvel- den worden onder water gezet en nadat het water in beweging wordt gebracht, laten de bessen los van de plant. Omdat de bes vier luchtka mers heeft, blijft hij drijven. Deze rode zee van bessen wordt vervol gens bijeengehouden door een ring, een speciale lopende band schept ze in kratten, waarna ze in de fabriek verwerkt worden. Het resultaat is onder andere de populaire Ocean Spray® Cranberry Classic. Deze cranbertysap is niet alleen gezond voor de urinewegen, maar bevat ook een flinke dosis vitamine C. En met zijn friszure smaak is het een heerlijke dorstlesser! De compote kan direct uit de pot geserveerd worden, maar in een De Cranberry bevat een flinke dosis vitamine C. handomdraai kun je er bijvoorbeeld ook een lekkere cranberrysaus van maken. Hiervoor heb je 1 potje Ocean Spray® Cranberry Com pote nodig, 1 bekertje crème fraïche, 2 eetlepels gewelde rozijnen en wat muntblaadjes. Roer de compote los met de crème fraïche en de rozijnen. Vul hiermee een glazen schaaltje en garneer met de munt. Ocean Spray producten zijn verkrijgbaar bij alle grote supermark ten. De consumentadviesprijs van één liter Ocean Spray® Cranbeiry Classic is 1,69 en een pot met 350 gram Ocean Spray® Cranberry Compote kost 2,09. Voor meer informatie over de producten van Ocean Spray kun je bellen naar 070- 3815007. Hef5tel4 Hew«)& Keï-k ttï Nieuwe Tbn<}e NIEUWE-TONGE - De zaterdagavondwerkcom- missie van de Hersteld Hervormde gemeente van Nieuwe Tonge wil de aandacht vestigen op de avond van volgende week zaterdag 17 december Deze avond hoopt het zaterdagavondwerk te gaan gour metten. Opgeven kan tot 10 december bij Elizabeth Knöps, tel. 652373, of bij Marinus Vreeswijk, tel. 651524. De avond begint om 18.15 uur en zal wor den gehouden in het schuurtje aan de Molendijk, naast de firma Breston. De deelnamekosten bedragen 5 per persoon. Zij die willen helpen met klaarzet ten of klaarmaken, of zij die een gourmetstel hebben, kunnen dit eveneens aan bovengenoemde personen doorgeven. GEMEENTE Bekendmaking De burgemeester van Goedereede heeft op grond van artikel 2,3,1.5 van de Algemene plaatselijke verordening 1990 tot tijdelijke algehele sluiting van alle in Ouddorp gevestigde horecabedrijven als bedoeld in artikel 2.3 1 1 van de APV en op grond van artikel 174 van de Gemeentewet tijdelijke alge hele sluiting van alle voor het publiek openstaande gebouwen, welke gelegen zijn binnen de bebouw de kom van Ouddorp, zoals deze is vastgesteld door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland over eenkomstig artikel 27 van de Wegenwet, met uitzondering van Swingcafé De Kreek en het Praetca- fé, op: Itaralijnweg 2, Goedereede, Postbus 38, 3253 ZG Ouddorp, -31 december2005 hierneLwww.goedsreede.nl T6l,p!87i49 i500/Sox492924 van 21.00 uur tot 24.00 uur; E-mail: geoieentehuisSgoedereede.nl OpenioBSlijden: iwi, WO en do 09.00-1200 en van 13,00-16.00 uur; dondeidogovond bovendien von 18,00 -19.30 uur; dinsdag sn wijdog vm 09.00-12.00 uur 1 januari 2006 van 0.00 uur tot 08.00 uur. Naar aanleiding van het bericht in het Eilanden Nieuws van dinsdag het vol gende: Juist is het dat er binnen de fractie verschil van inzicht is ontstaan tussen de zittende fractieleden. Mevrouw Mastenbroek heeft gemeend dit via de ledenvergadering te moeten aankaarten en heeft zich op advies van een aantal leden, met haar instemming, laten voordragen als lijsttrekker c.q. fractie leider voor de VVD-fractie van de gemeente Goedereede. Ook mijn persoon stond geno mineerd voor de positie van lijsttrekker De leden hebben hierover een inhoudelijke dis cussie gevoerd en een ruime meerderheid van de leden heeft mij gekozen als lijsttrek ker. Daarna heeft mevrouw Mastenbroek zich volledig van de lijst teruggetrokken. Niet meer en niet minder een democratisch besluit. Na de verkiezing is de volgende lijst samengesteld: 1Henk van der Meer, Ouddorp 2. Addy Rijerkerk-Andriesen, Ouddorp 3. Hans van Esveld, Goedereede 4. Kees Tanis, Ouddorp 5. Jan Kees Prins, Ouddoip 6. Koos Borgdorff, Stellendam 7. Marleen Lohmann, Goedereede 8. Marco Binnendijk, Goedereede 9. Mathijs Zeelenberg, Ouddorp 10. Ludovic den Hollander, Ouddorp Henk van der Meer, Ouddorp De ledenvergadering van de kiesver eniging van de Staatkundig Gerefor meerde Partij te Middelharnis heeft op dinsdag 6 december de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen van 7 maart 2006 vastgesteld. De kan didatenlijst luidt als volgtt: 1. G. Slootweg, Middelharnis 2. C.J. van Dam, Middelharnis 3. P. Vreeswijk, Nieuwe Tonge 4. M. van der Booin, Sommelsdijk 5. D. Paul, Middelharnis 6. J.J. de Geus, Sommelsdijk 7. A.J. v.d. Breevaart, Nieuwe Tonge 8. A. van Alphen, Sommelsdijk 9. T. van der Linden jr., Sommelsdijk 10. dr. D. Vroegindeweij, M'harnis 11M.J. Wilstra, Nieuwe Tonge 12. A. We,sterhuis, Middelharnis 13. W.J. Goedegebuure, Stad 14. T.C. de Haan, Sommelsdijk 15. C. van Alphen, Nieuwe Tonge 16. E.J. Mackloet, Middelharnis 17. Th. Heijstek, Sommelsdijk 18. L.M. Hout jr, Sommelsdijk 19. B.S.J. Admiraal, Nieuwe Tonge 20. drs. G.J.A. Toonen, Sommel.sdijk 21. J.W. Jelier, Stad a/h Haringvliet 22. A. de Visser, Middelharnis 23. C. Rottier, Sommelsdijk 24. A.J. Doorn, Nieuwe Tonge 25. J. Koppelaar, Sommelsdijk 26. ir. A.G.M. Born, Sommel.sdijk 27. L.W. Driece, Middelharnis 28. PD. Knöps, Nieuwe Tonge 29. A. Robijn. Sommelsdijk 30. K. van de Ketterij, Middelharnis Kerst met tuinplanten Binnen wordt ook steeds meer buitengroen gebruikt. Tuinen bieden tal van mogelijkheden om gezellige kerststukjes en andere versierin gen te maken. Verzamel twijgen met bessen (hulst), wintergroen blad, dennenappels, mooi gevormde takken (kronkelhazelaar!), mos, kleur rijke schors (de rode witte kornoelje, berkenbast) en wat maar meer opvalt. Als het al gevroren heeft kunnen takken van sering. Prunus of andere vroege bloeiers in huis worden 'voorgetrokken'. Kerstro zen worden bloeiend in pot aangeboden, uitgebloeide graspluimen en gedroogd materiaal zijn uiterst decoratief. Gewapend met snoei- schaar en wat bloemschikfantasie is er bijna geen eind aan alles wat mooi en bruikbaar is. Zet een kleurrijk gevulde pot als extra welkom bij de voordeur of maak minikerstboompjes met Picea glauca 'Conica'. Een hoge sierpot met de warm gekleurde planten als Leucothoe (een van de mooiste is 'Zeblid') oi Skimmia staat ook prachtig. Met allerlei plan ten kunnen schitterende combinaties in potten en bakken worden gemaakt. Sneeuw of winterheide (Erica earned) bloeit uitbundig in witte, roze en paarse tinten (van december tot maart), groenblijvende bergthee (Gaultheria) heeft leuke rode besjes en de blaadjes geuren naar kauwgom (even kneuzen!), klimop (Hedera) is er in groene en bonte verscheidenheid, ook groenblijvende lage Euonymus (bijv. de vrolijk lichtgroen met witte 'Harlequin'), tal van kleine conifeertjes en nog veel meer (Pernettya!) biedt zich aan. Bloeiende sneeuwbal (Viburnum x bodnantense 'Dawn'), toverhaze- laar (Hamamelis) en planten als Sarcococca bloeien niet alleen volop in de winter, maar geuren ook heerlijk. Misschien wel het lekkerst (en heel exotisch) geurt Chimonanthus praecox 'Grandiflorus' met zijn lichtgeel/oranje bloempjes met paarse harten aan de kale takken. december kan de tuin ook een feestelijke aanblik geven. Vergeet niet de planten in potten buiten ook water te geven. Zelfs als hel vrij nat weer is, kan de potgrond droog zijn doordat de plan ten als paraplu werken. Bekleed de binnenkant van de potten voor het inplanten met noppenfolie. Dat isoleert geweldig. Zorg wel dat drainagegaten open blijven. Zet potten op potvoetjes, zodat overtollio water goed weg kan. Kerstrozen die binnen bloeiden, kunt u daarna in de tuin planten. Controleer of boombanden niet te los zitten of knellen. Snoei eventu eel tijdens vorstvrije perioden (nazomer- en herfstbloeiers). Door de kale takken is de structuur goed te zien. Haal van sterk langs elkaar schurende takken in heesters of bomen er één weg. Wild uitoetrroeide klimplanten nu niet snoeien. Loop zo min mogelijk op het gras, maar misschien moet u nog een keer maaien. Tijdens vorstvrij weer kunt u volop planten en verplanten. Zet een ijsvrijhouder in de vijver

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 6