Jan Trompper opent expositie van Hetty Wigmans-Knol Roemenië IJsclub Stellendam viert honderdjarig jubileum 4 Laat deze winter je liuid niet barsten Schotejillers oogsten diverse Nationale limieten MIIIVilDEtl-tllElJWS Christenunie Oostflakkee stelt kieslijst vast Jongerenwerk in HotFIVIradioshow.nl Interkerkelijk koor 'AdonaT concerteert in Dreischor OOLTGENSPLAAT - In Het Oude Raadhuis te Ooltgensplaat werd afge lopen zaterdag de expositie van schilderes Hetty Wigmans-Knol onder grote belangstelling geopend. In zijn welkomstwoord heette Gerrit Poort- vliet, voorzitter van Stichting Boog, in het bijzonder burgemeester Van Pelt en wethouder De Vries van harte welkom, die naast vele anderen de opening van de expositie bijwoonden. Stichting Hulpverlening Christenen in Roemenië Jaren negentig Sinterklaasbingo in Victorialial STELLENDAM - Vorige week vrijdag vierde IJsclub Stellendam haar honderdjarig bestaan met een poteravond, gecombineerd met de jaarlijkse ledenvergadering in 'Het Wapen van Stellendam'. Gelukwensen Afscheid MIDDELHARNIS - Zaterdag heeft zwemclub 'De Schotejil' uit Middel har nis de tweede wedstrijd gezwom men in de competitie van de Zwembond Rotterdam en Omstreken (ZRO). De wedstrijd werd gezwommen in Zwijn- drecht. Tijdens deze wedstrijd werden opnieuw nieuwe NK limieten gezwom men, namelijk door Mark Costeris (1992) op de 50m vrij in 27.39, door Melanie van Gemert (1993) en Danica Koedoot (1993) op de lOOm vrij in resp. 1.06.34 en 1.06.80, en door Esmee Koe doot (1992), die op de 200m wisselslag tot tweemaal op rij een NK limiet en een een clubrecord zwom van 2.38.03. De tijden gaven overigens ook recht op het nodige eremetaal. SOMMELSDIJK - Wanneer buiten de kou toeslaat, blijven we liever bin nen. Dat ook hier de atmosfeer een ongunstige invloed op de conditie van de huid kan hebben, daar staan we niet altijd bij stil. In de winter is de lucht in huis en op het werk namelijk erg droog door de centrale verwarming. En we douchen vaak nét een graadje warmer om lekker opgewarmd de dag te beginnen. Daarna eist de overgang van je warme huis naar koud en guur weer buiten eveneens zijn tol. Hier door kun je last krijgen van een zeer droge huid. De symptomen hiervan zijn onder andere jeuk, ruwe plekjes, kloofjes en schraalheid. Biodermal introduceert een nieuwe Lipidenlijn die zowel de oorzaak als de gevolgen van een zeer droge huid aanpakt. Beschermende barrière Hoe ontstaat een lipidentekort? Ernstige huidproblemen PAGINA 6 lAG 18 NOVEMBER 2005 FotocoUagc' 'Opening expositie van Hetty Wigmans-KnolVan liiilis naar rechts, Ie rij: Gerrit Poortvliet en het welkomstwoord, Hetty Wiginans-Knol samen met Jan Trompper het draaiorgel bij aankomst; 2e rij: Jan Trompper en het openingswoord, de Raadszaal en Adrie Stolk van Stichting Podium met de Kleine Victoria. Het is de tweede expositie op rij sinds de ingebruikname van het voormalige Raadhuis in Ooltgensplaat in augustus jl. Poortvliet meldde dat op dit moment alle inspanningen van Boog erop zijn gericht een gebruikersvergunning te verkrijgen. Jan Trompper opende met verve de expositie. Hij was gevraagd voor de openingshandeling omdat Boog enige tijd geleden in het kader van het project de Culturele Kralenketting Goeree- Oveiflakkee een geldelijke bijdrage ontving. Trompper gaf een feestelijk accent aan de opening van de mooie expositie in het karaktervolle gebouw, Het Oude Raadhuis. Niet alleen het gesproken woord zette luister bij de openings woorden maar ook muziek. Als aanjager van het actieprogramma voor culturele projecten op Goeree-Overtlakkee werkt Trompper samen met stichting Podium aan de versterking van het culturele prograinma op Goeree-Overflakkee. Hij gaf aan dat de culturele activiteiten van stichting Boog daarin een welkome uitbreiding zijn. Het draaiorgel de Kleine Victoria, dat onder meer als verbindende schakel tussen de verschil lende culturele activiteiten op Goeree-Overflakkee dienst doet, was eveneens meegereisd naar Ooltgensplaat. De Kleine Victoria zorgde voor feestelijke en kleurige muziek bij de kleurige expositie van olieverf- en aquerelschilderijen van de Rotterdamse kunstenares Hetty Wig mans-Knol. Bij het maken van haar schilderijen heeft Wigmans zich tevens laten inspireren door de kunst in de kleinere gelegenheden, kunstroutes langs karakteristieke dorpskernen op het platteland, o.a. in het oosten van het land. Jan Trompper wist te melden dat inmiddels op Goeree-Over flakkee ook gewerkt wordt aan een kunstroute en hij sprak de hoop uit dat Het Oude Raadhuis daarin ook kan worden opgenomen. Met een gedicht uit de bundel 'Als je goed om je heen kijkt, zie je dat aües gekleurd is' sloot Trompper het openingswoord af en ontsloot hij samen met Hetty Wigmans de deur naar de Raadszaal, de ruimte voor een eerste kennismaking in het voormalige Raadhuis met de prach tige doeken van Wigmans. De expositie is geopend op zaterdagen t/m 28 januari 2006 van 11.00 tot 16.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt 2,00 p.p. De opbrengst daarvan komt ten goede aan de culturele activi teiten die Stichting Boog organiseert.Voor donateurs van de Stichting is de toegang gratis. Wie meer informatie over de activiteiten in Het Oude Raadhuis wil, kan contact opnemen met Ria Buscop van de Stichting Boog, telefoon (0187) 631815. In de laatste afleveringwaren wij gekomen tot aan 15 december 1989, daar willen wij nu verder gaan. Op 15 december 1989 probeerde de geheime dienst van Roemenië, de Securitate, de gereformeerde etnische - Hongaarse dominee Laszlo Tokës onder dwang over te plaatsen van zijn woonplaats Timisoara naar een provinciedorp. Hij werd echter beschermd door zijn parochianen en deze gebeurtenis groeide uit tot een rel die weer uitliep op een massale anti - communistische volksopstand in Timisoara. Het leger en de veiligheidsdienst probeerden de opstand neer te slaan, wat honderden men sen het leven kostte. Op 21 december 1989 sloeg de opstand over naar Boekarest en naar andere steden in Roemenië. Ceausescu en zijn vrouw Elena probeerden het land te ont vluchten, maar werden door het leger, dat de zijde van het volk had gekozen, aangehouden en na een 'proces' ter dood veroordeeld en op 25 december geëxecuteerd. Men denkt ook dat er tegelijkertijd een samenzwering in het paleis van de dictator heeft plaats gevonden waar revolutionairen, partijbazen en dissi denten in verenigd waren (Front voor nati onale redding - FSN). Doordat snelle poli tieke hervormingen uitbleven, verlieten de dissidenten de FSN al snel en bleef het een partij van ex-communisten onder leiding van Ion lüescu. In de eerste tijd na de revolutie was er veel sociale onrust. Zo verweet de democratische oppositie het FSN alle macht naar zich te hebben toegetrokken en daarop volgden verschillende demonstraties. In Targu Mures, een stad met veel Roemenen en Hongaren, vonden in maart 1990 ernsti ge etnische rellen plaats waarbij ook doden vielen. Studenten demonstreerden tegen deelnaine van de coinmunisten aan de ver kiezingen. Op 20 mei 1990 werden de eer ste vrije verkiezingen gemakkelijk gewon nen door de FSN onder de leiding van Ion Iliescu, die daarna met een overweldigende meerderheid tot president gekozen werd. De studenten in Boekarest legden zich echter niet zomaar neer bij de overwinning aan de FSN en demonstreerden gewoon verder. Het lukte de politie niet om het Universiteitsplein te ontzetten en Iliescu riep daarop de hulp van mijnwerkers uit het dal van de rivier Jiu in. Deze grepen zeer hard in ten koste van zes doden en honderden gewonden, waar door Roemenië in het buitenland een slecht imago kreeg. Op 8 december 1991 werd er een referendum onder de bevolking gehou den waarin de nieuwe grondwet werd goed gekeurd. Toch waren er nog volop problemen op te lossen. Zo bleven in Transsylvanië de etnische tegenstelling het beeld beheersen en de economische problemen in Roemenië werden steeds groter, o.a. doordat de handel met de andere voormalige Oostbloklanden grotendeels was weggevallen. Ook waren er problemen ontstaan tussen president Iliescu en premier Petre Roman over het tempo van de hervormingen. Dit leidde in 1992 tot een splitsing binnen de FSN. De Iliescu-aanhan- gers vormden het Democratische Front van de Nationale redding (FDSN), later de Par tij van de Sociale Democratie in Roemenië (PDSR). De verkiezingen in 1992 werden gewonnen door de PDSR van Iliescu en hij werd voor de tweede keer tot president geko zen. De kandidaat van de verzamelde oppo sitiepartijen, democratische Conventie van Roemenië (CDR), Emil Constantinescu, vis te nu achter het net maar versloeg Iliescu wel in de verkiezingen van 1996. De CDR werd de grootste partij en vakbondsleider Victor Ciorbea werd premier Het volk had hier lang op gewacht, een overwinning van de Demo cratische oppositie op de ex-communisten en hun nationalistische bondgenoten. Op 15 september 1996 werd er een verdrag tussen Roemenië en Hongarije gesloten waardoor er een betere verstandhouding ontstond tus sen beide landen, en tussen de Hongaarse en Roemeense bevolkingsgroepen. De econo mische problemen bleven echter voortduren onder het bewind van premier Ciorbea. Hij werd dan ook al gauw vervangen door Radu Vasile die het echter ook niet lang volhield en opgevolgd werd door de partijloze Nagur Isarescu, de gouverneur van de Roemeense Nationale bank. D.Vroegindeweij secretaris H.C.R. tel.0187-482594, e-mail dammis.vr-hcr@kliksafe.nl. OOSTFLAKKEE - Het bestuur van de Christenunie Oostflakkee heeft op de ledenvergadering van 27 oktober de kieslijst vastgesteld voor de gemeen teraadsverkiezingen, die op 7 maart 2006 zullen worden gehouden. De lijsttrekker is Gert-Jan van der Valk, de huidige wethouder Financiën en Econo mische Zaken die, als de raad dat wenst, opnieuw beschikbaar is voor een wethou- derspost. Op de plaatsen twee en drie staan de huidige raadsleden namens de Christen- Unie, Johan van der Welle (fractievoorzitter) en Karel Knoesten Op de vierde plaats staat Maaike de Groot-Ras uit Den Bommel. Het bestuur is blij met de evenwichtig samenge stelde lijst. Niet alleen jong en oud maar ook man/vrouw en alle dorpskernen zijn verte genwoordigt. De verkiezingen worden dan ook met vertrouwen tegemoet gezien. Aan het verkiezingsprogramma wordt momen teel hard gewerkt, waarbij de gegevens uit de huis aan huis verspreide enquête waar moge lijk worden verwerkt. 1Gert-Jan van der Valk, Oude-Tonge 2. Johan van der Welle, Oude-Tonge 3. Karel Knoester, Ooltgensplaat 4. Maaike de Groot-Ras, Den Bommel 5. Han van Dijk, Den Bommel 6. Connie Pipping, Oude-Tonge 7. Piet Leroy, Achthuizen 8. Soetje Bakelaar-Stander, Ooltgensplaat 9. Anne Dogterom-de Vos, Oude-Tonge 10. Erik Braber, Den Bommel 11Theo Okker, Achthuizen 12. Sarjanny Korteweg-Noom, Ooltgensplaat 13. Coby Klem-van Kempen, Oude-Tonge 14. André Vroegindeweij, Achthuizen 15. iaap de Bakker, Den Bommel 16. Jos van der Welle, Oude-Tonge 17. Arend van den Berg, Ooltgensplaat 18. Wiebe Huisman, Oude-Tonge 19. Jaap Bevelander, Achthuizen 20. Jan Wittekoek, Oude-Tonge 21. Jan Meinster, Den Bommel 22. Jeroen van Nieuwaal, Oude-Tonge 23. Anton Bom, Ooltgensplaat 24. Rudy Kuijer, Oude-Tonge 25. Ton van Putten, Ooltgensplaat 26. Teun van Kempen, Oude-Tonge 27. Bert Mooijaart, Ooltgensplaat 28. Leen Ras. Den Bommel 29. Jaap van Burg, Oude-Tonge 30. Adrie Kom, Oude-Tonge In het programma HotFMradioshow.nl op Radio Flakkee is op vrijdag 18 november tussen 22.00 en 23.00 uur het Jongerenwerk Goeree-Overflakkee te gast. Gedurende het programma geeft Jasper van het jongeren werk ondermeer toelichting op wat deze organisatie doet, wat de interactie is tussen hen, de gemeenten en de jongeren, welke evenementen men organiseert en hoe het Jongerenwerk Goeree-Overflakkee exact te werk gaat. HotFMradioshow.nl wordt elke vrijdagavond uitgezonden op Radio Flak kee. Het koor 'Adonaï' uit Zierikzee o.l.v. diri- gente Liesbeth Franken geeft zaterdag 26 november een uitvoering van de gospelmu sical 'The Journey'. In het voorprogramma zingt het koor enkele liederen uit het overige, bestaande, repeitoire en is er een optreden van de solisten Ada en Sanne van der Sluis, die een aantal liederen zullen zingen, begeleid door pianiste Nienke ten Brinke. Na de pauze treedt het koor op met 'The Journey', een muzikale reis van het Joodse volk naar Jeruzalem. Als gastzangers zijn uitgenodigd Donna en Rien Oostdijk. De verbindende teksten zijn vanuit het Engels bewerkt en worden gesproken door ds. Piter Goodijk. Verder werkt een combo mee onder leiding van Kees Groenleer. De algehele presentatie van de avond is in handen van Titia Dijkstra. Het concert wordt gegeven in de Hervormde Kerk aan de Ring te Drei schor. Aanvang 20.00 uur. Toegangskaarten a 3 voor volwassenen en 1,50 voor kinderen zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Boekhan del De Vries aan het Havenplein te Zierikzee, inaar ook in de kerk 's avonds voor aanvang van het concert. DIRKSLAND - In de Victoriahal, Philips- hoofjesweg 57, wordt donderdagavond 24 november a.s. de traditionele Sinterklaasbin go weer gehouden. Er worden 8 rondes en 2 superrondes gespeeld. De bingo start om 20.00 uur, om 19.30 uur gaan de deuren open. Stichting VIK staat garant voor een klinkend prijzenpakket. Ter gelegenheid van Sinterklaas gaat iedere deel nemer met een traktatie naar huis. De voorzitter de heer Arie Struik opende de avond en verwelkomde de leden, oud- bestuursleden, waaronder de erevoorzitter de heer Gerrit Kievit. Ook wethouder J. van Oosterom van de gemeente Goedereede was onder de genodigden. De voorzitter gaf een kort overzicht van de geschiedenis van de ijsclub: het schriftelijk bewijs dat de ijsclub minimaal 100 jaar oud is bestaat uit een brief van de Generale Dijka- gie, gedateerd 16 november 1905 waarin toestemming verleend werd aan het bestuur van de IJsclub om de damputten verder af te graven zodat er tijdens een vorstperiode geschaatst kon worden. In latere periodes werd geschaatst op de 'karrenpit', op de haven en achter het woonwagenkamp. Van wege de uitbreiding van het woonwagen kamp moest de ijsclub in 1980 daar weg en werd er na lang zoeken een geschikte locatie gevonden bij de Eendrachtsweg waar tot nu toe geschaatst wordt. Wethouder Van Oosterom bracht de geluk wensen van het gemeentebestuur over en had zich ook in de geschiedenis van de ijsclub verdiept. Hij wist vier namen van voorzitters te noemen. Hij las een verzoek van de ijsclub aan de gemeente Stellendam voor om tijdens een ontspanningsavond op 15 januari 1955, georganiseerd door de ijsclub, een loterij te houden met na afloop gelegenheid tot dan sen De wethouder was met met lege handen gekomen en overhandigde de voorzitter een enveloppe met inhoud, die onder dankzeg ging in ontvangst werd genomen. De avond werd niet alleen gevuld met poters eten maar de Heer Pau Heerschap uit Ouddorp, die zich door de oude notulen geworsteld had las daar enige passages uit voor. Ook droeg hij op de hem bekende wijze nog Stellendamse en Ouddorpse schetsen voor. Bijzonder was ook dat de twee en negentigjarige erevoorzit ter Gerrit Kievit het aanwezige publiek nog enige anekdotes voordroeg uit een grijs ver leden. Op de jubileumavond werd echter ook afscheid genomen van twee bestuursleden: mevrouw Hetty van den Broek en de heer Arie Struik. Hetty was het eerste vrouwelijke bestuurslid van de vereniging. Zestien jaar was zij lid, ze verzorgde de logistiek tijdens de vorstpe riodes en was één van de initiatiefneemsters van de tot nu toe eenmalige maar toch al ver maarde Zuiderdieptocht, die werd gereden op 10 januari 1997. Arie Struik heeft 25 jaar in het bestuur geze ten, waarvan 20 jaar als voorzitter. Hij mag terugzien op een periode waarin veel tot stand is gekomen. Beide scheidende bestuursleden werden bedankt voor hun inzet en kregen bloemen en een enveloppe met inhoud aan geboden. Het bestuur en de leden mogen terugzien op een geslaagde jubileumviering die door 85 personen werd bezocht. Ook nu weer presteerde de zwemploeg van de Schotejil in de 'breedte' verrassend goed. In de allereerste estafette 4x 50m wisselslag zwom niet alleen Mark Costeris een clubre cord op de 50m rugslag in 31.78, maar zorg den verder Sebastiaan Rosendaal, William Weeda en Jelle Steenhuis er mede voor dat ook de eindtijd een clubrecord opleverde in 2.07.93. Ook de meisjesestafette, bestaande uit Esmee Koedoot, Anne Volwerk, Elene van Zoest en Danica Koedoot, die 4x 50m vrij moesten zwemmen, zorgden voor een goede eindklassering met 2.05.93. Hierbij bleef Esmee Koedoot slechts éénhonderd ste verwijderd van een NK limiet op de 50m vrij met een tijd van 29.41. Op de lOOm vrij wisten zowel Melanie van Gemert (1993) als Danica Koedoot (1993) dus onder de NK limiet van 1.07.70 te blijven, met resp. 1.06.34 en 1.06.80. Melanie van Gemert werd ook nog 3e op de 50m vlinderslag in 32.92. Mark Costeris zwom op de lOOm wisselslag nog naar een gouden medaille in 1.13.16. Op de lOOm vrij zwom Sebastiaan Rosendaal in 57.73 naar de Ie plaats en werd William Weeda 3e in 1.03.11. Evenals op eerdere wedstrijden zwommen ook de zgn. Speedozwemmers uitstekend, getuige een 2e plaats en een prima tijd van 115.80 op de lOOm vrij door Janiek de Boed (1994). Op de 50m schoolslag won zij de gouden medaille in een tijd van 44.36. Op de lOOm vrij zwommen Kimberly v.d Hee- rik (1994) en Sanne Huijsmans (1995) ove rigens ook naar mooie pr.'s in resp. 1.22.39 en 1.24.98. Bij de senioren zwom Leander Noordijk op de lOOm vlinderslag in 1.08.13 naar de 3e plaats, evenals de dames estafette met Danielle Roodnat, Conny Wielaard, Danica Koedoot en Rianne Noordijk, die op de 4x 50m wisselslag op de 3e plaats eindigde in 2.24.97. Eveneens tijdens dit weekend werd verder nog deelgenomen aan een Lange Afstands wedstrijd en een Limiet wedstrijd in Papen- drecht en Zwijndrecht. Op deze wedstrij den wisten resp. Sebastiaan Rosendaal en Melanie van Gemert op 1500m vrij en 200m vrij een NK limiet te zwemmen in 17.46.61 (clubrecord) en 2.27.17. Ook Mark Costeris zwom naar een Ie plaats op de 800m vrij in 10.09,51. Jeuk, kloofjes en trekkerigheid maken ons er extra bewust van dat we onze huid goed moeten verzorgen in de winter. De oorzaak van deze 'zeer droge huid klachten' is vaak een tekort aan lipiden. Dit zijn huidvetten die essentieel zijn om de huidbarrière, die je huid beschermt, gezond te houden. Je kunt de hiiidbarrière vergelijken met een 'muurtje'. Hij houdt schadelijke invloeden van buitenaf tegen en zorgt dat de hoeveelheid vocht bin nenin op peil blijft. De hpiden kun je vergelij ken met het cement dat de muur stevig bijeen houdt. Als er door een tekort aan huidvetten 'gaten' in het cement ontstaan, kan er vocht verdampen en droogt je huid uit. Als de huid een chronisch tekort aan vet en vocht heeft, heb je last van een zeer droge huid. Een lipidentekort kan op vele manieren ont staan. Zo kunnen huidvetten letterlijk weg gespoeld worden door water en zeep. Was je dus vaak je handen (vanwege je beroep bij voorbeeld) dan kun je nogal eens last hebben van zeer droge en ruwe plekjes of kloofjes. Ook temperatuur en luchtvochtigheidsgraad spelen een rol. In de winter kan de afwisse ling van droge lucht binnen door de centrale verwarming, winterse kou en zonlicht een ongunstige invloed op de huid hebben. Je kunt natuurlijk ook van nature een gevoelige huid hebben. De aanmaak van lipiden ver schilt namelijk per persoon en neemt af naar mate je ouder wordt. Biodermal Lipiden Crème Lipiden Body Milk Voor de verzorging en het voorkomen van een zeer droge huid heeft Biodermal een speciale Lipidenlijn ontwikkeld. Deze lijn bestaat uit een Lipiden Crème en een Lipiden Body Milk. De werking van de producten is erop gericht om de lipiden in je huid aan te vullen en de huideigen productie ervan te sti muleren. Ze herstellen een verstoorde huid barrière dus direct én duurzaam. De werk zame ingrediënten zijn squalaan uit olijven, melkproteïnen, druivenpitolie en kastanje extract. De Lipiden Crème heeft een extra krachtige formule speciaal voor zeer droge kleine plekjes op bijvoorbeeld je knokkels, tussen je vingers en op je ellebogen, knieën en schenen. De Lipiden Body Milk gaat jeuk, trekkerigheid en schraalheid op grotere vlak ken te lijf. Ook als je last hebt van ernstige huidproble men kan de Lipidenlijn uitkomst bieden. Het langdurig gebruiken van hormoonzalven kan namelijk schadelijke gevolgen hebben voor de huid. Het is daarom een goed alternatief om tussen twee behandelingen door een cos metische crème te gebruiken. Op deze manier kan de huid wat tot rust komen, terwijl de verbeterde huidconditie in stand gehouden wordt. Biodermal Lipiden Crème is verkrijgbaar m een tube van 25 ml. en kost 9,95 Een Lipiden Body Milk flacon van 200 'ml. kost 13,95. De producten zijn verkrijgbaar bij drogist, parfumerie, warenhuis en apotheek Voor meer informatie (ook over andere Bio dermal producten) kun je gratis bellen naar de Biodermal Huidlijn 0800-246 3376 od werkdagen van 8.30-17.00 uur, een e-mail sturen naar info@biodennal.nl of kijken od website www.biodermal.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 14