itlotneetiemM Ouddorpse Christelijke Peuterspeelzaal 'Prinses Amalia' in september van start Bedrijf maakt panoramafoto's van heel Goeree-Overflakkee Bloemen- en plantjes- markt in Sommelsdijk Koninginnedagaubade Sommelsdijk Plantenmarkt in Stad ■^^mnaard chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Knöps rgrÓép\ i^ss^ Visser Visser FOTO actief in beeld en geluid www.totorius Ouders vroegen om oprichting van 'eigen 'peuterspeelzaal Commissie Huisvesting Geen kinderopvang Keuzevrijheid Straten en panden van Middelharnis al in beeld gebracht, overige gemeenten volgen later dit jaar Auto met ronddraaiende camera rijdt stapvoets over het eiland Historie Draagbaar Nieuwste service Inzicht Do ssiers Versleuteld Vrijdag 28 april 2006 78e jaargang nr. 7502 Op zaterdag 6 mei a.s. wordt alweer voor de zesde maal in Sommelsdijk een Bloemen- en plantjesmarkt gehouden bij verenigingsge bouw 'Vita Nova' aan de Van Acrssenstraat. De verkoping duurt van 8.30 tot 12.30 uur. U kunt er terecht voor het aanschaffen van bloemen en planten, waarbij u een keuze kunt maken uit een ruim assortiment van o.a. fuchsia's, gera niums, kuip- en perkplantjes, enz. Voor of na het uitzoeken van de plantjes is het mogelijk om in 'Vita Nova' een bakje koffie te drinken. De verkoping is één van de activiteiten van de activiteitencommissie van de Hervormde gemeente te Sommelsdijk. De opbrengst komt ten goede aan o.a. het verenigingswerk binnen de Hervormde gemeente, evenals sponsoring van een project bij Open Doors. Daarnaast kunt u ook alvast de Gemeentedag op 27 mei in uw agenda noteren. Ook dan zullen - naast de vele andere activiteiten - er bloemen en planten worden verkocht. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdrk 't bij uw G2-d«ol«r of kijk «tvast op www.opfHni(?uw^.ni Pt Hitwt iUUuai W« >hit ithkikU Knöps BV - Langeweg 113 - 324$ KG - Sommelsdijk - 0187 4767Ó7 Akkerdaoï BV - Ktoostrrweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 Morgen, zaterdag 29 april, organiseert de Stichting Evenementen Middelharnis(StEM) voor de vierde keer de jaarlijkse aubade te Sommelsdijk in de tuin van verzorgingshuis De Goede Ree. In aanwezigheid van het col lege van B&W zullen vele aanwezigen de jarige koningin toezingen. Dit onder toeziend oog van veel bewoners van de Goede Ree. De aanvang van de aubade is gepland om 8.30 uur. De StEM heeft tijdens de aubade de medewerking van de HDG, de gemeente Middelharnis, Sempre Crescendo, dirigent Rinus Verhage en een aantal deelnemende scholen. Het programma is ongewijzigd. Dit houdt in dat naast het Wilhelmus een aan tal bekende Oudhollandse liederen worden gezongen, waarvan enkele in een modern jasje. De StEM hoopt op een grote opkomst tijdens dit kleurrijke festijn. Aansluitend bestaat de mogelijkheid om het andere eve nement van de StEM, de bloemenmarkt, op de Voorstraat in Sommelsdijk te bezoeken. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Op zater dag 6 mei organiseert de restauratiecommissie van de Hervormde kerk te Stad aan 't Haring vliet weer haar jaarlijkse plantenmarkt, in samenwerking met Graka uit Sommelsdijk. U bent allen van harte welkom om te komen kij ken en kopen van 9.00-12.00 uur op het plein bij verenigingsgebouw 'de Ark", naast de Hervormde kerk. Er worden diverse soorten tuinplanten, bemesting en potgrond verkocht. Er zullen dit jaiu' ook vaste planten worden aangeboden en andere leuke aanbiedingen, zoals mooie bloemstukjes, waarvan een deel ter plaatse zal worden gemaakt. Ook zullen er kruukplaetjes worden gebakken. De opbrengst van de verkoop is besteind voor het restaura tiefonds. Iedereen is hartelijk welkom. REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT'TEL.0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA'TEL. 0182-358 235 BARNEVEID'TEL. 0342-405 140 COMBI I uur folo-sen/ite OUMOKP-Wdtitrod 35 leL (OlBTi M16I1 hixtó37J4 \/IAKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verlcoop van uw woning Doetinchemsestraaf 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 fotohuiS CJOfJIJfïi'rGd'^ broodnuchtere fotografie OUDDORP - Het was in december van het vorig jaar dat het bestuur van de School met de Bijbel 'Koningin Beatrix' in Ouddorp het besluit nam om de mogelijkheden te onderzoeken voor oprichting van een "peuterspeel zaal van eigen identiteit". Woensdag was het zover dat de stichtingsakte bij notaris De Kooning in Goedereede kon worden ondertekend. Als alles volgens plan verloopt, zal de peuterspeelzaal in september van start gaan onder de naam Christelijke Peuterspeelzaal 'Prinses Amalia'. Door Adri van der Laan De heren A.C. Lokker, A.J. Nelis en R. Ceelen. respectievelijk voorzitter, secretaris en pen ningmeester van de commissie die de voorbe reidingen heeft getroffen voor de oprichting van een christelijke peuterspeelzaal, plaatsten hun handtekening onder de stichtingsakte. Hiermee werd een belangrijke stap gezet om een 'eigen' peuterspeelzaal gestalte te geven. Volgens de bestuursleden is de aanleiding voor de oprichting gelegen in de wens van de ouders. "Voortdurend kwamen er vragen vanuit de ouders en de leden van de school vereniging om te komen tot een 'eigen' peu terspeelzaal". Volgens het bestuur bleek niet dat er grote ontevredenheid is over de huidige Peuterspeelzaal 'De Gomet'. maar volgens de ouders is er vanwege de neutrale grondslag te weinig binding met de godsdienstige opvoe ding die velen van hen voorstaan. Door de initiatiefnemers werd eerst een coin- missie samengesteld waarin onder andere vertegenwoordigers van het schoolbestuur zaten en mensen met bestuurlijke ervaring. Ook waren er twee ouders in deze commis sie vertegenwoordigd. Eén van de eerste activiteiten van de stichting was tiet opstel len van een brief waarin ouders werden bena derd over hoe zij tegenover de vorming van een christelijke peuterspeelzaal stonden. De reacties waren dermate positief dat voorals nog in september kan worden gestart met twee groepen peuters. Intussen werd door de commissie enorm veel werk verzet om de peuterspeelzaal 'van de grond" te krijgen. Hiervoor moesten natuurlijk - vooral veel administratieve - zaken worden geregeld. Nu de Stichting 'officieel" is, verlopen volgens de bestuursleden de verschillende activitei ten heel wat soepeler, "want we zijn nu een rechtspersoon". Als naam voor de peuterspeelzaal is gekozen voor 'Amalia" de oudste dochter van kroon prins Willem-Alexander en prinses Maxima. Men heeft van het Koninklijk Huis officieel toestemming gevraagd - en ook gekregen Met het omlei'tekenen van de stichringsakte heeft de Christelijke Peuterspeelzaal ^Amalia een officiële status bereikt. Onder toeziend oog van notaris mr. L. de Kooning {links} ondertekent het dagelijks bestuur de akte: v.l.n.r.: R. Ceelen, A.J. Nelis en A.C. Lokker (Foto: Adri van der Lnan) - om deze naam te gebruiken. Als alles naar wens verloopt, zal de peuterspeelzaal op maandag 4 september haar deuren openen. Voorlopig wordt 'Amalia' nog ondergebracht bij 'Koningin Beatrix' aan de Margrietweg in Ouddorp. Er is wel gezocht naar een ande re ruimte en ook is er gekeken of er bij de school nog voorzieningen konden worden getroffen om de peuterspeelzaal in een eigen onderkomen op het schoolterrein te vestigen. Dit blijken zaken te zijn die nog behoorlijk wat tijd vergen, dus is er voorlopig gekozen voor intrek bij de school. Dit schijnt met 'enig pas- en meetwerk" gelukt te zijn. De bestuursleden wijzen erop dat de Stichting wel zelfstandig is, maar dat er toch "grote verbondenheid" is met de School met de Bijbel Koningin Beatrix. Statutair is dan ook vastgelegd dat er minstens drie leden van de schoolvereniging, waarvan één bestuurslid, zitting hebben in het bestuur van de Stich ting. Overigens opereert de peuterspeelzaal verder autonoom van de school. Veel positieve reacties krijgt het bestuur op het initiatief om een christelijke peuter speelzaal op te richten en ook de contacten met de geiTieente Goedereede zijn goed. Zo zal de christelijke peuterspeelzaal ook vol ledig meedraaien in het GOA-beleid van de gemeente (Gemeentelijk Onderwijsachter standenbeleid). De bestuursleden verzekeren dat de peuter speelzaal niet moet worden gezien als een soort kinderopvang. "De peuterspeelzaal heeft een ander karakter dan de kinderop vang en heeft een duidelijk pedagogische doelstelling. De speelzaal moet voor wat betreft professionaliteit op een gelijkwaardig niveau functioneren met de bestaande peu terspeelzalen op het eiland". Er blijken verschillende redenen te zijn om te komen tot oprichting van een peuterspeel zaal. Zo noemt het bestuur een aantal rede nen waarom de ouders hun kinderen naar de peuterspeelzaal zouden kunnen sturen. Bij voorbeeld omdat er thuis maar weinig speel- ruiiTite voor de kinderen is of omdat er voor hen bijna geen speelkameraadjes zijn. Verder vindt men het belangrijk voor de ontwikke ling van het kind dat het in aanraking komt met verschillende leeftijdsgenootjes. Op de peuterspeelzaal Ieren de kinderen samen spelen, delen, ruzie op te lossen en elkaar te helpen en te troosten. Verder zullen de professionele leidsters de peuters stimuleren om te spelen, zowel alleen als met de anderen kinderen. Ook zullen de leidsters aandacht besteden aan de sociaal- emotionele ontwikkeling, de taalontwikke ling, de ontwikkeling van de creativiteit, de zintuigen, de motoriek en de verstandelijke ontwikkeling. Ondanks dat het bestuur het belang van een peuterspeelzaal inziet, wijst zij er nadrukke lijk op dat er - ook nu er een christelijke peu terspeelzaal zal komen - nooit druk op die ouders zal worden uitgeoefend die hun peu ters liever thuishouden. "Dit is het recht van keuzevrijheid van iedere ouder en dat willen wij voluit respecteren!"" Naast bovengenoemde bestuursleden heeft ook de heer N.E. van der Bok. namens het schoolbestuur zitting in het bestuur. En voor de onderwijskundige inbreng zorgen de dames M. Klepper-van HuizeiTen J.Stasse- van de Breevaart. Van Middelharnis zijn al 360 graden-panoramafoto hc^cliikhiuir. .4/.v illustratie stelde Cyclomedia zo'n zogenaamde cyclorama besehikhaar van de Voorstraat en de panden aan de Nieuwstraat en de Oostdijk. (Foto: Cyclomedia) MIDDELHARNIS - Eind dit jaar zijn alle straten, wegen en dijken op Goeree- Overflakkee, inclusief de woningen en gebouwen die daar staan, vastgelegd op digitale panoramafoto's. Middelharnis is al aan beurt geweest, de overige eilande- lijke gemeenten volgen in de tweede helft van 2006. Dit deelt Cyclomedia mee, het bedrijf uit het Gelderse Waardenburg dat op dit ogenblik met 27 auto's tegelijk door Nederland rijdt om systematisch het hele land te fotograferen. Door Gert van Engelen Op Funda. de landelijke internetsite van de NVM-makelaars, zijn al sommige van de panoramafoto's te zien die in Midelharnis zijn gemaakt. De website toont niet alleen de woningen die te koop staan, maar ook de omgeving ervan: de aanpalende straten, de parkeerplaatsen, de eventuele plantsoentjes, het verkeer. Deze buurtfoto's stellen belang stellenden in staat om thuis op de pc rond het gedroomde huis te wandelen, als in een soort virtuele tour. In feite hoeft niemand meer steeds gehaast op pad om het desbetreffende kooppand te bekijken. Met de panoramafoto"s kan 360 graden wor den rondgekeken. Ze heten daarom cyclora- ma's. De kleurenfoto's worden vervaardigd met camera's die op het dak van de opname auto's zijn bevestigd. Deze wagens, uitgerust met het bordje 'werkverkeer", vallen meteen op: ze rijden met horten en stoten, want ze stoppen om de tien meter. Althans, binnen de bebouwde kom. Daarbuiten staan ze om de veertig meter stil. De camera draait rond, de auto rijdt een stukje verder en stopt opnieuw. Tergend traag beweegt hij zich voort. Op deze manier wordt "heel Nederland in beeld gebracht"", laat Caroline van Hasselt, communicatie-manager van CycloMedia Technology BV, het Eilanden-Nieuws desge vraagd weten. Maar ook weer niet elk een zaam weggetje of elke afgelegen boerderij. De beperking die Cyclomedia zich heeft moeten opleggen, is dat er alleen vanaf de openbare weg wordt gefotografeerd, niet op privé-ter- rein. Wie ver van zo"n weg af woont, blijft let- teriijk buiten beeld. Het idee voor 360 graden panoramafotogra fie is zo"n dertig jaar geleden ontstaan op de TU in Delft. In 1987 ontwikkelde de firma Frank, de voorganger van Cyclomedia, het eerste prototype van de vereiste panoramaca mera, toen nog met zwart-wit foto's. In 1994 introduceerde Cyclomedia zichzelf, in 1995 werd Rotterdam de eerste klant. Het gemeen tebestuur liet de complete stad fotograferen. Inmiddels is de cameratechnologie geperfecti oneerd tot digitale kleurenfotografie van "bij zonder hoge kwaliteit", meldt de bedrijfshis- torie, en is zelfs 3D mogelijk. 3D Is eigenlijk een computeranimatie van de aloude maquette en betekent driedimensionaal. In een "3D- wereld" kunnen geplande, nieuwe gebouwen tot leven worden gewekt naast de bestaande gebouwen, die hiertoe zijn gefotografeerd met 360 graden panoramafoto's. De gemeente Helmond heeft zo"n 3D-project opgezet, dat laat zien hoe in drie binnenstadswijken straks de nieuwe woningen en de openbare ruimte ogen. Burgers kunnen vrijelijk 'rondlopen" in deze virtuele binnenstad en daarover chatten met andere bezoekers. De gemeente hoopt ze hiermee bij de herinrichting van deze wijken te betrekken. Begin dit jaar is Cyclomedia begonnen met het opbouwen van een fotodatabase van heel Nederiand. Dagelijks worden met behulp van langzaam voortkruipende auto's vele duizen den foto's gemaakt, die vervolgens worden bewerkt tot direct bruikbare digitale panora- mabeelden. De camera"s zijn door Cyclome dia zelf ontwikkeld en zijn voorzien van een speciale lens. Plekken waar de auto niet of nauwelijks kan komen maar die nog langs langs de open bare weg liggen, worden niet overgeslagen. Voor smalle steegjes, overdekte winkelcentra, kantoorgebouwen, voetbalstadions en al die andere vrij moeizaam toegankelijke binnen- en buitenruimtes is er een draagbaar camera systeem. In deze gevallen zet Cyclomedia een camera op een statief met wieltjes. Cyclorama"s hebben volgens de uitleg van Cyclomedia als voordeel dat zij "perfect aansluiten bij het menselijk voorstellingsver mogen". Daarmee wordt bedoeld dat "je als het ware in het midden van de foto staat als die zo om je heen draait. Je hebt het gevoel werkelijk erin te staan". Nog een voordeel is dat de opnamen "een compleet, nauwkeurig en realistisch beeld van de gehele omgeving weergeven". Dat komt doordat de camera's van elke willekeurige locatie óók de bijbe horende objecten vastleggen. Systematisch worden gedurende dit lopende jaar "alle loca ties binnen gemeente, regio of provincie" in beelden gevangen, zodat een landelijk dek kende registratie groeit. Volgens Caroline van Hasselt is dit voorjaar al zeventig procent van Nederland bestreken. De bedoeling is eind dit jaar het hele land in beeld te hebben. De foto's worden "zeer divers"" gebruikt, ze kennen een "breed scala" van toepassingen. Eén van de meest voorkomende toepassin gen, misschien wel veruit de bekendste, is de 'buurtfoto" de panoramafoto als hulpmiddel voor woningzoekenden die onbekend zijn met een bepaald huis of een bepaalde plaats. Wie op www.funda.nl, de gezamelijke website van de NVM-makelaars, klikt op het onderdeel 'woningaanbod" en bijvoorbeeld Middelhar nis en een prijsklasse invult, krijgt te zien welke koopwoningen er voorhanden zijn. Als daarna op een pand wordt geklikt, verschijnt er een logootje met het woord 'nieuw' en de afbeelding van een fototoestel. Dit leidt tot de nieuwe service van de makelaars: de 360 gra den buurtfoto's, afkomstig van Cyclomedia. Enigszins vergelijkbaar is het gebruik van cyclorama"s door woningcorporaties. Deze verzorgen het inschrijven van woningzoeken den en het verdelen van woningen. Op een website presenteren zij het actuele huizenaan- bod in de verschillende regio"s in Nederland. Bij iedere woning wordt automatisch een pano ramafoto geplaatst. Zo verhogen zij de accepta tie van woningen. Decentrale overheden, zoals gemeenten en provincies, gebruiken de data base al "intensief'. Woordvoerster Van Hasselt geeft verschillende voorbeelden. Zo kunnen de gemeentelijke belastingafdelingen bij het voor bereiden van taxaties, aan de hand van de foto's, het woningtype bepalen, de liggingsgegevens bekijken en de objectkenmerken controleren. Waarna ze de informatie zo kunnen overhandi gen aan taxateurs. Van pas komt fotomateriaal ook bij bezwaar- en beroepsschriften, hier als "visuele ondersteuning". Voor andere afdelingen zijn de cyclorama's evenzeer een uitkomst. Met behulp van de foto's kunnen bouwlocaties worden bekeken en bouwplannen beoordeeld. Zo geven ze een inzicht in stedelijke ontwerpen, vóórdat men ter plekke gaat rondneuzen. Andere toepassin gen: de verkeersveiligheid kan ermee worden onderzocht, het openbare groen geïnventari seerd, parkeersituaties beoordeeld. Bij het maken van zogeheten vlakgerichte kaarten, die het onderscheid laten zien tussen rijweg, fietspad en groen, kunnen panorama- foto's evenzeer worden ingezet, zo ook bij het maken van huisnummerkaarten. Rampen- en bestrijdingsplannen zijn gebaat bij een "con creet en realistisch beeld van de omgeving". Hier kunnen de cyclorama's, die dat beeld geven, helpen bij het coördineren van hulpac ties. Men kan anticiperen. Provincies houden zich bezig met aanleg en onderhoud van wegen, woningen, groen en bedrijventerreinen. Daartoe moeten vaak buitenbezoeken worden afgelegd. De panora- mafoto"s kunnen worden gebruikt voor "een eerste verkenning" van een situatie. Mede werkers hoeven niet voor alles meteen naar buiten, maar kunnen eerst op afstand kijken: staan er geluidsschennen, zijn er fabrieken, is het een druk kruispunt? Van Hasselt wijst er verder op dat de technolo gie het ook mogelijk maakt dat er i'n de foto's gemeten kan worden. Door deze geometrische kenmerken kunnen de afmetingen van objec ten als gevels, reclameborden, ramen, putdek sels, bomen, lantaarnpalen of bushaltes nauw keurig berekend worden. Evengoed kunnen bestaande kabel- en leidingnetwerken, voor gas, water of elektriciteit, i'n de foto's worden geprojecteerd, waardoor een gedetailleerd beeld ontstaat van bepaalde leidingen op een gekozen locatie. Als laatste toepassing noemt Cyclomedia de verzekeringsmaatschappijen. Die gebruiken de panoramafoto's al op meerdere manieren. Bij het aanvragen van verzekeringen kunnen zij bijvoorbeeld risico's, dankzij de cyclo- rama"s. beter inschatten. Ook bepalen zij nu aan de hand van foto"s of er ter plaatse een inspectie nodig is. En bij schade door aanrij dingen, brand, wateroverlast of diefstal geven de opnamen duidelijkheid over een situatie, zodat dossiers sneller kunnen worden afge handeld of fraude eerder opgespoord. Ten slotte voorkomen de foto"s "miscommuni catie". Doordat zij een haarscherp beeld van een object of een situatie geven, worden mis verstanden vermeden. De foto"s hoeven ove rigens niet altijd op laptop of pc te worden bekeken. Zo geavanceerd is de technologie intussen dat Cyclomedia de panoramafoto"s desgewenst naar mobieltjes kan sturen. Voor medewerkers in de buitendienst is dit 'ideaal', denkt de firma. Of het nu voor de controle van precario is of van de WOZ (Wet Waardering Onroerende Zaken), of voor het dirigeren van de hulpdiensten - abonnees kunnen op hun mobiel van elk willekeurig adres een panora mafoto opvragen, er rondkijken en zelfs nog in- en uitzoomen. Op de website van Cyclomedia (www.cyclo- media.nl) is te volgen hoever het bedrijf al is gevorderd in Nederland. In alfabetische volg orde worden daar de honderden gemeenten opgesomd waarvan al foto's beschikbaar zijn. De foto's zelf zijn niet op te roepen; Cyclo media toont ze niet. En wie toevallig een 360 graden panoramafoto van zijn buurtje ontdekt op de makelaarssite en daarvan zo gechar meerd raakt dat hij deze op de eigen website wil plaatsen, heeft pech. De beelden zijn "ver sleuteld" en technisch niet te linken naar een privé-site. En te bestellen zijn ze ook niet, deelt Van Hasselt mee, want Cyclomedia doet geen zaken met particulieren. "Wij werken alleen met zakelijke klanten." Dit is de auto die bewoners van Goeree-Oveijlakkee later dit jaar over het eiland zullen zien voortsukkelen, in de bebouwde kom steeds om de tien meter stoppend, buiten de bebouwde kom om de veertig meter Op het dak van de auto is de ronddraaiende panoramacamera bevestigd, die in één beweging tientallen foto's tegelijk maakt. (Foto: Cyclomedia)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1