Brasserie Du Bois in Tholen gezellig dagbestedingproject Sjaloom Zorg Roemenië (i) Baden in uw eigen stijl Jaap Wolf opent eerste expositie in liet oude raadliuis Wereldreumadag EiiArÉen-raiEuws De Hoop Magazine Radio bij RGL Cursus Digitale Fotografie in liet Dielcliuus Dagbesteding Bekendheid Activiteitendag Bingo in de Victoriahal Uitslag fotopuzzeltocht Monumentendag Stichting Hulpverlening Christenen in Roemenië Wist u dat er Nederland ruim 1,2 mil joen mensen een vorm van reuma heb ben? De meest voorkomende vormen zijn reumato'ide artritis (RA), artrose, ziekte van Bechterew en jeugdreuma. Bijeenkomst Hervormde gemeenten collecteren voor Malawi Uw eigen stijl bepalen? Dat kan! Ima- bo Esselink heeft nu van de 60 opstel lingen 14 voorbeeldbadkamers voor u gerestyled. Zij bewijzen dat de bad kamer geen kille natte ruimte hoeft te zijn waar functionaliteit voorop staat. Het is een plek om te ontspannen en tot jezelf te komen. OOLTGENSPLAAT -Afgelopen zaterdag 1 oktober heeft de heer J.W.J. Wolf, burgemeester van de gemeente Bleis- wijk, op uitnodiging van Stichting Boog de expositie 'Mari an Kortekaas, één met de natuur' in het Oude Raadhuis in Ooltgensplaat geopend. PAGINA 6 VRIJDAG 7 OKTOBER 2005| THOLEN/DIRKSLAND - Voor men sen met een (verstandelijke) beperking worden steeds meer dagbestedingpro jecten ontwikkeld. Op Goeree-Over- flakkee zijn er al verschillende van dergelijke projecten. De mensen uit de doelgroep kunnen aan het werk in de horeca, copyshop, het schoonmaakbe drijf en nog een aantal andere richtin gen. In het voorjaar heeft de Stichting Sjaloom Zorg uit Dirksland een pro ject geopend buiten de eilandgrenzen en wel op het eiland Tholen. Tekst en foto: Adri van der Laan Meubelboulevard Van Houte in Tholen open de in het voorjaar haar nieuwe pand. In dit pand was ook ruimte vrijgemaakt voor een restaurant en bij de directie rijpte het idee om een deel van de personeelsplaatsen van deze horecagelegenheid te laten bezetten door mensen met een 'beperking'. Ook de leiding van Stichting Sjaloomzorg op Goeree-Over- flakkee vond het project aansluiten bij hun visie om hun cliënten bij kleinschalige dag bestedingprojecten te plaatsen. En zo begonnen enkele cliënten van Sja loomzorg in mei van dit jaar te werken in het restaurant bij de meubelzaak, wat de naam Brasserie Du Bois heeft meegekregen. De Brasserie in het moderne gebouw is geheel in Franse stijl ingericht. En, na bijna een half jaar in functie, zijn zowel de cliënten van de Sjaloomzorg, de activiteitenbegeleiders en het horecapersoneel heel tevreden over de gang van zaken in het restaurant met deze bijzondere opzet. Momenteel werken er in de Thoolse bras serie vijf deelnemers vanuit de Stichting Sjaloomzorg. Een groot deel daarvan komt van Goeree-Overflakkee en zij worden 's ochtends door de taxi gebracht en 's avonds weer opgehaald. De cliënten van Sjaloom zorg werken onder leiding van enkele acti viteitenbegeleidsters. Twee van deze bege leidsters Anke van Houdt en Henny Ketting leggen uit dat deelnemers aan het project niet alleen in de brasserie werken, maar ook schoonmaakwerkzaamheden verrichten in de meubelboulevard en ook is er een deelnemer die als tuinman er voor zorgt dat het terrein rondom de winkel er keurig verzorgd bij ligt. Samen met het horecapersoneel zorgen de overige deelnemers ervoor dat alles in de brasserie op rolletjes loopt. Naast de werk- De cliënten van Sjaloomzorg en hun begeleiders hebben duidelijk plezier aan hun werk aan Brasserie Du Bois. zaamheden in de keuken wordt er ook door hen geserveerd en natuurlijk afgewassen. De activiteitenbegeleidsters verzekeren dat deze opzet heel geslaagd is en in de afgelopen maanden hebben de werknemers laten zien dat ze hun taken goed kunnen uitoefenen én - wat ook heel belangrijk is - ze hebben veel plezier in hun werk. In het bedrijf zijn er ook regelmatig stageplaatsen vrij voor leerlingen van het speciaal onderwijs van bijvoorbeeld de Prins Mauritsscholengemeenschap in Middelhamis. In de korte tijd dat de brasserie in Tholen is gevestigd blijkt de horecagelegenheid al in een behoefte te voorzien. De brasserie is gevestigd tussen twee industrieterreinen en daarom wordt de gelegenheid veelvuldig gebruikt voor zakenlunches. Momenteel wordt er alles aan gedaan om meer bekend heid aan de brasserie gegeven. Aan de rand van de jachthaven van Tholen en een toeris tische fietsroute en nu hopen de uitbaters van Du Bois ook wat meer recreanten 'binnen te halen'. De eerste horecamede werkster van de brasse rie mevrouw Brandine Bosman is heel tevre den over de samenwerking met de cliënten van Sjaloomzorg. "In het begin was het even wennen, maar inmiddels draait het tot volle tevredenheid van beide kanten". Momenteel werken de mensen van Sjaloomzorg alleen tijdens de werkdagen van 10.00 tot 15.00 uur. De brasserie is langer geopend en ook op vrijdag en zaterdag. Mevrouw Bosman zou graag zien dat de deelnemers van Sjaloom zorg ook wat langer konden blijven, maar misschien komt het in de toekomst nog zo ver. Aan de deelnemers zal het in ieder geval niet liggen want ze genieten zichtbaar van hun werk in de brasserie. Van Houte Wonen houdt zaterdag 8 oktober een Activiteitendag waarbij verschillende organisaties en bedrijven zich presenteren op het ruime terrein rondom de meubelbou levard. In Brasserie Dubois zal het dan ook waarschijnhjk erg druk zijn, want er zal - live - klassieke muziek gespeeld worden. Het restaurant bij Van Houte Wonen is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdagsavonds tot 21.00 uur. De brasserie kan ook afgehuurd worden voor bijvoorbeeld catering, famihefeestjes, barbe cue en zakendiners. Wie in de buurt van Tholen komt moet zéker Du Bois eens met een bezoek vereren, want dat u met een ghmlach bediend wordt.daar bent u van verzekerd! Brasserie Du Bois is te vinden in het bedrijf van Van Houte Wonen aan de Stevinweg 1 in Tholen, telefonische inlichtingen bij mevrouw Bosman, 0166-609228. Op donderdag avond 13 oktober aanstaande zal er weer een Bingo gehouden worden bij Stichting Verenigd In Kracht in de Victoria hal te Dirksland. In de afgelopen zomer is de Victoriahal grondig verbouwd, en u zult daarom kunnen genieten van een geheel ver nieuwde sfeervolle zaal. Er zullen op deze avond zoals vanouds 8 ron den en 2 superrondes worden gespeeld. De organisatie begroet u graag in de Victoriahal aan de Philipshoofjesweg 57 te Dirksland en deze opent haar deuren om 19.30 uur. De bingo start om 20.00 uur. Stichting VIK staat zoals altijd weer garant voor een klinkend prijzen pakket. GOEDEREEDE - Uit de 32 goede inzen dingen van de fotopuzzeltocht tijdens Open Monumentendag te Goedereede zijn drie prijswinnaars geloot. De eerste prijs (een VW-bon van 20) is gegaan naar Rob de Blok te Goedereede, de tweede prijs (een WV-bon van 15) was voor L. de Bruyn te Middelhamis, terwijl Sabine de Ronde te Goedereede de derde prijs (een VVV-bon van 10) in ontvangst mocht nemen. Het te vinden getal, de oplossing van de puz zel, luidt 151. Wij hebben het dan over een land hier onge veer 2200 km vandaan. Verschillende van onze lezers zijn daar al wel eens geweest, of zijn op de een of ander manier betrokken bijacties die voor dat land zijn gedaan. Mis schien bent u zelf daar ook bij betrokken, en mogelijk heeft u zelf wel eens een trans port verzorgd. Of hebt u bijgedragen om dat mogelijk te maken. Toch valt het ons op dat er soms over zaken gesproken worden die in dat land plaats vinden, of over de bevolking, die niet stroken met de werkelijkheid. Dat is zeker ook zo wanneer inen spreekt over ker ken en predikanten, en daardoor zou inoge- lijk een \'erkeerd beeld ontstaan. Wij zijn voornemens om in een aantal bijdragen in deze krant daar wat nader op in te gaan en zo een eerlijk beeld te geven van dat land en haar inwoners. Haar cultuur, kerkelijke situ aties, de armoede en wat er zoal zou moeten gaan veranderen om op een niveau te komen waarbij er gesproken kan worden van een waardiger bestaan dan tot nu toe het geval is. Wij willen daarbij ingaan op het Roemenië van vroegere tijden tot op de situatie vandaag aan de dag. De grenzen van het land zijn in de loop der tijden nogal eens gewijzigd, de oorzaken daarvan moeten wij zoeken in het feit dal de omringende landen aanspraak gemaakt heb ben op gebieden van Roemenië grenzend aan die landen. Wij hopen daar nog nader op in te gaan. maar eerst iets over hel land zelf zolas het nu is. Allereerst willen wij u een globaal overzichl geven van het land en haar inwoners. Roemenië is een groot land; 237.500 kni2, dat wil zeggen ongeveer 8 keer de oppei vlak te \'an Nederland. Er wonen ruim 23 miljoen mensen tegen 16 miljoen in Nederland. Daar door is het een feit dat de Roemenen builen de grote steden veel verder uit elkaar wonen dan wij. De Roemeense inwoners zijn voor 89% Roemenen. 1% Hongaren en 2% zigeu ners, die men in Roemenië Roma nocnil. Daarnaast is er een kleine minderheid Duit sers. Oekrainer's. Ser\'en. Slowaken, Turken, Russen en Bulgaren. Dan zijn wij nog niet compleet want in totaal heeft men 22 min derheids groepen. Deze laten wij verder maar onbesproken. Het land ligt tussen Hongarije en de zwarte zee; het grenst in het oosten aan de Russische republiek Oekraïne en Moldavië. In het cen trum van het land ligt het hoefijzervormige bergland de Carpaten, met de opening van het hoefijzer naar het westen. Om de Car paten liggen heuvels en vlakten doorsneden met rivieren. Een kwart van het land is bebost en de fauna behoort tot de rijkste van Europa, met wolven, beren, herten etc. Er heerst een gematigd landklimaat: hete zomers en koude winters met overvloedige sneeuwval. De Roemenen zijn sinds de Tweede Wereld oorlog geteisterd door het Communisme en de Securitate, de gevreesde geheime dienst. Tot kerst 1989, toen verloren de conununis- ten hun macht, maar blijken nog steeds niet bekeerd te zijn door het Evangelie van kerst. Op 15 december brak de revolutie uit in Timisoara, met 333.000 inwoners de grootste stad na Boekarest met 2.300.000, en Brasov met 353.000 inwoners. Net terug van een staatsbezoek aan Iran wor den Nicolae en Elena Ceausescu op kerstdag door een tnilitair tribunaal geëxecuteerd. De geestelijke en materiele nood zijn groot. Ongeveer 85% van de bevolking behoort lot de Roemeense Orthodoxe kerk, 14% is Rooms of Giieks katholiek, en 1% behoort tol de protestante groeperingen. Toen Ceausescu van de troon is gestoten in I ')8') en hij en zijn vrouw Elena terecht stond voor een bijzonder militair tribunaal en na ecu verhoor van 2 uur beiden ter dood ver oordeeld werden, is dat enkele uren daarna ook uitgevoerd. Zo hebben wij vastgesteld. De aanklacht tegen het echtpaar was vol- krivmuoord. het ruineren van de nationale economie en verregaand machtsmisbruik. Een volgende keer willen wij eerst eens in de geschiedenis kijken voor de regeringsperiode van Ceau.scscu. D.Vroegindeweij secretaris H.C.R. U-1.0187-482594, e-niail daminis.vr-hcr@kliksafe.nl. Op woensdag 12 oktober wordt er wereld wijd stil gestaan bij reuma. In Nederland wordt voor het eerst aandacht geschonken aan deze internationale dag. De Reumapatiëntenvereniging Goeree Over- flakkee e.o. organiseert al zo'n 17 jaar infor matie avonden. Ook worden er creatieve avonden gehouden waarbij lotgenotencon tact een belangrijke rol speelt. De vereni ging heeft een eigen hydrotherapiegroep op maandagmorgen (watertemperatuur 32° C). Tevens gaan we een inloopspreekuur houden in het van Weel-Bethesdaziekenhuis op dins dagmiddag. U hoeft er dus niet alleen voor te staan als u reuma heeft! In Nederland zijn er 108 reumapatiëntenver enigingen. Samen vormen ze de landelijke Reumapatiëntenbond. De Reumapatiënten- bond behartigt de belangen van alle mensen met reuma. Hoe meer mensen lid zijn van een reumapatiëntenvereniging hoe sterker de Reumapatiëntenbond kan optreden. Want nog steeds geldt hoe groter je bent des te meer invloed je hebt. Mede door de inspanningen van de Reumapa tiëntenbond vergoeden veel zorgverzekeraars het lidmaatschap van een reumapatiëntenver eniging. Ook wil de Reumapatiëntenbond dat reumaspecifiek items worden opgenomen in de aanvullende verzekering, zoals kuren, bewegen, vergoeding medicijnen etc. ver der heeft de Reumapatiëntenisond zich met succes ingezet dat in alle ziekenhuizen ook de duurdere reumamedicijnen worden ver strekt. Voor mensen met reuma heeft de Reuma patiëntenbond een zelfmanagementcur- sus (Reuma uitgedaagd!) ontwikkeld. Ook organiseert de Bond gastlessen over leven met reuma en heeft een eigen maandblad In Beweging. Tevens is er een reïntegratietra- ject voor mensen met reuma. Op Wereldreumadag is het goed om te besef fen wat een reumapatiëntenvereniging en de Reumapatiëntenbond allemaal voor u kun nen betekenen. Zeker met alle veranderingen in het zorgstelsel is het goed om te weten dat er een Bond met verenigingen voor u is. Het is dus de moeite waard om lid te worden. Voor meer informatie over de reumapatiën tenvereniging en/of voor een lidmaatschap: Reumapatiëntenvereniging Goeree Over- flakkee e.o. Tel.: 0187-651661 e-mail: rpvgoCs>uni-one.nl Voor meer informatie over reuma: De Reu malijn: Tel.:0900-2030300 0.10 p.m) van maandag t/m vrijdag van 10-16 uur. Op maandag 17 oktober komt reumatoloog dr. Walravens bij de Reumapatiëntenvereni ging Goeree Overflakkee e.o. spreken over reumatoïde artritis (RA) en artrose en het gebruik van nieuwe medicijnen. Plaats: Per- soneelsrestaurant v/h van Weel-Bethesdazie kenhuis te Dirksland. Aanvang 19.45 uur Tijdens de kerkdiensten van zondag 9 okto ber wordt uw Diaconale Dienende) gave gevraagd voor het werk van Open Arms in Malawi (Afrika). Dit project word gesteund en ondersteund door Luisterend Dienen, deze organisatie is met name gericht op Hervorm de Gemeenten binnen de Gereformeerde Bond. Malawi is een van de annste landen in Afrika dit wordt mede veroorzaakt door de enorme ramp die ook wel stille tsunami word genoemd. De ziekte Aids heeft een enorme impact op sociaal gebied. Ouders zijn weg gevallen en oma's moeten voor hun klein kinderen zorgen en grootbrengen. In dit land zijn er mensen die werken in het weeshuis Open Arms, waar kinderen die geen familie meer hebben, misschien zelfs drager van het virus, liefde en geborgenheid krijgen. Aan deze kleintjes mag ook van Hem verteld en over Hem gezongen worden. De collecte wordt van harte bij u aanbevolen. Wilt u ook in uw persoonlijk gebed voor dit moeilijke maar zo dankbare werk bidden. OUDDORP - De uitzending van 12 oktober van De Hoop Magazine Radio gaat over het onderwerp 'echtschei ding'. Aan het woord komt Jamie, cli ent bij De Hoop. Hij vertelt over zijn jeugd waarin de echtscheiding van zijn ouders een centrale rol speelde. Daarnaast wordt Ton van der Vegt, medewer ker van het Centrum voor Pastorale Counse ling, geïnterviewd over de gevolgen van echtscheiding bij kinderen én de ouders zelf. De Hoop Magazine Radio is iedere woens dag tussen 21.00 en 22.00 uur te beluisteren op Radio Goeree Lokaal via 105.6 FM. De Hoop Magazine Radio wordt verzorgd door Stichting Vrienden van De Hoop uit Dordrecht in samenwerking met Stichting De Hoop, het centrum voor evangelische versla vingszorg en hulpverlening in Dordrecht, ledere week heeft het programma een ander thema. Zo zullen onder andere de onderwer pen borderline, roken, alcohol en gokken aan bod komen. Stichting Vrienden van De Hoop gelooft niet in hopeloze gevallen. Deze boodschap wil de stichting door middel van de radio verder verspreiden. Hierin ontvangt Vrienden van De Hoop ondersteuning van Stichting De Hoop. De Hoop heeft ruim dertig jaar erva ring op het gebied van verslavingszorg, hulp verlening, preventie en jongerenwerk die ze toepast in de radioprogramma's. Meer informatie over Stichting De Hoop op www.dehoop.org en over de projecten van Stichting Vrienden van De Hoop op www. steundehoop.nl J w. 'iiiu'.-k 1 Om tot rust te komen, is het belangrijk u thuis te voelen in de ruimte waarin u zich bevindt. Hoe kan dat beter dan door middel van uw eigen stijl? Imabo Esselink heeft bij de 14 nieuwe opstellingen bewust gekozen voor vernieuwende, uitdagende ontwerpen. In combinatie met de gebruikte kleuren zorgen ze stuk voor stuk voor een eigen uitgespro ken karakter. Zo bieden ze u ruimschoots de mogelijkheid uw eigen stijl te bepalen. Daarnaast zijn ze natuurlijk uitgerust met de nieuwste snufjes op het gebied van techniek en comfort. Om de juiste keuze te maken, kunt u gebruik maken van het deskun dig advies van de medewerkers van Imabo Esselink. De Imabo-adviseur geeft u advies over de stilistische, technische én praktische aspecten van een nieuwe badkamer. Daar naast kunt u samen met de adviseur uw eigen 3 dimensionale badkamer ontwerpen. Kom sfeer proeven en maak kennis met de 14 nieuwe opstellingen! U vindt Imabo Esse link aan de Industrieweg 35, op het 'Indu strieterrein Oostplaat' in Middelhamis. De openmgstijden zijn dinsdag t/m donderdag van 08.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 08.00 tot 16.30 uur en vrijdagavond van 19.00 t/m 21.00 uur. Op zaterdag zijn de openingstijden 09.30 t/m 16.00 uur. Naast badkamers biedt Imabo Esselink ook kachels, tegels en allerlei bouwmaterialen. Voor al deze zaken kunt u uitgebreid terecht op website www.esselink.nl. MIDDELHARNIS - De cursus fotografie in het Diekhuus gaat het twaalfde seizoen in! Theo Mastenbroek geeft dit najaar een korte cursus digitale fotografie, speciaal gericht op de basis begrippen van de digitale cameratechniek. Ook uitleg over de verschillende mogelijkheden van beeldbewerking met computerprogramma's komen aan de orde. Het wordt geen speci fieke cursus over beeldbewerkingsprogramma's. Wel wordt uitleg gegeven over de camera en het zelf printen van de foto's. De cursus wordt gegeven op vier maandagavonden: 24 oktober, 7 november, 21 november en 12 december van 20.00-22.00 uur in het Diekhuus in Middelhar- nis. De deelnamekosten bedragen 50 per persoon. Opgeven kan bij het Diekhuus, telefoon: 018T-482400 (van 9.00-12.00 uur) of per e-mail: receptie@hetdiekhuus.nl. Er is plaats voor maximaal 12 deelnemers! In het voorjaar van 2006 start weer een cursus fotografie voor beginners en ook een cursus voor gevorderden. Deze duurt van half januari tot eind mei; de data zijn nog niet bekend. Op de fotocollage links bovenaan de heer J. WJ. Wolf samen met schilderes Marianne Kortekaas. Op de andere foto 's: een aquarel van Marian de heer Wolf die de openingswoorden uitsprak na de inleiding door Cerrit Poortvliet (rechts bovenaan): de vlag in top en een aantal gasten dat de werken met belangstelling bekeek. Tijdens de opening memoreerde de heer Wolf aan zijn grote verbon denheid met Goeree-Overflakkee. Hij heeft er vele jaren gewoond en de heer Wolf was in 1993 waarnemend burgemeester van de gemeente Oostflakkee. Uit deze periode, waatin de burgemeester in het voormalige Raadhuis zetelde, kent hij tevens het gebouw zelf. Zijn warme belangstelling voor het gebouw, getuige de herinneringen die hij ophaalde, zijn grote interesse in cultuur en de waardering voor het initiatief van Stichting Boog bracht de heer Wolf in zijn openings woorden naar voren. laap Wolf toonde zijn bijzondere waardering voor een culturele bestermning van het voormalige Raadhuis. 'Een fraaie start vandaag met deze eerste expositie van dorpsgenote, aquarel-, pastel-en zijde- schilderes Marian Kortekaas', zo verklaarde laap Wolf de expositie als geopend. De expositie 'Marian Kortekaas, één inet de natuur' wordt georga niseerd door Stichting Boog. Sinds de ingebruikname van het Oude Raadhuis in augustus jl. is de expositie van Marian Kortekaas de eerste op rij van diverse geplande tentoonstellingen en kleine concerten. Gerrit Poortvliet, voorzitter van Stichting Boog, sprak in zijn inlei ding over deze heuglijke gebeurtenis, na de wegen die door Boog zijn bewandeld om het Oude Raadhuis weer op te nemen in de dorpsge meenschap. De expositie 'Marian Kortekaas, één met de natuur' is geopend op zaterdagen in oktober 2005. Op een aantal zaterdagen is Marian zelf ook aanwezig en geeft dan demonstraties. De openingstijden: op zaterdags, 15, 22 en 29 oktober van 11.00 uurtot 16.00 uur; deentree bedraagt 2,00 per persoon, maar voor donateurs van Stichting Boog is de toegang gratis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 20