Onthulling gedenksteen en herdenking vissers OD-1 Foto-expositie Gertjan de Zoete in gemeenteliuis Goedereede Het recht struikelt op de straten I Uitslag 'Bierkrathangen' -S^rooxn... Sing-in te Dirksland Paasaflevering 'U zij de glorie' EIIIVI1I1B1-I1IEUW5 Geen titel of uitleg De fotograaf Ingezonden: De catastrofe Hulpverlening en medeleven Hans Meijer Jaap van der Klooster Jos van Belzen Wij gedenken... PAGINA 21 VRIJDAG 14 APRIL 2006 Nanuirfotaf;raaf Gcrljcin de Zt/ele hij enkele GOEDEREEDE - Het gemeentehuis van Goedereede blijkt een gewilde expositieplaats voor diverse liunste- naars. Donderdagavond was - op uit nodiging van de Kunststichting Goede reede - de beurt aan natuurfotograaf Gertjan de Zoete uit Melissant. Tekst en foto: Adri van der Laan De expositie van de natuurfoto's van Gert jan de Zoete werd geopend door zijn vriend Peter Muller, een bekend natuurt'otograaf uit Den Haag. Beiden zijn lid van het Natuur- fotografengilde, een organisatie die volgens Muller bestaat uit "een stel kiekjesmakers die het eigenlijk nooit goed genoeg vinden en inspiratie putten uit eikaars werk en vooral uit de natuur". Muiier prees de 'eerlijke kritiek' die Gertjan altijd levert binnen het gilde. "Ga zo door Gertjan", zo was zijn raad. Muller kende Gertjan ook nog uit de tijd dat hij de Melis- santse fotograaf in zijn klas had, de Master class Natuurfotografie. Deze opleiding ging over het door hen beide zo geliefde 'grote diaformaat' van 6 bij 7 cm. Deze dia's wer den gemaakt met een enorme camera "met een garagedeur als sluiter". Samen met Gert jan organiseerde hij in het Museon een ten toonstelling van dia's van 4 bij 9 meter. Nadat collega-fotograaf Muller de expositie voor geopend had verklaard, konden de aan wezigen de geëxposeerde werken bezichti gen. Het viel op dat er bij de foto's, die zowel In binnen- als buitenland zijn gemaakt, geen titel of uitleg wordt gegeven. Als reden geeft De Zoete op dat de toeschouwer bij fotogra fie al snel de neiging heeft om te kijken of de titel en afbeelding wel met elkaar over eenstemmen. Hij vraagt de toeschouwers van zijn werken in liet Goereese gemeentehuis. dan ook om op deze expositie bij de foto's stil te staan en ze op hen in te laten werken. "Ik hoop natuurlijk dat de toeschouwer dan geprikkeld, nieuwsgierig en/of geïnspireerd zal raken". In een toelichting op zijn werk geeft Gertjan aan dat apparatuur voor een fotograaf heel belangrijk is, maar hij maakt ook gebruik van het 'allerbelangrijkste' gereedschap: "de ogen, de blik, de visie van de fotograaf omringende wereld. Vandaar dat u in deze expositie vooral beelden ziet van een geor dende natuur. Ik zoek in mijn fotografie naar ritme, ordening en een afwezigheid van men selijke invloeden". In 1973 begon Gertjan de Zoete met het foto graferen van vogels, maar al vlug werden ook andere onderwerpen uit de natuur vastgelegd. De laatste jaren is het onaangetaste landschap zijn favoriete onderwerp. Tot in 2004 werd alleen analoog (op tlhn) gewerkt, daarna is hij overgestapt op het digitaal fotograferen omdat daarin meer controle mogelijk is. Toch aarzelt hij niet om voor het middenfor maat nog de rolfilm te gebruiken. De getoon de werken in het gemeentehuis van Goeder eede zijn niet digitaal bewerkt of gemanipu leerd. Als er toch bijzondere effecten nodig zijn, probeert Gertjan deze al bij de opname te realiseren. De expositie is tijdens de openingsuren van het gemeentehuis te bezichtigen: maandag, woensdag, donderdag van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, dinsdag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en tijdens de avondo- pen.stelling op donderdag van 18.00 tot 19.30 uur. De expositie, die tot 2 juni duurt, is ook op afspraak te bezoeken. Voor vragen of aankopen van de foto's kan men terecht bij Gertjan de Zoete, Nieuwewee 69, 3248 BD Melissant, tel.: 0187-602547" of 603215 e- mail: info@naturephotolease.nl. DIRKSLAND - Tijdens de altijd gezellige en ook dit jaar, met ruim 8000 bezoekers weer heel druk bezochte consumentenbeurs van Mobiliteitscentrum Cor Melissant, werd door entertain- mentbedenker Fred Warbroek van ZZ Events een wedstrijd bierkrathangen uitgeschreven. De uitslag van het bierkrathangen is als volgt: er waren in totaal 62 deelnemers, waarvan 58 mannen en 4 vrouwen. De winnaar is Jan Jelier uit Dirksland Met een tijd van 2.17.47. De beste vrouwelijke prestatie was een 4e plaats met een tijd van 1.53.79 voor Miranda uit Som- melsdijk. De hoofdprijswinnaar krijgt door Pluto Rentals en ZZ Events een coinpleet diner bij restaurant Roos Sali voor 2 personen aangeboden. Onze grondwet bevat grondrechten. Die wor den uitgewerkt in acht hoofdstukken en 142 artikelen. De overheid belooft op grond hiervan behal ve het tegengaan van discriminatie - een arti kel dat wel heel veel aandacht krijgt - ook burgers te beschermen. Dat is de taak van gezagsdragers, politie en justitie. Maar waar gezag een weifelende houding aanneemt, draagt ze zelf bij aan het ver val van de moraal. De weifelende houding komt vaak voort uit angst voor verzet. Dat zie je bijvoorbeeld terug in de in Nederland heersende gedoogcultuur ten aanzien van drugsgebruik. Zo kon het gebeuren dat cri- miiialTteit en onveiligheid al jaren bovenaan de prioriteitenlijst staan. Er zijn inomenten waarop je je afvraagt: wie zijn er in Neder land nu eigenlijk de baas? Zijn dat de woon- wagenbev/oners. Hells Angels, eigenaren van illegale gokhallen, proslitutiebedrijven. coffeeshops, organisatoren van houseparty's en dergelijke'? Zijn we al niet heel ver afgezakt? Regelma tig vinden liquidaties plaats, zelfs op klaar lichte dag. zonder dat ze worden opgelost. Gemeentebesturen en politie moeten rond de tafel gaan zitten omdat ze met terroriserende Marokkanen en Antillianen geen raad weten. We leven in een tijd dat leerlingen hun lera ren bedreigen! Zo hier en daar geldt al het recht van de sterkste. Het kan toch niet zo zijn dat men het recht in eigen hand neemt, zo in de trant van: als wij er niet op slaan, wie doet het dan? De politie zal met meer gezag moeten gaan optreden. Gezasz moet afgedwongen worden. Voor "het handhaven van de orde is politie toezicht nodig, ook al beseffen we dat deze mensen maar één lichaam hebben. Toch heb ben we de indruk dat ze wel eens wat al te gemakkelijk achter 'gebrek aan mankracht', "werkdruk' en 'prioriteiten stellen' wegkrui pen. Als dat niet het geval is. dan kan men binnen de politiek praten over veiligheid en nog eens veiligheid, maar dan gaat ons land regelrecht ten "gronde als er van overheids wege geen afdoende maatregelen genomen worden. De fietsverlichting, het rijden op trottoirs (ondanks een verkeersdiploma: cum laude geslaagd), het met z'n drieën of vieren fiet sen, het verkeerd parkeren van auto's (al of niet met knipperlichten) krijgt nauwelijks aandacht. Burgers willen dat de politie de orde hand haaft, inaar telkens weer zijn er - ook in het parlement - die protesteren als er opgetreden wordt Heeft de politie zich daaidoor niet in een onderdanigheidspositie laten manoeu vreren? Terwijl er aan de ene kant op fanatieke wijze bekeuringen worden uitgedeeld voor (soms onbenullige) snelheidsovertredingen - de krant geeft dat van week tot week aan - wordt de winkelier nauwelijks beschennd tegen een diefstal die alle perken te buiten gaat; en de eerzame burger wordt het slachtoffer van de echte criminaliteit. Er worden blokken beton van viaducten gegooid, ijzeren staven op rails gelegd, con ducteurs en medereizigers in treinen belaagd, om nog maar niet te spreken over het geweld op en rond de voetbalvelden. En dan hebben we het nog niet eens over alcohol (iets waar vooral op ons eiland wel eens heel veel aan dacht aan besteed mag worden!), drugs, sex. en alles wat daarinee samenhangt. Het lijkt erop dat er maar één overtreding bestaat: te hard rijden, ook al is het maar een paar kilometer Dat overkomt heel wat men sen die zich altijd stipt aan de regels houden, maar die vanwege het verblind zijn door de zon of door een gesprekje in de auto een paar kilometer boven de toegestane snelheid rij den. Bekeuren bij overtredingen mag, maar rechtsongelijkheid brengt politie en justitie in diskrediet. Hoe vaak komt het niet voor dat een misdadiger de voordeur van het poli tiebureau wordt binnengebracht en aan de achterkant wordt uitgelaten? Hoeveel ingrij pende zaken worden niet geseponeerd? Als de politie hier niet rigoureus tegen optreedt, werkt ze zelf mee aan de afbraak van de inoraal en werkt ze als vanzelf grote over tredingen, misdrijven, ja zelfs de chaos in de hand. vH Laatst gebeurde het weer. Flakkee zat zonder stroom. Dat zorgt altijd weer voor wat ongemakken. Maar veel men sen worden er wel erg creatief van. Omdat we in de winkel toch niet veel konden doen en het buiten wel aardig weer was, stonden we dus even voor het raam naar buiten te koekeloeren en daar gebeurde toch wel het één en ander. Ook in het Diekhuus zaten ze zonder stroom. Erg lastig blijkbaar. Ik had al wat beweging gezien van druk heen en weer lopende mannen. Bekende man nen. De één een lange slanke man met een altijd vrolijk gezicht en een zonnige rode lange broek, de ander een kortere man, ook altijd opgewekt, donker haar, donkere brU en een donkere houtje touwtje-jas met grote capuchon. De kortere man kon maar met moeite de grote stappen van de lange man met de rode broek bijhouden. En ze hadden het beiden erg druk. Ze liepen steeds maar heen en weer van het parkeerterreintje naast het Diekhuusplein en weer naar binnen het Diekhuus in. Op een gegeven moment gingen ze weg met een auto. Even later keerden ze weer terug en liepen met iets zwaars te sjouwen. Omdat ik toch maar iets was gaan doen, zag ik ze te laat terugkomen en kon dus niet zien wat ze met zich mee sjouwden. Het bleef even rustig op het Diekhuus plein. Inmiddels hadden wij een tafel en stoel bij het raam gezet zodat we toch wat licht hadden; we waren prijskaartjes aan het schrijven. Toen kwamen er bij het Diekhuus drie mannen naar buiten met een kleine jer rycan en een slangetje. Ze Uepen druk te discussiëren en gingen het parkeerter reintje naast het Diekhuusplein weer op. Wat ik toen zag gebeuren, deed me met een denken aan de oliecrisis van de jaren zeventig. De mannen liepen naar een leuk auto- tje en de lange man pakte de sleutels uit zijn jaszak. Maar hij deed de auto niet open. Nee, hij haalde de dop van de benzinetank af. De auto van zijn vrouw nota bene, en hij draaide de benzinetank open. Toen werd het slangetje in de tank gestopt en de voorstelling begon. Eerst werd het slachtoffer gekozen. Dat werd de lange man. Het was tenslotte de auto van zijn vrouw. De andere twee mannen, waaronder de man met de houtje-touw tje-jas, staan hem bij en zijn zo vriende lijk om hem vooral veel aanwijzingen te geven. De kleine jerrycan staat op de straat naast de auto. De lange man met de rode broek gaat op zijn knieën naast de jerrycan zitten. Hij haalt diep adem blaast alles uit en dan stopt hij het andere uiteinde van het slangetje in zijn mond, hij zuigt uit alle macht of zijn leven ervan afhangt en dan. En dan durf ik niet meer te kijken. Ik denk dat hij zich voelt als een vuurspu- wer. Ik denk dat hij licht ontvlambaar is. Ik denk dat zijn gezicht dezelfde kleur als zijn broek krijgt. Ik denk dat hij hoestend en proestend naast de auto ligt. Ik denk dat zijn maag drie keer omdraait. Vanuit mijn ooghoeken zie ik de andere mannen met hun armen in de lucht. Van bÜjdschap of uit wanhoop? Ze roepen nog wat aanwijzingen. Als ik weer durf te kijken zie ik de man nen met het jerrycannetje nog net het Diekhuus binnen gaan. Ik kijk of ik naast de auto een plasje kan zien, maar benzine verdampt snel. Julia Campfens, 'Het Binnenhuis' Zaterdag 22 april van 19.30 tot ongeveer 20.30 uur is er een sing-in in de Hervormde Kerk te Dirksland. Het thema is 'After Eas ter' (na pasen). De organisatie en muzikale begeleiding is in handen van Praiseband 'Image'; De toegang is vrij, wel wordt er een collecte gehouden. OUDDORP - Het christelijk verzoekpla tenprogramma 'U zij de Glorie' van Radio Goeree Lokaal heeft voor de Paasdagen een speciale aflevering opgenomen, met onder andere op Tweede Paasdag tussen 19.00 en 21.00 uur een twee uren lange uitzending waarin Paasliederen en gezangen kunnen worden beluisterd, evenals een meditatie, een aantal gedichten en het Paasverhaal. Tij dens de uitzending is het niet mogelijk om verzoekplaten aan te vragen. Voor de daar opvolgende uitzending van maandag 24 april kunt u uw verzoeken weer aanvragen via fax (684091of inleveren in de bus bij de balie in de Vliedberg of via de post: Radio Goeree Lokaal, t.a.v. U Zij de Glorie, Postbus 157, 3253 ZJ Ouddorp. Bellen tijdens de uitzen ding is ook mogelijk (682630). Radio Goeree Lokaal zendt 24 uur per dag uit via FM 105.6 en op de kabel in de gemeente Goedereede via 105.9 Mhz. OUDDORP - Donderdag 6 april was het precies een jaar geleden dat de Ouddorpse gemeenschap opgeschrikt werd door het bericht dat drie opvarenden van de OD-1 door een bomontplofring aan boord om het leven gekomen waren. De verslagenheid was groot en tot op de dag van vandaag staat deze gebeurtenis gegrift in het geheu gen van de grote familie, die de vissers van Ouddorp, Goedereede en Stellendam met elkaar vormen. Om nooit te vergeten! Zeer zeker niet door de getroffen familieleden, maar ook niet door allen die de slachtof fers gekend hebben. Het is daarom goed om ruim een jaar na deze catastrofe bij de jaarlijkse dodenherdenking rond 4 mei stil te staan bij deze drie mannen, die elk zo'n unieke plaats innamen in de kring van hun geliefden. Want het is waar wat gezegd werd: "Zestig jaar na de Tweede Wereldoorlog zijn er nog oorlogsslachtof fers gevallen". Het was immers een bom van een Amerikaans oorlogsvliegtuig, die zo plotseling een eind maakte aan het leven van drie betrekkelijk jonge mensen en de levens van hun geliefden blijvend veranderde. In overleg met de getroffen families heeft het gemeentebestuur van de Gemeente Goedereede naast het bestaande oorlogsmonument 'Voor hen die vielen' een gedenksteen aangebracht met de namen van de drie omgekomen bemanningsleden van de OD-1 erop. Op vrijdagmiddag 21 april zal in aanwezig heid van vele genodigden deze gedenksteen door twee naaste familieleden onthuld wor den. Vervolgens zal ter gedachtenis een krans door bemanningsleden gelegd worden. Daarna zal eveneens een krans gelegd worden door de leeriingen van de groepen 7 en 8 van de beide basisscholen. Dit in het kader van het al jaren lopende project "Adopteer een monument'" van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Jaarlijks wordt op beide scholen rond 4 mei aandacht besteed aan één of meerdere gevallenen, wier namen vermeld staan op het oorlogsmonument aan de Dorpsweg. Dit jaar wordt dus in het bij zonder stilgestaan bij de drie omgekomen vis sers en is de herdenking ingebed in het geheel van de plechtigheid rond de herdenking en ont hulling van de uitbreiding van het monument met de gedenksteen. Ook door vertegenwoor digers van het gemeentebestuur zal een krans worden gelegd. Door welwillende inedewerking van de fami lies zijn we in staat enigszins weer te geven hoe een en ander is gebeurd en wie de omge komenen waren. Op maandag 4 april 2005 vertrok uit de haven van IJmuiden de Maarten Jacob OD-1 met aan boord: Schipper K. van der Klooster, stuurman J. van der Klooster, Ie machinist A. Haas noot, 2e machinist J. Meijer en de matrozen J. van Belzen en H. Ouwehand. Het doel van de vaart was de visgronden in de Noordzee. Daar aangekomen begon het steeds terugke rend refrein van netten overboord en na een paar uur weer inhalen van de netten. Zo ook op die 6e april. Om 12 uur was er gehaald, waarna eerst gegeten werd en om 14.00 uur zou er weer worden gehaald. Deze wacht was voor Jaap van der Klooster, de stuurman en zoon van de schipper Om 14.00 uur werden de kuilen boven en aan boord gedraaid, een werk dat door deze ervaren vissers al duizen den keren gedaan was. Maar.op het moment dat de bemanning de kuilen opentrok was er plotseling een enorme explosie, die iedereen aan boord wegsloeg. Toen de schipper van het geweld bijkwam zag hij een gapend gat op de plaats waar de kuilen binnengedraaid waren en zijn zoon Jaap lag aan dek, op slag gedood. Twee andere bemanningsleden, Hans Meijer en Jos van Belzen waren overboord geslagen. Hun dode lichamen dreven in zee tussen de uitstaande vistuigen en het schip. Direct wer den pogingen ondernomen om hen aan boord Ie krijgen, maar dat lukte niet vanwege de uit staande vistuigen. De explosie was niet onopgemerkt gebleven. In de buurt van de OD-1 visten de GO-31 en de GO-4. Daar werd onmiddellijk alarm geslagen en kwam men de getroffen colle ga's dadelijk te hulp. Via de GO-31 werd de kustwacht gewaarschuwd, waarna de hulp verlening snel op gang kwam. De GO-31 nam de leiding van het bergingswerk op zich. De bemanning van deze kotter slaagde erin het lichaam van matroos Jos van Belzen te bergen en die van de GO-4 haalde het nog drijvende lichaam van Hans Meijer aan boord. Na deze hulpverlening door vele collega-vissers en het inmiddels gearriveerde marinepersoneel werd de terugtocht naar IJmuiden aanvaard. De zwaarste tocht in het leven van schipper Van der Klooster en zijn overgebleven beman ning! Vermoedelijk was de bom een Amerikaanse vliegtuigbom van het kaliber 500 ponden Bij het openen van de kuil is de bom waarschijn lijk met de neusontsteker op de bodem van de visstortbak aan bakboord terechtgekomen en daar gedeeltelijk gedeflageerd. Dit deflageren is een gedeeltelijke explosieve verbranding. Als de bom in zijn geheel was geëxplodeerd, waren de gevolgen voor de OD-1 en zijn bemanning waarschijnlijk geheel desastreus geweest. Ondertussen was op de wal de jobstijding ver nomen en werden de familieleden in kennis gesteld. Hierbij werd grote steun ondervonden van de zijde van het gemeentebestuur, waar bij met name de persoon van de nog maar kort tevoren geïnstalleerde burgemeester, mevrouw G.J. van de Velde-de Wilde, res pect afdwong door haar gevoelvolle medele ven en discrete maar adequate hulpverlening en ondersteuning. Ook predikanten en over heidsfunctionarissen, waaronder de ministers dr. C.P. Veerman en mevrouw drs. K.M.H. Peijs, betuigden hun medeleven aan de getrof fen families. Onder zeer grote belangstelling werden enkele dagen later de stoffelijke over schotten van de drie vissers te Ouddorp en Arnemuiden begraven. Johannes Meijer (Hans) werd geboren te Ouddorp op 4 januari 1945 als zoon van Thijs Meijer en Johanna Moerkerk. Het had niet veel gescheeld of vader Meijer was niet aanwezig geweest bij de geboorte van zijn tweede zoon. In december 1944 had hij een oproep gekre gen van de Duitse bezetters om in Duits land tewerk gesteld te worden. Net voor de kerstdagen was hij vertrokken, maar kreeg in Kampen vrijstelling, zodat hij met oudejaarsavond weer in zijn gezin mocht zijn. Hans groeide op in een landbouwersgezin. Ze hadden thuis een behoorlijk stuk grond, waar op van alles verbouwd werd. Er moest dan ook flink aangepakt worden als de jongens uit school kwamen. Al gauw bleek dat Hans niets voor het landwerk voelde. Hij was meer te vinden op de Ouddoipse haven, waar in die tijd, zo vlak na de oorlog altijd wel wat te bele ven viel, zeker als de vissersvloot binnenvoer Het vissersbloed in Hans verloochende zich niet, hoewel hij de enige was en bleef van de vijf broers, die visser werd. Het vissersbloed kwam van moederszijde. Hans' opa, Hans van Sjors Moerkerk, was ook vissen Als 14-jarige jongen kwam Hans aan boord van de 'Springensdiep' OD-14 van Aren Bezuijen. Men viste op mossels en ook op garnalen. Later kwam hij aan boord van de 'Johanna' OD-18, bijgenaamd 'De Kraak', eigenaar was Hans Bezuijen. Verder voer hij als machinist op 'De Hoop op welvaart' OD- 1. Februari 1989 kwam de Jacob Maarten in de vaart. Dit heeft vader Van der Klooster nog meegemaakt. Sinds oktober 2001 (bouwjaar) tot op die fatale 6e apiil 2005 op de tweede 'Maarten Jacob' OD-1 van K. van der Kloos ter Al met al heeft Hans zo'n 35 jaar bij de fam. Van der Klooster gevist. Hij trouwde met een zus van schipper K. van der Kloos ter, mevrouw E. Meijer-van der Klooster Het echtpaar kreeg vier kinderen. De 60-jarige Hans wilde nog een paar jaar doorvissen om daarna zich aan zijn gezin en hobby's te wij den. Hij kon van zijn 'thuis' genieten. Col lega-visser Dirk Schaap uit Katwijk zei tegen de familie: "Hans was net als ik, hij ging 's maandags graag naar zee. maar vrijdags ook graag naar huis, naar moeder de vrouw." Op die woensdagmiddag in 2005 kwam echter plotseling een eind aan een arbeidzaam leven en werd alles anders, ook voor de nabestaan den van Hans Meijer Veel kwam er dit eerste jaar op hen af. Bijzonder was dat vorig ja;ir: Hemelvaartsdag viel gelijk met 5 mei, Neder land 60 jaar bevrijd, 60 jaar vrede. Eens zal het werkelijk vrede zijn! Jaap werd geboren te Ouddorp op 4 septem ber 1976 als jongste van de drie kinderen van Krijn van der Klooster en Grietje Cornelia Tanis. Na de School met de Bijbel in Ouddorp te heb ben doorlopen, ging hij naar de LTS. Nadat hij deze met goed gevolg had doorlopen, ging hij naar de visserijschool, waar hij zijn stuur mansdiploma voor de visserij behaalde. Jaap wilde niets liever dan in het visserijbedrijf OD- 1 van zijn vader werken om t.z.t. dit bedrijf over te nemen en voort te zetten. Jaaps vader. Krijn van der Klooster, had ook diezelfde gang gemaakt. Voordat Jaap stuurman bij zijn vader op de OD-1 werd, had hij al een aantal jaren op allerlei schepen gevaren. Een goed gebruik, zodat hij niet eenzijdig was opgeleid. Allen die Jaap gekend hebben, getuigen van hem dat hij een gezelligheidsmens was. Hij hield van mensen om zich heen. Als hij aan de wal was, zocht hij zijn makkers van de voet balvereniging op om ook, sportief als hij was, actief deel te nemen aan de voetbal. Ook hield Jaap van reizen, waarbij hij ook het contact zocht met mensen, de laatste JLU'en samen met zijn vriendin Annemarie. die een grote plaats in Jaaps hart innam. Zij woonden geruime tijd in Goedereede. Jaap laat een grote lege plaats achter in het gezin van schipper Van der Klooster en zijn vrouw met hun zoon Johan en dochter Carla, alsinede Anne-marie. Er wordt vanuit de Ouddoipse gemeenschap in het algemeen en vanuit de visserijwereld en de Doopsgezinde Gemeente in het bijzonder, intensief meegeleefd met de diepgetroffen familie. Het derde slachtoffer, matroos Jos van Belzen uit Arnemuiden, werd op 1 augustus 1966 te Vlissingen geboren. Hij was het enige kind van het echtpaar van Belzen, waarvan de man en vader enkele jaren geleden is overieden. Jos groeide op in de geboorteplaats van de grote Michiel de Ruijter Evenals bij deze latere zee held kroop het vissersbloed van Jos waar het niet gaan kon. Hij was als kleine jongen al heel vaak te vinden bij de kaai in Vlissingen om te kijken en. als het mocht, mee te helpen op de (vissers)schepen. Zijn ouders keken er dan ook niet verwonderd van op toen hij na de lagere school en de VGLO voor de visserijschool in Vlissingen koos. Na een 2-jarige opleiding aan deze school bereikte Jos zijn ideaal: varen op een vissersschip. Hij voer op verschillende vaartuigen voor Belgische maatschappijen en op Vlissinger kotters. Aan wal werd bij een brommerongeluk zijn onderbeen verbrijzeld. Gelukkig genas hij redelijk voorspoedig, hoe wel hij hiervan wel anderhalfjaar last heeft gehad. In 1987 trouwde hij inet een Arne- muidens mei.sje, Els Kerkhove. Zij gingen in Arnemuiden wonen. Het echtpaar kreeg drie kinderen, Jos (17), William (14) en Maiina (9). Evenals van de beide andere slachtoffers van de OD-1 gold ook voor Jos dat hij vissers- man was in hart en nieren. Enkele maanden voor het noodlottige ongeluk op de Noordzee had hij nog het diploma Marcom-A gehaald, waar hij heel trots op was. Jos van Belzen laat in Arnemuiden een vrouw en drie kinderen achten In Vlissingen treurt een moeder, nog geen zestig jaar oud en tevens al weduwe om het verlies van haar enig kind! Het protocol onthulling gedenksteen en her denking/overdracht oorlogsmonument op vrijdag 21 april a.s. luidt als volgt: 13.15 uur: Ontvangst genodigden in het kerk gebouw van de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp, Dorpstienden 3; 13.30 uur: Aanvang bijeenkomst in Doops gezinde Kerk; 13.45 uur: Vertrek naar monument; 13.55 uur: Opstelling bij monument Dorps weg/ Hazersweg; 14.00 uur: - Vlaggen halfstok hijsen door een brand weerman en een lid marine beveiligings korps; - Hoomblazer speelt taptoe; - Onthulling gedenksteen; - Kranslegging door vissersbemanning; - Kranslegging door schoolkinderen; - Kranslegging door vertegenwoordigers Gemeente Goedereede; - 1 minuut stilte; - Hoomblazer speelt reveil; - Toespraak burgemeester; - Einde. Na afloop gaan de genodigden weer terug naar het kerkgebouw en de schoolkinderen naar school. Leden van de vrijwillige Brandweer Ouddorp en het Marine Beveiligingskorps

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 21