De stranding en de berging van het stoomscliip 'CA. Bancli' Oiruiilitwiislbaiirellieiriiirireirilirgieir Geslaagd voor Welzijnscoach bij Herbalife MEDISCHE DIENSTEN Voorspeelavond Algemene Muzikale Vorming en veel instrumenten EIIAtlDBI-tllEIJWS GOEREE-OVERFLAKKEE - Joyce van den Broecke (-12 kilo), Mirlande Besemer (-11 kilo), Els van der Graaf (-10 kilo) en Sarine van Wezel (meer vitaliteit) zijn onafhankelijke Herba life distributeurs en hebben onlangs hun opleiding tot Welzijnscoach gevolgd en met succes afgerond. Instrumentenparade Muziekschool G-O: MIDDELHARNIS - Op vrijdag 21 april, aanvang 19.00 uur, treden de jongste leerlingen van de muziek school 'Goeree-Overflakkee' voor het voetlicht. In de zaal van 'de Notenkra ker', Juliana van Stolberglaan 17a te Middelharnis, kunt u genieten van veel prille muzikanten. De toegang is gratis en met name iedereen die overweegt om volgend schooljaar met muziekles sen te beginnen, wordt aangeraden om te gaan luisteren. Door loods P. Vink uit Oud Beijerland werden mij twee kleine fotootjes ter hand gesteld, met het verzoek om eens uit te zoeken waar en wanneer dit was en welke schepen dit waren. Na enig speurwerk in de diverse 'Sleeptros sen', het toenmalig contactblad van L.Smit Co Internationale Sleep- dienst, vond ik het verhaal over dit schip en de berging daarvan. Na ver dere informatie kwam ik terecht bij loods R. van de Wetering, die daarvan ook enkele foto's in het bezit had en deze spontaan ter beschikking stelde voor dit verhaal. Wij zijn beide colle ga-loodsen van de Rotterdamse haven zeer erkentelijk voor hun medewer king en bieden graag het verhaal van de stranding van het Zweedse stoom schip 'C.A. Banck' ter plaatsing aan. Publiek Berging Levi Polak, altijd Lewietje genoemd, kwam bij ons thuis regelmatig over de vloer. Hij was klein van postuur en omdat hij een leuke verteller was, werd er vaak gelachen. De Joodse humor was er zeker één met gehalte! Het vertrek van donderdag 13 april 2006 t/m maandag 17 april 2006 VRIJDAG 14 APRIL 2006 De Welzijnscoaches van Herbalife met hun Deze opleiding geeft een stuk verdieping in de producten van Herbalife. Daardoor l^un- nen ze nog beter hun klanten begeleiden en van dienst zijn. De opleiding bestond uit drie delen, na afloop kreeg ieder een certificaat. Om een goede Herbalifedistributeur te zijn, is het belangrijk jezelf te scholen. Dit doen de dames dan ook met grote regelmaat. Ook zijn ze erg enthousiast over de producten van Herbalife. Veel mensen denken dat Herbalife producten. (Tekst en foto: Persbum Flakkee) alleen een middel is om af te slanken, maar dat is niet het geval. Het is uitgebalanceer de cellulaire voeding op plantaardige basis waarmee je kunt afslanken, maar waarmee je ook kunt aankomen. Er zijn dan ook ver schillende programma's in, die op maat wor den gemaakt na een uitgebreide lichaams- en voedingsanalyse. Tegenwoordig zijn er ook veel mensen die zich moe en lusteloos voelen. Vaak heeft dit te maken met overgewicht en een verstoorde balans in onze voeding. Hoe je die voedings balans weer terugkrijgt, weten deze dames als geen ander te vertellen. Wanneer u meer wilt weten kunt u contact opnemen met Joyce (tel.: 0187-603163). Mirlande (tel.: 0187-847164), Els (tel.; 0187-602822) of Sarine (tel.: 0187-669364). U komt dan in aanmerking voor een gratis lichaams- en voedingsanalyse t.w.v. 45 euro. De drie groepen kinderen die nu bijkans een schooljaar bezig zijn met de basislessen Alge mene Muzikale Vorming, vormen het hart van deze presentatie. In totaal zo'n 35 kinderen hebben met hun docent Peter van Deerse een leuk programma ingestudeerd dat illustratief is voor de inhoud van deze lessen. De lessen zijn een vooropleiding voor het leren bespelen van een instrument. Omdat het de bedoeling is dat deze kinderen volgend schooljaar begin nen met instrumentale lessen is er op deze voorspeelavond voor hen ook een kennisma king met allerlei instrumenten georganiseerd. Een heel leuk onderdeel van deze "instrumen tenparade" is de bijdrage van het jeugdorkest van Sempre Crescendo dat samenspeelt met de blokfluitleerlingen. Zo kunt u al de fan fare-instrumenten en de blokfluiten tegelijk beluisteren. Naast deze instrumenten zijn er ook presentaties van dwarsfluit, gitaar, harp, viool, keyboard en piano. Voor iedereen is dit een goed moment om te zien wat er bij de muziekschool G-O 'te koop' is. Kinderen en volwassenen die willen horen en zien hoe leuk en waardevol muziek maken is en vooral ook willen horen en zien hoe veelkleurig dat allemaal toe kan gaan, zijn hartelijk welkom. Tijdens de zware storm van I maart 1949 strandde het Zweedse stoomschip 'C.A. Banck' op de Nederlandse kust. Dit schip was gebouwd in 1913 bij Sörlandets Skibs- byggeri Fevig, had een BRT van 1838 ton en stond geregistreerd in de thuishaven Helsing- borg. Eigenaar van het schip was de reder Crister Banck. Door de stranding viel dit schip recht in de armen van de consumptietenten op het strand bij Bloemendaal. Het zomerseizoen moest eigenlijk nog beginnen en zou in de eerste instantie pas I mei geopend worden. Maar nu deze 'meevaller' als het ware uit de lucht (uit zee) kwam vallen, haastte een ieder zich om zo gauw mogelijk de deuren van zijn tenten open te doen en iedereen hartelijk welkom te heten. De eigenaren van de strandtenten en kraampjes zorgden er wel voor dat iedereen in den lande op de hoogte werd gehouden over de stand van zaken met betrekking tot het gestrande schip. Er werd dan ook flink zaken gedaan, wat voor de strandtenteigena ren wel, maar voor de bergers minder aange naam was. Het was niet dat ze de verkopers van etenswaren de goede zaken misgunden, maar het was wel het ongemak dat ze door de bezoekers ondervonden. Want gedurende de gehele bergingsperiode van wel 4 maanden en 8 dagen die de bergers nodig hadden om de 'C.A. Banck' van het strand af te krijgen, hebben ze halsbrekende toeren uit moeten halen om de mensen enigszins op afstand te kunnen houden, om maar niet te spreken van de kritiek die ze dagelijks ondervonden van mensen, die niets van de zaak afwisten maar toch dachten dat ze het veel beter zouden kunnen en hun raadgevingen ten beste gaven. Maar aan belangstelling van de zijde van het publiek heeft het de bergers niet ontbroken. Zelfs werden er weddenschappen afgesloten op de vermoedelijke datum van vlot komen. Ook was er een autoverhuurder, die op woensdag en donderdag de zojuist getrouw de stellen moest rijden en daaraan gelijktij dig een bezoek aan de 'C.A. Banck' koppelde voor het zelfde geld. Zo kwamen dan de in het wit gesluierde bruiden met hun verse echtgenoten en het gehele gevolg de bergers met een bezoek vereren, wat wederzijds voor een aangename afleiding zorgde. De bergers hadden dus niet alleen maar ongemak van de bezoekers. Begon het bezoek wat af te nemen, dan stond er prompt weer een stukje in de krant dat het schip binnen afzienbare tijd wel vlot zou komen en al spoedig kwa men dan weer vele mensen kijken en gaven hun commentaar ten beste. Een geslaagde '1 april grap' was dan ook de berichtgeving De 'C.A. Banck'op het strand bij lilocineiidaal, 1 maart 1949. dat het schip met ballonnen lichter gemaakt zou worden en met atoomkracht in zee zou worden geduwd. Velen trokken dan ook naar het strand om 'deze berging' van nabij mee te maken, wat dus niet gebeurde. Intussen waren de bergers bezig om, ondanks alle goede raadgevingen, het schip op de oude beproefde manier langzaam naar zee te hieuwen. Doch voor dat het zo was waren er al veel werkzaamheden aan voorafgegaan. Toen de 'C.A. Banck' op 1 maart op het strand werd geslagen, was er springtij en zware storm, beiden de oorzaak dat het water anderhalve meter hoger kwam dan normaal. Toen het dan ook laagwater werd, lag het schip hoog en droog op het strand. Daar het verval ter plaatse ongeveer 5 voet was, had den de bergers de taak om eerst te beginnen met het schip 5 voet in het zand te laten zak ken, wilden zij enige kans van slagen hebben om in ieder geval beweging in het schip te krijgen. Zij zouden het in drie fasen doen: ten eerste het schip 5 voet te laten zakken, ten tweede het zwaaien van het achterschip naar zee en vervolgens trekken aan de door hun uitge brachte ankers, en ten derde het vlot brengen van het schip met behulp van sleepboten en hieuwen op de uitgezette ankers. De eerste fase heeft het langst geduurd want er moest heel wat zand verwerkt worden, niet alleen onder het schip vandaan, maar ook naast en achter het schip moest een diepe put in stand gehouden worden om het schip te kunnen zwaaien met het achterschip naar zee. Duizenden kubieke meters zand werden dan ook door de zandpompen en draglines bij het schip weggehaald zodat op den duur een miniatuur duin ontstond aan de landzijde van het schip, waar het zand door de draglines achter de zakkendam werd neer gegooid. De put rond het schip maken was het groot ste werk, want na elk hoogwater, dat met wat wind gepaard ging, zorgde weer voor het dichtslippen van de put met zand dat vanuit zee werd aangevoerd. Het werd een strijd tussen de bergers en de zee. De bergers heb ben gelukkig gewonnen en na twee weken hadden ze met twee draglines de put rond het schip klaar. Het gewonnen zand werd achter een dam van gevulde zandzakken geworpen en elke dag werden de draglines ingezet om de put 'open' te houden. Op de plaatsen waar de bergers niet konden komen met hun vaste stoompompen, werden verplaatsbare motor- zandpompen gebruikt, zodat ook bij het ach terschip een diepe put kon worden gemaakt. Toen deze put eenmaal op diepte was, kon worden begonnen met het zand onder het schip weg te halen. Met 6 duims zware zuig- slangen kon men niets beginnen en begon men met 2 duims spuitslangen te werken. Het zand werd onder het schip vandaan gespo ten met behulp van brandslangen en straal- pijpen, waarna het in de daarnaast gegraven put terecht kwam, waar het vervolgens weer uitgezogen en afgevoerd werd. Hierbij moest men met de grootste voorzich tigheid te werk gaan om niet meer schade aan het schip te krijgen en de spanning op het schip zo klein mogelijk te houden. Om onder het schip te kunnen spuiten, moest eerst de put rond het schip leeg van water zijn.iDat hield in dat er alleen bij laagwater gewerkt kon worden en dan ook nog met duikers erbij. Met rijzend water liep de put weer vol en dat bracht vanaf zeezijde weer veel zand mee, wat dan weer moest weggezogen. Het voordeel hiervan was dat het strand aan zee zijde ook afnam en er als het wai'e een geul ontstond die het aftrekken er in ieder geval niet moeilijker op maakte. Na een lange periode is het de bergers toch gelukt om het schip zo diep te laten zakken dat er met een gunstige wind beweging in kwam en het schip langzaam gezwaaid werd. De bergers kwamen nu langzamerhand in de tweede fase. Op 25 mei lag het schip 90 graden voor, terwijl bij de stranding het 56 graden voor lag. Op 12 juni werd het schip 13 meter achteruit naar zee getrokken en op 15 juni nog eens 17 meter, Voortdurend werd de put door de draglines op diepte gehou den en werd er tijdens elk hoogwater wacht gelopen bij de takels. Van 26 juni tot 1 juli maakten de bergers weer winst, in totaal 16 meter, en kwamen ze steeds dichter bij de laagwaterlijn. Het werken met de zandpom pen en de draglines werd steeds korter omdat alleen met laagwater gewerkt kon worden. De grootste moeilijkheid was nu om achter het achterschip voldoende diepte te houden, omdat men het schip dan niet achteruit kon hieuwen. De verplaatsbare zandpomp deed hierbij gro te diensten en er kon zolang worden door werken tot de pomp al rondom in het water stond en de dragline er haast niet meer bij kon komen om hem weg te halen. Nu waren de bergers in de laatste fase - de meest gevaarlijke - gekomen, want als er een uitschieter uit het NW zou komen zouden ze kans maken dat het schip door de sterke stroom om de Zuid, die langs het strand liep, de zee opgedreven zou worden. Machines konden niet worden gebruikt want de boel was flink ontzet en sleepboten zouden door de hevige golfslag en harde wind niet kunnen vastmaken. Waar de bergers niet op hoopten, kregen ze toch: op 5 juli stak er een flinke storm op. Er bleef niets anders over dan het schip zo zwaar mogelijk te maken. Dat deden ze door de ballasttanks en de achterpiek vol water te pompen, zodat het schip zwaarder op het strand zou komen te liggen. Ook ruim drie en vier werden halfvol water gezet. Zo werd de 'C.A. Banck' aan de grond gehou den. De sleepboot 'Ebro' werd naar IJmuiden gedirigeerd en lag daar stand-by om direct te worden ingezet wanneer dat nodig mocht zijn. Toen de storm weer bedaard was, hadden de bergers weer een week nodig om de schade aan de gegraven put te herstellen. Bij elk hoogwater lagen de sleepboten 'Blanken burg' en 'Maas' stand-by en werd bij deze waterstand telkens geprobeerd om met de ankers van het schip achteruit te komen. Op 28 juli hadden deze sleepboten verbin ding gemaakt en werd met behulp van de uitgezette bergingsankers de 'C.A. Banck' van het strand in Bloemendaal af getrokken en naar Amsterdam gesleept, waar het schip werd ingedokt bij de ADM. Later, na inspectie in het Amsterdamse dok, werd het schip naar Hendrik Ido Ambacht gesleept en voor sloop verkocht aan sloperij NV Holland. Ook hier werd weer een stukje 'Hollands Glorie' neergezet. Schiedam, Maarten Bezuljen Lewietje verkocht kleding en had zijn zaak annex woonhuis op het Boven Zandpad, eni ge tientallen meters vanaf de oude, histori sche grens Holland-Zeeland dat in de laatste twee voorbijgegane jaren is vernietigd. Levi Polak was gehuwd met Margaretha Gazan uit Sommelsdijk. Ook zij was maar klein. Het echtpaar Polak-Gazan had geen kinderen. Met een hit en een kar trok Lewietje er dagelijks op uit. Soms dacht ik wel eens dat hij hoofdzakelijk grote gezinnen met opgroeiende kinderen bezocht. Dat zou alleen maar op slimheid van de man hebben gewe zen. Persoonlijk was ik erg blij toen ik begin 1942 'in de langen' moest en mijn ouders bij hem mijn eerste pakje kochten. Vanwaar die blijheid? Omdat Lewietje een Joodse burger was en dat juist bij hem gekocht werd of omdat hij altijd zo aardig was? Vermoedelijk was het een kwestie van herinneringen aan die man als ik dat pak droeg. Lewietje kwam op ongeregelde tijden aan de deur maar daartegen bestond bij ons weinig bezwaar. Als er bij de deur 'volk' geroepen werd, was het antwoord steevast: "Kom er maar in". Kwam Lewietje aan de deur en mijn vader was thuis dan volgden onmiddellijk de gesprekken die alleen maar een vervolg waren van het vorige gesprek waarin de positie van de Joden ter sprake was geweest. Vooral sinds de verschrikkelijke gebeurte nissen die plaatsvonden tijdens de 'Reich- skristallnacht' begin november 1938 in Nazi-Duitsland hielden zich de gemoederen tussen Lewietje en mijn vader ernstig bezig. Aan het eind van het gesprek trok mijn vader de conclusie: "Ga toch naar Stellendam en laat je voor goed geld door één van de vis sers overzetten naar Engeland. Als je hier blijft, ga je er onherroepelijk aan!" Zo stelde mijn vader dit zonder enige twijfel en met de beste bedoelingen. De berichten in de krant, wij lazen de 'Voorwaarts', logen er niet om en naarmate de oorlog vorderde, werd de ene maatregel na de andere aangekondigd die het leven van de Joden steeds meer verzwaarden en verzuurden. Dat soort gesprekken werd thuis ook gevoerd als Izaak Gazan, een zwager van Levi Polak, de bestelling kwam opnemen. Gazan was sla ger. Izaak vroeg altijd om een lucifer om zijn pijp te kunnen aansteken. Zodoende spaarde hij zijn eigen lucifers... Ook Izaak werd geadviseerd om te gaan vertrekken want de grond, ook de grond van een betrekkelijk geïsoleerd liggend eiland, werd voor Joden veel te heet onder de voeten. Op 2 mei 1942 moesten alle Joden de Joden ster of Davidsster gaan dragen. Lewietje liet 'dat ding' met zogenaamde trots aan mijn vader zien. Die haalde zijn schouders op en ergerde zich aan het getreiter. Op dat moment kon mijn vader niet meer zeggen; "Ga toch naar Stellendam" want we waren inmiddels al twee jaar door de Duitsers bezet. Maar voordat het gesprek nog ernstiger van aard zou worden, grapte Lewietje: "Misschien Arie, kom ik wel met een Poolse hit terug". Hij lachte daarbij zonder echt vrolijk te zijn. Mogelijk is dit wel het laatste gesprek geweest dat tussen die twee mannen is gevoerd. Wat Achterkant Kreekstraat Sommelsdijk met rechts de Wildemanskreek. Personen v.l.n.r Corrie Troost, Levi Polak en Lientje de Korte-Mellaard. zal er toen nog door mijn moeder bij Lewietje zijn gekocht; een werkbroek? Lewietje en Izaak zijn dus, toen het nog mogeljik was, niet naar Stellendam gegaan. Eigenlijk hadden alle Joden Duitsland en de bezette gebieden op tijd moeten verlaten. Velen hebben dat gedaan maar de wereld gemeenschap heeft door de eeuwen heen zich niet van de beste kant laten zien als het over de positie van Joden ging. Daarover is onlangs uitvoerig in Eilanden Nieuws geschreven door v.H. Misschien was het van mijn vader niet reëel om de ons bekend zijnde Joden dat advies te geven. Was het idee wel uitvoerbaar en zou een visser zich daar voor hebben 'geleend?' Het zijn vragen achteraf maar een tienjarige jongen die het toen aanhoorde kon toch niet anders doen dan zijn vader gelijk geven. Levi Polak werd op 3 oktober vanuit Middel harnis weggevoerd. Volgens de heer Th. de Waal, oud-redacteur van Eilanden Nieuws, die 'Het lot van de Flakkeese Joden' na veel en grondig onderzoek op schrift heeft gesteld en dat in extento is opgenomen in het boek 'Blijvend Gedenken' van ondergetekende, is Levi Polak reeds veertien dagen later, dus op 19 oktober 942 vanuit kamp Westerbork weggevoerd. Levi is in het concentratiekamp Auschwitz op 28 februari 1943 om het leven gebracht. Die kleine man heeft het te midden van zoveel ellende nog vier maanden weten uit te houden. Zijn arme vrouw, Margaretha Gazan, die tijdens de arrestatie van haar man alleen werd achtergelaten, zou precies een maand alter op 3 november 1942 uit Middel harnis worden weggevoerd. Ook zij moest via Westerbork de verschrikkelijke, onbeschrij felijke, totaal onmenselijke reis maken naar het kamp Auschwitz. Drie dagen later is daar een eind aan haar leven gemaakt. Dezelfde reis die ook haar man heeft moeten afleggen en dat nog zonder bij elkaar te mogen zijn. In de dagen dat de ene na de andere Joodse dorpsgenoot op het RTM-station van Mid delharnis op transport werd gesteld, waren daar honderden burgers van Middelharnis en Sommelsdijk getuige van. Niemand wist wat hun dorpsgenoten zou overkomen. Ook al werd het ergste gevreesd, er bestond helaas nog een vorm van de vergrotende trap van het woordje ergste, namelijk het allerergste. Maar daar kon door niemand aan gedacht worden om de eenvoudige reden dat het in de gedachtengang van een normaal mens niet kón opkomen wat er zou gaan gebeuren met deze Joodse medeburgers. Pas toen na de bevrijding op 5 mei 1945 de gruwelijk heden algemeen bekend raakten, hoorde men zeggen: "Hoe kunnen mensen dat elkaar aan doen" of "zoiets mag nooit meer gebeuren". Als ik terugdenk aan de families Polak en Gazan die van wat detailhandel moesten bestaan en altijd in de weer waren, valt het nooit te begrijpen dat niemand in staat is gebleken die enorme volkscatastrofe te voor komen. Ook nu weer zoveel jaren later bestaat een zelfde machteloosheid, want het Joodse volk staat opnieuw voor hete vuren. In het klein zijn daar voorbeelden van te over. Een familielid van ondergetekende woont in een Europese stad. Hij draagt een baard en heeft, wat daar dan ook onder mag worden ver staan, een Joods uiterlijk. Als hij over straat loopt wordt hij vaak bespuwd en wordt er 'rot Jood' aan hem geroepen. Er zijn men sen die hun Joodse voornaam, zoals David, Izaak of Jacob tijdens een vakantietrip door een islamitisch land verborgen houden. Der gelijke symptomen worden zoveel mogelijk buiten het nieuws gehouden. Eén van de laatste herinneringen aan Levi Polak is nog altijd de op hoop gevestigde uitspraak: "Misschien kom ik wel met een Poolse hit terug naar Flakkee!" Levi met zijn vrouw Margaretha zijn inderdaad naar Polen gebracht want zoals u wel zult weten; Auschwitz is Duits en Oswieczim is Pools voor de plaats waar zoveel mensen zijn ver moord. P.S. Over de familie Gazan schreef ik een paginagroot artikel in Eilanden Nieuws d.d. 21 augustus 1992. D. Hoogzand WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Van vrijdagmiddag vijf uur tot maandag morgen acht uur heeft voor heel Goeree- Overflakkee dienst de Centrale huisartsen post Goeree-Overflakkee, Ziekenhuis In Dirksland, tel. (0187) 480447. TANDARTSEN Spreekuur uitsluitend voor spoedgevallen op zaterdag en zondag van 11.00 tot 11.30 uur. Op 14 en 15 april (donderdag 13 april vanaf 12.00 uur!) tandarts G. J. ten Voorde te Sommelsdijk, tel. 486393. Op 16 en 17 april (vanaf zondag 16 april; 08.00 uur PASEN!) Tandartsenpraktijk Ouddorp te Oud- dorp, tel. 681660. Voor spoedgevallen buiten het spreekuur telefonisch contact opnemen. VERLOSKUNDIGE PRAKTIJK 'NATALIA' Paviljoen Ziekenhuis, Stationsweg 22 di., WO., do, spreekuur volgens afspraak 9.00-12.00 uur tel. spreekuur. Tel, (0187) 60 07 92 APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48-36-66 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 en 13.00-17.30 uur. Apotheek St. Joris* St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 48 72 77. Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 en 13.00-17.30 uur Op zaterdag van 10.30-11.30 uur. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Telefoon 6015 80 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 uur en 17.00-17.30 uur Kringapotheek 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37-89 Geopend op werkdagen: 8.30-17.30 mr. Op zaterdag van 12.00-13.00 uur. Buiten openingstijden van de apottieken kunt u voor dringende spoedrecepten bellen met het centrale dienstnummer van de apotheken Goeree- Overflakkee: 689957. U wordt dan doorverbonden met de dienstdoende apotheek met wie u een tijdstip kunt afspreken om uw medicijnen te verkrijgen. De bereikbaarheidsdiensten zijn als volgt: APOTHEEK ST JORIS SOMMELSDIJK Maandag t/m vrijdag 17.30-22.00 uur (op feestdagen vanaf 8.30 uur) KRINGAPOTHEEK OUDDORP Maandag t/m vrijdag 22.00-8.30 uur. APOTHEEK DIRKSUND Zaterdag en zondag 8.30-22.00 uur KRINGAPOTHEEK OUDDORP Zaterdag en zondag 22.00-8.30 uur. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: R R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L. Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; Dierenkliniek Goeree-Overflakkee, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en liuishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlictiting en dieet-advisering, maatschap pelijk werk, Gezondheid Service en uitleen van verpleeg- en hulpmiddelen: bereikbaar via Zorglijn ZHE, tel. (0181) 62 62 26 (alleen bij spoedgevallen 24 uur per dag). Thuiszorgvi/inkel, P. J. Bliekstraat 4a, Spijkenisse: ma.-vr, 9.00- 17.00 uur en za. 10.00-12.00 uur, tel.(0181)67 97 00 Lotgenotencontact, voor vrouviien die borstkanker of gynae cologische kanker hebben (gehad) en voor vrouwien die een miskraam of vroeggeboorte hebben gehad: Bel de Zorglijn ZHE via (0161) 62 62 26; u wordt dan zo snel mogelijk teruggebeld door een lotgenote. ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1-1-2 THUISZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK 'De Dillenburg', Jul. v. Stolberglaan 19. Middelharnis Tel. Thuiszorg 488 080 Tel. Maatschappelijk werk 488 070 telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62-59-52. KRAAMZORG DE WAARDEN regio Hoeksche Waard Bezoekadres: De Vriesstraat 2,3261 PC Oud-Beijerland Postadres: Postbus 1202,3260 AE Oud-Beijerland. Tel. (0186) 61 20 55 Fax (0186) 62 09 68 Email; kzhw@planet.nl Website; wvmii.kraamzorg.org is dag en nacht bereikbaar onder telefoonnummer (0186) 612055. Kraamzorg De Waarden geeft diverse vormen van zorg, variërend van enkele uren tot 8 dagen. Informatiebijeenkom sten over kraamzorg en bevalling worden regelmatig gegeven in Oud-Beijerland. Inlichtingen en informatie verkrijgbaar op werkdagen via bovenstaand tel.nummer, KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Hellevoetsluis. Tel. (0181391440 Fax (0181325898 Bevallingslijn (018131000 (24 uur per dag bereikbaar) vïww.kraameiland.nl info@kraameiland.nl Ai meer dan 50 jaar één van de grootste aanbieders in de regio. Kraamzorg de Eilanden, de eerste ISO 9002/HKZ gecertificeerde kwaliteitskraamzorg-organisatie van Nederland, staat bekend om garantie van zorg en hoge kwaliteit. Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48-33-66 STICHTING WELZIJNSWERK 'OOSTFUKKEE'. Tei. 64 13-44 SLACHTOFFERHULP NEDERLAND Bureau Goeree-Overflakkee Politiebureau, Olympiaweg 40, 3245 DL Sommelsdijk Tel, (0900) 01 01 (lokaal tarief). Spreekuur; dinsdag van 12.00 tot 13,00 uur. NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K, M, Schippers-Berghuis, 49 90 00. AUHEIMER VERENIGING ZUIDH. EILANDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8,30 tot 17,00 uur Locaal Ouderenwerk Middelharnis, telefoon 48 33 66, Landelijke Telefonische Hulpdienst; (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)47250 83 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e.o. J. van Loon, Oranjelaan 36,3247 AM Dirksland, tel, (0187) 6516 61, NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaktpersoon: H.G,Snauw-v,d, Krol, 63 18-21 NEDERLANDSE PATIËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor medisch-ethische vragen rondom tiet levenseinde: tel, (0318) 54 78 78 WERKGROEP V.B.O.K. OP GOEREE-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind (0900) 202 10 88 (24 uur; Eun 0,05 per min.) Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel, (033) 460 50 70 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING Borstvoedingsorganisatie LLL, tel. 68 44 33 Voor i<lachten omtrent de behandeling in de Gezond heidszorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel, (0181) 626445 's ochtends (beh, woensdag) van 9.30 tot 12 00 uur, MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overlijd' tot 11 e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis). REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar voor aanvragen voor thuiszorg en verzorging- en verpleeghuis; tijdens spreekuur van 13.00-14.00 uur. Of tijdens kantooruren via de zorglijn; tel, (0181) 626226, INFORMELE ZORG ZUID-HOLLAND ZUID (voorheen Vrijwillige Thuishulpcentrale) Centraal adres; Kuipershaven 112, Postbus 780, 3300 AT Dordrecht. T (0900) 2020672 (€0,10 p/m), Fax (078) 6483776 www.informelezorg2hz.nl.servicepunt@meezhz.nl Vrijwilligers bieden hulp aan thuiswonende mensen met een beperking, chronische aandoening of levensbedreigende ziekte, dementie, psychiatrische achtergrond, mensen in hun laatste levensfase, en hun naasten. VRIJWILLIGE TERMINALE THUISZORG (onderdeel van Informele Zorg Zuid-Holland Zuid) Centraal adres; Kuipershaven 112, Postbus 780, 3300 AT Dordrecht. T (0900) 2020672 0,10 p/m), fax (078) 6483776. www.informeiezorgzhz.ni, serviceDunt@meezhz.nl Vrijwilligers bieden praktische hulp en ondersteuning aan mensen in hun laatste levensfase, en hun naasten. ROPARUN-HOSPICE CALANDO Tel. nr 0187-609147 Faxnr. 0187-609148 VRIJWILLIGE THUISZORG CENTRALE CALANDO Tel. nr. 0187-609147 REGIONAAL STEUNPUNT MANTELZORG Rijnmond-Zuid (gefaciliteerd door Informele Zorg Zuid-Holland Zuid) l3entraal adres; Bliekstraat 4a. 3201 PL Spijkenisse. T (0181679682 (ma Vm vr 9.00-16.00 uur) www,steunpunt-mantelzorQ,nl Biedt ondersteuning aan mensen die zorgen voor iemand uit de naaste omgeving die hulpbehoevend is door een beperking, aandoening of ouderdoms-verschijnselen, MEE ZUID-HOLLAND ZUID Kuipershaven 112, Postbus 780,3300 AT Dordrecht Tel. 0900-2020672 0,10 p/m), Fax 078-6483776 www,mee-zuidhollandzuid,nl, serviceDunl@meezhz,nl MEE is er voor iedereen met een beperking, MEE adviseert, ondersteunt en wijst de weg, HET STEUNPUNT voor slachtoffers van seksueel geweld, 24 uur per dag gratis telefonisch bereikbaar voor een vertrouwelijk gesprek en informatie; 0800-2358774. YPSILON: Vereniging van familieleden van mensen met schizofrenie of een psychose. Inl.; N. Bernouw, tel. (0181) 661978. Landelijke helpdesk; (010) 4045166 (op werkdagen) of Internet; www,ypsilon,org. E-mail: ypsilon@ypsilon.org. Jeugdhulpverlening Jeugdzorg ZHE Hulpverlening aan kinderen/jongeren en/of ouders. Tel. (0181) 625022 (tijdens kantooruren) voor een afspraak op het eiland, ASTMAFONDS AFD, GOEREE-OVERFUKKEE Contactpersoon; mevr, C, S. van Wijk-Both, tel, (0187) 684905 DIABCTES INFORMATIE POST Hans Pijl, Azaleastraat 39,3251 CA Stellendam Telefonisch spreekuur dagelijks van 20,00 tot 21,00 uur vla telefoonnummer (0187) 491830, Via e-mail; iohapiil@prettel,nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 9