Overdenking Nieuws Vlucht uit de tal§a M" uit de Heilige Schrift uit de kerken VERVOLGVERHAAL EIIAIfDBi-fflEUWS HET KIJKVENSTER Blik op kerk ^^y en samenleving LJ ^-/^^r^'^i .^^^:<- MUSEUM8EESTJES PRIKKE8IJTERS innenhuiA Speciale ochtend voor peuters in bibliotlieeli Middelharnis Bij de rijke in zijn dood BELEEF DE SHOWROOM VAN IMABO ESSELINK lElSlSEL INK Wat is een goede vader? Ophalen oud papier Nieuwe-Tonge I^aiga-^rilogie deel 3 PAGINA 5 VRIJDAG 14 APRIL 2006 - Heropening van het proces? - Een gerechtelijke dwaling? - Veroordeling en vrijspraak Het zal de le/.crs waarschijnlijk niet zijn ont gaan dat de zogenaamde Deventer moord zaak weer regelmatig in het nieuws is. De feiten zullen bekend zijn. Enkele jaren gele den werd de weduwe Wittenberg in Deventer vermoord. Af spoedig werd haar accountant Ernest Louwes aangewezen als de moorde naar. Hij werd ervoor veroordeeld, vervol gens vrijgesproken, en opnieuw veroordeeld. Hij zit nu al een jaar of vier in de gevangenis, maar houdt zelf vol dat hij niet de dader is. Opnieuw is er hoop voor hem nu vanuit Engeland hel bericht gekomen is dat het bewijs wel flinterdun is... De vraag is nu: Moet het onderzoek opnieuw heropend wor den? En zo ja, zal dan inderdaad blijken dat Louwes ten onrechte heeft vastgezeten? Op z'n zachtst gezegd, het Openbaar Minis terie staat niet te trappelen om een nieuw onderzoek te gelasten. Maar het alternatief, dat iemand ten onrechte als schuldige is aan gewezen, is ook niet aanvaardbaar. Daarom zullen we moeten wachten of er misschien een hernieuwd onderzoek komt. Het is begrijpelijk dat Louwes, die naar eigen zeg gen, niet de moordenaar is, met verlangen uitziet naar heropening van deze zaak. Wat niet kan is natuurlijk dat het publiek nu al de beschuldigende vinger uitsteekt naar een ander, de zogenaamde "klusjesman' van de vermoorde weduwe. Als Louwes zou worden vrijgesproken omdat 'het wettig en overtui gend bewijs' niet kan worden geleverd - wat de grondslag van ons rechtssysteem is - wil dat nog niet zeggen dat hij dus die moord zou hebben gepleegd. Dat oordeel moet aan de rechter worden overgelaten. Vermoedens, al zijn ze nög zo sterk, leggen geen enkel gewicht in de schaal. Het zou wel een hele commotie bewerken wanneer Louwes inderdaad vrijuit gaat.Dat zou betekenen dat we weer met een gerechte lijke dwaling te maken hadden. De bekende 'twee van Putten' hebben ten onrechte jaren vastgezeten voor de moord op de stewardess Christel Ambrosius. Nog steeds loopt de ech te dader blijkbaar nog op vrije voeten rond. Daarna was er de zogenaamde Schiedamse Parkmoord. waarvoor ook iemand is veroor deeld die jarenlang in gevangenschap heeft doorgebracht. Maar veel later bleek ook een ander dal gedaan te hebben. Tot tweemaal toe in vrij korte tijd bleek de rechter gefaald te hebben. Geen wonder dat het O.M. liever niet voor de derde keer door het stof gaat. Ik schrijf deze regels in de zogenaamde .Stille Week. De dagen waarin op allerlei manieren het lijden van Christus centraal staat. Ook in het proces tegen de Heiland heeft het recht gefaald. De Romeinse stadhouder, die dat recht - streng maar rechtvaardig! - moest handhaven, en die de Beklaagde herhaalde lijk voor onschuldig moest verklaren, gaf tóch zijn fiat aan de kruisdood, omdat hij de joden te vriend wilde houden. Er is weleens gesuggereerd dat dal proces heropend moest worden en Jezus alsnog gerehabiliteerd. Maar dat zou geen enkele zin hebben, boven dien zou het in strijd zijn met 'de bepaalde raad en voorkennis van God', want hoewel mensen hier zondigden, was het de wil van de Vader dat de Zoon mei de smadelijke dood aan het kruis verzoening aanbracht. En het onbegrijpelijke gevolg is geweest dat zondaren die de dood hebben verdiend, voor het gericht van God worden vrijgespro ken alsof zij nooit zonde hadden gekend of gedaan... Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzen ding compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. De beestjes die ik u hierbij toestuur vind il< regelmatig iii huis zowel in de klerenkast als in de vitrage. Weet u wal voor beestjes het zijn' Antwoord: U stuurde ons onlangs enkele torretjes met de fraaie naam museumkever. of Anthrenus museorum. De vrouwtjes daarvan zorgen voor vele tientallen donkere en harige larven zich graag te goed doen aan allerlei sloffen van dierlijke oorsprong, dat wil zeg gen vachtjes, bont en restjes dierenhuid, veertjes, wol, maar ook opgezette vogels en kadaverresten. In musea kunnen ze enorme schade toebrengen aan de verzamelingen en daaraan danken deze beestjes hun naam. U kunt de larven aantreffen in uw klerenkasten, wollen dekens, enz. Kijk dus al uw geprepa reerde huiden, opgezette dieren, maar ook de wollen vloerbedekking, truien, bont en suè- dejassen en andere voorwerpen van dierlijke oorsprong heel nauwkeurig na. U kunt het ongedierte natuurlijk wel met een insecticide bestrijden, maar spuit niet in de buurt van levensmiddelen. Heeft u een aquarium, leg er dan een afdekking overheen, bind een natte doek voor neus en mond, zorg dat kinderen, huisdieren en planten buitenshuis zijn tijdens het spuiten. Herhaal zo'n spuilbeurt enige malen mei een maand tussenruimte, want er kunnen later nog eitjes uitkomen! Ik lieb veel gelezen over de beugvisserij. Daarbij had je vroeger 'prikkebijters' die de prikken moesten doodbijten. Waarom dood- bijten en niet met een mes doden? Antwoord: De beugvisserij was zo ongeveer de oudste vorm van visserij. De beug bestond uit een lange lijn en daaraan hingen vislijnen met haken. Telkens als de vissers de beug uitwierpen, moesten zij de haken van aas voorzien, opdat de vissen zouden bijten. Als aasvis.sen werden prikken (lijken op paling) gebruikt. Aan boord werd deze vis levend gevangen gehouden in een 'buji'. dat is een bak in het schip die in open verbinding staat met de zee. Op een teken van de schipper greep de 'prikkebijter' een prik uit de bun. Hij beet de kronkelende vis eerst dood voor dat hij hem aan de haak kon spietsen. Sma kelijk moet hel niet geweest zijn maar men deed hel zo omdat doodbijten nu eenmaal sneller ging dan hel doden met een mes. GA20NVERFIJNIN6 Het mooie gras in mijn gazon verstikt telkens onder grovere soorten. Hoe krijg ik een mooi grasveld niet dat fijne, dunne gras? Antwoord: Dan moet u in november of december (daarvoor bent u dus nu te laat) De betere woninginrichting sinds 1920 /aiKi|>ad :i6, .Middflliarnis, Tel. (0187) 48 27 84 In de Gemeenschapsbibliotheck te Middel harnis zijn donderdag 27 april van 10 uur tol half 12 peuters extra welkom. En natuurlijk ook hun ouders, grootouders of oppashul- pen. Om 10 uur maken de medewerksters van de bibliotheek samen met de peuters een zogenaamde verteltafei: het verhaal van het eendje Bommes wordt verteld en daarna uitgebeeld op een tafel. Op deze manier van interactief voorlezen worden de peuters bij hel verhaal betrokken en is voorlezen nog leuker en spannender. Rond half 11 wordt er gepicknickt en gezellig nagepraat over het avontuur van Bommes. Daarna zijn er aller lei boeken waar de peuters mee aan de slag kunnen. Peuters kunnen zingen, knutselen, luisteren en vooral genieten van al die mooie verhalen die op de jeugdafdeling te vinden zijn. Lid of nict-lid van de bibliotheek, kom langs en doe mee! Voor meer informatie kunt u bellen naar de Gemeenschapsbibliotheek Middelharnis, te!.: 485644 of kijken op web site www.bibliotheekmiddelharnis.nl. 1 kg goed verteerde compost per vierkante meter uitstrooien en in februari een half ons slakkenmeel. Als u daarna in maart per m2 40 gram stikstofmest of mengmest geeft, komt het fijne gras dat u zaaide, snel aan de groei. Wel wekelijks maaien (behalve bij langdurige perioden met felle zon) en om de 6 a 8 weken 40 gram mengmest toedienen. In droge perioden flink sproeien, waarbij de zoden tot 20 cm diep vochtig worden, anders blijven de wortels bovenin. De mooi ste gazons zijn die, welke intensief gerold, bemest en gesproeid worden, want de grove rassen verdragen droogte en stilstand, maar fijnere grassen juist niet. AAN WIE DE SCHULD? Bij een faillissement komen de schuldeisers opdraven. Nu meende ik dat de Belasting dienst dan eerst aan z 'n trekken probeert te komen maar tot mijn verbazing kon bij een collega de bank rustig zijn huis verkopen en bleef hij met een belastingschidd zitten. Antwoord: De fiscus is niet altijd haanlje- de-voorsle! De eerste hypotheekhouder is zo wijs geweest, in de hypotheekakle te laten opnemen, dat hij recht had terstond (zonder tussenkomst van de rechter) tot openbare ver koop van 't eigen huis over te gaan, indien de eigenaar daarvan niet aan zijn verplichtingen van aflossing en rentebetaling kon voldoen. Deze eerste-hypotheekhouder mag dan alles uil de opbrengst van het huis halen, wat de schuldenaar hem ter zake schuldig is. Blijft er na die openbare verkoop nog geld over, dan moeten daarvan eerst de belastingen worden voldaan. Daarna wordt het restant verhou dingsgewijs verdeeld over de andere schuld eisers. In de regel ontvangen die een nader vast Ie stellen percentage van hun vorderin gen, dus maar een klein deel van hun geld. (Jesaja 53:9 en Mattheüs 27:57- 60) Een eervolle graflegging Bekend zijn de woorden van de profeet Jesaja over de lijdende Knecht: men heeft zijn graf bij de goddelozen gesteld, en Hij is bij de rijke in zijn dood geweest. Omdat Hij geen onrecht heeft gedaan. (Jes.53:9) In die bekende woorden kun je iets horen van rehabilitatie. Jezus - de lijdende Knecht - Jezus, Hij is dan wel aan het kruis een gruwe lijke dood gestorven... maar tóch bij de rijke in zijn dood geweest. In het graf van Jozef van Arimathéa. Een van de rijkste Joden van Jeruzalem. Daar is Hij neergelegd. Dat moet vast en zeker een eer zijn geweest. In feite al liet begin van de opstanding. Een vernederende graflegging Maar is dat waar? Zeggen die woorden uit Jesaja 53 niet iets anders? Zoals zo vaak in de bijbel is het tweede gedeelte van de tekst namelijk een herhaling - een parallel - van het eerste deel. En dan komt het ver volg van de tekst er anders uit Ie zien. Dan zegt Jesaja: Men heeft zijn graf bij de god delozen gesteld. Anders gezegd; Hij is bij de rijke in Zijn dood geweest. En dan staat er niet: omdat Hij geen onrecht heeft gedaan... Maar: hoewel Hij geen onrecht heeft gedaan. De Nieuwe Bijbel Vertaling heeft: "Zijn laat ste rustplaats was bij de rijken: toch had Hij nooit enig onrecht begaan". Zó bezien is bij de rijke in je dood zijn niet bepaald een eer maar een grote schande. Gevaarvolle rijkdom Wij zien dat in het rijke westen misschien niet zo, maar in de bijbel wordt rijkdom vooral als een probleem gezien. Als een groot gevaar. Jezus zegt het zelf: 'Wee u. gij rijken!" "Het is gemakkelijker voor een kameel om door hel oog van een naald te gaan dan voor een rijke om het koninkrijk van God binnen te gaan." De rijke, dat is hij die Lazarus laat creperen voor zijn deur (Lukas 16). De rijke, dat is die man die helemaal in hel isolement is geraakt. Omdat hij alleen nog maar zijn volle schuren voor zich ziet (Lukas 12). Dus: hoewél Jezus geen onrecht deed. is Hij tóch in Zijn dood bij de rijke. Hij deelt in de eenzaamheid van de rijke uitbuiters. De eer is weg! Zelfs tot in het graf! Jezus is in zijn dood bij Jozef van Arimathéa. Een nieuwe Jozef Ja zegt u, maar is dal wel eerlijk ten opzichte van Jozef? Jozef komt toch voor Jezus op? Hij een zijn lichaam. Hij wikkelt Jezus zorg vuldig in kostbaar linnen? Hij begraaft Hem vol piëteit. Jezus' lichaam had ook in hel dal van Hinnom terecht kunnen komen! Als afval in het vuur! U hebt gelijk. Jozef is niet alleen rijk. Hij blijkt ook een volgeling van Jezus te zijn. Als het stil wordt bij het kruis is hij één van die schuwe mensen die tevoorschijn komen. Tot nu toe had hij zich stil gehouden. Als gerespecteerd lid xan hel Sanhedrin. Jezus was hem sympathiek maar hij had het niet aangedurfd voor Hem in de bres te springen. Jozef was meer een tacticus. Zo iemand die op een vergadering wel \oor een ander durt't op te komen, maar dan alleen door formeel te ragen: "wat zegt het reglement eigenlijk in artikel zoveel'.'"' Daar vloeit geen bloed uit. Maar nu is dat anders. Jozef zet de gedurfde stap naar Pilatus. Pilatus. die zou kunnen zeggen: kiest u partij voor een vijand \an de keizer? Pilatus. die hem zijn goederen kan ontnemen.En zijn zorg voor de dode Jezus plaatst Jozef helemaal builen het Sanhedrin. Jozef is een veiTader geworden. Jozef zal zijn goede naam verliezen. Hij wordt onrein want hij betreedt het huis van een heiden. Hij raakt een lijk aan: dubbel onrein. Het lijk van een gevloekte: driedubbel onrein! Wat een consequenties vloeien hieruit voort! Jozef mag hel Pascha niet vieren. Hij komt onder een banvloek te staan. Niemand mag zich nog met hem inlaten. Niemand mag meer iets van hem kopen of verkopen. Nog even en het zal met zijn rijkdom gedaan zijn. Dit is zijn complete ondergang! Opstanding Ja, Jozef begraaft niet alleen Jezus. Hij begraaft ook zijn oude Adam. Die is met Jezus gestorven en begraven. En nog voordat het Pasen is, mag Jozef opstaan in een nieuw leven. Nee. het is niet afgelopen op die vrij dag in Jeru/alcni... Op die sabba! iii de tuin van Jozef van Arimathéa. Jezus, het Tarweg- raan dat in de aarde gezaaid is en dat sterft (Joh. 12) blijft niet alleen. Het brengt veel vrucht voort. Dirksland, ds. G van Meijeren Zijn er niet voldoende middelen beschikbaar, dan blijven de niet betaalde schulden bestaan en kunnen de schuldeisers later, als de gefail leerde weer geld verdient, alsnog, hun geld opeisen. Voor schuldeisers die akkoord zijn gegaan met gedeeltelijke betaling, geldt dat laatste evenwel niet. DARMPIJN Ik voel af en toe een prikkende pijn. iets rechts onder m 'n borst. Het gaat over als ik gegeten heb. maar komt dan na een paar uur weer terug. Wat kan dat zijn en wat doe ik eraan? Antwoord: De beschreven pijn en die plek rechts van het midden wijzen op een klein zweerlje in uw 12-vingerige darm. De zeer plaatselijke pijn wordt verlicht als u eet. door dat het maagzuur dan wordt opgenomen door uw voedsel en het zuur dat aangetaste plekje niet meer kan bereiken, maar na circa 4 uur werkt het maagsap wel in op de maagwand. U moet nu zo snel mogelijk naar uw huisarts gaan om evt. complicaties Ie voorkomen. Hij zal er dan wel voor kunnen zorgen, dat dit plekje spoedig geneest. VEILIGE WOL WAS Hoe kan ik een ^vollen vestje zodanig wassen, dat het niet krimpt en de kleuren niet door lopen Antwoord: Niet in de machine, maar met de hand in een lauw sopje (aan de koele kant) met zo weinig mogelijk wolwasmiddel. Nooit weken, maar het sop dikwijls door de slof drukken. Vooral niet boenen of wrijven. Spoelen mei lauw water en I ;i 2 druppels azijn om de kleuren op te halen. Niet wrin gen, maar het water eruit drukken en dan het vestje in een vóórgewarmde badstof hand doek of badlaken laten drogen. Wilt u verzekerd zijn van ioo% tijd en aandacht? Bel dan voor een afspraak 0187-475 440. gevelstenen dakpannen tegels en sanitair deuren en kozijnen sfeer verwarming plafond- en wandpanelen hout en plaatmateriaal sierbestrating bouwmaterialen gereedschappen Middelharnis - Industrieweg 35 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Dussen-Hank (herv.), kandidaat B. Jongeneel te Alblasserdam; te Kerk- en Kapel-Avezaath (herv.), ds. E. Hagen te 's- Gravenhage; te Oenkerk (geref.), kandidaat H. Marsman te Zwolle. Aangenomen naar Aalst (herv.) i.c.m. Poe- deroijen-Loevestein (herv), ds. B. den Butler te Huizen; naar Emst. ds. J. Boer te Rouveen; naar Streefkerk, ds. T. van Brugaen te "t Har de; naar ürk (Pnielkerk, HNHK). ds. J. den Boer te Usselmuiden-Grafhorst. Bedankt voor Ederveen (herv.), ds. J. Geene te Katwijk aan Zee; voor Ermelo (wijk Noord, Nieuwe Kerk), ds. P.J. Visser te Den Haag, die aangeeft, voorlopig geen beroepen in overweging te nemen; voor Giessendam/ Neder-Hardinxveld, ds. G. Wassinkmaat te Hoevelaken; voor Ridderkerk-Slikkerveer (herv. Wilhclminakerk), ds. J. Harteman te Hilversum; voor Urk (herv. gem. De Bron), ds. J. van Dijk Ie Ridderkerk. Beroepbaar: kandidaat M.C. Kapteyn, Bert Haanstrastrook 53, 2726 TK Zoetermeer; kandidaat M. van der Zwan, Vredelustlaan 82, 2543 ST Den Haaa. HERSTELD NED. HERV. KERK Beroepen te Poortvliet, ds. IJ.R. Bijl te Waddinxveen e.o.; te Stellen- dam. ds. K. Klopstra te Oosterwijk. Bedankt voor Zuilichem-Nieuwaal, ds. W. van Vlastuin te Katwijk aan Zee (Wijkge- meente Noord), GERE E KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Broek op Langedijk, ds. H. van Veen te Neede; te Steen wijk, ds. C. van Dusseldorp te Wezep. Bedankt voor Ermelo. ds. C. Beiboer te Hat- tem-Noord. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Voorthuizen/Barneveld. kandidaat W. Dijksterhuis te Barneveld. Beroepbaar: kand. C.W. Lodewijk. Populie renhof 2, 8091 DR Wezep. Tel. 038-3764367, CHR. CEREE KERKEN Beroepen te Doornspijk, ds. A. van der Zwan te Sliedrecht (Belhelkcrk). GOEREE-OVERFLAKKEE - Steeds meer vaders laten hun gezin in de steek. Anderen zijn wel aanwezig, maar niet beschikbaar. Vaak is het zo dat de vader wel bij het gezin is, maar niet betrokken is bij het leven van zijn kinderen. De aandacht is op andere din gen gericht. Hoe komt hel dat zoveel vaders tegenwoordig mentaal en emotioneel niet bij hun gezin zijn? Komt dat omdat hij de rol van een vader en echtgenoot niet begrijpt? De eerste slap om een goede vader te worden is te beseffen wat voor vader kinderen nodig hebben. In het programma "Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee hoort u op maandag 17 april tussen 21.00 en 22.00 uureen inlcrview met twee vaders. De presentatie is in handen van Jenny van Tetteroode. Dinsdag om 16.00 uur is de herhaling. Op woensdag 19 april vanaf 18.00 uur halen de vrijwilligers van de Hervormde gemeente te Nieuwe-Tonge weer oud papier in Nieuwe- Tonge op. Gelieve het papier tijdig en goed gebundeld langs de weg Ie zetten. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Berkenwoude en te Bodegra ven, ds. D.W. Tuinier te Terwolde-De Vecht, die bedankte voor Enkhuizen; te Goes, ds. C.J. Meeuse te Apeldoorn, die bedankte voor Ridderkerk-Slikkerveer; te Hilversum, ds. P. Melis Ie Veen, die bedankte voor Scher- penzeel; te Moerkapelle, ds. C. de Jongste te Tholen; te Zoetermeer, ds. J. Driessen Ie Den Haag. Bedankt voor Beekbergen, ds. B.J. van Boven Ie De Valk-Wekerom; voor Ridder kerk, ds. G. Clements te Gouda; voor Vec- nendaal. ds. A. Schreudcr te Rijs.sen-Zuid. GEREE GEM. IN NEDERLAND Be?'op»^p!i i'-ï] I ',i, 1 Ie Eucrveen, ds. J. Roos ie Barneveld. Bedankt voor Elspeet, ds. T.R. Treur te Chil- liwack (Can.); voor Hendrik Ido Ambacht, ds. A. Schultink te Bruinisse. OUD GEREE GEMEENTEN Bedankt voor Terneuzen, ds. J. Goudriaan te Ede. -65- Zijn vrienden was opgedragen om op een aan iten bekende plaats, over de Lena aan de voet van het gebergte van Werkliojansk op hem te wachten. Een tocht van vele weken voor ze die plaats bereikt had den. Met een voor zijn leeftijd zeer krachtige tred beklom Borka de berg naar een plaats die hem uitzicht bood tot daar waar de horizon de taiga, aan de andere oever van het ineen raakte. Borka wist precies waar de onbekende mensen vandaan moesten komen, zodat hij die plaats in de gaten hield. Hoewel hel wachten hem begon te benauwen wilde hij toch nog een paar dagen blijven, voor het geval dat de mensen nog mochten komen. Verwachten deed hij hen trou wens niet meer Maar hij iiad zijn woord gegeven en z'n woord breken was een groot kwaad in de ogen van de oudere man. Zo stond Borka weer op zijn plaatsje hoog tegen de helling en keek hij uit over de uitgestrektheid van het meen Zijn doorgaans tot spleten gevormde ogen liield hij nog meer gesloten om toch maar zo scherp mogelijk te kunnen zien. Borka aarzelde. Nog eens legde hij zijn hand bo\'en zijn ogen en wreef die zelfs uit. Het was op de dag dat hij al helemaal niet meer venvachile dat de mensen zouden komen. Maar toch.' Borka tuurde en tuurde. Hij weifelde. Vaag meende hij iets op het waten lak te zien. Was het de boot? Hij klom nog verder de berg op om een nog beter uitzicht te hebben. Aan de horizon tekende zich iets af Een stip slechts, maar toch zichtbaar Borka krabde zich nadenkend in zijn ruige baard; hij weifelde. Dat de boot nu nog bvam was volgens hem onmogelijk, daar volgens Mitjaj Lasjkov, de dorpssowjet van 222. de mensen met een paar maanden bij hem konden zijn. Die tijd was ruimschoots verstreken. Maar toch, aan de horizon was iels. ver weg nog. maar het kon de boot zijn. Daar Borka er geen idee van had over wat voor boot de vluchtelingen beschikten, kon het zowel een paar uur als een halve dag duren, eer de boot er was. Hij besloot te wachten om zekerheid te krijgen of er nu een boot aankwam of niet. Op een uitstekende richel nam hij plaats en haakie zijn tabaksbuil voor de dag. Daaruit draaide hij een papyrossa en nam er toen zijn gemak van. Was het niet zo geweest, dal een stille vrees om het geen er gebeuren kon hem meer aangreep dan hij zelf bekennen wou, dan zou hij hebben genoten van de prachtige natuur om zich heen. Nu deden de vele eendensoorten die op het water zwommen hem niets. Een indrukwekkend grote eland die aan de oever van het meer stond, was ook niet bij machte oin hem dit maal in verrukking te brengen. Borka maakte zich zorgen. Grote zorgen. Wat kon er al niet allemaal gebeurd zijn! Misschien was er al melding gemaakt van de peisjager die zijn hut in de taiga had en die door de soldaten was gevonden. Waren er mogelijk al commissarissen en soldaten van de NKGB in 222? Hij had voor het laatst zijn \riend ontmoet die hem de boodschap kwam brengen dat tv\-ee van de meest beruchte mannen van de NKGB onderweg waren naar het project taiga 222. De mogelijkheid dat die kerels ook hem inel een bezoek zouden vereren, was beslist niet uitgesloten. En nu doemde er iets op in de verte. Was dat mogelijk al een boot. met aan boord een stel van die politieke speurneuzen'? Borka had het er niet op. Indien hij niet zijn woord gegeven had. dat hij zou wachten op de vluchtelin gen, dan zou hij hier alles laten voor wat het was. om zo spoedig mogelijk over de Lena in het gebergte van Werkhojansk te verdwijnen. Daan op en plaats die slechts aan enkele mensen bekend was, zouden zijn kameraden wachten. "Nawoss.' Rotzooi. Kwaad spuugde hij zijn sigarettepeuk van zich af en begon nadenkend heen en weer te lopen. Daarbij vergat hij niet om de horizon scherp in de gaten te houden, waar het leek of de boot steeds op dezelfde plaats was gebleven. Na een uur te hebben gezeten, was het toch duidelijk dat het een boot was die zich van de horizon had los gemaakt en reeds tegen de horizon begon afte steken. Na nog een poosje gewacht te hebben, waarbij Borka steeds meer twijfels kreeg omti"ent de boot, besloot hij om naar beneden te gaan en zijn twee paarden te bepakken en die reeds een eindweegs van zijn datsja te brengen. Mocht het blijken dat er verkeerd bezoek op komst was, dan kon hij weg komen. Volgens hem was het een grote boot. die nooit van iemand kon zijn die in de taiga verbleef Jagers moesten het met heel wat minder doen. De boot die in de verte naderde was een groot exemplaar dat een flinke snelheid kon ontwikkelen. Op verre afstand zag Borka de boeggolf die voor de boot wegkrulde. Dal was iets wat slechts vaartuigen van klasse konden presteren. Borka bedacht zich niet langer en holde naar bene den. Zijn spullen had hij spoedig bij elkaar gezocht en op zijn paarden gepakt. Toen bracht hij de beide dieren een eind weg van zijn datsja, om dan naar het meer terug te keren, om alsnog te zien wie er aan kwamen. De boot was naar Borka's schatting nog maar een werst uit de kust en zou met een uur kunnen arrive ren. Dat de boot bij hem zijn moest was onmisken baar daar hij recht op de berg koerste. Wat Borka niet beviel was dat de kop van de boot hoog uit hel water kwam: een bewijs dat die er flink de vaart in had. Dit bracht hem sterk aan hel twijfelen. Want wie in de taiga had een boot met een dergelijk vermogen? Zoiets kon slechts een militair vaartuig zijn. Borka nam hel zekere voor het onzekere en klom weer omhoog om vandaar een blik op de boot te werpen. Hij was van mening dat vlug te moeten doen. nu er nog tijd was om te kunnen vluchten. Zo snel zijn benen hem dragen konden spoedde hij zich omhoog en bereikte zijn plaatsje waar hij korte tijd geleden ook had gekeken. Van die plaats af kon hij zien wat er zich op de boot afspeelde. Toen het zeker was dat de boot op de goede koers lag. draaide Franz Fischer hem helemaal los. Voor hen stak de berg duidelijk af, zodat ze zich niet meer vergissen konden. De motor liep het hoogst aantal toeren en brulde het uit. Alle vier hadden ze zich in de stuurhut en het kleine roefje teruggetrokken. 'Nog een uurtje, dan zijn we er', schatte Franz die de berg voor hen onafgebroken in het oog hield. "Is die hut nog niet te zien?' vroeg Kari die binnen de spullen vastsjorde. "Nee. nog niet', riep Franz boven hel geraas van de motor uit. De vrouwen zaten zenuwachtig it kijken en deden er het zwijgen toe. Spoedig zou er weer een gedeelte van hun vlucht tot het verleden behoren, maar wat zou hun dan weer te wachten staan? Meer en meer kwam de oever naderbij. Nog altijd voer de boot op topsnelheid. Karl was naast Franz koinen staan en tuurde naar de kant of daar al iets van een hut of zijn bewoner te zien was. 'Het ziet er daar erg verlaten uit', zei hij en in zijn stem klonk een ondertoon van wantrouwen. (wordt veivolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 5