Uim rups in de slae Gespecialiseerde verzorging door TMGO 'Beschryving van de Stad Briele en den Lande van Voorn' opnieuw uitgegeven Turnsters plaatsen zich voor Nederlandse Finale NieXLvr-S XLXt EIUVtlDBI-niEUWS 'Hallelujah' en ligdaljahu' in concert voor Stichting HCR 4« fffi i« »i. STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Op z 'n Flakkees geschreve: Ingezonden: Burgerbescherming bij coalitievorming Goedereede Samenstellers Verdwenen archiefstukken Koorzangavond in Hervormde kerk Sommeisdijk PAGINA 19 VRIJDAG 14 APRIL 2006 ffi fjt ffi fji '7* «s i& i& I& Rambo is een Schotse Terrier, ruwharig, zwart en gecastreerd, ruim 8 jaar. De West Highland Terrier is verre familie van hem, dan heeft u een beetje het idee hoe Ramob eruit ziet. De hond heeft een lief karal<ter en kan bij andere honden. Ook katten zijn geen probleem. Verder kan hij alleen thuis blijven. Wij plaatsen Rambo liever niet in een gezin met kinderen onder de tien jaar. Yarl is een King Charles Spaniel van bijna 5 jaar, bruin/wit, half langharig, bekend als een Pim Fortuyn hondje. Yari kan bij kin deren, andere honden en katten zijn geen probleem. Zijn enige minpunt is dat hij liever niet alleen thuisblijft en ook nog wel eens wil weglopen. Wij raden daarom zijn nieuwe baas aan een gehoorzaamheidscursus te gaan vol gen. Verder is het een lief hondje dat in ieder gezin past. Dan uw aandacht voor twee poezen, zusjes van ongeveer één jaar oud. Moortje is zwart, Teigetje is cypers. Het zijn lieve, rustige diertjes, wel een beetje ondeugend, maar dat is de leeftijd. De poezen zijn altijd samen geweest bij een van onze vrijwilligers en wij willen ze ook graag samen plaat sen. Ze zijn gewend aan een hond. Ook nog eens uw aandacht voor de Duitse Herder Tristan. De hond is al een hele tijd bij ons nadat hij ergens in de Hoeksche Waard was gedumpt. Het is een lief dier, maar hij kan niet bij andere huisdieren. Hoe Tristan met kinderen omgaat, is niet bekend. Wie ontfermt zich over deze mooie lieve hond? Hij verdient echt een tweede kans! U vindt deze dieren in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14-a te Numansdorp, tel. 0186-655150, website www.dierenstee.nl. De openingstijden zijn maandag t/m zaterdag van Jl.00-16.00 uur. Vlee weke, net voor de vorst, haelende ik nog een maeltje veldslac uut t'un tuun. 'k Weet niet of tur nog veul maansen op Flakkec binne die dat in dun tuun haó staen. Wiele wel, wie- Ie vinde ut hearlukkc groente in de winter. Je kan ut soms wel iis koapc bie de groenteboer, mar ut is vreaseluk dier. Mar goed, wiele haó ut dus tot nog toe in dun tuun gehad. Mien man zaoit ut in september, niet te vroeg, want dan heije kans dat tur meeldauw in valt. Ut is wel un waark om ut netjes schoan te niaeken, mar ik haö ut tur voor over. Op mun gemak kiek ik kropjc voor kropje nae. Ik plokke de verkeerde blaertjes dur of. Ik wasse ut zeker vuuf kear, soms nog mear. Vervolgens sniej ik ut in laet ut in un vergiet uutlckke. Dan bak ik ontbijtspek, kook ik de eicrs in de aerpels. As de aerpels gaer binne, giet ik ze of in un steelpannetje. Vervolgens doe Ik tur un half kopje azien bie. Even laete koke. Ut spekvet dur oak bie doewe. Das niet veul, van maeger ontbijtspek heije niet veul vet. Da's mar goed oak, want dat is niet goed voor un maans. De aepels mit de eiers stampe, de slae dur op legge, in dan ut sop dur bie doewe. Roere in klaer. Eet smaekcluk van de vcidslae stamp pot. Echte Elakkeese kost, ut zal deur niet veul maansen mear gegete worre diegk ik. Mar dit was even ut recept voor gestampte veldslae. Mar eigenluk wouw ik wat aorus schrieve. Ik was dus Jiiit mun vergiet veldslac in de keuken. "Mmni, lekker, nog un maeltje veld slae", docht ik. Mar ut pakkende aorus uut, luuster mar. Ikke wasse... Ikke spoele... Ikke nae kieke.Echt grondig oor, elk krop je appart. Klaer.Ikke voor de ziivelste keer schoan waeter genome. Nog us wasse. Slae dur weer uut gehaeld. Nou jae..., wat drieft daer noe toch op dun bojem van de teile'.' Un groate groene rups. Die was net zo groen as de veldslae. Un rups van minstens, schrik niet... zeven centimeter lang! Ik griezelde durvan. Vreseluk. Wal noe...? Ikke ut waeter weg laete loape, mar de rups kon gean eens deur ut ofvoerpitje. Bah..., wat inos ik noe toch init dat beast an? Ikke un stikje keuken- rolle gepakt in de rups weggedae. Ikke grie- zele netuurluk, mun oagen dicht van grieze- lugheid! Ik had opeens helemaele gean zin mear om veldslae te eten. Ik hao toen de slae nog un paer kear gewasse netuurluk. Je weet mar nooit, misschien kwam dur nog wel zo'n vreseluk beast voor dun dag. Ikke spoele, mar nee, gclokkig gean rups mear. Ik docht: weet je wat, ik mos toch die veldslae toch mar wegdoewe. Ik had tur healemaele gean trek mear in. Mar dat was toch oak wat. Ik had gean aore groente in huus, in ik wist noe zeker da tur gean rups mear in zat. Ik voend mun eige toch zo kinderachtug. In de andie- vie uut eige tuun, zit aok wel us un slekke of un wurmpje. Die spoel je. in was je dur toch oak uut. Dan hao'k tur gean last van. Hoe zou dat noe komme, vroeg ik mun eige of. Mar ik kon dur gean antwoord op geve. Ik hao mun eige vermand, in de slae gesneje net as aorus. Aollus net zo lekker klaer gemaekt. Mar Hanna heit niet ziivel op as aorus. Ik mos steeds mar an die dikke groene rups dienke. Toen mun gegete hadde, haö "k ut verteld. Nou jae... weet je wat mien man zeit? Hie zei: "Hanna, noe mó joe us geweun doewe. Hoe haó "k ut noe mit joe? Onzin om daer zo van te griezelen, as' un noe op je bord lag...! Mar je weet geweun dat tur uut eige tuun wel us wat in kan zitte. Ut is zaek om de groente goed nae te kieken, dat wete mun. Mar om daer noe niet van te kenne eten is onzin". Ik mos um groat geliek geve. Toen gieng un nog vaarden Hie zeit: "Weet je waer ik van griezele, dat joe van die vre.se- lukke garnaelen op zit te peuzelen. Daerkrieg ik noe de rilliengs van. Das is veul griezelug- ger as un rups in dun anrccht, as je dat mar weet" Wat keek 'un triumfanteluk, die man van mien. Noe had tun mien. Ik bin naemeluk dol op garnaelen, 't Is dazze zo dier binne, mar aorus zou ik ze wel elke weke wille etc. Mar as ik ze ete, gaet die man van mien uut de buurt. Hie wil dur gean eens naer kieke. Laet staen dur van proeve! Hie heit netuurluk geliek. Mar wat doe je daer noe an. Ik vind rupsen vreselukke griezelige beesten. Ik gae dur as ut waere un straetje voor om. Maan sen binne toch raore wezens. Ze ete gerust De drie ifespeeiatiseerdc verzorgenden die de tiijscluding.'icursii.'i liei^bcn gevolgd. MIDDELHARNIS - Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Goeree Over- flakkee (TMGO) wil dat verzorgen den de nieuwste inzichten en metho den kennen om bij elke situatie in de thuiszorg adequaat hulp te kunnen verlenen. Door de jaren heen veran deren inzichten. Drie gespecialiseerde verzorgenden van TMGO hebben daarom onlangs bij het ROC in Nijme gen een bijscholingscursus gevolgd. De gespecialiseerde verzorgenden werken vaak in een uitzonderlijke (gezins)situatie. Een gespecialiseerde gezinsverzorger komt thuis om te adviseren en te ondersteunen bij bijvoorbeeld de opvoeding \'an kinde ren, het omgaan met angsten en depressies of het voeren van een goede financiële huis houding. Ook bieden zij ondersteuning bij het omgaan met een dementerende partner, het overwinnen van een verslaving of andere problemen binnen relatie of gezin. Mensen die deze vorm van hulpverlening nodig heb ben, kunnen een indicatie aanvragen bij het CIZ. Bij een positief indicatiebesluit zullen de kosten geheel door de AWBZ worden ver goed. Gespecialiseerde verzorging kan aan gevraagd worden door jongeren of ouderen, alleenstaanden of gezinnen. garnaelen, in voor un rups die ze allean mar zieje drieve, laete ze dur heerlukke eten half staen. Wat un verhael ee? 't Is niet veul zinnugs. 't Is mar un huus tuun in keukenpraetje. Mar dat mot toch of in toe oak us, niewaer? Binne dur nog maansen die veldslae in dun tuun hao, in dur un stampotje van maeke? Groeten van Hanna In de achterliggende weken heb ik geconsta teerd dat een door mij in de raadsvergadering van de geineente Goedereede van 30 maart jl. gedane uitspraak in de publieke opinie een eigen leven is gaan leiden. Voor de verkeerde interpretatie waar de betreffende uitspraak vatbaar voor was, wil ik mij graag langs deze weg verantwoorden. Gaande het debat over de coalitievorming werd door de PvdA-fractie een opmerking gemaakt in de trend dat het op grond van hun stemmenwinst bij de verkiezingen voor de handliggend was geweest, dat de PvdA ook aan de coalitie in de gemeente Goede reede zou deelnemen. Namens het CDA heb ik hierop onder andere geantwoord dat de verkiezingsuitslag voor ons niet maatgevend voor de coalitievorming was geweest en dat in sommige gevallen kiezers tegen zichzelf in bescherming genomen moesten worden. Deze laatste formulering is, na publicatie in de streekpers helaas een eigen leven gaan leiden. Met de betreffende uitspraak heb ik uiteraard op geen enkele wijze de kiezers, van welke politieke kleur dan ook, willen kleineren; sterker nog: ik waardeer het algemeen kies recht als belangrijkste grondslag van onze landelijke en lokale democratie, en daarmee de uiteindelijke macht van de kiezers om te bepalen hoe een land of gemeente geregeerd wordt. Als gemeenteraadslid maak je, nadat de kie zers de macht voor 4 jaar hebben verdeeld echter een - als het goed is - weloverwogen keuze tussen de mogelijk te vormen coalities op basis van een meerderheid in de gemeen teraad. Daarbij weegt, naast de uitspraak van de kiezers, ook zwaar mee welke van de mogelijke coalities in jouw visie als de meest stabiele naar voren komt; immers, het gemeentebestuur in Goedereede is na een periode van onrust ernstig toe aan een col lege dat door een zo breed en stabiel moge lijke coalitie in de raad gesteund wordt. In onze uiteindelijke afweging hebben wij als CDA geineend dat er binnen de PvdA dui delijke signalen van instabiliteit waren waar te nemen, in een zodanige mate dat wij het niet wenselijk vonden om de verantwoorde lijkheid te nemen voor een coalitie waarin de PvdA ook vertegenwoordigd was, hoe zeer dit ook tegen de wens van een groot en toegenomen deel van de kiezers in zou zijn. Een samenwerking in coalitieverband met de PvdA zou naar onze mening te grote risico's voor de stabiliteit achter een nieuw college hebben betekend. Dit is wat ik uiteindelijk heb bedoeld, en het is dan ook de enige manier waarop de gewraak te uitspraak uitgelegd zou mogen worden. Ik heb echter gemerkt dat mijn woordkeus aan leiding is geweest hier geheel andere dingen achter te zoeken. Achteraf constateer ik dan ook dat het verstandiger zou zijn geweest dit anders te formuleren. Helaas nemen gedane zaken geen keer, maar ik hoop dat op deze wijze mijn uitspraak in het juiste daglicht gesteld wordt. Overigens hoop ik van harte dat in de komen de periode de PvdA in Goedereede er in slaagt om onze bedenkingen over hun stabiliteit te logenstraffen, vooral in het belang van de velen die op 7 maart op die partij gestemd hebben, zodat ook aan dat deel van de kie zers in deze raadsperiode recht zal worden gedaan. Namens de CDA-fractie kan ik zeg gen dat wij onze uiterste best zullen doen om goede besluiten te nemen voor alle burgers van de gemeente, ook voor hen die hun keus niet op ons hebben laten vallen. Henk van Oostenbrugge Fractievoorzitter CDA Goedereede De lieer J. Klok (recht.?)geeft uitleg over zijn boek aan drie eilandelijke burgemeesters: naast de vrouw in klederdracht v.l.n.r: de burgemeesters De Vries van Middelharnis, Stoop van Dirksland. Van de Velde van Goedereede en loco-burgemeester Van der Valk van Oostflakkee. (Foto: Adri van der Laan) MIDDELHARNIS - In het ISGO-gebouw werd vrijdag middag stilgestaan bij de heruitgave van een monumen taal boek. Het boek, 'Beschryving van de Stad Briele en den Lande van Voorn' is oorspronkelijk in 1729 uitgege ven, maar oud stadsarchivaris van Brielle J. Klok, heeft het weer toegankelijk gemaakt voor een breder lezerspubliek. Het werk werd tijdens een bijeenkomst, die mede werd georganiseerd door het Streekarchief Goeree-Overtlakkee, overhandigd aan de eilandelijke burgemeesters, waarvan één loco. Door Adri van der Laan In het boek wordt de geschiedenis van de stad Brielle beschreven en, wat ook belangrijk is voor déze regio, de geschiedenis van de eilanden Westvoome (Goeree) en Zuidvoorne (Overflakkee). Van het imposante boek, dat bijna drie honderd jaar geleden werd uitgege ven, is nooit een herdruk gemaakt. Daarom was het werk alleen nog antiquarisch verkrijgbaar, de prijs kan dan wel oplopen lot enkele duizenden euro's. De oud stadsarchivaris van Brielle, J. Klok heeft na zijn pensionering, via uitgeverij De Klokkestoel uit Oostvoome "als hobby" verschil lende historische boeken uitgebracht. Tijdens de presentatie legde Klok uit dat het heel veel tijd heeft gekost voor het zover was dat deze herdruk kon worden uitgegeven. Maar het resultaat mag er dan ook zijn. Klok heeft aan het originele werk nog verschillende wetens waardigheden toegevoegd. Zo is er een uitvoerig 'ten geleide' toege voegd met de levensbeschrijvingen van de samenstellers, dit waren Komelis van Alkemade en zijn schoonzoon Mr. P van der Schelling. Ook zijn er nog enkele afbeeldingen toegevoegd, waaronder een van de stadsmuren van Goedereede. Voorafgaand aan de presentatie ging de heer Klok uitgebreid in op de persoonlijke omstandigheden van de samenstellers. Hij schetste een beeld van Van Alkemade, waarbij de aanwezigen een indruk kregen van het vele werk dat deze man en zijn schoonzoon heb ben verzet. En dan gaat het niet alleen om het samenstellen van het genoemde boek. Historieschrijver Van Alkemade genoot in zijn tijd landelijke bekendheid en heeft voordat hij de opdracht van de stad Brielle kreeg, zijn sporen reeds verdiend in het bestuderen van de geschiedenis. In het boek wordt uitgebreid de historie van Brielle en omliggende eilanden beschreven, alsmede de geschiedenis van de stad Goedereede. Ook wordt in een apart hoofdstuk uitgebreid aandacht besteed aan de 'Heren en Vrouwen van Voorne'. Verder komen tal van andere onderwerpen aan de orde, zoals de Brielse Regtpleging met alles wat ermee verband houdt. Ook woiden de stadsprivileges van Den Briel en Goedereede beschreven. Bekende Briellenaren passeren de revue, zoals Angelus Meruia, Maarten Harpertsz. Tromp, Witte de With, Philips van Almonde, maar ook de 'Goereese Paus' Adriaan VI. Veel aandacht wordt besteed aan de kloosters en de verschillende Godshuizen in Den Briel en aan de bedijkingen met het ontstaan van allerlei polders, zowel op Voorne als op Goeree en Overflakkee. Ook worden de godsdiensttwisten tussen de Remonstranten en de Contra-Remonstranten beschreven en natuurlijk ontbreken ook niet de gebeurtenissen rond de inne ming van Den Briel en de gevolgen voor de omgeving. Het blijkt dat het boek ook interessante gegevens bevat uit archief stukken die in de loop der jaren zijn verdwenen. Van Alkemade had namelijk toegang tot de archiefstukken van Den Briel, die tegenwoor dig niet meer zijn te raadplegen omdat deze verloren zijn gegaan. Na de presentatie overhandigde de heer Klok het boek aan vertegen woordigers van de vier eilandelijke colleges, die dankbaar een exem plaar in ontvangst namen. 'Beschrijving van de Stad Briele en den Lande van Voorne' kan via de boekhandel worden verkregen voor de prijs van 225. Het bevat ruim 800 pagina's en is uitgegeven in een kunstleren band. ISBN 90 730 59 10 0. Verdere informatie kan worden ingewonnen bij uitgeve rij 'De Klokkenstoel', tel.: 0181-417327. DORDRECHT - Op zaterdag 22 april a.s. hopen het bekende Urker mannenkoor 'Hallelujah' o.l.v. B. MoU en jongerenkoor 'Jigdaljahu' uit Barendrecht o.l.v. W.A. den Hertog jr. een zangavond te verzorgen in de Grote Kerk te Dordrecht. De opbrengst van deze avond is bestemd voor het werk van de stichting HCR. Organist Pieter Heykoop zal zowel de koren als de samenzang op het orgel begeleiden en improvisaties ten gehore brengen, terwijl André van Vliet de piano bespeelt. Ten gehore zullen worden gebracht o.a. Psalm 86, Gij die treurt komt met uw smart. Kracht in het bloed, Sanctus, Die Ves per, Psalm 79 en De heem'len roemen. Spre ker is de heer W.A. den Hertog sr. De kerk deuren gaan open om 19.00 uur, de avond begint om 19.30 uur. De entree bedraagt €5, kinderen t/m 12 jaar mogen voor 2,50 naar binnen. Op zaterdagavond 22 april zal er een koor zangavond gehouden worden in de Hervorm de kerk van Sommeisdijk. Deelnemende koren zijn de kinderkoren 'Het Jeugdland' en 'Het Jongeland', onder leiding van Alber- tina Koedam-Bom en het koor 'Opent U mijn mond', onder leiding van Leonard Duijn- kerke. Beide koren hebben een christelijke achtergrond, wat ook te horen zal zijn in de gekozen liederen. De koren hebben al eer der samen een avond verzorgd. Dit leverde destijds erg enthousiaste reacties op, zowel van de koorleden als van de bezoekers van de avond. Door omstandigheden kon de avond vorig jaar niet door gaan, maar dit jaar is het wel gelukt om alles te regelen. De begelei ding van de avond bestaat uit orgel, piano, gitaar en dwarsfluit. De uitvoering duurt van 19.30-20.30 uur. Door de korte tijdsduur en door de samenstelling van de koren is deze koorzangavond uitermate geschikt voor zowel jong als oud. Het programma is afwis selend samengesteld met samenzang, koor zang en muzikale intermezzo's. De toegang tot de avond is gratis, maar bij de uitgang zal wel een collecte worden gehouden om de onkosten van deze avond laag te houden. Iedereen is hartelijk welkom. STELLENDAM/DIRKSLAND Twaalf turnsters van de A-selectie van Sparta Stellendam en Olympia Dirk- land hadden zich via de regiowedstrijd geplaatst voor de districtsfinale in Amsterdam. De beste turnsters uit het district konden zich op deze wedstrijd plaatsen voor de landelijke finale. Bij de instappers ('97) waren het Kim Sta- rink. Sterre Eest, Thianio Bezuijen, Demi Huigen en Morgan van Erkel. Voor deze jongste talenten was het hun eerste landelijke wedstrijd. Zij begonnen op balk en dat was het struikelblok. Thiamo en Sterre turnden de meest stabiele oefening en dat leverde een 7.8 en een 7,75 op. Op vloer was Morgan de beste met 8,9 punten, gevolgd door Kim en Demi met allebei een 8,8. Ook op sprong eindigde Morgan als hoogste met bijna een 9. Het laatste toestel was de brug en daar turnden alle meiden een prima oefening met ruime achten. Sterre had het hoogste punten totaal over 4 toestellen, met 33,7 punten ein digde zij op de 7e plaats. De beste 5 meisjes gingen door naar de finale. Kim werd 8e met 33.35. Morgan 10e met 32,3, Demi 16e met 31,3 en Thiamo 17e met 31,15. Bij de pupillen II ('95) turnde Aimée Tiele- man. Zij begon de wedstrijd met een uitste kende vloeroefening. Met een score van 8,45 was dat één van de beste vrije oefeningen bij de pupillen. Sprong is niet het sterkste onder deel van Aimée, maar met een 8,25 mag zij tevreden zijn. Op brug ging het mis bij de afsprong, zij had teveel hoogte en rotatie bij de salto. Deze fout kostte haar veel punten en de oefening leverde maar 6,75 punten op. Aimée herstelde zich prima op de balk met een 7,3. Haar totaal van 30,75 was een halve punt te weinig om zich te plaatsen voor de landelijke finale. Gelijktijdig met Aimée turnde Anouk Breve in de andere baan bij de jeugdturnsters. Anouk begon op vloer met een redelijke oefening. Haar overslag over pegases was de allerbeste van alle jeugdmeisjes en werd gewaardeerd met 8,6 punten. Ook op brug ging het uitste kend en turnde Anouk de één na beste oefe ning van vandaag en scoorde 8,35 punten. Op de balk zal zij de komende weken hard moeten trainen, want met twee keer een val verspeelde zij haar podiumplaats. Haar totaal van 31,9 punten was goed voor de 5e plaats en zij mag door naar de Nederlandse Finale op 22 april in Hoofddorp. De laatste ronde van vandaag begon om 16.30 uur. In de ene baan turnden de beste junioren van het district. Monique van Loo en Mirjam Kievit turnden voor Olympia en Sparta. De sprong is niet het favoriete onder deel van beide meiden. Hun overslagen zijn nog niet goed genoeg voor een hoge score, maar met een ruime 7 mogen ze toch tevre den zijn. De brugoefening werd door allebei prima uitgevoerd, maar ze missen nog een aantal onderdelen om de uitgangswaarde omhoog te krijgen. De komende weken maar hard op trainen. Op balk ging het met Mirjam uitstekend, een 8,5 is een prima cij fer. Monique turnde niet foutloos, maar een 7,85 is zeer redelijk. Op vloer wist Mirjam net boven de 8 te scoren en Monique bijna een 8. Mirjam eindigde op de 16e plaats met een totaal van 31,5 punten. Monique werd 29e met 30,3. In de andere baan turnden in dezelfde ronde Tinca Pijl, Christa Korthals en Joy Kreeft bij de senioren. Het niveau bij de senioren ligt behoorlijk hoog en de mei den moesten foutloos turnen wilden ze een kans maken om zich te plaatsen voor de fina le. Op sprong deden ze dat prima. Alleinaal ruim in de acht punten. Op brug werd een onderdeel van Tinca afgekeurd door de jury en daardoor ging haar uitgangswaarde een punt omlaag. Bij Joy en Christa werden wel alle elementen geteld. De balkoefening van Christa was foutloos, zij haalde 8,75 punten. Joy ging 2 keer in de fout en Tinca had een paar grote wankelingen. De vloeroefening was weer prima bij de meiden. Joy een 8,6 en Tinca 8,05. Zowel Joy als Tinca kwam net iets tekort om zich bij de beste 7 seniorturn sters te plaatsen. Tinca werd 14e met 31,95 en Joy lie met 32,1. Beide meiden zijn voor het eerste jaar senior en dan is het al heel knap dat ze zover komen. Christa haalde wel een startbewijs voor de Nederlandse Einale, zij werd 5e met een totaal van 32,7 punten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 19