Visser Visser Reünie Hervormde Basisschool Het Kompas lOud-Menheersenaar Kees van Groningen als vrijwilliger actief voor ontwikkelingswerk in Malawi Wetjes en Weetjes AFTREK BEROEPSKOSTEN De Hoop over 'Terug naar de maatschappij' (blondo EIIAtfl^tflEUWS Pelgrimstocht ten bate van 'Calando': Nier Winkels maakt voetreis naar Rome Van één van onze abonnees uit de Ach- i'terhoek, de heer Jan Nipius te Wes tendorp, ontvingen wij onderstaand ,'schrijven, vergezeld van een nieuws brief en enicele afbeeldingen, wat we (hieronder plaatsen en waarvan de inhoud voor zichzelf spreekt. Nieuwe kraamkliniek te Malawi Rapportage Jeugdzorg- driedaagse gereed Algemeen Discussie Gelijkheidsbeginsel REGISTERACCOUNTANTS Natuur nu extra kwetsbaar, dus honden aan de lijn...! De lente is in aantocht. Voor de dieren in de natuurgebieden van Vereniging Natuurmonumenten en de Stichting Zuid-Hollands Landschap breken drukke tijden aan. Vogels broeden hun eieren uit, hazen werpen hun jongen. De natuur is in deze tijd van het jaar extra kwetsbaar voor ver storing. 'Honden aan de lijn' bena drukken de natuurbeschermingsor ganisaties dan ook. Geen leuke regel Reekalfjes STELLENDAM In mei viert Hervormde Basisschool Het Kompas uit Stellendam haar vijfenzeventig jarig bestaan. Tijdens eenfeestweek, die van 8 tot 12 mei wordt gehouden, zal er ook met de kinderen uitvoerig bij dit jubileum worden stilgestaan. Vrijdagavond 12 mei wordt de week feestelijk afgesloten. Op zaterdag 13 mei zal er een herdenkingsdienst worden gehouden die om 13.45 uur begint, voor deze dienst wordt een ieder uitgenodigd die in het heden of in het ver leden iets met de Het Kompas te maken heeft gehad. Na deze dienst zal er een reünie worden gehouden, die begint om 15.00 uur en duurt tot 18.00 uur Een ieder die bij deze reünie aanwezig wil zijn, kan zich opgeven via telefoonnumtner 01897-492458 of via e-mail info@hetkompas-stellendam.nl. Op de foto ziet u een deel van de schoolbevolking uit de beginjaren van de school. Recordgroel voor Oikocredit in Zuid-Holland SPONSORFORNHLIER PAGINA 7 VRIJDAG 14 APRIL 2006 t Kees en Janneke van Gron, *Atiii de redactie, Wist H dal hel Eilanden Nieuws zelfs in Mata- [wi (Afrika) gelezen wordt? Oud-Menheerse- naar Kees van Groningen doel daar vrijwil ligerswerk, zoals renovatie van ziekenhuis jes, watervoorzieningen, toiletten. Malawi As een arm land. Boiiwnialeriaal is schaars, ^cenienl is erg duur. Zand is er voldoende en grint wordt gemaakt van stenen uit riviertjes, (dat door de bevolking handmatig aan kleine stukjes wordt geslagen. Dat is dan hun grint. tKees werkte in Doelinchem hij Elsevier en kon van de vut-regeling gebruikmaken. Hij ffieeft vroeger ook enige jaren met zijn gezin \in Kenya gewocmd en gewerkt. Vandaar dat Afrika hem altijd nog trekt en hij daar voor [een paar jaar werkt. Zijn vrouw Janneke is ook meegegaan en werkt met hem mee. Nadat fik het Eilanden Nieuws heb gelezen, gaat ^het naar Malawi. Daar leest Kees de krant, herleest hem en leest de krant dan nog een \keer...! Zijn er mensen die het nwoie werk van Kees willen steunen? Heel graag! Dat [kan door een gift te storten op ABN/AMRO rekeningnummer 53.15.II.979 of Postbank rekeningnummer 3400240. beide ten name van Stichting Cazibe Steunfonds Apeldoorn. Canzibe is een vrijwilligersorganisatie voor hulpverlening vanuit christelijk perspectief op het gebied van gezondheidszorg in zinde lijk Afrika. Jan Nipius, Halseweg 18 7054 BV Westendorp {Mphuiizi Health Centre is een kliniek in ingen bij de kliniek in Malawi. Malawi waar eenvoudige medische zorg wordt verleend. De kliniek is onderdeel van het Nkhoma-ziekenhuis en ligt in een afge legen heuvelachtige plattelandsomgeving. dichtbij de grens met Mozambique, zuidoos telijk van de hoofdstad Lilongwe. Het is één van de tien klinieken die Kees van Gronin gen in de afgelopen 2 jaar namens Canzibe heeft gerenoveerd. Nu is het probleem in het gebied rondom de Mphunzi-kliniek dat er geen medische zorg voor zwangere vrouwen voor, tijdens en na de bevalling is. De vrouwen bevallen thuis in hun hutjes, en als er een complicatie is, wordt de hulp ingeroepen van een locale vrouw die geen opleiding heeft. Ook zijn er geen medi cijnen beschikbaar en door een gebrek aan water is er weinig hygiëne. Als er iets niet goed gaat tijdens de bevalling, wordt er pas heel laat hulp ingeroepen. Daarbij speelt mee dat er meestal geen vervoer beschikbaar is om bij het dichtstbijzijnde ziekenhuis (60 kilometer verderop) te komen. Om daar te komen moet men dan lopen of fietsen en dat is in zo'n situatie vaak onmogelijk! Eén op de 16 vrouwen overlijdt dan ook tijdens de bevalling in Malawi. Bij ons is dat I op de 3700 vrouwen. Tijdens ons laatste werkbe zoek hebben wij zelf gezien dat een moeder en haar baby overleden waren omdat ze te laat bij de kliniek aankwamen. De moeder had erg veel bloed verloren en kon niet meer gered worden. Ook komt het in Afrika vaak voor dat er problemen met plassen ontstaan doordat de bevalling te lang duurt. Deze vrouwen ver liezen continu urine en worden om die reden verstoten door hun mannen. Dat betekent uitgestoten te worden uit de samenleving, en voor deze vrouwen is het heel moeilijk om het hoofd boven water te houden. Het is een probleem waar relatief gemakkelijk iets aan te doen is: door verloskundige zorg dichter bij de mensen te brengen, kunnen veel vrou wen gered worden. Al tijdens de zwanger- Vorige week is het rapport met de bevindingen van de Jeugdzorgdrie- daagse in Zuid-Holland afgerond en aangeboden aan de leden van de Sta tencommissie Samenleving. Het rap port van de Jeugdzorgdriedaagse staat op de website: www.zuid-holland.nl. Tijdens de jeugdzorgdriedaagse in februari zaten een 30-tal Statenleden aan de telefoon om reacties van cliënten, ouders en medewer kers uit de jeugdzorg te noteren. De 295 erva ringen die zijn binnen gekomen via telefoon en email worden in het rapport geanalyseerd. Opvallend is het grote aantal hulpverleners dat reageerde (42%). Blijkbaar was voor hen de Driedaagse ook een kans om ervaringen met politici te delen en signalen af te geven. De meeste meldingen gingen over de samen werking tussen instellingen en de wachtlijs- tenproblemaliek. De voornaamste redenen om te bellen was de wijze van onderzoek en de bejegening door de hulpverlener. Ook de bereikbaarheid van de hulpverlener en de informatieverstrekking worden genoemd. In het rapport staan aanbevelingen waar de leden van de Statencommissie Samenleving op 19 april over spreken. In het kader van een thema bijeenkomst van de jeugdzorg presenteren een aantal Jeugdzorgdeskundigen hun visie op de problematiek. Deze bijeenkomst is openbaar. De initiatiefnemers Peter Lamers (CDA), Edit Hallensleben (PvdA) en Liane Roemers (VVD) zijn de afgelopen weken druk bezig geweest om de resultaten op een rijtje te krij gen. Tevens zien zij uit naar de themabijeen komst van de Statencommissie Samenleving op 19 april over het jeugdbeleid. In deze ver gadering zullen de conclusies en aanbevelin gen van het rapport gepresenteerd worden aan de commissieleden. schap kunnen vrouwen met een verhoogd risico in een vroeg stadium naar het zieken huis verwezen worden en de anderen kunnen dichtbij huis onder begeleiding van een ver loskundige onder hygiënische omstandighe den bevallen. Aan Canzibe is gevraagd om bij Mphunzi een kraamkliniek te bouwen. De overheid zal zorgen voor een verloskundige en zal ook het basissalaris betalen. Via deze nieuwsbrief wil Canzibe geld inzamelen om de bouw van de kraamkliniek mogelijk te maken. Om nog meer hulp te kunnen verlenen, dient Canzibe ook voor dit project een aanvraag in bij de overheid (bij het NCDO). Elke euro die door een particuliere donor aan Canzibe gegeven wordt, wordt door het NCDO ver dubbeld. Op deze manier kunnen nog meer mensen in Malawi geholpen worden. Het bestuur is dankbaar dat Kees en Janneke van Groningen bereid zijn gevonden om hun con tract te verlengen om het komende jaar dit nieuwbouwproject met de locale bevolking te organiseren en te begeleiden. Wilt u helpen om de kraamkliniek in Mphunzi mogelijk te maken? U kunt uw gift overmaken naar Canzibe. Alvast hartelijk dank voor uw steun namens de bewoners rondom Mphunzi! Wie meer informatie wil, kan contact opnemen met het Secretariaat van Can zibe, Bouwmeestershoeve 50, 7326 RM Apeldoorn, tel.: 055-5335064, e-mail: info@canzibe.n]. website: www.canzibe.nl. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fïscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Tot en met het jaar 2()()() waren kosten voor de vervulling van een dienstbetrekking onder bepaalde voorwaarden aftrekbaar als beroepskosten. De werkgever kon de kosten die voor de werknemer als beroepskosten aftrekbaar zouden zijn, onbelast vergoeden. Beroepskosten zijn onder andere kosten van werkkleding, vakliteratuur en representatie. Vanaf 2001 heeft de wetgever de bestaande aftrek van beroepskos ten geschrapt. Daarbij heeft de wetgever het belastingvrij vergoeden van beroeps kosten willen handhaven. Bij de totstandkoming van de nieuwe wetgeving vanaf 2001 werd al gediscussieerd over de vraag of het schrappen van de aftrek wel in stand kon worden gehouden. Dit betekent inmiers een verschil in behandeling met het belastingvrij vergoeden van deze kosten. De Hoge Raad heeft echter uitgemaakt dat de niet-aftrekbaarheid van beroepskosten geen verboden discriminatie vormt. De visie van de Hoge Raad is echter nog niet het einde van de discussie. Recentelijk is ophef ontstaan over de uitzonderingspositie van wethouders en leden van gedepu teerde staten. Sinds de dualisering van het provincie- en gemeentebestuur in 2002 zijn wethouders en leden van gedeputeerde staten als werknemer aan te merken. Dit betekent dat ook voor hen de beroepskosten niet aftrekbaar zijn. De fiscus heeft ech ter de beroepskostenaftrek over de afgelopen jaren geaccepteerd. In oktober 2005 heeft het Ministerie van Financiën deze onwettige praktijk onderkend, maar tevens aangegeven dat de fiscus de wethouders en gedeputeerden met rust zal laten met betrekking tot de jaren 2002 tot en met 2005. Deze voorkeursbehandeling van wethouders en gedeputeerden roept de vraag op of ook door andere werknemers beroepskosten kunnen worden afgetrokken. Met een beroep op het gelijkheidsbeginsel lijkt het claimen van deze aftrek niet op voorhand kansloos. Heeft u in 2005 of eerdere jaren substantiële kosten gemaakt, dan zou het alsnog opvoeren van deze kosten u fiscaal voordeel op kunnen leveren. Het blijft ech ter afw achten Iwe de rechter het beroep op het gelijkheidsbeginsel zal beoordelen. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht, Middelharnis, Gouda en Bar- neveld. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. "Alle honden hebben een jachtinstinct", zegt Tom Visser van Natuurmonumenten. "Dus niet alleen de jachthonden. Als een hond een dier ruikt, wordt dat instinct geprikkeld. Veel honden hebben de neiging de geurbron op te speuren. Omdat bijna alle dieren bang zijn voor honden, zullen deze dieren opschrikken als een hond te dichtbij komt. Ook de honden die alleen nieuwsgierig zijn en de dieren niets zullen doen, zorgen voor verstoring. Vogels en zoogdieren zien geen verschil." Vereniging Natuurmonumenten en het Zuid- Hollands Landschap zijn op Voome en Goe- ree verantwoordelijk voor het behoud van de natuur in een groot aantal terreinen. "Om deze taak naar behoren te kunnen vervullen, zijn regels en afspraken nodig", vertelt Vis ser. "Eén van die regels is 'honden aan de lijn'. Geen leuke regel, maar hij is wel nodig. Ook als je denkt dat je hond toch niets doet of wel goed luistert." De komende tijd zullen de boswachters van Natuurmonumenten en het Zuid-Hollands landschap extra controleren op naleving van deze regel. In vrijwel alle natuurgebieden van Vereni ging Natuurmonumenten en het Zuid-Hol lands Landschap is het gedurende het gehele jaar verboden honden los te laten. "Door de mogelijk grotere gevolgen van verstoring door loslopende honden tijdens het broed seizoen, brengen we deze maatregel nu extra onder de aandacht", vertelt Hans Visser van het Zuid-Hollands Landschap. "Vogels die van hun nest gejaagd worden, vormen een makkelijke prooi voor andere roofdieren. Maar ook voor bijvoorbeeld reeën en ree- kalfjes is het belangrijk dat ze niet verstoord worden. De gevolgen zijn niet altijd goed te zien, maar ze zijn er wel." OUDDORP - De radio-uitzending van De Hoop op 19 april 2006 heeft als onderwerp 'Terug naar de maatschappij'. In het pro gramma komen onder andere Arie Spek- snijder en Anja Greijdanus aan het woord. Beiden zijn werkzaam in het Opleidings centrum van De Hoop en vertellen over hun ervaringen. Daarnaast is er een interview met Leo, cliënt bij De Hoop. Hij vertelt over zijn toekomstplannen, waaronder zijn studie. De Hoop Radio is iedere woensdag tussen 21.00 en 22.00 uur te beluisteren op Radio Goeree Lokaal via 105.6 FM. ledere week heeft het programma een ander thema. Zo zullen onder andere preventie, verslaving, jongerenwerk, ouders en partners van verslaafden en kin deren van verslaafde ouders aan bod komen. De Hoop Magazine Radio wordt op zaterdag herhaald tussen 11.00 en 12.00 uur. ALPHEN - Het Jubileum van Oiko credit en het Jaar van het microkrediet hebben in Zuid-Holland geleid tot een recordtoename van het aantal leden en participanten. De resultaten zijn zelfs iets boven het landelijke gemiddelde. Voor de grootste provincie in Neder land een prachtig resultaat. De Verenigde Naties hadden 2005 uitgeroe pen tot het Jaar van het microkrediet. Eén van de ambassadeurs hiervoor was Prinses Maxima, die ver buiten de Nederlandse gren zen heeft bijgedragen tot bekendheid van het fenomeen microkrediet; een kleine lening voor meestal vrouwen, die een eigen handel tje willen beginnen, maar geen startkapitaal hebben. Deze mensen hebben geen onder pand, waardoor ze niet bij reguliere banken terecht kunnen. Ook in 2005 vierde Oikocredit zijn dertigja rig bestaan. Dertig jaar krediet verstrekken aan levensvatbare ondernemingen van kans arme mensen. Oikocredit geeft daarnaast kredieten aan microfinancieringsorganisaties en is daarmee de grootste particuliere speler op de microkrediet markt. Wereldwijd en ook in Nederland is hieraan in kerken aandacht hieraan besteed. Zuid-Holland In Zuid-Holland kwam de inspanning uit boven het landelijke gemiddelde. In rtüm 90 kerken werd aandacht aan het jubileum van Oikocredit besteed. Vastgesteld kan worden dat er een toename is van meer dan 200 leden, ruim 20%, en van bijna 250 particuliere par ticipanten aan het Oikocredit Nederland Fonds, ook ruim 20%. De ondersteuning van de kerken kwam vanuit het landelijk bureau en van een tiental vrijwilligers in Zuid-Hol land. Landelijk kan men eveneens van een succes spreken met toenamecijfers van net onder de 20%. Het beschikbare kapitaal nam zelfs toe met 30%. Ook internationaal heeft Oikocre dit hoge groeicijfers. Het aandelenkapitaal steeg tot 240 miljoen euro. Daarvan staat 160 miljoen euro uit bij projecten. Oikocredit levert daarmee een duurzame bijdrage aan de bestrijding van armoede in de wereld. Toekomstperspectief De Verenigde Naties hebben zich bijzonder tevreden getoond met de activiteiten rond het Jaar van het Microkrediet. Burgers zijn meer betrokken geraakt en banken beginnen daadwerkelijk bij te dragen aan het verstrek ken van microkrediet. Dat is zeker nodig. Er wachten nog een paar 100 miljoen anders uitzichtloze mensen. Met een microkrediet kunnen ze de armoede ontvluchten en een menswaardig bestaan opbouwen. OUDE-TONGE - Graag had de Oude- Tongse Nier Winkels het nog samen met z'n vrouw Petra ondernomen: een voettocht maken naar Rome. In 2002/2003 zijn ze zo ook samen naar Santioage de Compostela gegaan, een reis die veel indruk op hen maakte en waarom ze besloten om nog éénmaal zo'n tocht te ondernemen, een Pel grimstocht naar Rome, zo overwogen ze samen. Echter, Petra werd ziek, ongeneeslijk ziek. De laatste dagen van haar leven werd ze opgenomen in hospice Calando te Dirksland, waar ze liefdevol werd verzorgd. En ook dat maakte diepe indruk op Nier Win kels. "Ik heb veel respect voor de lei ding en de grote groep vrijwilligers, die dagelijks met dit moeilijke werk bezig zijn", zo geeft hij aan. Tijdens de ziekte van zijn vrouw hebben ze samen besloten dat Nier later alléén die voet tocht naar Rome zou gaan maken. En dat moment is inmiddels aangebroken. Vijf april jl. is hij te voet vertrokken vanaf Steenbergen, om na ruim 100 dagen in Rome aan te komen. De beweegredenen voor deze tocht zijn uit eenlopend. Graag wilde Nier los komen van de dagelijkse beslommeringen, ook geniet hij graag van de natuur, maar zeker trok ook het avontuurlijke van zo'n reis hem. En, zo bena drukt hij, "daar is na het overlijden van mijn vrouw nog een extra dimensie bij gekomen: een eerbetoon aan Petra". "Je wenst niemand toe in 'Calando' te moeten worden opgenomen", laat Nier verder weten, "maar als de situatie daar aanleiding toe geeft, mogen we heel blij en dankbaar zijn dat dit hospice op Goeree-Overflakkee een veilige plek biedt aan ongeneeslijk zieke mensen in hun laatste levensfase. 'Calando' kan echter alleen voortbestaan door giften van derden. Dat heeft mij op het idee gebracht om mijn pelgrimstocht naar Rome te laten sponsoren en de opbrengst ervan geheel aan 'Calando' beschikbaar te stellen." Temeer werd Nier hiertoe geprikkeld nadat onlangs ook zijn zus Corrie de laatste tien weken van haar leven in 'Calando' heeft doorgebracht en daar vol toewijding werd verzorgd. Het behoeft vanzelf geen betoog dat Nier Winkels hoopt dat velen hem zullen steunen in dit initiatief, waarin het uiteindelijk niet om hem, maar om 'Calando' gaat en het voortbe staan van het hospice. Wie zich aangesproken voelt door deze moedige onderneming, wordt van harte uitgenodigd om onderstaande bon in te vullen en uit te knippen en deze te sturen naar: Lopen voor Calando, Nieuwstraat 61, 3255 AR Oude-Tonge. En wie meer infor matie wil, kan bellen naar: (0187) 643188, of mailen naar: l.roodel@chello.nl. Lopen voor Calando - voettocht naar Rome door Nier Winkels Ondergetekende: Naam Adres Postcode en woonplaats E-mail Telefoon Verklaart de sponsorloop - Lopen voor Calando - de voettocht naar Rome door Nier Winkels te ondersteunen per afgelegde kilometer of een bedrag ineens (los van hef aantal kilometers).Hef maximaal aantal afgelegde kilometers zijn ca. 2300. Kruis hieronder uw keuze aan: D 0,01 per kilometer bij 2300 km eindbedrag 23,00 (voorbeeld) O 0,10 per kilometer bij 2300 km eindbedrag 230,00 (voorbeeld) D 1,00 per kilometer bij 2300 km eindbedrag 2300,00 (voorbeeld) D ander bedrag, n.l.:€(Bedrag storten. Alleen bijeen gewenste nota het formulier opsturen) U kunt het bedrag overmaken op rekeningnummer: 1063,78.015 tn.v. L.H. de Roode te Oude Tonge o.v.v. Lopen voor Calando Handtekening: Datum:Ik wens viel/geen nota te ontvangen Is uw keuze een bedrag per kilometer dan kunt u het ingevulde tormulier opsturen naar: Lopen voor Calando Nieuwstraat 61 32S5AR Oude Tonge telefoon: 0187-643188 email: l.roodel @chello.nl Hartelijk dank namens Nier en het projectteam: G.R. Winkels voorzitter T. de Roode secretaris/penningmeester R. de Roode-Winkels - lid B. van Wijk lid W. Noordzij lid/adviseur Door deze actie te steunen helpt u Hospice Calando te Dirksland

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 7