Zuiderdiepproject verbetert ook het waterbeheer Motorrijder ernstig gewond bij verkeersongeval 60-jarig huwelijksjubileum voor echtpaar Grinwis-Boshoven POLITIE mm)0l innaard Karels Autoschade chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Werkzaam P« hlenve iinhimi vw» wn $tt>wtt« Knöps \givêp}, Visser Visser Voor betaalbare BMW-service Boerenmarkt t.b.v. Ger. Gem. Snelheidscontrole Rijbewijs ingevorderd na snelheidsovertreding Waterschap Hollandse Delta lost met slimme combinaties in één moeite door oude'problemen op Goeree-Overflakkee op Getijdengeul Andere gedaante Binnendijks I '7 Vrijdag 19 mei 2006 78e jaargang nr. 7508 NIEUWE-TONGE - Na het ongeval met dodelijke afloop eerder deze week bij Hellegat- splein deed gisterenmorgen rond elf uur zich op de kruising N215/Oudelandsedijk nabij Nieuwe-Tonge opnieuw een verkeersongeval voor, waarbij een 51-jarige motorrijder uit Sommelsdijk zeer ernstig gewond raakte. Het ongeval ontstond doordat een 47-jarige autobestuurstcr uit Nieuwc-Tonge, die de weg over wilde steken, geen voorrang verleen de aan de motorrijder die op de N215 reed, waardoor deze tegen de zijkant van de auto klapte, door de zijruit van de auto vloog en op de achterbank terechtkwam. Voor hulpver lening werden ambulance, traumaheli en brandweer Ier plekke geroepen. Waar aanvanke lijk de motorrijder met spoedtransport naar het Erasmus Medisch Centrum te Rotterdam zou worden gebracht, werd het slachtoffer vanwege de ernst van diens verwondingen bij wijze van uitzondering per traumaheli vervoerd. De Techni.sche Ongevallen Dienst van de Verkeerspolitie stelt een nader onderzoek in. l^iftiSSïfe' cuMGAimmcmjF Autoschadeherstel Caravanschadeherstel Caravan onderhoud Gratis vervangend vervoer Kijk voor meer info op onze websites www.kareis.com of www.caravanschadeherstel.nl Langeweg 38 3244 BH meUWE TOIMGE Tel. (0187)65 13 96 Voorruitreparatie Uitdeuken zonder spuiten Reparatie en onderhoud airco's etc. Burgemeester Viiit de Velde mei de heer en me\ OUDDORP - Het echtpaar Grinwis- Boshoven aan de Julianaweg in Oud- dorp vierde dinsdag haar 60-huwe- lijksjubileum. In besloten familiekring werd het feest zaterdag gevierd. Maar 'op de dag zelf' bezocht burgemeester Van der Velde van de gemeente Goe- dereede het jubilerende echtpaar en bracht hen de felicitaties over van het gemeentebestuur. Door Adri van der Laan Het echtpaar Grinwis-Boshoven woont op een fraai voorbeeld van het Ouddorps bui tengebied. Op afstand van het verkeer, dat zéker in de zomermaanden in Ouddorp toe- neeint, hebben de heer en mevrouw Grinwis een ideaal stekje om van hun 'oude dag' te genieten. In het gesprek met hel jubilerende paar blijkt dat er aan het huis en de grond nog stevige banden zijn. Mevrouw Boshoven is er gebo ren en getogen en heeft haar stekje nooit ver laten, ook niet toen ze kennis kreeg aan haar echtgenoot, want gezamenlijk trokken ze na hun trouwen erin. zodat het echtpaar nu weer al zestig jaar op dezelfde plaats woont. En wie het huis bezoekt, kan alleen maar consta teren dat ze groot gelijk hebben dat ze nooit naar een ander woning zijn verhuisd. Het echtpaar heeft wel eens geïnformeerd of ze in aanmerking konden komen voor een aanleunwoning bij bijvoorbeeld De Vlied- berg, maar hiervoor hadden ze toch te weinig punten. Dus dat zal nog wel een paar jaar tjes wachten worden. En voor wat betreft de gezondheid is het nog niet persé nodig want die is bij beide echtelieden nog goed. Beiden hebben een werkzaam leven achter de rug. Ai op dertienjarige leeftijd moest de heer Grinwis als oudste uit een gezin van elf kinderen aan het werk. Op veel plaatsen heeft hij zijn krachten ingezet. Bij de dorsvereni- ging, waar men langs de boeren trok en in de rouw Grinwis-Boshoven. (Foto: Adri vnn der Ltiiuij schuien de verschillende producten dorste, in de cichoreifabriek - op de plaats van de huidige C-1000 - waar hij in het najaar heel lange weken maakte, soms van 's maandags- ochtends 01.00 tot 's zaterdagsavonds 20.00 uur. Later werkte hij ook op de boerderij van Van Beek in Melissant. waar hij iedere dag met de fiets naar toe reed. hi de oorlog kwam hij na de grote eilandelijke razzia korte tijd terecht in Nordhausen in Duitsland. Vervol gens heeft hij lange tijd in de nabijheid van het water gewerkt. Bij verschillende aanne mers was hij werkzaam en hij kan zich nog goed het zware werk inet de basaltblokken herinneren, toen de strekdammen bij Hoek van Holland werden aangelegd. Ook bij de bouw van de Haringvlietsluizen en de aan leg van de Oosterscheldekering was de heer Grinwis actief. Voor en na zijn pensionering vond hij nog veel verpozing in het houden van konijnen en vogels en natuurlijk het bebouwen van zijn stuk landbouwgrond direct naast de deur. Deze zaken zijn allemaal wel minder gewor den, er zijn nog wat vogels over en natuurlijk houdt hij zijn volkstuin nog bij. Op wat kleine kwaaltjes na verkeren beiden nog in goede gezondheid en nog regelmatig rijden ze in de auto naar hun familie op het eiland. "Als ik wat kalm aan doe. gaat het rijden nog goed. maar ik weet niet of ik vol gend jaar nog verlenging van mijn rijbewijs aanvraag", zo geeft Grinwis aan. Ook mevrouw Grinwis heeft 'haar man netje' gestaan. Want in het begin van hun huwelijk heeft geruime tijd haar opa bij hen ingewoond en later woonden twee ooms bij hen in. Daarvan is de laatste vijfjaar terug overleden. En dat alles legde natuurlijk best een groot beslag op het gezin. Het is eigenlijk nog maar vijfjaar geleden dat het echtpaar sainen leeft. Naast veel gelukkige dingen is ook verdriet niet aan het gezin Grinwis voorbijgegaan. Drie en een halfjaar geleden is hun oudste zoon overleden. Zaterdag hoopt de familie nog uitgebreid stil te staan bij hun huwelijksjubileum door een etentje in 'Het Wapen van Stellendam'. GEMEENTE DIRKSLAND Raadsvergadering De Raad van de gemeente Dirksland komt op woensdag, 24 mei 2006 om 19.00 uur voor een ver gadering bijeen. Van deze vergadering is vijf dagen voor de vergader datum een exemplaar van de agenda te verkrijgen op het gemeentehuis. Spreekrecht over geagendeerde onderwerpen kan tot 48 uur voor aanvang van de vergadering onder vermelding van naam, adres, telefoonnummer en onderwerp, worden aangevraagd bij de griffier: p.de- pagteriadirksland.nl of 0187 - 60 80 80. Vixntioi* 15, Posibtis 10,3247 ZG Ditblond. Internet: www.dirksbnd.nl: Tel. 10187) 6080 80/fcx 60 3799/OTioll: !iibS<iirksW,fil Openiftgslijdsn: mo t/m vr 09.00 lot 12.00 «i 13.30 W 16.00 iivr. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. OntïieÏ! *t bij «wG2-deot«f of iijkoïvost op wwi,v,opeMiei.iws.nf Knop* BV - Longeweg t13 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 AkkftrdOQl 8V - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 01H 401347 ReGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS'TEL.0187-617300 GOUDA «TEL 0182-358 235 BARNEVELD TEL. 0342 - 405 140 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelliarnis Tel. (0187)482606 IK MIDDELHARNIS - Voor het vierde jaar zal er weer een grote 'boereninarkt' op het ter rein van de Prins Maurits Scholengemeen schap worden gehouden. De tnarkt wordt gehouden op zaterdag 10 juni en duurt van 9.30 tot 15.00 uur. Er zijn ongeveer 40 kra men met voor elk wat wils. U kunt er terecht voor tweedehands kinderkleding voor 1, Tupperware (u hoeft dus niet persé naar een party), roinmelmarkl met veiling per opbod, bloeddruk meten, gebakken vis. boeken, etc. Vanaf 10 uur is er ook een demonstrade van het SIGMA-team. De opbrengst is voor het bouwfonds van de Ger. Gern. te Middelhar- GOEDEREEDE - Op de Vissersweg werd tussen kwart over drie en vijf uur een snel heidscontrole gehouden. In totaal reden 93 van de 280 passerende automobilisten harder dan de toegestane snelheid van 80 km/uur. De hoogst gemeten overtreding bedroeg 128 km/uur. DEN BOMMEL - Een 48-jarige man uit Middelharnis is woensdagochtend zijn rij bewijs kwijtgeraakt na een snelheidsovertre ding op de Groeneweg. Rond zes uur reed de man 135 km/uur waar 80 is toegestaan. Politiemensen van het district De Eilanden hielden de auto staande en vorderden het rij bewijs van de man in. STELLENDAM/DIRKSLAND - Del tanatuur en het waterschap Hollandse Delta hebben op Goeree-Overflakkee door een slimme aanpak in één klap plannen voor nieuwe natuur kunnen combineren met een ingrijpende ver betering van het watersysteem. De landbouw gaat daar straks net zo van profiteren als de flora en fauna, recre anten en eilandbewoners. Er is alleen één behoorlijk knelpunt: de agrariërs die er op de noordrand van het eiland grond voor op moeten geven, moeten wel mee willen werken. En dat vlot vooralsnog niet zo, hoezeer ook rege lingen op maat worden aangeboden. In deze reportage: de onderbelicht gebleven voordelen van het groot scheepse project Zuiderdiep voor de waterkwaliteit. Door Gert van Engelen Kees Stoutjesdijk zit er klaar voor in het Dordtse waterschapsgebouw. Op tafel ligt slechts een enkel document, maar zelfs dat zal hij nauwelijks raadplegen: hij kent de plannen voor de herinrichting van de Zuider- dieppolders uit z'n hoofd. Verwonderlijk is dat niet: als hoofd planvorming hóórt Stout jesdijk vertrouwd te zijn met alle details en natuurlijk scheelt het ook dat hij woont op Goeree-Overflakkee, in Middelharnis. Het eiland is voor hem geen stapel papier; hij kent het lot in alle hoeken en gaten, wegge tjes en waterlopen. In één opzicht is het verhaal dat hij popelt om te vertellen, dit keer anders. Hij zal niet uiteenzetten hoe de drie varianten voor het Zuiderdiepproject in elkaar steken en hoe zij zich tot elkaar verhouden. Daarover is, al helemaal in het Eilanden-Nieuws, al uit puttend geschreven. De alternatieven zijn genoegzaam bekend, er zijn drukbezochte, soms emotioneel verlopen voorlichtingsbij eenkomsten aan gewijd, de streekbewoners hebben zich een mening kunnen vormen en moeten nu hun keuze kenbaar maken. Bovendien is er een milieueffectrapportage op komst, bestemmingsplannen moeten nog worden gewijzigd, ter visie gelegd en vast gesteld, nóg meer inspraak is in aantocht, kortom: dat onderwerp zal de komende jaren nog dikwijls terugkeren in de nieuwskolom men. Hierover zal Stoutjesdijk dan ook zwij gen. Hij wil andere facetten van hetzelfde project bespreken. Facetten die tot nog toe in de publiciteit vrijwel ongenoemd zijn geble ven, maar die voor de bewoners van Goeree- Overflakkee minstens zo interessant zijn. Zij horen ervan te weten. Het draait allemaal om het watersysteem van Goeree-Overflakkee. Dat gaat, als gevolg van het Zuiderdiepproject, vérstrekkend ver anderen. Oude problemen met de watervoor ziening worden ermee opgelost, dreigende alvast voorkomen, en intussen wordt er ook nog zoveel vernieuwd dat de waterhuishou ding straks helemaal klaar is voor de toekomst - althans: de komende vijftig jaar. Maar tot nog toe zijn die aspecten onder de radar van de media doorgevlogen. En daarom wil Kees Stoutjesdijk ze nu apart uitlichten. Oorspronkelijk lagen de Zuiderdieppolders buitendijks, zo schetst hij eerst het bredere verband, en was het Zuiderdiep een getijden- geul. De gronden werden ingepolderd in de eervorige en vorige eeuw: de Bospolder in 1846, de Kroningspolder in 1898, de Nieuwe Kroningspolder in 1938 en de Zuiderdiep- polder in 1964. Na de afsluiting van het Haringvliet in 1971 werd ook het Zuiderdiep ingedijkt, samen met de Plaat van Scheel- hoek. Het Zuiderdiep werd de boezem van de aanliggende Zuiderdieppolders, of zoals Stoutjesdijk het noemt, "een badkuip waarin wij overtollig water lozen, ongeveer een der de van heel Goeree-Overflakkee." Het Zuiderdiep begint in de haven van Dirks- Een luchtfoto van de inlaatsluis, met links het havenkanaal en rechts het Zuiderdiep. De inlaatsluis wordt de ene verbinding van de boezem met het buitenwater (Haringvliet), de spuisluis bij Stellendam is de andere (Noordzee). Rechts achteraan zijn enkele van de boerderijen zichtbaar, die de eigeimren nog maar moeten willen verlaten voor alle plannenmakerij. (Foto: Bureau Integraal Waterbeleid en Waterschappen, Provincie Zuid-Holland) land en loopt vandaar in noordoostelijke richting naar de buitenhaven van Stellendam. Het havenkanaal van Dirksland is volledig op de boezem aangesloten, evenals de haven- kanalen van Goedereede en Stellendam. Is de badkuip vol, dan trekt het waterschap bij Stellendam de stop eruit en loopt alles zo de Noordzee in. Die stop is de spuisluis op de Meester Snijderweg, dat onaanzienlijke, betonnen, bijna vierkante gebouw, vlak bij de vissershaven. De Deltawerken brachten veiligheid, maar tegelijk ging door de indamming veel ken merkende getijdennatuur verloren. De Zui derdieppolders bijvoorbeeld kwamen vol ledig in gebruik als landbouwgrond. En het Zuiderdiep, waar het getij eerder voor dagelijkse schommelingen en doorspoeling zorgde, slibde dicht. Dik dertig jaar na de afsluiting van het Haring vliet zullen het Zuiderdiep en de aanpalende polders opnieuw van gedaante veranderen. Als onderdeel van Deltanatuur is het plan opgevat om op deze plek waardevolle, zilte getijdennatuur te laten terugkeren. Zulke overgangsnatuur tussen zoute en zoete wate ren is in Nederland vrijwel verdwenen. Deltanatuur is een samenwerkingsproject van overheden en maatschappelijke orga nisaties, bedoeld om uiterlijk in 2010 in de mondingen van Rijn en Maas 3000 hec tare robuuste nieuwe, waterrijke natuur te maken. Zodat de ecologie in de Zuid-Hol landse Delta zich kan herstellen. Zodat planten en dieren die bij getij dengebieden horen, terug kunnen keren. Zodat, kortom, er weer dynamiek komt in het vastgelopen rivierengebied. "Getijdennatuur", benadrukt Stoutjesdijk, "kun je niet zomaar maken. Het kan name lijk alleen langs de kust." Eén van de plaat sen waar Deltanatuur de oorspronkelijke getijdennatuur wil terughalen, zijn de Zui derdieppolders. Landbouwgrond moet daar gaan wijken voor natuur, de polders onder gaan daartoe een 'functiewijziging'. Hoe die inrichting uitvalt, hangt af van de variant die deze maanden wordt gekozen; die procedure loopt nu. Maar hoe de keuze ook uitvalt, zegt Stoutjesdijk, in alle drie de gevallen is het Een automobiliste over de Zuiderdiepweg, vlakbij het vogelobservatiepunt. Rechts is de Halsweg te zien, die de zuidelijke begrenzing wordt van het zogeheten plangebied Zuiderdiep. Langs deze weg komt in alle inrichtingsaltenuilieven de nieuwe boezem te liggen, een meter boven bet maaiveld. Achterop de foto Zuiderdieppolders, die compleet van gedaante gaan veranderen. (Foto: Gen van Engelen) resultaat hetzelfde: de delta wordt natuurlij ker. En daar is veel voor te zeggen, vindt Deltana tuur. Door de Deltawerken is de natuurontwik keling volledig tot stilstand gekomen. Maar in of kort na 2008 gaan de Haringvlietsluizen op een kier, en ontstaan er nieuwe kansen. "Dan stroomt er weer zout water de zeearm op, dan krijg je weer eb en vloed. Daardoor kan er een intergetijdengebied ontstaan. Dan kan het weer worden zoals vóór de Deltawerken, zij het op kleinere schaal. Slikken en schorren lopen weer onder en vallen droog, wat gunstig is voor de flora en fauna, voor watervogels en vissen. Nu is het Haringvliet alleen maar zoet, en eigenlijk een beetje doods," verduidelijkt Stoutjesdijk de inzet van Deltanatuur. Nieuwe natuur aanleggen had aan weers zijden van het Haringvliet kunnen gebeu ren. Maar Voorne-Putten viel af. "Omdat je dan", zegt Stoutjesdijk, "Hellevoetsluis moet afgraven en dat is niet mogelijk." Zo bleef Goeree-Overflakkee over, waar - dat trof - toch al een boezem ligt, die aan twee kan ten een verbinding heeft met het buitenwater: de spuisluis bij Stellendam, die uitkomt in de Noordzee en de inlaatsluis aan het eind van de haven van Dirksland, die is verbonden met het Haringvliet. "Normaal gesproken staan beide sluizen altijd dicht en dus is de boezem afgesloten van het buitenwater." Maar door de sluizen voortaan open te houden, redeneer den de plannenmakers van Delfanatuur, "kun je met vloed het zoute water erin laten stro men, dat er met eb weer uit gaat. De boezem wordt een soort geul waar het getij vrij spel heeft. Zonder al te veel aanpassingen koppel je zo de boezem aan het buitenwater." Maar met een Zuiderdiep alleen zorg je nog niet voor veel dynamiek; het oppervlak ervan is zo'n 100 hectare. "Dat is niet de moeite". Vandaar dat Deltanatuur het oog liet vallen op de polders die tegen de boezem aanliggen, die samen het 'bemalingsgebied Zuiderdiep' vormen. Als je die landbouwgronden aan koopt en herinricht tot nieuwe natuur, ontstaat er binnendijks een nieuw intergetijdengebied van liefst 550 hectare. "Dat is pas de moeite; dan heb je wat. En dat allemaal zonder datje dijken hoeft te verlagen of door te steken, wat elders een gangbare methode is." De contouren van het nieuwe natuurgebied werden getekend. Het zag er allemaal aan trekkelijk uit. De boezem werd zo'n beetje de levensader. Op het ritme van eb en vloed zou het Noordzeewater mettertijd via de spuisluis en het Zuiderdiep tot diep in het natuurgebied doordringen. Het getij en het zoute water zouden dynamiek geven aan de natuurontwikkeling. In de polders vormen zich geulen, kreken, schorren en gorzen. Vis sen hervinden er hun kraamkamer, zeevogels kunnen er foerageren en uitrusten. Ecologisch viel er rijkdom te verwachten, voorzag Deltanatuur Steltlopers en de Klei ne zilverreiger op de droogvallende slikken. Ganzen op de schorren en gorzen. Vissen als Houting. Zeeprik, Botervis en Dwergtong in het ondiepe water. En overal zoutminnende planten, zoals Zeekraal, Schorrekruid, Zee- alsem en Gewoon kweldergras. Probleem is alleen dat tien agrariërs bereid moeten zijn voor dit alles hun kostbare landbouwgrond op te geven. Hierop gaat Stoutjesdijk later in. Vervolg op pagina 6

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1