Vooral luisteren naar elkaar tijdens 'Rondje Zuiderdiep' Eerste steen voor 'Zweedse Woningen' in Oude-Tonge Brand in ziekenhuis ROMMELMARKT Verkeersmaatregelen Havendag 2006 Zingen in de Yisafslag op Tweede Pinksterdag te Goedereede Waterschap werkt aan de weg Fotoclub De Rarekiek sluit seizoen af met twee avonden 'Beter Plan Zuiderdiep is beter en goedkoper' 32Sz,4-^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden STELLENDAM - Zo'n 120 mensen hebben zaterdag 20 mei de informa tiedag bezocht over het natuurplangebied Zuiderdiep. Zij deden mee aan excursies of bezochten een 'spreekuur' van deskundigen. De dag was een initiatief van Rijkswaterstaat, waterschap Hollandse Delta, Deltanatuur, Dienst Landelijk Gebied en Natuurmonumenten om de bevolking kennis te laten maken met de tussenstand van de Milieu Effect Rapportage die wordt opgesteld voor dit toekomstige natuurgebied. Excursies Begrip Woningzoekenden Planontwikkeling actief in beeld en geluid Dinsdag 30 mei 2006 78e jaargang nr. 7511 Op zaterdag 3 juni 2006 dient tijdens de 26e editie van de Havendag het ver keer in het centrum van Middelharnis rekening te houden met oitderstaande knelpunten. Parkeerverboden - Plein bij hotel de Haven (bij de Wilhelmi- nabrug) 00.00 - 24.00 uur. - Gehele Spuiplein/Nieuwdorp 04.00 - 24.00 uur (inclusiel' kleine parkeerplaats bij Micro-Electro). - Kade/Spuistraat 07.00 - 18.0Ü uur. Afgesloten voor alle verkeer 3 juni van 07.00 tot IH.OO uur: - Waterweg/Spuistraat/Kadc in beide rich tingen. - Spuiplein vanaf de Vi.ssersdijk en richting Sommelsdijk (verkeer van Visscrsdijk via Kade naar Voorstraat, etc, is niet moge- lijk). Van 13.00 tot 17.00 uur: - Beneden Zandpad van Hoek Schoolstraat lot Burg. Boumanplein. De nieuwe parkeergelegenheden achter d'n Diek zijn vanaf Sommelsdijk bereikbaar. Gezien de te verwachten grote belangstelling wordt het publiek afkomstig uit de woonker nen van Middclharnis en Sommelsdijk drin gend verzocht om het evenement te voet of op de fiets te bezoeken. Nadere informatie met betrekking tot de Havendag en de verkeersmaatregelen wordt desgewenst verstrekt door de heer C. van Heemst, buurtagent van de politie Goeree- Overtlakkee (0900-8844). STELLENDAM - Veel koorzang, samen zingen tot Gods eer, en dat in een vissorteerruimte Dit kan op maan dag 5 juni a.s.. Tweede Pinksterdag in de Visafslag te Stellendam, waar 's avonds de tweejaarlijkse massale koor- en samenzangavond wordt gehouden. De avond begint om 19.00 uur, maar u kunt er al vanaf 16.30 uur hartelijk welkom. U kunt er terecht voor een broodje warme worst, een kop koffie of een andere versna pering. Daarnaast zijn er boeken, cd's en cadeauartikelen te koop. Tijdens de zang avond zal er een collecte worden gehou den waarvan de opbrengst bestemd is voor Stichting Ontmoeting. Medewerking aan deze avond verlenen het Groot Rotterdams Mannenkoor onder leiding van Matthijs van Noort en het Seba meisjeskoor uit Krimpen aan den IJssel onder leiding van Ria Kalk man-van den Noort. De koor-, en samenzang worden op het orgel begeleid door Janco Bel der. Het openingswoord en de meditatie zul len worden verzorgd door de heer W. Kuling, voorlichter van Stichting Ontmoeting. De toegangsprijzen bedragen: O tot 5 jaar gratis, 6 tot 12 jaar 3 en 13 jaar en ouder 5. Voor gezinnen geldt de .speciale prijs van €17. Parkeren is gratis. Het comité Stichting Ont moeting Goeree-Overfiakkee heet u hartelijk welkom. (Uittip: 's middags de zilte zeelucht inade men, daarna zoute haring eten in de visaf slag, gevolgd door een vocale avond.) Op zaterdag 3 juni wordt rond de haven van Goedereede de traditionele rom melmarkt gehouden. Evenals voorgaan de jaren zal het op deze zaterdag voor Pinksteren weer een drukte van belang zijn rond de pittoreske haven. De rom melmarkt begint om 9.00 uur en duurt tot 16.00 uur. De opbrengst is bestemd voor Stichting de Hoop. Ook dit jaar is er weer groot en gevarieerd aanbod aan kramen. Voor de inwendige mens zijn er kramen met versgebakken vis, drop, oliebollen, stroopwafels, bolussen, port, patat, enz. Daarnaast zijn er vrolijke gekleurde plantjes voor in de tufn, tweedehands boeken en natuurlijk de rom melhoek. Ook de vrouwenvereniging ont breekt niet met zelfgemaakte spulletjes. En bij het enveloppentrekken komt u de mooiste prijzen tegen. Ook voor de kinderen zijn er diverse spelletjes en een luchtkussen en er kan met een oude brandweerwagen worden meegereden. En er is een terrasje waarop uit gerust kan worden. Iedereen wordt van harte uitgenodigd om deze dag bij te wonen. Stichting de Hoop houdt zich al sinds 1975 bezig met de hulpverlening aan verslaafden. Deze organisatie helpt vanuit haar christe lijke visie mensen met verslavingsproble men. Dit kan een verslaving zijn aan drugs, alcohol, gokken, medicijnen, eten of internet. Daarnaast biedt Stichting de Hoop maat schappelijke opvang. De Hoop krijgt alleen overheidssubsidie voor de opvang van gas ten in één van de klinieken. Voor zelfgestarte projecten is men afhankelijk van giften. Het is de bedoeling dat de landbouwpolders langs het Zuiderdiep worden oingevormd tot getijdennatuur. Als de Haringvlietsluizen op een kier gaan. ontstaan hier zeldzame, natuur lijke brakke overgangen. Tegelijk wordt de zoetwatervoorziening van de overige land bouwbedrijven op de Kop van Goeree voor de landbouw flink verbeterd. In de striemende regen verlaat een groepje belangstellenden de comfortabele bus. Op een hoog piuit aan de Zuiderdiepweg krijgen zij uitleg over de herinrichting van het gebied en de aansluiting ervan op het bestaande natuur gebied van de Scheelhoek, Zjev Ambagts van Deltanatuur kan zich door de harde wind nauwelijks verstaanbaar maken. Dan gebeurt er iets dat het ongemak van dit inoment hele maal goed maakt: een vlucht lepelaju's wor stelt zich tegen de wind in over de hoofden van de bezoekers heen. "Daar doen we dit nu voor," roept Ainbagts enthousiast. "Dat maakt dit gebied zo bijzonder." De drie busritten door de Zuiderdieppolders worden afgewisseld met locatiebezoekjes. Bijzonder is het uitstapje naar de Scheelhoek. Volgens Gert de Groot van Natuurmonumenten zijn excursies als deze erg belangrijk voor de beeldvorming. "Pas als je in zo'n gebied zelf uitleg krijgt, ga je bevatten waarover het nu pre cies gaat. Mensen, of ze nu voor- of tegenstan der zijn van meer natuur, begrijpen na een dag als deze veel beter welke in hun voortbestaan bedreigde dieren en planten van deze plannen profiteren en wat er gaat gebeuren." Dat de recreatieve mogelijkheden aanzienlijk kunnen worden vergroot, spreekt veel mensen aan. De excursies vertrekken bij het Wapen van Stellendam. Niet iedereen gaat mee. sommi gen kiezen ervoor om in gesprek te gaan over de tussenstand van de MER. Medewerkers van het waterschap. Rijkswaterstaat, Delta natuur en Dienst Landelijk Gebied houden daarvoor 'spreekuur' in "t Wapen van Stel lendam. Maar wie zich niet door het weer laat intimideren, trekt er met deskundige gidsen op uit. Voor- en tegenstanders samen in de bus, dat maakt het volgens Ambagts van Deltanatuur ook gemakkelijker om standpunten uit te wisselen. "Er ontstaat tijdens zo"n rit begrip over en weer. Er komen verhalen over vroe ger voor het voetlicht, toen de wijde omge ving nog zout was en de landbouw daarop werd afgestemd. Tegelijk leren anderen hoe gecompliceerd de intensieve teelten nu zijn en hoe moeilijk het is om economisch renda bel te boeren." Aan de ene kant zal er dus landbouw ver dwijnen voor een gedeeltelijk herstel van de oude situatie: aan de andere kant wordt de zoetwatervoorziening duurzaam verbeterd. En dat is profijtelijk voor de boeren die wel door zullen gaan met akkerbouw. Naast enkele bestuursleden van de plange- biedgemeenten Goedereede en Dirksland bestaat het gezelschap vooral uit omwonen den en agrariërs. En er is ook veel belangstel ling van recreanten. "We hadden gesprekken met vaste bezoekers van vakantiepark "Onder de Molen'. Die zijn natuurlijk ook nieuws gierig hoe dit gebied er straks uit gaat zien en welke recreatiemogelijkheden er komen." Ondanks de sterk uiteenlopende belangen was de sfeer goed. "Er waren uiteraard kri tische vragen, maar ik had de indruk dat de gelegenheid vooral werd aangegrepen om goed te luisteren naar elkaar", aldus Zjev Ambagts van Deltanatuur. OUDE TONGE - Onder toeziend oog van vele genodigden hebben wethou der Van der Valk van de gemeente Oostflakkee en voorzitter van de Raad van Toezicht van Woongoed Flakkee Adrie Kom, vorige week maandag de eerste steen gemetseld in het project Zweedse Woningen aan de Juliana- straat te Oude-Tonge. In een speech gaf directeur Simon van Nieuwaal van Woongoed Flakkee aan dat al in 1995 sprake was van herstructurering van het gebied Julianastraat. Nu, elf jaar later, is het zo ver - en volgens Van Nieuwaal een gevoelig onderwerp. "Het is goed voor te stellen dat individuele huurders van de toen malige woningen hier niet gelukkig mee waren. Zij woonden immers naar hun zin, betaalden een lage huur en hadden de ruimte. Maar een bestuur van een woningbouwver eniging moet alle aspecten zorgvuldig afwe gen. Hoelang gaan de oude woningen nog mee, is renovatie rendabel, zijn de woningen over een aantal jaren nog wel verhuurbaar, naar welke woningen is niet alleen nu maar ook juist in de toekomst nog vraag? Kortom, kijken naar zaken die het individuele belang overstijgen en het algemene belang raken". Nu het zo ver is, worden er 28 Zweedse woningen gebouwd in de koop- en huursector. Moderne woningen met hedendaags comfort met een Zweedse uitstraling. De directeur bedankte daarom de bewoners van de oude houten woningen die, zij het sommigen met tegenzin, hun woning moesten verlaten voor deze nieuwbouw. Ook de omwonenden van dit project werden bedankt omdat zij, na aan vankelijk grote zorgen over het heiwerk, zich alleszins loyaal hebben opgesteld. Wat betreft de gemeente Oostflakkee wenst Van Nieuwaal voor de nabije toekomst voortzetting van de vruchtbare samenwer king. Oude-Tonge heeft nog 150 woning zoekenden. Tweederde hiervan heeft een zodanig inkomen waardoor men voor een woning aangewezen is op de sociale huur sector. Vijfenveertig woningzoekenden zijn Voorzitter van de Raad van Toezicht van Woongoed Flalcl<ee, Adrie Kom. metselt onder toezicht van wet/wiider Gert-Jan van der Valk de 'eerstesteen voor het project Zweedse Woningen in Oude- Tonge. jonge starters. Allemaal jongeren die graag in Oude-Tonge willen blijven wonen, mits er betaalbare woonruimte beschikbaar is. Daarnaast zijn er zo'n 29 woningzoekenden die als urgent bestempeld kunnen worden. "Zij zouden eigenlijk morgen al gehuisvest dienen te worden". De directeur riep het gemeentebestuur dan ook op om gezamen lijk op te trekken, waarbij de gemeente de woningbouwvereniging dan accommodeert door bijvoorbeeld goedkope grond beschik baar te stellen, geen legeskosten in rekening te brengen en nog meer van dat soort zaken om sociale woningbouw te kunnen blijven plegen. Wethouder Van Der Valk prees in zijn toe spraak Woongoed Flakkee dat zij bij de planontwikkeling zoveel aandacht heeft geschonken aan de historie. De ontstaans geschiedenis van de oude houten woningen, geschonken door Zweden na de watersnood ramp in 1953. Nu Zweedse woningen wor den teruggebouwd, blijft de herinnering aan die tragische gebeurtenis onverminderd met deze locatie verbonden. Zo hoort het, vond de wethouder, maar het is zeker niet vanzelf sprekend. Nadat hij stil had gestaan bij het ontstaan van het project en de prettige samenwerking tus sen de gemeente, de provincie en Woongoed Flakkee om de contingenten voor elkaar te krijgen, gaf hij aan dat hij graag met de woningbouwverenigingen in de gemeente Oostflakkee van gedachten wil wisselen over de toekomst van de volkshuisvesting binnen de gemeente. Hij nodigde de woningbouw verenigingen dan ook van harte uit om bin nenkort op het gemeentehuis deze problema tiek te komen bespreken. COBflBl OUnXHP-MtWrodt 35 M. {HISTi 681611 fax 6UrM Waterschap Hollandse Delta is begon nen ruim 40 kilometer wegen en fiets paden op te knappen. Alle wegwerk zaamheden worden uitgevoerd in de periode half mei tot half oktober. Met name het asfalt wordt onderhanden genomen. De jaarlijkse onderhoudswerkzaamheden vinden in het gehele werkgebied van Hol landse Delta plaats. Zo worden op Goeree- Overflakkee in Ouddorp, Melissant, Oude- Tonge en Achthuizen wegen opgeknapt. Op Voome-Putten vinden in de gemeentes Ber- nisse, Spijkenisse, Hellevoetsluis, Westvoor- ne en Brielle wegwerkzaamheden plaats. In de Hoeksche Waard pakt Hollandse Delta als wegbeheerder wegen en fietspaden aan in de gemeentes Binnenmaas, Strijen, 's Gra vendeel. Oud-Beijerland, Cromstrijen en Korendijk. Ook in IJsselmonde worden bui ten de bebouwde kom wegwerkzaamheden uitgevoerd in de gemeentes Albrandswaard, Barendrecht, Ridderkerk, Zwijndrecht en Hendrik-ldo-Ambacht. Hollandse Deha kan niet de exacte datum geven wanneer aan een weg of weggedeelte wordt gewerkt. Dat hangt onder andere af van de weersomstandigheden. Het waterschap stelt de omwonenden enkele dagen voor het begin van de werkzaamheden met een bewo- nersbrief op de hoogte. De weg wordt dan meestal tijdelijk afgesloten. Als het werk langer duuit, wordt het verkeer met borden omgeleid. In de agrarische gebieden voert Hollandse Delta het werk zo veel mogelijk vóór de oogstperiode uit. Verder houdt het waterschap ook rekening met wegwerkzaam heden van provincie en gemeenten. Tijdens de bouwvakvakantie ligt het werk groten deels stil. In totaal beheert en onderhoudt Hollandse Delta ruim 1.400 kilometer aan wegen en fietspaden buiten de bebouwde kom. Op de website www.wshd.nl staat een over zicht van alle waterschapswegen waar Hol landse Delta aan de slag gaat. Ook telefonisch wordt er via het waterschapsloket (0900- 2005005, 0,10 cent per minuut) informatie gegeven of via e-mail: 2005005@wsdhd.nl. DIRKSLAND - Zondagochtend enkele minuten voor 9.00 uur ontving de brandweer van Dirksland een automatische brandmel ding uit het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis. De brandweer was binnen vijf minuten ter plaatse en constateerde een sterke rookont wikkeling nabij het OK-complex; daarom werd 'middelbrand' gegeven en werden ook de brandweer van Melissant en de Officier van Dienst gealarmeerd. Het bleek om kort sluiting te gaan in één van de schakelkasten in een technisch ruimte boven het OK-com plex in de nabijheid van de luchttoevoer van het luchtbehandelingsysteem. Dit leidde tot een beperkte brand met roetvorming. Al snel was de brand onder controle en kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Conform de protocollen in het kader van de bedrijfshulpverlening heeft het zieken huis direct de nodige maatregelen genomen. Patiëntenzorg, patiënten en medewerkers zijn geen enkel moment in gevaar geweest. In de loop van gisteren zijn de benodigde schoonmaakwerkzaamheden uitgevoerd en de luchtfilters in het luchtbehandelingsy steem vervangen en konden alle activiteiten zoals gepland worden uitgevoerd. SOMMELSDIJK - Met twee clubavonden in juni sluit Fotoclub De Rarekiek uit Som melsdijk haar seizoen 2005/2006 af. Een bescheiden succes was er op de jaarlijkse fotowedstrijd voor clubs aangesloten bij de Nederlandse Fotobond. De Rarekiek ein digde op de 22ste plaats van de 175 deelne mende clubs. De eerstvolgende clubavond is op 2 juni en is bestemd voor bespreking van eigen foto-, dia- en digitaal werk. Op 16 juni is er nog een avond speciaal gewijd aan digitale foto grafie. Op 7 en 20 juli en 11 en 25 augustus zijn er nog vier informele avonden, waarna het nieuwe seizoen op 1 september door fotografe Dini van Gent uit Ede zal worden geopend. Dat seizoen zal mede in het teken staan van het 50-jarig bestaan, dat de club in 2007 hoopt te vieren. Voor informatie zie website www. rarekiek.nl of bel naar 0187-603582. DIRKSLAND - De Zuiderdieppol- der krijgt een heel ander karakter. De landbouwgronden, die volgens de daar boerende agrariërs uitstekend is, zullen grotendeels of helemaal plaats maken voor nieuwe natuur. Als het aan Deltanatuur, de ontwikkelaar van in totaal 3.000 hectare nieuwe natuur in het deltagebeid, ligt zal de Zuiderdiep- polder zout worden. Hans Biemond, één van de landbouwers in de polder, heeft een alternatief plan laten maken: Beter Plan Zuiderdiep (BPZ). Het plan wordt betrokken in de MER-procedu re (Milieu Effecten Rapportage), die komend najaar zal worden afgerond. Dat zei burge meester Stoop van de gemeente Dirksland, nadat Hans Biemond zijn plan vorige week woensdag had toegelicht als inspreker tijdens de laatste gemeenteraadsvergadering. In de MER-procedure komen ook drie varianten van Deltanamur aan bod. Volgens Hans Biemond zorgen de drie varianten van Deltanatuur voor een "onlogische en inefficiënte waterhuishou ding". Daarnaast is "de ecologie niet op orde" en zouden de drie varianten de samenleving onnodig veel geld kosten. "Bovendien zal recreatie maar beperkt mogelijk zijn." "BPZ bereikt met minder middelen een veel beter resultaat", aldus de landbouwer, die zijn plan deze week ook gaat toelichten in het gemeentehuis van Goedereede. "De plannen van Deltanatuur hebben geen draagvlak bij de bevolking, BPZ wel. Met Deltanatuur gaat er veel verloren, met BPZ komt er natuur bij en blijft goede landbouwgrond in stand." Volgens Hans Biemond is de schadeloosstel ling voor de te verlaten landbouwgrond (als de plannen van Deltanatuur doorgaan) verre van bruikbaar. De contacten met Deltana tuur zijn volgens de landbouwer verbroken, nadat Deltanatuur BPZ door middel van een quickscan had verworpen. Een quickscan die nodig was omdat de gemeenten Dirksland en Goedereede daartoe opdracht hadden gege ven toen de MER-procedure van start ging. Biemond: "BPZ is verwoipen op oneigenlij ke gronden. BPZ was namelijk nog niet klaar en Deltanatuur heeft er onwaarheden aan toe gevoegd." Vervolgens is een verbeterd BPZ opgesteld door WL Delft Hydraulics, het voormalige Waterloopkundig Laboratorium. Dat za! deel uitmaken van de MER-procedu re én binnenkort op de agenda staan als één van de raadscommissies van de gemeente Dirksland bijeen komt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1