POLITIE Rector J. Boot neemt na 27 jaar afsclieid van Prins Mauritsscliool Restauratie Sluisje Ouddorp-Haven afgerond r 0900-8844 ■^^linnaard Magnificat zingt in Renesse chn streekhlad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Karels Autoschade Visser Visser Muzikale zomeravond met Jan Vayne en Martin Mans Inbraak uit vrachtwagen Onder invloed en te hard gereden Beroepen tot predikant 'Flakkee moet oprecht dankbaar zijn dat alle soorten van christelijk onderwijs hier beschikbaar zijn. 'De jonge mensen hebben mijn werk levendig gehouden. Sluisjes Hoofdwaterkering Inlaat Grevelingen Veranderingen Vrijdag 30 juni 2006 79e jaargang nr. 7519 euRoeABAnmeDRUF Autoschadeherstel Caravanschadeherstel Caravan onderhoud Gratis vervangend vervoer Kijk voor meer info op onze websites www.t<are!s.com of www.caravanschadeherstetnl Langeweg 38 3244 BH NIEUWE TONGE Tel. (0187)65 13 96 Voorruitreparatie Uitdeuken zonder spuiten Reparatie en onderhoud airco's etc. REG STERACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS*TEL.0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 Op donderdag 6 juli aanstaande zingt Vocaal ensemble Magnificat in de Dorpskerk te Renesse. Naast enkele orgelsolo's zullen de volgende motetten van J.S. Bach ten gehore worden gebracht: 'Lobel den Herrn, alle Hei den' (BWV 230), 'Jesu, meine Freude' (BWV 227) en 'Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf' (BWV 226). Het koor wordt instrumen taal begeleid door Wim Diepenhorst, die ook enkele orgelwerken zal uitvoeren. De alge hele leiding is in handen van Rinus Verhage. Het concert begint om 20.0()uur. De toegang is gratis. VLISSINOEN - Op zaterdag 15 juli geven de beroemde pianovirtuoos Jan Vayne en de bekende organist Martin Mans een zomer- avondconeert in de St. Jacobskerk te Vlis- singen. Zij bespelen het grote orgel in de imposante kerk in combinatie met een con certvleugel en brengen onder andere impro visaties ten gehore over geestelijke en klas sieke thema's. Bekende werken van Bach, Schubert, Boëllmann en Widor komen ook aan bod. Als hoogtepunt van het concert nemen zij samen plaats op de vleugelkruk en spelen onder andere The Entertainer van Jop- lin en The Stars and Stripes forever van De Sousa. Improviseren is beide concertgevers op het lijf geschreven, waarbij ze elk hun eigen hebben ontwikkeld. Het concert begint om 20.00 uur. Entreekaarten zijn te reserve ren via website info@martiniTians.nl of te koop op de concertavond aan de kerkdeur. De toegangsprijs aan de kerk bedraagt 15. Wie reserveert, krijgt een korting van 2,50. Kinderen t/m 11 jaar betalen 7,50. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee OUDE-TONGE - Een 45-jarige man uit Oude-Tonge heeft maandagmorgen aan gifte gedaan van diefstal uit zijn vracht wagen. De vrachtwagen, met daarop een container, bleek te zijn opengebroken. Uit de auto, die geparkeerd stond aan de Tram weg, werden 33 dozen van ieder 20 kilo cashewnoten gestolen. De politie stelt een onderzoek in. OUDE-TONGE - De politie van het district De Eilanden klokte in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks kwart voor twee op de N59 een personenauto voor 172 kilometer per uur. De bestuurder van de auto, een 51 - jarige man uit Zierikzee, werd aangehouden. Na een blaastest bleek dat de man ook nog teveel alcoholhoudende drank had gebruikt. Het rijbewijs van de bestuurder werd inge vorderd. Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt. OOLTGENSPLAAT - De Gereformeerde Gemeente van Ooltgensplaat heeft een beroep uitgebracht op kandidaat J. van Bel zen te Arnemuiden. Hij stemde aarzelend toe met een interview. "Ik ben al oud, en doe niet meer terzake, wat moet ik nu vertel len?" Hoewel hij met z'n laatste dagen als rector van Christelijke scholenge meenschap 'Prins Maurits' bezig is, blijft hij leider in hart en nieren. Voor afgaand aan het interview geeft hij zijn secretaresse nog de opdracht om de conciërge te bellen: "In de keuken van de docentenkamer lopen mieren, daar moet nodig wat aan gedaan worden!" Na 27 jaar Prins Maurits, waarvan 22 jaar als rector, zwaait de 59 jarige Jan Boot af. Hij begon in 1984 met onge veer 500 leerlingen en 20 docenten, tegenover de 1400 leerlingen en 150 personeelsleden van nu. OUDDORP - Op Goeree-Overflak kee zijn de afgelopen twee jaar alle cultuurhistorische elementen van vijf tig jaar en ouder geïnventariseerd. Vorige week vrijdag werd het eerste exemplaar van de Inventarisatie Cul tuurhistorische Elementen Goeree- Overflakkee via het Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Goeree-Over flakkee (ISGO) officieel overhandigd aan de gemeenten. Bedoeling is dat gemeenten, waterschap en anderen bij het maken van hun plannen seri eus rekening kunnen houden met het behoud van deze waarvolle objecten. De officiële overhandiging van de inventa risatie gebeurde in m.f.g. Doipstienden te Ouddorp. De voorzitter van de Projectgroep Gebiedsgerichte Aanpak, D. Goekoop, over handigd de inventarisatie aan mevrouw G. de Vries-Hommes, vice-voorzitter van hel ISGO. In totaal telt de Inventarisatie Cultuurhisto rische Elementen 288 objecten, waaronder poterloodsen, havenkanalen, kreken, molens, gemalen, bunkers, kerkenpaden, boerenpa- den, e.d. De opstellers bevelen onder meer aan om de objecten op te nemen in bestem mingsplannen en ze op die manier te voor zien van een beschermde status. Historische Vereniging De Motte heeft in 2004 al een begin gemaakt met het in kaart brengen van cultuurhistorische elementen. Vervolgens heeft Landschapsbeheer Zuid-Holland - in opdracht van het ISGO -de inventarisatie verder uitgewerkt en voltooid. Het aanwezige gezelschap vertrok vervolgens per bus naar de Ouddorpse haven, waar de opleving van 't Sluisje plaatsvond, 't Sluisje De heer D. Goekoop van de Projectgroep Gebiedsgerichte Aanpak overhandigt de inventarisatie aan mevroKW G. de Vries Hommes van het ISGO. (Foto: Persbiiro Flakkee) is een treffend voorbeeld van een cultuurhis torisch element dat in oude luister is hersteld met onder meer een aantrekkelijke Europese Subsidie. Dijkgraaf J. Geluk van waterschap Hollandse Delta burgemeester mevrouw G.J. van de Velde van de gemeente Goedereede onthulden een informatiebord bij 't Sluisje. Burgemeester G. van de Velde van Goedereede onthult samen met dijkgraaf J. Geluk het informatiepaneel hij 't Sluisje. (Foio: Persbiiro Flakkee) Het gerestaureerde sluisje bij Ouddorp-Haven ligt in de hoofdwaterkering langs het Greve- lingenmeer. Deze beschermt at eeuwenlang de achteriiggende polder 'Hét Oudeland van Ouddoip' tegen het buitenwater. Vanaf 1881 liet de in de dijk gebouwde sluis het over tollige regenwater wegstromen uit de polder. Dat gebeurde tot de uitvoering van de Delta werken in 1971. Het afsluiten van het Greve- lingenmeer van de zee maakte de sluis over bodig. De Grevelingen werd een groot meer met een vast waterpeil. Natuurlijke afwate ring van regenwater bij eb door de sluis kon dus nu niet meer. Er was een andere manier nodig om van het teveel aan regenwater af te komen. Hiervoor is het gemaal Witte Brug bij Goedereede van een tweede pomp voor zien. Het overtollige water wordt vandaar weggepompt naar de Zuiderdiepboezem. Lange tijd is het sluisje in de oorspronkelijke staat blijven bestaan. In 1990 is de duiker vanbinnen volgestort met schuimbeton. Dit om de instroom van zout water te voorko men en de constructie goed in tact te houden. Lange tijd heeft het idee nog geleefd dat het sluisje een inlaat zou worden van zoet water vanuit het Grevelingenmeer. Het besluit om de Grevelingen zout te houden, maakte een eind aan die gedachte. Het besef van de his torische waarde van het sluisje zorgde ervoor dat werd besloten de haven- en de landzijde van het sluisje in tact te houden. Door Jeroen van der Laan Boot begon in 1979 als docent Aardrijks kunde, wat maanden later aangevuld met het conrectorschap. Hij nam het stokje over van de heer Van Hoorn. "Ik herinner mij het nog als de dag van gisteren dat Van Hoorn mijn kamer binnenkwam met een enorme stapel post. Die smeet hij op mijn bureau met de woorden; "Asjeblieft Jan, de zaak is van jou". Hij had namelijk net het bericht ont vangen dat hij op 59-jarige leeftijd de school mocht verlaten". Sindsdien leidde de nu scheidende man de school door grote veranderingen en uit breidingen heen. "Ik heb geen jaar gekend waarin er geen grote veranderingen hebben plaatsgevonden op onderwijskundig gebied óf de 'Prins Maurits' betreffend. Noem het allemaal maar op; HAVO erbij, fusie met de LNHO, Atheneum erbij, fusie met Stellen- dam, Koekoek gebouwd en als jongste telg het praktijkonderwijs, overgenomen van de 'Wegwijzer'. De ontwikkelingen staan niet stil, maar blijven doorgaan". Boot geeft aan dat hij de beslissing om te stoppen rationeel heeft genomen. "Hoewel ik dit nu heel koel zeg, besef ik ook wel dat dit vooral bedoeld is om de emoties weg te drukken. Aan de andere kant moet ik ook zeggen; ik mag stoppen. Ik verkeer in goede gezondheid en andere dingen die ik graag doe liggen op mij te wachten. Daarnaast zeg ik ook dat het wat mij betreft af is. We hebben alles in huis en daar kan ik niet dankbaar genoeg voor zijn". Heeft tl het directe contact met leerlingen niet gemist? "Het contact met leeriingen, het werken aan het front noem ik dat altijd maar, heb ik zeker gemist. Je groeit toch op een zekere manier weg, dat vind ik nog steeds erg jammer. Aan de andere kant vindt ik dat leiding- én lesge ven, voor mij niet te doen is. Ik hoop wel nog eens wat te lessen te gaan geven aan bijvoor beeld een volksuniversiteit of iets dergelijks. Want lesgeven is echt heerlijk!" U heeft vele lichtingen leerlingen voorbij zien komen, wat heeft u zien veranderen? "Laat ik het zo zeggen; ik heb de wereld zien veranderen, inclusief de jongeren. Het zou volledig onterecht zijn om te stellen dat de jongeren alleen maar veranderen. Laten wij eerst maar eens naar onszelf kijken!" Welk voorval binnen school heeft het meeste indruk op u gemaakt? "De meeste indruk hebben de sterfgevallen van leeriingen op mij gemaakt. Ik herinner mij nog als de dag van gisteren dat een jon gen uit de brugklas door een ernstig ongeval overleed. Ik was toen nog maar net begonnen als rector, en ik zat in een docentenvergade- ring. De politie kwam mij toen het bericht brengen dat op enkele honderden meters van ons vandaan, op de Langeweg een leerling van onze school onder een tracktor terecht was gekomen, door een windvlaag, en was overieden. Op zo'n moment heb ik het niet breed, zeker ook als je de wachtende colle ga's deze boodschap moet brengen. Ik weet nog goed dat wij op dat moment gebeden hebben, om de kracht van God. Juist op zo'n moment biedt het zoveel meerwaarde om op een Christelijke School te mogen werken". Wat is de meerwaarde geweest dat u rector bent geweest aan een Christelijke Scholen gemeenschap "Dit heeft bij mij in alles doorgewerkt. Bij voorbeeld op diploma-uitreikingen mocht ik dan iets zeggen dat een diploma maar een beperkte dimensie heeft en dat er belang rijkere dingen zijn dan carrière. Je geeft ze dan nog één keer mee dal een weg mét God zoveel beter is dan een leven zonder Hem. Daarnaast ook een stuk levensbeschouwe lijke opvoeding. Het is van groot belang dat zowel de ouders thuis als hier op school voor hetzelfde ideaal staan; dan vallen soms verschillen weg, maar de kar moet wel naar dezelfde kant getrokken worden". Waar heeft u het meest plezier aan beleefd? "Ongetwijfeld wanneer ik merkte dat een leeriing er alles aan deed om de eindstreep te behalen. Soms merkte je gewoon dat een leeriing eigenlijk een niveau te hoog zat. Maar als die dan alles op alles zette, samen met zijn docenten, dan genoot ik daarvan. Tegenwoordig mag je het eigenlijk niet meer zeggen, maar ik vind nog steeds dat zo'n leeriing z'n diploma meer waard is dan een nietsdoener op hetzelfde niveau. Nu steekt de oude schoolmeester misschien weer in mij op, maar ik kan het niet anders vinden". Bent u in de loop van de jaren op gebied van leiding geven veranderd? "Ja, maar dat heeft vooral te maken met de schaalvergroting van de school. In de begin jaren overiegde ik veel met directe collega's, door het klaslokaal even in te lopen. Nu kan dat gewoon bijna niet meer omdat een col lega, als hij al op school is, soms 300 meter bij mij vandaan zit. Door deze ontwikkelin gen ben ik misschien wel wat autoritairder geworden". Op de 'PM'zitten ook leerlingen die een kerk bijna nooit meer van de binnenkant zien. Is dit een uitdaging of een bedreiging? "Beide. Laat ik wel zeggen dat dit aantal meevalt. Ik denk dat ongeveer 90% van onze leerlingen de kerk nog iedere zondag van de binnenkant ziet. Helaas is het wel zo dat veel leerlingen leven alsof de kerk niet bestaat. Dat is wel een grote bedreiging. Daarnaast is er wel een kans om een randkerkelijke weer terug te brengen bij de kerk. Dat is een kwes tie van 'zaaien'". Wat is uw hartenwens geweest die u nooit in vervulling heeft zien gaan "Allereerst ben geen ik geen idealist. Ik ben een ^tuk pragmatischer. Eén van mijn harten wensen heb ik hier in vervulling zien gaan; een Christelijke school voor een breed volks deel van Goeree-Overflakkee. Aan de éne kant hebben wij een nadrukkelijke reforma torische populatie. Daartegenover een breder christelijk gedeelte. Dit heeft tot op heden niet tot problemen geleid en daar ben ik oprecht dankbaar voor. Mijn onderwijskundig ideaal beeld is dat jonge kinderen op een school of opvanginstelling zo veel mogelijk de wereld van thuis krijgen te zien. Als zij vervolgens op latere leeftijd op een bredere Christelijke school terechtkomen, vind ik dat alleen maar een meerwaarde omdat anders een overstap naar een seculiere HBO of universiteit als zeer groot kan worden ervaren. Dit trechtervormi ge model vind ik geweldig goed en heb ik op de 'Prins Maurits' in de praktijk gezien'. De school staat bekend om z'n muzikale kwaliteiten. Is dat ook een stukje uw verdieit- ste geweest? "Laat ik allereerst de docenten alle lof toe brengen. Zonder hun tomeloze inzet zouden deze resultaten niet te behalen zijn geweest. Daarnaast heeft kunst en cultuur mijn grote interesse. Dit is ook één van mijn idealen - leeriingen breed opvoeden. Ik heb talloze examenzittingen van culturele vakken bijge woond, heeriijk vond ik dat. In mijn optiek is een 9 voor muziek even veel waard als een 9 voor wiskunde!" De drugsproblematiek manifesteert zich waarschijnlijk ook binnen de muren van de Prins Maurits. Verontrustend? "Uiteraard. Hoewel ik het beeld wel wat wil nuanceren. In mijn hele loopbaan heb ik wel geteld één keer een leerling betrapt op het gebied van drugsgebruik. Dat is de enige keer geweest. Ook door het personeel - 150 man sterk - is het verder nooit geconstateerd en bleef het bij dit ene voorval. Ik wil echt niet met oogkleppen op gaan lopen, maar binnen school wordt, naar onze waarneming, niet gebruikt. Een veel groter probleem is de alcoholproblematiek. Afgelopen zater- Scheidend rector J. Boot (Foto: Persbiiro Flakkee) dagavond stond ik in een supermarkt, ach ter een jongen van 14 jaar die met 7 flessen alcoholische drank voor mij in de rij stond. Iedereen kan op zo'n klompen aanvoelen dat hij 's avonds echt niet broodnuchter thuis is gekomen". Wat zijn voor u de grenzen als het gaat om extremen in kleding, muziekkeuze en <>edrag "Dat heb ik altijd verschrikkelijk moeilijk gevonden. Ik zeg altijd maar zo dat iedere school die zichzelf respecteert het niet kan permitteren als iemand .zijn lichaam door prikt met metalen. In een overleg met de schoolinspectie heb ik eens gevraagd hoe ver ik mocht gaan met het stellen van eisen op dit gebied. Toen is mij verteld dat ik eigenlijk alles mag vragen, zolang ik het maar moti veer. Sinds die tijd staat onomwonden in de schoolregels dat piercings en onnatuuriijke haarkleuren niet worden getolereerd binnen school. Ik vind dit ook een stukje opvoeding. Een leeriing die in zulke extreme uitingen gaat solliciteren, wordt ook nergens aange nomen. Er moet een stukje cultuur terugko men als het gaat om dit soort normen". Blij met uw opvolger? Wat wilt u hem mee- geven "Mijn vertrouwen in mijn opvolger is groot. Gezien zijn grote ervaring op onderwijskun dig gebied, laat ik mijn werk met veel ver trouwen over in zijn handen. Ik hoop van harte dat hij een samenbindende factor zal zijn in deze omgeving. Ik zou zeggen; pro beer alles bij elkaar te houden!" En nu. achter de geraniums? "Absoluut niet. Ik ben een zeer bevoorrecht mens, en ook breed georiënteerd. De afge lopen jaren ben ik aan écht lezen praktisch niet toegekomen. Aan andere hobby's van mij, tuinieren en schilderen, heb ik ook bijna geen aandacht kunnen geven. Als laatste wil ik mij ook graag weer beschikbaar stellen ten dienste van de maatschappij. Deze boot heb ik bewust afgehouden omdat het rectorschap veel tijd vergt, maar nu wil ik er weer over denken om wat taken uit te gaan voeren". Gebruikt was n<^< nooit zo nieuwi Oniaek 1 b:) uw G2-deaier of kijk aNast op KnÖps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Somfnelsdij'' - 018'' 476767 Akkerdaos 8V - KloosterweQ 2 - 43ï7 AL - Noordgouwe Ollt 401347 MAKELAARDIJ fAiddelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doefmchemsestroot 32-34, 324 Tel. (0187; AA Middelharni! 32606

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1