Ook op Goeree-Overflakkee onderhoud aan verkeerswegen Juf Marianne van den Tol sluit na veertig jaar onderwijscarrière af Publieke functie Kinderboerderij Hernesseroord verdwijnt ...jtionieefeinM Jaaruitvoering Muziekscliool Goeree-Overflakkee Innaard chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Kinderboerderij gaat dicht Herstructurering van het terrein Plannen voor de toekomst Pt wtkvt <<*H<(M><< VMJ ixu ^thiiikit »ui>'t KnÖpS ^gr^ actief in beeld en geluid Voor betaalbare BMW-service In komende maanden ondervinden automobUisten her en der hinder; Rijkswaterstaat voert in Nederland op tweehonderd trajecten wegwerkzaamheden uit Heinenoordtunnel Brouwersdam Grevelingendam Investeren 'Bij 'in liefde grenzen aan gevenvoelt een kind zich veilig Gornet Veranderingen Afscheidsreceptie Zaterdagavond 1 juli 2006 presente ren de leerlingen van Muziekschool 'Goeree-Overflakkee' zich tijdens de grote jaarlijkse uitvoering, die plaatsvindt in de aula van de Tech nische School, Schoolstraat 11 te Middelharnis. De toegang Is gratis, iedereen is hartelijk welkom. Visitekaart Veel samenspel Solo-optredens Grote orkestrale afsluiting 4"^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 Vrijdag 23 juni 2006 79e jaargang nr. 7517 MIDDELHARNIS - De Kinderboerde rij op het terrein Hernesseroord in Mid- delharnis is een begrip op Goeree-Over- flakl^ee. Vee! scholen, ouders met liinde- ren en andere belangstellenden hebben de afgelopen 30 Jaar de kinderboerderij met speeltuin bezocht. Toen er in de jaren zeventig verstandelijk gehandi capten op het terrein van Hernesseroord gingen wonen, was de gedachte er al om cliënten in contact te brengen met inwo ners uit Middelharnis en omliggende gemeenten. Dit uitgangspunt heeft Zuid wester nog steeds en is ook de reden voor herstructurering van het terrein. Her nesseroord moet een gewone woonwijk worden waar iedereen kan wonen. De huidige staat van de l<inderbocrderij laat het echter niet meer toe om de kinderboerderij ook open te stellen voor publiek. "De gebou wen inoeten gerenoveerd worden en de hoge kosten die het onderhoud en het verzorgen van de dieren met zich meebrengen, hebben ons doen besluiten de boerderij een andere functie te geven", vertelt regiomanager Erik Jansen. "Het wordt een dagbestedingslocatie waar cliënten van Zuidwester een beschutte werkplek hebben en er komt een belevings- tuin, eveneens voor cliënten van onze organi satie. Dit betekent dus dat de kinderboerderij en speeltuin vanaf heden niet meer toeganke lijk zijn voor publiek. Natuurlijk is dat jam mer, maar wij kunnen als organisatie deze kosten niet meer opbrengen en moeten de veiligheid wel kunnen garanderen". In 2005 zijn de eerste nieuwe woningen voor cliënten van Zuidwester op het terrein in gebruik genomen. Momenteel wordt achter op het terrein gebouwd aan de 2e fase van Project De Brink. Op 15 juni is de Meerpaal opnieuw geopend. Het gebouw, dat toe was aan een grondige renovatie, biedt plaats aan diverse behandel- en agogische disciplines zoals, logopedie, bewegingsagogie, psychomotori sche therapie en fysiotherapie. Behandelaars en agogen hebben hiervoor de beschikking over verschillende ruimtes, zoals diverse zalen en een zwembad. "De komende twee jaar staan ook nog in het teken van het bou wen van nieuwe woningen voor onze cliën ten", legt Erik Jansen uit en dat is ook één van de redenen dat het gebruik van de speeltuin en kinderboerderij niet meer is toegestaan. De bedoeling is dat er een nieuwe kinder boerderij met een bezoekerscentrum elders op het terrein gerealiseerd wordt. De plannen hiervoor bevinden zich nog in een ontwik kelingsfase. "Ons streven is dat we over twee jaar weereen soortgelijke voorziening op ons terrein hebben", vertelt Chiel Kamp, secreta ris van de Raad van Bestuur van Zuidwester. "Naar verwachting zullen de nieuwbouwwo ningen voor onze cliënten dan gereed zijn en is het terrein weer goed begaanbaar. In de tus senliggende tijd willen wij de inwoners van Goeree-Overflakkee en vooral de scholen wel op een andere manier blijven betrekken bij onze organisatie en activiteiten, bijvoor beeld door ook de komende jaren gewoon een kinderboerderijdag te organiseren met een aangepast programma". Knaps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdoas BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - Olli 401347 certified used cara COMBI I uur foto-sorvice I OüDKXP- tftHifrool 35 W, {dm] Mlilï fax mm broodnuchtere fotografie WWW.f0t0h..::=: Brw; .tes MIDDELHARNIS - Ook Goeree- Overflakkee krijgt te maken met het groot onderhoud dat Rijkswaterstaat dit jaar pleegt aan de Nederlandse wegen. Van de tweehonderd korte en langlopende projecten die landelijk op stapel staan, raken zo'n zes het eiland. Automobilisten moeten in het komend halfjaar rekening houden met lichte tot ernstige verkeershinder. (Van een onzer verslaggevers) De wegen in Nederland worden in 2006 flink opgeknapt. Rijkswaterstaat attendeert daar al maanden op, via opvallende, gekleurde advertenties in de dagbladen, spotjes op de radio, de gratis informatielijn 0800-8002. meldingen op teletekst en via de aparte web site www.vananaarbeter.nl. De grootscha lige wegwerkzaamheden betreffen voor het grootste deel achterstallig onderhoud dat wordt weggewerkt. Maar ook worden onvei lige situaties aangepakt, wegen verbreed en wegen aangelegd. In totaal is sprake van zo'n tweehonderd projecten. Het merendeel hiervan speelt zich af in de Randstad, Gelderland en Noord-Brabant. Maar ook in andere delen van het land gaan projecten in uitvoering. In Zeeland alleen al bijvoorbeeld ruim twintig. Rijkswaterstaat in Middelburg heeft hierover een folder uitge bracht, getiteld Groot onderhoud ook in Zee land, die ook informeert over de wegwerk zaamheden op en rond Goeree-Overflakkee. Het zijn geen ingrijpende projecten, inaar ze zorgen onvermijdelijk voor oponthoud. In het Zeeuwse overzicht van trajecten die in de komende maanden op de schop gaan, ont breekt de Heinenoordtunnel. Daarin wordt in beide richtingen een nieuw wegdek aan gebracht. Automobilisten die dagelijks Goe ree-Overflakkee via het Hellegatsplein op en af rijden, krijgen als gevolg daarvan op de A29 ernstig hinder te verstouwen. Al weken wordt hiervoor langs de toeleidende wegen met gele borden indringend gewaai'schuwd. De werkzaamheden beginnen op vrijdag 30 juni en duren voort tot 21 juli. In de richting Rotterdam zal in die periode voor het door gaande verkeer slechts één van de drie rijstro ken beschikbaar zijn. in de richting van het Hellegatsplein en Zierikzee twee van de drie. Als alternatieve route wordt door Rijkswater staat onder andere de N217 door de Kiltunnel aangeprezen. De tunnel zal hiertoe op door deweekse dagen van 06 tot 20 uur tolvrij zijn. Om lange files te voorkomen zal het verkeer in de ochtendspits richting Rotterdam worden omgeleid via de A59, AI7 en A16. De andere projecten spelen zich af op Goe- De N57. gezien vanuit de srreekhus, vlakbij Ouddorp. Op deze verkeersweg spelen zich de komende tijd twee projecten: nabij het kruispunt met de West Nieuwslandsedijk wordt het wegdek vernieuwd, en verderop, op de Brouwersdam. worden asfalt en belijning ver/vangen. (Foto Gert van Engelen) ree-Oveiflakkee zélf In alle gevallen zijn de definitieve data waarop de geplande werk zaamheden worden uitgevoerd, nog niet bekend. De gezamenlijke wegbeheerders komen begin juli met preciezere details. Maar uit het voorlopig totaaloverzicht dat folder en website bieden, valt al wel op te maken wat waar ongeveer wanneer staat te gebeuren. Al vrij spoedig, namelijk tussen 3 en 31 juli, wordt op de N57 bij Ouddorp, in de buurt van het kruispunt met de West Nieuwlandsedijk, het asfalt vervangen. Een kleine klus, twee honderd meter omvattend, die in "circa 1 nacht" wordt geklaard, en waarvan autorijders niet meer hinder hebben dan tijdelijke ver keerslichten. Later dit jaar, tussen 1 september en 27 november, wordt verderop op de N57 opnieuw werk verricht, nu wat omvangrijker. De Brouwersdam wordt dan over een lengte van 2,6 km voorzien van een nieuw wegdek en de belijning verandert er, met het oog op de veiligheid. Rijkswaterstaat schat dat hier mee zo'n vijf volle dagen zijn gemoeid. De dam zal hiertoe volledig worden afgesloten. Het verkeer kan Schouwen (of Goeree) alleen bereiken via de parallelweg aan de binnen kant van de Brouwersdam. De N59 ondergaat ook verbeteringen. Op het deel tussen de Schaapsweg bij Achthuizen en de Philipsdam konien "omwille van de een duidigheid en veiligheid", zoals Rijkswater staat meedeelt, nieuwe lijnen. Tegelijkertijd wordt er een groene middenberm aangelegd en zijn er op een bepaald gedeelte asfaltwerk- zaamheden. Zeker acht nachten zal dit kar wei in beslag nemen. Hoe groot de verkeers hinder wordt, weet Rijkswaterstaat nog niet. Waarschijnlijk komt er een doordeweekse nachtelijke afsluiting of wordt volstaan met het plaatsen van tijdelijke verkeerslichten. De parallelweg van de N59 op de Grevelin gendam wordt ook aangepakt: nieuw asfalt. Het staat nog niet vast wanneer dit gebeurt, behalve dan dat het werk gedurende enkele dagen wordt gedaan tussen 1 september en 27 november. Op dezelfde N59 worden ten slotte de "stalen objecten geconserveerd". Dit betekent dat leuningen op viaducten of portalen van verkeersborden worden geschil derd. Dit werk is dit voorjaar al begonnen en wordt in het najaar afgerond. Rijkswaterstaat en de andere wegbeheer ders "doen er alles aan", beloven zij, om de verkeershinder te beperken. Ze stemmen de werkzaamheden zoveel mogelijk op elkaar af en voeren ze uit op tijdstippen met rela tief weinig verkeer. Maar vertragingen zijn, zeker met zo veel werk op zo'n grote schaal, niet altijd te vermijden. Vandaar dat automo bilisten nadrukkelijk wordt aangeraden zich tijdig op de hoogte te stellen, door radio, kranten en website te raadplegen. Zodat zij eventueel oponthoud kunnen incalculeren bij het maken van afspraken. Het afwerken van de tweehonderd projecten beschouw Rijkswaterstaat als "investeren in de toekomst". Een slecht onderhouden infra structuur "is gevoelig voor ongevallen, files en vertragingen", maar door dit jaar het ach terstallig onderhoud in te lopen en wegen ook anderszins te verbeteren, "kunnen we straks weer vele jaren vooruit op wegen die aan de eisen voldoen". Oftewel: "Kunnen we straks veilig en vlot van A naar B." DEN BOMMEL - Als over enkele weken het schooljaar achter de rug is en leerlingen en personeel met vakan tie gaan, zal de'vakantie'van juf Mari anne van den Tol van de Christelijke Basisschool 't Kompas in Den Bommel iets definitiefs hebben. Zij heeft beslo ten om vervroegd uit te treden en zet daarmee een punt achter haar onder wijsloopbaan, die bijna veertig jaar heeft geduurd. Door Adri van der Laan Vanaf haar 20e jaar 'staat' Marianne van den Tol voor de klas. Alleen rondom de komst van haar eigen kinderen heeft zij haar onder wijsloopbaan enkele jaren onderbroken. Ze is dan ook een 'onderwijsvrouw' in hart en nieren. "Het omgaan met kinderen heeft me altijd wel getrokken", geeft de in Middelhar nis geboren Marianne aan. Zij is afkomstig uit een echt 'onderwijsnest', want haar vader was hoofd van de School met de Bijbel in Middelharnis. Ook is een flink aantal van haar familieleden en vrienden afkomstig uit het onderwijs. Al op jonge leeftijd was zij oppas voor de kinderen van een kruidenier in Middelhar nis. In het begin van de jaren zestig, bij de opkomst van de kleuterscholen, was er een chronisch gebrek aan kleuterleidsters. Een tweejarige opleiding hiervoor kon toen zelfs in Middelharnis worden gedaan. Wel moes ten de aanstaande kleuterjuffen vijfmaal naar Utrecht om het Staatsexamen af te leggen. Na het voltooien van haar opleiding kon Marianne direct aan de slag in Stellendam. In die tijd was er nog geen sprake van de basis school: de kleuterscholen opereerden los van de lagere scholen. Haar eerste kleuter klas bevond zich in verenigingsgebouw De Rank bij de Nederlandse Hervormde Kerk, waar zij collega werd van - de inmiddels overieden - Jannie den Eerzamen. Voor de school was toen een wachtlijst. "Ik weet nog dat ik 's maandagsochtends begon met tien nieuwe kinderen, dinsdags kwamen er weer tien nieuwe en na korte tijd had ik wel drie en veertig kleuters in de klas". Met wat weemoed denkt zij nog terug aan die begintijd. "In die tijd was er natuurlijk nog geen kinderopvang of een peuterspeel zaal zoals tegenwoordig, dus de stap voor die kinderen was heel groot. Ik weet nog dat er een kind begon te huilen. Ik vroeg wat er was en kreeg als antwoord: 'Ik wil terug naer m'n moeder, gornet pellen'. Mijn familie is afkomstig uit Zeeland maar wat 'gornet pellen' betekende wist ik niet. Mijn col lega moest me uit de droom helpen". Jannie maakte haar duidelijk dat het kind de toen malige Stellendamse huisvlijt van het garna len pellen bedoelde. Vervolgens kwam Marianne op de kleuter school in Ooltgensplaat terecht, waar ze als hoofdleidster fungeerde. Tijdens deze peri ode trouwde ze met de oud-directeur van de Juf Mariaime van den Tol in haar klas, waarvan ze vroegere Mavo van Stellendam, Huig van den Tol, waarna ze in het begin van de jaren tachtig naar het plaatsje Drimmelen aan de rand van de Biesbosch verhuisde. Hier wer den ook haar kinderen geboren, waarvoor ze haar onderwijsloopbaan onderbrak. In die tussentijd volgde ze de applicadecur- sus, die ze met succes afsloot. Ze was toen bevoegd om op de - inmiddels gevormde basisschool - in alle klassen les te geven. En toen ze in contact kwam met het schoolhoofd Aria Gravendeel van de Christelijke Basis school 't Kompas in Den Bommel werd ze uitgenodigd om op zijn school te komen werken. Ze reageerde positief op zijn uit nodiging en vanaf augustus 1985 heeft ze altijd "met héél veel plezier" op deze school gewerkt. In de eerste jaren werkte ze 'door heel de school heen', maar uiteindelijk kwam ze toch weer bij de kleuters terecht. Marianne geeft aan dat juist bij déze leeftijdsgroep haar hart ligt. Ze vindt juist de onbevangenheid en openheid van de kleuters heel prettig om mee te werken. Maar ook het contact met de ouders - dat in deze leeftijdsgroep veel gro ter is - heeft ze altijd heel erg op prijs gesteld. "En juist dit sociale gebeuren zal ik heel erg missen". Tijdens haar langdurige onderwijsloopbaan is Marianne natuurlijk ook getuige geweest van de vele veranderingen die in het onder wijs hebben plaatsgevonden. Waren nu al deze veranderingen ook verbeteringen? "Veel nieuwe ontwikkelingen zijn er in het onderwijs geweest, zowel bij de opleiding als voor de praktijk in de scholen. En soms vind ik wel eens dat ze met al die verande ringen het kind met het badwater hebben weggegooid, en dat is jammer", zo is haar verzuchting. Zij vindt dan ook dat de studie voor de 'oude onderwijsakte' veel 'steviger' biimenkoit afscheid neemt. [Foto: Adri van der Laan) was. "Daar stonden psychologie, didacdek en methodiek nog veel meer centraal en door de doorgaande vernieuwingen is er nu veel meer sprake van een soort 'hapsnap-beleid'". Wel vindt ze het een voordeel dal de grote klassen van vroeger verleden tijd zijn. In haar huidige klas van zo'n twintig kinderen is er volgens haar veel meer tijd voor persoonlijke aandacht voor ieder kind. De kinderen zullen ongetwijfeld de afgelo pen veertig jaar eveneens veranderd zijn. Is dit ten voordele of ten nadele van de kinde ren? Marianne aarzelt... "Op de tegenwoor dige kinderen komt veel meer af dan vroeger. Je hebt nu de computer, de tv, werkende moe ders en volgens mij zijn de kinderen daar wel onrustiger van geworden". Toch voegt ze er aan toe: "ze zijn niet minder lief geworden; een kind blijft spontaan en origineel en daar om vind ik het heel fijn om met hen te wer ken". Marianne verzekert dat een kind, juist ook in de moderne tijd, zich wel veilig op een school moet voelen. Dit kan volgens haar bereikt worden als er in het onderwijs vanuit de volgende stelling wordt gewerkt: "Bij 'in liefde grenzen aangeven' voelt een kind zich veilig". En aan deze stelling heeft zij zich in haar loopbaan zoveel mogelijk gehouden. In de komende tijd zal Marianne het drukke schoolleven zeker missen. "Als het nodig is, zal ik nog wel wat invalwerk doen. Maar ik realiseer me wel dat het wel wat eenzamer zal worden", aldus Marianne van den Tol, die al weer geruime tijd weduwe is. In de afgelopen jaren hebben velen contact gehad met juf van den Tol' en daarom orga niseert de school een afscheidsreceptie op woensdagavond 5 juli. Vanaf 21.00 uur is een ieder hartelijk welkom om Marianne de hand te schudden in De Bommelstee. Dit grote concert - dat het muziekschooljaar afsluit - biedt een uitnodigende en veel kleurige 'visitekaart' van de school. Elke docent verzorgt met zijn of haar leerlingen een programmaonderdeel met zowel solisti sche optredens als veel samenspel. Op deze manier ontstaat er een prachtige representa tieve doorsnede van de vele facetten van het onderwijs aan de Muziekschool. Het komt erop neer dat leerlingen van allerlei leeftijden en musiceerniveau een bonte hoeveelheid instrumenten bespelen en u laten genieten van kleine muziekstukjes tot grote composi ties. Met name de allerkleinsten - die eenjaar lang lessen Algemene Muzikale Vorming van docent Peter van Deerse gekregen hebben - vertederen elke keer weer het talrijke publiek met hun leuke liedjes en begeleidingen. De Muziekschool heeft - naast het geven van goede instrumentale en vocale lessen - ook een belangrijke taak op het gebied van samenspel. Om zoveel mogelijk leeriingen te laten spelen op de jaaruitvoering treden deze avond vooral de ensembles voor het voetlicht. Nieuw is deze keer de medewerking van een heus harpensemble. De Muziekschool is er trots op dat ook dit instrument in het lessen pakket is opgenomen en dat sinds een jaar docente Ghislaine Maclaine Pont ook hier harplessen geeft. Verder zijn er o.a. de blok fluitensembles o.l.v. docente EUy Bakker (die ook samenwerken met het fanfare-leer- lingenorkest), de zangleerlingen van docente Marijke Nieuwenweg, het gitaarensemble o.l.v. docente Julia Bognar, de bijdrage van de Harmonie/Fanfare afdeling met o.a. een optreden van het leerlingenorkest van Sem- pre Crescendo o.l.v. Ivo Kouwenhoven en last but not least het Gemengd Ensemble van de Muziekschool o.l.v. docent Wim Soeters. Naast al dit samenspel verdienen zeker ook de solo optredens een aparte vermelding. Prachtige bijdragen zijn te verwachten van instrumenten als keyboard en dwarsfluit. Op het hoogste niveau (het D-examen) van de Muziekschool kunt u luisteren naar een bijzondere presentatie van een blokfluit- en een pianoleerling. Beide leerlingen (Sifra en Marije) doen 's middags het grote D-examen met als onderdelen het geven van een mini concert en een mondelinge theorie.sessie; 's avonds kan het publiek nog een keer genieten van een deel van hun artistieke prestatie. Een feestelijke afsluiting en hoogtepunt van het programma is elke keer weer het optre den van het grote Muziekschoolorkest o.l.v. docent Piet Westhoeve. Dit orkest - waarin zo'n 75 muzikanten spelen - heeft een over weldigende sound en zal zich laten horen in: de 'Rondo alia Turca' van W.A. Mozart, de 'Irish Potpourri' en 'Porgy and Bess' van G. Gershwin. Leerlingen, docenten, directie en bestuur van Muziekschool Goeree-Overflakkee hopen dat u net zo enthousiast bent over muziek als ze dat zelf zijn. Een enthousiasme dat aanste kelijk is en dat ze graag met u willen delen. Naast alle leerlingen met ouders, opa's, oma's en alle belangstellenden zijn vooral ook toe komstige leerlingen welkom. Juist iedereen die (weer) wil beginnen met muzieklessen kan zich deze avond uitstekend oriënteren op het aanbod van de Muziekschool. Program ma's zijn aan de zaal verkrijgbaar. De jaaruit voering begint om 19.30 uur, de zaal is open vanaf 19.00 uur. VlAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw v^oning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1