3^^' S^Jii'lMyJ- Sing-in 'After Easter' Herindeling in zicht 4" [Af^rU S s w w r o s o u EIIAnOBI-niEUWS oomkojeugdhoekie@fllternet.nl ef— Lijden en sterven van de Heere Jezus 2. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9- 10. 11. 12. B R A N D W E E R A U T O R E D N E T H S A R C A E A B R N O 0 F E L E T N F N A B O B R A N D N tc E D Z W A A I L I C H T N W P M O P R E T A W D A I E E S R E N E E R G N E N 0 E L U K R P E E G R A K R E K I U D D N M M T 0 B S L B K D E L ::a L A R M C E N T R A L E N P E R 5 L U C H T L N H G N 1 N 1 E L R E V P U L H 'J^CTH^^eükt: 9 7 4 l 5 8 2 6 3 2 8 1 6 3 9 5 4 7 3 6 5 4 2 7 9 1 8 4 2 9 8 7 6 1 3 5 8 3 6 5 4 1 7 9 2 5 1 7 3 9 2 4 8 6 6 5 8 7 1 4 3 2 9 7 4 2 9 8 3 6 5 1 1 Ij 3 2 6 5 8 7 4 In deel 2 van deze rubriek is de Flakkeesche Gemeenschap in beeld gekomen. Het werk van deze stichting maakte duidelijk dat samenwerking op het eiland goed was. De dingen die echt gere geld moesten worden, werden ook opgepakt. Door het initiatief i van deze stichting is uiteindelijk de Haringvlietbrug er gekomen en is bijvoorbeeld ook werkvoorzieningschap Het Binnenhof opge richt. De Flakkeesche Gemeenschap had geen dwingende of andere bevoegdheden. Dat was misschien ook wel de kracht van de stich ting. Niet opleggen en afdwingen, maar juist stimuleren en mensen bij elkaar brengen om de goede dingen te doen. Na de gemeente lijke herindeling in 1966 verdween de stichting zo'n beetje in het niets. De aandacht voor de samenwerking nam af. Wellicht dat er geen noodzaak meer voor was? PAGINA 11 VRIJDAG 14 APRIL 2ÓC PÏt^êïrëglement Stuur je oplossingen aan'heleind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Per maand zijn er 100 4 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 5. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van€ 10,-. Wie een jaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Ben je bang in hel donker? Als je stoer wilt zijn, zeg je natuurlijk gauw: "Nee, echt niet." Maar als je eerlijk bent, zul je "peggen: "Soms, als het heel donker is. Of als ik alleen naar huis moet." 'Ben je bang in het donker als je vader bij je is? Ik hoor jullie het antwoord al geven: "Nee, natuurlijk niet." Als je vader naast je loopt of je geeft hem een hand, dan geeft dat een veilig gevoel. Je vader zal voor je zorgen. Je vader zal je beschermen, als er gevaar dreigt. Daar twijfel je helemaal niet aan. Je vertrouwt je vader. -<. Zo is het ook bij de Heere Jezus. Hij heeft aan hel kruis uitgeroepen: "Mijn God, Mijn God, -waarom verlaat Gij Mij?" Maar nu gaat Hij sterven. Nu is de angst voorbij. Het grote en moeilijke werk dal Hij moest doen, is klaar De straf op de zonde is gedragen. De schuld is betaald. Nu kan de Heere Jezus rustig sterven. Hij vertrouwt op Zijn Vader in de hemel. Daarom zegt Hij: "In.Uw handen beveel Ik Mijn gee.st." De Heere Jezus gebruikt hier een tekst uit psalm 31Deze psalm werd gezongen door de onderen in Israël als ze gingen slapen. Het is dus net alsof de Heere Jezus zegt: "Ik ga nu slapen. Ik ga nu uitrusten. Zo veilig voel Ik Me bij Mijn Vader." Ben jij bang? Bang om te sterven? Dat is te begrijpen. Wij hebben veel verkeerd gedaan en rtloen dat nog elke dag. God moet ons daarom straffen. Maar.als je mag weten dat de Heere Jezus de straf voor jou gedragen heeft, dat hoefje niet bang te zijn. Wat een wonder wordt dan het sterven van de Heere Jezus voor je. nr fJËrika Luime (Ouddorp) maakte de laatste ■puzzel voor dit seizoen over het lijden en sterven van de Heere Jezus. Zet de antwoorden ■in het puzzelstramien. Je leest van boven naar kneden 2 bekende woorden. '■l. 4. 5. 1-6. o» 10. -12. Op deze berg werd de Heere Jezus gekrui sigd.^ - Aridere haam voor discipel (Matth. 10 2). Het graf van de Heere Jezus was in een (Matth. 27 60). Er werdenmensen gekruisigd. verloochende de Heere Jezus drie keer. De Heere Jezus werddoor een van Zijn discipelen aan de overpriesters. Jezus' lichaaiTi werd vergeleken metbij de bediening van het Heilig Avondmaal. waste zijn handen in onschuld. heeft de Heere Jezus verraden. De Heere Jezus werd eenop Zijn hoofd gezet ter bespotting. Moeder van de Heere Jezus. Na het paasmaal ging de Heere Jezus met Zijn discipelen naar de hof van Een echte streeppuzzel voor jongens. Welke jongen wil niet graag brandweerman worden? Of zijn er ook onder jullie die brandweervrouw willen worden? De puzzel werd gemaakt door Jacob Meijer '(Ouderkerk a/d Ussel). alarmcentrale - blusboot - bosbrand - brandweerauto - brandweerman - 'crash tender één woord) - duikers - helm - hulpverlening - ladder - oefening - ongeluk ;- perslucht - sirene - tankwagen - telefoon - waterpomp - zwaailicht Naomi en Ricardo Clement (Oude-Tonge) Jullie hebben nog tot begin mei de tijd om de rest van de oplossingen opte stureni Dat is'dus^geen pfobteeöi'.'-'"'-i Jeroen Poortvliet (Dirksland) Bedankt voor je tips om een paar nieuwe puzzels te maken. Je mag ze ook zelf in elkaar zetten, dan krijg jij de punten ervoor. Ik hoor het nog wel van je. Reinier van Schaik (Stellendam) Als je een havo-advies hebt gekregen, moet je dat ook beslist gaan proberen. Vind je het vervelend om 's nachts om de beurt om half 3 te gaan kijken of de schapen al aan het lammeren zijn? Gelukkig kunnen jullie het met z'n drieën doen. Ik denk dat je vader en je moeder niet zo blij waren toen jullie een sticker op de winkelbel geplakt hadden. Een bel die maar niet stopt: daar zou ik 'tuut' van worden. Bedankt voor je puzzel. Naomi en Ricardo Clement (Oude-Tonge) en Jeroen Poortvliet (Dirksland) hebben nu de grens van 500 punten bereikt en krijgen daarom nu een boekenbon. 1opperzangmeester 2. hamster 3. A. de kop is van een: tijger B. het lijfis van een: schildpad 4. weldadigheid 5. Het is bijna voorjaarsvakantie 6. A. de kop is van een: haan B. het lijf is van een: krokodil 7. woestijnreis 8. meneer Blok 9. A. het lijf is van een: kangoeroe B. de kop is van een: schaap 10. KlaagUederen 12. A. de kop is van een: neushoorn B. het lijf is van een: varken De gemeenten van het eiland waren ook allemaal lid van de stichdng. En via de stichting zou je kunnen zeggen dat de gemeenten zich sterk maakten voor samen werking. Dat was op zich ook zo. Aan de andere kant was het behouden van de eigen gemeente ook heel belangrijk. Misschien wel het belangrijkst. Want als puntje bij paaltje kwam, waren de gemeentebesturen er als de kippen bij om zelfstandigheid te behouden. Dan was de boodschap al snel dat er zoveel verschillen bestonden tussen de gemeenten dat samenvoeging onmogelijk was. Dat was dan ook de reden dat de herindeling, die nu 40 jaar geleden in 1966 heeft plaatsgevonden, een hele lange aanlooptijd kende. Er waren vier pogingen voor nodig om dit voor elkaar te krijgen. De eerste poging was al in 1947, de tweede in 1950, de derde in 1954 en de laatste in 1960. En nu weten we dus dat 6 jaar na die laatste 'poging' er een herindeling heeft plaatsgevonden. Nu gingen die pogingen niet echt handig. Bij de eerste poging, in 1947, was er simpelweg een brief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Daarin stond dat de gemeenten te klein waren, met te weinig inwoners dus, en dat er nu maar gewerkt moest worden aan een samenvoeging, zodat er uiteindelijk vijf gemeenten (vijf en niet vier was toen het idee) op het eiland zouden zijn. Twee dingen waren dus van belang: 'oppervlakte van de gemeente' en 'aantal inwoners'. In deze serie zal nog vaker teruggekomen worden op de redenen tot herindeling. Maar ik kan u nu al verklappen dat er tot aan de dag van vandaag feitelijk niet:,veel is veranderd. Zelfs in 2006 wordt door minister Remkes van Binnenlandse Zaken gezegd dat een gemeente onder de 30.000 inwoners eigenlijk te klein is qm zelfstandig te blijven bestaan. Maar goed, terug naar 1947. GS van Zuid-Holland schreven in hun brief ook nog een soort toelichting. Daarin stond dat een tweetal gemeenten zo dicht bij elkaar lag dat de inwoners bij eljcaar boodschappen deden (Middelharnis en Sommelsdijk). Eén gemeente werd ornringd door een andere gemeente (Dirksland door Melissant) en de bebouwde kom van Ouddorp strekte zich uit tot aan de gemeentegrens van Goedereede. Dit plan tot samenvoeging werd door alle gemeenteraden van Goeree Overflak- kee, behalve door Oude-Tonge, met kracht van de hand gewezen. Een raadslid in Sommelsdijk merkte op dat menig inwoner van Sommelsdijk boodschappen ging doen in Rotterdam, maar dat hij toch geen voordeel zag in de samenvoeging van Sommelsdijk met Rotterdam! Bij de brief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hoüand zat ook een zogenaamde memorie van toelichting. Dat is eigenlijk een toelichting die later gebruikt zou wor den om via een wet de gemeentegrenzen te wijzigen. In de toelichting stond klip en klaar hoe er in Den Haag gedacnt werd over het eiland. De volgende argumenten werden opgesomd: - de bevolking was in ontwikkeling achtergebleven; - het ontbreekt aan gezag op het eiland; - de ouders hebben te weinig te zeggen over de kinderen; - de debiliteit was tweemaal zo hoog als elders in het land; - de gemeentebesturen waren niet bestuurskrachtig genoeg en voerden een slap beleid; - de ambtenaren deden hun werk niet goed; - wegen, straten en havens zijn slecht onderhouden; - er werd niets gedaan aan woningbouw, sociale en culturele zaken. Tsen dit bekend werd, schreef dagblad Trouw een artikel over het eiland. DaSrin stond; "Dat de indruk werd gewekt alsof Flakkee in de rij der landstreken een oord was, dat zo hopeloos bij zijn tijd achter was, dat er geen woorden waren het conser vatisme te beschrijven". Niemand begreep de scherpe woorden van de memorie. Sterker nog, via de Flak keesche Gemeenschap waren net de Minister President op bezoek geweest en de Commissaris van de Koningin en verschillende andere provinciale bestuurders. En zij hadden juist veel complimenten gemaakt voor de aanpak van de wederopbouw. Het tumult werd zo groot dat ook andere kranten erover gingen schrijven. Nog voordat de gemeenteraden in actie konden komen, lag er al een telegram van Gede puteerde Staten. Daar in stond: "Met ons leedwezen heeft de memorie van toelich ting door nog niet geheel verklaarbare oorzaken een vorm en inhoud gekregen, die ons voorkomen dat deze nadere overweging behoeft. Wij verzoeken u de stukken retour te zenden en niet in behandeling te nemen". Gedeputeerde Staten kozen er dus voor deze eerste poging te staken en alles wat erover geschreven was terug te halen. Natuurlijk waren de woorden wel heel scherp in de memorie van toelichting. Natuurlijk waren er verschillende bezoeken geweest en hadden de bestuurders daar complimenten uitgedeeld. Maar feit was ook dat de Flakkeesche Gemeenschap wel allerlei bestuurders naar het eiland haalde om juist aandacht te vragen voor de pro blemen. Het eiland moest ook ontwikkeld worden. En zelfs zou je kunnen zeggen dat de stichting Flakkeesche Gemeenschap een initiatief nam waar de gemeente besturen wel in meededen, maar niet de voortrekkersrol pakten. Kortom, met de bezoeken aan het eiland en de inzet van de stichting werden de problemen van die tijd wel heel zichtbaar. De gemeentebestuurders waren het van harte eens met het werk van de stichting. Maar kennelijk had niemand bedacht dat daarmee ook kri tisch gekeken zou worden naar de kwaliteit van het lokale bestuur. Na het telegram waarbij alles werd ingetrokken en dus de eerste poging tot her indeling van de baan was, keerde de rust weer terug. De gemeentebesturen van de gemeenten op het eiland gingen allemaal weer aan de slag met de dagelijkse gang van zaken. De aandacht voor 'goed lokaal bestuur' en 'bestuurskrachtig optreden' verdween weer naar de achtergrond. Het zou maar even duren voordat een volgend voorstel tot samenvoeging eraan zou komen. Die tweede keer moesten de gemeentebesturen wel komen tot samenwer king. De volgende keer 'Flakkees Verweer'. Reageren? Dat kan via entoen@planet.nl. Rtidie Heintjes DIRKSLAND - In de Hervormde Kerk te Dirksland wordt zaterdag 22 april onder het thema 'After Easter' (na Pasen) weer een sing-in gehouden, die van 19.30 tot ca. 20.30 uur duurt; de kerkdeuren gaan om 19.00 uur open. Er zullen liederen rond het lijden, sterven en de opstan ding van Jezus worden gezongen, maar ook over de toekomstverwachting. Ook ontbreken de kinderliederen niet. Tevens wordt er een collecte gehouden. De organisatie en muzikale begeleiding is in handen van Praiseband 'Image'. Iedereen is hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2006 | | pagina 11