mmËM. mm 11 imiD-iüDiLiLmiDiEiiii ssi i^ii^gsia^ EIIAnS0^I^IEUW5 Tijd om de vertrouwde paden te verlaten 'Zwaar weer genoeg, maar vergeet niet de perspectieven Veerman besteedt 35 miljoen euro aan innovatie en herstructurering visserij GOEDEREEDE - Dat het de Nederlandse vissers niet voor de wind gaat, mag algemeen bekend zijn. Naast de visserijbeperkende maatregelen van de overheid en de achteruitgaande visstand lijkt het erop dat de voort durende stijgende olieprijzen de genadeslag gaat betekenen voor veel visserijbedrijven. Dit laatste heeft er niet toe geleid dat de betrokkenen het onheil lijdzaam afwachten. Minister Veerman heeft anderhalf jaar geleden de Task Force Duurzame Noordzeevisserij ingesteld. Deze groep heeft het advies 'Vissen met tegenwind' geschreven. In dit advies wor den aanbevelingen gedaan om de visserij weer nieuw leven in te blazen. Ingrijpende veranderingen worden er in voorgesteld en nadat de noorde lijke vissers zich hier het hoofd al over hebben gebogen, waren zaterdag de Vissers van de Zuid aan beurt om hun licht te laten schijnen over de aanbevelingen in het advies. In verenigingsgebouw Oostdam in Goeder eede waren vertegenwoordigers van de vissers, toeleveringsbedrijven en banken bij elkaar in een discussie waaruit bleek dat de vissers open staan om een andere koers in te slaan. Diep nadenken Visserij Innovatieplatform Kwetsbaarheid Durf Positief Overheid 90 jaar geleden 16 tot 30 Juni 1916 Antirevolutionair Orgaan PUATSELIJK NIEUWS Onfiertrouwd I 60-JARI6E ECfiTVEREESIÖIlia VISSCHERiJ. BURQERLIJKE STAND KERK EN SCHOOL. Publikatie van de Vereniging Streelunuseum, Kerkstraat, Sommelsdifk. E.B1. PAGINA 9 VRIJDAG 30 JUNI 2006 'Vissers van de Zuid' besprelten rapport 'Vissen met tegenwind' De Vissers van de Zuid in discussie liijeen te Goedereede. (Foto: Adr Door Adri van der Laan De bijeenkomst van de vissers zaterdag werd georganiseerd door de Vissers vereniging Zuid- West, de PG/Groep Delta-Zuid en de Neder landse Vissersbond. Voor hen lag het rapport 'Vissen met tegenwind', dat is opgesteld door de Task Force Duurzame Noordzeevisserij. De voorzitter van deze Task Force is Albert Vermuë, directeur Visserij van het ministerie van LNV, en die was deze ochtend ook aanwe zig. De bijeenkomst, waarbij eveneens burge- ineester Van de Velde van de gemeente Goe dereede aanwezige was, stond onder leiding van Cees Sinke uit Goedereede, voorzitter van de Vissersvereniging Zuid-West. Sinke legde uit dat de aanwezigen op de bijeen komst na dienden te denken over allereerst de rentabiliteit - hoe houd ik mijn bedrijf finan- DEN HAAG - Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) stelt de komende drie jaar ongeveer 35 miljoen euro beschikbaar voor herstructurering van de Noordzeevisserij. Daarnaast roept hij een garantie regeling in het leven om investeringen te ondersteunen. Verder besteedt Veer man 0,5 miljoen euro aan proefprojecten ten behoeve van kostenbesparing en verduurzaming. Ook stelt hy een Visserij Innovatieplatform in om de zoek tocht naar perspectiefvolle innovaties te ondersteunen. Dit schrijft minister Veerman in een brief aan de Tweede Kamer als reactie op het rapport 'Vissen met tegenwind' van de Task Force Duurzame Noordzeevisserij. De breed samen gestelde Task Force kreeg de opdracht een economisch en ecologi.sch duurzaam perspec tief voor de Noordzeekottervloot te ontwikkelen. De visserijsector staat voor een zware veranderopgave. Veranderingen die de sector moet inzetten en financieren, maar die Veerman bereid is te ondersteunen. De verantwoorde lijkheid van de overheid ügt volgens hem in het faciüteren en begeleiden van het fransi- tieproces. Dit gebeurt door middel van beleid en regelgeving, het geven van ruimte aan innovatie en het inzetten van financiële middelen. Hij benadrukt hierbij het belang van ondernemerschap - en de invulling die de Task Force hieraan geeft - en samenwerking tussen vissers en in de keten. De Raad van Landbouw- en Visserijministers heeft op 19 juni jl. een akkoord bereikt over het nieuwe Europese Visserij Fonds. De Europese Commissie moet nog besluiten over de toedeling van middelen aan Nederland, maar het is inmiddels duidelijk dat Nederland kan rekenen op een bedrag tussen de 45 en 48 miljoen euro voor de periode van 2007 tot en met 2013. Deze EU-gelden aangevuld met de momenteel beschikbare nationale cotlnanciering nnaken dat er een bedrag van 35 miljoen euro tot en met 2009 beschikbaar is. Veerman zal provincies, gemeenten en het bedrijfsleven oproepen hier aan bij te dragen zodat de EU- gelden zo goed mogelijk benut worden. Om de zware investeringsopgave van de visserijsector te ondersteunen kondigt Veerman een garantiestelling aan. Na goedkeuring door Brussel kan de regeling dit najaar in wer king treden. De regeling biedt steun aan bedrijven die onvoldoende zekerheden hebben om de financiering van investeringen rond te krijgen, maar wel een goed bedrijfsplan hebben dat perspectief biedt voor een toekomst in de visserij. Om innovaties te stimuleren stelt minister Veerman een Visserij Innovatieplatform (VIP) in onder voorzitterschap van de heer A.W. Bierens. Het platform krijgt taken als het iden tificeren Vim kansrijke ideeën voor innovatie in de zeevisserij, het organiseren van samen werking om innovatie tot stand te brengen en het adviseren over de financiering van inno vatieve projecten. De heer Bierens was tot mei jl. algemeen directeur van de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging UA (CZAV). Veerman stelt 0,5 miljoen euro beschikbaar voor proefprojecten die binnen twee tot drie maanden resultaat moeten boeken op het gebied van kostenbesparing, vermindering van de negatieve effecten op de natuur en verhoging van de kwaliteit (door bijvoorbeeld lichter vistuig). De projecten worden door groepen vissers uitgevoerd. De minister is het eens met de Task Force dat een teveel aan regels de dynamiek in de sector beperkt en belemmerend is voor vernieuwing. Duurzaam ondernemerschap moet maximale ruimte krijgen. Veerman zal zich dan ook inzetten voor minder en betere regels en het verlagen van de administratieve lasten. Hij verbindt daar echter wel de eigen verant woordelijkheid van betrokkenen aan en naleving van bestaande afspraken en regels. 7 van der Loan) cieel gezond? Maar ook over de markt van de vis - hoe kunnen we meer voor dit prachtige product krijgen? En de duurzaamheid. Sinke had een krantenartikel gelezen dat als kop had: 'Gasprijs achilleshiel voor tuin bouw'. In het artikel werd beschreven hoe deze levensvatbare sector ook te lijden heeft onder de stijgende brandstofprijzen. Hetzelf de geldt volgens hem voor de visserij. "De Nederlandse visserij is innovatief en kansrijk, maar heeft intussen wel moeite om het hoofd boven water te houden". Dat het tweede deel van deze conclusie waar is, is volgens Sinke duidelijk: "De vissers gaan met lood in hun schoenen naar boekhouder en de bank". Maar, zo vroeg de vissersvoorzitter zijn gehoor: "Durven we ook de eerste stelling aan? Zijn wij vernieuwend en kansrijk...? Want daar hangt onze toekomst vanaf'. Sinke wees erop dat de Nederiandse vissers in Europa bekend staan als 'prima vaklui', die de beschikking hebben over een moderne vloot. "Het wekt soms wel eens jaloezie op. Maar worden wij slachtoffer van ons eigen succes?" En met deze vraag doelde hij op het feit dat het over grote deel van de boomkorvisserij in Neder landse handen is. "Dit laten we niet toe. Het is tijd voor actie en tijd voor verandering, want jeremiëren helpt niet", zo waarschuwde hij de aanwezigen. "Het is tijd om diep na te denken over onze toekomst en tijd om de vertrouw de paden te verlaten en nieuwe wegen in te slaan". Volgens Sinke bemoeien heel veel mensen zich met de visserij en daarom is het tijd geworden voor de vissers om zelf het voortouw te nemen voor de toekomstplannen. "Maar hiervoor is wel een goede visie voor de toekomst nodig". De krachten moeten, aldus Sinke, gebundeld worden om een duurzame economische vis serij te realiseren. "Daar is lef, maar ook trots voor nodig". En trots kunnen de vissers zijn op hun product en hun prestaties. De vissers zijn door de enorme stijging van de olieprijzen geconfronteerd met hun kwets baarheid. "We hebben teveel energie nodig om onze vis boven water te halen". Volgens hem moet de rentabiliteit verbetero worden. Allereerst zouden de kosten omlaag moeten worden gebracht, "maar daamaa.st moet ook getracht worden om een betere marktpositie te krijgen voor het prachtige product vis". Kan de vis dan nog duurder worden?, zo vra gen volgens Sinke sommigen zich af Met een voorbeeld gaf hij aan dat hier nog wel wat ruimte is. "Als ik bij mijn zoon in Parijs ben, zie ik daar de tong, prachtig uitgelegd voor 58 euro de kilo. Wie durft dan te zeggen dat er een limiet is aan de prijs?" Die limiet bepaalt volgens Sinke de markt. De vissers zouden hun product dus 'nog beter aan de wal moeten zetten'. Vernieuwing is dan ook broodnodig en daar om is er op initiatief van het ministerie en de vissersorganisaties de Task Force Duurzame Noordzeevisserij ingesteld. Het door de Task Force opgestelde rapport krijgt - in tegenstel ling tot vorige rapporten - nu veel meer aan dacht. Het rapport Vissen met tegenwind is volgens Sinke "helder maar snoeihard". In het rapport worden de vissers dan ook dringend aangespoord om de al genoemde 'vertrouwde paden" te verlaten, want alleen voor innova tieve ondernemingen zal er in de toekomst nog plaats zijn. '"Wie durft, zal het redden en wie het niet durft of kan, zal het niet redden", zo verwoordde Sinke de tendens van het rap port. "Het woord visser wordt niet genoemd, er slechts ruimte voor ondernemers". De vissers dienen te beschikken over initiatief durt', creativiteit en vasthoudendheid, zo is de conclusie van het rapport. "Het komt nu op de uitvoering aan", zo waarschuwde Sinke. "En hierbij mag niets onbesproken blijven". De vissersvoorzitter spoorde de vissers aan om toch vooral de aanbevelingen in het rapport ter harte te nemen "want alleen voor onderne mende vissers die bereid zijn om de bakens te verzetten, is er toekomst!" Na de inspirerende bijdrage van Cees Sinke was het tijd voor Albert Vermuë, de directeur visserij van het ministerie van LNV. Hij legde in het kort uit wat de aanleiding was om het rapport 'Vissen met tegenwind' samen te stel len. De belangrijkste aanleiding was natuuriijk de moeilijke economische omstandigheden waarin de visserij verkeert. Ook hij wees op de schrikbarende toegenomen olieprijzen en de andere problemen, die er aanleiding voor geven dat er toch iets moet gebeuren. "Maar IS er wel perspecdef als er vier liter brandstof moet worden gebruikt om één kilo vis aan de wal te brengen?" En volgens Vermuë zit het er voor de toekomst ook niet in dat de brandstof prijzen zullen zakken. In het rapport Vissen met tegenwind is aangetoond dat er inderdaad perspectief is, maar dit zal zeker goed onder nemerschap van de vissers vergen. Vermuë noemde verschillende positieve zaken waaruit moet blijken dat het voor de vissers geen verioren zaak behoeft te zijn. Hij noem de het 'merkwaardig' dat het met de visserij slecht gaat, maar dat het product vis nog nooit zo positief in de publieke belangstelling heeft gestaan. Zeker nu gezondheidsdeskundigen aanbevelen om tweemaal per week vis te eten en ook vanwege dit gezondheidsaspect geniet de visserij van een wereldwijde belangstel ling. "De prijzen zouden naar boven kunnen", zo constateerde Vermuë, "maar", zo vroeg hij zich af "waar zit dan de belemmering?" Even als Sinke wees de visserij ambtenaar erop dat ondernemerselan onontbeerlijk is voor de vis sers en hij constateert dat dit zeker ook aanwe zig is, evenals de wil om te veranderen. "Wij hebben goede visserijbedrijven en een goede visverwerkende industrie en consumenten die er iets voor willen betalen. En verder hebben we ook een productieve zee voor de deur". Goede perspectieven zijn, volgens Vermuë, dus ruimschoots aanwezig en om deze per spectieven ook binnen handbereik te brengen heeft de Task Force het rapport Vissen met tegenwind opgesteld. Vanuit het rapport krijgen de Noordzeevissers een aantal opdrachten mee waarmee in de toe komst aan de slag zal moeten worden gegaan om hun toekomst veilig te stellen. Zo zal er moeten worden omgezien naar de vangst van andere vissoorten en andere vismethoden. En ook is voor de huidige wijze van vissen met de boomkor op de platvisserij geen duur zame toekomst weggelegd. De opstellers van het rapport zien mogelijkheden voor kleinere schepen met minder vermogen. Ook dient de manier van vissen 'maatschappelijk geac cepteerd" te zijn en vooral moeten de vissers ook samenwerking zoeken, waarbij aanvoer en vraag op elkaar worden afgestemd. Verder zijn er - om de veranderingen te bekostigen - forse investeringen nodig. Vermuë gaf aan dat de overheid financieel wel wat bij wil springen maar dat er niet té veel van verwacht moet worden; ofschoon het ministerie wel op verschillende manieren ook nieuwe initiatieven wil stimuleren, dient het bedrijfsleven toch zelf voor de uitwerking van de initiatieven te zorgen. Hij sluit dan ook niet uit dat verdere overheidsbemoeienis "de eer van de vissers toch te na komt'" Tijdens de bijeenkomst bleek dat er in de toe komst van de vissermannen nog veel zal wor den gevraagd. "Zwaar weer genoeg, maar ver geet ook niet de perspectieven. Het is tijd om te zeggen dat we er vertrouwen in hebben", aldus Vermuë. Tijdens de bijeenkomst was er veel tijd inge ruimd voor onderlinge discussie. In verschil lende groepen discussieerden de aanwezige vissers en andere betrokkenen over het rap port. Het bleek een nuttige discussie te zijn, waarbij in korte tijd tal van zaken de revue passeerden. Verschillende vragen kwamen dan ook richting het samengestelde forum. Zo was er vanuit de vissers de wens om wat fis cale tegemoetkoming te krijgen voor beman ningsleden omdat het steeds moeilijker wordt om aan het verplichte aantal bemanningsleden op de kotters te komen. Verder was er ook een oproep aan de aanwezige vertegenwoordigers van de banken om "niet alleen naar de cijfer tjes te kijken, maar ook mee te denken, want de bank is soms wel angstig stil". Frits van Dongen, directeur van Maaskant Shipyards liet weten dat het vissen met een cruise-con trol grote voordelen oplevert voor de vissers schepen. De Vissers van de Zuid konden zaterdag naar huis met de boodschap dat de handen uit de mouwen gestoken moesten worden en dat er voor innovatieve ondernemers toch toekomst zal zijn in de momenteel onder druk staande visserij. IN HOC SIGNO VINCES STAD AAN 'T HARINGVLIET. Mger en meer wordt ook hier de schaarchte der aard appelen algemeen. VeischeldËiie ingezetenen moesten reeds langs de boeren om wat voor raad bij elkander te krijgen. Nu echter regee- ringsaardappelen verkrijgbaar komen, zal men uit den nood zijn. Ookregeeringseierenziillen verkrijgbaar worden gesteld. Tot heden hebben in deze gemeente plaats gehad zes huwelpsvoltrekkingen, ze ven aangiften van overlijden en elf van ge boorten. DEN BOMMEL. Zaterdagavond ontstond in de landbouwschuur van den heer K. een begin van brand in de hooitasch. Doordat de heer K. dit spoedig bemerkte gelukte het hem den brand spoedig te blusschen. Wie een kuil graaft voW een. ander valt er zelf in. Toen j. v. N. Zaterdagavond een voorbijrijdende dame van het kerkpad in de sloot wilde duwen ontving hij zijn verdiende loon, want hij geraakte zijn s^uur van zijn fiets kwijt en kwam zelf in de sloot terecht. Door het openstaand kelderluikje van den landbouwer B. snapte een rat naat binnen. De rat die eerst lekker van de wittebroodjes gesmuld had, wierp achtereenvolgens zes fles- schen van een boord en viel daarna in de melkbus en wandelde toen de geheele kelder rond. De fam, B. was genoodzaakt voor de ongenoode gast de geheele kelder schoon te maken. DIRKSLAND. Vrijdag j.l. zijn dpor het ge meentebestuur aan hen die zich daarvoor opgegeven hadden regeeringsaardappeien ver strek». (Rood Star) a f3,50 per Hectoliter. Het tarwebrood is weder 1 cent per kilogr. duurder geworden de prijs^ is thans 19 cent. STELLENDAM. J.l, Zondag is de in het begin van Februari op het strand vaii het eiland Voorne gestrande logger SCH. 397 „Arbeid Adelt" vlotgebracht door de sleep boot van de Nieuwe Bergings iWj. en naar Hellevoetsluis opgesleept J.l. Zaterdag kreeg J. v. d. N. alhier, tijdelp werkzaaam op een baggermolen bij Willemstad een klap van een zwengel, met het gevolg dat een zijner armen brak en hij verder eenige kwetsuren aan hoofd en han den bekwam. Hij werd naar het ziekenhuis te Dordt vervoerd. Door de bemanning der blazerschuit SL. 5 is zeer veel wrakhout drijvende waar genomen rondom het lichtschip „Maas". -• De blazer SL. 18, schipper P. Kok heeft in het Slijkgat een partijtje Engelsche brieven opgevischL Ze zijn den burgemeester ter hand gesteld. GOEDEREEDE. Alhier is Vrijdagmiddag 3 uur een hevige slag waargenomen. De beman ning der blazersehuit SL. 2 heeft omstreeks dien tijd een groote waterzuil in het Nieuwe Gat opgemerkt. Vermoedelijk de ontploffing van èen "drijvende mijn. Als een bijzonderheid zij gemeld dat de huiskat van J. G. een jong heeft ter wereld gebracht met 4 koppen. Jammer dat het vier koppige diertje maar een paar dagen heeft ge leefd. Een 3-tal visschers hebben elk een balk opgevischt, van ongeveer 40 voet lang elk. Naar men zegt een waarde van flOO.— elk. Voorwaar een aardig buitenkansje. Bij het uitoefenen van hun bedrijf, had den de Noordzeevisschers J. T. en J. G. het ongeluk hunne netten te scheureh, waarbij de vangst en een gedeelte van hun-vischtuig verloren ging. OUDDORP.* Eenige dagen geleden zou de hieuw beroepen predikant van de O. Q. alhier eens een rijtoer gaan maken met enkelen uit deze gemeente. Dat de reis hun heel wat moeilpbeden bezorgde blijkt wel uit het feit, dat tot tweemaal toe hun reis werd onderbroken. De eerste keer brak de burrie zoodat ze tot het idee kwamen een ander rijtuig te nemen en de tweede keer zakte het wiel inéén. Voorzeker een zeldzaam geval. L.l. Zaterdag heeft onze zaïigvereeniging Exelsior (mannenkoor) een reisje gemaakt naar Oouda-Boskoop en omstreken. Liet zich aan vankelijk 's morgens vroeg het weder'zich ongunstig aanzien gelukkig echter kwam na regen zonneschijn M. -WITTEKOEK. 10438 Gemeente-Semtarts EN TEUNTJE G. KARDUX, OUDE T0N6E, Juni 1916. ABRAHAM KALLE J.Cz. 10430 EN ELIZABETH ALEMAN Jb.d. hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D V. zal plaats hebben op Donderdag 6 Juli aanstaande. OUDDORP. 22 .Tiini 19J6. Zoo de Heere wil en zij leven it^ I hopen onze geliefde Ouders-, Behuwd-1^ I Groot- en Overgrootouders 8^ JACOB KIEVIT EN SI NEELTJE VAN DER SLUIS i op Donderdag 29 Juni a.s. hunne te herdenken. 10435 Hunne dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en,Aehterkleinkmderen. 1866 - SOMMELSDIJK, Juni - 1916 Mfr STELLENDAM. In de afgeloopen week werd alhier 22000 kg. garnalen aangevoerd, waarvan op eigen rekening 100 manden zijn verzonden en de overigen aan de pellerijen geleverd. De vori ge week liepen te Londen de prijzen van f 8 tot f 11 per mand. GOEDEREEDE. Door de Noordzee-visschers werd de vo rige week tot f 400 aan versche vi^ch per vaar- *"'e besomd Dit is de hoogste besommi„g die ooit werd gemaakt "■■img OUDDORP. De afgeloopen week was voor de zeevis- ichers alhier over 't geheel zéér goed. Terwijl Ie vangst van tong betrekkelijk schraal was t/ud nogal wat tarbot, schar, schol, enz. ge- /ischf. De beaommingen per vaartuig liepeji ran f 180 tot f 350. Door de garnalenvisschers verd dagelijks 2 i 5 manden garnalen bevischt velke alhier werden verhandeld tof den prijs 'an 15 c. per kg. Enkele schuiten hebben 280 on mosselzaadaangebracht en op de niossel- lanken uitgezaaid. SOMMELSDIJK. GeborenMaria, dochter van Cornells Ar- don en Jacoba van Oudenaren. OOLTGENSPLAAT. GeborenKlara Adriaantje, d.v. A. J. van den Doel en J. van Putten, Adriaan, z.v. B. Marcus ek E. van Nieuwaal. Jan, z.v.J. van den Berg en E. de Vos.Jannetjed.v. D. Wit- tekoek en D. Born. Pieter, z.v. J. L. Beijer en Q. van Rossum. Gehuwd: K. Kloet 33 j.enS.Konings29j. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenLeendert, z. v. B. F. Wesdijk en van L. A. v. d. Sluis. OndertrouwdH. Los, 24 j. met J. W. v. Rossum 20 j. DIRKSLAND. GeborenQerrit Johannis z. v. J. Buth en H. J. Groenewege; Boukjc, d. v. J. v. Dijk en Akke Hoekstra; Paulus, z. v. C. de Jong en J. L. van PuttenLeendert z. v. K. Wit vliet en M. ZoonBartha Maria, d. v. J. v. Oostende en J. KlapmutsPieter z. v. W. v. 't Hof en J. E. v. Wezel. Ondertrouwd: J. v. Bodegom, jm, 18 j.en A- V. BiQÊkht)Ven. id. 19 i. MIDDELHARNIS. Alhier worden door den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk pogingen in hef werk gesteld tot het oprichten van eene Zondagschool, die hieraan hun medewerking willen verl.eenen vervoegen zich Woensdag avond in de Consistoriekamer van genoemde Kerk, DEN BOMMEL. Wegens dienstplicht van den tegenwoordige, is tot tijdelijk onderwij zer aan de Chr. School benoemd dhr. Ch Leeflang van Hellevoetsluis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 9