\\j De groene asperges zijn er weer! De belevenissen van zeehondje Filo; een onvoltooid sprookje met een knipoog. ■(yMinnaard Karels Autoschade chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Burgemeester Stoop start seizoen bij aspergeboerderij Van der Velde Afnemers Teelt ^"OPS fgFógP^ Gemeentehuis Middelharnis gesloten Groen of wit? Peter T. Grinwis debuteert met zelf geïllustreerd sprookjesboek 'Mensen moeten wakker geschud worden over ontwikkelingen voor de kust' OUDDORP- Vrij regelmatig verschijnt er een boek dat geschreven is door iemand van eilandelijke bodem. Veelal zijn dit streekhistorische werken of romans. Inmiddels heeft zich ook een sprookjesschrijver aangediend. Eén dezer dagen verscheen het sprookjesboekje 'Filo, de belevenissen van een jong zeehondje in de Zuid-Hollandse en Zeeuwse Delta'. Een bijzonder sprookje dat nog niet voltooid is... Het is geschreven door Peter Grinwis uit Ouddorp en de schrijver van een eventueel vervolg zou als lezer van het boekje wel eens kunnen zijn... Sprookje Maatschappelijke betrokkenheid Compensatie 'Knipoog' Hobby's Voor betaalbare BMW-service 4"^^ Visser Visser Vrijdag 5 mei 2006 78e jaargang nr. 7504 Burgemeester Stoop haalt de 'eersteasperges van liet land. HERKINGEN - Ze zijn er weer: de over heerlijke groene asperges, vers van eigen teelt van de aspergeboerderij van Lies en Beijke van der Velde te Herkingen, de enige boerderij op Goeree-Overflakkee die groene asperges verbouwt. Elk jaar is het maar weer de vraag wanneer op de akker de asperges gaan groeien, zodanig dat een aspergeboer er een beetje zicht op krijgt wanneer hij kan gaan oogsten. Feit is in ieder geval dat voor groei het in de grond 12°C moet zijn. En daarmee is het moment waarop geoogst kan worden in belangrijke mate afhankelijk van de vorderingen in de natuur. Dit jaar bleef het best lang koud en zijn de asperges er misschien ietsjes later dan anders, niettemin zijn ze er weer! En waar al een ruim aantal jaren het aspergesei zoen op het eiland ingeluid wordt door de eerste burger van de gemeente Dirks- land, gebeurde dat ook nü -jongstleden zaterdag, Koninginnedag - op inmid dels traditionele wijze. Het waren bur gemeester Stoop en zijn vrouw die door Lies en Beijke uitgenodigd waren om de 'eerste' groene asperges van het land te snijden en aansluitend gezamenlijk een complete en overheerlijk bereide asper gemaaltijd te nuttigen, hiermee een start gevend aan het aspergeseizoen 2006. Tekst en foto's: Hans Villerius Al vanaf 1989 verbouwt Lies van der Velde groene asperges. Als eerste op het eiland begon hij daarmee: in de loop der jaren zijn enkele andere landbouwers op het eiland dit ook gaan doen, maar intussen zijn die daar ook weer mee gestopt, zodat Lies de enige is die op Goeree-Overtlakkee groene asperges verbouwt. Inmiddels heeft hij het zelfs tot zijn specialiteit gemaakt. Vc)ór 1989 werden groene asperges uitslui tend uit buitenland geïmporteerd. Daardoor ontstond in Nederland het idee om deze teelt eens en eigen land te gaan proberen. Ook Lies en Beijke zagen daar wel wat in en zo zijn ze ermee begonnen, niet beseffend hoe zeer het zou uitgroeien tot een heuse professie. Ook hebben ze niet geweten hóe 'n drukte een aspergeseizoen teweegbrengt op de boerd erij. Lies vermaakt zich dan met de oogst en verwerking daarvan, en Beijke ontfermt zich over de klanten die aan de boerderij komen kopen, in een daartoe ingerichte ruimte. Van heinde en ver, uit alle streken van het land en zelfs van ver over 's lands grenzen, weten aspergeliefhebbers de Herkingse boerderij aan Peutcrdijk .'59. even buiten Herkingen, te vinden voor een portie a.sperges en aanver wante producten, zoals bijbehorende wijn, sausjes, kruiden en knoflook, aspergepizza's en -soep; ja ook de aspergepan - compleet met mandje - ontbreekt niet aan het assorti ment. Maar ook nieuwe aardappelen horen bij de aspergemaaltijd, dus verkoopt Van der Velde die ook. Zolang er nog geen Flakkeese nieuwe aardappelen zijn, worden er geïmpor teerde aardappelen verkocht, maar zodra er eenmaal aardappelen van 'eigen bodem' zijn, gaan uitsluitend die nog over de toonbank. De kwaliteit van de asperges heeft te maken met de kwaliteit van de grond. En de speciale smaak van Van der Veldes asperges heeft weer alles te maken met de plek waarop ze worden verbouwd: langs de buitendijk, dichtbij de Grevelingen. Daarvan doet het zout zijn in vloed gelden op grond en gewas in de buurt en daardoor krijgen de Herkingse asperges een ietwat ziltere smaak, waardoor dit gewas voor velen een dubbele delicatesse is. Van der Veldes afnemers zijn zowel particu lieren als horecaondernemers, en niet te ver geten de recreanten vanaf de jachthaven en het Herkingse bungalowpark. Van de gehele aspergeoogst gaat zelfs niets naar de veiling: alles wordt vanaf de boerderij verkocht! Van der Velde legt uit dat de oogst tussen het vierde en tiende jaar het grootst is. met het zesde als beste jaar. De eerste vier jaren kan er niet ongelimiteerd worden geoogst omdat de plant Ze zijn geoogst, maar dan? Lies en Beijke van der \i/t/( ^'t \t7/ wksf tv; uitleg. Autosctiadetierstel Voorruitreparatie Caravanschadeherstel Uitdeuken zonder spuiten Caravan onderhoud Reparatie en ondertioud Reparatie en onderhoud airco's etc. Gratis vervangend vervoer Kijk voor meer info op onze websites www.karels.com of .J^^^^^^ÊOl www.caravanscfiadefierstel.nl ,'~l Langeweg 38 3244 BH NIEUWE TONGE BJROGAmnmEllRIJF .[.gi (Q^ 37) g5 13 96 Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 't bij u* G2-dealer of kijk aivQst op www.ope!nif;uw<..ni Pc HWhwe ♦<«h-<««<( W« wie jtt>wttt Knöps BV - Langeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdaas BV - Kloosterw«g 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraaf 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 MIDDELHARNIS - Het gemeentehuis van Middelharnis is dinsdag 9 mei vanaf 15.00 uur gesloten. Dit in verband met een afscheidsreceptie. - die zo'n negen jaar meegaat - in die tijd zo goed mogelijk de kans moet krijgen om onder gronds uit te dijen. Pas na vier jaar kan daarom volledig worden geoogst. Dit houdt onder meer in dat, wil er jaarlijks sprake zijn van een volledige oogst, er al nieuwe aspergeplanten moeten worden gepoot als het bestaande gewas zo'n vijfjaar staat. De aspergeplant blijft het hele jaar in de grond zitten. De eetbare stengels groeien op 'ogen', vanuit een soort knol in de grond. Als in het seizoen het gewas goed in de groei is, kunnen de stengels binnen een aantal uren wel 20 cm groeien en kan er dus flink geoogst worden. Elk jaar wordt in vrijwel het hele land de aspergeoogst rond 23 juni beëindigd. Als de plant nog langer nieuwe scheuten moest blijven leveren, zou er teveel van gevraagd worden. Dus na het oogstseizoen groeit de plant ongehinderd door, wat 'ie dan zo uitbun dig doet dat er in septeiTiber wel bossen van soms twee meter hoogte op het land staan. Dit is niet alleen goed voor de wortelgroei. maar daarmee doet het gewas ook weer energie op voor het volgende jaar. De lange dode sten gels worden dan in het najaar fijn gemalen en vormen weer een soort bemesting voor de grond. Na het aspergeseizoen verbouwt Van der Velde knoflook - vrij uniek in Nederland - en aansluitend aardappelen, graan en uien. De teelt van asperges en knoflook maakt maar zo'n 5 procent van Van der Veldes bedrijf uit, niettemin zijn juist die gewassen het meest arbeidsintensief. In rechte lijnen steken de groene aspergestelen boven de aardkorst uit en her en der verspreid staan er die de hoogte van zo'n twintig centimeter hebben bereikt. Deze mogen worden afgesneden en in de speciale aspergemandjes worden verzameld. En omdat de asperge in 't geheel niet gevoelig is voor ziektes, hoeft het gewas ook niet bespoten te worden en kunnen de stengels zó van 't land gegeten worden. De gehele aspergeoogst duur zo'n acht weken. In die periode worden zes dagen per week in alle vroegte de stengels gesneden, zodat er vrijwel altijd 'dauwverse' asperges aanwezig zijn bij de Herkingse akkerbou wer. Nadat de aspergestengels zijn geoogst, worden ze in de schuur bij Van der Velde gewassen, gesorteerd en op maat gesneden, en daarna verhandeld óf in hapjes verwerkt. Overigens bestaat er in wezen geen verschil tussen groene en witte asperges. Alleen groe ien witte asperges onder de grond, net als aardappelknollen in bedden, en worden de stengels afgesneden vlak voordat ze boven de grond komen. Op die manier zien ze nim mer het zonlicht en blijven ze wit. De stengel van de groene asperge daarente gen komt gewoon uit het akkerland omhoog en groeit op in de open lucht: zodra hij de nek boven het maaiveld uitsteekt, krijgt hij onder invloed van het zonlicht de groene kleur, die hij van origine ook heeft. Doordat de witte aspergestengel zich tijdens de groei een weg door de grond moet banen, krijgt hij een harde bast, die geschild moet worden. Dit in tegenstelling tot de groene asperge, die 'vrij' op kon groeien en waardoor de stengels een zachte "huid" heeft, die nauwelijks geschild hoeft te worden. Een coinpleet aspergemaal bestaat uit asperg es, (nieuweaardappelen, ham, ei en botersaus met nootmuskaat en peterselie. En hóe lekker dat is, hebben ze afgelopen zaterdagmiddag geproefd bij Lies en Beijke op de boerderij, waar gastvrij en feestelijk de tafels stonden gedekt en waar 's morgens al ook de kinderen zeer hun best hebben gedaan oin voor de gas ten een Koninginnedagmaal te bereiden! Peter Grinwis presenteert zijn hoekje in het leefgebied van Filo: de kust van Goeree. {i'viu: Adri van der Laan) Door Adri van der Laan Het eerste werk dat van de hand van Peter Grinwis uit Ouddorp in boekvorm verschijnt, is een sprookjesboek. Het sprookje behandelt de wederwaardigheden van zeehondje Filo in de kustwateren van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse Delta. "Het is een sprookje, dat natuurlijk goed door jonge kinderen kan worden gelezen, maar ik hoop dat ouderen het ook lezen want naast het verhaal zit er nóg een laag in het sprookje waarmee ik de volwassenen aan het denken wil zetten", ver klaart Peter Grinwis. En die andere laag in het sprookje betreft voornamelijk de plannen voor de kust van Goeree. En juist aan die kust van Goeree, bij Strandcafé De Zeester, ontmoetten we de schrijver van het zeehon densprookje. Het sprookje gaat over een zeehondje dat leeft in Zeeland. Het kreeg zijn naam van zijn vriendjes doordat hij op de zandbank voor de kust van Goeree vaak lang naar de overkant zat te turen.een beetje filosofisch mis.schien wel, maar Filo heeft daar zijn naam aan te dan ken. Filo - een klein teruggetrokken levend zeehondje - heeft zo zijn eigen gedachten over de veranderingen die langs de Goereese kust plaatsvinden. Hij ziet de aanleg van een grote zandplaat die niet voor hem en zijn vriendjes bestemd zijn. maai' voor die 'andere wezens', de Vellen, zo noemt Filo de mensen. Geduren de het sprookje ziet Filo de zandplaat groeien, maar hij ziet ook steeds meer Vellen uit zijn leefgebied vertrekken. Op een dag trekt hij de stoute schoenen aan en zwemt hij naar de Voomse Plaat, waar zijn tante woont. Hij heeft een goed uitzicht op de nieuwe zandplaat en kijkt met genoegen naar de 'reusachtige rei gers en draaiende zeesterren op palen'. Filo is enthousiast over het nieuwe uitzicht. Tussen de regels door - maar dat is wel het voornaamste - gaat het sprookje over de plannen van de aanleg van de Tweede Maas vlakte en de daaruit voortvloeiende natuur compensatie. Dit houdt ondermeer in dat er een zeereservaat voor de Goereese kust zal worden aangelegd, waarbij in het meest ongunstige scenario rekening gehouden zal moeten worden met een forse beperking van het gebruik van de stranden van Goeree en de Brouwersdam. De gevolgen voor de recrea- tiebedrijven en de gemeentelijke economie zullen dan ingrijpend zijn. Ondanks dat Peter Grinwis, door onder meer het voorzitterschap van de VVV, nauw betrokken is bij de recreatie, benadrukt hij dat het sprookje door hem als privé-persoon is geschreven. Ook zijn vroegere politieke activiteiten staan hier buiten, "ik sta nu wat op afstand, maar heb wel enige maatschappe lijke betrokkenheid", zo geeft hij fijntjes aan. Maar hij zou graag zien dat er meer burgers en bestuurders blijk geven van hun betrok kenheid bij 'wat komen gaat' voor de kust van Goeree. "En juist om deze reden heb ik het sprookje van Filo geschreven. Ik wil de men sen wakker schudden over de ontwikkelingen voor de kust", zo verwoordt hij zijn motivatie voor het schrijven van het sprookje. De Oud- dorpse ondernemer legt in het kort uit wat er naar alle waarschijnlijkheid staat te gebeuren voor de Goereese kust. "Het is zeker dat de plannen voor de aanleg van Maasvlakte II door zullen gaan. Met de uitvoer van deze plannen zal de Maasvlakte groter worden en ook de recreanten aan de Goereese stranden zullen hier hinder van ondervinden". Grin wis noemt als voorbeeld de lichthinder en het uitzicht op industriële installaties. Nu is dit volgens hem nog niet het ergste, want de ligging van de Tweede Maasvlakte zou nog veel nadeliger voor de kop van Goeree kun nen zijn. Wie verwacht dat het zeehondje Filo een jammerlijk lot beschoren krijgt als gevolg van de aanleg van de industrie in de nabijheid van zijn leefdomein komt bedrogen uit. Filo is meer geraakt door het gedwongen verdwijnen van de mensen uit zijn omgeving. En daar lig gen ook de grootste zorgen van de geestelijke vader van Filo. Want de grootste bezwaren van Peter Grin wis gaan uit naar de natuurcompensatiemaal- regels die door de overheid zullen worden getroffen om de verloren natuur bij de aanleg van de Tweede Maasvlakte te compenseren. De aanleg van 2.500 ha havengebied wordt zelfs gecompenseerd door de aanleg van een Zeereservaat van 25.000 ha, wat zich uit strekt van de Nieuwe Waterweg in het noor den tot de punt van Walcheren in het zuiden. In dit reservaat zullen beperkende maatre gelen komen voor vissers en recreanten en volgens Peter Grinwis worden deze ontwik kelingen te weinig in de gaten gehouden door de inwoners van Goeree. Daarom wil hij juist de nadelige gevolgen van de vesti ging van het zeereservaat op een 'luchtige manier' onder zo'n breed mogelijk publiek brengen. Peter geeft aan dat hij verwacht dat de aanleg van het reservaat geen eindpunt is: "Wat zal er gebeuren als blijkt dat over een aantal jaren het zeereservaat niet voldoet? Wordt het dan nog verder uitgebreid? En als het wél aan de doelstelling voldoet, dan weer dezelfde vraag: wordt het dan nog verder uit gebreid?", zo vraagt hij zich af. En hij hoopt dat de betrokken bestuurders zich dit ook zullen afvragen. Want Peter vermoedt dat de planontwikkelaars volgens de salamitechniek zullen gaan werken, door stukje bij beetje het natuurgebied steeds groter te maken, zodat er gelijkertijd meer beperkingen komen voor de recreatie. Het sprookje over Filo is volgens Peter geschreven 'met een knipoog'. Hij wil dat de discussie over de aanleg van het Zeere servaat zo breed mogelijk wordt gevoerd. En daar vormt volgens hem zijn boek een goed uitgangspunt voor. Het is dan ook niet voor niets dat het sprookje van Filo nog niet 'af' is. De lezers worden in de gelegenheid gesteld om een vervolg op het sprookje te schrijven en worden zo in de gelegenheid gesteld om ook zijn of haar gevoelens over de Goereese kust in sprookjesvorm weer te geven. Dit kan via de website www.filosprookje.nl, die één dezer dagen woidt geopend. Het is niet de bedoeling van de schrijver om een soort protestplatform op te richten tegen de aanleg van het Zeereservaat. "Er zijn genoeg officiële podia waar volop gelegenheid is om een mening weer te geven. Maar ik hoop wel dat dit sprookje de aanzet zal zijn voor meer mensen om mee te praten en te denken over de aanleg van het Zeereservaat, want daar zal straks verderop in de procedure genoeg gele genheid voor zijn", aldus Peter Grinwis. Bij het schrijven van het boekje heeft Peter gebruikt gemaakt van twee van zijn hobby's: het schrijven en het aquarelleren. Hij geeft aan dat hij al geruime tijd actief is binnen een "Rotterdams schrijversclubje", waar men eikaars werk van opbouwende kritiek voorziet en zodoende stimuleert om verder te gaan op het schrijverspad. Op de vraag of er nog meer producten van zijn hand zijn te verwachten, antwoordt Peter dat dit nog even afwachten is, maar serieuze plannen in die richting heeft hij nog niet. De illustraties in het boekje zijn ook van de hand van de Ouddorpse schrijver. Een aantal aquarellen van hem is in het boekje afgedrukt, waar door de lezer ook een beeld kan vormen van het zeehondje Filo en zijn omgeving. Wie nieuwsgierig is naar de wederwaar digheden en gedachten van zeehondje Filo kan terecht bij de eilandelijke boekhandels Vroegindeweij, Akershoek en Van der Boom of bij Boekhandel De Vries in Zierikzee. Het boekje 'Filo. De belevenissen van een jong zeehondje in de Zuid-Hollandse en Zeeuwse Delta'kost €4,95 en is uitgegeven door De Vooruit in Ouddorp. ISBN-10 90- 810574-1-3. (o<Mf.eiiitoéedt(^-cu(iiuMai.)d REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1