Daad Ouddorpse jongeren gaan bouwen in Brazilië en Gliana Kieslijst ChristenUnie Goedereede winterse kost Abonnements- tarieven 2006 Juf Kaslander Keet voortaan juf Ti Kerstmarkt in Ouddorp EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Ingezonden: De Klepperstee, de Bommelse van Stad in de Het nieuwste nummer van De Ouwe Waerelt, historisch tijdschrift voor Goeree-Overflakkee, bevat zoals gebruikeHjk een keur aan artikelen. Met bijdragen over de christelijke lage re school van Stad aan 't Haringvliet, de Klepperstee in Ouddorp, de Molen weg in Sommelsdijk, de vernieuwde travalje in Dirksland en de veerpont van Den Bommel naar Numansdorp is de inhoud niet alleen geografisch geva rieerd, maar ook naar onderwerp. De nieuwe Ouwe Waerelt is zojuist van de persen gerold en wordt komende week verspreid. boot en School met den Bijbel Ouwe Waerelt Jantine Jordaan doctorandus in Ontwikkelings- en Onderwijspsychologie MIDDELHARNIS - Zaterdag 10 l december is er op het Diek- l huusplein de wintermarkt waar lekkere 'winterse kost' te koop is. Een warme kop erwtensoep, heerlijke boerenkoolstamppot mét, broodjes warme worst of een vers gebakken visje. De J erwtensoep en de stamppot kunt u ook verpakt kopen en meenemen, l De erwtensoep is ook te bestellen, dan wordt dit vrijdag 9 december bij u thuis bezorgd. l Uw bestelling kunt u opgeven bij: - Peter Kievit, tel. 486275 - Marco de Jonge, tel. 482472 - Marieke Kalle, tel. 489757 -PlonyTanis, tel. 681644. l De opbrengst is voor Woord l Daad en Ontmoeting. Z Op de wintermarkt is er van beide stichtingen een verkoop- i tafel en een informatiestand. l Bezorg-abonnementen: Jaarabonnement€38,00 Halfjaarabonnement€19,50 Kwartaalabonnement€10,00 Post-abonnementen: Jaarabonnement€47,50 Halfjaarabonnement€24,25 Kwartaalabonnement€12,40 Betaling De betaling van uw abonnements- geld is per acceptgiro ofvia de mach- tiging voor incasso. Acceptgiro De abonnees waarvan wij géén incasso machtiging hebben, ontvan- gen een acceptgiro. Wilt u op een andere wijze betalen, dan altyd uw abonneenummer ver- melden. Machtiging Bij de abormees die ons een incas- somachtiging hebben gegeven zal het bedrag medio december van hun bankrekening worden afgeschreven. Bouwen aan jezelf en voor een ander Ouddorpse jongeren naar Accra Huisvesting en training Sponsors gezocht Dominee ontsnord PAGINA 2 DINSDAG 6 DECEMBER 2005 Nu bijna alle partijen in de gemeente Goede reede en eilandbreed hun kieslijsten hebben vastgesteld en aan het publiek bekendge maakt, willen wij als ChristenUnie Goeder eede zeker niet achterblijven en stelden ook wij in de laatste week van november 2005 middels de Algemene Ledenvergadering onze lijst vast voor de gemeenteraadsverkie zingen van 7 maart 2006. Kandidaten die zich beschikbaar stellen voor de gemeentepolitiek, moeten we positief beoordelen, daar zij zich beschikbaar willen stellen voor de gemeenschap met inspanning van veel kostbare vrije tijd die daarin gaat zit ten, en die dus mee willen denken over de toe komst van de gemeenschap waar zij en anderen deel van uitmaken. Het is een vorm van Actief burgerschap. Dat is dus meer doen dan alleen stemmen, ook al kun je niet zonder. Anderen doen dit door actief te zijn in besturen van bijvoorbeeld scholen of verenigingen, zorgin stellingen of andere corporaties, als scheids rechter van een voetbalclub als leider van een scoutinggroep, als vrijwillig koffieschenker in een sportkantine of kerk, enz. Dat willen we graag in de gemeenschap stimuleren: men sen probeer zoveel mogelijk volwaardig deel te nemen aan de samenleving, ook jongeren, ouderen en daklozen of vluchtelingen, van welke er dikwijls een deel buiten de boot valt; die horen er allemaal bij. Wees mondige bur gers in een volwaardige democratie. Het was geen gemakkelijke opgave om een en ander samen te stellen. De visie van de ChristenUnie Goedereede bij de vaststelling was, zo moge lijk een goede vertegenwoordiging per kern, per kerkelijke achtergrond; man/vrouw; jon geren, middengroep en ouderen. Die strategie is in grote mate gelukt, maar niet alles is met een schaartje te knippen, evenwel mogen wij ons verheugen in een toenemende belangstel ling van nieuwe gezichten, waaronder jonge ren in de politiek van de ChristenUnie. De jongeren in de leeftijd van 18 tot 30 jaar zijn meer dan hard nodig en daarbij krijgen zij bij ons een heel prominente plaats naast de zittende fractie van de 2 huidige raadsleden, en wel de plaatsen 3 (Poul Aleman, 26 jaar) en 5 (Coen Sperling, 23 jaar), zodanig dat jon geren weten meer dan welkom te zijn en hun eigen vertegenwoordiger in de raad kunnen kiezen, dan wel vertegenwoordigd worden als plaatsvervangers in de onderscheidene com missies. Gedurfd zegt de een, gewaagd zegt de ander; meestal degene die ze niet voor handen hebben. Als volwaardige christelijke partij hebben zij evenzo recht op een goede plaats in het geheel. Niet voor niets heet ons verkie zingsprogramma 'Voor elkaar', uit te leggen als er te zijn voor elkaar en elkaar bij te staan bij het nemen van gemeentebeslissingen. Wij houden dus vast aan de gezegden: 'wie niet waagt die niet wint' en 'wie de jeugd heeft die heeft de toekomst'We presenteren derhalve de volgende kandidatenlijst: 1 Jan Goemaat Goedereede 45 2 Miranda Grinwis-Driesse, Ouddorp 33 3 Poul Aleman Ouddorp 26 4 Wim Hoffman Goedereede 58 5 Coen Speriing Goedereede 23 6 Maas Koese Ouddorp 54 7 Kees Koese Stellendam 37 8 Johan Akershoek Ouddorp 50 9 Marieke Moerkerk Ouddorp 34 10 Jan Wagenaar Ouddorp 68 11 Petra Moijses-Tanis Stellendam 32 12 Bert Tuk Ouddorp 42 13 Matten Annema Goedereede 50 14 Johan de Regt Ouddorp 55 15 Peter Maliepaard Stellendam 45 16 Wim Meijer Ouddorp 56 17 Dick Voogd Ouddorp 64 Namens ChristenUnie Goedereede, Coen Sperling, secretaris. Het artikel over boerderij De Klepperstee is geschreven door gastschrijfster M. Mul- der-Faassen, die al in de jaren vijftig haar vakanties doorbracht op de plek waar nu het Noordzeepark zich uitstrekt. Het artikel geeft een beeld van de boerderij in de twintigste eeuw en zijn laatste bewoners. Heel poëtisch, sfeervol en humoristisch! In menige dorpskern was vroeger met enige regelmaat de penetrante geur van schroeiend hoorn van paardenhoeven te ruiken. Als de smid met zijn karwei bezig was, stond het paard in een zogenoemde travalje. Zo kon het dier in toom worden gehouden als het nieuwe hoefijzers kreeg. Verreweg de meeste hoef- stallen zijn verdwenen, maar in Dirksland siert de houten stellage nog altijd het straat beeld. Sterker nog; de travalje werd onlangs in oude luister hersteld. Jan Both vertelt er meer over in de rubriek 'Kleine monumen ten'. Peter Diepenhorst schrijft in De Ouwe Wae relt over de Bommelse boot. Als zoon van de laatste kapitein schetst hij de situatie dat Goe ree-Overflakkee nog een echt eiland was en veerdiensten, waaronder die van Den Bom mel naar Numansdorp, de enige mogelijk heid waren om het isolement te doorbreken. In de rubriek Straatnaamgeving gaat Jan Both in op de Molenweg en de Molenlaan in Sommelsdijk: twee wegen die tot 1703 naar de houten standerdmolen leidden. Deze molen kreeg het op 9 december van dat jaar zwaar te verduren van een felle storm, en moest worden opgegeven. Zijn opvolger. De stenen Korenbloem, bestaat in 2005 driehon derd jaar. Harry Goosens, regelmatig gastschrijver in De Ouwe Waerelt, beschreef eerder de bur gemeesters van Stad aan 't Haringvliet. Dit keer heeft hij zich gebogen over de hoofden van de School met den Bijbel in zijn woon plaats. De school werd gesticht in 1905 en bestaat nu dus een eeuw. De Ouwe Waerelt, een uitgave van His torische Vereniging De Motte, verschijnt driemaal per jaar en kost in de boekhandel 4,50 euro. Leden van De Motte (contributie 13,50 euro per jaar) ontvangen De Ouwe Waerelt gratis. Aanmelden kan via het secre tariaat van de vereniging: Molenblok 16, 3253 AL Ouddorp. 0187 - 687005 of e-mail secretaris demotte. nl. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden Is een uitgave van Uitgeversmaatschappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187) 4857 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13. Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)471020 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm") tarief per mm 0,29; contracttarieven op aanvraag slultingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slultingstermijn overlijdensberichten; dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 1022, e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 lt!«»ll»«»«l««'«"""'""'''"*'"''"**»> SOMMELSDUK - De 23-jarige Jantine Jor daan heeft op de laatste dag van de vorige maand haar bul in ontvangst mogen nemen aan de Universiteit van Leiden, alwaar ze afstudeerde als ontwikkelingspsycholoog. Jantine heeft, na haar middelbare school opleiding te hebben genoten aan de Prins Mauritsscholengemeenschap te Middelhar nis en haar VWO te hebben behaald aan de Guido de Brés te Rotterdam, vier jaar gestu deerd aan de Universiteit te Leiden, Faculteit Sociale Wetenschappen. Ze genoot een sta geperiode van zes maanden bij Stichting De Hoop te Dordrecht, instelling voor drugs en alcoholverslaafden, en heeft haar afstudeer scriptie gewijd aan het onderwerp 'Pesten? Daarom niet!' Daarin heeft ze onderzoek verricht naar de relatie tussen pesten, sociale angst en fysieke angst bij adolescenten. JM"'"^ ^^^&®^tS^^i 6 a g S K S 8 Voor de Stichting Promotie Kop van Goeree zou 2005 'het jaar van de vernieuwing' moe ten zijn. De doelstellingen, het gezamenlijk maken van mooie promotie voor de Kop van Goeree en het organiseren van nieuwe of vernieuwde evenementen op de kop van het eiland, moesten 'koste-wat-kost' wor den bereikt. Wat is er dan mooier, zo zegt de Stichting, om na zo'n succesvol verlopen evenementenjaar, het activiteitenseizoen af te sluiten met een échte Ouddorpse Kerst markt. Op 16 december a.s. is dat zo ver! In de gezellige dorpskern van Ouddorp, in de Weststraat, de Raadhuisstraat, de Boom pjes en de Hoenderdijk, zullen van 17.00 tot 22.00 uur, 25 kramen worden opgesteld die door de Stichting worden opgetuigd met hout en vers kerstgroen. In deze kramen zul len o.a. de volgende artikelen worden aan geboden: antiek, poffertjes, kerststukjes van fietsbanden, verzilverde kandelaars, uit steen gemaakte 'kerstbomen', luxe parfumerie, kerst-3d-vellen, feestelijke kleding en sie raden, oliebollen, Heartwood Creek-kerst- beelden, erwtensoep, tafellinnen en servies, kerstkaarten, verse vis, avondkledingtasjes en heel veel andere, typische kerstdecoratie. Voor het Ouddorpse raadhuis zorgen o.a. het Goerees Stadskoor, een blazersgroep van Brassband Concordia en het 'kerstmusical- koor' van de Doopsgezinde Gemeente voor sfeervolle kerstmuziek. Op verschillende plaatsen in het dorp zullen kerstbomen wor den geplaatst, worden verhalen voorgele zen door Charles-Dickens-types en kunnen bezoekers rekenen op de aanwezigheid van een kerstman. Voor de grootste kerstboom, die voor het raadhuis komt te staan, is de organisatie nog op zoek naar kinderen die mooie kerstversiering voor deze boom wil len maken. Ben je creatief, neem dan contact op met het secretariaat van de Stichting, de VVV Ouddorp aan Zee: 0187-681789. In oktober jl. werd, op verzoek van een aantal jongeren, in de Gerefor meerde Kerk te Ouddorp een presen tatie gehouden van World Servants. World Servants is een christelijke organisatie die zich met honderden vrijwilligers inzet voor mensen in ont wikkelingslanden, die het veel minder goed hebben dan wij. In veel ontwik kelingslanden ontbreekt het aan goede woningen en gebouwen voor onder wijs en gezondheidszorg. De toekomst van veel kinderen en volwassenen ziet er daardoor niet goed uit. World Ser vants wil hier verandering in aanbren gen. In zo'n 2 a 3 weken tijd bouwen groepen jongeren en volwassenen met de plaatselijke bevolking scholen, hui zen en klinieken. De 3 'ingrediënten' van een project zijn: bou wen, cultuur en geloof. Als je meedoet aan een project, ga je dus daadwerkelijk cement mengen, sjouwen, metselen en al wat verder bij het bouwen komt kijken. Het bouwen van de woning, school of kliniek gebeurt samen met de plaatselijke bevolking, nadat deze laatste vaak ook voor de fundering heeft gezorgd. En als een gebouw niet afkomt in die 2 of 3 weken, wordt het ook afgebouwd door de mensen daar. De deelnemers aan een World Servants pro ject maken kennis met de andere omstandig heden waarin mensen leven en met een heel andere cultuur. Om deze cultuur te ervaren, verblijven de deelnemers in een wijk of dorp. Er is dus veel contact met de plaatselijke bevolking, wat nog wordt versterkt door het bezoeken van gezinnen of het meedoen aan plaatselijke evenementen. Daarnaast wordt er aan kinderwerk gedaan, doordat bijv. scholen bezocht worden om daar spelletjes te doen, te zingen of te knutselen. Naast het bouwen en de cultuur, neemt het geloof een belangrijke plaats in. De deelne mers zullen kennismaken met de vaak ande re geloofsbeleving, door o.a. de plaatselijke kerkdienst te bezoeken. Daarnaast is er in de groep de dagopening en -sluiting en wordt er aandacht besteed aan verschillende thema's. Alles in een open sfeer en met respect voor de verschillende kerkelijke achtergronden. Met World Servants op pad gaan, is dus meer dan ontwikkelingshulp alleen; je stapt in een andere wereld die een blijvende indruk bij je zal achterlaten. De slogan van World Ser vants is dan ook: 'bouwen aan jezelf door te bouwen voor een ander'. Bij de presentatie die gehouden werd door twee zeer actieve en ervaren deelneemsters, De zeven Jongeren, die zich volgend jaar zomer in willen gaan zetten voor hun anne medemens. waren ruim 40 jongeren en ouders aanwezig. Velen waren enthousiast over de projecten, inaar niet iedereen kon deelname realiseren. Maar uiteindelijk bleven er toch 7 mensen over die ontzettend veel zin hebben om vol gend jaar te gaan bouwen in een ontwikke lingsland en die zich opgaven voor een pro ject. Zo gaan Michelle Roodnat, Gertjan Kant, Stephan Dorsman, Stefan van Mourik, allen uit Ouddorp, Dirk Koppenol uit Goedereede en Erwin Breen uit Melissant in de zomer van 2006 drie weken naar Brazilië, naar het plaatsje Ocara. De mensen daar leven vaak in een klein en stoffig huisje van leem en stro, en hebben geen geld voor betere leefomstandigheden. De vader van een gezin verdient te weinig in de landbouw om rond te komen en er is maar weinig hulp van de overheid. Daarnaast is drinkwater vaak een probleem omdat er te weinig regen valt en drinkwater kopen te duur is. De mensen halen het water dan uit het meer, al weten ze dat ze er ziek van worden. De hierboven genoemde jongeren gaan daarom, samen met nog 18 deelnemers, woningen bouwen voor én met de mensen daar, zodat het voor de gezinnen de start van een betere en gezondere toekomst betekent. Jacky Reinhoud uit Ouddorp gaat in oktober 2006 twee weken naar Accra in Ghana, om daar mee te bouwen aan een goede opvang plaats voor straatkinderen. In het noorden van Ghana is weinig kans op een goede toe komst. Daarom reizen veel jonge mensen naar de hoofdstad Accra in het zuiden, in de hoop daar werk te vinden. Vaak krijgen ze echter een slecht baantje zoals schalen dra gen of snoep verkopen. Ook werken meisjes in de prostitutie en leven op straat. Partner organisatie AGREDS vangt deze meisjes op in een loods. Deze bestaat nu nog uit één ruimte met weinig privacy en voorzieningen. World Seivants zal daarom AGREDS assis teren bij het ombouwen van deze loods tot een goede opvang. Naast huisvesting wordt er ook training en kinderopvang aangeboden. Ze leren een beroep zoals naaister of kapster. Uiteindelijk zullen ze weer terugkeren naar het platteland. Daar kunnen de meisjes die eerst in Accra op straat leefden, het beroep dat ze leerden, uitoefenen. Maar voor er naar Brazilië en Ghana afge reisd kan worden, moet er nog een heleboel gebeuren. Want het geld voor deelname aan deze projecten, moet door de deelnemers bij eengebracht worden. Voor deze groep van 7 mensen koint dat neer op zo'n 14.000. Een flink bedrag dus, maar met elkaar en met u, proberen ze dat bedrag bij elkaar te krijgen. Dat kan op verschillende manieren. Elke deelnemer brengt zelf een deel in en vraagt familie, vrienden en collega's om een gift. Daarnaast worden er bedrijven gezocht die de projecten willen sponsoren. Dit spon soren kan ook op verschillende manieren, dus bent u als bedrijf (of instelling) enthou siast geworden, neem dan contact op met de ds. C.G. Kant, tel.: 0187-682862, en vraag om de juiste informatie. En natuurlijk gaat deze groep ook met elkaar acties houden. De eerste acties zijn inrniddels begonnen. Binnen de Gereformeerde Kerken van Ouddorp en Stellendam is gevraagd hoe veel geld de mensen er voor over hebben om de snor van dominee Kant af te scheren. Veel mensen vonden dit een leuke geste en velen hebben dan ook geld geboden. Daarom gaat de snor eraf en wel op de 12e van de 12e (dus 12 december a.s.). Dan wordt ook het jaarlijkse etentje van de kerk georganiseerd en krijgen de mensen voor 12 een heerlijke maaltijd voorge schoteld. Dit jaar wordt de opbrengst van dit etentje aangeboden aan de deelnemers van World Servants. Dus heeft ook u zin in een etentje... Daarnaast is deze avond natuurlijk ook een actieve deelname van de aanstaande 'bouwers" te verwachten, van wie u ook de komende maanden - tot aan de zomer van 2006 toe - nog regelmatig zult horen. Bent u enthousiast geworden over de pro jecten en de deelname van deze groep jonge mensen en wilt u 'bouwstenen' leveren, of wilt u gewoon nog verdere informatie, neem dan contact op met ds. Kant, spreek één van de 7 jongeren aan of bezoek de website van World Servants: www.worldservants.nl of de pas geopende eigen website: www.oud- dorp-stellendam.worldservants.nl. En wilt u geld doneren, maak dan een bedrag over op rekeningnummer 30.35.64.466 t.n.v. World Servants te Wolvega o.v.v. werkgroep Oud- dorp/Stellendam. Jacky Reinhoud, Ouddorp DIRKSLAND - Gelukkig voor de Dirkslauuse bruid Corrie Kaslandei en iiaai bruidegom Danker Tiggclman, eveneens afkom.stig uit Dirks land, dat vorige week donderdag het regenwater niet met bakken neerstortte, zoals dagenlang daarvoor het geval was. Het lieflijk zonlicht omscheen het bruidspaar juist, al bleef het toch wel een heel koude dag om zomaar in een bruidsjurk en een trouwpak overal heen te sjouwen. Corrie is juf in groep 7a van de Koningin Beatrixschool te Ouddorp, en natuurlijk leidde dat ertoe dat heel wat jonge bruiloftgastjes aanwezig waren op de trouwdag van hun juf. Met feestbogen, met vers groen in elkaar gezet, wachtten ze het bruidspaar op bij verenigingsgebouw 'De Schakel' in Dirksland, dat wegens verbouwing van het gemeentehuis aldaar als alternatieve trouwlocatie dienst doet. Ook mochten de kinderen mee naar de kerk, waar ze aan 't eind van de trouwdienst de juf en haar man hebben toegezongen. En daarna was er speciaal voor hén nog feest tijdens een kinderreceptie. Niet alleen voor Corrie en Danker, maar ook voor de kinderen is het dan ook een prachtdag geweest! (Tekst en folo: Hans Villerius)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 10