itlottiedütniM Wethouder Jo Sandee neemt afscheid Zendingsechtpaar maakt zich op voor terugreis naar Papoea Nieuw Guinea ^zs^ A'^ Volgende week één krant innaard jpp^ll'^ chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden SmSk FOTO actief in beeld en geluid Voor betaalbare BMW-service Kioo^C'•; .eo Tamboer BS fotohuis goeëereeri;^ www.fotohuis.ni KnöpsrgfSép] Doorkijkje 'Dust' Onzeker Goede herinneringen Lange adem Wonen Verlof Toekomst Kosten 1^^ Visser Visser 1- Vrijdag 14 april 2006 78e jaargang nr. 7499 Ook bij deze huis-aan-huis uitgave is er de mogelijk heid om extra voordelig een abonnement op Eilanden-Nieuws af te sluiten. Neemt u een abonnement voor de rest van 2006, dan betaalt u daarvoor slechts 19,00 en krijgt u de meest gelezen krant van deze regio elke dinsdag en vrijdag in uw bus. LJ Ja, noteer mij als nieuwe Daarvoor hoef ik slethls géén abonnee op uw krant Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Als u het jaarabonnement wilt tjehouden hoeft u daar verder niets meer voor te doen en zal uw abonnement stilzwijgend worden vertengd. Wilt u uw abonnement per 31 december 2006 beëindigen, geeft dit dan vóór t december a.s. door aan onze administratie. *e VOO, "'"en r^, abonnee voor eenjaarabonnement 2006. 19,00 te betalen. Ik ben het laatste Jaar 1 geweest. J^ COMBI ------------ WU101ir)6l161H««37M ^mmmammmmmmm MK\^^^ ,^0\C'^ ^Beëdigd makelaar/taxateur pTelefoon0187-4838 16 E-m«lf feo_tatnboer@hotinaii^oin WOZ taxateur RMT/RT gecertificeerd b^ll^dntlcfttere fotografie Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdek 't bij uw G2~de[ïief af kijk «ivosr op www.opelnieuws.tit Pe HitHVt iUniMoi V»> »HW $et>U«e Knops BV - Longeweg 113 - 3245 KG - Sommelsdijk - 0187 476767 Akkerdoos BV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 cettiflod ttseacars bij elke gebruikte 1^ /lAKELAARDL Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 DIRKSLAND - Vier jaar lang vervul de CDA'er Jo Sandee de wethouders- post Onderwijs, welzijn, sociale zaken en jeugd- en jongerenbeleid. Het poli tieke landschap in de gemeente Dirks- land is na de afgelopen verkiezingen dermate veranderd dat een nieuwe wethoudersperiode er voor hem niet meer in zit. Afgelopen dinsdag april kreeg Sandee daarom een afscheidsre ceptie aangeboden. Door Roeland van Mourik De zaal van verenigingsgebouw De Schakel stroomt langzaam vol met politieke kopstuk ken van allerlei politieke kleur en pluimage. Wethouders, oud-wethouders en raadsleden van Dirksland en de andere drie gemeen ten van Goeree-Overflakkee komen de zaal binnen. Daaruit blijkt wel dat Sandee breed gewaardeerd werd. In een hoek staat de oud- wethouder samen met zijn vrouw, zodat de bezoekers van zijn afscheidsreceptie hem bij binnenkomst de hand kunnen drukken. Sandee had gevraagd de bijeenkomst zo informeel mogelijk te houden, ledereen zit daarom in groepjes bij elkaar en laat de hapjes en drankjes, die onafgebroken aan hen worden aangeboden, goed smaken. Het informele samenzijn lukt goed, maar na een half uur inoet Sandee "er toch aan geloven", zo geeft burgemeester S. Stoop aan, terwijl hij uit zijn binnenzak het papier met de afscheidsspeech haalt. "Ik wil een doorkijkje bieden in de afgelopen vier jaar wethouders schap van Sandee", begint de burgemees ter zijn toespraak, en stipt dan vier soorten onderwerpen uit de afgelopen wethouder speriode van Sandee aan: de doorlopende zaken, de weerbarstige zaken, de met succes afgeronde zaken en de hoofdpijndossiers. De doorlopende zaken zijn de overleggen met de GGD en het overleg over jongeren ontmoetingsplekken. Een weerbarstige zaak is het collectief atliankelijk vervoer. "In de loop van dit jaar moet dat gestalte krijgen en Omdat het aanstaande maandag Tweede Paasdag is, kunnen wij de dinsdag daarna geen editie laten verschijnen. Onze eerstvolgende krant krijgt u dus op D.V. vrijdag 21 anril a.s. april a Redactie Oiid-wethoiider Sandee en huigemeester Stoop tijdens een onderonsje bij de afscheidsreceptie. (Foto: Persbiiro Flakkee) mag u dit nu vanuit een andere positie mee maken", zo voegde hij Sandee, die als CDA- er nog een zittingsperiode in de raad plaats neemt, toe. Met succes afgeronde zaken door Sandee zijn de besluitvorming en realisatie van de bouw van twee nieuwe basisscholen. De christelijke basisschool Prins Maurits en de openbare basisschool De Inktvis kregen beide gestalte onder hel bestuur van Sandee. Dossiers die de oud-wethouder hoofdpijn hebben bezorgd zijn volgens Stoop de perike len rond BinnenhofAVebego en de realisatie van peuterspeelzaal Pinkeltje in Herkingen. Bij dat laatste dossier deed het Stoop goed dat de wethouder de peuterspeelzaal "na alle moeilijkheden" toch mocht openen. Stoop gaf vervolgens aan dat Sandee als wethouder op hem een onvermoeide indruk maakte. "Elke week trof ik hem energiek aan bij het overleg tussen burgemeester en wethouders. Weinig stond er bij hem op papier, veel wist hij feilloos uit het hoofd door te geven". Tijdens de raadsvergaderin gen bezorgde Sandee de burgemeester wel eens zweet in de handen, geeft hij toe. "Bij beantwoording van vragen van raadsleden sloot u uw verhaal af met een samenvatting en daarna nog een korte weergave van het gezegde, gevolgd door het woord 'dust'... Op een gegeven moment werd het verhaal zo genuanceerd dat ik bang was dat raadsleden weer met kritische vragen zouden komen. Ik heb toen met het idee gespeeld om met de voorzittershamer een eind aan het verhaal te maken. Maar het bleef bij een idee". Namens het gemeentebestuur overhandigde Stoop de vertrekkende wethouder een boekenbon en wenste hij hem veel strekte bij zijn werk als raadslid. Voor mevrouw Sandee was er een bloemetje. Na de toespraak van Stoop voelde Sandee het als zijn plicht om ook een afscheidsspeech te houden. "Niets is zo onzeker dan wethou der te zijn", gaf hij aan. Na de verkiezingen kan het tij zomaar keren. "Een verkiezings uitslag zegt op zich niets, maar de coalitie vorming kan opeens een streep zetten door het wethoudersschap". In de politiek loopt het soms anders dan verwacht, vertelde San dee. "Daar moet je mee om kunnen gaan". Hij illustreerde dat met een voorbeeld: "Had je tegen Gertit Robijn een halfjaar geleden gezegd dat hij wethouder zou worden, had hij je uitgelachen". Al met al kan Sandee terugkijken op een boeiende wethoudersperiode. "Soms was het moeilijk, maar altijd weer leerzaam. Soms was het teleurstellend, maar je mocht ook zaken tot een goed einde brengen. Soms zou je meer willen, maar soms kun je gewoon niet alles watje wilt, verwezenlijken", liet hij zich daarbij in het hart kijken. De vertrekken de wethouder bewaart goede herinneringen aan alle mensen die hij tijdens zijn politieke loopbaan tegenkwam. Die allen wilde hij middels zijn toespraak bedanken. Bovenal sprak de oud-wethouder zijn dank tegenover God uit. "Hij heeft mij de gezondheid en het leven gegeven om het wethouderswerk te doen". Voor de toekomst wenste hij alle aan wezigen veel wijsheid, gezondheid en Gods zegen toe. "Zodat er gewerkt kan worden aan de mooie gemeente Dirksland". En met een knipoog: "Die gemeente blijft bestaan, in ieder geval in de komende raadsperiode". NIEUWE-TONGE - Bijna vier jaar geleden, 28 april 2002, werden Elias en José Struik naar Papoea Nieuw Guinea uitgezonden door de CAMA Christen Gemeente Middelharnis, in samenwerking met de zendingsorga nisatie New Tribes Mission (NTM). Momenteel hebben ze bijna een jaar verlof in Nederland erop zitten en zien ze er weer naar uit om straks, in juli, voor de tweede keer naar Papoea Nieuw Guinea af te reizen. We spra ken met het echtpaar in hun tijdelijke woning in Nieuwe-Tonge. Door Adri van der Laan Toen ze vier jaar geleden samen naar het verte Papoea Nieuw Guinea vertrokken, was het voor Elias en José nog niet precies dui delijk welk werkterrein God voor hen uitge kozen had. Na een tijdje van acclimatiseren, vormden ze een team met andere zendelin gen van de NTM en werd - in overleg met de leiding - besloten om op de uitnodiging van de mensen in het dorpje Wabuku in te gaan die het verzoek hadden Gods Woord in hun eigen taal te horen. Wabuku is één van de drie dorpjes dat deel uitmaakt van de Uriai taalgroep, die gelegen is aan de Sepik rivier in het moerasgebied van Papoea Nieuw Guinea. De groep zendelingen bestaat naast Elias en José Struik uit een Amerikaans echtpaar en twee alleenstaande vrouwen uit Ar;>irika. Hun taak is om de stammentaai van die bevolking te leren en op schrift te zetten. 'c^volgens zullen eerst e&n aantal Bijbelge deelten in die taal vervaardigd worden en later het Nieuwe Testament. Als de vertaling gereed is, zal aan de hand daarvan het evan gelie verkondigd worden, met als doel in die stam een gemeente te vormen van waaruit door hun eigen mensen het evangelisatie- en opbouwwerk verder gestalte zal krijgen. Dit hele proces van het leren van de taal tot het oprichten van een eigen gemeente neemt vele jaren in beslag. Naar verwachting zal er pas in 2016 een volledig Nieuw Testament beschikbaar zijn in de Uriai-taal die in Wabu ku wordt gesproken. Voor wie graag direct vruchten op zendings- of evangelisatiewerk wil zien, is het werk in Papua Nieuw Guinea niet geschikt, want uit het gesprek met Elias en José blijkt dat het werk daar een zaak van 'lange adem' is. "Je moet je voorstellen dat je binnen een stam terechtkomt waarvan de mensen nog maar weinig een blanke hebben gezien. Allereerst is het daarom van groot belang om één van hen te worden en hun vertrouwen te winnen: dit heeft tijd nodig!" zo verzekert Elias. Een van hun eerste karweien daar was in het dorp een eigen huis te bouwen. De zendelingen wonen daar nu in drie huizen. "Ook probe ren we zoveel mogelijk om de gebruiken en gewoonten te leren kennen en daaraan als het kan ook mee te doen. Zo ga ik wel eens mee op jacht naar wilde varkens, die een belangrijke bron van bestaan vormt voor die gemeenschap". Vervolgens zijn de zen delingen begonnen om de taal van die stam 'in kaart te brengen'. Deze taal staat niet op schrift. Daarom moet zéker in het begin veel met 'handen en voeten' worden gewerkt om enigszins die mensen te begrijpen of door hen begrepen te worden. Papoea Nieuw Guinea is een land dat vijf tien keer zo groot is dan Nederland en onder de vijf miljoen inwoners worden maar liefst achthonderd verschillende talen gesproken. Talen die veelal niet op schrift zijn gesteld om de eenvoudige reden dat een groot deel van de inwoners van het land niet kan lezen of schrijven. Er is wel één taal die in het gehe le land gesproken wordt en dat is het Pidgin een soort handelsengels. Deze taal bestaat uit maar twaalfhonderd woorden. Dat is lang niet genoeg om er een goede Bijbelvertaling in te maken, zo geven Elias en José aan. Elias en José Struik vertrokken met z'n tweeën naar het zendingsgebied, maar inmid dels hebben ze gezinsuitbreiding gekregen. In Papoea Nieuw Guinea werd in februari 2003 hun zoon Jefta geboren en in januari van dit jaar in Nieuwe-Tonge hun tweede zoon Thomas. Hun comfortabele woning in Nieuwe-Tonge is niet te vergelijken met die in Wabuku, waar hun eigenhandig gebouw de huis op palen midden in het dorp staat. "De woningen zijn daar allemaal op palen gebouwd om droge voeten te houden als het rivierwater stijgt en om wilde varkens bui ten te houden. En bij een hoge bouw hebben ze ook minder last van muggen. Het wonen midden in de stam was toch wel even wennen \oor het zendingsechtpaar, want de sociale controle bleek heel groot. Als er binnenska mers even met stemverheffing gepraat wordt, \'erzamelen de stamleden zich om hun huis en andersom zijn Elias en José ook direct Elias, José, Jefta en Thomas Struik, nu nog in hun comfortabele woning in Nieuwe Tonge, straks weer in het oerwoud van Papoea Nieuw Guinea, (Foto; Adri van der Laan) getuige van grote of kleine ruzies, soms mid den in de nacht. "Je zit hier echt in een klein wereldje". De atmosfeer in Wabuku is heel vochtig en warm. "Wij moeten echt ons tempo aanpas sen aan de plaatselijke bevolking want anders krijgen we gezondheidsproblemen". Doordat er in het gebied bijna iedere dag van het jaar, in de nacht of avond, een forse regenbui valt die wel zo'n 30 mm oplevert, is de drinkwa tervoorziening geen probleem. Elektriciteit wordt verkregen via zonnepanelen, die de vergaarde energie opslaan in accu's waarop bijvoorbeeld de wasmachine, de computers en de andere noodzakelijke apparaten kunnen draaien. Daarvan is de kortegolfradio voor Eli as en José belangrijk. Hiennee, maar ook via e-mail, kunnen ze contact onderhouden met de buitenwereld. "Ik zou dat niet graag willen missen" geeft José aan, "want je zit hier wel heel ver van je familie en vrienden vandaan. En iedere keer kijken we weer met spanning uit naar wat er weer in de e-mailbox zit". Het werk onder onbereikte stammen brengt met zich mee dat de zendelingen van NTM alleen maar in uithoeken van de wereld zit ten. En, gezien de lange tijd van hun zen dingswerk, is het nodig dat de zendelingen van de NTM toch contact houden met hun familie. Het is daarom regel dat eens in de vier jaar de zendelingen voor ongeveer een jaar naar huis gaan. Deze lange tijd is vooral nodig voor de kinderen. "Uitgezonderd een bezoek van een deel van onze familie heeft onze zoon Jefta, nog nooit zijn andere fami lieleden gezien. En om niet te vervreemden van families en de vaderlandse cultuur is zo'n jaar verlof echt wel nodig". Momenteel zit Jefta op de peuterspeelzaal in Nieuwe- Tonge en gaat hij met Nederlandse kinderen om; zo houdt hij een band met het land van herkomst van zijn ouders. Deze weken worden de grote spullen die het echtpaar straks mee wil nemen al verscheept en in juli zal het gezin zelf weer naar Papoea Nieuw Guinea afreizen. In 'een jaar Neder land' zijn ze echter hun werktertcin niet ver geten en ze zien er allebei naar uit om weer terug te gaan. Tijdens de zwangerschap en na de geboorte van Tomas heeft vooral José veel last gehad van Malaria. Ondanks dat ze tegen deze ziekte zijn ingeënt, kan een mala ria-aanval niet worden voorkomen. "Tijdens mijn ziekte dacht ik wel eens: waar doe ik het voor?", zegt José. Maar nu zij en haar kinderen weer gezond zijn, zien ze weer uit naar de dag dat ze de verte reis weer zullen aanvaarden. De reis naar hun bestemming in Wabuku neemt veel tijd in beslag. Eerst is er de vliegreis naar de hoofdstad van Papoea Nieuw Guinea, Port Moresby. Vervolgens wordt naar Goroka gevlogen en daarna met een kleiner vliegtuigje naar Wewak, om daar vandaan nog een halve dag met de kano de rivier de Sepik af moeten varen, om tenslotte op de plaats van bestemming aan te komen. Of het werk precies volgens planning zal ver lopen, is nog onzeker. "De mensen in de stam zijn van oorsprong nomadisch, dus ze trekken gemakkelijk weg. "Zojuist kregen we bericht dat 'de burgemeester' van Wabuku plotseling is overleden. Hij was één van de drijvende krachten om ons naar zijn plaats toe te halen en we hebben van hem alle medewerking gekregen. Hij was ook een van onze beste vrienden. Hij behoorde tot een bepaalde clan - een familie - binnen die stam, waarvan al tien mensen zijn gestorven. De clanleden denken nu dat er een toverdokter achterzit. We weten niet wat voor gevolgen zijn over lijden voor ons werk zal hebben. Ook zou het zo kunnen zijn dat men besluit om uit het dorp te vertrekken, wat het vertaalwerk ern stig in gevaar kan brengen". Steeds weer blijkt ook in de cultuur van de Papoea's dat ze altijd uit zijn op ruilhan del. Dat passen ze ook toe als het gaat over geloofszaken. "De mensen denken al vlug: wat krijgen wij er voor terug als we zende lingen in ons dorp toelaten?" In een andere stam, waar het evangelie al wordt gebracht door eigen stamleden, leeft bij sommigen ook nog wel de vraag: als we ons laten dopen en aan het Avondmaal gaan, wat kunnen wij daar voor terug krijgen? Uit het gesprek met de zendingen blijkt ook dat in hun werk kosten noch moeite wor den gespaard, terwijl het wereldwijd gezien maar om een handjevol mensen gaat dat mis schien over tien jaar met het evangelie wordt bereikt. Is het - menselijk beredeneerd - dat allemaal wel waard? "Vast en zeker", zo verzekeren Elias en José. "Al zou er maar één tot bekering komen, is ons werk niet voor niets geweest. Wij weten ons door God geroepen op deze plaats en we hebben in veel dingen ook Zijn Hand gezien. Daarom zijn we vol vertrouwen in de toe komst, waarin God zéker grote dingen zal doen". De organisatie waarvoor Elias en José Struik werken, is een 'geloofszending'. Hiermee wordt bedoeld dat de zendelingen zelfzorgen voor hun inkomsten en vertrouwen dat God zal voorzien in al hun behoeften. Dit heeft verschillende redenen, maar de belangrijkste is dat als iemand zich geroepen voelt om de zending in te gaan, God ook zal zorgen dat dit financieel mogelijk wordt gemaakt. Het is daarom zaak dat er een goede thuisfrontcom missie is die ervoor zorgt dat de benodigde middelen bij elkaar worden gebracht. Elias en José verzekeren dat ze heel veel steun krijgen vanuit hun achterban. Want naast gebed is er heel veel geld nodig om het werk doorgang te laten vinden. "Een groot deel van de kos ten bestaat uit reis- en vrachtkosten. Als wij de noodzakelijke levensmiddelen over laten komen, dan moet er gewoon op een euro per kilo gerekend worden. Dat geldt ook als we zelf reizen!" In totaal liggen de kosten voor het zendingsechtpaar 'ergens' tussen de veer tig en vijftig duizend euro per jaar. Voordat de reis naar Papoea Nieuw Guinea wordt ondernomen, geven Elias en José nog twee voorlichtingsavonden op donderdag 18 mei en donderdag 8 juni om 20.00 uur in het Gemeenschapscentrum (CamaRaadHuis) van de CAMA Christengemeente (achter Visser meubelen) te Sommelsdijk. Informatie over Elias en José kan tot juli nog verkregen worden via telefoonnummer: 0187-651575, via e-mail: elias_struik@ntm. org of via website: www.wabuku.com. Het adres van de thuisfrontcommissie is Dirk Torensma, Jongkoenstraat 32, 3252 AV Goedereede, tel.: 0187-491537, e-mail: dtorensma@solcon.nl. Giften kunnen wor den overgemaakt op de rekening van Stich ting Elias en José Struik: 3416.42.436. REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL.0182-358235 BARNEVELD TEL. 0342 - 405 140

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 1